TAD LEIDEN In Leiden geen sprake van 'zwarte' scholen Vooroordelen over vrouwen soms taai en diep geworteld Gemeente Leiden wil proefproces uitlokken LEIDSCH DAGBLAD Vijf jaar Vrouwennetwerk Leidse universiteit Kritiek op prijsverhoging kinderopvang Flinke celstraf wegens fraude Zijlwijkschool Leidenaars bekennen fraude van Wart miljoen Openbaar vervoer sneller na opheffen van busbaan Mag openbare school voor speciaal onderwijs leerling weigeren? s DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 LEIDEN - Bijna de helft van het personeelsbestand van de Leidse universiteit bestaat uit vrouwen. Een bolwerk van man nen is de universiteit - althans in letterlijke zin - dus niet. Toch was het vijf jaar geleden nodig een vrouwennetwerk in het le ven te roepen, waar vrouwelijke werkneemsters met hun proble men, klachten en vragen terecht konden. door Annemiek Ruygrok Vandaag viert dat vrouwennet werk zijn eerste lustrum. Van middag is een studiemiddag, die werd geopend door L.S. Groen man, lid van de Tweede Kamer voor D66. De studiemiddag is af gesloten met een forum rond de vraag of een vrouwennetwerk een zinvol instrument is om het werk- en studieklimaat aan de universiteit zö te veranderen dat vrouwen er zonder belemmering kunnen werken en studeren. "Het vrouwennetwerk is opge zet om verschillende redenen", aldus Ellie van Venetiën van het netwerk. "Er heerst hier toch een mannencultuur, waardoor een werkklimaat is ontstaan waarin vrouwen zich vaak niet thuis voelen. De reden waarom dat is, valt moeilijk hard te maken. Vrouwen vragen zich af of het aan henzelf ligt of aan hun func tie. Door er met elkaar over te praten, oplossingen aan te dra gen, worden die problemen in veel gevallen opgelost". Het gaat er volgens Van Vene tiën om vrouwen, of ze nu in de lagere of hogere echelons werk zaam zijn, sterker te maken. "Problemen en oplossingen daarvoor sluizen we door naar het beleid, het bestuur en beheer van de universiteit. We hebben een goede band met personeels- Knelpunten Omdat de problemen die zich kunnen voordoen, hetzij bij kin deropvang, in de doorstroming naar hogere functies of bij knel punten in de werksfeer, vaak specifiek zijn, zijn in de loop van de vijfjaar een soort sub-netwer ken opgericht, die allemaal door het vrouwennetwerk worden ge coördineerd. Zo zijn er groepen rond eenzelfde functie (secreta resses, analistes en studentes) en rond eenzelfde discipline of acti viteit (bèta-vrouwen, automati sering en wetenschapsvrouwen). Een groep contactvrouwen draagt de netwerkgedachte uit en fungeert als direct steun- en informatiepunt op verschillende plekken binnen de universiteit. Het netwerk gaat ook faculteit- gericht te werk. "Onlangs zijn we bij de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen geweest met de vraag waarom er daar zo weinig vrouwen in hogere func ties zitten. Proberen jullie wel vTouwen te krijgen? was onze vraag. Een paar jaar geleden was het nog ondenkbaar over dit soort kwesties te praten". Bij de rechtenfaculteit ligt de verdeling, volgens de laatste cij fers redelijk goed. "Maar bij een faculteit als sociale wetenschap pen is het weer heel slecht. Ter wijl je juist daar zou verwachten dat vrouwen er meer kansen krij gen. Maar het blijkt dat sociale wetenschappen toch vanuit de gevestigde (arbeids)wereld wor den bekeken. Een vak als vrou wenstudies is vaak heel moeilijk in een onderwijsprogramma in te passen". Eigen kracht Volgens Ellie van Venetiën gaan velen, ook sommige vrou wen, er vaak vanuit dat je op ei gen kracht krijgt naar hogere functies kunt doorstoten, als je dat maar wilt. Toch zijn er be paalde factoren waardoor dat vrouwen niet lukt. "Neem het vak van analiste. Vroeger was dat toch een typisch vrouwenvak. Nu zie je in de ho gere laboratoriumfuncties steeds meer mannen de plaats om? Omdat het beroep steeds technischer wordt. Ondanks het feit dat vrouwelijke analistes be kwaam genoeg zijn om de nieu we apparatuur te bedienen, wordt er vaak vanuit gegaan dat zij de technische kennis wel zul len missen. Terwijl dat helemaal niet zo is". Die vóóronderstellin gen kunnen heel taai en diepge- Het analistenvak wordt steeds technischer. Daarom zouden vrouwen, volgens sommigen, er niet meer ge schikt voor zijn. Maar in de praktijk blijken vrouwen wel degelijk met de apparatuur te kunnen omgaan. worteld zijn, zo is haar ervaring. Bij het vak van secretaresse ligt het weer anders. Hoewel er een takenpakket is, gaan werk gevers er, volgens het vrouwen netwerk, te vaak van uit dat ze 'moeilijke' zaken als verslagleg ging in een vergadering beter zélf kunnen doen, dan dit aan de secretaresse over te laten. Ter wijl ze er wèl voor is aangeno men. Op deze manier blijft de functie beperkt tot het uittikken van andermans conterfijtsels en het rondbrengen van koffie in vergaderingen. Ook voor studentes is het vrouwennetwerk een vraagbaak en steunpunt. Onlangs heeft een stagiaire een cursus intwikkeld in loopbaanperspectieven. "Vaak houden studentes in hun studietijd nauwelijks rekening met de toekomst. In die cursus leer je voor jezelf een stappen plan te maken. Daarbij staat de vraag centraal waar je over vijf jaar denkt te zitten. Wat beoog je met je studie te bereiken? En welke onderdelen moet je dus een extra accent geven? Die cur sussen lopen heel goed". (fol Wat de toekomst betreft, ziet Van Venetiën het vrouwennet werk zich nog niet snel overbo dig maken. Er blijven belemme ringen voor vrouwen, omdat zij vrouw zijn. "Voor de nabije toe komst is dan ook het plan om het netwerk verder te verstevigen en uit te breiden. Maar hopelijk zul len veel vrouwen en mannen aan de universiteit in de toekomst op een gelijkwaardig niveau samen werken, zodat aparte organen als een vrouwennetwerk niet meer nodig zullen zijn. Want we zijn natuurlijk geen doel op zich". LEIDEN - De WD wil dat de kos ten voor kinderopvang voor men sen met hoge inkomens minder stijgen dan het college heeft voor gesteld. De liberalen zijn bang dat mensen met hoge inkomens op de ze manier de gesubsidieerde kin deropvangcentra 'uitgejaagd' wor den. Dat zou een financiële aderla ting betekenen voor dergelijke in stellingen. Tegelijkertijd wil de VVD ook dat de kosten voor mensen met la ge inkomens dalen. Een en ander zou betekenen dat mensen met een 'gemiddeld' inkomen straks zwaar der worden belast als ze hun kinde- gen. opvangcentrum bren- Wethouder Van Dongen (onder wijs) voelt niets voor het WD- plan. Volgens haar houdt dit in dat de verschillende instellingen één tot twee ton aan ouderbijdragen zullen mislopen. Het WD-raadslid Geertsema kon dit gisteren, tijdens een vergadering van de raadscom missie voor onderwijs, niet weer leggen. Hij wist ook niet op welke cijfers de wethouder haar uitspra ken baseerde. Ook D66 bleek gisteren nog niet helemaal tevreden over het plan om de kosten voor kinderopvang op een andere manier te verdelen. Het D66-raadslid Hoekema kon digde gisteren aan dat hij een wijzi gingsvoorstel op een onderdeel van het plan. Overigens blijkfeen meerderheid van de gemeenteraad het voorstel van het college te steu- LEIDEN - Een Mexicaans altaar is tot 7 november te zien in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat in Leiden. De afdeling Mexico van het museum staat dan in het teken van de viering van Allerheiligen her denking van de heiligen in r.k. kerken Allerzielen (herdenking van de overledenen in r.k. kerk) op 1 en 2 novem ber. Het altaar staat vol met schedeltjes van suikergoed, skeletten als muzikanten uitgedost, magere Heinen, wie- rookbranders en Afrikaantjes, bloemen die de verbinding tussen het voor-Spaanse en christelijke geloof symboli- LEIDEN Het risico dat in Leiden 'zwarte' scholen ont staan - scholen met louter 'buitenlandse' kinderen - is voorlopig niet groot. Welis waar zijn er in deze stad en kele scholen met een be trekkelijk groot aantal leer lingen uit etnische groepe ringen. Er is echter geen sprake van dat 'Nederland se' ouders hun kinderen daar massaal van school af halen. Dit verklaarde wethouder Van Dongen gisteren tijdens de raads commissie voor onderwijs. Ze deed dit nadat verschillende raads leden hun zorg hadden uitgespro ken over 'zwarte' scholen. Vooral in de grote steden blijken er steeds meer scholen te ontstaan met lou ter kinderen van minderheden. Dit blijkt vaak gevolgen te hebben voor de kwaliteit van het onderwijs daar. Bovendien komt er op deze manier van integratie van buiten landse kinderen weinig terecht. Een aantal raadsleden is nu bang dat dit probleem zich binnen af zienbare tijd ook in Leiden zal voordoen. Volgens wethouder Van Dongen is er voor ongerustheid echter geen reden. Mevrouw Van Dongen ontkende niet dat er enke le scholen zijn in Leiden waar het aantal buitenlandse kinderen bo ven het gemiddelde uitstijgt. Die scholen staan echter ook in wijken waar naar verhouding veel buiten landers wonen. Volgens de wet houder is vooralsnog niet gebleken dat 'Nederlandse' ouders hun kin deren vanwege het aantal buiten landse kinderen van school halen. Het Links Leiden-raadslid Van Lint had na een aantal gesprekken met onderwijskundigen in Leiden DEN HAAG/LEIDEN - Een 49-jari- ge inwoner van Lisse, tot voor kort nog woonachtig in Leiden, is door de Haagse echtbank veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf wegens diens aandeel in een aantal bouw fraudezaken. Tegen hem was vier jaar geëist. Een 26-jarige Leidenaar kreeg 15 maanden celstraf. De mannen stonden terecht we gens gesjoemel met besloten ven nootschappen waardoor betalin gen ter grootte van miljoenen gul dens konden worden ontdoken bij de fiscus en de bedrijfsvereniging. Ook later, toen al de Wet Ketenaan sprakelijkheid van kracht was, slaagden de mannen er in geld aan de belastingdienst te onttrekken. Volgens de officier van justitie in deze zaak is het toezicht van de fis cus onvoldoede geweest. de indruk gekregen dat daarvan wel sprake zou zijn. De wethouder weersprak dit. Ook ontkende wet houder Van Dongen, zoals Van Lint stelde, dat er naar verhouding meer buitenlandse kinderen op openbare dan op bijzondere zou den zouden zitten. De wethouder merkte overigens op dat waakzaamheid is geboden. Daarom wil de gemeente de ko mende jaren onder meer een sys teem hanteren waarbij de afzon derlijke scholen wat dit betreft goed in de gaten worden gehou den. Van Lint opperde verder het idee om aan te kloppen bij gemeen ten waar het ontstaan van 'zwarte' scholen doeltreffend is voorko men. Onderwijskundigen daar zouden hun ervaringen kunnen uitwisselen met Leidse leerkrach ten. Om 'zwarte' scholen te voorko men, zal de gemeente echter vooral op haar volkshuisvestingsbeleid moeten letten. Dat betekent dat ze moet bevorderen dat meer 'Neder landers' zich in wijken vestigen met een relatief hoog aantal men sen uit minderheden. LEIDEN De Zijlwijkschool in de Merenwijk wordt mogelijk te gen 1992 vervangen door nieuw bouw. De Zijlwijkschool bestaat nu nog uit een aantal noodgebou wen. Die zijn weliswaar onlangs nog opgeknapt, maar zullen bin nen afzienbare tijd toch plaats moeten maken voor permanente gebouwen, zo verklaarde wethou der Van Dongen gisteren tijdens een vergadering van de raadscom missie voor onderwijs. Voordat de gemeente tot nieuw bouw overgaat, wil ze in de Meren wijk een onderzoek houden naar het te verwachten aantal leerlin gen. Daaruit zal onder meer moe ten blijken hoe groot de school moet worden. In de Merenwijk staan op dit moment drie school complexen. Wethouder Van Don gen verzekerde dat ze dit aantal wil handhaven. Illegaal wapenbezit LEIDEN De politie heeft gister middag een 41-jarige Leidenaar in zijn woning aan de Oude Singel aangehouden wegens illegaal bezit van een pistool. Het wapen werd in de woning aangetroffen. De man is na verhoor heengezonden. LEIDEN Een 37-jarige Leide naar en een 32-jarige Leidse vrouw zijn gisterochtend aangehouden op verdenking van steunfraude. Zij zouden in de afgelopen zes jaar de sociale diensten van Leiden, Wad- dinxveen en Ter Aar voor een to taalbedrag van ongeveer 250.000 gulden hebben opgelicht. Het tweetal heeft bekend. De man en de vrouw zijn na verhoor heenge zonden. De fraude kwam aan het licht na een gezamenlijk onderzoek van de politiekorpsen van Leiden en Ter Aar en sociaal rechercheurs van de gemeentelijke sociale diensten van Leiden en Nieuwkoop. De Leide naar, die een bijstandsuitkering kreeg, vestigde zich in 1982 op pa pier in Waddinxveen. Later ver huisde hij, alweer op papier, naar Ter Aar. Hij woonde echter al die tijd in Leiden samen met de 32-jari- ge vrouw, die een één-ouderuitke ring ontving. De man en de vrouw hebben de ze samenwoning steeds voor de so ciale dienst verzwegen. De vrouw heeft de Leidse sociale dienst be nadeeld voor een bedrag van onge veer 150.000 gulden, de man bena deelde de sociale diensten in Wad dinxveen en Ter Aar voor in totaal ongeveer 100.000 gulden. De Leide naar heeft bovendien de afgelopen zes jaar diverse baantjes gehad, hetgeen hij evenmin bij de sociale dienst heeft gemeld. Sieraden gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Rijn en Schiekade zijn zaterdag en kele sieraden met een waarde van 4000 gulden ontvreemd, alsmede een kistje met 150 gulden, enkele honderden Belgische Francs en wat postzegels. Hoe men de wo ning is binnengekomen, is nog niet bekend. LEIDEN De openbare scholen voor speciaal onderwijs in Leiden dreigen binnen afzienbare termijn te maken, heeft het in de problemen te komen door de bepaald dat scholen bezuinigingen van het rijk. De scholen zullen binnenkort 'waar schijnlijk genoodzaakt zijn om leerlingen te weigeren. Op dit het speciaal onderwijs door verwijzen. Om daaraan een einde onder meer Dor speciaal onderwijs nog maar een beperkt aantal leerkrachten mogen aanstel- Omdat de toeloop van kinderen ment is echter niet duidelijk of met leerproblemen vrijwel onver- openbare scholen wel leerlingen minderd doorgaat, komen de spe- 1 ciale scholen voor een moeilijke keus te staan. Ze moeten óf de klas sen fors vergroten, óf ze moeten leerlingen gaan weigeren. In het eerste geval wordt het echter 2 mógen weigeren. Om daar zeker heid over te krijgen, is de gemeente bereid ouders te steunen die over deze zaak een kort geding willen aanspannen. Wethouder Van Don gen maakte dit gisteren bekend tij- lastig om nog op een verantwoorde Het rijk heeft het speciaal onder- gen tussen wal en schip komen té wijs bezuinigingen opgelegd dat de kosten hiervoor uit de hand zouden zijn gelopen. Het rijk vindt dat 'normale' scholen kinderen met leerproblemen te gemakkelijk vallen. Proefproces Het openbaar speciaal onderwijs kan overigens nog op een tweede manier in de problemen komen. Bijzondere scholen voor speciaal onderwijs - scholen met bijvoor beeld een protestants-christelijk of rooms-katholiek stempel - hebben de mogelijkheid om leerlingen te weigeren. Het is nog niet zeker of openbare scholen dat ook kunnen. Daardoor ontstaat het risico dat de toeloop op de openbare scholen nóg groter wordt dan normaal al het geval zou zijn geweest. Wethouder Van Dongen legde tijdens de commissievergadering uit dat de openbare speciale scho len waarschijnlijk rond de Kerst vol zijn. De gemeente, die deze scholen beheert, wil dan een proef proces uitlokken. Ze wil een kind de toegang weigeren, om vervol gens de ouders te steunen in een kort geding tegen dit besluit. De rechter moet vervolgens uitmaken of de gemeente het recht had de leerling te weigeren. De gemeente biedt dus de hel pende hand in een kort geding dat tegen haarzelf wordt aangespan nen. Volgens mevrouw Van Don gen moet de gemeente deze weg bewandelen omdat zij niet zelf het kort geding kan aanspannen. En een kort geding is vooralsnog de enige mogelijkheid om werkelijk duidelijkheid te krijgen. "We zoeken overigens nog naar andere manieren, want het ligt voor ouders natuurlijk sowieso al een heel moeilijk als hun kind wordt doorverwezen naar het spe ciaal onderwijs", stelt mevrouw Van Dongen. "Laat staan dat daar ook nog een kort geding over ge voerd moet worden. Maar voorlo pig is dit de enige mogelijkheid die we kennen". De wethouder hoopt dat het kort geding een kans biedt om de bezui nigingen terug te draaien. "Als de rechter bepaalt dat leerlingen hoe dan ook moeten worden toegela ten, dan kunnen we naar het rijk stappen en zeggen: 'Kijk, hoe moe ten we dit nu oplossen?' In het spe ciaal onderwijs kunnen leerlingen beter worden geholpen dan in het 'normale' onderwijs juist omdat de klassen daar veel kleiner zijn. Als we worden gedwongen om klassen te vergroten van twaalf leerlingen naar bijvoorbeeld twintig, dan lukt dit niet njeer". Mevrouw Van Dongen voelt er voorlopig niet voor om meer ge meentegeld in het speciaal onder wijs te stoppen. "Het is een rijksbe zuiniging. Bovendien is het nooit te becijferen hoeveel dit de ge meente gaat kosten". LEIDEN De busbaan tussen op de Hoge Rijndijk tussen de Leider- dorpse brug en de Meerburgerkade is verwijderd. De busbaan was cir ca anderhalf jaar geleden aange legd. Volgens NZH-chef B. Leeu- wenburgh voldeed de busstrook niet. Door de grote drukte kon de bus de vrijliggende baan vaak niet bereiken. Door het herstellen van de oude stuatie hoopt de NZH dat het verkeer sneller doorstroomt. Leeuwenburgh zegt dat de situa tie op de Hoge Rijndijk veiliger is geworden. Automobilisten moes ten voorheen, na het passeren van de verkeerslichten bij de Meerbur gerkade, op de rechter rijstrook in voegen om rechtdoor over de Wil- helminabrug te gaan. "De bussen werden daar nogal eens gesneden. Aan die situatie is nu een einde ge komen", aldus Leeuwenburgh. Uit de evaluatie van het busba- nenproject Levendaal-Hoge Rijn dijk blijkt verder dat de rittijden door de aanleg van busstroken aan zienlijk zijn teruggelopen. Mede door de maatregelen in de Bree- straat hebben sommige lijnen van vervoersmaatschappij West-Ne derland een tijdswinst van 8 minu ten geboekt. Verder blijkt de vooral brugope- ningen veel invloed hebben op de duur van individuele ritten. Door de filevorming komt het regelma- 1 dat bussen hinder onder vinden van twee brugopeningen achter elkaar. "Als dat gebeurt ten behoeve van vrachtvaart, is er be grip voor op te brengen. Het komt ook voor dat die bruggen ten be hoeve van pleziervaart opengaan. Daarmee hebben chauffeurs het weieens moeilijk", aldus Leeuwen burgh. Gewonde ongeval op het Levendaal LEIDEN Bij een aanrijding tus sen twee auto's op het Levendaal, gisteravond rond kwart over elf, is een 21-jarige Leidenaar gewond ge raakt. Hij is met snijwonden aan het hoofd overgebracht naar het AZL. De aanrijding ontstond nadat een 21-jarige Leidse automobilist, die over de Rijnstraat in de richting van het Levendaal reed, geen voor rang verleende aan een 22-jarige Alphenaar, die met zijn auto over het Levendaal richting Korevaar- straat reed. De Leidenaar verklaar de tegenover de politie dat hem het uitzicht was belemmerd door ge parkeerd staande auto's en dat hij de auto van de Alphenaar niet meer kon ontwijken. Beide voertuigen werden totaal vernield. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11