Schutterswei vreest meer uitbraken Kamer heeft milieuplannen te over Doorrijden na aanrijden stijgt l...: Nog weinig licht in ontvoering baby Man wil verbod rechter op abortus van vriendin Universiteiten geven (nog) goed onderwijs een gewone zakenrekening krijgt u automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. 4,25% DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 3 Directie: tijdelijk meer personeel ALKMAAR (GPD) De directie van de Alkmaarse gevan genis Schutterswei houdt ernstig rekening met nieuwe uit- braakpogingen naarmate de verhuizing van de langge strafte gedetineerden naar de nieuwe en veel beter bevei ligde inrichting in Leeuwarden nadert. De directie wil daarom tijdelijk extra personeel, maar een gesprek met het ministerie van justitie leverde gistermiddag nog niets op. DORDRECHT (GPD) - De Dord- ste politie overweegt meer details over de ontvoering van de nu twaalf dagen oude baby Renee Bos bekend te maken. Zij wil hiermee de kans op een gouden tip vergro ten. De politie ontkent op een dood spoor te zitten. "Het onderzoek loopt over vele kanalen", aldus woordvoerder Wouters. De politie heeft inmiddels een tweede ex-vriend van moeder Bet- tie Bos (29) verhoord. De politie wijst er nadrukkelijk op dat ook onbekende de baby kan heb- ben ontvoerd uit het ziekenhuis. De babykamer was tijdens de nacht van de ontvoering (zondag op maandag 24 oktober) niet op slot. De kidnapper kan ongezien zijn gevlucht door een van de bran- duitgangen die van binnenuit altijd open zijn. De portier houdt alleen de drie hoofduitgangen in de ga ten. Het is nog steeds niet duidelijk waarom de politie een 33-jarige Rotterdammer aanvankelijk ver dacht van de ontvoering, maar hem zaterdagavond weer vrij liet. Raadsman Cremers van de Rotter dammer wil ontkennen noch be vestigen dat zijn client werd aange houden omdat zijn identiteitspa pieren in de buurt van de afdeling Ondertussen is de tweede van de tien ontsnapte gedetineerde opge pakt. De 24-jarige Eindhovenaar werd door de gemeentepolitie zon der problemen aangehouden op het adres van zijn vriendin in Bre da. Gisternacht had de rijkspolitie in Castricum al een 24-jarige ge vangene uit Diemen gearresteerd, die in Castricum een auto had ge stolen en na een grootscheepse achtervolging kon worden klemge reden in Amsterdam. Met het extra personeel ver wacht de directie van Schutterswei voldoende gewapend te zijn tegen de spanningen, die de nadere ver huizing zullen veroorzaken. Met de vertegenwoordigers van het minis terie is niet afgesproken wanneer over het verzoek zal worden be slist. De WD-kamerfractie zal mi nister Korthals Altes (justitie) van daag vragen hoe het mogelijk is dat tien gevangenen tegelijk kunnen ontsnappen. Inmiddels is duidelijk geworden dat de ontsnapte gevangenen heb ben geprofiteerd van de onrust na de steekpartij die zich drie uur eer der in een van de cellen had voor gedaan. De 22-jarige Syrische ge detineerde die hierbij met een ge slepen tafelmes negen keer werd gestoken, is gistermiddag doodge bloed nadat een chirurg in het Me disch Centrum Alkmaar v lang voor zijn leven had gevochten. De 36-jarige dader uit Vlaardingen, die zich onterecht beschuldigd voelde van de diefstal van een tele foon-strippenkaart, zal waarschijn lijk moord ten laste worden gelegd. Op het moment van de uitbraak waren er tien bewakers op 63 ge vangenen. Volgens de directie is deze normale weekend-bezetting in verhouding tot het zware kaliber van de gevangenen te gering. En kele gedetineerden zouden de be wakers hebben afgeleid door extra aandacht te vragen. De tien ande ren konden zo ongemerkt met een uit de drukkerij gesmokkelde steeksleutel en een ijzeren pijp een tralie voor een wc-raampje verbui gen. Zij wrongen zich daarbij door een opening van 22 bij 23 centime ter. GRONINGEN (GPD) - Het recht op leven van de door hem verwekte ongeboren vrucht behoort te pre valeren boven het recht van de aan staande moeder om die vrucht te doden. Met dit principiële argu ment heeft een inwoner van Gro ningen door middel van een kort geding geprobeerd te voorkomen dat zijn vriendin abortus provoca- tus zou laten plegen. De Groningse rechtbankpresident Lampe wees zijn vordering echter af. Het kort geding zag de Gronin ger als laatste mogelijkheid om de abortus te voorkomen. Daarom had hij behalve zijn vriendin, met wie hij sinds lange tijd samen woont, ook de stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling Stimezo gedagvaard. Die was niet op komen dagen. De Groninger had de rechtbankpresient ge vraagd om - bij toewijzing van de vordering - zowel zijn vriendin als de Stimezo een dwangsom van 100.000 gulden op te leggen als zij toch tot abortus zouden overgaan. Tijdens de behandeling noemde raadsman Bouwman nog twee ar gumenten voor het afblazen van de plannen voor de abortus. Zo zou de besluitvorming van de vrouw niet zorgvuldig zijn geweest en zou een abortus in strijd zijn met de Eu ropese conventie ter bescherming van de rechten van de mens. Met name zou een abortus in strijd zijn met het beschermde recht op ge zinsleven. In zijn vonnis wees Lampe het principiële argument af. "Binnen de door de wet getrokken grenzen heeft de vrouw wel degelijk het recht om de zwangerschap af te breken". Volgens Lampe is de be sluitvorming ook zorgvuldig ge weest. Nadat de vrouw op 7 okto ber aan haar vriend had verteld dat zij zwanger was, meldde zij hem twee weken later dat ze abortus wilde laten plegen. Op 22 en 24 ok tober heeft zij daar opnieuw met haar vriend over gesproken. Ook is er volgens Lampe geen aanwijzing dat de arts van Stimezo onzorgvul dig heeft gehandeld. ROTTERDAM Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren water uit het Zwitserse Thomameer. de bron van de Rijn, opgedronken. Het water was door studenten uit vier Rijnlanden in een estafette naar Rotterdam werd gebracht. Met de dronk wilde de mi nister onderstrepen dat het Rijn water overal zo schoon moet wor den als aan de bron. Het estafette-stokje met het bron water werd de minister overhan digd door de laatste deelnemer aan de 1350 kilometer lange estafette langs de oevers van de Rijn, de Ne derlandse atleet Han Kulker. De es tafetteloop was een initiatief van de universiteit van Konstanz in Duitsland. Bij een ter plekke uitgevoerde analyse bleek het bronwater 0,03 milligram cadmium en 0,4 milli gram lood per liter te bevatten. In de monding van de Rijn bij Rotter dam worden concentraties gemeten van 0,24 milligram cadmium en maar liefst 3,5 miligram lood per li ter water. Tegelijkertijd met de overhandi ging van het Zwitserse Rijnwater opende Smit-Kroes de tentoonstel ling 'De Rijn als levensader'. Met deze tentoonstelling hopen de orga nisatoren iedereen ervan te door dringen dat een zorgvuldiger om gang met de levensader Rijn nood zakelijk is. Visserij, drinkwater. zuivering, scheepsvaart, waterpeil, natuur en beleid zijn de thema's die aan de orde komen. De tentoonstel ling is opgezet door het Erasmus Studiecentrum voor Milieukunde en is tot en met 26 november te zien in de expositieruimte van Donner boeken in Rotterdam. (foto and Cursus als straf alcoholmisdrijf ASSEN (ANP) Het Openbaar Ministerie en het consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) in Drenthe zijn vandaag begonnen met een experiment waarbij mensen die onder invloed van alcohol straf bare feiten hebben gepleegd, deel kunnen nemen aan een cursus over alcohol en criminaliteit. Het doel van de cursus is om herhaling te voorkomen. Het experi ment gaat een jaar duren en wordt uitgevoerd in de gemeenten Em- men en Hoogeveen en is vooral gericht op jongeren die voor hun mis drijven hoogstens 500 gulden boete zouden krijgen. Als ze meedoen aan de cursus hoeven ze maar 250 gulden tebetalen. Officier van justi tie Poerink verwacht tussen 60 en 100 deelnemers. Als het experiment slaagt, hoopt en verwacht hij dat meer gemeenten zullen meedoen. De cursus bestaat uit drie dagdelen. Tijdens de cursus zal onder an dere een reconstructie worden gemaakt van het misdrijf en er zullen videobeelden van slachtoffers van bij voorbeeld inbraken worden vertoond. Zo wordt getracht de deelnemers met hun eigen gedrag te confronteren. Verder zal aandacht worden besteed aan zinnige vrije tijdsbesteding en het leren omgaan met alcohol. DEN HAAG Om de wekelijkse stroom van 12.000 vrachtwagens op het traject Rotterdam-Duits- land in te dammen, moet de rege ring overwegen een zogenoemde roll on-roll off-trein in te zetten. Het milieu wordt dan minder belast met schadelijke uitlaatgassen. De trein zou een paar keer per week kunnen rijden, afhankelijk van de belangstelling van bedrijven. Blokkade Een breed overleg van actievoer ders heeft een conferentie voorbe reid die moet leiden tot een grote blokkade van het Shell Laboratori um in Amsterdam-Noord als pro test tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Bij deze vesti ging werken 1600 mensen. De con ferentie wordt 20 november gehou den. De blokkade moet volgend jaar enkele weken voor de aandeel houdersvergadering plaat s v i nden Verwaarlozing De Roermondse politie heeft een echtpaar aangehouden na het over lijden van een 78-jarige man aan ondervoeding en totale verwaarlo zing in het Roermondse zieken huis. De man was bij het echtpaar in de kost. De bejaarde werd vrij dag ernstig ondervoed en onder koeld opgenomen in het Roer mondse Laurentiusziekenhuis. Volgens de lijkschouwer is de be jaarde man daardoor overleden. Steekpartij Een 16-jarig meisje is in de nacht van zondag op maandag in Roer mond door messteken om het le ven gekomen. Het meisje, woon achtig in een tehuis voor onder toe zicht gestelden, kreeg ruzie met een medebewoonster. Bij de steek partij die volgde werd het meisje in de longslagader getroffen. Milieu Minister Nijpels (milieu) en elf gelijkgezinde Europese milieumi nisters hebben gisteren gaarse hoofdstad Sofia e tie ondertekend, waarin zij ,zich verplichten de jaarlijkse uitstoot van stikstofoxiden (NOx) vóór 1998 met 30 procent te verminderen. De bewindsman acht overigens een re ductie met 50 procent noodzake lijk. door Peter de Vries en Bart Jochems WD-kamerlid Te Veldhuis, die de regering dit voorstel zal doen tij dens de deze week te behandelen milieubegroting, verwacht dat de animo onder bedrijven groot zal zijn. "Tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk rijdt al zo'n trein en die is steeds volgeboekt. Niet al leen de container, maar de hele vrachtwagen wordt daar op de trein geladen. In Duitsland is het een privé-initiatief, waarom kan het in Nederland niet van over heidswege", zo vraagt Te Veldhuis zich af. De milieu-verontreininging kan zich de laatste tijd in een groeiende politieke belangstelling verheu gen. Bij de algemene beschouwin gen, drie weken geleden, slaagden de partijen er in 100 miljoen extra voor het milieu-beleid los te peute ren. De verzuring moet een halt worden toegeroepen, de bodemsa nering voortvarender aangepakt, nieuwe (schone) technieken gesti muleerd. Deze week, bij de behan deling van de milieu-begroting in de Kamer, komen de specialisten met nog meer plannen. De WD'er Te Veldhuis wil de accijns op ongelode benzine verder verlagen, terwijl de belastinghef fing op gelode brandstof extra om hoog moet, zodat de staat er zonder de Bul- kosten uit springt. Met de andere declara- milieu-specialisten in de Kamer maakt hij zich zorgen over de voortdurende discussies over cij fers en getallen van de milieu-pro blemen. De droge feiten moeten maar eens op een rij worden ^ezet. PvdA-kamerlid Van Rijn-Velle- koop zal minister Nijpels deze week vragen om een geregelde rap portage over de toekomst van het milieu. "Dat kan door het Centraal Plan Bureau, maar ook bij voor beeld door een nog op te richten Milieuplanbureau", aldus Van Rijn. "Die dienen met harde cijfers te worden onderbouwd, met name de financiële consequenties moe ten erin". De PvdA-woordvoerster acht het goed denkbaar dat zo'n rapportage een rol speelt in het overleg tussen overheid, werkge vers èn werknemers. Te Veldhuis ziet een gevaarlijke ontwikkeling in wat hij noemt het afwentelingsproces: "De produ cent wentelt de milieuproblemen af naar de consument. Op zijn beurt legt de consument het pro bleem bij de overheid. Zo treedt de overheid op als de stofzuiger voor het opruimen van het afval van de maatschappij". Daarnaast schuift het ene land een probleem door naar een buurland. En tenslotte, zo schetst Te Veldhuis, worden de problemen ook nog van de ene naar de volgende generatie mensen doorgeschoven. Dat moet afgelopen zijn, meent de WD'er, De verantwoordelijk heid moet meer bij de producent komen te liggen, die dient oplos singen aan te dragen. Te Veldhuis zal Nijpels voorstellen een integra le milieuvergunning voor bedrij ven in te voeren, te beginnen hal verwege de jaren negentig. "Om die vergunning te verkrijgen dient de ondernemer aan te geven wat er met zijn produkten moet gebeuren wanneer ze worden afgedankt. Het invoeren van statiegeld is een mo gelijkheid, bij voorbeeld bij koel kasten, televisies en auto's. De con sument betaalt een bedrag aan sta tiegeld op elk produkt. Met de ren te van dat bedrag kan de producent misschien wel de extra investerin gen voor milieubesparende maat regelen financieren", zo stelt hij zich voor. Collega-kamerlid Van Rijn eist het idee van de statiegeld-heffing voor de PvdA op. "Mijn fractie heeft dat voorstel drie jaar geleden al gedaan. Toen stemde de WD nog tegen". Wil Te Veldhuis min der op de overheid afwentelen, Van Rijn meent dat vooral de pro vincies extra geld nodig hebben om de milieuwetten te handhaven en controles uit te voeren. Zij ver wacht dat daarvoor vijftig miljoen gulden nodig is. Die gelden kun nen wat de PvdA betreft worden gevonden in een verhoging van de provinciale heffingen. Desnoods moet een beroep op de algemene middelen worden gedaan. Van Rijn dringt verder aan op een snelle evaluatie van de verzu ring van het milieu. Behalve de schade die door ammoniak in de natuur wordt aangericht, gaat het daarbij ook om het zogenoemde 'broeikas-effect', dat ontstaat door de uitstoot van koolstofdioxide. Om dat probleem het hoofd te bie den ziet Te Veldhuis wel iets in een EG-heffing op het gebruik van fos siele brandstoffen. "Als je twee gulden per ton uitgestoten koolstof heft, haal je alleen al in Nederland per jaar zo'n honderd miljoen gul den op. Daarmee is verder onder zoek te financieren". Het CDA wil voorafgaand aan de behandeling van de begroting niet veel kwijt. CDA-kamerlid Oomen- Ruijten vindt de internationale aanpak eveneens te prefereren en maakt zich ook zorgen over het broeikaseffect. Minister Nijpels moet wat haar betreft de verzuring veel forser aanpakken. De stikstof- uitstoot van electriciteitscentrales staat wat dat betreft hoog op haar lijstje: een striktere regelgeving is noodzakelijk, zo meent zij. Heel- en Verloskunde waren ge vonden. De man deed zelf aangifte van zijn verloren papieren. Hij was tijdens de ontvoering niet in de buurt van het ziekenhuis, zo is ge bleken uit het onderzoek. Bettie en Kees Bos houden zich schuil op een geheim adres. In het ziekenhuis hebben alle 1200 mede werkers een brief gekregen van de politie waarin het rechercheteam het personeel bedankt voor de me dewerking. Het onderzoek in en rond het ziekenhuis is zondag afge rond. De kidnapping is nu meer dan een week geleden gebeurd. Het personeel moet er nog dagelijks aan denken maar praat er met el kaar niet veel over. "Moeten we er onder de koffie dan telkens over beginnen?" vraagt een medewerk ster zich af. "We weten niet meer dan in de kranten staat". DEN HAAG (ANP) - Het aantal automobilisten dat doorrijdt na schade of een ongeluk te hebben veroorzaakt, is vorig jaar fors toe genomen: keerde het waarborg fonds in verband daarmee in 1986 nog 24.000 maal uit, in 1987 lag het aantal gedupeerden op ruim 30.000. In een stad als Utrecht rijden mo menteel per maand meer dan 100 mensen door na schade, in Den Haag is het aantal doorrijders op gelopen tot 400, zo deelden de res pectieve politiewoordvoerders gis teren mee. De totale schade voor de gemeenschappelijke verzekeraars bedroeg volgens het waarborg fonds in 1987 meer dan 43 miljoen gulden. Mensen die hun geparkeerde au to gehavend aantreffen of ander- zins schade lijden na met een onbe kend gebleven automobilist in de slag te zijn geweest, kunnen een beroep doen op het waarborg fonds. Het fonds wordt volgestort en op peil gehouden door de geza- melijke autoverzekeraars. Volgens een nog niet gepubli ceerd onderzoek van het fonds is alcohol in het verkeer de hoofdoor zaak waarom mensen niet stoppen na schade te hebben veroorzaakt. Als tweede reden wordt in paniek raken genoemd, terwijl het hebben van een hoge no-claim als goede derde argument geldt. Het gaat meestal om niet al te grote schades aan bij voorbeeld paaltjes, lantaarns, verkeersbor den, maar ook schade aan particu lieren komt steeds vaker voor, al dus de woordvoerder van het fonds. Uit zijn cijfers blijkt niet hoeveel chauffeurs doorrijden na een ongeval met dode of gewonde te hebben veroorzaakt. In Den Haag heeft de politie sinds juni een speciaal bureau 'Let sel en doorrijding'. Sindsdien weet de politie steeds meer doorgereden automobilisten te achterhalen. De zen krijgen een proces-verbaal. De Utrechtse politie meldt een voort durende stijging van het aantal doorrijders. Bekendste oorzaken zijn volgens de politie onverzekerd rijden en alcoholgebruik. Een woordvoerder heeft overigens de indruk dat het waarborgfonds wel erg makkelijk uitbetaald: "het komt voor dat mensen die tegen een lantaarnpaal aanrijden met succes een claim indienen bij het fonds". Volgens het fonds worden claims echter altijd nagetrokken. Van de 42.000 claims werden er in '87 dan ook 5000 niet uitbetaald. Ruim 6000 maal werd volgens de woordvoerder uitgekeerd omdat de betrokken wagen niet verzekerd of gestolen was. Blijft over ruim 30.000 uitbetalingen na doorrijden. Hoge straf geëist voor cocaïnesmokkel DEN HAAG (ANP) - Een Ameri kaanse cocaïnesmokkelaar heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Haag 12 jaar cel en een miljoen gulden boete horen eisen wegens de smokkel van Zuid-Amerika naar Europa. Zijn 39-jarige com- paan uit Voorburg hoorde even eens 12 jaar eisen en een boete van 189.000 gulden. De Haagse rechtbank veroor deelde hen eerder tot die straffen, maar het tweetal ging in beroep omdat ze naar eigen zeggen van toeten noch blazen weten. Volgens het openbaar ministerie hebben de mannen in twee jaar circa vijf mil joen gulden winst gemaakt. Het hof doet uitspraak op 14 no vember. UTRECHT (GPD) - Hoewel de universiteiten in Nederland on danks de voortschrijdende bezui nigingen er nog steeds in slagen de kwaliteit van hun onderwijs te waarborgen, is de rek er nu wel uit. Zij zullen zich in de toekomst sterk moeten maken om verdere bespa ringen van de overheid een halt toe te roepen. Bovendien mogen de toelatingseisen voor een universi taire studie niet verder worden ver- laagd. Het verdient verder aanbe veling om tijdens de propaedeuse (het eerste en tweede studiejaar) een strengere selectie toe te pas- Dat zijn in een notedop de con clusies van een aantal commissies van onafhankelijke deskundigen, die het afgelopen studiejaar de uni versiteiten hebben beoordeeld. De Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VS- NU) presenteerde gisteren in Utrecht het rapport 'Over de kwali teit van het Nederlandse universi taire onderwijs'. Daarin zijn de al gemene beschouwingen van de uit onafhankelijke deskundigen be staande commissies opgenomen. Bij wijze van proef zijn de studie richtingen geschiedenis, natuur- en sterrenkunde, psychologie en werktuigbouwkunde kritisch doorgelicht. Het is de bedoeling dat vanaf 1989 iedere vijf jaar alle universitaire opleidingen op deze wijze worden doorgelicht. De commissies constateren in het algemeen dat aankomende stu denten nog al eens met een ontoe reikende vooropleiding en tekort aan inzicht aan een universitaire studie beginnen. Vooral het wis- en natuurkunde-onderwijs in het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) sluit niet goed aan op de universitaire studie werk tuigbouwkunde. Overigens hoe ven de universiteiten zich volgens de onderzoekers niet zoveel zorgen te maken, want het is gebleken dat hun onderwijsniveau zich kan me ten met collega-instellingen in het buitenland. De commissie geschiedenis heeft veel klachten gekregen over de taalbeheersing van de aanko mende studenten. Zij zouden het Nederlands slecht beheersen en bovendien schort er veel aan hun leesvaardigheid in Frans en Duits. De commissie psychologie conclu deert dat veel aankomende studen ten een verkeerd beeld van de stu die psychologie hebben. Zij wijt dat aan slechte en gebrekkig voor lichting aan de aankomende eer stejaars. Ook hebben psychologie studenten in veel gevallen geen wiskunde in hun vwo-pakket. Daardoor lopen zij vaak een onher stelbare studievertraging op. De commissies constateren ove rigens in dit verband dat veel stu denten er niet naar streven om bin nen vier jaar hun studie afronden. Zij worden vaak door begeleiders aangemoedigd om nog iets extra's te doen en de maximale zes jaar te benutten om zo de kansen op de ar beidsmarkt te verhogen. "Maar daarmee wordt de waarde van het jong afstuderen onderschat," aldus de deskundigen. ADVERTENTIE Goed nieuws voor bedrijven, verenigin gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren. Tot dusver moest u steeds weer met uw bank afspraken maken over de belegging van overtollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en de voordelen van een getrapte rentevergoe ding: naarmate het saldo op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. De rente wordt maandelijks aangepast aan de ontwikkeling op de geldmarkt. Rente over de hoogste trap maar liefst ft Vrije beschikkingsmogelijkheid, ft Alle betalingsverkeerdiensten. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of andere beperkingen. De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe ser vice? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. De Nutsspaarbank doet meer voor ondernemers.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3