Toch weer overleg met specialisten Belang reis Indonesië vooral psychologisch 'Geen extra geld voor politie' 'Ontvoering ingrijpender j voor ouders dan baby' Gevangenen dreigen met opstand in Schutterswei DEN HAAG (GPD/ANP) - De overheid gaat weer overleg plegen met de specialisten. Dat beraad moet wel binnen twee maanden resultaat opleveren. Mislukt het overleg, dan voelt voering BILTHOVEN (GPD/ANP) - Het feit dat baby Renee is ontvoerd door een jonge vrouw die wellicht gevoel heeft voor kinderen en daar emotioneel bij betrokken kan zijn geweest, is relatief gunstig geweest voor de baby. Als Renee door een wraakzuchtige ex-echtgenoot was ontvoerd, was het kind in een veel moeilijker positie geweest. Dit stelt de psycholoog dr. W.H.G. Wolters, hoofd psychoso ciale afdeling van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Wol ters is regelmatig betrokken ge weest bij de behandeling van kin deren en volwassenen die het slachtoffer zijn geweest van ont- het kabinet zich vrij eenzijdig maatregelen op te leggen om de beoogde verlaging van de kosten voor specialistische hulp te bereiken. Dat is de uitkomst van overleg van de Kamercommissies voor gezond heid, sociale zaken en onderwijs en wetenschappen, gisteren, met de betrokken bewindslieden. Aanlei- geleidelijk te verlagen van 186.600 tot 172.600 gulden en hun kosten vergoeding van 107.000 tot 65.000 gulden. Aan deze besluiten houdt het kabinet overigens vooralsnog ding voor dit overleg was onder vast, inclusief de eerste stap: een meer de stijging van de particuliere tarieven van de specialisten met 6 procent op 1 januari 1989 doordat een eerdere tariefsverlaging door een 'vormfout' van minister De Ko ning (sociale zaken) met terugwer kende kracht weer ongedaan moet worden gemaakt. In oktober hebben de specialis ten nog een week actie gevoerd te gen het kabinetsbesluit om de ko mende jaren hun norminkomen 'Te goedkoop huren terug te dringen via strengere regels' DEN HAAG (ANP) - Het is in theo- rie mogelijk het aantal te goedkoop wonenden in huurwoningen van 450 gulden of minder alleen al door een verscherpt toewijzingsbeleid in de jaren '90 met ongeveer 215.000 terug te brengen. Dat staat in het 'Trendrapport Woningbe hoefte 1988' van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer dat giste ren is gepubliceerd. In de ontwerp-Nota volkshuis vesting in de jaren '90 kondigde staatssecretaris Heerma van volks huisvesting al aan het aantal 'te goedkoop wonenden' met onge veer 200.000 terug te willen bren gen met bestaande én nieuwe rege lingen voor de toedeling van wo ningen en door bevordering van de doorstroming. Er zijn in ons land 600.000 huis houdens met een hoger inkomen die in een huis met een huur van minder dan 450 gulden wonen. Daar staat tegenover dat de helft (200.000) van de woningen met een huur van meer dan 600 gulden wordt bewoond door huishoudens met een lager inkomen. Als er niet wordt ingegrepen, zal de scheef groei nog verder toenemen. Uit het Trendrapport blijkt dat in theorie bij een scherper toewij zingsbeleid door gemeenten - dus nog zonder extra inspanningen om de doorstroming te bevorderen - het aantal te goedkoop wonenden in het jaar 2000 met zo'n 215.000 kan zijn teruggebracht. Onder hogere inkomensgroepen worden verstaan huishoudens met een inkomen van meer dan 30.000 gulden per jaar en alleenstaanden met een jaarlijks inkomen van meer dan 22.000 gulden. Binnenland kort Inbrekersbende Een speciaal politieteam heeft de afgelopen twee maanden in Breda en Oosterhout zeven personen aan gehouden die worden verdacht van ongeveer 160 inbraken met een buit van ruim een half miljoen gul den aan apparatuur. De politie hield ook vijf personen aan op ver denking van heling. Dat heeft de Bredase politie gisteren meege deeld. Vogels Op de stranden van de Wadden eilanden zijn de afgelopen dagen enkele tientallen met een olie-ach- tige stof besmeurde vogels gevon den. Dat heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat gisteren mee gedeeld. Dood door schuld Officier van justitie P. Dorhout heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van 5.000 gulden ge ëist tegen drie anesthesisten van het Academisch Ziekenhuis in die stad. Het drietal wordt dood door schuld verweten. Het openbaar mi nisterie houdt de drie anesthesis ten verantwoordelijk voor de dood van een 48-jarige vrouw uit Berkel en Rodenrijs die in 1986 overleed bij een levertransplantatie. Snackbars De gemeente Amsterdam hoeft haar besluit om de snackbars op de wallen na twaalf uur te sluiten, niet in te trekken. Dat heeft de Raad van State gisteren .bekendge maakt. Om de overlast van junks op de wallen tegen te gaan, wil de gemeente dat de snackbars en shoarmatenten voorlopig zes we ken om middernacht sluiten. Courbois De Amsterdamse actrice Kitty Courbois heeft gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Arnhem 50.000 gulden schadever goeding geëist van 'de zwarte we duwe' F.S. Rost van Tonningen- Heubel uit Velp. Dit omdat de we duwe in haar periodiek 'Consor tium de levensboom', dat in juli verscheen, zonder de toestemming van de actrice een foto had ge bruikt waarin ze in de duinen po seert als Kniertje, een rol uit de film 'Op hoop van zegen'. Uitspraak 11 november. verlaging van de kostenvergoeding tot 100.000 gulden per 1 januari 1989. Met name de regeringsfracties CDA en WD, alsmede D66 dron gen aan op nieuw overleg met de specialisten. Een woordvoerder van de Landelijke Specialisten Vereniging zei in een eerste reactie dat de LSV steeds op overleg heeft aangedrongen mits dat 'open en re ëel' is. De LSV wacht nu af in hoe verre dat overleg mogelijk zal blij ken. Het kabinet heeft twee maanden de tijd om met de specialisten, de ziekenfondsen en ziektekostenver zekeraars tot een akkoord te ko men. Om het overleg onder 'enige druk' te zetten zal het kabinet, al dus De Koning, wetswijzigingen gaan voorbereiden om eventuele maatregelen sneller door te kun nen voeren dan tot nu toe mogelijk is. Het gaat dan ondermeer om een herziening van de Wet tarieven ge zondheidszorg en de Wet inko mens vrije beroepsbeoefenaren. Tevens zouden de specialisten on dergebracht moeten worden bij de budgetten van ziekenhuizen, zodat die in de toekomst verantwoorde lijk zijn voor inkomens en tarieven van dë specialisten. De kamerleden Lansink (CDA) en Nijhuis (WD) bepleitten gister avond om een voorstel van oud- Philips-topman Dekker ter hand te nemen. Als bemiddelaar in het conflict stelde hij voor om specia listen een vast bedrag van 200 gul den per uur te geven. Op basis van 44 werkweken per jaar van 30 de- clarabele uren zou het gemiddelde inkomen, inclusief kosten en ver goedingen, op 265.000 gulden per jaar uitkomen. Lansink zei wel iets voor deze opzet te voelen mits specialisten niet door veel meer uren op te voe ren, het inkomen oneindig zouden verhogen. WD'er Nijhuis meende echter dat dit een zaak is voor de specialisten zelf. Lansink stelde in het beraad ook voor om zaken als het aantal spe cialisten en afkoopsommen voor de overname van een praktijk van een andere specialist bij het nieu we overleg te betrekken. Tevens er en Van Otterloo keerden zich te gen de voorstellen. Volgens hen is het kabinet al veel te coulant ge weest voor de medische specialis ten en wordt het tijd dat zij hard worden aangepakt. De politie zei gisteravond dat de baby tijdens de ontvoering goed is behandeld. Wolters: "Als de baby lichamelijk goed is verzorgd, als hij het lekker warm en knus heeft ge had, als er op een prettige manier met hem is omgegaan, dan ver wacht ik door deze ontvoerings zaak geen schade voor Renee. Het kan voor hem wel onaangenaam zijn geweest: hij kent zijn moeder al via haar geur en stem, en zal haar gemist hebben". Onaangenaam maar niet schadelijk, benadrukt hij. Wolters onderstreept dat de ont voering van Renee heel ingrijpend is geweest voor zijn ouders. "Voor hen is dit een geweldige dreun. De ze ervaring komt in de buurt van die bij wiegedood. Het is een soort afscheid, in dit geval dan voorlo pig, terwijl het kindje er net is. Ou ders worden dan overmand door rouw, depressies en verdriet". Een baby krijgen is een essentië le vorm van geluk, meer nog dan romantiek en trouwen, aldus de psycholoog. Het akelige aan deze ontvoeringszaak is dat de moeder van Renee nog niet aan haar moe derschap is toegekomen, zegt hij. "De invulling van het moeder schap vraagt weken, het is nieuw en moet op gang komen. En net midden in dat gevoelige proces is haar kind haar ontnomen". Hoewel Renee's vader en moe der onder 'geweldige emotionele druk' hebben gestaan, zal de ont voering de ouder-kind-relatie niet schaden, maar hoogstens tot een tijdelijke balansverstoring leiden, meent Wolters. "Hun hoop is waar schijnlijk altijd blijven leven. Hoop is er altijd ondanks de angsten en duistere fanatasieën. Dat houdt de mensen op de been". Het is nog onduidelijk of de vrouw die Renee heeft ontvoerd, ontoerekeningsvatbaar zal worden erklaard. Een psychiatrisch on derzoek dat een dezer dagen zal plaatsvinden, moet uitwijzen of de vrouw op het moment van het mis drijf volledig bij haar positieven was. De leider van het recherche onderzoek, Schoneveld, heeft er geen idee van of de vrouw ooit ver oordeeld zal worden. Hoewel de oorspronkelijk uit Rotterdam afkomstige vrouw in het verleden in een psychiatrische afdeling heeft gezeten, wil dat nog niet zeggen dat de ontvoering haar niet kan worden aangerekend. Voor zover bekend stond zij de laatste tijd niet meer onder behan deling van een psychiater. Bovendien geeft de wijze waarop de ontvoering door haar is voorbe reid en uitgevoerd, juist aan dat zij op die momenten helder van geest moet zijn geweest. Uit alle nu be kende gegevens kan worden opge maakt dat de vrouw tot het mo ment dat zij de baby in bezit had heel zorgvuldig heeft gehandeld. De Kamercommissie van binnenlandse zaken werd gisteren in Purmerend warm onthaald door demonstreren de politiemensen, die hun ongenoegen duidelijk maakten over de voorgestelde bezuinigingsmaatregelen. ALKMAAR (ANP) - Circa 70 gede tineerden in de Alkmaarse gevan genis Schutterswei dreigen het ko mend weekend met een opstand en acties als de directie de beperken de maatregelen in de strafinrich ting niet onmiddellijk opheft. Vol gens één van de gedetineerden zijn er sedert de moord op een gevange ne en de uitbraak van tien gestraf ten afgelopen zondag beperkende maatregelen afgekondigd voor ge detineerden die 'keurig gebleven zijn'. Schutterswei-directeur mr. C. Boeij bevestigde gisteren dat hij in het begin van de week onder meer een beperking van de recreatie heeft afgekondigd. Niettemin is het volgens de directeur enkele da gen onrustig gebleven in de gevan genis. Daarop heeft de directie woensdag 'de twee grootste onrust stokers' in de strafcel geplaatst, sa men met de twee gedetineerden die na hun ontvluchting werden gepakt. Donderdag was alleen nog een beperkte recreatie en een verbod op bezoek aan andere cellen van kracht, aldus Boeij. De maatrege len zouden de verstoorde en broei erige stemming in Schutterswei vrijwel hebben genormaliseerd. De woordvoerder van de gevangenen spreekt dit laatste uitdrukkelijk te gen. De directie overweegt op grond van het dreigement van de gedeti neerden extra maatregelen tegen het weekeinde. "We zien de situatie vandaag aan en nemen op grond van de dan heersende stemming een besluit", aldus de directeur. Volgens hem is het gedurende het weekeinde door het ontbreken van werk altijd wat onrustiger. Het ministerie van justitie heeft de directie van Schutterswei woensdag laten weten dat met on middellijke ingang en voorlopig tot 1 januari twee of drie bewaarders extra aan het bewakingskorps van Schutterswei worden toegevoegd. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Minister Kort hals Altes (justitie) is vooralsnog niet van plan in de ministerraad te pleiten extra geld voor de politie te pleiten. Het voorstel van VVD-frac- tieleider Voorhoeve om geld vrij te maken voor 'enkele honderden' ex tra politie-functionarissen zal door de minister niet in het kabinet wor den gebracht. Volgens de WD-minister moet het wel mogelijk zijn het regeerak koord open te breken, wanneer de samenleving extra middelen voor de politie wil uittrekken. Maar zo stelde hij voor om de specialisten ver is het nog niet, omdat die v een deel van de hen eerder opge legde maar nooit gerealiseerde be zuinigingen, kwijt te schelden. De PvdA-kamerleden Buurmeij- alleen door WD en SGP wordt ge dragen. En dat is niet genoeg, zo verklaarde de bewindsman tijdens de behandeling van de justitiebe groting, gisteren in de Tweede Ka mer. Ook vice-premier De Korte (eveneens WD) zei vorige week te voelen voor het inzetten van extra middelen om de problemen bij de politie op te lossen. Of dat geld uit de algemene middelen moet ko men of via een herschikking bin nen de bestaande begroting liet De Korte in het midden. Tot verbazing van de overige Ka merleden verklaarde WD-woord- voerder Korthals gisteren dat "van de WD geen voorstel moet wor den verwacht om in deze begroting verdere uitgaven te doen". Kosto (PvdA) wees hem op het standpunt van Voorhoeve, die wel meer geld voor de politie wil. Maar volgens DEN HAAG (GPD) - De combina tie van klein-linkse partijen, het Groen Progressief Akkoord (GPA), zal volgend jaar als 'Regenboog' de verkiezingsstrijd voor het Euro pees Parlement ingaan. De partij rekent erop haar huidige twee ze tels te behouden. Regenboog is een combinatie van CPN, PSP, PPR en Groene Partij Nederland. Op het laatste moment heeft ook de EVP zich aangesloten, terwijl de combi natie nadrukkelijk plaats wil inrui men voor partijlozen. Het GPA heeft dat gisteren in Den Haag be kend gemaakt. Vooral de PSP had onoverkome lijke bezwaren tegen de oude naam, omdat die te veel de nadruk legde op de 'groene' achtergrond van de partij. De Regenboog-frac tie hoopt dat de nieuwe naam ook sneller inburgert in de media, en Klein linies als 'Regenboog' naar Europarlement meent dat er een signaal van uit gaat dat verbreding van de samen werking gewenst is. De alternatie ve lijsten werken in Straatsburg al samen onder de naam Regenboog. Lijsttrekker van Regenboog wordt de uit de PPR afkomstige priester Herman Verbeek, die van 1984 tot 1987 al in het Europarle ment zat. Tweede op de lijst is Nel van Dijk (CPN). Afgesproken is dat zij hun zetel na 2,5 jaar - de helft van de zittingsduur - opgeven voor de nummers drie en vier. Op die ma nier komen alle in Regenboog deel nemende partijen aan bod. In het programma van Regen boog zal de nadruk liggen op de grenzen van de economische groei. In het streven naar een interne Eu ropese markt in 1992 hangt het milieu er maar een beetje bij, vindt de partij. "Europa 1992 wordt een perfecte afspiegeling van vrijbaan voor ondernemers en een terugtre dende overheid", aldus Verbeek. De partij wil voorrang voor het milieu en een gedecentraliseerde politieke opzet van Europa. Vol gens Regenboog moeten alle EG- landen zich verplichten tot invoe ring van een minimumloon en een bijstandsuitkering. Het niveau daarvan moet afhankelijk zijn van het levenspeil in de verschillende landen. Korthals zal het standpunt van de WD pas volgende maand, wan neer over de politie wordt be raadslaagd met Korthals Altes en minister Van Dijk (Binnnenlandse Zaken), duidelijk worden. Tijdens de begrotingsbehande ling spoorde minister Korthals Al tes de rechterlijke macht aan snel ler tot een „cultuurverandering" te komen. De bewindsman zei erop te vertrouwen dat de rechterlijke macht "niet alleen de noodzaak van verandering blijft onderken nen, maar ook bereid blijft daaraan mee te werken". De minister reageerde daarmee op de noodkreet van de Nederland se Vereniging Voor Rechtsspraak (NVvR), die meent dat de minister te weinig formatieplaatsen wil fi nancieren. Groei van het aantal plaatsen is noodzakelijk, stelt de NVvR, omdat 'de rechterlijke macht met de rug tegen de muur' staat. Volgens de minister is het echter eerst zaak dat de rechterlijke macht komt tot de invoering van een bedrijfscultuur, waarin effi ciënter wordt gewerkt, ook met ge bruikmaking van geautomatise- eerde systemen. De personeelsom vang is in eerste instantie voldoen de. Alleen bij een sterke verhoging van de werklast of bij problemen met de invoering van automatise ring en andere veranderingspro cessen is het aantrekken van extra personeel bij de rechterlijke macht eventueel mogelijk, zo meent Kort hals Altes. JAKARTA - Premier Lubbers en minister Van den Broek (buiten landse zaken) hebben gisteren hun vierdaagse bezoek aan Indonesië afgesloten. Concrete resultaten heeft het niet opgeleverd, maar die werden eigenlijk ook niet ver wacht. Lubbers zit altijd duidelijk in zijn maag met dit soort bezoeken. Hij vindt het eigenlijk maar niets; hij wil liever werken. Hij liet zelfs de ministerraad, onmiddellijk na zijn aankomst in Nederland niet lo pen. Eén ministerraad zonder de premier is mooi genoeg, zo moet hij hebben gedacht. Rudolf de Korte moest na een weekje premier te hebben gespeeld, weer terug naar het tweede plan. door Henri Kruithof De premier kan er maar moeilijk van v orden overtuigd dat dergelij ke reizen een psychologisch belang hebben. Diplomatieke relaties tus sen landen kunnen op ambtelijk niveau en zelfs tussen ministers van buitenlandse zaken goed zijn; af en toe is het nodig dat regerings leiders elkaar persoonlijk ontmoe ten. Dat maakt het later voor amb tenaren en ministers weer gemak kelijker om zaken te doen. Berichtjes Dat de oude relaties tussen Ne derland en Indonesië nog aller minst verdwenen zijn, bleek uit de Indonesische pers. Hoewel de Ne derlandse ambassade niet al erg veel had gedaan aan voorpublici- teit, verschenen daags voor het be zoek vele krantenpagina's over het bezoek van de premier en over de relaties tussen Nederland en Indo nesië. Zoveel zelfs dat het een Amerikaanse journalist hier de wat zure opmerking ontlokte dat het bezoek van de Amerikaanse minis ter Shultz begin dit jaar aan Jakar ta, niet meer opbracht dan enkele kleine berichtjes. De leidende En gelstalige krant 'Jakarta Post' be steedde in haar maandageditie maar liefst vier pagina's aan het be zoek. Tijdens deze reis van Lubbers was er nog een belang. In zijn kiel zog reisden een kleine twintig 'cap tains of industry' mee, om te probe ren een voet aan de Indonesische wal te krijgen. Niet dat ze concreet contracten wilden afsluiten, maar het leggen van contacten gaat nu eenmaal gemakkelijker als de pre mier van je land in de buurt is en met hoge regeringsvertegenwoor digers van het bezochte land praat! Het meereizende bedrijfsleven kreeg de kans van zijn leven, toen de economische delegatie samen met Lubbers kon praten met maar liefst acht Indonesische ministers, die iets met de wederzijdse econo mische relaties te maken hebben. Premier Lubbers op de Borobudur. Een kans die het bedrijfsleven zel den of nooit krijgt. Ook zonder dat er concrete afspraken zijn ge maakt, is bij de Indonesische rege ring ongetwijfeld iets blijven han gen van de mogelijkheden die de Nederlandse bedrijven te bieden hebben. Mensenrechten De vertegenwoordigers van de bedrijven zullen niet blij zijn ge weest met het plotseling opkomen van de mensenrechten als niet on belangrijk onderwerp van gesprek. Even leek het erop dat de executie van twee ex-lijfwachten van Sukar no, nadat zij ruim twintig jaar ge wacht hadden op het voltrekken van hun doodvonnis, het economi sche deel van deze missie volledig zou overschaduwen. Dat dat niet gebeurde is te danken aan premier Lubbers, die het onderwerp hele maal aan het begin van het bezoek bij president Suharto aansneed en er daarna volhardend over zweeg. Overigens zat het de Indonesi sche autoriteiten helemaal niet lek ker dat ook de lokale pers dit on derwerp aan de orde stelde. Tij dens de eerste persconferentie van premier Lubbers, maandagmor gen, die onder leiding van de Indo nesische directeur-generaal voor informatie, dr. Sinaga, plaatsvond, mochten de Nederlandse journalis ten ongehinderd vragen stellen over dit onderwerp, Toen de Indo nesische pers, daardoor gesterkt, ook ging meedoen aan de discus sie, greep Sinaga hard in. Het moest maar eens afgelopen zijn met dergelijke ongemakkelijke vragen, vond hij. Lubbers trok zich daar echter niets van aan: hij beant woordde de inmiddels gestelde vraag uitvoerig. Het eigenlijke doel van het be zoek, het verbeteren van de econo mische relaties, is waarschijnlijk wel gediend geweest met de komst van Lubbers en Van den Broek. Die relaties zijn ook hard aan ver betering toe. De laatste jaren daalt de wederzijdse handel met spron gen en dat is voor beide landen na delig. Indonesië heeft baat bij een goe de economische verhouding met Nederland. Mede door de histori sche banden tussen beide landen, zou Indonesië zich via Nederland een goede positie kunnen verwer ven op de Europese markt. Dat is voor een land dat een enorme bui tenlandse schuld heeft, van levens belang. Maar ook Nederland heeft, hoe kan het ook anders, belang bij goe de economische betrekkingen met Indonesië. Dit land neemt in de zo geheten ASEAN-groep (een sa menwerkingsverband van zuid oost-Aziatische landen) een promi nente plaats in. Via Indonesië kan Nederland zich een handelspositie in dit deel van de wereld verwer ven. Uiteindelijk kan de reis, aanvan kelijk met tegenzin gemaakt, op langere termijn een behoorlijk re sultaat hebben. Het leek erop of Lubbers dat, naarmate de reis ver liep, ook ging inzien. Pas de laatste dag werd hij echt ontspannen. Vlak voor zijn afscheid van Indo nesië zei hy: "Ik moet weer terug naar Nederland en tegen al die saaie gezichten aankeken". Wie hij daarmee bedoelde, zei hu er niet bij. Wel had hu net foto's bekeken van bezoeken van onder meer mi nister Deetman en kamervoorzitter Dolman aan Indonesië. Was het een grapje, of wilde hu serieus aan geven dat hij het toch wel naar zijn zin had gehad?

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3