TAD LEIDEN Boeken Cortona vijf jaar ongecontroleerd Linies Leiden wil breed verzet tegen aanleg Rijksweg 11 west 'Personeel van de Schouwburg misbruikt parkeerontheffingen' LEIDSCH DAGBLAD Stichting in problemen na fraude Nota cultuurbeleid na reorganisatie afdeling MOIRA Moira is vooruitzien. ZATERDAG 29 OKTOBER 1 WÊM Later met pensioen en toch van alles blijven doen. die niet bij Cortona terecht kun nen, is Snel niet bekend. "De ande re centra in het land zitten ook vol. Dat betekent dat die vrouwen ver moedelijk weer naar huis terugke ren. Eigenlijk kan dat niet, want zij komen uit een gewelddadige situa tie. De ervaring is dat de situatie daar escaleert. Dat kan er dan uit eindelijk toe leiden dan de kinde ren in een opvanghuis en de moe der in een psychiatrisch ziekenhuis terechtkomt, terwijl dat bij vol doende opvangmogelijkheden niet nodig zou zijn geweest", veronder stelt de waarnemend-directeur van de stichting. Het uitkleden van de opvangcen tra moet volgens het beleid van WVC gepaard gaan met verster king van de ambulante zorg. Zo worden bijvoorbeeld de Riagg's en de gezinsverzorging versterkt. Thissen wijst erop dat ambulante zorg, waarbij de cliënt thuis blijft wonen en van diverse instellingen hulp krijgt, voor mishandelde vrouwen geen uitkomst is. "De vrouwen die bij ons komen, zijn ge vlucht. Die kunnen niet meer terug naar huis". Vraagtekens rond uitlekken van rapporten LEIDEN - Raadsleden van PvdA, WD, Links Leiden en CDA vragen zich af hoe het mo gelijk was dat het geheime rap port over de reorganisatie van de afdeling cultuur vorige week tot in de details in deze krant stond. Volgens Geertsema van de WD was het de tweede keer in korte tijd dat vertrouwelijke informatie naar de pers uitlek te. De tweede keer was het aan de kant zetten van hoofd van de afdeling cultuur A. van der Loo dat eerder in de krant stond dan de bedoeling was. Geertsema vindt dat het college van B en W zich maar eens moet beraden over het uitlekken van vertrou welijke informatie. Wethouder Kuijers is ook erg benieuwd hoe de pers aan de informatie kwam. Een onderzoek instellen naar de gang van zaken wilde hij echter niet. LEIDEN De stichting Cortona verwacht dat het ministerie van wvc op korte termijn een einde maakt aan de vacature- en investe ringsstop bij het opvang centrum. Die werd begin dit jaar opgelegd wegens een fraudezaak. Er kwam aan het licht dat de administra teur de afgelopen jaren een bedrag had verduisterd van tussen de 600.000 en 800.000 gulden. Cortona houdt zich bezig met opvang en hulp verlening aan mishandelde vrouwen en hun kinderen. De verduistering werd opgemerkt bij een accountantscontrole. Die had overigens gedurende vijf jaar niet plaatsgehad. Bestuurslid B.H.M. Thissen wil geen schuldige aanwijzen voor het zo lang uitblij ven van die controles. "Er zijn zo veel schijven betrokken bij de fi nanciering van de stichting, de ad ministrateur, de penningmeester, de directeur, het ministerie van wvc. Eigenlijk kunnen alle betrok kenen worden aangesproken". Inmiddels heeft bij de stichting een reorganisatie plaatsgevonden. In de nieuwe structuur is een der gelijke grootschalige verduistering niet meer mogelijk. Bovendien is er een vrijwel nieuwe bestuur aan getreden. Slechts twee van de le- Ruim miljoen voorjonge huisartsen LEIDEN - De vakgroep huisartsge neeskunde van de Leidse universi teit krijgt van de Nederlandse orga nisatie voor Wetenschappelijk On derzoek (NWO) 1,2 miljoen gulden subsidie. Het geld, beschikbaar ge steld in het kader van het stimule ringsprogramma huisartsgenees kunde, wordt gebruikt voor de vor ming en opleiding van drie jonge huisartsen tot wetenschappelijk onderzoeker. Het programma heeft tot doel om een huisartsgenees kundig onderzoekskader in Neder land te kweken. In totaal is voor dit programma de komende jaren twintig miljoen gulden beschikbaar, dat zowel be stemd is voor vakgroepen huisarts geneeskunde als individuele huis artsen, die onderzoeksvoorstellen konden indienen. De Leidse vakgroep heeft drie van dergelijke voorstellen inge diend, waarvan één in nauwe sa menwerking met de collega-vak- groep in Rotterdam. Alle projecten zijn goedgekeurd. Inmiddels zijn een onderzoek naar het beleid van de huisarts bij acute bronchitis en een onderzoek naar acute urinewe ginfecties in de huisartspraktijk al begonnen. Het derde project start' op 1 januari volgend jaar. Sint Nicolaasmarkt op Stadhuisplein LEIDEN Volgend jaar decem ber komt op het Stadhuisplein een Sint Nicolaasmarkt. De Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel heeft positief gereageerd op een voorstel van de gemeente om tijdens de tien dagen die aan 5 december voorafgaan op het Stad huisplein marktkramen te plaat sen. Volgens wethouder Kuijers is het enige nadeel van deze plaats dat handelaren elke dag hun ne ring moeten in- en uitpakken. Het bezwaar dat het te koud zou zijn wees hij van de hand. Hij vergelijk- te de situatie met de handelaren die op de zaterdag- en woensdagmarkt staan. Die hebben volgens hem ook praktisch geen bescherming tegen weersinvloeden. In het verleden werd deze markt altijd in De Waag gehouden. Daar is vorig jaar een eind aan gekomen omdat het waaggebouw een cultu rele bestemming kreeg. Het hou den van markten was volgens di rectie cultuur niet te rijmen met het 'cultuur-imago' dat De Waag zou moeten opbouwen. Vertegenwoordigers van de am bulante handel hebben tegen het stopzetten van de Sint Nicolaas- markten heftig geprotesteerd om dat dit volgens hen e$n van de wei nige mogelijkheden was om in de winterperiode wat te verdienen. den van het voormalige bestuur zijn aangebleven. "We hebben ons nu voorgenomen naar de toekomst te kijken. Omzien naar het verle den werkt niet motiverend en heeft effecten op de hulpverlening. We zorgen nu dat een fraude als deze niet meer voorkomt", stelt waarne mend-directeur mevrouw T.T. Snel. Bestuurslid mevrouw Thissen rekent er dan ook op dat WVC de stop opheft. Wanneer er een einde komt aan de investerings- en vaca turestop betekent dat dat de stich ting weer drie personeelsleden kan aantrekken. Dat houdt weer in dat het aantal plaatsen voor vrouwen en hun kinderen stijgt van 30 tot 34. "Het ministerie heeft kunnen vast stellen dat Cortona onder barre omstandigheden is blijven functio neren. Met minder mensen heeft de instelling vrijwel dezelfde zorg geboden. Daarvoor hebben de me dewerkers heel hard moeten wer ken". Hoewel de investerings- en vaca turestop waarschijnlijk wordt op geheven, ziet mevrouw Snel de toe komst niet al te zonning in. Nieuwe bezuinigingen hangen als een zwaard van Damocles boven op vangcentra als de stichting Corto na. Bekend is dat het Vrouwen Op vang Centrum (VOC) aan de Boer- haavelaan een flink deel van het budget moet inleveren. Snel vreest dat WVC volgend jaar ook bij de stichting Cortona toeslaat. Volgens haar zijn bezuinigingen echter absoluut onmogelijk. "Nu al krijgen we veel aanvragen voor plaatsing waaraan we niet kunnen voldoen, soms wel vier per dag. Dat betekent dat we onze normen steeds verleggen, ons cliëntenbe stand wordt steeds zwaarder, ook door het feit dat de incest-proble- matiek steeds meer in de open baarheid komt". Wat er met de vrouwen gebeurt Linies Leiden wil onderzoek monumentale waarde van de meelfabriek LEIDEN Links Leiden wil dat het college van B en W onderzoekt of het complex van de meelfabriek als monument kan worden be schouwd en of het aanbeveling ver dient de gebouwen op de gemeen telijke monumentenlijst te plaat sen. In een brief aan B en W schrijft raadslid Jan Laurier dat de 'schoonheid' van een gebouw niet de enige maatstaf is voor de histori sche waarde. "Als dat zo zou zijn, dan was De Burcht ongetwijfeld al eeuwen geleden onder de slopers hamer gevallen". In zijn brief wijst Laurier er ver der of dat delen van het gebouw uit het einde van de 19e eeuw stam men en beschouwd moeten wor den als voorbeelden van bouwen met gewapend beton. Het siloge bouw uit 1898 is het oudste beken de gebouw in Nederland van be hoorlijke afmetingen dat geheel in beton is uitgevoerd. Volgens Laurier is het gebouw typerend voor een deel van de in dustriële traditie, die langzamer hand in Leiden aan het verdwijnen is. Het gebouw vestigt niet alleen de aandacht op de ontwikkeling van de moderne industrie, maar kan ook geassociëerd worden met een belangrijk deel van de sociale geschiedenis in Leiden. Geologie In het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht houdt drs. Elizabeth van der Wilk op 1 november een lezing. De titel is 'Sporen in de tijd, op zoek naar jaartal len'. Het museum organiseert in de win ter een serie lezingen over fossielen van schelpen, zeeëgels, gewervelde dieren en andere sporen van dieren en planten van honderden miljoenen jaren gpleden. De eerste lezing op 1 november is van 20.00 tot 22.00 uur in de filmzaal van het museum. De toegang is gratis. Rommelmarkt In huize Roomburgh in de Zaanstraat 151 is vrijdag 4 november een rommel markt van 10.00 tot 18.00 uur. Naast de rommelmarkt zijn vele attracties. Achter de voorruit van deze aan een personeelslid van de Schouwburg toebehorende auto ligt de door Mostert uitgeschreven ontheffing. De ontheffing, voor onbeperkte duur, is alleen bedoeld voor auto's die in de Caecilia- straat moeten laden of lossen. (foto Henk Bouwman) LEIDEN De fractie van Links Leiden zal de gemeenteraad vra gen zich uit te spreken tegen de aanleg van Rijksweg 11 west. Bij de begrotingsbehandeling in de ge meenteraad over anderhalve week dient de fractie een motie in waarin het college wordt opgeroepen 'met alle daarvoor ten dienste staande wettige middelen trachten te voor komen dat de rijksweg wordt aan gelegd'. Volgens Links Leiden betekent de aanleg van deze rijksweg (die de A44 bij Wassenaar met A4 bij Zoe- terwoude moet verbinden) een ver slechtering van de concurrentiepo sitie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto. "De andere wegen in deze toch al overbelaste regio zullen nog drukker worden", verwacht de fractie. Bovendien tast de nieuwe weg het woonklimaat in de Stevenshof aan door geluidsoverlast en hori zonvervuiling, stelt Links Leiden. Rijksweg 11 west komt vlak langs de bebouwing van deze wijk te lig gen. Het college wordt in de motie ook opgeroepen contact op te ne men met gelijkgestemde gemeen ten en milieuorganisaties. Eerder deze week verklaarde wethouder van der Molen (ruimtelijke orde ning en verkeer) tegenstander van de aanleg van de nieuwe weg te zijn. Kuijers ook voorstander van groenprijs LEIDEN - Wethouder Kuijers staat positief tegenover het plan van het CDA om een jaarlijkse groenprijs in te stellen voor particulieren en bedrijven die zich bijzonder heb ben ingespannen om hun tuin of bedrijfsomgeving te verfraaien met bloemen en planten. Zeker als anderen dit project willen betalen, zal hij het initiatief steunen. CDA-raadsleden Hugens en Kramp menen dat een dergelijke groenprijs een bijdrage zal leveren aan de verfraaiing van de stad. Het bestuur van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde afdeling Leiden is bereid om de organisatie van zo'n wed strijd te organiseren. Bij enkele omliggende gemeenten zoals Voor schoten, Leiderdorp en Zoeter- woude worden al vergelijkbare prijzen uitgereikt. Hardere aanpak bedrijven die te vroeg vuil buiten zetten LEIDEN - Vuil dat door winkeliers vroegtijdig op straat wordt gezet zal in de toekomst op verschillende manieren worden bestreden. Zo zal de reinigingspolitie vaker verbali serend optreden. Bovendien wordt in samenwerking met de afdeling milieuzaken bestudeerd hoe res taurants die met vuil overlast ver oorzaken, kunnen worden aange pakt. Dit zei wethouder Kuijers op vra gen van CDA-raadslid Kramp. Die stelde dat met name het vuil dat tij dens de weekeinden op straat wordt gezet door winkeliers een 'afschuwelijk gezicht' is. Zij deed ook een voorstel in buurten vaste vegers aan te stellen, zoals ook in Frankrijk wordt gedaan. Met een karretje en veger en blik wordt het vuil opgeruimd dat de veegwagens laten liggen. Kuijers zei weinig voor dit voor stel te voelen. Naast de veegwa gens die de doorgaande routes schoon houden, zijn er volgens hem veegploegen die incidenteel vuil opruimen zoals bij wijkcontai- ners en glasbakken. Het vuil dat door geparkeerde auto's niet kan worden geveegd, kan beter op een andere manier worden bestreden. Bijvoorbeeld door op bewoners een beroep te doen op veegdagen hun auto weg te halen. LEIDEN - Begin volgend jaar komt er waarschijnlijk een vervolg op de nota beeldende kunstenaars. Een nota over het totale cultuurbe leid komt echter pas nadat de reor ganisatie van afdeling cultuur zijn beslag heeft gehad. Wethouder Kuijers hield gisteren tijdens de begrotingsbehandelingen bij deze beloften overigens nog wel wat sla gen om de arm vanwege het feit de afdeling cultuur niet op volledige sterkte is. De wethouder werd door de grootste oppositiepartij CDA fel aangevallen over het ontbreken van een dergelijke nota waarin het kunstbeleid van de gemeente voor Auto in brand RIJNSBURG Door nog onbe kende oorzaak is vannnacht om streeks drie uur aan het Prins Wil lem Alexanderplantsoen in Rijns burg een personenauto uitge brand. Daarvoor werd melding ge maakt van een brandende oude woonwagen op de Valkenbupger- weg. De technische recherche van de politie stelt een nader onder zoek in naar de oorzaak van de branden. de komende jaren uiteen wordt ge zet. Kuijers kreeg door raadslid Hugens voor de voeten geworpen dat hij al verschillende keren een dergelijke nota had beloofd. Dat onlangs het hoofd van de af deling cultuur Van der Loo aan de kant werd gezet, is volgens Hugens geen reden dat er nu nog geen cul tuurnota beschikbaar is: "Die had er vorig jaar al moeten liggen. We hebben er al tien keer om ge vraagd, maar telkens wordt het weer uitgesteld". Kuijers daagde het raadslid daar op uit om zelf eens met een visie op het kunstbeleid te komen. "Wat be doelt u nu precies met een cultuur beleid? Dat is zo abstract, daar kan ik niets mee. Ik constateer dat het CDA ook totaal geen visie heeft", zo zei Kuijers. Een meerderheid van de raad kon zich uiteindelijk vinden in de oplossing van D66-raadslid Hoeke- ma om eerst te zorgen dat er een goed uitgewerkt plan komt voor de beeldende kunstenaars. Voor de zomer kwam het college met een voorlopige verdeling van geld en plannen om activiteiten van beel dende kunstenaars te steunen. De ze regeling wordt nu nader uitge werkt. Je staat er niet iedere dag bij stil. Maar zo nu en dan komt toch de vraag in je op: hoe moet het straks als ik in de vut of met pensioen ga? Kan ik dan blijven doen wat ik gewend was? Praat nu met Moira over verzekerd sparen. Een aantrekkelijke combinatie van sparen en verzekeren voor wie verder kijkt dan vandaag. Vraag vrijblijvend de folder aan bij NV Verzekeringsbank Moira: 030-332411. LEIDEN Hoofdcommissaris Mostert vindt dat de de Leidse schouwburg misbruik maakt van de parkeerontheffingen die door de politie aan de schouwburg zijn verstrekt. De vergunningen zijn volgens Mostert ter beschikking gesteld voor het laden en lossen in de Caeciliasteeg. De hoofdcommis saris zegt dat dat is gebeurd onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de vergunningen incidenteel wor den gebruikt. Mostert heeft schouwburgdirec teur Boelen er in de maand augus tus op geattendeerd dat het niet de bedoeling is dat de ontheffingen ook door schouwburgpersoneel worden gebruikt. Gisteren werd de ontheffing overigens nog aange troffen op de personenauto van een toneelmeester. Volgens Mostert worden onthef fingen door de politie sporadisch verleend. "In de meeste gevallen gaat het om mensen die de auto no dig hebben voor het uitvoeren van bouwwerkzaamheden. Het gaat dan om ontheffingen voor één dag". Dat strookt overigens niet met het verhaal van CDA'er Hettin- ga, die beweert dat er pas bij het stadhuis een auto van een bedrijf stond waarin achter de voorruit een jaarontheffing was gegeven voor de gehele binnenstad. Aan de schouwburg zijn onthef fingen verstrekt op uitdrukkelijk verzoek van directeur Boelen. "Hij vertelde dat auto's bij het laden en lossen werden bekeurd. Om dat probleem op te lossen zijn onthef fingen verleend, met de bedoeling om incidenteel te gebruiken", al dus Mostert. Overigens staat op de ontheffin gen aan de Schouwburg duidelijk dat die zijn verleend ten behoeve van vracht- en bestelwagens. Des ondanks lopen parkeerwachters er kennelijk ook aan voorbij als ze achter de ruit van een gewone per sonenwagen zijn gelegen. LEIDEN - Een fonkelnieuwe auto werd gisteren in het water gereden nabij de Oude Singel in Leiden. Het betrof filmopnamen ten behoeve van reclame op televisie voor C.W. Lease uit 's Hertogenbosch, een bedrijf waar men au to's kan leasen. Het bedrijf wil het leasen van zijn produkten extra aanprijzen door duidelijk te maken dat er bij rampspoed onmiddellijk een nieuwe auto op de stoep staat, zonder dat de gebruiker zich druk hoeft te maken over verzekerin gen e.d. Om dat te illustreren werd de auto in de gracht gereden. Op televisie wordt het filmpje 'teruggedraaid', zodat de auto weer uit het water komt. De omgeving van de Ou de Singel/Oude Vest is op het filmpje herkenbaar. (foto Henk Bouwman) FONKELNIEUWE AUTO ■hutskerkhof IJ. l'oMlhus N-IHÓ STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9