Koud vuurwerk van Starik Oog voor het nauwelijks merkbare Science fiction voor Sinterklaas Vier brave Britse thrillers Aardige herinneringen Koele obsessie van Kirchhoff intrigeert LITERATUUR Afgewogen dichtwerk van Tom van Deel 'Mijn kleine oorlog' van Boon herdrukt Het is een kunstgreep die prachti ge resultaten kan opleveren. Veel tijd kost het ook niet. Je laat ge woon het geheugen een aantal her inneringen ophoesten, zonder je te bekommeren om de onderlinge sa menhang. Dit alles onder de noe mer 'Ik herinner mij'. Het was de inmiddels overleden Franse schrijver George Perec die een boek schreef met korte stukjes over wat hij zich herinnerde. Het werd een 'merkwaardig' allegaar tje. dat zich laat lezen als een avon turenroman. Of misschien is klaag zang wel een betere typering, want door het telkens maar weer herha len van dat 'Ik herinner mij' krijgt de verzameling herinneringen een bezwerend karakter. Het is een goed idee geweest van de Arbeiderspers om ruim veertig Nederlandse schrijvers te vragen herinneringen op te halen volgens de methode Perec. Het resultaat is een boek dat verscheen ter gele genheid van een mijlpaal: het 150ste deel van Privé-Domein. de mooiste reeks die de Nederlandse literatuur rijk is. 'Ik herinner mij' is geen obligaat jubileumboek geworden. Dat komt doordat de meeste schrijvers zich goed van hun taak hebben gekwe ten. Niet iedereen, nee. Zo begint Albert Helman zijri stukjes met 'Soms'. Rudi van Dantzig schrijft een verhaal over zijn moeder en Renate Dorrestein begint met 'Ik herinner me niet', evenals Maarten 't Hart. Vormen van valsspelen. De redactie had hier een stokje voor moeten steken. Het mooie van dat opsommen is dat het poëtische schaamteloos aan het onbenullige wordt geregen. Een voorbeeld. "Ik herinner me hoe ik bij een vreemde Indische fa milie de tuin in werd gestuurd, voor het eerst een uitgestrekte ho rizon zag, en geschrokken terug naar binnen holde omdat ik dacht dat de wereld achter hun huis op hield". Een herinnering van Ma rion Bloem, die zich vervolgens in één adem herinnert "dat mijn tante boos was omdat ik de aardappelen wilde schillen". De mooiste herinnering is intus sen dat stukje van Maarten Spanjer Maarten Spanjer. over Janus, de schillenboer, over wie een krant naar aanleiding van zijn veertigjarige jubileum'schreef: "Vond de heer Van Eijk thuisgeko men op zijn kar een abusievelijk bij de schillen weggegooid lepeltje of mesje of een ander stukje huisraad, dan nam hij dat de volgende dag weer mee en zocht met grote tact net zolang totdat hij dit aan de rechtmatige eigenaar kon terugge- Van Frank Starik. die publiceerde in de inmiddels beruchte poëzie bloemlezing 'Maximaal', ver scheen de bundel 'Nepvuur'. be kroond met de 'De Avonden litera tuurprijs 1988'. Starik is in zijn poe- zie uit op afrekening met het zij onder ironie gezegd de totale sa menleving. Zijn gedichten zijn be volkt met deerniswekkende anti helden. Zij leven in onzekerheid over de spelregels van het bestaan, vervreemd van ae natuur en 'door gewinterd eenzaam'. Ze zijn we reldvreemde produkten van een welvaartstaat die groots en meesle pend leven op de index heeft ge plaatst. De vergelijking ligt voor de hand: de thematiek is die van Re- ve's De Avonden. Hoe te overleven in een wereld waarin de wijn bes sen-appelsap, het vuur nepvuur is? Bij de verwerking van dit thema schuwt Starik geen middel om zijn publiek te verbazen. Geen lezer zal zich vervelen bij de hoogstandjes ironie en sarcasme, maar hij blijft buiten schot, raakt zelden betrok ken en nergens ontroerd. En het is allemaal zal zo vaak vertoond. Stariks kaalslag gaat met de bulldozer, maar je vraagt je al le zend af wat de dichter-projektont- wikkelaar na de sloop met het braakland wil. Dat het geen wel zijnswerk wordt, is duidelijk. Maar bewerktstelligt zo'n destructie de verdieping van enig inzicht? Het valt te vrezen dat Starik's vuur werk. hoeveel ah's en oh's het ook 'Mijn kleine oorlog' van Louis Paul Boon is een boek dat ik mee naar mijn graf zou willen nemen. 'Boon tje' beschreef er de geschiedenis in van gewone mensen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook van die mensen van wie men pleegt te zeg gen dat zij met alle winden mee waaiden. Querido herdrukte dit kleinood als Salamanderpocket. Het is niet alleen een heel mooi boek - een 'mensenboek', om Ge rard Reve te parafraseren - ook is de thematiek erin nog steeds hoogst actueel. Ik doel op de kwes- tie-Venema, de schrijver die een aantal collaborerende schrijvers aan de kaak heeft gesteld. Hoe anders is de kijk van Boon op het gedrag van mensen. Hij is vervuld van deernis als hij hen ziet in hun strijd om het dagelijks be staan, waar niet de idealen tellen maar slechts de prak die zich onder de deksel van de kookpot bevindt. Voor de meeste mensen waren in de oorlog varkens belangrijker dan koningin en vaderland. Boon schrijft over de mensen die 'op de luie hoek' staan te praten over de oorlog. De een is voor die; de ander voor die. Hij zegt: hou op met dat gelul, wij zijn er alleen maar voor onszelf, voor ons gezin. Laat koning Albert en het vader land maar de kolere krijgen. Van het vaderland kunnen wij niet eten. Boon schrijft over het zieke meisje, dat in de tuin een schuilkel- dertje laat graven, net zo groo* als een graf. Bij het luchtalarm kruipt ze in dat gat. Ze sluit het af met een krant, een zwaarder 'deksel' zou ze niet meer van zich af kunnen wen telen. Zo'n verhaal - dat is in een woord: groots. CEES VAN HOORE Louis Paul Boon: Mijn kleine oor log; Salamaderpocket Querido, f 15. - English and American pockets - Franse/Duitse pockets - Nederlandse literatuur - Detectives/Science fiction - Kinderboeken - Ko< - Kunstboeken ontlokt, bij het naar huis gaan snel vergeten raakt. Joost Zwagerman, eveneens met poëzie in 'Maximaal' vertegen woordigd, publiceerde 'De ziekte van jij Het is een bundel liefdesge dichten van een hoog poëtisch ge halte. De verhaallijn in deze zeer ly rische gedichten is de aloude ge schiedenis van verovering, vereni ging, verlies en nabetrachting. Dat is ook allemaal eerder vertoond. Maar Zwagerman is erin geslaagd van de klassieke ingrediënten ver liefdheid. extase en wanhoop poé- zie te maken. De verleiding is groot, voorbeel den te citeren waaruit blijkt hoe de dichter zijn liefdesnest van mooie woorden bouwt. Dan blijkt hoe moeilijk er woor den en zinnen zijn los te maken, wat duidelijk maakt hoe sterk de taalvondsten in het vers geïnte greerd zijn. Er is trouwens nauwe lijks tijd bij zulke vondsten stil te staan. De verzen zijn gejaagd en de Boekhandels: Breestraat 93. 2311 CK Leiden. Tel. 071-160500. Leidse Rein AZL. Rijnsburgerweg 10.2333 AA Leiden. Tel. 071-160515. De rokende Griekenlandgangers onder ons zullen verrast opkijken als zij de Verzamelde Gedichten van Tom van Deel onder ogen krij gen. Op bladzijde 121 van dit niet erg dikke boek - Van Deel is geen veelschrijver - treffen wij een klei ne Griekenlandcyclus aan waarin een mooie vrouw centraal staat. Het is de vrouw die staat afgebeeld op het sigarettendoosje van het merk Santé, een mysterieuze dame die de verpakking een aparte beko ring verleent. De sigaretten zelf vind ik niet te roken, maar ik nam toch altijd een paar doosjes mee van mijn reis. Al leen om die mooie vrouw. Ze heeft wel iets weg van Marilyn Monroe, maar haar blik is intrigerender en veel minder goed te duiden. Die blik is voor van Deel onder werp van bespiegeling in deze, zes vierregelige gedichtjes tellende, cyclus, die begint met het versje: Ze is mooi, maar ook verdrietig/Ze kijkt langs ons heen naar beneden- /Wie zou niet uren tegenover haar- /willen blijven zitten/willen blij ven. Eigenlijk staat er in dit ge dichtje niet erg veel bijzonders, maar voor wie bedenkt dat de da me iets vertegenwoordigt dat in WIM BRANDS uitgeverij De Ar- geliefde heeft immers genoeg aan halve woorden en afgebroken zin nen: 'je bent de helleveeg/ de duivelskunstenaar in goeden doen je bent geheel alleen met velen/ want je naam is minnaressenle gioen Of: 'schiep jij als koffie dik het muzebeest wel degelijk be hagen/ in het mijnerzijds karaats te staren naar je diamantgelijke navel/ ongeveer ter hoogte van het drukbezochte landgoed Wespetail le Zwagerman heeft ook een voor beeldige timing, in de afwisseling van extatische taaiexplosies met een schuchtere bijna-stilte. Dat te rug nemen van virtuositeit wordt zeer functioneel wanneer duidelijk is dat de geliefde niet langer valt te binden: 'Kom jij nog terug bij mij, ik be doel, kom je nog terug?' En in een mooie variant op Gorter's 'ik hou zo vrees'lijk van je,/ ik wou het he lemaal zeggen-/ Maar ik kan het toch niet zeggen'.: Zie je, je bent zo uiteindelijk te zeggen. Vandaan zoals je bij me van me bent kan ik je niet weerleg gen. Valt er op deze poezie niets af te dingen? Is er niet vaak een teveel van het goede, wordt het geen 'mo nomane litanie'? Maar wat een rijk dom aan uitdrukking. WIM VEGT Frank Starik: Nepvuur: uitgeverij In de Knipschcer. 19.50. Joost Zwa german: De ziekte van jij: uitgeverij De Arbeiderspers, 25.-. Tom van Deel - ik schreef het al - is niet iemand die een hoge pro- duktie heeft als dichter. Maar de 'stuk of wat' bundels die hij tot nu toe heeft gepubliceerd rechtvaardi gen zijn 'bestaan' als dichter ten volle. Ik weet niet of er in het Let terkundig Museum al handschrif ten van hem zijn, maar als dat wel het geval is moeten die wemelen van doorhalingen en correcties. Van Deels verzen maken een ui terst afgewogen indruk en alles wat hij noteert is essentieel voor het begrip ervan. Met andere woor den: er staat geen woord te veel in. Zijn observaties zijn haarscherp en hij heeft oog voor het nauwelijks merkbare. In deze verzamelbundel is na tuurlijk ook het werk uit zijn begin periode als dichter opgenomen. Het zijn anekdotische versjes, klei ne sfeerbeschrijvingen van familie tafereeltjes met titels als 'Ranja', Schoolbazar', 'Verkade-album'. En dan zijn daar natuurlijk de schets jes 'naar de natuur', waarin voor Van Deel geen veertje overbodig lijkt te waaien. Dat werk uit zijn beginperiode heeft een zekere bekoring. Het zijn gedichten die een glimlach teweeg brengen bij de lezer. Niet meer. maar ook niet minder. Echt inte ressant begint voor mij Van Deels dichterschap echter pas te worden bij zijn bundel 'Klein diorama'. In die bundel heb je af en toe het ge voel dat Van Deel je door een kier in de werkelijkheid laat kijken naar wat ik dan nu maar even het 'eeuwige' noem. Om die ervaring deelachtig te worden moet dat werk met zeer veel nauwkeurig heid worden gelezen en herlezen. In het gedicht 'Achter de water val' valt in sommige regels invloed te bespeuren van een belangrijk dichter als Hans Faverey. Vooral in een regel als '...water, dat valt en zich neerstort'. Maar over het alge meen blijft Van Deel zijn eigen, milde toon behouden. Een van zijn geslaagdste gedichten vind ik nog steeds 'Kouros'. Ik citeer het hier in zijn geheel: Hij was bedoeld uit marmer op te staan maar ligt, onaf, gedrukt tegen de berg, zijn been gebroken, en ziet het rug gelings met stijve armen aan. Een man die graag van steen zou zijn genezen, die droomt van scheep te gaan, maar aldoor onbe weeglijk de regen op zich laat. Geborene die in rots bleef steken en langzaam slijt tot onbehouwen staat. In dit gedicht is het Van Deel ge lukt een ziel te blazen in een beeld, een beeld dat verkrampt, met ar men stijf van ontzetting, het verval, de dood, moet toelaten. Wat mij be treft mag het in een bloemlezing van klassieke poëzie. CEES VAN HOORE In 1982 verscheen, bij uitgeverij Novella. Bodo Kirchhoffs Een zaamheid van de huid. Een merk waardige novelle over een biblio thecaris die vertelt wat hij na zijn werk in het rosse kwartier van Frankfurt ontdekt. Meer een kader voor een aantal observaties over li chamelijkheid en over het onver mogen tot communicatie, tijdens een zoektocht van de bibliotheca ris naar tekens. In bijzondere gebb- ren, uitdrukkingen, posities van li chaamsdelen. Sindsdien heeft Kirchhoff ande re verhalen geschreven, alsmede een roman, toneel, essays en een film gemaakt waarin hij zelf de hoofdrol speelt. Ook hier als de koelte voyeur. Nu komt een andere uitgeverij, Meulenhoff, met de re cente bundeling verhalen Verre Een boeiende, exentrieke figuur, deze Kirchoff, gefixeerd als hij is op het menselijk lichaam als object en in het verlengde daarvan op fy siek geweld. Dat is hij in al zijn werk, ook in Verre Vrouwen. De ti tel slaat dan ook op de onbereik baarheid van het lichaam, of de tails daarvan. De sfeer van de verhalen doet sterk aan die uit de novelle denken. De vertellers van de diverse verha len lijken als twee druppels water op de hoofdpersoon van Eenzaam heid van de huid. Meestal zijn het mannen die door hun beroep of le venswijze randfiguren zijn gewor den: schrijvers, boekhouders, tv- presentatoren. Vaak leven ze al leen. Soms doden ze het vrouweli chaam waardoor zij worden geob sedeerd, b'oms worden ze zelf ge dood. Zoals de man die op bezoek is bij een leesgrage prostituée en op haar verzoek de postmoderne filo sofie van het verdwijnende subject uitlegt. Vervolgens past ze dit op hem toe - 'als ik toch niet voör mijn gedrag verantwoordelijk ben' - en vermoordt hem, waardoor het (on gewild?) een grappig verhaal wordt. In een ander pleegt de vrouw van de verteller een 'paska- mermoord' in bijzijn van haar echt genoot, die niet tussenbeide komt. Integendeel, hij blijft tamelijk onaangedaan en zorgt ervoor dat ze nog op ti jd voor het kopje koffie op hun vaste terras Er staat één zwakker verhaal in Verre vrouwen. Dat gaat over een schrijver die in een oud hotel in Singapore logeert en graag de vroe gere kamer van Hermann Hesse wil hebben. Zoiets is toch niet meer dan een reis-schnabbel voor een glimmend magazine. De rest is intrigerend. Cru mis schien lijkt het eerste verhaal, waarin Kirchhoff het geval van het Columbiaanse meisje Olmya San chez bekijkt. Hier werkt zijn me thode van koele obsessie uitste kend, omdat Kirchhoff juist niet uit is op het goedkope sentiment. Door via een zakelijke manier op te roepen wat het meisje tijdens haar lijdensweg van de media verwacht te, stelt hij die media scherper ter discussie dan via de obligate aan klachten. En weet hij te ontroeren. AUGUST HANS DEN BOEF Bodo Kirchhoff. Verre vrouwen. Ver taling Annemiek Muustcrman en Huub Beurskens. Uitgeverij Meulen- Julian May. Misschien is het hoopvol denken, maar weer lijkt het of science fic tion in Nederland aan belangstel ling wint. Meer kwalitatief overi gens dan kwantitatief: het zijn nog steeds maar enkele uitgevers die genoeg brood zien in het genre om allerlei moois te laten vertalen (men wil niaar niet geloven in de verkoopbaarheid van eigen SF- schrijversL Toch is er oog voor betere SF, vooral bij Meulenhoff: er zijn verta lingen van de cyberpunk van Mi chael Swanwick en van de gedre ven fantasy van Orson Scott Card, naast nieuw werk van de oude, hier best verkopende maestro Jack Vance. De laatste begint overigens aan een duidelijke conservatieve afta keling, ongetwijfeld inherent aan zijn leeftijd. Voor de zoveelste maal is deze SF-geront van start gegaan met een nieuwe reeks, De Kronie ken van Cadwal; het eerste boek: Station Araminta, is een detective achtige fantasie in de stijl die Van ce hier zo geliefd heeft gemaakt. Vol grappen en grollen, bizarre sa menlevingen en venijnige dialo gen. Het verhaal verloopt volgens be proefd recept. De planeet Cadwal wordt gekoloniseerd door een (Aards) Genootschap van Natuur kenners, waarvan het Secretariaat zich vestigt op Station Aramaninta op een der drie continenten. Oor spronkelijk was dat secretariaat ge organiseerd in zes bureaus, "elk voor een afgeronde groep van werkzaamheden" en elk onder lei ding van een Bureauhoofd. Deze hoofden en hun familiele den en nazaten krijgen steeds meer macht en bestieren hun gezinnen en voetvolk volgens rigide normen, waarin geen plaats is voor vreem delingen en tuig van elders. Toch vormt zich ongemerkt een kaste van tijdelijke werkkrachten die revolutie, wat drommel! op slinkse wijze roet in het prettig ge regelde eten dreigen te gooien. U moet de avonturen van de jon ge Glawen, t.z.t. handhaver van recht en orde, natuurlijk toch zelf lezen, maar let ook eens op de rechtse filosofieën die de auteur zijn All American Boy in de mond legt: 'Dat klinkt goed', zei Gla wen, 'maar we hebben mijns in ziens hier een uitzonderingsgeval. Jouw beeld (een democratische uitspraak van Glawen's gespreks partner, iemand die hij niet zeer mag RV) past niet op de situatie hier op Cadwal, waar een kolonie illegale vagebonden, die hier hele maal niet zou behoren te zijn, een grotere getalssterkte heeft dan de hardwerkende bewoners van Ara minta. Als je ze stemrecht zou ge ven zouden ze ons wegvagen' (p. 382). Nu is science fiction ondanks tal van mooie praatjes van de zijde van vredelievende fans niets anders dan een gewelddadig avonturen- en kolonisatiegenre, dus de rechtse praat van Vance is niet wezenlijk schokkend voor wie veel SF leest en het gelezene op zijn du bieuze merites weet te beoordelen. Het is als met wapentuig in speel goedetalages: kinderen zijn er dol op, maar er mag door volwassenen best eens pedagogisch gefronst worden. Julian May Vergelijkbaar is de serie Het Veelkleurig Land van Julian May, dat uit vier dikke delen bestaat: Het Veelkleurig Land. De Gouden Halsring, De Troonveroveraar en De Tegenstrever. Ook hier begon het zo goedbedoeld: in dit epos zijn we aanvankelijk een eeuw of wat verder, als de mogelijkheid wordt ontdekt om terug te reizen naar de Aarde van zes miljoen jaar geleden. Natuurlijk een schitterende uit wijk- en ontsnappingsmogelijk heid uit de dorre galactische reali teit voor hele hordes misdadigers, avonturiers, predikanten en vele andere al dan niet dan ernstig ge stoorden. Het wordt dan ook een drukte van belang in het Plioceen, vooral als blijkt dat zich daar al een buitenaards ras heeft gevestigd, magie bedrijft en de baas wil blij ven spelen. En natuurlijk zijn er onder de vers aangekomen tijdrei zigers niet alleen romantische hun keraars maar ook nogal wat types die op hun beurt last hebben van honger naar macht. Ondanks deze stereotiepe SF- motieven is May er zeker in ge slaagd een boeiend, kleurrijk, bont en spannend spektakel te maken geen der dikke delen verveelt ook maar een moment, al gaat de zo veelste vergelijking met Tolkien voor de zoveelste keer mank. Zowel het werk van Vance als van Julian May mag u uw kinde ren, romantische familieleden en van Grootse Avonturen dromende kennissen gerust met Sinterklaas cadeau 'geven doe er een pedago gisch versje bij. Met frons. ROB VOOREN Jack Vance, De Kronieken van Cad wal. Eerste boek: Station Araminta. Uitg. Meulenhoff ƒ49.50. Gebonden. Julian May, Het Veelkleurig Land. De Gouden Halsring, De Troonver overaar en De Tegenstrever. Uitg. Het Spectrum 34,90 per deel. Prinsessekade 3-4 2312 DA LEIDEN TEL. 071-140208 De Britse thrillerschrijver Gerald Seymour begon zijn loopbaan als journalist bij de televisiemaat schappij ITN. Hij maakte reporta ges van diverse brandhaarden over de hle wereld. De journalistieke er varingen vormen de basis voor zijn 'bijverdiensten': het schrijven van spannende fictionverhalen. Seymour heeft ooit overwogen de journalistiek eraan te geven en zich verder te bepalen tot het schrijven van boeken. Maar hij rea liseerde zich toen dat hij juist die journalistiek nodig had als inspira tiebron voor zijn boeken. Dertien jaar geleden debuteerde hij op dit gebied met 'De jager en zijn prooi' (Harry's game), een be klemmend verhaal uit Noord-Ier- land dat door zijn televisieregistra tie wereldbekendheid heeft ver worven. Hij schreef daarna boeken over de IRA en Palestijnen, over Russische dissidenten en over de Rode Brigades in Italië. Zijn vijfde boek verscheen in 1980, maar is nu pas onder de titel 'Koud vuur' in het Nederlands vertaald. Bepaald niet zijn sterkste ver haal. Het gaat over een ontsnap ping uit Oost-Duitsland. De ge schiedenis heeft inmiddels wel duidelijk gemaakt dat zoiets onder alle omstandigheden een hachelij ke onderneming betekent. De Oostduitse grens wordt scherp en fanatiek bewaakt. Daarom doet het vreemd aan dat de hoofdfiguren van de Britse ge heime dienst, die een Oostduitse, in Rusland werkende geleerde over de grens willen smokkelen, bijna amateuristisch te werk gaan. Er zijn zoveel onzekere factoren in de plannen, dat geen normaal den kend mens in een goede afloop zou durven geloven. En juist dat geloof dat een ont snapping zou kunnen gelukken is essentieel voor de opbouw van de spanning. Nu rest alleen de vraag waar en hoe het zal misgaan. En dat vind ik een te smalle hasis om een 'klassieke' thriller op te bouwen. Zelfs als je zo geroutineerd kan schrijven als Gerald Seymour. Hammond Innes Schrijft Gerald Seymour om zo te zeggen in zijn vrye tijd, zijn land genoot Hammond Innes doet het om den brode. Dat blijkt wel uit zijn imponerende produktie. Blij kens de opsomming in zijn nieuw ste boek is deze 'Nacht en ontij' de 26ste titel die in het Nederlands wordt vertaald. Dat tekent een werkzame geest. Uiteraard zijn niet al die boeken even goed, maar in de meeste ge vallen zijn ze wel onderhoudend. In Innes' verhalen zal men vergeefs zoeken naar ontroerende relaties scherp getekende karakters, zinde rende spanning en fascinerende ta ferelen. maar het plot lijkt meestal redelijk realisch en de gebeurtenis sen lopen logisch in elkaar over. Zo ook in 'Nacht en ontij'. Daarin borrelt het op Menorca en Malta. Eilandjes, voldoende ver weg en open genoeg om opstandige groe peringen een kans te geven. Een Britse verhuurder van vakantie huisjes en vissersbootjes ziet in eens zijn kabbelende bestaan ver troebeld door mysterieuze figuren, die hem zelfs met de schuld van een moord op een politicus opzade len. Natuurlijk loopt het redelijk goed af, maar de verhouding tus sen de Brit, zijn vriendin, zijn vrouw en haar minnaar is aan het einde nog net zo vreemd en ver ward als aan het begin. Daar heeft de schrijver geen boodschap aan, hij bepaalt zich tot de feitelijke ge beurtenissen. Daar zit vaart genoeg in. Men zal weliswaar geen blosjes van opwinding krijgen, men zal er ook geen nachtrust aan opofferen, maar voor een ontspannend uurtje is Innes' verhaal best aan te beve len. Ellis Peters Ellis Peters (pseudoniem van Edith Pargeter) is een oudere da me, die woont in het Britse graaf schap Shropshire, het decor waar tegen haar Cadfael-serie zich af speelt. Ze begon op latere leeftijd met schrijven en nu is de brave broeder Cadfael haar lust en haar leven: 'Het schrijven van deze speurdersromans geeft me meer voldoening dan ik kan zeggen'. Haar geesteskind woont in het twaalfde eeuwse Engeland in het klooster van Shrewsbury, dat zo waar echt bestaat en vandaag de dag een toeristische trekpleister vormt. Maar volgens de verhalen van EUis Peters was broeder Cad fael zes eeuwen geleden de vraag baak van de dorpse gemeenschap. Zijn grote levenservaring, zijn mensenkennis en zijn scherpe waarnemingen maakten hem tot de ideale figuur om affaires te ont rafelen. Als hij niet aan het speuren was werkte hij de kloostertuin, maar in Peters' boeken is hij altijd op weg om een moord op te lossen. Moorden, die binnen afzienbare tijd ook op de televisie te zien zul len zijn. Er zijn miljoenen Engelse ponden voor uitgetrokken. Maar in boekvorm kan men zich nu al vermaken met de speelse wij ze, waarop broeder Cadfael de moorden te lijf gaat in een omge ving van landheren, lijfeigenen en horigen. In een tijd, dat wet en orde nog lijnscherp waren afgetekend. In een tijd dus, waarin Ellis Peters goed en kwaad gemakkelijk kan scheiden. Haar verhalen graven niet diep, maar ze vormen leuke lectuur voor een lange treinreis of een verloren uurtje. Als men zich althans niet ergert aan stijlbloemen als 'Opnieuw heerste er stilte, want ofschoon Rannilt haar borst voelde branden van verontwaardigd medeleven, was haar tong tot stilte bevroren'. Dat is een citaat uit 'Het vege lijf. Maar men kan ook kiezen voor 'De kille maagd', 'De eenzame bruid' of 'Het gemene gewas'. Alle vier tege lijk verschenen. Het maakt niet veel uit welke men kiest: één pot nat. KOOS POST Koud vuur, van Gerald Seymour en 'Nacht en ontij', van Hammond Innes, belde verschenen bij De Boekerij (resp. ƒ19.90 en 25,-. 'Het vege lijf'. 'De kille maagd'. 'Het gemene gewas' en 'De eenzame bruid', vier boeken van Ellis Peters, ook bij De Boekerij 17,90 per stuk). Nieuwe uitgaven Thrillers 'Dubbele mandekking'. Succesvol le voetballer ontvangt dreigbrie ven nadat er in het stadion een jog ger is vermoord. Schrijver Bert Hiddema. Uitgeverij Luitingh, f 10. 'De tweede man'. Thriller van Felix Thijssen. Charlie Mann, de crimi nele vechtmachine met een hart van goud, steekt z'n nek uit voor een vrouw die wordt bedreigd door een echtgenoot die volgens haar al lang dood en begraven is. Uitgeve rij luitingh. f 10,-. 'Zand' van Jef Geraerts. Twee Ant werpse commissarissen onderzoe ken de wurgmoord op een tand- artassistente. Uitgeverij Manteau. Science fiction 'De beste science fiction van het jaar'. Vertaling van de Amerikaan se bloemlezing The Annual S.F. Uitgeverij Loeb. f25,-. 'Gods Smidse', van Greg Bear. Op aarde en op andere planeten worden rotsen en bergen gevonden die er enkele dagen tevoren nog niet waren. Buitenaardse wezens? Uitgeverij Meulenhoff, f32,50. (zie verder pagina 9)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21