LEIDSCH DAGBLAD Weinig gif op Alphense stortplaats vandaag Aanslag kort voor opening stemlokalen in Jeruzalem Drie lichtgewonden door ongeluk met hagelgeweer Na onderzoek van maanden geen aanwijzingen voor 'milieuschandaal' Ex-president van Argentinië twaalf jaar cel Dinsdag 1 november 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38769 Prijs fl. 1,20 Overval op Leids postagentschap (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bij een gewapende overval op het postagentschap aan de Lombokstraat in Leiden is vanmorgen een bedrag van on geveer 3000 gulden buitgemaakt. Drie mensen raakten door een schot hagel licht gewond toen het geweer, dat de dader na zijn vlucht had achtergelaten, per on geluk afging. De overvaller, een man van 20 tot 25 jaar, kwam rond tien voor negen de winkel annex post agentschap binnen. In zijn hand had hij een soort geweer met een lap erom heen. Hij liep op de 62- jarige winkelier af en vroeg hem een paar keer om geld. De winke lier verwees de overvaller vol gens de politie door naar het postkantoor. De overvaller liep daarop naar het postkantoortje in de winkel en eiste geld van de 42-jarige zoon van de winkelier. Daarbij dreigde hij met het wapen. De zoon schoof een aantal biljetten, in totaal zo'n 3000 gulden, naar de overvaller. Deze verliet ver volgens met het geld de winkel en vluchtte per fiets richting Kooipark. De winkelier en zijn zoon heb ben onmiddellijk alarm gesla gen. Buiten zagen ze dat de de man richting Kooipark ver dween. Ook zagen ze het wapen liggen, dat de dader vlakbij de winkel had achtergelaten. De zoon wilde het wapen daarop veilig stellen, maar pakte het niet goed op, waardoor er een schot hagel afging. Dat liep volgens de politie "zeldzaam goed" af: de 42- jarige man werd door een paar hagelkorrels aan zijn teen ge raakt, zijn vader werd aan de en kel geraakt en een buurvrouw kreeg de hagel tegen een been. De overvaller was donker van uiterlijk, óngeveer 1.80 meter lang, droeg donkere kleding aan en had een sjaal heel hoog over zijn gezicht opgetrokken. Verder droeg hij een rood mutsje. Op de begraafplaats Menteng Pulo in Jakarta heeft premier Lubbers gisteren e de stoet lopen de echtparen Van den Broek en Lubbers. Lubbers legt in Jakarta krans op ere-begraafplaats JAKARTA (ANP) Neder land legt een miljoen gulden op tafel voor een vijfjarig uit wisselingsprogramma voor Indonesische en Nederlandse top-economen. Premier Lub bers overhandigde dit ge schenk gisteravond als een soort tegoedbon aan de Indo nesische president Suharto bij het staatsbanket ter gele genheid van het officiële be zoek aan Indonesië. Eerder op de dag bezochten de echtpa ren Lubbers en Van den Broek onder meer de ere-begraaf plaats Menteng Pulo. Zowel president Suharto als premier Lubbers onder streepte tijdens een tafelrede de uitstekende banden tussen Nederland en Indonesië sinds 25 jaar. De vroegere koloniale verhouding heeft de betrek kingen lange tijd danigparten gespeeld. Dieptepunt daarbij was de kwestie-Nieuwguinea toen Indonesië in 1958 alle Nederlanders het land uitzet te. Sinds die zaak in 1962 is ge regeld werd de verstandhou ding beter. "Toen ik hier aan kwam voelde ik mij meteen senang (op mijn gemak)", zo verwoordde Lubbers het. Wat Nederland betreft is er aan economische orders uit Indonesië nog het nodige weg te halen. Ons land staat als vijfde op de lijst van inves teerders in Indonesië en is als handelspartner ver overvleu geld door de Verenigde Sta ten, Japan en Duitsland. Om de concurrentieslag, met na me tegen Japan, straks niet helemaal te verliezen, is met Lubbers een zware delegatie van topindustriëlen naar Jak arta afgereisd. 22 PAGINA'S EBR doet voorstel tariefsverlaging gas en stroom LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil volgend jaar de tarieven voor elektriciteit en gas verlagen. Als het algemeen bestuur daarmee akkoord gaat, wordt de stroom een halve cent per kilowatt uur goedkoper en gaat de gasprijs met 0,8 cent per kubieke meter om laag. De kortingen worden gegeven omdat het EBR vorig jaar een winst heeft gemaakt van zeven mil joen gulden. Het is gebruikelijk bij het EBR dat de winsten zo veel mo gelijk aan de consumenten ten goe de komen. Met de tariefsverlaging voor elektriciteit is een bedrag gemoeid van drie miljoen gulden, terwijl de verlaging van de gasprijs het ener giebedrijf vier miljoen gulden kost. BUENOS AIRES (Rtr) - Een civie le rechtbank heeft de voormalige president Galtieri van Argentinië en twee andere leden van de. vroe gere militaire junta veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf voor hun rol in de Falkland-oorlog van 1982. De openbare aanklager Moreno Ocampo had zwaardere straffen ge ëist en wilde onder meer 20 jaar ge vangenisstraf voor Galtieri. "De beklaagden hebben de doel treffendheid van de Argentijnse strijdkrachten door hun veron achtzaamheid verminderd", zei de president van de vier rechters. Naar zijn mening zijn de drie mili tairen - Galtieri, Amaya en Lami Dozo - gelijkelijk verantwoordelijk voor de oorlog met Groot-Brittan- nië om de Falkland-eilanden. De rechtbank bevestigde de 12 jaar gevangenisstraf waartoe een militair tribunaal Galtieri in 1984 had veroordeeld, wegens veron achtzaamheid en incompetentie in het conflict met Groot-Brittannië. De oorlog om de archipel in het zui den van de Atlantische Oceaan duurde tien weken en resulteerde in een nederlaag voor Argentinië. Galtieri zei onlangs dat hij er nog steeds trots op is Argentinië naar de oorlog om de eilanden te heb ben geleid. Argentinië maakt tot op heden aanspraak op de Malvinas, zoals de Falklands in Argentinië worden genoemd. Af en toe zon Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur onge veer 4 graden, middagtemperatuur rond 9 graden. Wind matig, in het Wad dengebied af en toe krachtig, draaiend van noordwest naar noordoost. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Eerst vrij zonnig en koud met in de vroege ochtend lichte vorst en een middagtemperatuur rond 6 graden. In het weekeinde wolken velden en enige stijging van tempera- Woensdag 2 november zon op: 07.37 uur. zon onder: 17.09 uur; maan op:uur, maan onder: 14.58 Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.02 en 21.54 uur; laag water: 04.37 en 16.44 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - De voormalige vuilstort plaats in het Alphense recreatiegebied Zegersloot is niet zo vervuild dat gevaar bestaat voor de volksgezondheid. Uit de resultaten van het onderzoek, dat in opdracht van de provincie is uitgevoerd, blijkt dat geen grote hoeveelheden gif zijn aangetroffen. Israëlische soldaten JERUZALEM (AFP/Rtr/AP) - Drie Israëliërs raakten vanochtend ge wond, van wie een vrouw ernstig, bij een aanslag met een brandbom op een auto in de wijk Wadi Joz in oost-Jeruzalem. Dit is uit politie bronnen vernomen. De auto was beplakt met stickers van het recht se Likud-blok van premier Shamir. Het incident deed zich voor enkele uren nadat de stemlokalen om ze ven uur plaatselijke tijd waren ge- ANWB tegen apk voor caravans DEN HAAG (ANP) - De ANWB is tegen een verplichte invoering van een apk voor caravans. De relatie tussen onderhoud van caravans en de verkeersveiligheid is niet we tenschappelijk aangetoond, aldus de ANWB-woordvoerder vandaag. Hij reageerde hiermee op uitlatin gen van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, zondag in een radioprogramma, waar ze liet weten een apk voor caravans te overwegen. "Je moet van goeden huize komen om dat tegen te hou den", voegde ze er nog aan toe. ONTVOERING - De politie van De minister mag dat wel zeggen, Dordrecht ontkent dat het onder maar dat is geheel in strijd met wat Zoek naar de ontvoering van baby zij schrijft in haar notitie Voertuig- Renee Bos is vastgelopen. Volgens registratie. Daarin staat dat invoe- een woordvoerster zijn er nog vol- ring van een apk niet wordt over- doende aanknopingspunten. Wel wogen, aldus de ANWB-woord- wordt overwogen om dezer dagen voerder. En dat moet volgens de meer gegevens naar buiten te bren- ANWB maar zo blijven. gen om nieuwe tips te krijgen. Terwijl in Israël de de stembus trokken, bombardeer den Israëlische vliegtuigen Pales tijnse doelen in zuid-Libanon, zo werd uit veiligheidsbronnen ver nomen. Vier toestellen bestookten de Palestijnse bases in het vluchte lingenkamp Miyeh Miyeh bij de (PvdA) zei gisteravond dat havenstad Sidon. Andere vliegtui- enkele vragen overblijv gen bombardeerden tegelijkertijd Palestijnse bases in het Aramoun- gebied, een bolwerk van de linkse Druzische Progressieve Socialisti sche Partij ten zuiden van Bayrutl opend voor de verkiezing van 120 zetels in het parlement, de Knesset. Zondagavond kwamen bij een bloedige aanslag met een brand bom op een bus een vrouw en haar drie kinderen om het leven op de Westelijke Jordaanoever. Volgens het Israëlische leger zijn de Pales tijnse daders gisteren gepakt. Vijf I andere inzittenden van de bus raakten gewond, van wie een ern stig. De aanslag veroorzaakte grote opschudding onder de Israëlische bevolking. Minister van defensie, Rabin, riep gisteravond op tot de doodstraf voor degenen die de aan slag pleegden. Ook premier Sha mir en minister van buitenlandse zaken, Peres, riepen op tot de hoog ste straf voor de daders. In verband met de parlements verkiezingen kondigden de onder grondse leiders van de Palestijnse opstand in de door Israël bezette KAMPEN (ANP) - De gebieden een algemene staking diging voor vandaag af. Het Israëlische le- hoeft i ger stelde voor alle Palestijnse kosten, in plaats vluchtelingenkampen in de Gaza- jard die het kabinet strook een uitgaansverbod in. On- deren. Volgens PvdA-fractievoor- geveer 250.000 Palestijnen werden 2itter Kok is die enorme besparing De belt kwam in maart dit jaar in het nieuws omdat er in 1978 en 1979 100.000 tot 150.000 vaten met che misch en radioactief afval illegaal zouden zijn gestort. Op een kleine vijftig plaatsen is onderzoek verricht. Radioactieve straling is in het geheel niet geme ten. De onderzoekers vermoeden dat ze een vat hebben aan getrof fen: op die plek is staal en een con centratie benzeen gevonden. Uit sluitsel over de exacte hoeveelheid vaten die in het verleden is gestort, kan niet worden gegeven, omdat de belt daarvoor te groot is. Op twee locaties is chemisch afval aan getroffen en op drie plaatsen werd klei gevonden van een vreemde sa menstelling. Verder zijn enkele bo ringen mislukt, bij voorbeeld van wege een 'obstructie', mogelijk een container. Wel is naar voren gekomen dat een groot gedeelte van de belt geen afsluitende laag heeft. Het perco- laat (het water in de stort) is vol gens de onderzoekers verontrei nigd en daardoor, kan in de toe komst het grondwater vervuild ra ken. Wanneer dat gebeurt en in welke mate is niet in te schatten, al dus de onderzoeksbureaus Iwaco en Geo-Logic. De leden van de projectgroep, vertegenwoordigers van de provin cie Zuid-Holland, de gemeente Al phen aan den Rijn, de streekcom- missie, het Hoogheemraadschap van Rijnland en de bewoners ver klaarden gisteravond dat zij una niem van mening zijn dat het ver der onderzoek moet zijn gericht op het uitwerken van beheersmaatre gelen. Die maatregelen moeten verspreiding van het verontreinig de water naar het grondwater bui ten de stort voorkomen. stortplaats geen reden tot grote gerustheid te geven. Wethouder De uoiien, aicius a Jong: "De uitslag van het onder- telplan dat ook zoek rechtvaardigt een zekere rela tivering". Bewoners en streekcommissie zijn van mening dat die aanvullen de inspectie zeker noodzakelijk is, maar willen ook eerst het justitieel onderzoek afwachten. De resulta ten daarvan zijn waarschijnlijk aan het einde van dit jaar bekend. Daarna besluit de projectgroep wat verder moet gebeuren. "Het lijkt erop dat de publicaties van toen overtrokken waren", al dus W. Hart van het bewonersco mité. "Het bijzondere van de Alp hense stort is dat de kleilaag ont breekt. Er zit rommel in, maar ei genlijk heel weinig", verwoordde] C. van Laar-Graven het standpunt van de streekcommissie. En B. Huiskes van de provincie gaf toe dat andere stortplaatsen die in de zelfde periode in gebruik werden genomen even verdacht zijn als de Alphense belt. Het onderzoek in Alphen heeft tot nu toe een miljoen gulden ge kost. Daarvan komt 190.000 gulden voor rekening van de gemeente. De rest wordt door de provincie be-| taald. (Regiopagina: 'Maatregelen tegen vervuild water nodig') Reddingsplan voor reizigers na bankroet NRY Holiday DEN HAAG (ANP/GPD) - De reisorganisatie NRV Holiday is bankroet. Vandaag is door de di rectie bij de rechtbank in Den Haag uitstel van betaling aangevraagd. Reizigers die via de organisatie een reis hebben geboekt, worden niet gedupeerd. Met andere reisorgani saties zijn overnameregelingen ge troffen, aldus de directeur van Ho- deel van de rei- heeft overgenomen. De ondergang van NRV Holiday, waarmee dit jaar nog 35.000 vakan tiegangers op reis zijn gegaan, is in de reisbranche niet als een verras sing gekomen. Twee jaar geleden al moest de financier Investerings maatschappij Nederland (IMN) er aan te pas komen om het bedrijf van de ondergang te redden. Directeur Jenezon van IMN heeft inmiddels voorbereidingen getroffen om de vorige directeur eigenaar van NRV Holiday en de accountants aansprakelijk te stel len voor de verliezen van vele mil joenen guldens. IMN vindt dat er sprake is van wanbeleid en dat de accountants ten onrechte goedkeu rende verklaringen over de jaarre keningen 1984 en 1985 hebben af gegeven. Op basis van die verkla ringen kocht IMN in 1986 de meer derheid van de aandelen NRV Holiday. Het totale verlies over de laatste jaren is opgelopen tot circa 10 mil joen gulden. Voor de ongeveer veertig medewerkers van het al sterk uitgedunde NRV Holiday (de winkels en zakenreizen werden verkocht) is door IMN een sociaal plan opgesteld. De provincie denkt dat de kans klein is dat nog meer verontreinig de concentraties kunnen worden gevonden en ziet weinig in een ver volgonderzoek. De Alphense milieu-wethouder W. de Jong wel "We willen eerst het onderzoek van de recherche afwachten. In combina tie met de vragen die het rapport oproept, zullen we bekijken of er aanleiding is tot nader onderzoek Witte neushoorn in park gedood NAIROBI (Rtr) - De laatst over geblevene van vijf witte neus hoorns in het nationaal park Me- ru in Kenya is zondagavond ge dood door stropers. Dat hebben medewerkers van het natuur park vandaag gemeld. Van de da ders ontbreekt nog ieder spoor. Op de twee soorten neus hoorns die in Kenya voorkomen - de witte en de zwarte - bestaat .reeds geruime tijd een illegale jacht. De hoorns van de beesten brengen in het Verre Oosten veel geld op als medicijn en zijn in de Arabische landen zeer geliefd als materiaal voor kostbare dolken. De witte neushoorn in Kenya, zo genoemd vanwege zijn brede lippen en niet vanwege zijn grij zige tint, kwam tot zondagavond alleen voor in het Meru Park en in een particulier park bij de berg Kenya, beide ten noorden van de hoofdstad Nairobi. Volgens des kundigen leven nog slechts zo'n dertig exemplaren van deze soort in Kenya. In delen van zui delijk Afrika zou nog een onbe kend, gering aantal van deze die ren leven. door deze maatregel getroffen. In Aramoun zijn Syrische troepen op bepaalde plekken". Vooralsnog gestationeerd. lijkt de situatie op de voormalige PvdA: eenvoudiger belastingstelsel invoeren kan ook met één miljard tfP) De vereenvou- belastingen heet. "De miljarden het belastingstelsel guldens die het kabinet boven deze miljard gulden te inkomensgrens wil verjubelen, vier mil- kunnen maatschappelijk veel nut- wil spen- tiger worden besteed "Als CDA en WD zoveel geld beschikbaar hebben, laten ze dan eens beginnen met het toepassen van de koppeling van lonen en uit keringen in 1989", aldus Kok. "Wat eens begon als een vereenvoudi ging is nu een operatie geworden die vele miljarden guldens kost en die vooral de hogere inkomens ten goede komt. Het is een gotspe om er vele procenten in koopkracht op te beweren dat de PvdA dwars ligt vooruit gaan als gevolg van een als zü zich tegen deze gang van za- operatie die vereenvoudiging van ken verzet". mogelijk zonder dat mensen met een inkomen beneden 50.000 gul den per jaar er slechter afkomen dan bij de voorstellen van het kabi net. Kok zei het gisteravond tijdens een spreekbeurt in Kampen niet nodig te vinden dat mensen met inkomen boven 50.000 gulden DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 De eerste 2wekèn krijgt u de krant natuurlijk gratis m debus' Naam Snaai Postcode/Piaais Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1