Winst groeit sterk bij grote bedrijven Grillige dollar zaait onzekerheid 'Nederlandse vissers dumpen tong in België' 'Alleenstaanden ontzien bij belastinghervoraiing' NCHP vreest verlies 2000 banen onder kader Shell 'Onrust schaadt Y&D' DEN HAAG (ANP) De grote Nederlandse ondernemingen maken steeds meer winst. In 1987 bedroeg de nettowinst van ruim 2900 ondernemingen - met een balanstotaal van meer dan 10 miljoen gulden 17.2 miljard gulden, 1,8 miljard gulden (11 procent) meer dan in 1986. Daarmee stijgen de winsten nog harder dan de afgelopen jaren, waarin al een duidelijk opgaande lijn aanwezig was. de Sta- miljoen gulden) behaald. In de be- Het Centraal Bureau i tistiek heeft deze cijfers over be- drijfstak~transport is door alle drijven in de nijverheid, handel, dernemingen samen een verlies ge- transport en dienstverlening giste ren gepubliceerd. De hogere winst is voornamelijk veroorzaakt door sprake niljoen gulden. In deze bedrijfstak nog vinst van 800 mil joen gulden. Van het totaal aantal iljard gulden ondernemingen uit het onderzoek toename van maakte 88 procent winst (20,9 mil- verbetering van de bedrijfsre^ sultaten met 1,2 (plus 6 procent), het resultaat uit deelnemingen jard gulden) en leed 12 procent (voornamelijk uit buitenlandse lies (3.7 miljard gulden), groepsmaatschappijen) met 1,3 miljard gulden (plus 26 procent) en een stijging van de renteinkomsten met 0,3 miljard gulden (plus 6 pro cent). 1986 tot 36,6 procent in 1987. In de handel is de solvabiliteit gestegen van 33,8 naar 36,5 procent. In de overige bedrijfstakken daarente gen is sprake van een afgenomen solvabiliteit. ZEEBRUGGE (ANP/GPD) prijzen van tong en andere v ten op de Belgische markt zijn in gestort als gevolg van het feit dat grote hoeveelheden illegaal gevan gen Nederlandse vis tegen afbraak- prijzen worden verkocht. De Ne derlandse overheid is mede schul dig aan de overbevissing, want zij heeft toegelaten dat er een totale wanverhouding is ontstaan tussen de capaciteit van de Nederlandse vissersvloot en de aan ons land toe gewezen quota. Deze beschuldigingen heeft di recteur Pollet van de vismijn (vei ling) in Zeebrugge gisteren geuit. Pollet rekende voor dat op het ogenblik 50 procent minder tong legaal wordt aangevoerd dan vorig jaar rond deze tijd. Hoewel de vraag constant is gebleven zijn de prijzen toch gekelderd. "De enige verklaring is het feit dat illegaal ge vangen vis uit Nederland tegen dumpingprijzen zijn weg vindt naar de groothandel". Pollet becij fert het verlies dat de Belgische re ders dit jaar door deze praktijken lijden op 600 miljoen franc, 33 mil joen gulden. De prijs van tong met honderd Belgische francs (onge veer 5,40 gulden) per kilo gedaald. Volgens Bart Schiltz, voorzitter van de rederscentrale aan de Belgi sche kust, is een grijs circuit in Bel gië zelf ondenkbaar, omdat de overheid al jaren geleden een fi nanciële rem heeft gezet op de uit breiding en modernisering van de vissersvloot. België telt 201 vissers schepen met een gemiddelde capa citeit van 500 pk. Dat is net vol doende om het Belgische quotum uit de zee te halen. Bovendien zijn de Belgische vis sers verplicht hun vangsten te vei len. De controles zijn streng en de gegevens worden onherroepelijk doorgegeven aan de overheid. Pollet sprak gisteren zijn verba zing uit over het feit dat twee Belgi sche controleurs twee weken terug in Zeebrugge meer verborgen rui men hebben aangetroffen op Ne derlandse vissersschepen dan de AID met behulp van de ME in hon derd dagen. Volgens redersvoorzit ter Schiltz is het al jaren bekend dat Nederlandse kotters met dub bele wanden zijn uitgerust. Flappen Voorzitter Daalder van de lande lijke Federatie van Visserijvereni gingen heeft gisteren in een reactie de Britse overheid ervan beschul digd spijkers op laag water te zoe ken. De Britten slingerden de Zeeuwse kotter Arm 18 uit Arne- muiden deze week op de bon we gens het vissen met te smalle flap pen aan de netten. Wettelijk is voorgeschreven dat de flappen een bepaalde omvang moeten hebben, dit om te voorkomen dat onder maatse vis wordt meegevangen. De schipper werd in een snelrechtpro cedure veroordeeld tot een boete van 14.000 gulden. De schipper van het Zierikzeese vissersschip ZZ 16, die woensdag bij de politie een aanklacht indien de wegens mishandeling door con troleurs van de AID, heeft zelf ook een aanklacht aan z'n broek gekre gen wegens openbare geweldple ging. De schipper werd dinsdag avond door de AID op heterdaad betrapt toen hij bij Colijnsplaat 6000 kilo sprot aan wal probeerde te brengen. Het seizoen voor de sprotvangst is al enige tijd geleden gesloten. Tijdens de controle wer den over en weer klappen uitge deeld. De winststijging is echter afge zwakt door een verslechtering van de overige financiële resultaten met 900 miljoen gulden, met name wegens omvangrijke versnelde af schrijvingen in de bedrijfstak transport. Na aftrek van verschul digde belastingen (5,2 miljard gul den) en het aandeel van derden (300 miljoen gulden) resteerde een nettowinst van 17,2 miljard gulden (1986: 15,4 miljard gulden). Naar bedrijfstak uitgesplitst werd de sterkste winstgroei ge boekt in de nijverheid met een net towinst van 11,9 miljard gulden (1986: 9,9 miljard gulden). In de handel steegt het resultaat tot 5,3 miljard gulden (1986: 4,3 miljard gulden) en in de dienstverlening tot 500 miljoen gulden (1986: 400 De winstgevendheid van het ei gen vermogen (de nettowinst uit gedrukt in een percentage van het eigen vermogen) is toegenomen van 10,8 procent in 1986 naar 11,5 procent in 1987. Met uitzondering van de bedrijfstak transport is deze stijgende tendens ook in de afzon derlijke bedrijfstakken waar te ne men. Vooral de nijverheid noteer de een stijging van 9,8 procent tot 11,4 procent, de handel van 17,1 procent tot 17,8 procent en de dienstverlening van 15,8 procent tot 20,4 procent. In de bedrijfstak transport is de rentabiliteit in 1986 van 5,6 procent door het geleden verlies in 1987 omgeslagen in een rentabiliteit van min 4,4 procent. De solvabiliteit (eigen vermogen in procenten van het totale vermo gen), die aangeeft in hoeverre de bedrijven hun schulden kunen vol doen, van alle ondernemingen sa men verbeterde van 36,4 procent in tinationals als Philips en Akzo en de eigen ervaring. Vooral een ster ke automatisering van de kantoor- administratie zou bij Shell veel middelbaar personeel overbodig maken. De aanhoudende stroom van geruchten over afslankingen binnen het concern worden beves tigd door districtsbestuurder Van Splunder van de Industrie- en Voe dingsbond CNV. "Maar het blijft bij geruchten, aantallen zijn nooit genoemd". Over verzelfstandiging van bedrijfsonderdelen als kanti nes en drukkerijen wordt bij Shell, evenals bij andere grote concerns, al wel langer gesproken. Bij Shell Nederland werken nu ongeveer 16.000 i DEN HAAG (GPD) Een kamer meerderheid van WD en PvdA houdt vast aan een belastingvoor deel voor alleenstaanden. Beide partijen nemen geen genoegen met het kabinetsplan om in 1990 in het kader van de vergaande belasting hervorming volgens het plan-Oort, de alleenstaandentoeslag te laten vervallen. Die toeslag bedraagt nu een kleine 3300 gulden per jaar. Dat blijkt uit de laatste schrifte lijke inbreng van WD en PvdA op een wetsvoorstel, waarin de belas tinghervorming in grote lijnen wordt vastgelegd. De PvdA heeft tevens een alternatief op tafel ge legd voor de totale belastingplan nen van het kabinet. WD-kamerlid De Grave \yil de alleenstaandentoeslag op een of andere manier wordt gehandhaafd. Bovendien zou een verband moe ten worden gelegd tussen het inko men en het bedrag dat jaarlijks aan huur voor een woning wordt be taald en de omvang van de toeslag. De Grave gelooft niet dat handha ving van de alleenstaandentoeslag 600 miljoen gulden per jaar kost. In een alternatief voor de totale belastinglannen van het kabinet wil ook de PvdA de alleenstaan dentoeslag overeind houden. Deze zou 2250. gulden per jaar moeten bedragen, naast een belastingvrije som van 4500 gulden per jaar die voor elke belastingbetaler gaat gel den. In de eigen plannen keert de PvdA zich tegen het kabinetsvoor- Schipholtaxi Amsterdamse taxichauffeurs kunnen vooralsnog doorgaan met het vervoer van passagiers van de luchthaven Schiphol. De vice-pre sident van de rechtbank in Amster dam mr. G. Bodewes, heeft dit gis teren bepaald in het kort geding dat een aantal taxibedrijven uit de Haarlemmermeer tegen een aantal Amsterdamse taxibedrijven had aangespannen. Lakeman De Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof heeft bepaald dat de scheepswerf Van der Giessen-De Noord in haar jaar rekeningen het bedrag aan ontvan gen overheidssteun vermelden. De Stichting Onderzoek Bedrijfsinfor matie (Sobi) van Pieter Lakeman had deze procedure aangespannen. Pensioen Het pensioen van ongeveer 200 voormalige werknemers van Kroonvlag Suriname, een in 1984 geliquideerde dochteronderne ming van Nedlloyd, lopen groot ge vaar. Als gevolg van onreglemen taire handelingen van de vroegere directeur van Kroonvlag, destijds tevens voorzitter van het pensioen fonds van het bedrijf, zijn de finan ciële reserves yan het fonds ernstig aangetast. Snelle trein De Amerikaanse spoorwegmaat schappij Amtrak is van plan een supersnelle trein tussen Boston en New York, één van de drukste reis routes ter wereld, in te zetten. Een snelle treinverbindingtussen de twee steden zou 300 miljoen dollar kosten. Tussen Boston en New York reizen dagelijks 20,5 miljoen mensen. stel om 4,1 miljard gulden aan de belastinghervorming te besteden. De PvdA acht alles bij elkaar 2,35 miljard voldoende. In de plannen van de sociaal-de mocraten werkt de belastingher vorming slechter uit voor mensen met een inkomen van meer dan on geveer 45.000 gulden bruto per jaar. Voor sommige groepen met inkomens boven 45.000 gulden bruto treedt in de PvdA-opzet een koopkrachtdaling op uiteenlopend van 0,2 tot 2 procent. Koopkrachtdalingen zoals die in de kabinetsvoornemens vooral voor alleenstaanden optreden (tot 4,6 procent minder) wil de PvdA, behalve door het handhaven van de alleenstaandentoeslag, teniet doen door het nieuwe laagste be lastingtarief te laten gelden voor inkomens tot 36.500 gulden bruto. Het kabinet wil dat laagste tarief (van 35 procent) laten gelden tot 41.500 gulden. De PvdA zet het laagste tarief op 35,2 procent. De sociaal-democraten willen bovendien het door het kabinet voorgestelde middelste belasting tarief van 50 procent optrekken naar 53 procent. Net als het kabinet wil de PvdA het middelste tarief la ten gelden tot inkomens van 83.000 gulden bruto. Daarboven komt het hoogste belastingtarief van 60 pro cent. DEN HAAG (GPD) De subsidi eregeling voor laatste winkels in kleine kernen moet blijven be staan. De Landelijke Vereniging van Kleine Kernen (LVKK) noemt het onaanvaardbaar dat staatsse cretaris Evenhuis van economi sche zaken deze met ingang van volgend jaar wil opheffen. De LVKK en de betrokken midden standsorganisaties vinden dat de regeling nog twee jaar van kracht moet blijven. In de tussentijd kun nen nieuwe plannen voor de onder steuning van de dorpswinkels kun nen worden uitgewerkt. Dat bleek gisteren tijdens een hoorzitting van de Tweede-Kamer commissie voor het midden- en kleinbedrijf over de problematiek. De Tweede Kamerfracties hebben Subsidies voor winkels in kleine kern op de tocht nog geen standpunt bepaald, maar lijken wel gevoelig voor de nood kreet van de kleine kernen. net de regeling is jaarlijks een be drag van 2 miljoen gulden ge moeid. Zij voorziet in een steun van maximaal 50.000 gulden voor dorpswinkeliers die willen investe ren om de voortzetting van hun winkel veilig te stellen. Op deze wijze zijn in de jaren 1984 tot en met 1987 een kleine vierhonderd noodlijdende rijdende en vaste plattelandswinkels ondersteund, waarvan 45 in Groningen, 71 in Friesland, 44 in Drenthe en 20 in Zeeland. De pot voor dit jaar is in middels leeg. Er hebben 105 win keliers van geprofiteerd, de rest vist achter het net. In de drie noor delijke provincies zijn ongeveer 550 rijdende winkels. Staatssecretaris Evenhuis wil de regeling opheffen, omdat zijns in ziens het draagvlak voor een ge zonde middenstand op het platte land ontbreek. De consument loopt uit zichzelf weg. Volgens de middenstandsorganisaties en de LVKK, dient juist het draagvlak te worden versterkt, opdat de consu ment weer terugkomt. DEN HAAG (GPD) - De bond voor middelbaar en hoger perso neel NCHP vreest dat een derde van het huidige middenkader van Shell slachtoffer wordt van reorga nisatieplannen bij de multinatio nal. Volgens NCHP-voorzitter mr. J.C. Coster betekent 'het platter maken' van de Nederlandse Shell- organisatie dat ongeveer 2000 van de 6000 banen in het middenkader zullen verdwijnen. Shell ontkent echter ten stelligste dat er dergelij ke plannen bestaan. Coster concludeert dit uit het in terne rapport 'Arbeid en organisa tie in de negentiger jaren' van en kele weken geleden en uit de stra tegische beleidsplannen, waar de leden van de bond binnen Shell mee te maken krijgen. "Onder de NCHP-leden heerst onrust over de toekomst," aldus Coster. Hij zal -m-r 1*1 binnenkort een vergadering met de \^lMl^PO ïYlPflt- leden bij Shell organiseren. Zoals bij andere grote onderne- mingen is ook binnen Shell een discussie op gang gekomen over beleid en structuur in het komende decennium. Ook de positie van het middenkader komt hierbij aan de orde, aldus de woordvoerder van Shell. Volgens hem zijn daarbij geen getallen genoemd en is het aantal van 2000 dan ook volledig uit de lucht gegrepen." Coster erkent dat het om een schatting gaat, uitgaande van de in terne rapporten, de reorganisaties bij andere grote Nederlandse mul- Directie RJR DE WITT De Philips-vestiging Johan de Witt in Dordrecht kan zelfstandig verder als producent van motoren voor geluids- en vi- deo-apparatuur. Philips heeft be kendgemaakt dat het bedrijf wel 90 van de 500 banen kwijt moet. Het afgelopen jaar werden er al 200 ba nen geschrapt. Volgens Philips wordt de fabriek niet op termijn ge- AMSTERDAM (GPD) - De on rust over de reorganisatie van de warenhuizen heeft Vroom Dreesmann dieper in de verlie zen gedrukt. De omzet is in de eerste negen maanden van het boekjaar 1988/89 met enkele pro centen gedaald. Het verlies dat in die periode is geleden, zal in het laatste kwartaal niet meer wor den goedgemaakt. In dit kwar taal wordt normaal ruim een der de van de jaaromzet gehaald. mann, de topman van de waren huizen-divisie binnen het Ven- dex-concern, dat het oorspron kelijke saneringsplan de motiva tie onder het personeel heeft doen afnemen. Uitvoering van het plan zou tot 1400 ontslagen hebben geleid. Veel klanten heb ben volgens Dreesmann de V &D-warenhuizen de rug toege keerd. Elders in de detailhandel zijn de verkopen in het eerste halfjaar van 1988 juist met een procent gestegen. De voorgenomen reorganisa ties binnen de warenhuizen-divi sie leidde deze zomer tot het af treden van prof. dr. drs. Anton Dreesmann (een oom van Ton) als voorzitter van de hoofddirec tie van Vendex International. Hij werd benoemd tot vice-voorzit- ter van de raad van commissaris sen. Commissaris Verhoef, voor heen lid van Vendex' hoofddi rectie, neemt nu tijdelijk het pre sidentschap van h Voor het totale resultaat van de warenhuizendivisie, die vorig boekjaar ook al met een tekort van 36 miljoen zat, blijft het niet bij een verlies alleen als gevolg van de gedaalde verkopen. Er is ok geld nodig voor de uitvoering van het ondertussen grondig her ziene reorganisatieplan. AMSTERDAM De dollar deze week bepalend voor het ge drag van de meeste effectenbeur zen. Maar omdat ook de dollar zich', als een soort jojo gedroeg, werden ook de meeste effectenbeurzen ge kenmerkt door een onzekere en wisselende stemming. Bovendien was het de laatste week voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, waardoor de meeste beleggers de voorkeur gaven aan afwachten. door C. Wagenaar De Amerikaanse dollar had nog steeds last van de laatste publicatie over het handelsbalanstekort, nu al bijna drie weken geleden. De cij fers over de augustusmaand lieten een forse verslechtering zien. Het sterk gestegen tekort zette de dol lar onder druk en die druk heeft zich tot op de dag van heden kun nen handhaven. Een en ander had tot gevolg dat de dollar dagelijks vrij scherp fluc tueerde. Dat was vooral voor Wall Street sterk bepalend. Want een vallende dollar zette de obligatie- markt onder druk uit vrees voor renteverhoging als aanvullende va- lutasteun. Terwijl omgekeerd enig herstel van de Amerikaanse munt als gevolg van interventies de obli- gatiemarkt direct weer deed opve- De aandelenmarkten van New York volgden gedwee en bleven daardoor dicht bij huis. Daarbij komt dat topman Greenspan van de Fed, het stelsel van centrale banken in de VS, hard aan de bel trok over de financiële gevolgen van de overvalsbiedingen op mam moetconcerns in de levensmidde lenbranche. Zo kost de roofoverval op sigarettenkoning Nabisco ruim 20 miljard dollar. Dat is meer dan het jaarlijks begrotingstekort van Nederland waar minister Ruding een heel jaar zwaar op de beurs voor moet lenen. Ook de Amerikaanse overvallers moeten lenen en doen dit door uit gifte van miljarden aan hoogren- tende maar duidelijk tweede- en derderangs obligaties. De Ameri kaanse markt voor industriële obli gaties raakt hierdoor steeds meer vervuild, hetgeen nu kenneljk de Fed ook in het geweer heeft ge bracht. Waarschijnlijk uit angst dat hierdoor de obligatie als beleg gingsobject impopulair dreigt te worden. Engeland wacht ook zwaarder weer. Minister Lawson (financiën) voorspelde voor volgend jaar een inflatie van niet minder dan 7 pro cent. Dit zou zelfs kunnen leiden tot uitstel van de ingrijpende belas tingverlaging. Voor de Londense Effectenbeurs was dit slecht nieuws en het koerspeil viel als een baksteen. Gevreesd wordt zelfs dat Londen voor een najaarscrisis staat. Zo ver is het bij ons zeker niet. De obligatiemarkt krabbelde weer wat omhoog nadat het gerucht over uitstel van het Duitse bronbe lastingplan op renteontvangsten in de Bondsrepubliek tot enige daling de supersterke twaron-vezel (foto ANP) had geleid. Sedert Bonn eerder dit jaar met dit plan in de openbaar heid trad, profiteerde onze kapi taalmarkt mede van de kapitaal- vlucht uit het Oosten. Zelfs zo zeer dat onze lange rente onder die van de Bondsrepubliek kwam. Wat ja ren niet het geval is geweest. Ondertussen kwam de obligatie index op onze beurs eind vorige maand op een stand van even 118, hoger zelfs dan de top van 117,5 vo rig jaar en flink hoger ook dan de laagste stand van dit jaar op even 113 tegen het einde van augustus. Op de aandelenmarkt bestond ook enige spanning over het nade ren van een nieuw record. De oude beursindex-algemeen stond begin deze week nog maar vijf punten verwijderd van de laatste stand r de grote krach op 19 oktober vorig jaar, die even 290 bedroeg. De toen opgelopen klap is nu dus op 1 haar na weggewerkt, zij het dat nog lang niet alle fondsen op het oude niveau zijn beland. Toch lukte het deze week niet het oude niveau te betreden. Door de aanhoudende druk op de dollar trad er op het Damrak zelfs eerder een afbrokkelende tendens, op waardoor de afstand groter werd. Na vier dagen handel stond de al gemene index op een verlies van 3,5 punt. De hoofdfondsen bleven dicht bij huis en deden weinig. Gist Brocades verloor 5 procent van de beurswaarde evenals HBG. De grootste verliezer was evenwel Van Berkel die van 10 gulden op 4 gul den terugviel door nieuwe nood kreten over zijn bestaan. De Europese Optiebeurs gaf het beeld van de teruglopende belang stelling voor beurszaken keuirg weer. De dagomzet liep flink terug zodat in de afgelopen werkweek in totaal voor niet meer dan 171.000 contracten werden afgesloten te gen 246.000 in de voorgaande pe riode. Akzo was op meerdere da gen nummer één, gevolgd door Philips. Ook voor Gist Brocades bestond enige belangstelling. De indexopties deden het weer goed. Later in de week was er ook vraag naar goudopties. meer dan KKR NEW YORK (Rtr/KRF/ANP) - Een groep directieleden van het Amerikaanse tabak- en levensmid delenconcern RJR Nabisco heeft gisteren een bod van 20,75 miljard dollar uitgebracht op het eigen be drijf. Daarmee wordt een bod van 20,3 miljard dollar van de bank Ko- hlberg Kravis Roberts (KKR) over troffen. De bedragen zijn de hoog ste die ooit met een overneming waren gemoeid. KKR is een specialist in 'levera ged buy-outs'. Daarbij wordt een onderneming van de beurs gehaald door de aandelen grotendeels met geleend geld op te kopen. De lenin gen worden afgelost met de winst van het betreffende bedrijf of de opbrengst van de verkoop van on derdelen. Sinds 1976 heeft de bank op deze manier al 35 ondernemin gen opgekocht voor in totaal 38 miljard dollar. De Britse mediamagnaat Robert Maxwell zal zijn maandenlange ge vecht om overneming van de Ame rikaanse uitgeverij Macmillan vrij wel zeker winnen. Het bestuur van Macmillan adviseerde de aandeel houders gisteren op het bod van de Brit in te gaan. De overgave van de uitgeverij kwam een dag nadat een rechter in de Amerikaanse staat Delaware een concurrerend bod van KKR had geblokkeerd. Maxwell bracht op 21 juli een eerste bod van tachtig dollar per aandeel uit en overtrof daarmee de 75 dollar die de Robert M. Bass- groep had geboden. Macmillan wil de met geen van beide partijen in zee en kwam in september tot za ken met KKR. Maxwell liet het er niet bij zitten. Hij verhoogde zijn bod sinds juli tien keer om uitein delijk uit te komen op 90,25 dollar per aandeel, in totaal 2,51 miljard dollar. de effectenbeurs van Wall Street is gisteren wat leven in de brouwe rij gekomen door toenemende spe culatie over overnemingen, vooral rond Sears Roebubk. De geruchten willen dat Ronald Perelman, de topman van Revlon, op het punt staat een bod op Sears wil uitbren gen van 65 dollar per aandeel ofwel in totaal bijna 25 miljard dollar. De geruchten versterkten het gevoel op de beurs dat geen enkel concern veilig is voor een 'leveraged buy out'. Midden- en klein bedrijf groeit snel UTRECHT (ANP) - De positie van het midden- en kleinbedrijf is dit jaar wederom verbeterd. De afzet zal met 2,75 procent toenemen na een groei van twee procent in 1987. Voor 1989 wordt een iets geringere groei verwacht. Gemiddeld zal de winstgevendheid met zeven pro cent toenemen tot gemiddeld 110.000 gulden per bedrijf voor dit jaar. Ondanks deze verbeteringen laten de investeringen met vier procent slechts een geringe stij ging zien tot een totaal van 19 mil-" jard gulden in het lopende jaar. Naar verwachting zullen zij het vol gende jaar met vijf procent toene- De verbetering van de resultaten is vooral te danken aan schaalver kleining in combinatie met toene mende samenwerking en automa tisering. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het donderdag ver schenen rapport Cijfers TYends van de Rabobank Nederland over de jaarlijkse studie in 50 branches in het midden- en kleinbedrijf. De positieverbetering berust te vens op de gunstige ontwikkeling van de Nederlandse economie. Uit breiding van de particuliere con sumptie met 2,5 procent heeft een bijzonder positieve uitwerking ge had op het midden- en kleinbedrijf.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7