'Ik heb een soort principiële voorkeur voor links college' Leiden bouwt in jaren negentig in Bloemerd en de Morsebelpolder PvdA-fractievoorzitter De Vreeze: Bouw sportgezondheidscentrum Centraal werkgeversinstituut Leiden krijgt toch gestalte Liefdewerk levert man flinke bekeuring van 250gulden op DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 LEIDEN LEIDEN "Een college met de linkse partijen verdient de voorkeur boven onduidelijke coalitievorming met rechtse partijen. Het ligt voor de hand dat de PvdA na de volgende verkiezingen in eerste instantie samenwerking zoekt met D66 en Links Leiden. Ik vind dat een soort principiële voorkeur, maar die moet natuurlijk wel werkbaar zijn. Dat betekent niet alleen dat er afspraken ge maakt moeten kunnen worden en de intentie tot samenwer king aanwezig is, maar ook dat de drie partijen over een ruime meerderheid in de gemeente raad beschikken". doen staat in 1990. Hij presenteert het als een vanzelfsprekendheid, makkelijk voorbijgaand aan het feit dat binnen zijn partij niet ieder een deze logica deelt. Laat staan dat D66 door alle FvdA-leden als 'links' wordt door Gert Visser fractievoorzitter van de PvdA, Steven de Vreeze, spreekt zich ongewoon openhartig uit over wat zijn partij - de verkiezingsuit slag deels in het midden gelaten - te Autobedrijf in Stevenshof "Het principe is dat je als progres sieve partij zo'n progressief moge lijk college wil", onderstreept De Vreeze. Wat onder de ruime meer derheid moet worden verstaan die zo'n college nodig heeft, laat hij vooralsnog in het midden. Moch ten de drie onverhoopt 25 van de 39 raadszetels (nu bezetten de drie 21 zetels) in de wacht slepen, dan lijkt dat hem in ieder geval voldoende om een progressief college te vor- "De politieke zuiverheid dwingt je tot samenwerking aan de linker zijde. Omdat je aan die kant het beste zaken kunt doen. Bovendien, het blijft toch merkwaardig dat je op plaatselijk niveau samenwerkt met partijen die je landelijk be strijdt. Sterker nog, die hier voor zieningen om zeep helpen waaraan wij als PvdA zeer gehecht zijn". LEIDEN - Fred van Tongeren Auto a j bv, het eerste autobedrijf in de Ste- •ft.Cniergrona venshof, is vandaag, dinsdag 1 no- De uitspraak is opvallend i vember, geopend. In het bedrijf Leidse politieke cultuur vorden oudere en nieuwe auto' verkocht. Er is een werkplaats en een apk-keuringsstation. Voor belangstellenden houdt de uit Zoeterwoude afkomstige Fred van Tongeren van woensdag 2 tot en met zaterdag 12 november open huis. De openingstijden van de nieuwe autozaak zijn maandag tot en met vrijdag vanaf 9.00'uur tot 18.00 uur. Donderdag is de zaak open tot 21.00 uur. Zaterdag zijn de openingstijden van 10.00 tot 17.00 De 42-jarige eigenaar heeft 25 jaar ervaring in het autovak. Hij heeft onder meer bij een Fiat-dea ler gewerkt. Het adres van het be drijf is: Stevenshofdreef 150. Vreeze 'in de bevlogen jaren Van Mierlo' deel uit van D66. Toen duidelijk was dat D66 'het als bete kenisvolle factor niet zou gaan ha len', maakte hij de overstap naar het socialistiche kèmp waarvoor hij in '84 in de gemeenteraad werd gekozen om enkele maanden gele den tot fractievoorzitter te worden benoemd. Zijn eerste interview in die func tie gaat hem wat gespannen af. "Je mag best weten dat ik er eigenlijk helemaal geen behoefte aan had. Ik opereer nu liever op de achter grond. Mijn rol is anders gewor den. Vroeger lag het accent op roe pen, nu meer op luisteren". In zijn nieuwe rol is De Vreeze dan ook geenszins van plan alle lang ge koesterde idealen in praktijk te brengen. Zo behoeven de liberale wethouder voorlopig nog niet ver vangen te worden. "Het is niet dat ik er nu anders over denk dan tien jaar geleden. Maar ik ben in de eer ste plaats ingehuurd om dit college naar een zo'n goed mogelijk einde te brengen, mijn persoonlijke me ning is ondergeschikt". Comfortabel Daarbij komt dat de nieuwe frac tievoorzitter redelijk gelukkig is met het beleid van het huidige col lege. Linkser dan tijdens de twee voorgaande PvdA/WD-coalities, zegt hij. "Omdat we samen met Links Leiden bijna de meerder heid bézitten, hebben we de WD veel minder nodig om beleid te ma ken. We hoeven de WD minder te dwingen naar ons toe te kruipen en de WD kan zich wat onafhankelij ker opstellen. Ik vind het helemaal niet erg dat wij het af en toe niet PvdA er de laatste jaren zorgvuldig voor heeft gewaakt al te duidelijke uitspraken over beoogde coalitie partners te doen. De Vreeze be schouwt zijn vooruitblik dan ook niet als zo'n uitspraak. Hij noemt het een 'automatisme'. Zijn politie- met de WD eens zijn, laat dat ke voorkeur is geen verrassing duidelijk worden", voor wie zich herinnert dat De Vreeze bij de geboorte van het eer ste PvdA/WD-college in het par tijblad liet noteren dat wat hem be treft 'de WD-wethouders voor de volgende verkiezingen vervangen heeft gedrukt op de stadspolitiek, 'Het is aantoonbaar dat PvdA en WD door Links Leiden gedwon gen worden een linksere koers te varen. Hoewel ik blijf volhouden dat de PvdA tot nu toe het stempel zijn door progressieve wethou ders'. Zijn politieke afkomst is er niet vreemd aan. Voor zijn lidmaat schap van de PvdA maakte De Dat zie je heel duidelijk in de volks huisvesting. Consequent is het uit gangspunt sociale woningbouw voor Leidse woningzoekenden vol gehouden. Ik denk dat dat in geen enkel ander college was gelukt". Het is mede door deze resultaten dat De Vreeze zich niet laat verlei den tot uitspraken over toekomsti ge samenwerking met WD of CDA. "Het is voor ons uiterst com fortabel dat - zoals het er nu naar uitziet - met beide partijen goede afspraken te maken zijn. Het is ge lukkig geen automatisme meer dat het CDA in de oppositie zit en de WD als een hele loyale partij wordt beschouwd. Het is onzinnig om nu een voorkeur voor of de WD of het CDA uit te spreken". Kerstrapport De Vreeze stelt bovendien vast nog onvoldoende inzicht te hebben gekregen in de nieuwe koers die het CDA vaart. "Al die mooie zoge naamde vrijages tussen PvdA en CDA gaan nergens over. De Bree- straat was politiek gezien echt niet zo'n belangrijk punt. Ik ben nog niet vergeten dat het CDA bij de bezuinigingsronde een halfjaar ge leden fundamenteel op een andere lijn zat". "Stel dat er een nieuwe bezuini gingsronde noodzakelijk is, dan ben ik benieuwd hoe het CDA zich opstelt. Wanneer het rijksbeleid zich voortzet, ben je dan bereid toch voor allerlei voorzieningen geld beschikbaar te stellen, hoewel het rijk vindt dat het mes er in ge zet moet worden? Daar wil ik het CDA graag over horen. Ik vind wel dat het CDA zich veel positiever opstelt dan de WD, maar ik weet niet of je daar de consequentie aan moet verbinden dat er van een koerswijziging sprake is". De kritiek van het CDA op het cultuurbeleid van WD-wethouder Kuijers roept bij de PvdA ook al geen vertrouwen op. De Vreeze noemt de felle uitval van de groot ste oppositiepartij zelfs dom en on verstandig. "Ik kan deze alleen maar opvatten als een motie van wantrouwen". Ofschoon ook de PvdA-fractie kritiek op Kuijers uit te, wijst De Vreeze de overmaat bij het CDA van de hand. Vijven "Ik denk dat het nogal meevalt met het beleid van Kuijers. Er zijn in onze partij ook wel eens wethou ders die hun afspraken niet nako men. Je moet het zien als een leer ling die een tijdje zijn huiswerk niet maakt. Dat betekent niet dat hij niet overgaat, maar wat harder zal moeten werken. Dat geldt ook voor Kuijers. Op zijn kerstrapport heeft hij wat vijven, hij zal er wat harder tegen aan moeten gaan om daar op het paasrapport achten van te maken". De meest wezenlijke kritiek - het uitblijven van de meer dan twee jaar geleden toegezegde cultuurno ta - is voor de PvdA reeds aan het vervagen. De Vreeze: "Wij hebben ook geprobeerd een cultuurnota te schrijven. Dat lukte ons ook niet en niet gelukt een cultuurnota te schrijven en het zal niemand luk- het zal niemand lukken. Cultuur is toch zo'n ondefinieerbaar begrip dat alleen praktisch vorm kan krij gen". Het ziet er dan ook naar uit dat de PvdA zich aansluit bij een voorstel van D66 om de cultuurno ta voorlopig maar te vergeten en de energie te besteden aan een nota 'hoe het geld van de BKR te verde len'. Hoe een volgend college er ook uit komt te zien, De Vreeze is even als zijn voorganger Van der Molen de mening toegedaan dat daarin ook een rol voor de burgemeester kan zijn weggelegd. Ook hier is het oude principe ingehaald door de realiteit van vandaag. De Vreeze: "Je kunt je afvragen of het zo ge lukkig is om een dure functionaris achter zijn bureau te laten zitten met een onvolledig takenpakket. Uitbreiding van zijn portefeuille is voor mij bespreekbaar, mits er af gesproken wordt dat hij net als de wethouders bereid is verantwoor ding aan de raad af te leggen". Als geschikte politieke zaken voor de burgemeester, denkt De Vreeze aan het economisch beleid, inter gemeentelijke samenwerking en wellicht wat 'nutsbedrijfachtige' activiteiten'. Controle Éen van de belangrijkste taken die De Vreeze zich gesteld heeft in zijn nieuwe functie is het verster ken van de controlerende rol van de raadsleden op de wethouders. De wethouders blijven de speer punten van de PvdA maar moeten volgens De Vreeze bereid zijn de ei gen verantwoordelijkheid van de fractie onvoorwaardelijk te accep teren. "Dat betekent niet dat de fractie de wethouders voor de voeten gaat lopen. De wethouders dienen wel in hoge mate verantwoording af te leggen. Wanneer ze in een vroeg stadium niet duidelijk maken wat ze willen, lopen ze het risico een fractie tegenover zich te krijgen die het niet met hen eens is. De verant woordelijkheden moeten zuiver blijven, de fractie mag niet blinde lings achter de wethouders aanlo pen". Wethouders die te lang blijven zitten, plaatsen de fractie door hun overdaad aan kennis in een zwakke positie, vindt De Vreeze: "Over het algemeen vind ik dat politici te lang blijven zitten. Met zeer veel waardering en complimenten voor Tesselaar, maar wanneer iemand twaalf jaar wethouder is, werkt dat op de fractie verlammend. Daar komt bij dat geschikte kandidaten voor het wethouderschap afhaken omdat ze te lang moeten wachten. Het lijkt mij heel verfrissend wan neer wethouders na vier jaar wisse len van portefeuille en na acht jaar opstappen. Daar hoef je geen af spraken over vast te leggen, dat zou in de partij een gewoonte moeten worden". LEIDEN - De Morsebelpolder in Oegstgeest en de Bloemerd 2 in Leiderdorp worden de twee bouw locaties die in de nabije toekomst uitkomst moeten bieden voor Leidse woningzoekenden. De pol ders zijn samen goed voor de bouw van ruim 1200 woningen. Daarvan zou een deel worden bestemd voor Leidenaars. In ruil daarvoor zal de gemeente Leiden een deel van het aantal woningen dat mag worden gebouwd afstaan aan de regioge meentes. LEIDEN De -plannen voor een sportgezondslieidscentrum aan de Van Vollenhovenkade in Leiden hebben een definitieve vorm aangenomen. Morgen wordt de eerste paal geslagen voor het gebouw dat achter de Vredeskerk verrijst. De initiatiefnemer, fysiotherapeut Peter Visser, denkt het centrum op 1 augustus volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. Onderdeel van het centrum aan de Van Vollenhovenkade is een sportzaal van 160 vierkante meter. Daarnaast krijgt het gebouw nog enkele kleinere sportruimten en kleed- en douchelokalen. Daar kunnen bijvoorbeeld men sen die een blessure achter de rug hebben, straks onder deskundige leiding sporten. In het pand wordt ook defysiotherapiepraktijk van Visser ondergebracht. Die is nu nog aan de Roodenburger- straat gevestigd. Daarnaast wil Visser proberen in het centrum nog meer aandacht te geven aan de behandeling van (sport)blessures. Het is de bedoeling dat een sportarts, diëtist en een specialist op het gebied van (sport)schoei sel aan de Van Vollenhovenkade spreekuur gaan houden. LEIDEN Een van de belangrijk ste struikelblokken voor een cen traal Wjerkgeversinstituut voor het sociaal-cultureel werk in Leiden is weggenomen. In dit instituut moet al het personeel bij onder meer club- en buurthuizen worden on dergebracht. De belastingdienst blokkeerde dit plan omdat zij vond dat club- en buurthuizen na de oprichting van het instituut btw zouden moeten betalen. Immers, medewerkers van één instelling zouden voortaan diensten verrichten voor een ande re. En volgens de wet moet over dergelijke diensten btw worden betaald. De belastingdienst is nu echter tot een ander inzicht gekomen en meent dat de club- en buurthuizen voor dit soort 'diensten' ontheven zijn van hun btw-plicht. De onder handelingen voor een centraal werkgeversinstituut zullen, nu op korte termijn worden voortgezet. LEIDEN - Liefdewerk kan een mens soms duur komen te staan. Kantonrechter Rigters ging gis teren dan ook niet overstag voor het argument van een verdachte van middelbare leeftijd die meld de dat hij zijn overtreding had begaan voor een ander. De man had anderhalfjaar geleden in een aanhangwagen een vracht ver voerd die in elk geval 200 procent zwaarder was dan het maximaal toegestane gewicht. door Annemiek Ruygrok en Jacoline Steegstra "Het was liefdewerk voor een an- der en het is erg pijnlijk als ik daar nu voor moet opdraaien", verviel de man een paar keer in herhaling. Zijn betoog stemde de officier mild, maar de aanklager bleef van mening dat de overtre ding anderen in gevaar had ge bracht. "Beseft u dat u levensge vaarlijk bezig was?" vroeg de of ficier dan ook. "Ik wil niet mug- geziften, maar de verkeersveilig heid staat hoog in aanzien". Zijn eis bleef 250 gulden. De rechter stemde hierin toe, omdat het bedrag, gezien de omstandig heden, al twee keer zo laag was als gebruikelijk voor dergelijke overtredingen. Slechte zaak 'Onduidelijkheid troef had het motto kunnen zijn bij verschil lende zaken gisterochtend. De slechte communicatie binnen de rechtsorde pakte voor een aantal beklaagden gunstig uit. Accept giro's voor boetes en schikkin gen waren meermalen niet aan gekomen bij de cliënt en ver weerschriften bleken niet altijd naar behoren beantwoord te zijn. "Ik trek het boetekleed aan voor de niet-adequate manier waarop een en ander is behandeld", be kende de officier. Een autobe stuurder uit Leiderdorp kon niet treurig zijn om de troebele com municatie binnen het gerecht. Ondanks zijn foute rijgedrag werd de man vrijgesproken van wege een proces-verbaal dat niet uitblonk in duidelijkheid. In het verbaal werden de man meer overtredingen ten laste ge legd. Zo zou hij in mei vorig jaar de verplichte rijrichting op het Schuttersveld in Leiden niet hebben' gevolgd en rechtdoor zijp gegaan. Vervolgens had de bestuurder een andere wegge bruiker rechts ingehaald en had hij met veel te hoge snelheid over de Schipholweg gereden: eerst op de rechterweghelft, maar later ook op de linker. Nadat hij idem dito met te grote vaart de Willem de Zwijgerlaan was ingeslagen, wist de politie hem tot stoppen te dwingen. Een alcoholproef wees uit dat de bestuurder aan zijn li miet zat. De verdachte bekende gedeel telijk, maar erkende niet alle fei ten en zei zich de geschiedenis niet precies te herinneren. Uit de stukken van de rechter bleek ook niet dat de man al eer der was gehoord over zijn rijge drag en de mogelijke invloed van alcohol daarbij. De rechter wist uit een proces-verbaal nog een gedetailleerde verklaring op te vissen van het ontbijt, bestaande uit een cracker, een beschuit en een eitje, dat de man anderhalf jaar geleden had genuttigd. Over de ware toedracht op de weg viel weinig meer te zeggen. "Bovendien lag het gemeten alcoholpercentage van een half promille net op de grens van het aanvaardbare, zodat we dat niet mogen rekenen", verklaarde de rechter. Hij sprak de man vjij, ondanks de eis van 500 gulden 'die de officier voor ogen had voor deze 'piraterij', zoals hij het rijgedrag van de man uit Leider dorp betitelde. Lang onderweg Het komt maar zelden voor dat iedereen die een oproep van de kantonrechter in de bus heeft ge kregen op de zittingsdag daad werkelijk komt opdagen. Maar gisteren was zo'n dag. Een druk te van belang in de zaal en velen zaten na anderhalf uur wachten op hete kolen. Zoals de directeur van een transportbedrijf, die merkte dat zijn parkeermeter in middels al lang in de gevarenzo ne moest staan. "Wat moet ik nu doen met een eventuele bon?" vroeg hij kantonrechter Rigters. Deze kon slechts beamen dat hij dan pech had gehad. "U treft het niet, het is vandaag uitzonderlijk druk". De man moest voorkomen, omdat een van zijn chauffeurs ver over zijn 'rijtijd' heen was. Toen hij de wagen in Enschede, waar de garage is gevestigd, afle verde, had hij er 17 uur opzitten. "En dat was diensttijd en geen rijtijd", constateerde de direc teur van het in Leiderdorp geves tigde hoofdkantoor voor het hek- Het kwam erop neer dat de chauffeur, pas nieuw in dienst, in juli vorig jaar enkele vrachtjes in Noord-Holland zou afleveren om vervolgens de vrachtwagen naar Enschede te brengen. Om zes uur 's ochtends was hij de deur uitgegaan, om vijf uur moest hy uit Weesp zijn vertrokken en pas om half elf was hij in Enschede aanbeland. "Ik begrijp er niets van. Hij moet echt niet veel later dan vijf uur uit Weesp zijn weg gegaan, want het bedijf waar hij het stukgoed moest afleveren, sluit om vijf uur. Van Weesp naar Enschede is ongeveer anderhalf uur rijden. Maar wat hij in die tussentijd heeft gedaan, ik weet het niet", aldus de directeur, die nu eenmaal verantwoordelijk is voor zijn chauffeurs. Maar 17 uur is 17 uur en wat de chauffeur in die tijd uitspookt maakt eigenlijk niet zoveel uit. Al was hij thuis een warm hapje gaan eten in die tussentijd. "De verkeersveiligheid komt door zijn lange diensttijd wel degelijk in het geding. Indirect hangt dat samen met vermoeidheid", aldus officier Van Eek, die een boete van 50 gulden eiste. "Als hij 17 uur gewerkt heeft, ben ik dat met u eens. Maar als hy thuis uitgebreid heeft zitten eten, zeg ik nee", verweerde de directeur zich. Kantonrechter Rigters achtte het feit wel bewe zen, maar meende hier toch met een bijzonder geval te maken te hebben. Hij legde derhalve een boete van 300 gulden op. De Leidse wethouder Tesselaar van volkshuisvesting verklaarde vorige week met de wethouders van twee regiogemeentes een vorm van overeenstemming te hebben bereikt over een gezamenlijke aan pak van de woningbouw. De wet houder wilde toen niet zeggen om welke gemeentes en welke polders het gaat. Inmiddels is gebleken dat het Oegstgeest en Leiderdorp be treft. Tesselaar bevestigt desge vraagd gesprekken te hebben ge voerd met de wethouders Blom (Oegstgeest) en Den Boeft (Leider dorp) en met hen een vorm van overeenstemming bereikt om in de jaren negentig het bebouwen van de Morsebelpolder en de de Bloe merd 2 samen aan te vatten. De Morsebelpolder ligt inge klemd tussen de Haarlemmertrek vaart en de Haarlemmerstraatweg. De polder grenst aan de Oegstgees- ter uitbreidingswijk Haaswijk waar in 1990 zo'n tweeduizend wo ningen staan. Wethouder Kohl- beck houdt nog de nodige slagen om de arm over de afspraken met zijn Leidse collega. "Ik weet niet wat Tesselaar bedoelt met afspra ken. Er is een gesprek geweest over het beschikbaar stellen van Leids woningbouwcontingent voor de Morsebelpolder omdat het contin gent woningen waarover Oegst geest in de toekomst kan beschik ken ontoereikend zal zijn. "Als wij te weinig woningen kunnen bouwen en de gemeente Leiden over te weinig grond be schikt willen we graag praten over een ruil. In de Morsebelpolder kun nen echter hooguit 400 woningen worden gebouwd. Dus veel soelaas zal het allemaal niet bieden", aldus Kohlbeck. Autonoom De Bloemerd 2 in Leiderdorp ligt tussen de provinciale nummer 5, de Dwarswatering en de Leider- dorpse uitbreiding Bloemerd 1. Wethouder Den Boeft van Leider dorp wijst er op dat de Bloemerd 2 in het streekplan van de provincie is aangewezen als een bouwlocatie in regionaal verband. "In die zin is het gesprek met de gemeente Lei den geen verrassing, maar ligt het juist voor de hand dat we dat ge sprek aangaan. Ik heb wethouder Tesselaar gevraagd met een con creet plan te komen en de stelling betrokken dat Leiderdorp natuur lijk het laatst heeft te oordelen over Leiderdorps grondgebied". Wat het belang van de gemeente Leiderdorp betreft is volgens Den Boeft duidelijk dat een deel van het Leidse contingent woningen straks bestemd moet zijn voor Lei- derdorpse woningzoekenden. "Op die manier kunnen wij een extra duit in het zakje doen voor onze ei gen woningzoekenden. Maar we zitten als Leiderdorp ook in de re gionale volkshuisvestingcommis sie om een regionaal volkshuisves tingsbeleid te helpen in het belang van de woningzoekenden in de re gio". De Oegstgeestse en Leiderdorp- se wethouders laten er geen mis verstand over bestaan dat hun ge meentes autonoom zijn en zullen blijven. Aan het gezamenlijk ont wikkelen van de woningbouw plannen zitten nog heel wat haken en ogen, zoals de toewijzingsnor men en de noodzakelijke ambtelij ke capaciteit, waarover het laatste woord nog niet gezegd zal zijn. Debat over Amerikaanse verkiezingen LEIDEN - Stichting Leids Debat houdt donderdag 3 november een debat over de Amerikaanse verkie zingen. Centraal staat de vraag of een republikeins dan wel democra tisch beleid wenselijk is in de Vere nigde Staten. Onder voorzitter schap van prof. dr. A.B. Andeweg zal naar het model van de Cambrid ge Union Debating Society worden gediscusieerd. Hierbij treden vier studenten pleiters en twee gastple'iters met el kaar in het strijdperk. De gastplei- ters zijn I. Brouwers (ex-fractie- leidster CPN) en F.W. Weisglas (Tweede Kamerlid WD). Ande weg is hoogleraar in de empirische politicolgie. De discussie heeft plaats in het Groot Auditorium aan het Rapenburg 73. Aanvang 19.30 Bundeling van districten KVGO LEIDEN Het Leidse district van het Koninklijk Verbond van Grafi sche Ondernemingen (KVGO) gaat fuseren met het district Den Haag/Delft. De leden van de Leidse afdeling hebben ingestemd met de fusieplannen. Reden van deze fusie is het feit dat het district Leiden nogal klein is. Voor de noodzakelij ke functies is het moeilijk om gega digden te vinden en de zaak draai ende te houden. Op 15 november wordt de eerste gecombineerde le denvergadering gehouden waarop het definitieve fusievoorstel zal worden behandeld. Uitgeverij aan de Witte Singel LEIDEN - Vanaf 11 november zal aan de Witte Singel 93 uitgeverij Nobel Taxmedia bv zijn gevestigd. Dit nieuwe bedrijf zal zich bezig houden met de uitgave van perio dieken op fiscaal-juridisch gebied. Het is de bedoeling om hier vol gend jaar ook een databank op dit gebied te vestigen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13