'ik zou best willen wonen op de belt' Alphen: nog steeds geen grond voor gifaffaire Opknapplan Wilhelmina Boulevard in Noordwijk Gunstige vooruitzichten voor zwembad De Does PAGINA 14 DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 Maatregelen tegen verspreiding vervuild water (vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bestuurslid C. van Laar-Graven van de Streekcommissie Al phen en omgeving noemt de Alphense belt 'relatief schoon'. "Dat is eigenlijk heel verbijs terend", zegt ze. Ook de meest verdachte plekken noemt ze 'niet verontrustend'. "Je kunt rustig bovenop de belt gaan zitten. Als ze aan mij zouden vragen: zou je op die belt willen wonen, dan zou ik zeggen, ja hoor. Ik zou alleen bang zijn voor de ballen van de golfbaan". Onderzoek naar bij voorbeeld het water in de kruipruimten van de woningen aan de Akkerwinde, noemt ze dan ook 'onzinnig'. "Er zit rommel m de stort, maar naar de mening van de streekcommissie is dat eigenlijk heel weinig. Bijzon der is eigenlijk alleen dat in een groot gedeelte van de belt de afslui tende kleilaag ontbreekt". door Janet van Dijk Daarom vinden alle betrokkenen het belangrijk dat wordt onder zocht hoe kan worden voorkomen dat het verontreinigde water uit de stort kan terechtkomen in het grondwater buiten de belt. "We maken ons zorgen over de toe komst. Het diepe grondwater is be reikbaar. Dat kan gevaar inhouden voor de kwalfteit van het drinkwa ter", aldus wethouder W. de Jong (PvdA/milieu). Voordat wordt besloten welke maatregelen nodig zijn. zijn nadere gegevens over bij voorbeeld het ri sico, de grondwaterstroming en het diepe grondwater noodzake lijk. "Om te voorkomen dat het water uit de stort zich vermengt met het grondwater buiten de stort, kan bij voorbeeld een damwand worden geplaatst", verklaarde B. Huiskes van de provincie gisteravond. Ge bruikelijker zijn volgens hem ech ter 'hydraulische maatregelen'. Die houden in dat met behulp van Entreeprijs voorlopig niet omlaag LEIDERDORP - Het ziet er voor lopig niet naar uit dat de toegangs prijzen van het zwembad De Does worden verlaagd. Wethouder G. Keijzers (financiën) voelt daar vooralsnog niets voor, ondanks de gunstige vooruitzichten. Een en ander bleek gisteravond tijdens de vergadering van de Keijzers maakte duidelijk dat de kosten voor de bouw van de sport hal en de opknapbeurt van het zwembad binnen het door de ge meenteraad beschikbaar gestelde krediet van 10 miljoen gulden zal blijven. De mededeling van de wet houder dat er geen 'Stopera-affaire' zal ontstaan werd met genoegen ontvangen. Ook de exploitatie-op zet ziet er wat 'beter' uit. Verwacht wordt dat het tekort van vijf ton waarmee rekening was gehouden, 60.000 gulden lager uitvalt. "Het zwembad is een goede pu bliekstrekker. Maar hoe ziet de toe komst er op de lange termijn uit? Ik verwacht over de eerste vijf jaar winst, maar het is te vroeg om aan een bepaalde besteding van dat be drag te denken", antwoordde de wethouder op vragen van C. Jacobi (PPR/PSP) om de toegangsprijs te verlagen. Keijzers voelt er veel meer voor om een fonds te vormen om tegenvallers te kunnen opvan gen. "Het zwembad blijft een ris kante tak van bedrijvigheid", aldus de wethouder. 'Sloop Het gebruik van de sporthal kent nog enkele 'aanloopproblemen'. De bezettingsgraad van de hal be draagt ongeveer 70 procent, waar door een gat in de begroting van 37.000 gulden dreigt. Met name het besluit van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) om minder uren gebruik te maken van de sporthal kwam voor de commissie als een teleurstelling. Volgens A. Roest (CDA) is de beste oplossing om de zuigkracht naar de sporthal te vergroten de sloop van een van de oude gymnas tieklokalen. Onlangs in nog het gymnastieklokaal op de hoek van de Ericalaan/Hoogmadeseweg te gen de vlake gegaan. pompen ervoor wordt gezorgd dat het water in de stort op dezelfde hoogte ligt als het andere water, zo dat de verontreiniging daar niet naartoe stroomt. "Nog beter is het als het water in de stort lager ligt, zodat het schonere water naar de belt stroomt. Het vuile water kan dan worden opgepomt en later worden gezuiverd", aldus Huiskes. Voor de Streekcommissie Al phen en omgeving staat voorop dat de maatregelen afdoende moeten zijn: "Over een jaar of dertig mag niet worden gezegd dat de project groep zich er met een Jantje van Leiden heeft afgemaakt", aldus Van Laar. Zij is in elk geval van me ning dat afdekken van de belt 'niet redelijk' is. "Daarvoor is het niet vies genoeg. Er zou een grote hoe veelheid grond voor nodig zijn en bovendien zou eerst de golfbaan eraf moeten. Dat kost veel te veel geld". Wel is de streekcommissie van mening dat de ringsloot langs de Westkanaalweg 'niet mag openblij ven' en dat maatregelen moeten worden genomen zodat het water van de ringsloot niet via de riool zuivering in Alphen-noord op nieuw in sloten en later in de Oude Rijn terechtkomt. "Het wordt nu sterk verdund geloosd, maar als dat honderd jaar lang gebeurt, be tekent dat toch een grotere vervui ling", aldus Van Laar. Het Hoog heemraadschap van Rijnland be nadrukte overigens gisteravond dat is gebleken dat de kwaliteit van het water van de Zegerplas 'heel behoorlijk' is. Commotie Nu de voorlopige resultaten niet opzienbarend zijn, wil Van Laar niet beweren dat het onderzoek voor niets is uitgevoerd. "Er is nogal wat commotie ontstaan. De geestelijke volksgezondheid van de bevolking is veel geld waard. Het is ook fantastisch dat de pro vincie zo snel op de berichten heeft gereageerd". "Ik denk niet dat de Alphense belt uniek is. Er zijn veel stortplaat sen in Zuid-Holland", zegt De Jong. "Wel zijn we uniek als je kijkt naar de publiciteit die er is ge weest. En ook de aanpak na de be richten is uniek te noemen". "De Alphense situatie is voor de provincie in elk geval aanleiding geweest om stil te staan bij ook an dere stortplaatsen. Op zeker drie andere belten zal een vergelijkbaar onderzoek worden verricht", aldus B. Huiskes van de provincie. Van Laar zegt dat de streekcom missie zich 'uit milieu-oogpunt' meer ongerust maakt over andere zaken in de Alphense regio zoals de vervuiling van het terrein van de metaalfabriek aan de Dorpsstraat in Nieuwkoop en van het Braasse- Maatregelen tegen blaffende hond «fgewezen NOORDWIJK De eigenaar van een herdershond in Noordwijk hoeft geen maatregelen te i tegen de eventuele overlast die zijn hond in de buurt zou veroorzaken. De president van de Haagse recht bank, mr. Holtrop, heeft vandaag de eis van een buurvrouw die om maatregelen tegen de hond vroeg, afgewezen. Eerder al had een hoofdagent van de Noordwijkse politie op ver zoek van mr. Holtrop vastgesteld dat Hertha de laatste tijd geen over last meer veroorzaakt. De hoofd agent heeft een aantal controles ge houden in de buurt. Volgens de eis van de buurvrouw zou Hertha zo veel blaffen en janken dat de buren daarvan overlast ondervinden. Voor 50.000 gulden sigaretten gestolen NOORDWIJKERHOUT/KAT- WIJK De rijkspolitie van Noord- wijkerhout heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van Kat wijk acht inwoners van Katwijk, Noordwijk en Leiden aangehou den die worden verdacht van dief stal van sigaretten. De rookwaar werd afgelopen maanden gestolen bij inbraken in verschillende bedrijven in Noord- wijkerhout en Katwijk. In totaal werd voor ongeveer 50.000 gulden aan rookwaar ontvreemd. Illegaal wapenbezit NOORDWIJK - De politie van Noordwijk heeft gisteren een 23-ja- rige Noordwijker aangehouden in verband met verboden vuurwa penbezit. De man had illegaal een jachtgeweer kaliber 12. De politie kwam de man op het spoor nadat er in de nacht van za terdag op zondag op ruiten van het dorpshuis De Rank in Noordwijk aan Zee was geschoten. Toen de politie arriveerde, vluchtten de schutters weg. De eigenaar van het vuurwapen heeft niet geschoten. De schutters, die overigens nog niet zijn aange houden, hadden het wapen van hem afgepakt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Champagne bij de officiële over dracht gistermiddag van de gevel- schildering 'Luchtspiegeling', een vliegende meeuw, op een flat aan de Vliestroom in Alphen. Na de no dige problemen was het eindelijk tijd het glas te heffen voor wethou der G. Brussen-Leerdam van cul tuur- (links), de ontwerper van het kunstwerk M. Scholten (midden) en N. Oudshoorn, voorzitter van de Woningbouwvereniging Alphen (rechts). De offciéle overdracht stond al voor maanden geleden ge pland, maar moest worden uitge steld omdat de verf van de flat muur bladderde. De schade is in middels hersteld. Een onafhankelijk bureau zal in 1990 gaan onderzoeken hoe de toe stand van de schildering op dat moment is. Eventueel nieuw opge treden schade kan dan worden ver haald op verffabrikant Sikkens en het Rotterdamse schilderbedrijf dat de verf op de muur heeft aange bracht. Overigens is het de bedoeling van de gemeente nog meer flats in Al phen te verfraaien met gevelschil deringen. Concrete plannen dar- voor bestaan momenteel echter nog Wandelaars ruim baanautoverkeer blijft mogelijk NOORDWIJK - De Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk aan Zee moet zó worden ingericht dat met name het wandelend publiek ruimte krijgt om te flaneren. Autover keer in één richting blijft toege staan en voor fietsers wordt een apart liggend fietspad aan gelegd. De uitmonding van de boulevard moet worden ver legd naar de Olieburg waar door het Palaceplein als wan delgebied kan worden inge richt. Dat is de mening van bur gemeester en wethouders. De Koningin Wilhelmina Boule vard wordt op korte termijn opge knapt. In de onlangs vastgestelde gemeentebegroting voor komend jaar is hiervoor 800.000 gulden ge reserveerd. Eerder al was hiervoor 100.000 gudlden opzij gezet. Voor dat er aan de ontwerpbureau's op dracht tot het maken van een teke ning kan worden verstrekt, moet duidelijk zijn welke randvoorwaar den gelden. De boulevard moet, zo schrijven B en W in een raadsvoorstel, den opgeknapt in overeenstem ming met het internationale karak ter van de badplaats Noordwijk Volgens de opsteller van een amb telijke nota over de boulevard, A. Boering, moet het de ontwerpers duidelijk zijn dat de boulevard 'niet zo maar een straatje' is. "De Boulevard is en blijft het visite kaartje van ons dorp. Aan een op- Alphen zit opgescheept met een gifaffaire, maar mist nog altijd de vaten vol chemisch of radio-ac tief afval die de zware lading zou den moeten dekken. Ruim zeven maanden na de 'vondst' door het dagblad De Telegraaf van 100.000 a 150.000 vaten, zijn de onderzoekers niet verder geko men dan 'vermoedelijk' één vat »met benzeen en, eveneens 'ver moedelijk', twee plekken met chemisch afval. Ook al omdat verontreinigingen die een risico voor de volksgezondheid kun nen opleveren niet of in zeer lage concentraties zijn aangetroffen, kan uit het rapport van de onder zoeksbureaus Iwaco en Geo-Lo- gic de voorlopige conclusie wor den getrokken dat de voormalige vuilnisbelt in de Coupépolder niet smeriger is dan de gemiddel de vuilstort die in dezelfde perio de in gebruik was. Na zoveel gepeil, gewroet, ge spit en geanalyseer is dat een op zienbarend resultaat. Toen de Alphense belt op 17 maart tot on bespeelbaar (golfers) en onleef baar (recreanten) gebied werd verklaard, waren bestuurders, bewoners en ex-chauffeurs van de Hazerswoudse vuiltranspor- teur Kemp al gauw overtuigd van het feit dat sprake was van een ongekende verontreiniging. Daarmee vergeleken zou het schoonmaken van een woonwijk in Lekkerkerk niet meer dan het wegwerken van een vlekje zijn geweest. door Jan Preenen De grond voor die aan hysterie grenzende reacties is echter in het rapport niet terug te vinden. Integendeel. De belt, waarop driejaar geleden een recreatiege bied is aangelegd, wordt 'relatief schoon' genoemd en zou ten on rechte als dé vaste verblijf- en op slagplaats van de milieumafia zijn aangemerkt. 'Alphen' heeft daarmee tot nu toe eens te meer aangetoond dat holle vaten niet alleen het hardst klinken, maar ook het meeste geld kosten. Om vat te krijgen op de geruchten is als gevolg van al le onderzoeken al een miljoen gulden gedumpt. Achteraf is het heel gemakkelijk te constateren dat dat bedrag had kunnen wor den uitgespaard. Bestuurders, zowel van gemeente als van pro vincie, hebben dat geld echter te recht niet in een doofpot willen stoppen. Er waren immers ge noeg aanwijzingen om niet al leen in het verleden, maar vooral ook in de grond te spitten. Het gemeentebestuur van Al phen en het college van gedepu teerde staten van Zuid-Holland hadden zich kunnen verschuilen achter onderzoeken in 1980, 1982 en 1985. Naar aanleiding van ille gale stortingen aan het eind van de jaren zeventig wezen twee tip gevers acht jaar geleden een plaats aan waar twintig a vijftig vaten met gif ondergronds zou den zijn gegaan. Er werden sleu ven gegraven op het terrein, maar er werden slechts twee va ten naar boven gehaald: één met een soort talkpoeder en één leeg zestig-litervat. Dat onderzoek werd toen na enkele dagen en het uitgeven van enkele tienduizen den guldens afgesloten. Twee jaar later volgde in op dracht van de provincie een zoekactie van TNO. Er werd een 'overschrijding van de normale waarden' vastgesteld, maar van een alarmfase was geen sprake. Wel werd een nader onderzoek aanbevolen dat in 1985 door het Rotterdamse onderzoeksbureau Iwaco werd uitgevoerd. Daaruit vloeiden drie adviezen voort. Er moest een afdeklaag worden aangebracht, er moesten regel matig monsters worden geno men van het water in de ringsloot rondom het terrein en er moest drainage komen. Met die laatste voorziening hebben B en W van Alphen tot een half jaar geleden gewacht. Zonder prolongatie van de 'gif- affaire' zou de in 1985 gesloten belt niet op een dergelijke ma nier zijn beveiligd. Dat is de winst van deze zaak die vorig jaar september opnieuw aan het rol len werd gebracht. Een tipgever, van wie de naam nog altijd ge heim is, liet toen aan de Leidse politie weten dat op grote schaal illegaal was gestort in Alphen. Pas zes maanden daarna kwam de kwestie opnieuw in de publi citeit en werd de bijna 60.000 in- tellende plaats omge doopt tot 'Afval aan den Rijn'. Vanaf dat moment meldden ex-chauffeurs zich vrijwillig bij politie en justitie, werden tal van verklaringen afgelegd en leek het slechts een kwestie van tijd dat de geruchten zouden worden vervangen door feiten. Zover is het nog altijd niet en zal het op basis van de nu beschikbare ge gevens waarschijnlijk ook niet komen. Het rapport bevat te wei nig aanknopingspunten om de belt af te graven, zoals de omwo nenden het liefst zouden willen. Wel is het goed om met een vervolgonderzoek alle resteren de twijfel weg te nemen. De pro vincie wil dat laten afhangen van het justitieel onderzoek en wil vooralsnog volstaan met het ne men van beheersmaatregelen. Streekcommissie, bewoners en in mindere mate de gemeente willen daarentegen in élk geval nog verder en dieper spitten. Zij willen terecht voorkomen dat de belt een bron van ergernis blijft, nu er nog altijd vragen zijn over het ontbreken van een gedeelte van de kleilaag, het mislukken van enkele boringen, nu er ver moedelijk één vat is aangeboord en op twee plaatsen waarschijn lijk chemisch afval is aangetrof fen. Blijken de vaten (met gif) na dat aanvullende onderzoek nog altijd in de geruchtensfeer te lig gen, dan zullen ook de bewoners moeten inzien dat het geen zin heeft om, zoals de Alphense PvdA-wethouder Wim de Jong gisteravond opmerkte, 'als een mol door de belt te blijven krui pen'. knapbeurt en herinrichting mogen dus hoge eisen worden gesteld", al dus Boering. B en W willen het wandelend pu bliek een beter zicht op zee geven. Dit is onder meer mogelijk door juist aan zeezijde de stoep te ver breden. Promenade Burgemeester en wethouders zijn uitdrukkelijk tegenstanders van het als wandelpromenade in richten van de gehele boulevard. Boering denkt dat dit ook onmoge lijk is. "De boulevard is 800 meter lang. Een straat van dergelijke lengte kun je niet als wandelpro menade inrichten, want dan gaat het effect'verloren". Op voorstel van Boering kiest ook het college ervoor de voetgan gers wel voorrang te geven boven het autoverkeer. De boulevard is geen doorgaande route. De auto's die er komen, rijden er volgens Boering om te flaneren. "Dat blijft mogelijk door het eenrichtingsver keer in de richting van het Palace plein te handhaven". De wandelaars hebben na de op knapbeurt wel iets meer ruimte door de verlegging van de aanslui ting van de Boulevard. Nui gaat het verkeer vanaf de Boulevard over het Palaceplein naar De Grent. Na de opknapbeurt wordt het verkeer via de Olieburg naar De Grent ge leid. Dat maakt het mogelijk het Palaceplein als wandelgebied in te richten. Burgemeester en wethou ders laten nog in het midden wat er met de parkeerplaatsen op het Palaceplein moet gebeuren. De huidige parkeercapaciteit hoeft wat betreft het college niet per se te worden gehandhaaft. Fietsers komen nu op de boule vard herhaaldelijk in de knel. B en W denken hierin verbetering te kunnen brengen door een apart Fietspad aan te leggen. Hoogst waarschijnlijk komt dit pad aan zeezijde te liggen. RUITEN INGEGOOID - Van een bedrijf aan de Emmalaan in Al phen zijn in de nacht van zondag op maandag 38 ruiten ingegooid. Dat is gebeurd met klinkers die los op de weg lagen omdat opnieuw wordt bestraat. De schade wordt geschat op tweeduizend gulden. DINSDAG 1 NOVEMBER Alphen voorlichtingsavond Veri Eigen Huis in Curia I bij De Thermen, Cantharel, aanvang 20.00 uur. Leiden lezing over archeologische op gravingen in het Zuidil n Oudheden, tvoering van 'De Bruiloft' en jre eenakters van Tsjechow, het Noordelijk Theater De lezing: 'Sporen van de tijd - op zoek naar jaartallen', door drs. Eli sabeth van der Wilk, aanvang 20.00 uur. Rijksmuseum van Geo logie en Mineralogie. thema-avond met film over Chi li, Jongerenbeweging FNV. aan vang 20.00 uur in het pand Kop- penhinksteeg 2. WOENSDAG 2 NOVEMBER Alphen concert Leiderdorps Kamer koor in de Oudshoornsekerk, aan vang 20.15 uur. vrouwenavond Alphense Werkgroep Homoseksualiteit, Hugo de Grootstraat 100, aan vang 21.00 uur. Boskoop eerste dag tentoonstelling over Rusland, Bibliotheek, Babsloot. Hazerswoude eerste dag expositie Daniél Ta- venier (met olieverven), in Het An ker, Chopinlaan. Leiden bazar met o.a. curiosa, boeken en rad van avontuur, van 10.00 tot 15.00 uur in de Evangelisch Lu therse kerk, Hooglandse Kerk- gracht. cursus 'Hoe zeker is mijn socia le zekerheid', door mevrouw A. van Aken, NVvH en werkgroep Politieke scholing voor de vrouw, inl. tel. 131335/890812. voorstelling 'Hond op het ijs' door Youp van 't Hek, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. concert in de strijkersserie door Robert Szreder (viool) en Peter Zimmerman (piano), aanvang ir in de Kapelzaal K&O. Schuyt, over maatschappelijke verantwoordelijkheden. 16.00 uur Gravensteen. Pieterskerkhof. dia-lezing over 'Kunstnijver heid in Peru', door cultureel antro pologe Judith Flick in samenwer king met wereldwinkel Leiden, 19.00 uur, Universiteitsgebouw, zaal 1002, Stationsplein 10-12. voorstelling 'Die Möwe' van Tsjechow, door De Drust, aan vang 20.30 uur in het Lak-theater, Cleveringaplaats. Voorschoten kindervoorstelling 'Het Duinko nijn' (3 tot 8-jarigen) door poppen theater Thije, 14.30 uur Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. DONDERDAG 3 NOVEMBER Alphen speelgoedbeurs in gebouw Elckerlyc, Havixhorst 254, ver koop tussen 20.00 en 21.30 uur. Leiden lunchconcert Maarten Karres (hobo), en Ariane Karres (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de ka pelzaal K&O, Oude Vest. Borstprothese Informatiecen trum, geopend van 11.00 tot 14.00 uur, Integraal Kankercentrum West, Schipholweg 5a. bingo in buurthuis Groenoord, aanvang 20.00 uur. lezing door dr. E. Vervaet over de ontwikkelingen binnen de mo derne psychologie, aanvang 20.15 uur in de kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling 'Hond op het ijs' door Youp van 1 Hek, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Die Möwe', van Tsjechow, door De Drust, aan vang 20.30 uur in het Lak-theater, Cleveringaplaats. try-out-voortselling Margreet Dolman, 22.00 u.. LVC, Breestr. optreden Kees Ouwejan met Ierse, Nederlandse en Britse lie deren, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. inloop-spreekuur PvdA, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat, tel: 254547. lezing ov9r 'De geo-politieke si tuatie van Japan: kansen en be dreigingen, prof.dr. C.W. Vroom, 20.30 uur. Centr. Voorzieningen-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14