'Burger beter tegen fiscus beschermen' Onderzoek naar illegale visaanvoer Canada blijft favoriet bij boer met emigratieplannen Kamer: sneller rechter inschakelen Weer reddingsplan nodig bij Van Berkel Advocaat: weduwnaars in aww gediscrimineerd Auto goedkoper na '92 DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 RIJSWIJK (GPD) - Van Berkel's Patent B.V. gaat opnieuw op grote schaal reorganiseren. Het bedrijf heeft over het eerste halfjaar van 1988 een verlies van een kleine 10 miljoen gulden geleden. Tevoren was gerekend op winst noch ver lies. De omzet bedroeg 195 miljoen, een daling van 7 procent ten op zichte van dezelfde periode in 1987. De reorganisatie wordt gefinan cierd door uitbreiding van het aan delenpakket, waardoor The Gene ral Electric Company (GEC) een meerderheid van de aandelen ver werft. Berkel's heeft een akkoord be reikt met onder meer GEC, ABN en AMRQ over uitbreiding van het aandelenkapitaal en een verminde- DEN HAAG (GPD) Een belastingplichtige moet de mogelijkheid krijgen naar de rech ter te stappen bij een geschil met de belastinginspecteur over een voorlopige aanslag. De- ring van de nominale waarde ze wens hebben de vier grote partijen in de Kamer gisteren op tafel gelegd tijdens een de- aandeel van vijftien naar drie gul bat over meer rechtsbescherming voor belastingplichtigen. Een en ander is vervat in een den. GEC^sinds de reorganisatie gezamenlijke motie ingediend door het PvdA-kamerlid Vermeend. Tijdens het beraad keerde minister Korthals Altes (justitie) zich fel te gen deze wens van de Kamer. Vol gens hem zijn de belastingrechters nu al overbelast. Het aantal zaken neemt van jaar tot jaar toe terwijl de achterstand in nog te behande len zaken stijgt. Over 1987 liggen nog ruim 26.000 zaken op afhande ling te wachten, aldus de bewinds- Korthals Altes stelde dat het ope nen van de door de Kamer gevraag de mogelijkheid ertoe zal leiden dat meer mensen naar de rechter stappen. Dat kan alleen als het aan tal rechters ook wordt uitgebreid. Daarvoor is extra geld nodig, dat Korthals Altes niet heeft. Hij maak te 'het grootst mogelijke bezwaar' tegen de Kamermotie tenzij wordt aangegeven hoe de extra financiële lasten gedekt moeten worden. Die Hoogste gebouw ter wereld staat te koop CHICAGO (AP) - De Sears To wer, het hoogste gebouw van de wereld, is te koop. Eigenaar Sears, Roebuck and Company maakte gisteren bekend dat het 110 verdiepingen hoge pand in Chicago in het kader van een af slankingsoperatie van de hand wordt gedaan. Het bedrijf zei niet hoeveel de in 1974 gebouwde toren, die 440 meter hoog is, moet opbren gen. Het is de bedoeling dat het hoofdkwartier van het bedrijf in het gebouw gevestigd zal blijven, maar een groot deel van de 8.000 mensen die er in wer ken zullen naar een goedkoper pand gg,an. Burma De Burmaanse regering heeft be sloten de handel met het buiten land vrij te geven. Van nu af aan kunnen particuliere zakenlieden vrijwel alles importeren en expor teren. Uitzonderingen wordt ge maakt voor olie, edelstenen, mine ralen en teakhout. Nedlloyd Nedlloyd wil nauw gaan samen werken met de rederij Hansa in Bremen (Westduitsland) op het ge bied van het zware-ladingtrans- port. Beide ondernemingen zou den daarbij hun schepen voor zwa re lading willen inbrengen in een nieuw op te richten 'joint venture'. Er bestaat al enige-jaren een zoge noemde pool-overeenkomst voor de schepen van beide bedrijven. Videopiraterij De videopiraterij in Nederland vertoont de laatste tijd een sterk dalende lijn. Dit blijkt uit onder zoeken die de Stichting Video Vei lig de afgelopen jaren heeft uitge voerd bij honderden videotheken in ons land. Voorzitter H. In 1987 werden in totaal 225 onderzoeken gedaan bij videotheken. Daarvan waren er 89 'schoon'. Unilever Unilever neemt voor 185 miljoen dollar de Durkee Industrial Foods Corporation in Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio over van Hanson Industries. Durkee maakt gespecialiseerde oliën en vetten voor de levensmiddelenindustrie en voor cateringbedrijven alsmede diepgevroren bakkerijprodukten. Opeis defect Ongeveer 33.000 Opeis van de ty pes Corsa, Kadett en Ascona die gebouwd zijn tussen half decem ber 1987 en begin september 1988 moeten terug naar de garage voor een (gratis) controle van de rem- krachtregelaar. In enkele gevallen kan de remkrachtregelaar (een klepje in de hoofdremcylinder) los raken, waardoor het remvermogen plotseling afneemt tot maximaal vijftig procent. De werking van de handrem wordt volgens General Motors niet aangetast. Kerncentrales De Britse minister van milieu, Ridley, heeft gezegd dat Groot- Brittannië in de kortende jaren het aantal kerncentrales aanzienlijk moet uitbreiden. Dat is volgens de minister nodig om de uitstoot van kooldioxide door de elektriciteits centrales te verminderen. extra lasten schatte Korthals Altes zelf op minstens twee miljoen gul den per jaar. In het beraad beklaagde de mi nister van justitie zich over het feit dat de Kamer wel akkoord met bezuinigingen op zijn ministe rie en het afstoten van ambtenaren maar tegelijk vraagt om meer rechtsbescherming zonder daar extra geld voor uit te trekken. Ook tijdens de algemene politieke be schouwingen is er weliswaar over de criminaliteitsbestrijding ge sproken maar het grote geld ging naar milieu, infrastructuur, werk gelegenheid en uitkeringstrekkers, aldus Korthals Altes. Staatssecretaris Koning (financi ën) kwam tijdens het beraad tege moet aan een wens van de vier gro te fracties. Hij liet weten een wets voorstel te zullen maken waarin een termijn staat waarbinnen een belastinginspecteur moet oordelen over een bezwaarschrift dat door een belastingplichtige tegen een aanslag is ingediend. In de praktijk geldt nu een termijn van een jaar, hoewel die niet vastligt. De Kamer wil de termijn tussen zes en negen maanden stellen. Koning en Korthals Altes keer den zich beiden tegen de stelling dat de belastingplichtige nu onvol doende rechtsbescherming geniet. .Koning bestempelde dit als mythe vorming. Hij wees op talrijke initia tieven die zijn genomen om de rechten van de belastingplichtige juist beter te beschermen, onder meer door ook de Nationale Om budsman recht van spreken te ge ven in belastingzaken. 1987 al voor 30 procent aandeel houder in Berkel's, zal voor 10 mil joen gulden nieuwe aandelen ko pen. De ABN en AMRO zullen voor 15 miljoen gulden aan nieuwe aan delen verwerven. Ten slotte zullen een aantal schuldeisers 4,5 miljoen gulden kwijtschelden en nog eens 1,5 miljoen schuld omzetten in nieuwe aandelen. Het eigen vermogen van Berkel's komt daarmee op 50 miljoen gul den. Dat is volgens de direktie ge noeg om het bedrijf uit de rode cij fers te halen en definitief op poten te zetten. De lijdensweg van Van Berkel's is al vele jaren geleden begonnen. De problemen werden voor het eerst zichtbaar in 1980. Toen daal de de nettowinst tot 1,2 miljoen gulden (9,5 miljoen in 1979) op omzet van ruim 525 miljoen gul den. In 1983 werd een verlies gele den van 18,2 miljoen. Vervolgens kwam een kleine opleving in 1984 met een winst van ongeveer 1 mil joen gulden. Daarna ging het goed mis en in 1986 moest een record- verlies van 24,4 miljoen gulden worden geboekt. In 1987 bedroeg het verlies 17,3 miljoen gulden. In 1984 werd de Van Berkel groep op het nippertje gered. Door steun van banken en andere geld gevers werd een faillissement voor komen en werd ruimte gemaakt voor een herstructureringspro gramma. Dat zou 1986 weer een gezonde basis moe ten geven. Het plan slaagde niet. De aansluiting bij de moderne technologische ontwikkelingen werd niet bereikt. Eind 1986 zat Van Berkel dieper in de problemen dan ooit tevoren. Er bleef toen maar ëén mogelijk heid over: samenwerking met een bedrijf dat wel over de nodige tech nologische kennis beschikte en bo vendien geld had om Van Berkel's Patent te ondersteunen. De nood zakelijke partner werd gevonden in W. T. Avery, een dochteron derneming van het Britse elektro nicaconcern The General Electric Company (GEC). De daarop volgende financiële herstructurering en reorganisatie heeft ook niet tot het gewenste re sultaat geleid. Verdere aanpassin gen in de organisatie van de hol ding en de werkmaatschappijen zullen nodig zijn. Per eind 1987 wa ren 2700 mensen bij Van Berkel werkzaam. 600 minder dan eind 1986. Van hen werken er nog maar 350 in Nederland. LEIDEN/STREEK De jaarlijkse bietencampagne is weer in volle hevigheid losgebarsten. Dat betekent dat voor dag en dauw trekkers met aanhangers vol suikerbieten op weg gaan naar de fabrieken. Tijdens de bieten- oogst laten de trekkers nogal eens modder op de weg achter, wat voor het overige verkeer een groter risico op slip gevaar inhoudt. (foto pr) Vismijn Zeebrugge in opspraak VLISSINGEN (GPD) - Justitie in België begint een onderzoek naar de mogelijke betrokkenheid van de vismijn te Zeebrugge bij de han del in illegaal aangevoerde vis. Vrijdagavond al uitten de Zeeuwse s, die anderhalve week gele den in Zeebrugge werden betrapt op ple aanvoer van zwarte vis, be schuldigingen in deze richting. Volgens de Arnemuidse reder J. Siereveld voeren Belgische vissers massaal illegaal vis aan. De vismij nen zouden hen daarbij helpen. Van die hulp, aldus Siereveld, had den ook de vijf Zeeuwse kotters ge bruik willen maken die in Zee brugge tegen de lamp zijn gelopen. "Dat was de reden dat we naar Zee brugge zijn gevaren". Maar de directie van de vismijn in Zeebrugge, zo luidt de lezing van Siereveld, hield zich niet aan de af spraak dat de vis op Belgische wij ze zou worden verdoezeld. Op het moment dat Belgische en Neder landse controleurs zich meldden en de zaak mis dreigde te lopen zou vismijn-directeur F. Pollet zich uit het complot hebben teruggetrok ken. Siereveld, eigenaar van drie van de vijf kotters die bij het mislukte Zeebrugse avontuur betrokken waren, klapte hierover uit de school nadat bekend werd dat di recteur F. Pollet van de vismijn te Zeebrugge zijn handen in on schuld wast en alle schuld in de schoenen van de Zeeuwse vissers schuift. Pollet verklaarde vrijdag tegen over justitie in Brugge dat 'een ad vocaat van de Zeeuwse vissers' hem 1 miljoen Belgische francs had aangeboden om het zwart aan gevoerde deel van hun vangst te verdoezelen. Dat zou zijn gebeurd op het moment dat de Belgische en Nederlandse controleurs aanstal ten maakten om de bij de vismijn afgezette vangst te inspecteren. Deze poging tot omkoping wordt door de Zeeuwse vissers en hun ad vocaat, mr J. Schieman, ten stellig ste ontkend. De procureur des konings, J. L. Cottyn, die met het onderzoek naar de affaire is belast, wil nu de onder ste steen boven hebben. "Waar om", zegt hij, "zouden wij meneer Pollet meer geloven dan de Zeeuw se vissers? Wij hebben nu de getui genissen van meneer Pollet en zijn medewerkers, maar verder weten we er nog niets van. Wij hebben na tuurlijk ook nog vraagtekens. Waarom moeten die Zeeuwse vis sers naar hier komen als ze er vanuit konden gaan dat de directie van de vismijn zich aan de regels zou houden? Bestaat er in België een grijs circuit? Dat is de ham vraag. Is er bij de vismijn een dub bele boekhouding? Heeft de doua ne de papieren goed ingevuld? Hoe zit het met de btw-afdracht? Om dat soort zaken gaat het". In België hebben de vangstbe perkende maatregelen van de EG tot nu toe niet zoveel problemen opgeleverd als in Nederland het ge val is. In België zijn niet, zoals in Nederland met steun van de over heid, grote kotters gebouwd. De Belgische overheid werkt zelfs al geruime tijd met stringente bepa lingen die uitbreiding van de natio nale vlootcapaciteit aan banden leggen. Toch vindt volgens inge wijden ook in België een levendige handel plaats in zwarte vis. Dat is de reden waarom plannen bestaan om de omvang van de Belgische in spectiedienst te verdubbelen. Mo menteel bestaat die uit één inspec teur en een part-time medewerker. Vismijndirecteur Pollet zei eerder al dat de helft van de vishandel in België zich afspeelt in een 'grijs cir cuit'. Volgens hem wordt veruit het grootste deel van die illegale vis met vrachtwagens vanuit Neder land aangevoerd. Hij houdt vol dat hij de vijf Nederlandse kotters toe gang tot de vismijn verstrekte op voorwaarde dat de vissers zich aan de regels zouden houden. In België zullen de vijf worden vervolgd we gens het vangen van ondermaatse vis, in Nederland voor het over schrijden van de EG-quota en het plegen van valsheid van geschrifte. UTRECHT (ANP) - Ook weduw naars moeten recht krijgen op een uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet. Die aww discrimineert want terwijl wedu wen altijd recht hebben op aww - of ze miljonair zijn of bijvoorbeeld werk hebben doet niet ter zake - ko men weduwnaars nooit voor aww in aanmerking. Dat stelde advocaat mr. J. Polak gisteren voor de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht. Dit hoogste beroepscollege in uit keringszaken zal het Verlossende woord moeten spreken over de vraag of de aww mannen discrimi neert en of weduwnaars alsnog aanspraak kunnen maken op zo'n uitkering. In eerste instantie hadden lagere rechtcolleges - de Raden van Be roep in Rotterdam en Arnhem - twee weduwnaars die naar de rech ter waren gestapt in het gelijk ge steld. De Raden van Beroep vinden dat de aww in strijd is met een in 1979 door Nederland ondertekend verdrag van de Verenigde Naties tegen discriminatie van burger rechten en politieke rechten (het zogeheten Bupo-verdrag). Als de Centrale Raad van Beroep de be slissing van de lagere raden be krachtigt dan zal de regering met terugwerkende kracht tot 1985 - toen het VN-verdrag uiterlijk van kracht had moeten worden - onge veer 500 miljoen gulden per jaar ex tra aan aww-gelden moeten uitke- De uitkeringsinstantie, de Socia le Verzekeringsbank (SVB), had bij de Centrale raad beroep aangete kend. Gisteren betoogde mr. G. de Groot namens de SVB dat er van discriminatie geen sprake is. De wetgever wilde met de aww - die er in 1959 kwam - de financiële nood lenigen bij weduwen. Weduwnaars kwamen er niet voor in aanmer king. Niet omdat de wetgever die weduwnaars wilde discrimineren, maar omdat het jarenlang maat schappelijke realiteit was dat voor al weduwen onverzorgd en zonder een cent achterbleven terwijl man nen als regel kostwinner waren. De vrouwen hadden een geheel ande re, veel nadeliger positie dan de mannen. Er is geen reden om ook de mannen dezelfde aww-rechten te gunnen, aldus mr. De Groot. Inmiddels ziet ook de regering wel in dat de maatschappelijke ver houdingen inmiddels iets veran derd zijn en dat de aww aan herzie ning toe is. Ook de wetgever ziet in dat het onderscheid tussen man nen en vrouwen - hoe verklaarbaar ook - niet zou moeten worden ge- DEN HAAG (GPD) - De prijzen voor nieuwe auto's zullen na het opheffen van de grenzen tussen de EG-lidstaten in 1992 dalen door be sparingen op produktie en invoer. Deze verwachting sprak de Bovag uit tijdens het vandaag in Amster dam door haar georganiseerde con gres 'Op weg naar open grenzen'. ABN-directeur Van den Brink denkt aan een prijsverlaging van zes procent. Jan Dijkstra, hoofd van de eco nomische dienst bij de Bovag, ver wacht niet dat 1992 het einde voor het Nederlands autobedrijf zal be tekenen. De garage is nog steeds de belangrijkste schakel tussen con sument en fabrikant en uiteinde lijk bepaalt de klant of de garage het goed doet. Ook Van den Brink denkt niet dat de prijsverschillen na 1992 tot grote verschillen in koopgedrag zullen leiden. De han dicap van de bijzondere verbruiks belasting denkt de Bovag te kun nen opvangen met een registratie belasting, die wordt terugbetaald bouwers willen emigreren, klopte. DEN HAAG Twaalf procent van de land- en tuinbouwers tussen de 30 en 65 jaar speelt wel eens met de gedachte om te emigreren. Eén op 'de twintig agrariërs met meerderja rige kinderen heeft zoons of doch ters die er wel eens over denken om een boerenbedrijf in het buiten land te beginnen. Dit blijkt uit een onderzoek dat J. Hillebrand van het Landbouweconomisch Insti tuut (LEI) in opdracht van de sa menwerkende emigratiecentrales doet. Het onderzoek wordt eind ja nuari afgerond. door Ankie Lemperis Zes procent van boeren en tuin ders heeft informatie aangevraagd over emigratie, een voorlichtings avond bezocht of zelfs een verken nende reis naar het buitenland ge maakt. Eén procent van de agrari ërs heeft daadwerkelijk vastom lijnde plannen voor emigratie. De emigratiecentrales wilden weten of hun indruk dat steeds meer Nederlandse land- en tuin- bij export van gebruikte auto Dat zou de export van occasions stimuleren met ten minste 50.000 wagens, aldus de automobielorga nisatie. De Bovag verwacht wel een ver storing op de Europese occasion markt, wanneer de EG-lidstaten het Nederlands systeem van btw- berekening zullen overnemen. Vooral de concurrentie op de lease- markt zal hierdoor verscherpen. Tot nu toe wordt alleen in ons land btw betaald over het prijsverschil tussen de gekochte nieuwe auto en de ingeruilde tweedehands. Deze indruk is juist gebleken. Ver der wordt onderzocht wat de rede nen van emigratie zijn en welke be lemmeringen de boeren daarbij te genkomen. Voor het onderzoek werd aan 2400 land- en tuinbou wers tussen de 30 en 65 jaar ge vraagd of zij wel eens over emigra tie denken, waarom en naar welk land zij dan wel zouden willen emi greren. De traditionele emigratielanden als Canada, de VS, Nieuw-Zeeland, Australië en Brazilië bleken favo riet, met Canada bovenaan. De in Onderzoeker Hillebrand: veel boeren overwegen emigratie. (foto GPD) teresse voor Europese landen als nieuwe vestigingsplaats voor het boerenbedrijf is nihil. Het Land bouweconomisch Instituut vindt deze uitslag verbazend. Op grond van publicaties in diverse land- bouwvakbladen was de indruk ontstaan dat emigratie naar Eu ropese landen de interesse van de boeren had. Als reden van de grote aandacht voor de traditionele emigratielan den noemden de boeren vaak dat zij er familie of kennissen hadden wonen. Dat blijkt meestal de door slag te geven in de keuze van het emigratieland. Ook bleek dat de agriërs eerst het land uitkiezen handhaafd. Vandaar dat e regeling in de maak is i ook weduwnaars in bepaal de gevallen een aww-uitkering kunnen krijgen. Maar dat alles neemt niet weg dat er van discriminatie geen sprake is, aldus de advocaat. Hij poneerde zelfs de stelling dat de ongelijkheid tussen mannen en vrouwen niet kleiner maar juist groter zouden worden als weduwnaars exact de zelfde aww-rechten zouden krijgen als weduwen. Weduwnaars hebben als regel nopg steeds een aanmer kelijk hoger inkomen dan wedu wen, mannen zijn nog steeds in overwegende mate kostwinner en als ze gelijke rechten krijgen als weduwen dan leidt dat tot meer on gelijkheid in het nadeel van de vrouwen, zo stelde hij. De Centrale Raad zal uiterlijk over zes weken zijn standpunt be palen. Amsterdam geen dure hoofdstad AMSTERDAM (GPD) Winkelen in Amsterdam is goedkoop in ver gelijking met andere Europese hoofdsteden. Die conclusie trekt de Union Bank of Switzerland in een onderzoek dat eens per drie jaar gedéan wordt. Alleen Athene en Luxemburg zijn goedkoper dan de Nederlandse hoofdstad. Het openbaar vervoer in Amsterdam is overigens in vergelijking met ande re hoofdsteden erg duur. Alleen Londen, Wenen en Kopenhagen zijn nog duurder. In het onderzoek werden meer dan 50 steden over de hele wereld met elkaar vergeleken. Voor het onderzoek heeft de Zwitserse bank een pakket samengesteld van ruim honderd verschillende produkten en diensten. Van kleding tot voed sel, van huishoudelijke apparaten tot vervoer. In Amsterdam moest voor het pakket in totaal 1120 dol lar worden betaald. Ter vergelij king: voor hetzelfde pakket moest in Tokyo liefst 2610 dollar worden betaald. Kopenhagen en Londen blijken ook duur, respectievelijk 1680 en 1320 dollar voor hetzelfde pakket. Alleen Luxemburg en Athene waren met 1100 dollar en 990 dollar goedkoper dan Amster dam, ADVERTENTIE zij eventueel willen emi greren, en pas daarna gaan infor meren of het voor hen wel mogelijk is om daarheen te vertrekken. Dat de aandacht voor Canada het grootst is komt volgens Hillebrand doordat daar de meeste geëmi greerde Nederlanders wonen, en omdat het betrekkelijk 'dicht' bij is. In vergelijking tot Australië en Nieuw-Zeeland is de vliegreis kort en goedkoop. Bijna alle traditionele emigratie- landen hebben sinds de jaren vijf tig hun vestigingsvoorwaarden verscherpt. Amerika kent de strengste regels: De emigranten dienen minstens over een beginka pitaal van 250.000 gulden te be schikken, en er bestaat een punten systeem dat bepaald of men voor emigratie in aanmerking -komt. Hoe ouder het gezin met emigratie- plannen is, hoe minder punten het krijgt bijvoorbeeld. Aan het einde van de jaren veer tig en begin jaren vijftig, na de Tweede Wereldoorlog, was het aan tal Nederlandse boeren dat ging emigreren het grootst. Het lijkt er op dat er sinds de jaren tachtig weer een nieuwe stijging gaande is, hoewel die veel geringer is dan na de oorlog, zegt Willebrand. Over de reden dat steeds meer boeren weer willen emigreren wil Hillebrand nog niets kwijt. Wel er kent hij dat de omstandigheden in veel sectoren van de Nederlandse land- en tuinbouw niet ideaal zijn. Het aantal bedrijven neemt af, en de bestaande bedrijven worden groter. "Waar eens drie boeren hun boerderij en land hadden, woont en werkt er nu nog maar één. Veel kinderen van boeren kunnen daar door geen land- of tuinbouwbedrijf starten", aldus Hillebrand. BURADLOST 'TOP! Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. Bel voor een gratis proefrun. mn Burad Q Computerservice Lammenschansweg 15b, Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon 071-317171 Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN/VD RUN Telefoon 0172044301 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7