Landbouwgif bedreigt drinkwater Het politie-beleid kraakt in zijn voegen '200 miljoen voor alle uitkeringen' 'Handel in organen van armen uit Derde Wereld onwaarschijnlijk' Verdachte ontvoering baby Renee nog vast Bezwaren België tegen nieuwe kernwapens toegedekt in NPG torn westen kapsalon ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 lillMIdJIWJU PAGINA 3 Eerder al was bekend dat land bouwgiffen in onaanvaardbare concentraties voorkomen in het Rijn- en Maaswater. Maar uit de en quête blijkt dat deze gifstoffen nu ook voorkomen in het grondwater dat door waterleidingbedrijven wordt opgepompt om drinkwater van te maken. Volgens de VEWIN gaat het tot dusver om enkele winputten in puttenvelden van pompstations. Daardoor heeft een zo sterke ver dunning van de concentraties plaats dat de stoffen niet meer aan toonbaar zijn in het daaruit bereide drinkwater. Ook bij de winning van oppervlaktewater is het tot nu toe gelukt drinkwater te produce- DORDRECHT (ANP) - De 33-jari- ge Rotterdammer die woensdag werd aangehouden in verband met de ontvoering uit het Merwede-zie- kenhuis in Dordrecht van de baby Renee, wordt in ieder geval nog tot morgen vastgehouden. Dan beslist de officier van justitie of de man zal worden voorgeleid aan de rechter commissaris. „Er lijken nog steeds aanknopingspunten om te veron derstellen dat de man in enigerlei mate is betrokken bij de zaak", zo heeft heeft de politie gistermiddag meegedeeld. Het recherchebijstandsteam heeft tot nu toe ongeveer 350 reac ties binnengekregen. „Er is infor matie verstrekt over personen die werden gezien met tassen, deken tjes en dergelijke waarin een baby zou kunnen zijn gewikkeld en over op straat aangetroffen babykleer tjes", aldus de mededeling van de politie. Daarnaast zijn er tips binnenge komen over de auto, een hoekig tweedeurs model, die kort na de ontvoering in de buurt van het zie kenhuis is gesignaleerd. Ook wa ren er veel suggesties over onder meer mogelijke motieven van de ontvoerder(s). Binnenland kort CPN De Senaat is tegen het voorstel van minister Van Dijk (binnen landse zaken) om uitsluitend par tijen die in de Tweede Kamer zit ten, subsidie te geven voor hun we tenschappelijke instituten. De Eer ste Kamer wil dat partijen die al leen in de Senaat zijn vertegen woordigd toch op een of andere manier subsidie krijgen. De CPN verkeert momenteel in die positie. Bij de laatste verkiezingen verloor ze al haar zetels in de Tweede Ka mer, maar hield die in de Eerste Kamer. Diefstal De politie heeft in Amsterdam en Zaanstad negen mensen gearres teerd voor heling, oplichting en diefstallen van auto's en motoren. Op 15 plaatsen in de hoofdstad, Zaanstad, Ouderkerk aan de Am- stel, Mijdrecht, Duivendrecht en Almere zijn huiszoekingen gedaan. Daarbij werden vuurwapens, au to's, rubberboten, buitenboordmo toren en gereedschappen in beslag genomen. De arrestanten zijn 'goe de bekenden' van de politie. coc De oprichter van de Nederlandse vereniging tot integratie van homo seksualiteit COC, Niek Engelsch- man, is deze week op 75-jarige leef tijd overleden. Engelschman, die bekend werd onder de naam Bob Angelo, richtte in 1939 het blad Le vensrecht op. Uit de lezerskring ontstond in 1946 het COC. Engel schman was tot 1964 voorzitter van de vereniging en werd in 1986 be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Boxen Het kabinet gaat de veiligheid van kinderbedden en -boxen rege len. Een daartoe opgestelde ont- werpwet bevat eisen voor de sterk te, de afmetingen, de uitwendige staat en de afgifte van gevaarlijke stoffen, die de risico's van ongeval len moeten beperken. Jaarlijks overlijden ongeveer 20 kinderen door een ongeval waarbij een wieg of bed is betrokken, terwijl ruim 500 van hen in een ziekenhuis moe ten worden behandeld. ren dat voldoet aan de wettelijke Dat neemt niet weg dat de water leidingbedrijven zich in toenemen de mate zorgen maken over de gol ven van verontreinigingen die via het oppervlaktewater worden aan gevoerd. Drastische maatregelen zijn daarom nodig om de verontrei niging van het grond- en opper vlaktewater te voorkomen. De VE WIN denkt daarbij met name aan maatregelen met betrekking op het toelatingsbeleid van bestrijdings middelen. Maar zelfs dan is nog niet uitgesloten dat waterleiding bedrijven aanvullende zuiverings installaties moeten bouwen ten ge volge van de reeds aanwezige ver ontreiniging van het grond- en op pervlaktewater. In een toelichting zei politie woordvoerder Wouters dat de ver dachte niet de Nederlandse natio naliteit heeft en geen familie is van de ouders van baby Renee. Wou ters zei verder dat de aanhouding van de 33-jarige in Rotterdam woonachtige man niet heeft plaats gevonden naar aanleiding van een binnengekomen tip. Meer wilde hij ook hierover niet kwijt. Wouters ontkende dat het onderzoek in de ontvoeringszaak op een dood spoor zit. Er zijn volgens hem nog steeds tips die de moeite waard zijn om na te trekken. DEN HAAG - Zolang criminelen niet uit zichzelf naar de politie ko men, moet de politie naar de plaats van de misdaad gaan. Dat simpele uitgangspunt ligt ten grondslag aan een opzienbarend rapport over de verdeling van politieagenten over het land, dat woensdag werd gepubliceerd. door Peter de Vries Knetterende ruzie tussen de be trokken ministers Van Dijk en Korthals Altes en grote opschud ding bij de politie-korpsen waren het gevolg van het verschijnen van het rapport. De bewindslieden ver dedigen elk hun eigen ambtelijk apparaat; de politie-ambtenaren verzetten zich tegen gedwongen overplaatsingen en ontslag. Het rapport is een direct uitvloei sel van het regeerakkoord, waarin CDA én WD twee jaar geleden af spraken dat de verdeling van de agenten over het land meer moet worden afgestemd op de criminali teit ter plekke. Die afspraak werd ingegeven door de klachten van vooral de vier grote steden. De korpsen daar zijn te klein om de toenemende en harder wordende criminaliteit te kunnen beteu gelen. In kleinere gemeenten en op het platteland zou de politie het wat rustiger aan kunnen doen. Menig agent houdt het om die re den al na korte tijd voor gezien m de grote stad, en solliciteert naar een politie-baan elders. Het regeerakkoord beloofde dat daar wat aan zou gebeuren, en geen der betrokken ministers sputterde tegen. Het regeerakkoord bevatte tevens de bekende voorwaarde dat de reorganisatie geen geld mocht kosten. Dat zuinige uitgangspunt wreekt zich nu. UTRECHT/LEIDEN - Erg on waarschijnlijk, zo betitelt medisch- directeur Persijn van Eurotrans plant in Leiden het verhaal dat in Derde-Wereldlanden mensen wor den vermoord om hun organen door te verkopen aan zwaar zieke door Jos Goos schatrijke westerlingen. Europar lementariër mevrouw Nel van Dijk (Groen Progressief Akkoord) wil dat de Europese Commissie een eind maakt aan deze commerciële en mogelijk criminele transplanta ties, zo zei ze gisteren voor de radio. Maar eerst dient de zaak op waar heid onderzocht te worden, erkent ze. Zelf beschikt Nel van Dijk in feite slechts over kranteknipsels uit Bangladesh, Libanon en West- duitsland waarin gegevens staan die deels van elkaar lijken te over genomen. De hoofdlijn van het ver haal: in Bangladesh worden arme Het is niet mogelijk om, zoals wordt voorgesteld, 2567 politie agenten van werk- en woonplek te doen veranderen zonder gedwon gen ontslagen, zonder gedwongen overplaatsingen, en zonder een uit gebreid sociaal plan dat de schat kist het nodige kost. De ervaringen in het bedrijfsleven, waar reorgani saties van een dergelijke omvang al schaars zijn, maken dat duidelijk. Inleveren Het conflict dat over de publica tie van het rapport is uitgebarsten binnen het kabinet, lijkt op het eer ste gezicht niet echt politiek van karakter. Het gaat om de klassieke belangentegenstelling tussen Rijkspolitie en Gemeentepolitie. Justitie-minister Korthals Altes (WD) heeft tot het laatst toe gepro beerd publicatie van het rapport te verhinderen. De onder zijn bewind vallende Rijkspolitie zou de grootste veer moeten laten, en bijna 1200 agen ten inleveren. CDA-minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) heeft publicatie van het rapport doorge drukt. 'Zijn' gemeente-politie komt er dan ook een stuk beter af in de voorstellen. Korthals Altes heeft zich nu op zijn tweede verdedigingslinie te ruggetrokken. Hij heeft op tal van punten kritiek op de berekeningen uit het rapport. De minister kan daarbij rekenen op steun van de politie-bonden, die vanzelfspre kend ook weinig ingenomen zijn met het "dramatische" stuk. Ook zijn eigen partij is Korthals Altes te hulp geschoten: WD-fractieleider Voorhoeve legde het rapport giste ren terzijde en kondigde het voor stel aan extra geld voor extra agen ten vrij te maken. Nu valt er op het rapport ook wel wataftedmgen^Me^viskundif^ vrouwen geronseld, naar India ge smokkeld en van daaruit doorver kocht. De mooiste naar bordelen, anderen naar particuliere klinie ken waar ze tegen betaling een of meer organen (moeten) afstaan. Er zou zelfs sprake van moord om aan zoveel mogelijk nieren, levers en harten te komen. Omdat het om illegale, niet-gere- gistreerde vrouwen gaat zouden de slachtoffers spoorloos kunnen ver dwijnen. Een en ander zou bijvoor beeld gebeuren in het Damkall Hospital in Murshidabad, West bengalen, tegen de grens met Bangladesh. Klanten voor de orga nen zouden aangeleverd worden door twee bemiddelaars in Frank- precisie wordt er in becijferd welke plaatselijke politie-sterkte hoort bij welk criminaliteits-cijfer. Alge meen is echter bekend dat die cri- minaliteits-cijfers geen exacte af spiegeling vormen van de werkelij ke misdaad. De recente aandacht voor sexuele vergrijpen en vermo- gensmisdrijven hebben er toe ge leid dat er vaker aangifte wordt ge daan van bijvoorbeeld incest en fraude; misdrijven die vroeger ook voorkwamen, maar minder onder de aandacht van de politie werden gebracht. Verplaatsen Bovendien zou in deze bereke ningen een politiekorps dat de cri minaliteit efficient en met succes aanpakt, bestraft kunnen worden met een vermindering van de per soneelssterkte. Een derde belang rijk bezwaar tegen de rekenmetho de werd het duidelijkst onder woorden gebracht door voorzitter Koffeman van de christelijke poli tiebond ACP: "Ik stel vast dat als politiemensen van plaats A naar B moeten omdat daar de criminaliteit hoger is, de criminaliteit zich zal verplaatsen van plaats B naar A". Kleine criminelen in een plaats met veel agenten zullen zich ged eisd houden, de georganiseerde misdaad zoekt gewoon een goed heenkomen. Dat alles kan niet de bedoeling, maar wel het gevolg zijn. Voor de politiebonden zijn de voorstellen weinig meer dan een druppel in een emmer vol ergernis sen." De onvrede over de salarië ring, ongemakken- en overwerkt- oeslagen is algemeen. Over plan nen ter verbetering van de efficien cy, die de hele politie-sector raken, bestaat grote onrust. Voor het poli- tie-wqrk wordt door bewindslie den en kamerleden bijna wekelijks veel waardering geuit. maarricze.f- furt, die zo'n 100.000 mark vragen voor hun diensten. Maar dan hoeft de zieke ook geen twee tot drie jaar te wachten op een nier. Nel van Dijk: „Ik hoop dat het al lemaal niet waar is, maar de berich ten die ik heb zijn toch te duidelijk. Ik besef, dat het juridisch bijna on mogelijk is van hieruit iets tegen deze praktijken te ondernemen. Vrouwenhandel en verdere uitwas sen in Bangladesh en India, daar moeten justitie en politie ginds te gen optreden. Ook de bemidde laars in Frankfort zijn moeilijk aan te pakken. Niemand kan reizen aanprijzen en verkopen verbieden, dat weet ik. Zelfs als een Europe aan in India een nier krijgt die ille gaal van een donor afkomstig is, SCHEVENINGEN (GPD) - Het kernwapenoverleg in Schevenin- gen tussen de ministers van defen sie van de NAVO is gisteren in gro te harmonie geëindigd. Zelfs van het afwijkende standpunt van Bel gië over de modernisering van de kernwapens voor de korte afstand was in de slotverklaring van de Nu clear Planning Group niets meer terug te vinden. Als er al sprake was van een me ningsverschil, dan is dat keurig toegedekt. NAVO-secretaris-gene- raal Woerner roemde de eensge zindheid in het bondgenootschap. De Belgische minister Coeme mocht na afloop zijn vooral voor binnenlands politiek gebruik be stemde toelichting geven. De NAVO-ministers zijn het er over eens dat de kernwapens voor de korte afstand (bereik tot 500 km) gemoderniseerd moeten worden. Over het hoe en wanneer moet nog beslist worden. Als het aan Woerner, de Amerikanen, Britten en Nederlanders ligt volgend jaar al, maar dat kan ook wat later wor den. •de politici dwingen de politie om zich bezig te houden met inciden ten. De lijst van klachten is lang: over elke ontsnapte gevangene worden Kamervragen gesteld; het uitlek ken van een geheime notitie van de gemeenteraad in Nootdorp naar de regionale krant leidt tot een drie maanden durend politie-onder- zoek. De prioriteit die de regering zegt te geven aan de bestrijding van de criminaliteit wordt nauwelijks in klinkende munt omgezet, is de kern van de kritiek van de politie bonden. Zelden is er zoveel politie ke ophef gemaakt over de aanpak van de misdaad, en was de demoti vatie onder de agenten zo groot. Dilemma Verwikkeld in hun onderlinge belangen-strijd, staan de politie ministers Van Dijk en Korthals Al tes de komende tijd voor hetzelfde dilemma. Verbetering van de effi ciency van de politie, automatise ring van het werk en een rechtvaar diger verdeling van de agenten over het land zijn nuttig en nodig. Zo lang h4t geen geld mag kosten, kan echter in afnemende mate ge rekend worden op meewerking van de politie zelf. Daarmee lijkt het beleid in zijn eigen staart te bij ten. Zolang de ministers er niet in sla gen wat extra geld los te peuteren, lijkt het niet mogelijk de scherpste sociale kanten van dat dilemma af te slijpen. Het ligt dan voor de hand dat het ingrijpende rapport veilig wordt weggestopt in een bureaula de, waar het pas bij de formatie van een nieuw kabinet in 1990 uit komt. Alle partijen kunnen in hun verkie zingscampagne een hoofdpunt ma ken van de bestrijding van de cri minaliteit; wellicht wordt het poli- valt hier weinig tegen hem te doen. Daarom: laat de Europese Com missie de zaak maar eens grondig uitzoeken, want als het waar is, dan is het toch vreselijk". Eurotransplant coördineert vraag en aanbod van organen in een groot gebied: de Benelux. Oos tenrijk en Westduitsland. Dat is heel ingewikkeld, want patiënt en donor moeten medisch-biologisch zoveel mogelijk op elkaar lijken. Bloedgroep en weefseltype zijn de belangrijkste eigenschappen waar het om gaat. Persijn: „Medisch- technisch kan een Westduitser naar India gaan om een nier te krij gen die is geselecteerd uit bijvoor beeld tien donoren. Maar de kans is DEN HAAG (GPD) Het kabinet is bereid de door haar extra be schikbaar gestelde 200 miljoen gul den te verdelen over alle uitke ringstrekkers, inclusief AOW'ers. Het heeft echter geen zin het extra geld uit te keren als de loonmati ging niet overeind blijft, heeft vice- premier De Korte gisteren na af loop van het kabinetsberaad ge zegd. Hij leidde het beraad in afwe zigheid van premier Lubbers, die op bezoek is in Indonesië. Het kabinet stelde in een overleg met vakbeweging en werkgevers op 21 oktober de 200 miljoen gul den ter beschikking ten behoeve van de uitkeringstrekkers. Zo moest er voor deze groep een koop kracht-vooruitgang bereikt wor den. Eerder ging het kabinet uit van een bevriezing van de uitkerin gen in 1989. De Korte stelde dat voor 21 no vember duidelijk moet zijn hoe de 200 miljoen besteed wordt. Dit in overleg met de werkgevers en de vakbonden. Tegelijk zullen eerde re afspraken uit het verleden, waar onder afspraken over loonmati- Er is vastgelegd dat de NAVO ook in de afzienbare toekomst ef fectieve kernwapens, met verschil lend bereik en geschikt voor flexi bele inzet, nodig zal hebben. Het stond er dus niet letterlijk, maar in feite spraken zij zo hun steun uit voor een ambtelijk rapport waarin modernisering wordt aanbevolen. België wilde zich op dit moment echter nog niet binden aan een mo- derniseringsbesluit. Hoewel ver wacht werd dat aan die positie in de slotverklaring een speciale voet noot zou worden gewijd, bleek dat achteraf niet nodig. De Belgen konden zich uitstekend vinden in de formuleringen in de verklaring, waarin immers niet concreet tot modernisering wordt opgeroepen. Minister Coeme betoogde dat België pas over modernisering wil besluiten als een toegezegd rapport op tafel ligt waarin de NAVO alle behoeften aan nucleaire, conven tionele en chemische wapens in ventariseert en die afzet tegen de mogelijkheden om tot ontwape ningsbesprekingen te komen. In de slotverklaring wordt inderdaad de prioriteit van zo'n totaal-con cept benadrukt. Dat was voor Coe me voldoende om niet langer dwars te blijven liggen. „We heb ben ons doel bereikt en we hebben ons niet geïsoleerd". wel heel erg groot, dat bij zo'n zeer beperkte keus die nier slecht bij de patiënt past. Dan moet hij zoveel medicijnen slikken, dat zijn hele afweersysteem tegen infecties wordt verwoest. Daar komt bij, dat donoren in een goede gezondheid moeten verkeren. Ik kan niet aan nemen dat dat met de vrouwen waar in gehandeld zou worden het geval is, integendeel. Schatrijke mensen, met een eigen lijfarts, kunnen zich natuurlijk eigen we gen veroorloven, maar ik geloof niet dat ze deze risico's willen lo pen. als er al een dergelijk aanbod in India bestaat". „Deze verhalen steken telkens de kop weer op, maar zijn nog nooit bewezen. Zo heeft een Argentijnse collega onlangs grondig uitge zocht. hoe het zat met geruchten over organenhandel tussen Argen tinië en de VS. Hij kwam er niet uit; telkens bleek het weer iets van ho ren zeggen te zijn. En dat verbaast me niet, want zo eenvoudig is transplanteren echt niet". ging, overeind moeten blijven, al dus De Korte. De vice-premier stelde dat er tus sen alle betrokkenen een redelijke mate van overeenstemming is be reikt om de 200 miljoen gulden al gemeen te verdelen over alle uitke ringstrekkers en AOW'ers. Voor de betrokkenen betekent het dat zij er 50 tot 100 gulden bruto per jaar op vooruit gaan. De Korte weigerde in dit verband over een fooit te spre ken. Hij wees erop dat het vooral de vakbeweging is die het geld over alle uitkeringstrekkers wil verde len. De Korte noemde het niet lo gisch om de 200 miljoen gulden toch te verstrekken als er geen sprake is van een integrale aanpak, dat wil zeggen inclusief banenplan nen en loonmatiging. Eerder heeft minister De Koning (Sociale Zaken) al een directe kop peling gelegd tussen het beschik baar stellen van de 200 miljoen gul den en voortgezette loonmatiging. De vakbeweging sprak toen van chantage. VNO-voorman Van Lede (werkgevers) deelde echter de op vatting van De Koning. Dat de regeringsleiders van de NAVO al veel eerder dit jaar had den afgesproken dat in de loop van 1989 zo'n totaalplaatje op tafel moet liggen, en dat dus nu niets nieuws was gebeurd, deed er daar na weinig meer toe. De Belgische minister kan nu thuis vertellen dat hij er toch maar voor gezorgd heeft dat de NAVO-landen geen beslis singen zullen nemen over nieuwe kernwapens voordat dat rapport er is. In de slotverklaring is die volg orde van besluitvorming echter nergens terug te vinden. Coeme hoopt in elk geval ten de le tegemoet te zijn gekomen aan de wens van de Vlaamse socialisten, die niets van modernisering willen weten. „We willen niet opnieuw al le moeilijkheden die we in 1979 rond de kruisraketten hebben ge had", aldus Coeme. België zal in tussen gewoon meewerken aan de meer concrete studies naar de mo dernisering die nu gaan beginnen. Volgens de Amerikaanse minister Carlucci is een spoedige beslissing wenselijk, omdat het Amerikaanse Congres geld moet uittrekken voor het ontwikkelen van de nieuwe kernwapens. Aangezien die wa pens rond 1995 nodig zijn en de ontwikkeling ervan een jaar of vijf duurt, moet dus uiterlijk in 1990 een beslissing vallen. Zuiveren grondwater steeds moeilijker DEN HAAG (ANP) De aanwezigheid van bestrijdings middelen in grond- en oppervlaktewater dat is bestemd voor de produktie van drinkwater is geen incidenteel en lo kaal probleem meer, maar een structureel en nationaal probleem. Uit een landelijke enquête van de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN) onder haar leden blijkt dat steeds meer waterlei dingbedrijven maar ternauwernood aan de wettelijke nor men kunnen voldoen. AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn heeft het volste begrip voor de acties die Amsterdamse binnenstadbewoners de afgelopen week hebben gevoerd tegen de drugsoverlast in hun buurt. „Ik ben vastbesloten tot het uiterste te gaan om de problemen terug te dringen", aldus de burgemeester op de Nieuwmarkt, waar hij een bejaardentehuis opende. Buiten de deur werd hij opgewacht door tientallen boze binnenstadbewoners, die hem on der meer een gebruikte injectiespuit met naald onder de neus duwden. Van Thijn zegde de menigte toe dat de gemeente samen met justitie en poli tie in januari het project 'aanpak junks' start. Hij hoopt dat de problemen daardoor zullen afnemen. De buurtbewoners hebben dinsdag een gesprek met verantwoordelijk wethouder Etty over de problematiek. Zij hebben acties aangekondigd als dat gesprek niet tot resultaat leidt. (foto anp) ADVERTENTIE Kinderknipfeest: iedere eerste woensdag van de maand. kinderknipmiddag 10 50 speciaal tarief 19j Eike eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten. Dan is het kinderknip feest voor jongens en meisjes t/m 10 jaar. We maken het extra gezellig met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thuis even de haren wast, geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken. leiden: breestraat 45 tel 071132947 oegstgeest: wilheimmapark 1 tel 071 174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraat 156 tel 01720 73848 ook open op maandag en koopavond ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3