Industrie in EG wil snel Eurodollar Tweede Kamer met 'blokken ijs' naar Suriname Pelbedrij ven brengen garnalen over de grens Philips-topman Van der Klugt: Nijpels denkt aan statiegeld op elektronica Winst bij KLM vliegt omhoog AMSTERDAM (ANP) - Een financiële integratie van Euro pa moet snel worden verwezenlijkt waarbij één Europese munt als reservevaluta naast de dollar op de been moet worden gebracht. Dit zei Philips-president C.J. Van der Klugt gisteren op de Dag van het Aandeel in Amsterdam. SYDNEY Een bijzondere dag was het gisteren voor de 100-jarige Marietje de Graaf tijdens het Hollandfestival in het Australische Fairfield. Zij kreeg een hand van koningin Beatrix. Mevrouw De Graaf emigreerde 37 jaar geleden vanuit Leiden naar Australië. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels (milieu) heeft gisteren in de Tweede Kamer een verscher ping aangekondigd van het be leid tegen milieubelastende pro- dukten. Hij denkt hierbij aan het heffen van statiegeld op elektro nische apparatuur (zoals kleu rentelevisietoestellen en compu ters), op verpakkingsmateriaal en op lichtbronnen. Ook is hef fing van statiegeld op koelkasten niet uitgesloten. Nijpels, die de milieu-begro ting voor volgend jaar verdedig de, beloofde de Kamer toe de ge vraagde btw-verlaging voor milieuvriendelijke produkten met zijn collega Ruding (financi ën) te zullen bespreken. De mi nister liet zich over het resultaat van dat overleg niet hoopvol uit: "Mijn collega van financiën zal met een laag btw-tarief overigens grote moeite hebben". De minister meent dat op veel terreinen van het milieu reeds veel is bereikt, maar dat deson danks nog diep ingrijpende maatregelen nodig zijn. De me dewerking van iedereen daarbij noemde hij essentieel. "Een echt milieubeleid kan alleen maar ge realiseerd worden als producen ten en consumenten daartoe de bereidheid opbrengen", aldus Nijpels. Hij bestreed de opvatting dat het aan concreet milieubeleid ontbreekt en dat op dit terrein te weinig voortgang wordt ge boekt. Er is veel wetgeving op komst en ons land neemt op het terrein van de milieubescher ming een koppositie in, zo hield hij de Kamer voor. De eerder aangekondigde noti tie over het nationaal milieube leidsplan verschijnt op 15 maart volgend jaar, zo beloofde Nijpels. Met betrokken organisaties zal over de inhoud daarvan intensief overleg worden gevoerd. Ook kondigde hij notities aan over de verzuringsproblematiek en over de relatie tussen milieucriteria en bestrijdingsmiddelen. Een landelijke voorlichtingsactie ge richt op de gescheiden inzame ling van huishoudelijk afval, zal door Nijpels worden gesteund. Hij vertelde dat deze gedachte sterk leeft bij de Europese indus trie. "Zo'n 125 Europese onderne mingen zijn op het ogenblik bezig de ontwikkeling van een monetaire unie dichterbij te brengen. Vastge stelde koersverhoudingen tussen de Europese munten met op den duur één munt en één kapitaal markt zijn daarbij onderwerp van discussies". Kwesties als een Europese (cen trale) bank en een Europese munt waren tot voor kort onbespreek baar, maar nu is zelfs de grootste te genstander van weleer overtuigd dat het zal en moet gebeuren. Als voordelen van het verenigde Europa noemde Van der Klugt het scheppen van twee tot vijf miljoen nieuwe arbeidsplaatsen en een al gemene prijsdaling van 5 tot 10 procent voor een groot aantal pro dukten. Hij constateerde dat de somberheid van het publiek over de eenwording van Europa de laatste tijd is omgeslagen in een soort Euroforie. Van der Klugt gaf een voorbeeld van de noodzaak voor de Europese industrie om samen te werken: "Tien communicatiebedrijven hebben tien verschillende digitale telefooncentrales ontworpen en niet één daarvan is kostendekkend gebleken. Van dit soort verspilling moeten we af'. Intussen werpt 1992 zijn scha duw al vooruit, zoals blijkt uit de toename van het aantal fusies. Vol gens mr. R. Hazelhoff, bestuurs voorzitter van de ABN, biedt dat kansen voor beleggers. "Vooral be drijven die een kwalitatief goed produkt aanbieden en een actief Europees beleid voeren verdienen hun aandacht. Wie daar nu al op in speelt heeft grote kans straks de vruchten te plukken", aldus de bankier. Europa 1992 biedt volgens Hazel hoff overigens ook bedreigingen. Een aantal sectoren die nu be scherming genieten als gevolg van het protectionistische aankoopbe leid van de overheid zullen het straks moeilijk(er) krijgen. Kleine re ondernemingen kunnen meer nadelige invloed van de toenemen de concurrentie gaan ondervinden dan de grotere tenzij ze innoverend te werk gaan, zo waarschuwde de ABN-topman. De voorzitter van de Stichting Bevordering Effectenbezit, drs. S. Orlandini, pleitte in Amsterdam KLACHTEN Apothekers-assis tenten ondervinden veel lichame lijke klachten door het werk in de apotheek, zo blijkt uit een onder zoek van de FNV. Een zeer hoog percentage - 85 tot 90 procent - haalt het pensioen niet in de apo theek, maar maakt gebruik van de vervroegde uittredingsregeling (vut). Spataderen, lage rugklachten en vermoeidheid komen bij apo thekers-assistenten veel vaker voor dan bij kantoorpersoneel. Non-fiction 'Reizen door India'. Henk Haverka- te reisde een paar jaar geleden vijf weken door India en doet daar ge detailleerd verslag van. Uitgeverij Pirola. f24,50. 'Een wijsgeer in het oosten'. De filo soof Frits Staal maakte begin dit jaar een reis door Indonesië en schreef op basis van zijn dagboek aantekeningen een aantal artikelen waarin hij de vele aspecten van het land verkent. Uitgeverij Meulen- hoff, f24,50. 'Trektochtengids voor Benelux en Eifel'. In dit boek wordt een achttal meerdaagse voettochten in Neder land, België, Luxemburg en Duits land beschreven. Compleet met tips voor de voorbereiding van een dergelijke tocht en adressen voor meer informatie over de streek, openbaar vervoer en overnachtin gen. Uitgeverij Pirola. f24,50. Auto en fiscus'. Belastinginspec teur Aertjan Grotenhuis komt met een groot aantal tips om het autorij den fiscaal goedkoper te maken. Uitgeverij Kluwer, f24,90. 'Jacques Presser, het gelijk van de twijfel'. Biografie door Nanda van der Zee over deze schrijver en his toricus. Uitgeverij Balans f45,00. Arts in Moskou'. Robert Peter Gale en Thomas Hauser doen verslag van hun strijd tegen de gevolgen van Tsjernobyl. Uitgeverij Balans f29,50. 'Seksueel misbruik van kinderen in het gezin'. Heieen Woelinga over een probleem dat de laatste tijd steeds meer aandacht krijgt. Uitge verij Boom f23,50. 'Huilen met de wolven'. Antropolo ge Barbara Noske kritiseert de ma nier waarop we gewend zijn tegen de relatie tussen mens en dier aan voor maatregelen als fiscale aftrek van aankoop van aandelen en spreiding van het aandelenbezit, teneinde het publiek warm te ma ken voor het beleggen in effecten. Hij zag in dit verband een kans in de komende introductie van de aandelen DSM. Zijns inziens staat de opbrengst voor de staat (nu nog de enige aandeelhouder) teveel voorop bij de plannen om dit che mieconcern te verkopen via de ef fectenbeurs. De oud-directeur van de KLM brak een lans voor een lage vraag prijs bij de uitgifte van aandelen en vroeg om voorrang voor kleinere inschrijvingen. "Op die wijze kan worden bereikt dat nieuwe aan deelhouders plezier aan hun stuk ken beleven en ook beieid zijn op nieuwe emissies in te schrijven. We zullen niet het succes van Enge land en Frankrijk kunnen evena ren, waar het aantal beleggers in de afgelopen jaren van respectievelijk 1,5 tot 5 miljoen en 2,5 tot 9 miljoen groeide, maar het zou een gemiste kans zijn als we niet van de huidige emissie gebruik zouden maken", aldus Orlandini. DEN HAAG - In 1978, bijna op de kop af tien jaar geleden, bracht een delegatie van het Nederlandse par lement een bezoek aan Suriname, de voormalige kolonie die driejaar daarvoor onafhankelijkheid had verkregen. Afgesproken werd toen dat in principe elke drie jaar een dergelijk bezoek zou plaatsvinden. door Cees Broere/ANP Morgen vertrekt opnieuw een parlementaire delegatie richting Paramaribo. Het is de tweede in de geschiedenis van de Surinaamse onafhankelijkheid. De gebeurte nissen in de afgelopen tien jaar, met name de periode van het mili tair bewind in Suriname (1980- 1987), dwarsboomden voor de Tweede Kamer de driejaarlijkse af spraak. De parlementaire ploeg die tus sen 5 en 12 november in Suriname een groot aantal gesprekken zal voeren, bestaat uit leden van de vaste Kamercommissies voor bui tenlandse zaken en ontwikkelings samenwerking. Voorzitter van de delegatie is de CDA-er De Boer. In zijn gezelschap reizen Aarts (CDA), Pronk en Melkert (PvdA), Weisglas (WD) en Tommei (D66). Aarts en Pronk zijn de enige twee leden die ook in 1978 al van de partij waren. De leden van de Kamerdelegatie zijn, in de aanloop van hun reis, zeer terughoudend met het doen van mededelingen over hetgeen zij in Suriname aan de orde wensen te stellen. PvdA-er Pronk heeft zich zelfs "een maand stilte" opgelegd te kijken. Uitgeverij Van Gennep f39,50. 'Onze mysterieuze wereld'. Het boek beschrijft in vier hoofdstuk ken de heilige plaatsen, de verloren continenten, de symbolische land schappen en de antieke steden van onze wereld. Schitterende illustra ties. Uitgeverij Van Holkema Warendorf, f59,90. 'Miriam Makeba, mijn leven'. De memoires van deze bekende zange res en strijdster voor de bevrijding van Zuidafrika. Uitgeverij Van Ge nnep, f34,50. 'Miles Davis dichterbij'. Persoonlij ke getuigenis en eerbetoon aan de beroemde trompettist van Ruud Kuyper. Acht musici proberen op hun eigen manier de beroemde trompettist dichterbij te brengen. Davis komt zelf ook aan het woord. Uitgeverij Luitingh. f24,50. 'Kleurverschil'. De problemen van de tweede generatie Indische Ne derlanders, zoals ervaren door Jill Stolk. Uitgeverij Nijgh Van Dit- mar. f26,50. 'De laatste zeven maanden'. Zeven vrouwelijke ooggetuigen vertellen over de laatste zeven maanden van Anne Frank. Samensteller Willy Lindwer. Uitgeverij Gooi Sticht. f29,50, 'De tunnel en het licht'. Het ver schijnsel van de bij na-dood-erva ring. Gesprekken met onderzoe kers en mensen die een dergelijke ervaring hebben. Schrijver: dé Amerikaanse arts Raymond A. Moody. Uitgeverij AWB. f24,90 'Onder de hamer'. Gids voor vei lingbezoekers. Het boek maakt duidelijk wat een veiling nu pre cies is, en waar je als koper of ver koper op moet letten. Schrijver Hans Rombouts. Uitgeverij Van Holkema 8c Warendorf. f29,90. om "de effectiviteit van het bezoek niet te verstoren". Bij de andere vijf parlementariërs overheersen termen als 'open', 'blanco', 'oriën tatie', 'afwachten' en 'we zien wel'. Alleen kijken In het gezamenlijk communiqué na afloop van het parlementaire be zoek in 1978 geeft de Nederlandse delegatie blijk van het "besef zich voortdurend te bevinden op de grens van ontoelaatbare in menging in de aangelegenheden van een soevereine staat". Tien jaar later is de Tweede Kamer zich van dit mogelijk verwijt opnieuw zeer bewust. Delegatie-voorzitter De Boer: "Kijkend naar deze reis mag men de zuivere verhoudingen niet uit het oog verliezen: het ontwikke lingsverdrag is een verdrag tussen twee soevereine naties". Andere le den vallen hem hierin bij. "De dele gatie komt niet met allerlei voorop gezette plannen in de hoge hoed", zegt D66-lid Tommei. "Wij hebben niets te onderhandelen, dat doet de regering. Wij komen alleen maar kijken". Toch geeft ook Tommei aan dat van vrijblijvendheid uiteraard geen sprake kan zijn. Hij wijst, evenals WD-er Weisglas, op zijn parlementaire verplichtingen ten aanzien van de Nederlandse belas tingbetaler, die er recht op heeft te weten hoe Suriname het fikse be drag van 1,6 miljard aan ontwikke lingsgeld denkt te besteden. Mensenrechten Met name de oppositie, in Para maribo vertegenwoordigd door Nieuwe uitgaven 'Het gesprek'. Psychologie van alle dag. De schrijvers Herman Musaph en Erik van de Loo belichten de py- chologische wetmatigheden waar aan het gesprek in al zijn facetten onderworpen is. Uitgeverij Ambo. f25,-. Literatuur 'Het bleekblauwe handschrift van een vrouw'. Novelle van Franz Wer- fel geschreven tijdens diens bal lingschap in Frankrijk 1938-1940. Uitgeverij Dedalus f34,90. 'De tweede vrouw van Dik Trom'. Bundel verhalen door H. de Co- ninck e.a. naar aanleiding van het eerste lustrum van het Nieuwe We reldtijdschrift. Uitgeverij Dedalus f 14,90. 'Verbeeld je' is de nieuwe roman van de Amerikaanse schrijver Jo seph Heller. Hoofdpersoon is Rem brandt voor wie zijn schilderij van Aristoteles die peinst bij het borst beeld van Homerus letterlijk tot le ven komt. Heller's visie op 2500 jaar geschiedenis. Uitgeverij Anthos, f34,50. 'Geheimenland'. Herman Pieter de Boer gaat er van uit dat hij met dit boek echt over de schreef is ge gaan. Geheimenland is een gebied waar de waarheid zich onver bloemd vertoont, aldus de schrij ver. Uitgeverij Amber, f25,00 'De zondagsjongen'. Cherry Duyns koos als motto voor dit boek 'in de vreugde is de droefheid, in de droefheid is de vreugde'. Melan Delegatieleider Joep de Boer (CDA). (foto ANP» PvdA en D66, zal ook ruimte zoe ken voor partijpolitieke nuances. "IJkpunten" voor de grootste op positiepartij zijn de naleving van de mensenrechten, de situatie in Oost-Suriname en de positie van de militairen. Kamerlid Pronk onderstreepte in 1978 de noodzaak om het ont wikkelingsverdrag, waarvan hij als minister van Ontwikkelingssa menwerking in 1975 een van de ar chitecten was, ten goede te laten komen aan "alle bevolkingsgroe pen" in Suriname. Anno 1988 is dit nog steeds een van de punten waar over de PvdA met grote regelmaat haar ontevredenheid uitspreekt. cholische roman van de vooral als programmamaker bekende schrij ver. Uitgeverij Thomas Rap, f24,50. 'Bij Lady Molls'. Vierde deel uit de twaalfdelige romancyclus Een dans op de muziek des tijds van Anthony Powell. Uitgeverij Agathon. 'Liefde en haat'. Marjan Berk schreef een nieuwe bundel licht voetige verhalen waarin vrouwen een hoofdrol vervullen. Uitgeverij de Arbeiderspers, f 18,50. 'Schimmen'. Na Broze Stad het tweede deel van een trilogie van Paul Austers over de stad New York. Een man krijgt opdracht ie mand te schaduwen, maar begint zich af te vragen of de opdrachtge ver en de persoon die hij in de ga ten houdt niet dezelfde zijn. Uitge verij de Arbeiderspers, f 18,50. 'Aroma'. Het reisverhaal van de le raar geschiedenis die met zijn dochtertje op vakantie gaat naar Italië. Het oude Rome roept ge beurtenissen bij hem op uit de an tieke oudheid en hij wordt gecon fronteerd met de belevingswereld van zijn dochter. Schrijver Jan Sta- vinoha. Uitgeverij G. A. van Oor schot. f29,90. 'Te oud voor dromen'. Roman van Ursula van Holden. Drie zusjes brengen de oorlogsjaren door in een kostschool. De hechte onder linge band en de veranderingen in hun leven vormen de ingrediënten voor een merkwaardige geschiede nis. Uitgeverij Amber, f27,50. Maar Pronk, die eerder in Suri name "de degens heeft gekruist", zoals een zegsman binnen de Suri naamse regering het uitdrukt, zal in Paramaribo ook te verstaan wor den gegeven dat het Nederlandse parlement mede verantwoordelijk is voor al hetgeen er tussen 1975 en 1980, toen de militairen de macht namen, op het gebied van ontwik kelingssamenwerking is fout ge gaan. Voor sommige Kamerleden is het bezoek een zaak van "bekende gezichten, gemengde gevoelens". In 1978 kende Suriname een rege ring onder leiding van premier Henck Arron. In een verslag over de ontwikkelingsperiode 1975- 1982 schrijft de Nederlandse Re kenkamer "dat in de laatste jaren van het kabinet-Arron nauwelijks meer sprake was van effectief be stuur, hetgeen met zich bracht dat de economische en sociale omstan digheden in Suriname hard achter uit gingen". Komende week ontmoeten Pronk, Aarts en de anderen op nieuw Arron als premier, en op nieuw een aantal regeringsfunctio narissen en parlementariërs die al in 1978 geruime tijd van de partij waren. "In Suriname is blijkbaar de opkomst van een nieuwe poli tieke generatie niet gestimuleerd", zegt CDA-er Aarts. De - deels letter lijk en figuurlijk - oude politici zijn opnieuw aan de macht. Oud zeer Van Surinaamse kant wordt ge zegd dat het bezoek niet zal worden aangegrepen om oud zeer naar bo ven te halen, maar dat de delegatie 'Arme engelen'. In tien verhalen worden engelen voelbaar en zicht baar gemaakt door de schrijfster Pamela Koevoets. Uitgeverij Bert bakker. Prijs 24,90. 'Hechtingen'. Roman van Don Bloch vol verrassende, onstuimige humor over het lot van gehandi capten in de hedendaagse samenle ving. Uitgeverij Van Gennep. f44,50. 'De zomerkwal'. Roman van Sepha de Leeuw. Kunstenaarsdochter met vadercomplex keert na zijn dood terug naar een geïdealiseerd verleden. Uitgeverij An Dekker. f29,50 'Dokter Glas'. Roman van Hjalmar Söderberg. Ongetrouwde arts krijgt relatie met echtgenote van dominee en vergiftigt haar man. Verhaal speelt zich af rond de eeuwwisseling, f6,75 (na novem ber f8,75) 'The best of Koos Tak'. De lotgeval len van een journalist en door gewinterd bohémien, eerder gepu bliceerd in de Haagse Post. Rijk de Gooijer en Eelke de Jong. Uitgever Nijgh Ditmar, f29,50. 'Alles moet weg'. Roman(debuut) van Tom Lanoye, waarin de wereld is verdeeld is kopers en verkopers. Hoofdpersoon Tony denkt dat hij een verkoper is. Een zwerftocht door Vlaanderen zal hem het te gendeel bewijzen. Uitgeverij Bert Bakker, f29,50. 'Fata Morgana's'. Beatrijs Ritsema gaat in op een aantal geestelijke verlokkingen. Het boek bevat een selectie uit de columns van Ritse ma zoals ze verschenen in het NRC Handelsblad C85-'88). Uitgeverij Bert Bakker, f24,90. 'Commando: Vuur!' Oorlogsroman van Douglas Reeman. Luitenant ter zee en zijn commandant wor DEN HAAG (GPD/ANP) - Door een aanzienlijk strengere controle op de hygiënische omstandighe den bij het thuispellen van garna len is het aantal thuispelinrichtin- gen in ons land de laatste tijd gehal veerd. Een aantal bedrijven heeft het pellen echter in het buitenland (Polen en Westduitsland) onderge bracht, waardoor de invoer van 'verdachte' garnalen, die onder on voldoende hygiënische omstandig heden zijn gepeld, toeneemt. Het rijk hoopt deze ontwikkeling in te dammen met het inrichten van garnalenpelcentra en invoe ring van de pelmachine. Een pro jectgroep bij TNO in IJmuiden werkt al enige jaren aan de ontwik keling van een pelmachine die het bedrijfsleven in staat moet stellen het handpellen van garnalen af te schaffen. Minister Braks (landbouw en vis serij) heeft dat gisteren meege deeld in een overleg met leden van de visserijcommissie uit de Twee de Kamer. De minister gaf toe dat nogal wat Nederlandse verwer kingsbedrijven als gevolg van de strengere controle en de hoge keu ringskosten naar het buitenland uitwijken. Hij zag het belang in van de werkgelegenheid die hierdoor verloren gaat, maar stelde voorop dat de volksgezondheid op de eer ste plaats komt. Het aantal thuispellers is nu tot 2000 gedaald. De controle op pel lers is verscherpt naar aanleiding van het overlijden van aantal be woners van een bejaardentehuis na het eten van vergiftigde garnalen, enkele jaren geleden. In het overleg zei Braks ook cata strofale gevolgen te vrezen voor de oesterkweek in Nederland, nu in GIJZELAARS VS - Een Ameri kaanse Middenoosten-expert die als adviseur was verbonden aan de verkiezingscampagne van George Bush, heeft in augustus in Syrië ge praat over de situatie rond de gijze laars in Libanon en over de gevol gen van hun eventuele vrijlating voor de Amerikaanse verkiezin gen. Dat meldde de omroep ABC juist welkom is om het "papieren beeld" dat zij van Suriname zou den hebben aan de praktijk te toet sen. Delegatieleider J. de Boer heeft die boodschap goed begre pen. "Wij gaan heus niet om te zeg gen: gij zult zus of zo", zegt hij. De Boer, die in 1949 als adelborst bij de marine Suriname voor het laatst bezocht, spreekt van een kans om zelf te zien "of de omstan digheden in Suriname zo zijn zoals Van den Broek in maart opmerk te". Daarbij is de CDA-er erop ge brand de sfeer van de reis, zowel voorafgaand aan als tijdens het be zoek, "open, openhartig en zuiver" te houden. Hij neemt "gigantische blokken ijs" mee om eventueel de snel verhitte Surinaamse gemoe deren te sussen. Een groep binnen de Surinaam se gemeenschap met wie de dele gatie geen ontmoeting zal hebben, zijn de militairen, die tot eind vorig jaar officieel de macht hadden. Be zoeken aan vertegenwoordigers van de strijdkrachten van een land zijn ook bij andere Kamer-reizen geen regel, zo luidt het officiële standpunt van de parlementariërs. Toch zullen leden van de delega tie er niet aan willen ontkomen de positie van de militairen in hun ge sprekken aan de orde te stellen. Het Nationaal Leger is namelijk ook een interne politieke machts factor, al was het slechts door het feit dat in de Surinaamse grondwet is vastgelegd dat in de Staatsraad, een nog steeds samen te stellen controlerend orgaan, ook een plaats is toebedeeld aan de strijd krachten. den gedwongen om tijdens de el lende van de oorlog gebruik te ma ken van eikaars overtuigingen en zwakheden. Uitgeverij De Boeke rij. f24,90. 'Ruzie voor beginnersAangepre zen als een 'hoogst vermakelijk praat-boek'. Paul Jacobs. Uitgeve rij Dedalus, f23,90. Poëzie 'Ieder hangt aan zijn gevallen to ren'. Werk van jonge Vlaamse en Nederlandse dichters. Samenstel ler Rogi Wieg. Uitgever Dedalus Nijgh Van Ditmar. f 15,- 'Stem onder mijn bed'. Poëziede buut van Esther Jansma. Het zoe ken naar het tijdloze van het verle den. Uitgeverij de Arbeiderspers. f29,50. 'Hunkerend gevangen'. Gedichten bundel van Ward Ruyslinck. Uitge verij De Prom. f 14,90. 'De schaduw van de Buizerd'. Ron delen van Lenze L. Bouwers. Uit geverij Querido f25,00 'Vroege vogels' door Ivo de Wijs. 'Vijftig natuurvriendelijke verzen met vederlichte humor en gevleu gelde kolder'. Uitgeverij Amber, f 15,- 'Gedichten 1969-1986'. Verzamel bundel van het werk van T. van Deel. Uitgeverij Querido, f35,00 'De nieuwe wilden in de poëzie'. Bundel van een groep dichteressen samengesteld door Elly de Waard. Uitgeverij Sara f27,50. Stemmen van schrijvers 1'. Diverse dichters (o.a. Bernlef, Kopland en Vasalis lezen hun gedichten (luis terhoek). Uitgeverij Querido f25,00. Jeugdboeken 'Een reuze heksentoer'. Vreemde gebeurtenissen op Arabu, Bonavi het Grevelingenmeer de oester ziekte is geconstateerd. Beperkte de oesterziekte zich in de maand september nog tot één perceel, in oktober leerde nader onderzoek dat er twee nieuwe besmette loka- ties zijn bijgekomen. De oester ziekte, Bonamia ostreae, is een vi rusziekte. Ze remt de groei van de oester. Een te kleine oester ligt slecht op de markt. De gevreesde ziekte, ongevaarlijk voor de volks gezondheid, werd eerder in de Oos- terschelde waargenomen. Braks staat afwijzend tegenover het verzoek van de leden van de ka mercommissie om in het oostelijke deel van de Waddenzee mossel- kweek toe te staan. Het verzet van Braks is ingegeven door het stre ven naar natuurbehoud. Het in richten van mosselpercelen in dit gedeelte van de Wadden betekent een gevaar voor de zeehonden. AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft in de eerste helft van het boekjaar 1988/89 (april tot en met oktober) een winst behaald van 285 miljoen gulden, 20 miljoen gulden meer dan in dezelfde periode van het vorig boekjaar. Over de maan den juli, augustus en september werd een winst gemaakt van ruim 180 miljoen gulden, maar liefst 26 procent meer dan in de overeen komstige periode van 1987. Voor het hele jaar rekent de di rectie van de KLM op eenzelfde winst als vorig jaar. Toen behaalde de nationale luchtvaartmaatschap pij een recordwinst van 314 mil joen gulden. Niet alleen financieel ging het de KLM voor de wind. De toestellen waren in de eerste zes maanden ook beter bezet. Ondanks een uitbreiding van de vloot ging de beladingsgraad van 70,1 naar 70.2 procent. Zo vervoerde de KLM 4 procent meer passagiers en nam het vrachtvervoer met 9 procent toe. PARAMARIBO Een staking van Surinaamse verkeersleiders dreigt het bezoek van de Neder landse parlementaire delegatie aan Paramaribo in de war te brengen. De luchtverkeerslei ders op Zanderij hebben aange kondigd voor onbepaalde tijd het werk te zullen neerleggen als hun looneisen niet vanavond voor ne gen uur Surinaamse tijd zijn in gewilligd. De enige manier om dan het land nog binnen te komen is via Guyana (voormalig Brits) na een zeer lange busreis. Het ontwikkelingsgeld mag op geen enkele wijze de machtspositie van de militairen versterken, aldus het eensluidende standpunt van Nederlandse regering en parle ment. Onbevestigde berichten over wapenaankopen in Brazilië, maar zeker de betekenis van de Su rinaamse strijdkrachten als "ont- wikkelingsleger", zoals de grond wet stelt, zullen dan ook aan de or de komen. Een ontmoeting met Ronnie Brunswijk staat zeer uitdrukkelijk niet op het Nederlandse program ma. Wel zal de delegatie willen spreken over het vredesoverleg, waarin zoals D66-er Tommei het uitdrukt "betreurenswaardig wei nig vooruitgang" is geboekt. Be hoedzaamheid evenwel ook hier. "Wie uit is op grote stappen, kan zich beter niet met Suriname be zighouden", zo omschrijft CDA- man Aarts de voorzichtige benade ring. en Curaca door Frances Kelly f24,90 'De allerliefste jongen van de hele wereld' door Ted van Lieshout. Verhaal over een stille jongen die zich de hele dag zorgen maakt. Uitgeverij Van Goor, f 17,50. 'Tante PatentEen nieuw boek van Annie MG. Schmidt met teke ningen van Fiek Westendorp. Over een merkwaardige mevrouw die kordaat haar hersens gebruikt. Uit geverij Querido f21,50. 'Een staart voor oma' door Ella Snoep met tekeningen van Mance Post. Eva wil een zeemeerminnen- staart voor haar oma. Uitegeverij Querido f 18,90. 'Nooit alleen de grens over' en an dere verhalen. Griezelige, vreemde en spannende verhalen van Hans de Waart. Uitgeverij Harlekijn f21,50 'De reizen van de slimme man' door Imme Dros. Niels luistert altijd ademloos naar de verhalen van de slimme man, die meneer Frank voorleest uit het boek met die on begrijpelijke taal. Van tevoren geeft Frank aan waar het over gaat maar als hij eenmaal voorleest kan Niels hem niet meer volgen.Als Frank er niet meer is, wil Niels zelf de verhalen lezen. Uitgeverij Van Goor. f22,50 'De avonturen van Pinokkio'. Nieu we uitgave van het meesterwerk van Carlo Collodi, geïllustreerd door Roberto Innocenti. Uitgeverij Ploegsma. Tot 15 november f34,50, daarna f39,50. 'Een vlek boven het bed' door Henri van Daele. Claartje, Tine en Willen reageren alle drie op hun eigen wij ze op het vertrek van hun vader. Uitgeverij Harlekijn f24,90

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9