X Wassenaar wil snel onderzoek naar aanleg van 'Leidse Baan' Bouwplan voor Endegeest roept protest op lifl Burgemeester Schoute 'met tegenzin' akkoord Begroting'89 Wassenaar CDA en WD pleiten voor 'zuinig beleid' Wassenaar wil meer geld voor politie Vrouw (20) aangerand TROUWPLANNEN? VUL IN! PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 WASSENAAR - De ge meente Wassenaar gaat snel de voors en tegens op een rijtje zetten van een nieuw soort Leidse Baan, zoals de WD die gisteren heeft voorgesteld. Het CDA steunde de grootste coalitie partner op voorwaarde dat wanneer de studie binnen een half jaar niets oplevert. Wassenaar de oude argu menten weer oppakt. De kleine collegepartijen, PvdA en D66, voelen weinig tot niets voor een onderzoek. Ze hadden het bij de begrotingsbehandeling over 'il- lusiepolitiek' en willen het milieu zwaar laten meespreken. De voor gestelde weg moet langs de spoor baan Leiden-Den Haag lopen en dient aansluitingen te krijgen op wegen die, ten noorden en ten zui den van Wassenaar, de beide rijks wegen naar Amsterdam met elkaar komen, zouden verbinden: rijksweg 11- Gelet op de vele discussies over west bij Voorschoten en de Ver- de uitgestelde rijksweg 11-west bij lengde Landscheidmgsweg door Voorschoten en Leiden, de ge- oorburg. schrapte Duinweg bij Wassenaar Burgemeester P.H. Schoute leg- en de geschrapte LJeldse Baan de zich uiteindelijk, met tegenzin. bleek Schoute -niet erg optlmis. bij het onderzoek neer. Ik doe het tisch- Volgens hem moet het ge- omdat de raad het wil. maar erg meentebestuur zijn burgers niet de indruk geven dat de situatie in Wassenaar op korte termijn beter i geeft het zichzelf een "on- Raadslid. H.J. Goulooze (PvdA): Oude grammofoonplaat dat Wassenaar over hun grond dis cussieert en heeft de stellige in druk dat Voorschoten en Leids- chendam grond hebben uitgege- op plekken waar de weg moet hartelijk sta ik er niet tegenover" Hij kan zich voorstellen dat buur gemeenten het niet op prijs stellen wordt e terechte hypotheek of erfenis" "Het lot ligt uiteindelijk bij pro vincie en rijk", aldus Schoute. "De discussie is nogal breed en open baar vervoer speelt daarin een be langrijke rol". Hij is blij dat de spoorbaan Leiden-Den Haag wordt verdubbeld en hoopt dat wanneer dergelijke voorzieningen het autogebruik terugdringen, maatregelen mogelijk zijn als een busbaan op de Rijksstraatweg. Een goed milieu en een gezond bomenbestand zijn hem zeer lief en het zat hem dan ook hoog dat de WD hem gisteren "het bos in stuurde met nóg een variant". Vol gens Ch.B. Aptroot wil 'zijn' WD ervoor zorgen dat "daar het milieu zo min mogelijk wordt belast". "Als de gemeente niets doet blijft het dweilen met de kraan open. We moéten wel creatief zijn", riep de fractieleider uit, keihard bena drukkend dat Wassenaar een goed randwegenstelsel verdient. De PvdA-leider H.J. Goulooze ziet het 'creatieve' niet in van de WD-opstelling en vergeleek het met het af en toe afspelen van de- - zelfde grammofoonplaat. Hij houdt zich liever bezig met nuttige zaken en weigert "al de besprekingen die we nu al voeren opeens de laten doorkruisen door een nieuw plan netje". Volgens de liberalen mag het geluid hetzelfde zijn gebleven, maar hebben de tijden zich aange past. De regering zou zelf om oplos singen vragen als de 'verbeterde Leidse Baan'. Slag in de lucht D66-leider A.J.F. de Vries gelooft er niets van en denkt juist dat het kabinet elektronische oplossingen zoekt, openbaar vervoer wil stimu leren en natuurgebieden en grote landschappelijke eenheden spaart: "Ook ik moet er niet aan denken dat we zo'n gebied naar de knop pen helpen door het diagonaal te doorsnijden". D66 heeft ook ver keerstechnische bezwaren tegen de liberale 'slag in de lucht'. Nadat de Leidse Baan vijftien jaar gele den van de tekenkaarten ver dween, zag Den Haag af van aan sluitingen. De nieuwe Leidse Baan zou daardoor een beetje stranden in de metropool. Voordat voor bepaalde wegen of aansluitingen wordt gekozen, wil de burgemeester eerst alle effecten op een rijtje hebben, inclusief de ruimteproblematiek en de aanslag op het milieu. Hij kan onmogelijk oordelen over het WD-plan om de Benoordenhoutseweg, de weg naar Den Haag-centrum, op de Verleng de Landscheidingsweg aan te slui ten en niet direct op de Rijksstraat weg. Van Leiden wil hij binnenkort opheldering over uitspraken van verkeerswethouder mevrouw M. van der Molen. Die liet onlangs doorschemeren dat de meerder heid van haar college in de start blokken staat om, samen met Voorschoten, actie te gaan voeren tégen de aanleg van rijksweg 11- west. Schoute memoreerde dat zijn gemeente in 1960 een lap grond heeft overgedragen aan Leiden vóór de aanleg van diezelfde ver bindingsweg tussen de rijksweg Amsterdam-Rotterdam (A4) en Amsterdam-Den Haag (A44). Was senaar dacht op die manier het po litietoezicht te dienen, maar een kleine dertig jaar later dreigt de ka- WASSENAAR - Nog voor het ein de van het jaar beslissen Wasse- naarse partijen over de besteding van de incidentele begrotingsruim te. Om de discussie helder te ma ken, komt er eerst een wensenlijst- je. Volgens wethouder financiën, C.P.M. Barning, zijn de wensen groter dan de begrotingsruimte toelaat en hebben fracties al aan de 275.000 gulden geknabbeld. Volgens hem is er. na subsidies voor openbare bibliotheek. Bin nenweg, Seringenweg en Pape- weg, nog 52.000 gulden over. Vol gens de PvdA heeft de raad nog niets definitief uitgegeven en de fracties van CDA en D66 willen ook geld uit de pot onvoorzien bij de discussies betrekken. Het CDA heeft haast met par keervoorzieningen in Kerkehout, een fietspad tussen de Hogeboom- seweg en Valkenburg, recreatie voorzieningen in nieuwbouwwijk Weteringpark en elektronische ap paratuur voor de verkeersveilig heid. Ook hecht de partij aan inves teringsplannen voor dorpsvernieu wing. verkeer, milieu en het op knappen van vervallen delen van de gemeente. Wassenaar heeft daar een apart fonds voor. Unaniem aangenomen motie verstuurd naar Tweede Kamer WASSENAAR - In een gisteren door de Wassenaarse raad unaniem aangenomen motie wordt de rijksover heid om extra geld voor het aantrekken politiemensen en apparatuur gevraagd. De tekst van de motie zal wor den verstuurd naar de Tweede Kamer en de ministers van binnenlandse zaken en justitie. Ook moet er een onderzoek komen naar het gewenste niveau van de po litiezorg, zonder dat de gemeentelijke overheden zeg genschap verliezen over het politiebeleid. Alle Wassenaarse partijen stemden gistermiddag tij dens de begrotingsbehandeling voor deze motie. Ze haakten hiermee in op landelijke discussies en bena drukten dat ook het Wassenaarse politie-apparaat overbelast is en verdere overbelasting dreigt. Crimina liteit en verkeer lijken de grootste werkverschaffers in Wassenaar. Vlak nadat was uitgelekt dat het Wassenaarse korps terug zou moeten naar een sterkte van 63 man, lieten politieke partijen al doorschemeren dat ze dat niet zul len 'pikken'. De genoemde sterkte ligt 17 man onder de sterkte van 1986 en negen man onder de sterkte van 1989. Volgens het definitieve rapport, dat vorige week verscheen, zou Wassenaar op een sterkte van 85 man moeten komen. Dat is vijf man meer dan in 1986. "Men heeft terecht geconstateerd dat de huidige om vang niet toereikend is", concludeerde burgemeester P.H. Schoute tijdens de begrotingsbehandeling. Om ervoor te zorgen dat deze bijgestelde cijfers werkelijk heid worden, spraken de partijen vorige week af met een gezamenlijke motie te komen. Gisteren koos de PvdA voor een eigen motie, waarin de partij vraagt om duidelijkheid. Het rijk moet duidelijk maken wat het Wassenaarse korps moet doen en de sterkte moet een goede uitvoering van dat pakket mogelijk maken. Zo niet, dan kan de veiligheid van Wassenaarse burgers in gevaar komen. Teleurstellend De WD noemde het "bijzonder teleurstellend dat éen van de partijen het partijbelang boven het belang stelt van de politie, de veiligheid en de gezamenlijk heid van de raad". De motie zelf kon de goedkeuring evenmin wegdragen en moest ogenblikkelijk worden ingetrokken. Volgens de grootste collegepartij waren sommige bewoordingen ongelukkig gekozen en bevat het stuk fouten: „Zo is het niet de rijksoverheid, maar de lokale overheid die de taken vaststelt. Ook lijkt het rellerig en schopperig richting rijksoverheid met zinnen als het onduidelijke en onrust zaaiende politiebeleid van de rijksoverheid. Ook het CDA achtte het werkje "te kri tisch richting rijksoverheid". PvdA-fractieleider H.J. Goulooze antwoordde dat het hem om een gezamen lijk protest gaat: "Ik ben bereid om over elk ander stuk te praten". En zo geschiedde. LEIDERDORP - Een auto, e geheten terreinwagen, is gistermid dag rond twee uur op de Provincia- leweg in Leiderdorp over de kop ge slagen. Het ongeluk gebeurde toen de aanhangwagen achter de auto begon te slingeren. Om de boedel- bakin balans te houden gaf de chauffeur extra gas, maar dit had een averechts effect. De auto sloeg om en de aanhangwagen kwam in de berm terecht. De chauffeur kwam met de schrik vrij. ZOETERWOUDE - Drie hebben een 20-jarige vrouw uit Arnhem zondagochtend bij een afrit van de rijksweg in Zoeterwou- de-dorp aangerand. De vrouw kreeg, naar de politie pas vandaag bekend maakte, in Rotterdam een lift van drie mannen die naar Den Haag wilden reizen. Onderweg be greep de vrouw dat de mannen via de A4 in de richting Amsterdam re den. Nabij de afslag Zoeterwoude- dorp stopte de bestuurder. Op een afrit werd de vrouw onder bedrei ging met een mes gedwongen on tuchtige handelingen te plegen en te ondergaan. Daarna werd ze afge zet bij de parkeerplaats van voet balvereniging Meerburg. De auto reed terug richting snel weg. De persoonlijke bezittingen van de vrouw bleven in de auto achter. De PvdA wil scholieren voorlich ten over Aids, verlangt een beel denexpositie en hoopt de hoge energiekosten van plaatselijke kunstenaars enigszins te kunnen drukken. Ook een skateboardbaan en een jeu-de-boulesbaan bij Dey- leroord staan op de verlanglijst van de PvdA. Volgens D66 is het hoog tijd om achterstanden in te lopen bij wegonderhoud en milieubeleid. Alle fracties steunden gisteren het zuinige beleid van wethouder Barning en volgens de twee groot ste collegepartijen, CDA en WD, blijft een zuinig beleid ook in de toekomst nodig. Als de financiële situatie onverhoopt slechter wordt, wil de CDA-fractie liever toeristen belasting invoeren dan dat ze de reinigingsrechten weer laat stijgen. Volgens wethouder Barning druist dat tegen de college-afspraken in. Om de burgers dit jaar te laten pro fiteren van meevallers, heeft het Wassenaar even afgezien van het streven om bij vuilophaal de op brengsten de kosten te laten dek ken. Aan het principe wil hij echter niet tornen. Verlichting Blijheid bracht hij met de mede deling dat B en W volgende week zullen oordelen over verlichting langs hat fietspad naar Voorscho ten. Enige discussie was er over woningbouw. De WD liet duide lijk weten dat Wassenaar, na Wete ringpark en enkele kleine planne tjes, vol is. Volgens CDA-fractie- voorzitter Schelhaas hechten de andere collegepartijen vooral aan het oplossen van de enorme wo ningnood: "En we hopen op een brede samenwerking". De PvdA was minder optimistisch en vroeg zich hardop af of een raadsbrede overeenstemming haalbaar is. Wassenaarders met (grof)vuil- problemen kunnen binnenkort op bepaalde uren een gemeentelijk nummer draaien. B en W bekijken of ze - "in het gewest of anderszins" - een milieuklachtentelefoon op poten kunnen zetten. Afwijkend reageerde het bestuur op de CDA-suggestie om geld be schikbaar te stellen voor asielzoe kers en andere gemeenten voor de opvang te laten zoeken. De situatie in de regio zou nog niet zo dringend zijn. Een vertrouwensarts voor middelbare scholen noemde wet houder J.C.M. Greep "een goede zaak". De D66-suggestie om liften aan te brengen in flats met oude ren, zou hij aan de orde stellen in gesprekken met eigenaren van flat complexen. üegstgeestenaar in open brief:Gemeente verkwanselt belangen Bejaarde beroofd WARMOND - Een 'keurig nette' dame heeft volgens de politie van een bejaarde vrouw uit het Luidwi- na-huis in Warmond enige dagen geleden honderd gulden gestolen. De dame zei pennen ten bate van blinden te verkopen. De bejaarde vrouw kocht er twee, maar kon haar portemonnee niet openkrij- gen. De verkoopster was zo vrien delijk om haar te helpen en nam voor de bewezen dienst direct hon derd gulden mee. De bejaarde da me deed gisteren pas aangifte. OEGSTGEEST Omwonenden van landgoed Endegeest lieten onlangs door massaal naar een informatie-avond over het Endegeester-project te gaan al merken dat ze niet gerust zijn op de komende gebeurtenissen. De open brief die mr. J.F.X.M. Walter, bewoner van de Rhijngeester- straatweg gisteren bij het Oegstgeester gemeentebestuur heeft achtergelaten en volgens hem "door de hele buurt" wordt onderschreven, is "geen uiting van ongerustheid maar een regelrechte afwijzing van het project". sche medewerking te verlenen. Walter ziet in de villa's echter een aantasting van het milieu. De 68-ja- rige Oegstgeestenaar. die al 35 jaar recht tegenover het landgoed woont, zegt dat het gebied" van een oase zal transformeren in een grote troep". In zijn open brief heeft hij het zelfs over een Oegstgeester long die dreigt te worden aangetast door "de kanker van de milieuver zieking". Walter is zich ervan bewust dat als de bouw van de villa's niet door gaat het kasteel en de Jelgers- makliniek zullen instorten zonder dat iemand er nog iets aan kan doen. "Nou, dan stort het toch in, bijna niemand vindt dat kasteel be langrijk". Was dat wel zo geweest, dan had het rijk toch wel de benodigde zes miljoen gulden beschikbaar ge steld, redeneert hij. Walter schrijft: "Het kasteel is bij Endegeest in ge bruik als administratiegebouw. Het is niet toegankelijk voor het publiek, het dient geen enkel open baar doel en het ligt midden in een reeds van haar majesteit beroofd bos dat is gevuld met bepaald niet oogstrelende paviljoens". Walter is "verbijsterd, ontsteld, lie vig teleurgesteld en wanhopig". Door mee te werken aan de deal van IBB Kondor en de gemeente Leiden (eigenaresse van Ende geest) zou het gemeentebestuur van Oegstgeest de eigen belangen "verkwanselen". De overeenkomst door Wim Koevoet tussen Leiden en IBB Kondor moet resulteren in de bouw van veertig villa's in het bos en de res tauratie van de Jelgersmakliniek en het Endegeest-kasteel. Walter schrijft: "De bewoners in de omgeving van Endegeest zitten niet te wachten op de project-ont wikkelaar en nog minder op de vil la's die zo nodig in het bos ge bouwd moeten worden". Volgens Walter moet Oegstgeest IBB Kon dor gewoon de deur wijzen en de deal afwijzen. Milieu BB Kondor gaat alleen tot res tauratie over als de bv de villa's mag bouwen. De villa's worden trouwens met een geluidscherm beschermd tegen het van de rijks weg A44 afkomstige lawaai. Subsi dies voor de restauratie van de mo numentale gebouwen en voor een opknapbeurt van het bos zijn er nooit gekomen en Leiden en Oegstgeest hebben er zelf het geld niet voor. Vandaar dat de gemeen te Oegstgeest bereid is planologi- J.F.X.M. Walter voor de bomen die mogelijk worden gekapt om plaats te maken voor de bouw van villa's Drogreden Dat Leiden en nu ook Oegstgeest willen meewerken aan de bouw van veertig villa's omwille van de restauratie noemt hij een drogre den. Walter zegt dat Oegstgeest er alleen maar op uit is "groter te wor den". Hij erkent dat zijn brief neer komt op "galspuwerij". "Maar als ik het niet doe, doet niemand het. Als nooit iemand zijn mond open doet, wordt ook nooit duidelijk hoe erg wij tegen de plannen zijn". De raadscommissie openbare werken vergadert vanavond over het Endegeest-project. Walter zegt vanwege gezondheidsredenen niet van de partij te zullen zijn. "Ik denk aan mijn hart en mijn bloeddruk. Bovendien is alles wat nu nog wordt gezegd voor niets, we heb ben het over een gelopen race". Wethouder ruimtelijke ordening T. Kohlbeck (PvdA) ontkent dat Oegstgeest alleen nog maar ja en amen kan zeggen. "In de Leidse ge meenteraad is er een slepende dis cussie over gevoerd, Oegstgeest praatte toen nog niet mee. Maar als Oegstgeest zou besluiten niet mee werken, houdt alles op. Dit is vol strekt geen gelopen koers". Gevoelens Kohlbeck erkent "dat omwonen den niet staan te juichen", maar vindt Walters brief toch geen juiste vertolking van de gevoelens die er zouden leven. De wethouder vindt verder dat het Endegeest-kasteel "alleen al vanwege zijn aanwezig heid wel degelijk een openbaar doel dient". Kohlbeck wijst er fijn tjes op dat Walter in zijn brief de Jelgersmakliniek niet eens noemt. Volgens de wethouder slechts één van de bewijzen dat Oegstgeest en Leiden zich meer bekommeren om de monumenten op het landgoed dan Walter doet. En: "Juist voor de Jelgersmakliniek is het één voor twaalf. Van ons mag het niet instor ten. Voor de restauratie is een be drag van meer dan tien miljoen no dig. Leiden heeft dat geld niet en in de Oegstgeester monumentenpot zit 80 mille". Kohlbeck ontkent ook de opmer king uit Walters brief als zou Oegst geest geen interesse hebben voor het bos. Leiden en Oegstgeest on derhandelen over overname van het bos door Oegstgeest tegen een symbolische prijs. Oegstgeest zou volgens Kohlbeck het bos een meer publieke functie willen mee geven. Heikel punt is wel dat Oegstgeest geld wil om het onder houd van het bos te financiëren. "Zou Oegstgeest dat onderhoud geheel voor eigen rekening nemen, dan moeten we nog eens een half miljoen gulden extra bezuinigen. Ik zou dus zeggen: stoor ons nu niet in die onderhandelingen". Volgens Kohlbeck wordt het bos helemaal niet aangetast door de vil la's. "Er is sprake van beperkte be bouwing. Het bos is volledig geïn ventariseerd en in .de waardevolle gedeelten blijft alles intact. Dan nog kan ik me voorstellen dat er mensen zijn die 40 te veel vinden". In de raadscommissie openbare werken komt vanavond dan ook een herverkaveling voor het gebied Endegeest-west ter sprake. Beke ken wordt wat er mogelijk is in de vorm van een appartementenge bouw aan de Leidsestraatweg, te genover het Texaco-benzinesta- tion of helemaal aan de zuidkant van het bos. De eventuele bebou wing daar wordt dan in mindering gebracht van de 40 villa's in het Endegeest-bos. In hun algemene beschouwin gen hebben CDA en PvdA al laten weten weinig te voelen voor deze "postzegelplannetjes". B en W zijn hierover verdeeld. Een derde alter natief, de plek helemaal aan de oostkant van de Endegeesterlaan is om stedebouwkundige redenen in een eerder stadium afgewezen. De woningen zouden dan te geïsoleerd komen te liggen. Als je van plan bent om te gaan trou- presenteerd door een hostess van de wen, of je kent iemand die binnenkort Felicitatiedienst. ook de grote stap waagt, dan moet je Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit- ook een flink aantal waarde- en reduc- knippen en opsturen. Want daarmee tiebonnen, die je veel, heel veel voor- bezorg je jezelf of degene die je opgeeft deel opleveren. En dat is nooit weg met een gratis Felicitatiepakket namens het een dure trouwerij voor de deur. Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB Leiden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postc/Plaats:Liflj Telefoon: tSSL Toek.adres. .iw^wSC... Naam bruidegom: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12