LEIDSCH DAGBLAD Shamir opent overleg met religieuze partijen van daa9 CDA wil voordeeltje voor alleenverdiener Steekpenningen voor geknoei met afval Steeds vaker overtreding van rijtijden Succes Frusti-teams in strijd tegen bankrovers Etty belooft meer politie tegen overlast op Wallen BROEKEN. SPECIALIST Milieuvluchten leveren 8 processen-verbaal op Pools vliegtuig neergestort Collectie films wordt geveild Stortbaas en assistent Alphense vuilnisbelt gearresteerd DEN HAAG (ANP) - Chauffeurs van toeristische bussen en vrachtwagens overtreden steeds vaker de Rijtijdenwet. Vooral de fraude met tachografen, appara ten die de rijtijden registreren, stijgt. De rijksverkeersinspectie heeft de laatste maanden ruim 1.300 bussen aangehouden. Bij na 200 chauffeurs kregen een proces-verbaal en nog eens 82 bestuurders (vijf procent) een onmiddellijk rijverbod. Bij een controle vorig jaar kregen 53 chauffeurs (4,5 procent) een rij verbod en in 1986 46 chauffeurs (1,9 procent). Onafgebroken rij tijden van ruim 20 uur per etmaal bleken geen uitzondering te zijn. In september heeft de rijksver keersinspectie ruim 7.500 vracht wagens aangehouden. Een pro- ces-verbaal kreeg 12,1 procent van de chauffeurs of ruim 900 man. Vorig jaar was dat 11,8 pro cent. Een rijverbod werd 3,9 pro cent van de bestuurders opge legd tegen 2,1 procent in 1987. Hoge Raad stelt curatoren in het gelijk Banken pikten THB-miljoenen in TILBURG (ANP) - De curatoren van de Tilburgsche Hypotheekbank (THB) hebben een overwinning behaald in een slepende juridische proce dure met banken. De Hoge Raad heeft bepaald, dat drie banken in juli 1982 ten onrechte 2,5 miljoen gulden inpikten van de Tilburgsche. Dat bedrag moet, vermeerderd met rente, teruggeheveld worden naar de boedel. De banken moeten vervolgens aansluiten in de rij van schuld eisers, wat inhoudt dat ze 90 procent van hun vordering zullen terugzien. Dit blijkt uit het 18de verslag in het faillissement. De crediteuren heb ben inmiddels 90 procent van het bedrag van hun vorderingen ontvan gen. Dat zal volgens curator mr. Gerritse echter geen 100 procent worden. Voor de resterende vorderingen is nog een bedrag nodig van 76 miljoen gulden. De curatoren denken nog enkele jaren bezig te zijn met het verko pen van onroerend goed. JERUZALEM (Rtr/GPD) - De Israëlische premier Sha mir is vandaag besprekin gen begonnen met de reli gieuze partijen over het for meren van een nieuwe rege ring. Op grond van de uit slag van de verkiezingen hebben de religieuze partij en de sleutel tot de vorming van een regering in handen. Shamir had vanochtend een ont moeting met de Nationaal Reli gieuze Partij. Verder heeft hij af spraken gemaakt voor gesprekken met de drie andere religieuze par tijen. Het rechts-geöriënteerde reli gieuze blok won in totaal 18 parle mentszetels. Shamirs Likud-partij en de Arbeiderspartij van minister van buitenlandse zaken Peres haal den geen van beide een parlemen taire meerderheid, zodat zij beide van andere partijen afhankelijk zijn. Met 99 procent van de stem men geteld, behaalde de Likud 39 en de Arbeiderspartij 38 zetels. In het huidige parlement bezetten die partijen 43, respectievelijk 39 ze tels. Ook Peres maakte vanochtend bekend dat hij gesprekken met an dere partijen heeft gevoerd om hun standpunten te vernemen over een mogelijke coalitie. De kans op een coalitie tussen de Likud en de reli gieuze partijen wordt echter het grootste geacht. Mocht Shamir er niet in slagen met de religieuzen tot overeenstemming te komen, dan ligt een voortzetting van het huidi ge kabinet van nationale eenheid, met Shamir als premier, het meest voor de hand. Als de Israëlische kiezers met het resultaat van gisteren iets heb ben laten zien, dan is het wel dat ze in twee ongeveer even grote groe pen zijn verdeeld als het gaat om vraagstukken van vrede en veilig heid. De religieuze partijen schoten in zetelaantal omhoog van 12 naar 18. De meeste partijen in die sector hebben geen duidelijke ideeën over bijvoorbeeld de toekomst van de Westelijke Jordaanoever of de economie en zijn bereid tot steun aan de partij die het meest tege moet komt aan hun verlangens op religieus en financieel gebied. In de praktijk is dat meestal de Likud. In een politiek commentaar liet de Palestijnse Bevrijdingsbewe ging (PLO) weten dat de verkie zingsoverwinning van het Likud- blok een "rampzalige slag voor de vrede" betekent. "Wij verwachten meer onbuigzaamheid, haat en ter rorisme", aldus de PLO-verkla- ring. 24 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) Met de spectaculaire arrestatie van een groep bankovervallers, die poogden met een nep- geldwagen een aantal banken te beroven, heeft het Amster damse Frusti-team een nieu we trofee toegevoegd aan een indrukwekkende erelijst. Het team bestaat nog geen jaar, maar de resultaten zijn nu al indrukwekkend. Werden in het eerste kwartaal van 1987 in Amsterdam 87 bank overvallen geregistreerd, over dezelfde periode voor dit jaar stokt de teller bij 3. Uit frustratie (vandaar 'frusti') met het toenemend aantal onopgeloste bankover vallen, besloot de Amster damse politie begin dit jaar een speciaal politie-team te formeren, dat zich uitsluitend met bankovervallen zou be zighouden. Frusti I concentreerde zich op een reeks van overvallen in Amsterdam-west. Daarbij werd nauw samengewerkt met de gemeentepolitie van Amstelveen en de Zaans treek. Teamleider R. Graëve: „Er werd begin 1988 een ben de geëlimineerd, die goed was voor 60 overvallen." De hoofd dader kreeg 9 jaar. Het snelle succes leidde tot de vorming van Frusti II, dit maal gericht op Amsterdam zuid-oost. Het team werkte met korpsen uit Hil- n, Barneveld en Zaan stad. In juni werd een groep gepakt die verantwoordelijk was voor 17 18 bankoverval- De nagemaakte geld.transportwagen waarmee gisteren een mis lukte bankroof werd gepleegd in Amsterdam. (foto anp» len. De hoofddader kreeg 7 jaar. Graëve: „Uit dat onderzoek bleek dat er nog een derde groep werkzaam was. Sinds eind augustus werd die bende geobserveerd. Die hebben we nu gepakt". Deze bende is verantwoordelijk voor 10 a 20 overvallen met een buit van enkele miljoenen. Deze aanpak, die ook in an dere steden wordt gevolgd, werpt landelijk gezien vruch ten af. Het aantal bankover vallen neemt af. Tot en met september werden 218 ban ken en postkantoren overval len. Over heel 1988 wordt ge rekend op een totaal van 290. Dat zijn er 80 minder dan over 1987. Uitgedrukt in geld werd er vorig jaar ruim 120 miljoen gulden gestolen. (zie ook pagina 3) AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse wethouder Etty heeft extra openbare orde-maatre gelen toegezegd tegen de drugs overlast in de binnenstad. Hij deed dat gisteravond tijdens een ge sprek met de binnenstadbewoners en de winkeliers. Een paar uur later nam een knok ploeg op de Wallen het recht in ei gen hand door jacht te maken op dealers en verslaafden. Met honk balknuppels en stokken werden ze weggejaagd. De politie voorkwam ernstiger botsingen. Wethouder Etty, die verantwoor delijk is voor het drugsbeleid in de hoofdstad zei gisteravond dat de burgemeester en de hoofdcommis saris gesprekken voeren over het inzetten van meer politie in de bin nenstad. Volgens hem worden er maatregelen besproken die in de richting gaan van de voorstellen die de buurt zelf voor ogen heeft. Zoals het instellen van een speciaal team en uitbreiding van de be staande samenschplings- en mes- senverboden. De wethouder wees erop dat vanaf begin volgend jaar het pro ject 'aanpak straatjunks' van start gaat. Dan worden verslaafden die het meest worden opgepakt, ge richt opgespoord en overgedragen aan justitie. Het gaat om een groep van ongeveer honderd verslaafden. Daarvoor worden, volgens Etty, extra cellen en bedden beschik baar gesteld in de Jellinekkliniek om af te kicken. In een zitting van de Raad van State betoogde een aantal horeca- exploitanten gisteren tegen de maatregel dat ze hun eetgelegenhe- den gedurende zes weken om mid dernacht moeten sluiten Het scheelt hen 35 procent in hun in komsten en ze denken niet dat het een oplossing biedt tegen de over last. Van Thijn denkt met de maatre gel te bereiken dat de bewoners van de Wallen even lucht krijgen. Het sluiten om middernacht zal volgens hem alvast bijdragen aan het effect van het politie-optreden. De Raad van State neemt morgen besluit. 5000 BROEKEN jasjes pakken trouwpakken ook met kort jasje jacks jassen spijkerbroeken truien hemden enz. Haarlemmerstraat 197, Leiden De Israëlische premier Yitzhak Shamir werd vanochtend in de vroegere uren begroet door medewerkers op het hoofdkwartier van de Likud-partij. Ondanks het verlies van 4 zetels toonde hij zich optimistisch over de kan sen dat zijn partij een nieuwe regering zal vormen. (foto and Terwijl bewoners van de Wallen om hardere maatregelen vragen is de GG en GD in de hoofdstad bezig met de voorbereidingen voor de plaatsing van spuitomruilautoma- ten. Druggebruikers moeten in het apparaat van Noorse mpkelij eerst een vuile spuit stoppen en krijgen na inworp van één gulden een scho ne retour. Zonnig en koud Heldere nacbt met een tot zwak afne mende wind en een minimumtempe ratuur tussen 0 graden bij zee tot -4 graden landinwaarts. Overdag zonnig. Middagtemperatuur rond 6 graden. Matige wind uit oostelijke richting. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst zonnig en koud met middagtemperatuur van rond 6 graden en lichte vorst in de nacht. Donderdag 3 november zon op: 07.39 uur, zon onder: 17.07 uur; maan op: 00.42 uur, maan onder: 15.09 'Controle op milieu verder uitbreiden' DEN HAAG (ANP) - Minister Nij- pels van milieubeheer wil de con trole op de naleving van de milieu wetten verder uitbreiden. Uit gege vens van het Centraal Landelijk In formatiepunt Milieudelicten is ge bleken dat er nog steeds sprake is van een deels georganiseerde milieucriminaliteit. In een rapport aan de Kamer schrijft de bewindsman dat de Milieubijstandsgroep, die nu be staat uit 60 man, zal worden uitge breid met elf ambtenaren. DEN HAAG (ANP) - De twee ex perimentele milieuvluchten die de rijkspolitie op 2 en 3 mei bo-' ven Alkemade, Leiderdorp, Al phen aan den Rijn, Nieuwkoop en Hazerswoude heeft uitge voerd, hebben geleid tot 8 pro cessen-verbaal. Het initiatief tot dit experiment kwam van de rijkspolitie district Den Haag en de provincie Zuid-Holland. De vluchten werden uitgevoerd met een helikopter. Volgens milieucöordinator J. Ras van de rijkspolitie hebben de vluchten geen ernstige over tredingen aan het licht gebracht. Bij de processen-verbaal ging het vooral om overtredingen van de Wet verontreiniging opper vlaktewateren. Aanschrijvingen werden met name uitgedeeld voor het illegaal storten van vuil. Het Hoogheemraadschap van Rijnland liet een aanschrijving uitgaan waarbij het ging om drainwater dat via een mest- plaats in een sloot sijpelde. Om dat de boer binnen een week de sloot reinigde is geen proces-ver- baal opgemaakt. De rijkspolitie meent dat het experiment is geslaagd en streeft naar uitbreiding van het aantal milieuvluchten. DEN HAAG (GPD) - Het CDA stuurt aan op een extra belasting voordeel voor alleenverdieners. Voor deze groep belastingplichti gen zou het mogelijk moeten wor den om een deel van het inkomen toe te rekenen aan de niet-werken- de vrouw. Hierdoor zou men min der snel in een hoog belastingtarief vallen. De christen-democraten willen dit zogenoemde 'splitsingsstelsel' in de plannen voor een vergaande belastinghervorming volgens Oort inbouwen. Tegelijk wil het CDA, naar Frans voorbeeld, een koppe ling leggen tussen het belasting voordeel en het aantal kinderen. Naarmate er meer kinderen in het gezin van de alleenverdiener zijn, zou het belastingvoordeel hoger moeten uitvallen. CDA en WD hebben verdeeld gereageerd op de uitlatingen van PvdA-leider Kok, dat een simpeler belastingstelse1 voor ruim één mil jard gulden kan worden ingevoerd. Het CDA vindt het 'op zich gunstig' dat de PvdA probeert zich niet te isoleren in de discussie over belas tingvereenvoudiging. De WD keert zich falikant tegen de ideeen van Kok. Beide regeringspartijen betwis ten overigens dat de operatie voor één miljard kan worden uitge voerd. De regering meent dat er 4,1 miljard gulden nodig is om het nieuwe belastingsysteem in 1990 in te kunnen voeren zonder al te grote inkomensgevolgen. De regerings partijen wijzen er op dat daarvan 2,5 miljard terecht komt bij de mensen die minder dan 45.000 gul den per jaar verdienen. CDA en WD verzetten zich dan ook tegen Koks beschuldiging dat de hoogste inkomens het meeste profiteren van de vereenvoudiging van het belastingstelsel. De regeringspartijen menen ver der dat grote groepen burgers er in koopkracht op achteruit zullen gaan wanneer de PvdA haar zin knigt. Kok zei maandagavond in Kampen dat er 1,3 miljard nodig is om de schade op te vangen aan de inkomens tot 50.000 gulden. WARSCHAU (AP) - In het zuidoos ten van Polen is vanochtend een Pools verkeersvliegtuig tijdens een binnenlandse vlucht neergestort. Daarbij zijn volgens het officiële persbureau PAP ten minste 16 mensen om het leven gekomen. Het toestel, een Antonov-24 van Sovjet-makelij, voerde voor de na tionale luchtvaartmaatschappij LOT een vlucht uit van Warschau naar Rzeszow. Het verongelukte in de omgeving van Rzeszow bij het dorp Bialobrzegi. Het vervoerde 25 4 bemanningsleden. AMSTERDAM (ANP) - Een parti culiere collectie van ongeveer 300 films wordt binnenkort geveild bij Gijselman in Amsterdam. De col lectie omvat onder meer een reeks éénakters uit 1917 van Charlie Chaplin (The Immigrant en The Adventurer) en comedies uit de ja ren 30 van Laurel en Hardy (onder meer The Laughing Gravy en Thic ker than water). De verzameling bevat eveneens complete speel films zoals Julia Misbehaves (1948); Pat en Mike (1952); Die Lus tige Witwe (1952); The Vips (1963)en Weekend at Waldorf Hotel (1945). De collectie is uit de nalaten schap van Emmerich Weninger (1909-1977) die na de Tweede We reldoorlog veel furore maakte met ontwerpen voor platenhoezen en portretten van uitvoerende musici. RIJSENHOUT/ALPHEN - Twee werknemers van het vuilverwer- kingsbedrijf De Meerlanden in Rij- senhout zijn twee jaar lang betrok ken geweest bij de illegale afvoer van chemisch afval. De werkne mers zouden steekpenningen heb ben aangenomen van het trans portbedrijf Kemp uit Hazers woude. Volgens Justitie hebben de twee op verzoek van Kemp chemisch af val vermengd met huishoudelijk afval dat later door Kemp vermoe delijk in België is gedumpt. De po litie heeft de medewerkers al in au gustus aangehouden en verhoord. Pas gistermiddag is de affaire be- kendgeworden. Direct na zijn aanhouding heeft het bestuur van De Meerlanden, een samenwerkingsverband van de gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer, een van de twee me dewerkers, een bedrijfsleider, op staande voet ontslagen. De andere betrokkene is gedegradeerd. Bij het bedrijf werken vier vaste mede werkers en een wisselend aantal tijdelijke krachten. Het bestuur van Vuilverwerkings- bedrijf De Meerlanden in Rijsen- hout overweegt een schadeclaim in te dienen bij de nieuwe eigenaars van transportbedrijf Kemp uit Ha zerswoude. Volgens woordvoerder G. J. Hardesmeets wordt met de advocaat nog bekeken of Kemp ook moet gaan betalen voor de schade die is toegebracht aan de naam van De Meerlanden. Het speciale recherchecheteam dat is belast met het onderzoek naar de mogelijk illegale stort van chemisch afval op de vuilnisbelt in de Alphense Coupepolder, heeft maandagmiddag twee ex-werkne mers van de stortplaats gearres teerd. Het gaat om de voormalige stortbaas, een 60-jarige Leidenaar, en zijn assistent, een 41-jarige man uit Bodegraven. Beiden zouden geld hebben aan genomen van chauffeurs van het vuiltransportbedrijf Kemp. De Leidenaar is in 1980 ook al aange houden, omdat hij toen al werd be schuldigd van het aannemen van steekpenningen. De bewijzen daar voor zijn echter nooit geleverd. De oud-stortbaas zelf heeft altijd alles ontkend. Het tweetal kan maximaal vier dagen worden vastgehouden en moet daarna of worden vrijgelaten, of worden voorgeleid *aan de re- cher-commissaris. Volgens officier van justitie H. Vos vergt het justi tiële onderzoek in deze gifaffaire nog zes weken. Van de resultaten van die inspectie hangt het af of het onderzoek naar chemische veront reiniging in de voormalige stort plaats wordt voortgezet. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 oer maand 23.95 per hall (aar 141 90 (alleen mogelijk mei automatische betaling) q per iaar 270 25 O per kwartaal 70.95 - Uw -oon«eu. aa^-sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis m de bus' 1 Straal: Posicode/P'aais Te'eloon:("i.v.m controle betorgmg) I U kunt <Mt« bon op»tUr#n nw h«l ItMtsch- Alptwnt 0»gbl»d Anlwoordnumm#» 10050 1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1