'Het theater, dat is mijn plek' Van tekening tot prent PODIÜMBLIK DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 PAGINA 19 Kuniyoshi in Volkenkunde Expositie 'Kuniyoshi authentiek - tekenin gen voor Japanse prenten', tot 8 |anuari 1989. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1, Leiden. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en zon dag van 13-17 uur. Catalogus 'Drawings bij Utagawa Kuniyoshi form the collection of the National Museum of Ethnology, Lei den". Auteur: M. Forrer. Prijs: 39,90. LEIDEN - Op de tentoonstel ling 'Kuniyoshi authentiek' wordt een belangrijk deel van de unieke collectie Japanse teke ningen van het Museum voor Volkenkunde voor het eerst aan het publiek gepresenteerd. De betekenis hiervan kan moeilijk onderschat worden als men be denkt dat dit museum de groot ste verzameling tekeningen bezit die toegeschreven zijn aan een Japanse kunstenaar. Dr. M. For rer, conservator van de Japanse afdeling en samensteller van de expositie, kwam na bestudering van de tekeningen volgens stren ge maatstaven tot de toeschrij ving van zeshonderd tekeningen aan Utagawa Kuniyoshi (1797-1861), terwijl de op één na grootste verzameling zo'n tach tig tekeningen omvat. In 1958 kwam het Museum voor Volkenkunde in het bezit van enkele duizenden tekenin gen, die deel uitmaakten van de collectie Lieftinck. Een ander deel, bestaande uit Japanse prenten, werd ondergebracht in het Rijksprentenkabinet in Am sterdam. Nu, dertig jaar later, is er een mooi uitgevoerde, En gelstalige catalogus verschenen, waardoor niet alleen voor de eer ste maal het getekende werk van een Japans kunstenaar gepubli ceerd is, maar ook een belangrijk deel van deze verzameling voor het publiek toegankelijk is ge maakt. 'Kuniyoshi authentiek' benadrukt deze dubbele pri meur. De expositie geeft vooral een goed beeld van het heel eigen ka rakter van de tekeningen, maar daarnaast werpt deze een ander licht op de Japanse prentprodu- kite en de studiopraktijk. De te keningen waren namelijk niet bedoeld als zelfstandige kunst werken, maar als een schakel in het ontstaan van een kleur-hout- snede. De prent was het resultaat van samenwerking tussen de kunstenaar, de bloksnijder, de drukker en de uitgever. De kun stenaar werd vooral als am bachtsman gezien; zijn aandeel was natuurlijk belangrijk, maar elk van de afzonderlijke specia lismen stond in hoog aanzien in Japan. Vaak gingen de schetsen, voorstudies en definitieve teke ningen waarnaar de prent werd vervaardigd, verloren. Aan de hand van voorbeelden op de ex positie is. het creatieve proces duidelijk te volgen. Door een tekening naast een prent te laten zien is het voor de bezoeker mogelijk om het oor spronkelijke ontwerp te vergelij ken met het eindresultaat. Het drieluik van een worstelwed strijd volgt de tekening van Ku niyoshi vrij precies, maar het ontwerp voor 'Gezicht op het ei land Enoshima' heeft verschil lende veranderingen ondergaan voordat de compositie een defi nitieve vorm kreeg. De vele voorbeelden op de ten toonstelling bewijzen dat Ku niyoshi een uitstekend tekenaar was. Tegenover de strakke lijnen van de prenten staan de vloeien de penseelstreken van Kuniyos- hi's studies die erg beweeglijk en levendig zijn. Deze tekeningen, variërend van rake schetsen tot zorgvuldig uitgewerkte compo sities, verduidelijken Kuniyos- hi's werkwijze. Op een blad, een studie van een boogschutter, Concerten kamerkoor LEIDEN- Het Leiderdorps Kamer koor doet de komende week weer van zich horen. Het geeft op woens dagavond 2 november een concert in de Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn en op zaterdagavond 5 november een uitvoering in de Dorpskerk van Leiderdorp. Op het programma staan het Requim van Mozart en de Cantate 21 'Ich hatte viel Bekümmernis' van J.S. Bach. Het koor van Wim van Meeuwen heeft zich verzekerd van de mede werking van de sopraan Wendela Bronsgeest, de alt Fiekojan Hool- boom, de tenoor Paul v.d. Bemt en de bas-bariton Peter Dijkstra. De organist is Piet Hulsbos. De bege leiding berust bij het Leiderdorps Kamerorkest. Marjol Flore komt eerder in Muzenhof LEIDERDORP- De zangeres Mar jol Flore komt naar Leiderdorp. Zij treedt echter niet op 17 december in de Muzenhof op, zoals aanvan kelijk de bedoeling was, maar op woensdagavond 9 november. Op haar programma prijken naast Ne derlands werk Franse chansons, Engelse ballads en Duitse 'smart lappen'. Maijol Flore wordt bege leid door de pianist Martijn Bree- baart. schetste de kunstenaar onderaan de indeling van een drieluik, waarin deze figuur het centrale deel moest vormen. Naast grote re tekeningen die Kuniyoshi's sterke gevoel voor compositie aangeven, zijn er kleine schet sen, die indruk maken door de directheid en de spontaniteit, zoals een vrouw aan de oever van een rivier waarin zjj haar was heeft gedaan. Kuniyoshi begon als alle Ja panse kunstenaar zijn loopbaan met het tekenen van acteurs uit het Kabuki-theater, een populair thema naast de uitbeelding van mooie vrouwen. Grotere be kendheid kreeg hij echter door de introductie van een heel nieuw genre, de weergave van historische scènes met krijgers en strijdgewoel. Een ander ele ment ontbreekt in Kuniyoshi's werk niet op deze tentoonstel ling, namelijk de karikaturale te keningen van katten die zich kle den en gedragen als mensen. Studies van katten illustreren de voorliefde van de kunstenaar voor deze dieren. De selectie uit de verzameling Kuniyoshi tekeningen van het Museum voor Volkenkunde geeft een rijkgeschakeerd beeld van zowel het werk van deze Ja panse kunstenaar, als de plaats van de tekening in het ontstaan van de houtsnede. NANCY STOOP Laurence Olivier in ziekenhuis Laurence Olivier. (foto api BRIGHTON (AP) - Laurence Oli vier, de beroemdste acteur van Groot-Brittannië, is opgenomen in een ziekenhuis. Over zijn ziekte is niets bekendgemaakt. Een woordvoerster van het Ruoyal Sussex County Hospital zei slechts dat de 81-jarige acteur 'comfortabel en stabiel' is. Details over zijn ziekte worden op verzoek van de familie niet bekendge maakt. Olivier werd in het verleden al getroffen door kanker, pleuritis en spierdistrofie. In een interview zei hij vorig jaar dat hij die ziektes had overwonnen door 'pure vastbeslo tenheid'. "Je moet woedend zijn om er door te kunnen komen," zei hij toen. Het NDT 2 brengt 10 november in het eigen theater aan 't Spui in Den Haag het derde programma van het seizoen uit met drie wereldpremiè res: 'Chansons Madecasses' van Nacho Duato (muziek Maurice Ravel), 'After Ovid, After Britten' van Philip Taylor (muziek Benja min Britten) en 'You should have left the light on' van Lionel Hoche (muziek Sinead O'Connor). Na een serie voorstellingen in Den Haag wordt dit programma de komende maanden ook uitgevoerd in dertien andere steden. Redactie Carla van Rijn Tsjechov Het podium van de Leidse Schouwburg wordt morgen avond bezet door het noordelijk theater De Voorziening. Dit thea tergezelschap speelt drie éénak- ters van Tsjechov namelijk Het Aanzoek', 'Het Jubileum' en het wat langere 'De Bruiloft'. Moge lijk worden de bezoekers getrak teerd op een vierde stuk: Een on gelikte beer' of 'Zwanezang'Al deze eenakters worden geken merkt dooreen rechtlijnig, realis tisch verhaal, dat via allerlei ver wikkelingen naar een climax voert. Vaak gaat het om een feest dag. een hoogtepunt in een men senleven, dat in de war wordt ge schopt en uitmondt in een pijn lijk schandaal. Op glad ijs Youp van 't Hek brengt zijn succesvolle programma 'Hond op het ijs' woensdagavond opnieuw ten tonele in de Leidse Schouw burg. In dit programma gooit de caberatier droom en werkelijk heid voortdurend door elkaar. In Ann Hasekamp. Marjon Brands- ma, Joop Admiraal en Flip Ceu- leman. De regie is in handen van Ischa Meijer. De Meeuw Als eerste van een reeks voor stellingen onder de titel 'Na de restauratie' speelt De Trust in sa menwerking met Independance 'De Meeuw' naar Anton Tsjechov. Zowel woensdag- als donderdag avond staan de acteurs van dit stuk de in het LAK-theater. Op zoek naar een zin en een beteke nis die het leven zou moeten heb ben, baant elk Tsjechov-persona- ge zich een weg door zijn hersen kwab. De mens is regisseur, spe ler en toeschouwer van het enige stuk dat kan worden gespeeld: de tragische komedie van het eigen leven. De personages leven met idee dat een leven zonder beteke nis geen zin heeft. De Sapeurloot De klassieke driehoeksverhou ding blijkt nog altijd een onuit puttelijk en geliefd thema onder toneelschrijvers. Ook Gildas Bourdet liet zich niet onbetuigd en schreef 'De Sapeurloot'. Het Zuidelijk toneel, de voortzetting van Globe, maakt vrijdag zijn debuut in het LAK-theater met een reprise van deze Vlaams-Ne derlandse produktie. Zaterdag avond is er een tweede voorstel ling. Olifantje Babar De leerlingen aan de Noord- wijkse Balletstudio tonen zater dag en zondag hun kunnen in en kele balletvoorstellingen in de Leidse Schouwburg. Naast Jazz en diverse klassieke, moderne en Spaanse dansen, is er een uitvoe ring van het sprookje: 'De ge schiedenis van het olifantje Ba- bar'. De voorstelling van zondag middag bevat de hoogtepunten én het sprookje^ en is zowel voor volwassenen als kinderen be doeld. Magnificent 7 Wie na de naam Henny Vrien- ten onmiddelijk Doe Maar roept, hoort eigenlijk The Magnificent 7 te roepen, want het is al weer en kele jaren geleden dat Vrienten zich aansloot bij dit bijzondere gezelschap dat uit zeven promi nente musici bestaat. Het septet speelt volgende week dinsdag in het theater aan de Oude Vest filmmuziek-repertoire van de ja ren veertig tot heden. Henny Vri enten neemt daarbij de basgi taar voor zijn rekening. Jan Pij nenburg het slagwerk, Jacob Klaasse de synthesizers. Jan de Hont de gitaar, Joost Belinfante de trombone en Jan Kooper de saxofoon. Fay Lovsky bespeelt het toetsenbord en staat garant voor een vocale bijdrage. Kindervoorstelling 'Uni Duni Tê Salomê Minguè' is de wat ingewikkeld klinkende naam van de kindervoorstelling, die zondagmiddag in het LAK is te zien. Deze titel heeft van doen met een Braziliaans aftelrijmpje in de geest van 'Iene Miene Mut- te'. Het stuk, dat in het Neder lands wordt gespeeld, gaat over Brazilië, het land waarvan de cultuur zoveel wortels heeft: Eu ropese, Afrikaanse en Indiaanse. Een voorstelling met poppen, be weging en muziek voor kinderen vanaf zes jaar. gepresenteerd door de groep Munganga. Aan vang 15.00 uur. Youp van t Hek neemt rustpauze van een jaar, maar. LEIDEN/AMSTERDAM (GPD)- 'Televisie moet je doseren. Zeker als je je, zoals ik, de komende jaren volledig op het theater wilt concentreren'. Uitspraak van Youp van 't Hek (34), die nu alweer zo'n vijf jaar avond aan avond volle zalen trekt. De cabaretier staat woens dag- en donderdagavond op de planken van de Leidse Schouwburg, op nieuw met zijn nieuwste programma 'Hond op het ijs'. Van de positieve uitstraling van het medium televisie heeft Van 't Hek overigens dankbaar geprofi teerd. 'Net zoals alle cabaretiers trouwens. Noem ze maar op, ze hebben toch allemaal via" de tv voor het eerst het grote publiek bereikt'. In Youps geval gebeur de dat met het nummer 'Lenen, lenen, betalen, betalen' uit zijn tweede soloprogramma 'Man vermist'. Na een betrekkelijk anonieme aanloop van bijna tien jaar ('Be slist geen zielige periode') was de belangstelling voor hem plotse ling massaal. Als Nieuw Feno meen kon Van 't Hek ineens geen kwaad meer doen. Een even ge vaarlijke als prettige situatie, on derkende hij zelf en ging (met 'Verlopen en verlaten' en 'Tun nel zonder vluchtstrook') voort op zijn eigen weg door kleinscha lig te blijven werken. Onder het heilige motto 'eerst rijpen'. Een juiste keuze besefte hij deze zo mer bij zijn 'vuurdoop' in Carré. 'De zaal was in twee dagen uit verkocht en het applaus niet te .geloven. Zo fantastisch. Toch zeg ik voor mezelf: ik ben er nog niet aan toe. En dat heeft te maken met het andere tempo dat je je in een zaal van vier keer de Kleine Komedie moet eigen maken. Elk programma heeft zijn eigen rit me en als artiest ben jij degene die dat bepaalt. Met deze voor stelling zet ik er meteen een be hoorlijk tempo in. Heb je het pu bliek eenmaal mee op die rails, dan glij je als het ware naar de pauze en het einde toe. Tenmin ste in de kleinere zalen. In Carré, waar je eerst helemaal naar bo ven de nok moet, is zoiets niet vol te houden. Moet je gaan rekken, dus weer heel anders timen. Dat kan ik wel, alleen nog niet zoals ik zou willen'. 'Hond op het ijs', een vermake lijke mengvorm van conférence, toneelspel en drie liedjes, is voor hem ook nog in andere zin een grensverkenning. 'Ik heb er mee willen aantonen dat het moelijk moet zijn om met zo min moge lijk middelen het toneel te vul len. Met niks. alleen maar lullen. Met als doel de mensen even in een andere wereld te plaatsen. Eigenlijk wil ik steeds meer te rug naar de absolute eenvoud, met slechts hier en daar een paar prachtige effecten'. Youp van 't Heks droomwerel den zijn doorgaans hoofdzake lijk gevuld met dertig-plussers, al dan niet geslaagd. Jongeren komen bij hem opallend weinig aan bod. Zijn verklaring: 'Ik denk nooit zo in leeftijden. Ik heb ook nooit voor ogen voor wie ik iets schrijf. Ik probeer alleen haarscherp te voelen wat er aan de hand is. In mijn omgeving, in de politiek, in de wereld. Had ik een broertje van twintig gehad, dan zou ik misschien wel meer aandacht voor de jeugd hebben. Of wanneer de invloed van jon geren op de samenleving groter zou zijn. In het theater, in de pop muziek, waar dan ook, zijn het echter de dertigers en de veerti gers die de dienst uitmaken'. Voor zijn eigen ontwikkeling als theaterpersoonlijkheid ziet hij Toon Hermans, Wim Kan en Freek de Jonge als voornaamste voorbeelden. Eerstgenoemde acht hij als zodanig wellicht on dergewaardeerd. 'Wat hij doet is weliswaar licht, maar hij kan als weinig andere artiesten dat grote podium an Carré helemaal vul len'. Wim Kan is hem nog veel meer met de paplepel ingegoten, met als gevolg dat diens platen nu nog steeds worden gekoes terd. En met Freek is hij de afge lopen jaren tot in den treure ver geleken. Van 't Hek is uiteraard op de hoogte van De Jonges laat dunkende opmerkingen, maar hij kan er niet mee zitten. 'In 'Het damestasje' zei Freek over mij: Hij heeft veel in zijn mars. Nou daar heb ik hartelijk om moeten lachen. Heus dat raakt me niet. Hij heeft ook wel gezegd dat hij wat ik doe absoluut niks vindt. Ook een mening dek ik dan. Vijf jaar geleden zou ik me zoiets mis schien meer hebben aangetrok ken. Toen lag wat we deden soms ook dicht bij elkaar. Sinsdien is daar toch wel veel verandering in gekomen'. Youp van 't Hek laat er geen twijfel over bestaan: 'Ik ben heel duidelijk in wat ik met mijn voorstelling wil zeggen. Daarbui ten leid ik het liefst een anoniem leven. Dat ik van Ajax, opera en klassieke muziek hou en dat ik pas vader ben geworden van een wolk van een dochter mogen de mensen best weten, maar ik maak zelf wel uit met wie ik wens om te gaan. Veel veranderd is er in dat opzicht niet. Ik heb nog steeds dezelfde vrienden als tien jaar geleden. Er zijn sinds die zo genaamde doorbraak best lui ge weest, die naarstig hebben ge probeerd om bevriend met me te raken. Nou, dat is gemakkelijk'. Hoewel er van alle kanten in toenemende mate aan hem wordt getrokken knijpt Youp van 't Hek er met vrouw en kind in de komende zomer voor zeker een jaar tussen uit. 'Om afstand te nemen zet ik echt alles stop. Het zou ook te gek zijn als ik zelf maar blijf doordraven, terwijl ik daar anderen op het podium con stant belachelijk over maak'. Er gens in 1990 hoopt een opgefriste Youp van 't Hek dan weer op te duiken. In het theater, dat staat vast. 'Mijn ziel ligt echt in het the ater, daar heb ik die warme band met het publiek. Daar ligt voor mij de uitdaging dat elke voor stelling de beste moet zijn, dat is mijn plek. Die heb ik net ver overd. Moet ik die dan weer leeg achterlaten voor wat anders?'. Youp van 't Hek: 'Elk programma heeft zijn eigen ritme'. (foto pr) Tekening van een akteur van het Kabuki- theater, gemaakt door Kuniyoshi. (foto PR) Serie uitvoeringen Bachkoor Holland LEIDEN- Het Bachkoor Holland staat aan de vooravond van een nieuw seizoen. Het koor van Char les de Wolff zal behalve in de Leid se Pieterskerk in het seizoen 1988- '89 concerten geven in Groningen en Lochem. Het eerste openbare concert in dit seizoen is op vrijdagavond 4 no vember in Leiden. Het koor brengt dan in de Pieterskerk Bachs Hohe Messe tot klinken. Als solisten tre den deze avond op de sopraan Ute Frühaber, de alt Barbel Müller, de tenor Hein Meens en de bas Klaus Mertens. De organist Hans Broek man zal het orgel bespelen en het Amsterdams Kamerorkest zorgt voor de begeleiding. Het Bachkoor Holland heeft voor de jaarlijkse uitvoering van het Weihnachtsoratorium van Bach de datum van 17 december uitgekozen. De solisten zijn: Ellen Bollongino (sopraan), Hilke Hel ling (alt), Hein Meens (tenor) en Ul- rik Cold (bas). Hans Broekman zal weer het orgel van de Pieterskerk bespelen en ook het Amsterdams Kamerorkest zal present zijn. Charles de Wolff en de zijnen voeren Bachs Matthaus Passion op 23 en 24 maart in de Pieterskerk uit. De volgende solisten hebben hun medewerking toegezegd: Ma rianne Koopman (sopraan), Sylvia Schlüter (alt), Kurt Equiluz (tenor, Evangelist), Peter Bartels (tenor, aria's), Hermann Christian Polster (bas, Christus) en Ulrik Cold (bas, aria's). Het Residentie Orkest zorgt in beide gevallen voor de begelei ding en het Breda Scramentskoor is ook uitgenodigd. Hans Broek man speelt orgel en Ben de Lit gamba. De uitvoering op 23 maart begint 's-avonds om zeven uur, die van 24 maart om half twaalf 's-mor- gens. Wat betreft de concerten in Lei den, abonnementen en losse kaar ten zijn te bestellen bij het be spreekbureau van het Bachkoor Holland (Pieterskerkhof 4b, tel. 144769). AMSTERDAM De nog jonge multiculturele theatergroep DNA (De Nieuw Amsterdam) brengt binnenkort het muziektheaterstuk 'De Koop man van Amsterdam', een bewerking van het toneelstuk 'De Koopman van Venetië' van Shakespeare. "Het bijzondere van 'De Koopman van Amsterdam' is dat het toneelstuk van Shakespeare geplaatst wordt in het Amsterdam van vandaag. De tekst van de 'Koopman van Venetië' wordt gevolgd maar is tevens aangepast en geactualiseerd naar het Amsterdam van nu. Evenals 'De Koopman van Venetië' handelt 'De Koopman van Amsterdam' over de strijd rond geld en macht", aldus Mories Römkens van DNA. In totaal staan er in 'De Koopman van Amsterdam' veertig acteurs, zangers en dansers. Bovendien zitten achter het podium nog eens drie mu sici en een dirigent. (foto anpi de gedaante van een jongen die zoveel mogelijk droomt om de we reld een beetje aantrekkelijk te maken, vlucht hij steeds weg in absurde verzinsels. Maar als de droom op zijn leukst is. loopt de wekker meedogenloos af en staat hij weer met beide benen in de harde realiteit van alledag. Ons Dorp Wederom een herhaling. Dit maal van het toneelstuk van To neelgroep Amsterdam dat vrij dagavond in het theater aan de Oude Vest een zedenschets pre senteert onder de titel: 'Ons Dorp, de schoonheid en het leven In dit werkstuk van Ischa Meijer biedt het gegeven, de ontvoering van een rijke acteur, genoeg aankno pingspunten met incidenten uit het nabije verleden. Het stuk steunt op een sterke bezetting: Fragment uit 'De bruiloft' van Tsjechov met Jan Verhoeven en Evert de Jager. (foto Ellen Kooi)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19