'Belangstelling Reagan groter voor walvis' stilte gerijpt 'VS-atoompolitie' zorgt voor opschudding in Bonn («mart Gijzelaar levert felle kritiek Taxichauffeurs bezetten met 15.000 auto's Athene VROUWEN ROUWEN OM SLACHTOFFERS Republikeinen beslist niet blij met tv-serie Solidariteit is bereid tot overname van Leninwerf BAYRUT/LOS ANGELES (AP) De Amerikaanse presi dent Reagan heeft gisteren met klem tegengesproken dat hij en zijn vice-president Bush geheime afspraken met ter roristen hebben gemaakt en moedwillig de vrijlating van in Libanon vastgehouden gijzelaars hebben tegengewerkt. Hij reageerde op de woorden van gijzelaar Terry Anderson, die op een videoband het beleid van de Amerikaanse rege ring fel bekritiseerde. ATHENE Het centrum van de Griekse hoofdstad was gisteren ge heel Vergeeld'. De 15.000 taxi's van Attica hadden het bezet, waardoor urenlang gewoon verkeer onmoge lijk was. De actie viel samen met een 24-uurs staking van alle 50.000 taxi-eigenaren in heel Grieken land. door Frans van Hasselt Men had de taxi's in Athenes centrum de zogenaamde ring al zowat vergeten. De laatste we ken blijven zij er van maandag tot en met vrijdag overdag uit weg. Het protest was tegen het feit dat zij er, in het kader van het offensief tegen luchtvervuiling, slechts nog om de dag mogen komen: de ene dag die met een even, de andere die met i Bovendien zijn zij verbolgen over de verplichting geleidelijk op loodvrije benzine of vloeibare brandstof over te gaan. De regering herinnert eraan dat dit alleen geldt wanneer men een nieuwe wagen aanschaft en zij biedt leningen aan met een lage rente en lange loop tijd. De taxi-eigenaren menen te we ten dat zij slechts voor vijf procent bijdragen aan de luchtvervuiling; de milieubewakingsdienst die on der regeringscontrole staat, spreekt van 20 procent en zegt dat het rookgehalte in de lucht tenge volge van de vele taxi's plaatselijk zo'n 40 procent beloopt. Dit komt vooral doordat de taxi's praktisch steeds rondrijden men hecht niet aan piatsa's (standplaatsen). De regering heeft in deze kwestie de publieke opinie aan haar zijde en de taxi-eigenaars doen alles om dit nog te versterken. Hun wegblij ven uit het centrum was lastig, vooral voor de toeristen. Maar Atheners hoort men steeds meer vezuchten: "Laat ze maar wegblij ven". Vanouds beschouwden zij de taxi's als volksvervoer, soms goed koper dan de bus. Athene is verre weg de taxi-dichtste stad ter we reld. Nu gaat men weer zoeken naar de vergeten haltes van bus en De band werd gisteren vrijgegeven door de ontvoerders van Anderson, de chef-correspondent van Associ ated Press in Bayrut die sinds maart 1985 gegijzeld wordt. De band werd met een in het Arabisch gestelde verklaring afgegeven bij het kantoor van een westers pers bureau in Bayrut. Thaise officieren staken VS-hulp in eigen zak WASHINGTON (AP) - Een geheim hulpprogramma van de Ameri kaanse buitenlandse inlichtingen dienst CIA aan de niet-communis- tische rebellen in Kampuchea is op een laag pitje gezet nadat aan het licht kwam dat legerofficieren in Thailand zo'n 3,5 miljoen dollar van de hulp hadden achteroverge drukt. Dat hebben bronnen binnen de inlichtingendienst gezegd. Het corruptieschandaal, waarin mogelijk ook Thaise zakenlui ver wikkeld zijn, werd zondag gemeld in de krant Washington Post. Vol gens de krant ontdekten CLA-agen- ten in Thailand dat er geld werd ge stolen uit het geheime hulppro gramma, wat een bedrag van 12 miljoen dollar beliep in het fiscale jaar 1988. Thailand is bij het programma betrokken, omdat Kampucheaan- se rebellen vanaf Thais grondge bied opereren. De CIA tipte de in lichtingencommissie van de se naat, die een vier man sterk team naar Thailand stuurde om de zaak te onderzoeken. Volgens de Post rapporteerde het onderzoeksteam op 12 juli in de inlichtingencom missie, die het vervolgens niet eens kon worden over het al dan niet voortzetten van het hulpprogram- Bij wijze van compromis werd besloten de hulp voort te zetten, maar de bijdrage dit jaar te beper ken tot 8 miljoen dollar. Bovendien moesten er strikte procedures wor den opgesteld die garandeerden dat al het beschikbaar gestelde geld werd gebruikt waarvoor het bedoeld was. Volgens de Washington Post, die uit documenten van het ministerie van buitenlandse zaken citeerde, is het onderzoeksteam vervolgens te ruggereisd naar Thailand. Ze rap porteerden later dat het geld werd besteed zoals was bedoeld. Buitenland kort België België zit weer met een politiek schandaal. Er bestaan sterke aan wijzingen dat het Liberale Studie centrum 'Paul Hymans' voor mil joenen guldens heeft gefraudeerd. Het centrum, dat werkt voor zowel de Nederlands- als de Franstalige Liberale Partij in België (PW en PRL) wordt ervan verdacht zwart geld te hebben doorgesluisd naar de partijkassen. Nicaragua De Nicaraguaanse president Or tega verwacht dat binnenkort 3.000 Contra's het land zullen binnenval len. Tijdens een toespraak tot de bevolking zei Ortega dat de Con tra's van wapens en munitie zijn voorzien en klaar staan om de grens over te steken. Gandhi Meer dan één miljoen mensen hebben gisteren in de Indische hoofdstad New Delhi de moord op premier Indira Gandhi, vier jaar geleden, herdacht. De bijeenkomst was één van de grootste die ooit in de Indische hoofdstad is gehou den, aldus de politie. Argentinië Familieleden van Argentijnen die tijdens de 'smerige oorlog' ver dwenen, hebben de regering ge vraagd oud-president Isabel Peron als 'ongewenst persoon' het land uit te zetten. De belangenorganisa ties, waaronder de Moeders van de Plaza de Mayo, beschouwen haar medeplichtig aan de misdaden die de toenmalige Argentijnse Anti communistische Alliantie beging. ANC Zuidafrika had gisteren een zeld zame kans te horen hoe het in het land verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) denkt over bepaal de dingen. ANC-lid Serote, een in ballingschap levende «schrijver, antwoordde vanuit Londen per te lefoon op vragen van ongeveer 400 deelnemers aan een vergadering in Kaapstad over censuur. Reagan zei gisteren in een reactie op de door Anderson op de band ingesproken verklaring: "Ik denk niet dat dat de woorden van Terry zelf waren. Ik denk dat hem een script is gegeven." Anderson zit van de 14 gegijzelde westerlingen in Libanon het lang ste vast. Hij zei ondermeer dat hij de afgelopen drie jaar meerdere malen erg dicht bij zijn vrijlating was geweest. "Maar telkens lijkt het alsof de Amerikaanse regering haar invloed aanwendt om iedere overeenkomst te dwarsbomen en dat begrijp ik niet. Ik vraag Reagan niet om met terroristen te onder handelen. hoewel Bush dat wel deed in de Iran-Contra affaire en de TWA-kaping", aldus Anderson. Bush heeft altijd ontkend dat hij inzake de wapenleveranties aan Iran een cruciale rol zou hebben gespeeld en op de hoogte zou zijn geweest van bijzonderheden. Zijn naam was 'tot dusverre nog niet ge vallen in verband met de TWA-ka ping, die in juni 1985 door shi'iti- sche.kapers werd uitgevoerd. De kapers bewerkstelligden de vrijla ting van 766 Libanese en Palestijn se gevangenen uit Israëlische ge vangenissen, in ruil voor de invrij heidstelling van de 39 Amerikanen aan boord van het toestel. De gijze lingsactie duurde indertijd 17 da gen. Een Amerikaanse passagier werd tijdens de gijzeling gedood; een van de kapers staat op het ogenblik in Frankfurt in West- duitsland terecht voor zijn aandeel in de kaping. Bush ontkende gisteravond tij dens een interview in het nieuws programma van NBC dat hij een rol zou hebben gespeeld bij onder handelingen tijdens de TWA-ka ping. De Republikeinse kandidaat voor het presidentschap zei voorts "een beetje optimistisch" te zijn over de mogelijkheid dat de gijze laars in Libanon worden vrijgela ten. In een reactie op de suggestie van Anderson, dat de VS kennelijk meer belangstelling hebben voor het lot van twee in het ijs van de Poolzee vastzittende walvissen dan in dat van de gijzelaars, stelde Reagan ervan overtuigd te zijn dat Anderson slechts een door zijn ont voerders opgestelde tekst had op gelezen. JERUZALEM Onder grote belangstelling werden van de leiders van de Arbeiderspartij, minister van gisteren de bij de terreuraanslag van zondagavond in buitenlandse zaken, Peres en minister van defensie, Jericho omgekomen vrouw en haar drie kinderen op de Rabin. Sharon noemde het incident een bewijs i Olijfberg begraven. Na de aanslag, vermoedelijk Palestijnen, op de Israëlische autobus, ontstond er een discussie tussen de Arbeiderspartij van Peres en de Li kud van Shamir. Oud-minister van defensie, Ariel Sharon, schoof zonder pardon de schuld in de schoenen bankroet van de huidige defensie-politiek. Indirect be schuldigt hij niet alleen de socialisten, maar ook pre mier Shamir, die geldt als een van Sharons rivalen bin nen het Likud-blok. (foto ANP) JOHANNESBURG (GPD) - Het belangrijkste gespreksonderwerp van de buitenlandse correspon denten in Zuidafrika is al maan denlang de eventuele vrijlating van de 70-jarige ANC-leider Nelson Mandela. Ondanks alle scepsis, die er zo langzamerhand is onstaan, lijkt het er deze keer toch van te ko- President Botha heeft dat in be dekte termen zelf meegedeeld en in regeringskringen wordt dat nu zonder grote aarzelingen toegege ven. De grote vraag is echter: wan neer? De in omloop zijnde formule ringen variëren van 'half novem ber' en 'rond de Kerstdagen' tot 'na de volgende algemeneverkiezin- gen ergens volgend jaar'. Het belangrijkste argument is dat Botha's Nationale Partij de ge- Tekenen wijzen op vrijlating Nelson Mandela meenteraadsverkiezingen van vo rige week woensdag tamelijk suc cesvol heeft doorstaan. De ultra rechtse Conservatieve Partij, die tegen vrijlating van Mandela is, heeft weliswaar op het Zuidafri- kaanse platteland succes geboekt, maar daar staat tegenover dat de Nationale Partij zijn positie be hield in de grote steden van de Transvaal en de Oranje Vrijstaat. Het tweede argument is Botha's huidige, tamelijk goede relatie met het buitenland. Na zijn succesvolle trip door Europa, drie weken gele den, kan hij actiegroepen die meer economische sancties tegen Zuid afrika eisen, de wind uit de zeilen nemen door de ANC-leider vrij te laten. Hetzelfde geldt voor zijn opmer kelijk succes de afgelopen maand op het Afrikaanse continent. Zijn ontmoetingen met tal van zwart- Afrikaanse leiders hebben in ieder geval verwachtingen gewekt over een détente tussen Zuidafrika en zijn buren en daarbij past naast de onafhankelijkheid van Namibia ook het lot van Mandela. WASHINGTON (GPD) - Na alle voorpubliciteit, inclusief zwoele plaatjes in de tv-gidsen, kan het haast niet missen. De driedelige tv- serie 'Favorite Son' van de grote Amerikaanse omroep NBC moet wel hoge kijkcijfers gaan scoren. De perfecte timing is ook een van de redenen waarom Favorite Son, dat zondag is begonnen en van avond wordt afgesloten, het zeker goed gaat doen. De serie gaat over presidentsverkiezingen, hetzelfde soort verkiezingen dat volgende week dinsdag in het echt wordt ge houden. Wat nader uitgewerkt: de hoofd- persoon(in Favorite Son is een jon ge senator die onverwacht wordt gevraagd of hij als potentiële vice- president aan de verkiezingen zou willen meedoen. Het is niet dat die senator door z'n grote intelligentie of wetgevende kwaliteiten nou zo'n indruk op politiek Washington heeft gemaakt. Nee, hij ziet er goed uit en hij komt prima over op de tv, daarom. Klinkt als een bekend Doet toch sprekend denken aan Dan Quayle, ook een jonge, goed ogende senator die onverwacht de 'running mate' van presidentskan didaat Bush werd, omdat hij het zo leuk op de buis deed? En heeft het verleden van Quayle (diensttijd, universiteit) niet dagenlang het nieuws beheerst? Zo zien we maar weer dat de rea liteit soms bijna net zo vreemd is als fictie. Want het verhaal van Fa vorite Son werd maanden vóór het grootste deel van Amerika zelfs maar ooit van Quayle had gehoord, geschreven. Zelfs de Republikein se campagnestaf heeft moeten toe geven dat NBC het allemaal ook trolley en dit openbare vervoer kan, net als het particuliere, nu veel beter opschieten doordat niet steeds taxi's stoppen om passa giers in en uit te laten. Bovendien leek de Atheense lucht echt wat schoner te worden de laatste weken. Dit kan natuur lijk een speling''van meteorologi sche factoren zijn geweest feit was dat juist gisteren, toen de taxi's zich weer vertoonden, het gehalte van stikstofdioxyde het gevaarlij ke cijfer van 500 microgram per ku bieke meter begon te naderen. De vergetelheid waarin de taxi's dreigden te raken, was stellig een van de motieven voor deze massale herverschijning, maar vandaag wordt de boycot van het centrum hervat. De staatssecretaris van ver keer, met wie het bestuur van de taxibond gisteren een lang gesprek had, wil niet verder gaan dan con cessies op het gebied van verbeter de sociale zorg voor de chauffeurs en prijsverhoging van de ritten. Britten ontkennen in Heizelproces BRUSSEL (AP) - Twee Britse voet balfans die gisteren werden ver hoord aan het begin van de derde week van het Heizelproces in Brus sel, hebben gezegd dat zij niet met gewelddadige plannen naar Brus sel waren gekomen voor de ramp zalige voetbalwedstrijd. Ook ont kenden zij iemand te hebben gesla gen. Zakenman door zijn ontvoerders vrijgelaten CAGLIARI (Rtr) - De Italiaanse za kenman Giulo De Angelis is giste ren na een gijzeling van meer dan vier maanden vrijgelaten door zijn ontvoerders. Dit heeft de politie meegedeeld. De 56-jarige vader van wijlen de Formule-1 coureur Elio De Angelis verkreeg op een weg in het cen trum van Sardinië de vrijheid na dat onderhandelaars namens de fa milie het laatste deel van het los geld hadden overhandigd. Volgens de lokale pers werd in totaal meer dan 4,6 miljoen gulden losgeld be taald. Hiermee kwam binnen 24 uur een eind aan twee langdurige gijze lingen van welgestelde slachtof fers. In Spanje liet de Baskische bevrijdingsbeweging ETA zondag de zakenman Emiliano Revilla vrij na een gijzeling van acht maanden. De Angelis werd 12 juni gegij zeld tijdens een diner met vrienden en familie bij hem thuis door vier personen die de overige gasten vastbonden. De familie stelde een pers-stop in. De Italiaanse autoriteiten bevro ren de bezittingen van De Angelis om het betalen van losgeld te voor komen, maar de wederzijdse on derhandelaars hielden contact met elkaar via berichten in de plaatse lijke pers. WARSCHAU (AP) - Lech Walesa heeft gisteren woedend gereageerd op de beslissing van de Poolse re gering om de Lenin-scheepswerf in Gdansk om bezuiningsredenen per 1 december te sluiten. Walesa noemde het besluit "een persoon lijke provocatie" van premier Mieczyslaw Rakowski. Op de Lenin-werf werd in de zo mer van 1980 Solidariteit opge richt. Rakowski ondertekende toen namens de Poolse regering de akkoorden van Gdansk, die aan een golf van stakingen een einde* maakten en officiële erkenning van de eerste vrije vakbond in het Sov jet-blok inhielden. Later, na de af kondiging van de staat van beleg in december 1981, toonde Rakowski zich echter een warm voorstander van de onderdrukking van de bond. De beslissing om de werf te slui ten werd bekend gemaakt terwijl het personeel vrijaf had in verband met Allerheiligen. Morgen pas zal de werf de poorten weer openen. Pastoor Jankowski van de Sint- Brygida-kerk in Gdansk kondigde aan dat hij deze week iedere avond een mis zou opdragen voor de ar- ADVERTENTIE om in alle rust van te genieten. niet kan helpen. Lee Atwater, een van de campagneleiders van Bush, sprak vorige week van 'een onfor tuinlijke samenloop van omstan digheden'. Dat moge zo zijn, zo vlak voor de verkiezingen, op een moment in de strijd dat elk puntje er één is, is er door politiek Amerika toch wel op- de serie gereageerd. De Democra ten bijvoorbeeld hebben ijlings vijf minuten reclametijd van NBC ge kocht. Vanavond, rond de slotafle vering van Favorite Son, zal het kamp van Dukakis een lange poli tieke commercial laten zien. beiders van de werf. Aankondigin gen van protestacties zijn tot dus verre uitgebleven. De Lenin-werf is de eerste grote onderneming die in het kader van de door de nieuwe regering van Rakowski aangekondigde her structurering van de Poolse indus trie voor liquidatie is aangewezen. Bij de werf, waar in mei en augus tus werd gestaakt, werken onge veer 10.000 mensen. Er worden voornamelijk schepen voor de Sov jetunie gebouwd. Dit jaar zouden er elf schepen worden gebouwd. Walesa zei dat Solidariteit bereid is de werf voor eigen rekening over te nemen en winstgevend te ma ken. Hij zei de bekendmaking tij dens de vier dagen durende Aller heiligen-vakantie te zien als een poging van de autoriteiten om bij de scheepswerven en in andere fa brieken protesten uit te lokken. In Polen zijn na stakingen in au gustus door de regering beloofde ronde-tafel onderhandelingen over de toekomst van het land tot nog niet van de grond gekomen. Vol gens de regering is dat te wijten aan de houding van Solidariteit, dat zou weigeren zich van "extreme elementen" te distantiëren. Gedetineerden in San Salvador gijzelen personeel SAN SALVADOR (AP) - In de ge vangenis van Quezaltepeque, 25 ki lometer ten noordoosten van San Salvador, hebben vijf gedetineer den gisteravond hun bewakers overmeesterd en drie personen in gijzeling genomen. De gijzelaars zijn een verpleger en twee bewakers. Twee politie mannen zijn bij een poging tussen beide te komen neergeschoten; over hun toestand was niets be kend. In de gevangenis zijn onge veer 250 mannen opgesloten. De opstandige gevangenen hebben volgens een legerwoordvoerder nog geen eisen bekend gemaakt. BONN In West-Europa zijn Amerikaanse specialisten tegen 'nucleair terrorisme' gestatio neerd, met bevoegdheden die ver der gaan dan die van de nationale overheden in Europa. De specialis ten mogen schieten, hebben het recht censuur uit te oefenen en hoeven alleen verantwoording af te leggen aan de Amerikaanse rege ring. Ook in ons land zouden Ame rikaanse specialisten onder deze voorwaarden opereren. door Hans Hoogendijk Het sociaal-democratische weekblad Vorwarts publiceerde deze week een geheim plan van de Amerikaanse strijdkrachten om in cidenten met kernwapens te voor komen. Volgens het blad geldt sinds 30 januari 1987 voor de in Eu ropa gelegerde VS-troepen het 'USCINCEUR/CONPLAN 4367- 87'. Het bevestigt de aanwezigheid van speciale Amerikaanse eenhe den op de VS-bases Ramstein, Hahn-Hunsruck, Heidelberg, Frankfurt en Stuttgart. De Westduitse regering heeft toegegeven dat de Amerikanen dergelijke eenheden hebben, maar ontkent dat deze op Duits grondge bied zijn gelegerd. Verder stelt de regering dat de soevereiniteit van de Bondsrepubliek niet wordt aan getast. Kanselier Kohl wil deson danks met de geallieerden over de ze zaak praten. De oppositie van SPD en Groenen en de regerings partij FDP hebben om opheldering gevraagd. Vice-voorzitter Herta Dauber-Gmelin van de SPD zei dat alle verdragen op tafel moeten ko men en desnoods dienen te worden veranderd, omdat Westduitsland zelf de orde wel kan handhaven. "We leven hier niet in een bananen republiek". Hoewel Bonn zegt de inhoud van het Amerikaanse plan niet te ken nen, zegt Vorwarts te beschikken over de geheime verzendlijst, waar uit blijkt dat onder meer de minis teries van defensie van Westduits land, Nederland en België een exemplaar hebben gekregen van het plan. De Amerikaanse specialisten zijn uitsluitend verantwoording verschuldigd aan de Amerikaanse ministeries van defensie en ener gie. "Onder bepaalde omstandig heden kunnen de Amerikaanse strijdkrachten taken van het civie le gezag overnemen". Van de ver antwoordelijken in het betreffende land wordt verwacht dat "zij zich onder het bevel van Amerikaans personeel stellen op het moment dat zij de plaats van het ongeluk of incident hebben bereikt". En als er "tegenacties van oppositionele groepen, radicale elementen of vij- Bondskanselier Kohl andige strijdkrachten plaatsvin den, is het gebruik van dodelijke middelen vrijgegeven". Het plan treedt in werking bij een kernexplosie, een ongeluk tij dens het transport van kernwapens en bij diefstal van een kernwapen. De coördinatie van de acties berust bij de betreffende Amerikaanse ambassade, bericht Vorwarts. Hoe soeverein is Westduitsland? Of het nu gaat over de verantwoordelijk heid gaat voor de catastrofaal ver lopen vliegshow bij Ramstein, waarbij 69 mensen de dood von den, de beperking van de militaire duikvluchten of de aanwezigheid van speciale anti-atoomterreur groepen. steeds opnieuw laait in Westduitsland de strijd op om de soevereiniteit van het land. De antwoorden van de regerin gen, rechts of links, leiden keer op keer tot verwarring. Toen bijvoor beeld in 1987 in het parlement werd gevraagd of het vreemde strijdkrachten vrijstaat vanaf Duits grondgebied acties tegen derde landen te ondernemen, zei de rege- ring-Kohl dat in een dergelijk geval steeds toestemming wordt ge vraagd. Dat was niet juist, want uit diverse publikaties bleek bijvoor beeld dat de Amerikanen in West- duitsland geplaatste vliegtuigen' hadden gebruikt voor acties in de Perzische Golf. En ook ten aanzien van de verantwoordelijkheid voor Ramstein is nog steeds veel ondui delijk. Verder botsen Duitsers en Amerikanen op dit moment over de stationering van een groot aan tal gevechtshelikopters in de buurt van Wiesbaden. Formeel is de rechtspositie van de Bondsrepubliek tegenover de westerse overwinnaars uit de Tweede Wereldoorlog Frankrijk, Engeland en de VS, geregeld in het verdrag van 1952, dat in 1955 van kracht werd. Hoewel de Westduit sers dit verdrag bij voorkeur om schrijven als het 'Duitsland ver drag', spreken de Amerikanen van 'Het verdrag van Bonn', om duide lijk te maken dat het alleen geldt voor de Bondsrepubliek en niet voor het vroegere Duitsland be staande uit de Bondsrepubliek en de DDR. Per slot van rekening spreekt, als het gaat om het Duitse rijk, nog een vierde macht een woordje mee: de Sovjetunie. De Westduitsers hebben gezien dit verdrag maar een beperkte soe vereiniteit. De rechten van de troe pen in Westduitsland werden om schreven in een 'troepenverdrag', dat in 1963 is vervangen door het NAVO-troepenstatuut en daarin staat onder meer dat de Westduitse regering wel degelijk bepaalde rechten heeft. Zo moeten lucht machtoefeningen voldoen aan het Westduitse recht en is toestem ming van de Westduitse autoritei ten nodig. Het 'Verdrag van Bonn' heeft een geheel andere kwaliteit, omdat daarin alleen wordt gesproken over de troepen in 'Duitsland', met andere woorden zodra de Amerika nen vinden dat de eenheden voor heel Duitsland van belang zijn, hoeven ze zich niets gelegen te la ten liggen aan Bonn. De Westduitse regering be schouwt de in de Bondsrepubliek gelegerde militaire eenheden weliswaar als vallend onder het NAVO-statuut, ze weet echter dat de VS over veel verdergaande rechten beschikken en die ook niet zullen opgeven al was het alleen maar omdat de Sovjetunie zijn rechten voor heel Duitsland ook niet prijs zal geven. De Russen noe men bijvoorbeeld hun legers in de DDR 'Groep van de Sovjet-strijd krachten in Duitsland'. Nog altijd geldt het Krim-besluit van 1945 van de vier geallieerden. Zij besloten ervoor te zorgen dat Duitsland nooit meer in staat zou zijn de wereldvrede te verstoren. Ze hebben daarom vastgelegd dat ook na de oorlog Duitsland onder controle zou blijven. En dat ak koord geldt nog altijd. Hoe zeer de Westduitsers zich nu misschien wel terecht opwinden over de beperkte soevereiniteit en aan hun stamtafels schelden over hun bezette land, ze kunnen er voorlopig niets aan veranderen. Pas als het 'gemeenschappelijke Europese huis' staat, zal ook hun status veranderen. Per slot van re kening is er nog nooit een vredes verdrag gesloten tussen Duitsland en de overwinnaars uit de Tweede Wereldoorlog. Dat kan ook niet, want het Duitse Rijk begon die oor log en na zijn ondergang kent de wereld twee Duitse staten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5