LEIDSCH DAGBLAD WD wil politie uitbreiden EXTRA Franse regering eist invoering van fel omstreden abortuspil Zeeuwse reder wil Belgische vismijndirecteur omkopen <§L Voorhoeve: geld zoeken voor paar honderd extra banen Rabobank: exportkrediet 500 min voor Sovjetunie Demmenie Walvissen nu toch vrij OPEN HUIS Zaterdag 29 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38767 Prijs fl. 1,20 PARIJS (UPI/Rtr/ANP/AFP) - Het farmaceutische bedrijf Rous- sel-Uclaf moet van de Franse mi nister van volksgezondheid Evin alsnog de abortuspil RU 486 op de markt brengen. Roussel-Uclaf be sloot woensdag onder druk van protesten van de roomskatholieke kerk en tal van anti-abortusgroepe ringen in Europa en de VS de pil voorlopig niet te verkopen. Het hangt vooral van de publieke opinie af of de abortuspil in Neder land wordt ingevoerd. Volgens me disch directeur ar. mr. J.W. Bins van de Nederlandse vestiging van Roussel, betekent de Franse beslis sing niet dat de pil in Nederland zal worden ingevoerd. De Franse minister Evin vindt dat de volksgezondheid niet met de 'boycot' van de abortuspil is ge diend en heeft het bedrijf gelast de produktie van RU 486 te hervatten. Roussel Uclaf heeft daarmee inge stemd, zo staat in een gisteren ver- spreide verklaring van het ministe rie van volksgezondheid. Roussel- Uclaf kreeg vorige maand toestem ming van het ministerie de pil in de handel te brengen. Volgens Evin zijn staf en perso neel van Roussel-Uclaf schandalig onder druk gezet. Zij hebben ano nieme brieven gekregen waarin hun gezin wordt bedreigd. Voor de televisie noemde Evin dat vol strekt onaanvaardbaar en uiterst laf. "Het is moeilijk erachter om wie het gaat, omdat deze mensen anoniem zijn, maar het gaat in prin cipe om dezelfde religieuze funda mentalisten die in het begin van de jaren '70 campagne voerden tegen de abortuswetgeving". De minister heeft naar zijn zeg gen alle noodzakelijke maatrege len genomen om te voorkomen dat misbruik wordt gemaakt van de abortuspil, die de handelsnaam Mi fepristone heeft, en een zwarte markt ontstaat. "De pil zal alleen in aanwezigheid van de arts worden verstrekt en de verkoop zal aan de zelfde strikte voorwaarden worden gebonden als de verkoop van hard drugs". De pil, die lijkt op de mor- ning-after-pil, maakt een operatie ve abortus onnodig. De tweede man van het bedrijf, Pierre Joly, had eerder op de dag een onderhoud gehad met minister Evin. Joly stelde Amerikaanse, Westduitse en Franse anti-abortus groepen verantwoordelijk voor de vijandige campagne. Hijzelf was ook bedreigd. Aartsbisschop Decourtnay, voorzitter van de Franse bisschop penconferentie, toonde zich eergis teren zeer ingenomen met de be slissing van het bedrijf om de pil niet in de handel te brengen. Medi ci daarentegen reageerden teleur gesteld, zoals de arts Baulieu die heeft meegeholpen bij het ontwik kelen van de abortuspil. "Stel dat we morgen een pil tegen alle kwa len zouden uitvinden en funda mentalisten zouden zeggen: "maar lijden brengt de verlossing nader bij"...zouden we dan die pil verbie den?", reageerde Beaulieu op een congres voor vrouwenartsen in Rio de Janeiro. Volgens de gynaecoloog sterven jaarlijks in de wereld een half mil joen vrouwen als gevolg van een moeilijke zwangerschap en wor den er 40 miljoen abortussen uitge voerd, waarbij 150.000 vrouwen overlijden en zich ook nog tiendui zenden complicaties voordoen. Al leen al in Brazilië worden volgens hem jaarlijks drie miljoen abortus sen gepleegd, allemaal illegaal, waarbij tienduizenden vrouwen sterven of voor het leven worden verminkt. DEN HAAG/LEEUWARDEN (GPD/ANP) - VVD-fractie- leider Voorhoeve wil dat de politie er enige honderen men sen bij krijgt en dat het kabinet daarvoor geld vrijmaakt. Op een spreekbeurt in Assen zei Voorhoeve gisteravond dat de te grote werkdruk in gemeenten als Heerlen, Deventer, Breda en Am sterdam niet alleen kan worden op gelost door verschuivingen binnen de korpsen. Het eerder deze week gelanceerde plan om 2600 politie- binnen drie jaar te verhui- vindt Voorhoeve te ver gaan. PRAAG - Oproerpolitie heeft gisteren met traangas en waterkanon in Praag een einde gemaakt aan een bijeen komst ter herdenking van het 70-jarig bestaan van de republiek Tsjechoslowakije. Ondanks een verbod werd door zo'n 5.000 mensen aan de bijeenkomst deelgenomen. In totaal 87 leden van de oppositie werden gearresteerd. Tot de herdenking was opgeroepen door Charta 77 en vier andere oppositiegroepen. Zij overwegen vanmiddag een nieuwe manifestatie op het plein te houden. Zie ook pagina 5. (foto anp> VLISSINGEN (GPt)) - De Arne- muidse reder J. Siereveld heeft gis teravond de beschuldiging van de Zeebrugse vismijndirecteur Pollet tegengesproken dat vissers hem wilden omkopen. Pollet maakte gisteren bekend dat een advocaat van de Zeeuwse vissers hem een bedrag van een miljoen Belgische francs (50.000 gulden) aanbood. In ruil daarvoor moest hij zwijgen over illegaal aangevoerde vis. De vijf Zeeuwse kotters, die vori ge week een proces-verbaal kregen wegens de aanvoer van illegale vis in Zeebrugge, hebben volgens Siereveld alleen geprobeerd om langs dezelfde weg als de Belgen hun illegale vis kwijt te raken. "Daarover waren met Pollet af spraken gemaakt". Volgens Pollet is de omkooppoging gedaan op het moment dat justitie met het onder zoek bezig was. De procureur des konings J. L. Cottyn in Brugge heeft inmiddels proces-verbaal opgemaakt over de verklaring van de vismijnmeester. Het openbaar ministerie in Middel burg ontving gisteren vier proces sen-verbaal uit Brugge. In die stuk ken is sprake van een poging tot Zonnige perioden Perioden met zon en in de ochtend mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige noordwes ten wind, later op de dag weinig wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe zon en vanaf dinsdag enkele buien. Tamelijk koud met middagtemperaturen van rondom 9 graden en vooral tijdens het weekeinde op veel plaatsen lichte vorst in de nacht en vroege ochtend. Zondag 30 oktober zon op: 07.31 uur, zon onder: 17.15 uur; maan op: 20.56 uur, maan onder: 13.54 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.21 en 18.31 uur; laag water: 02.23 en 14.32 uur. Maandag 31 oktober zon op: 07.33 uur, zon onder: 17.13 uur; maan op: 22.12 uur, maan onder: 14,24 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.09 en 19.23 uur; laag aanvoer van ondermaatse vis, vals heid in geschrifte, ontduiking van de quotaregelingen en poging tot omkoping. Siereveld, eigenaar van 3 van de 5 schepen die trachtten in Zee- brugge illegaal vis te verkopen, ontkende vrijdag dat er een poging tot omkoping is gedaan. „Pollet gaat te ver", merkte hij op. „We zijn naar Zeebrugge gegaan om zo'n 40 tot 50 procent van onze vis direct via de vismijn te verhandelen. Het restant zou, zoals met Pollet was af gesproken, later verhandeld wor den als containervis. Er zou dus worden voorgewend dat die vis per vrachtwagen was aangevoerd en niet door ons. Om dat te kunnen doen, zijn in de Zeebrugse visvei- ling aparte koelcellen aanwezig. Vele Belgische vissers werken ook zo illegale vis weg. Dat was de re den waarom we vorige week don derdag naar Zeebrugge zijn ge gaan. We hebben erover gezwegen, maar Pollet moet nu maar eens met zijn billen bloot". Mr. J. M. E. Schieman, die gere geld optreedt als advocaat van Zeeuwse vissers en donderdag in Zeebrugge was, verklaarde geen poging tot omkoping te hebben ge daan. ZEG MAAR( TEGEN KAMSTEEG OCCASION Hij verklaarde wel dat een zekere herverdeling noodzakelijk is. Het plan van de stuurgroep leidt er vol gens Voorhoeve echter toe dat het gevoel van onveiligheid in de klei nere gemeenten zal toenemen. Die raken mensen kwijt aan de grote gemeenten. Bovendien verwacht de WD'er dat een deel van de georganiseerde misdaad naar die kleinere gemeen ten z?l uitwijken. Wanneer het ka binet niet met een voorstel komt, kondigde Voorhoeve aan zelf plan nen te zullen opperen om de politie uit te breiden. Kitty Courbois eist geld van NSB-weduwe ARNHEM (ANP) De Amster damse actrice Kitty Courbois eist via een kort geding een schadever goeding van 50.000 gulden van de NSB-weduwe Rost Van Tonnin gen. De actrice voelt zich in haar goe de naam en eer ernstig aangetast door een foto en een artikel in het door de weduwe uitgegeven blad Consortium Levensboom ma nuscripten. Op die foto is Courbois afgebeeld in haar rol als Kniertje in de Nederlandse speelfilm Op hoop van zegen. De Velpse weduwe heeft nooit toestemming gekregen voor de publikatie van de foto. Bo vendien vindt Courbois dat ze daarmee ten onrechte wordt geas socieerd met een voor haar uiterst schokkende en grievende levens wijze. In het geding, dat donderdag in Arnhem dient, eist Courbois dat al le exemplaren van het blad aan haar worden afgestaan. De 50.000 gulden zijn bedoeld als een voor schot op een nader te bepalen scha devergoeding. Het kabinet maakte gisteren be kend extra geld te willen reserve ren om de doorstroming van poli- tie-ambtenaren naar hoger gesala rieerde posten mogelijk te maken. Vice-premier De Korte zei het deze week gepubliceerde rapport over een betere verdeling van de politie sterkte over het land los te zien van de komende besprekingen over de carrièrelijn. De politieministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) hebben volgens de Korte enige afstand ge nomen van het rapport. Wel is in het kabinetsberaad bevestigd dat in elk geval geen gedwongen ont slagen of verhuizingen onder het politiepersoneel mogen plaatsvin den. Voorzitter Van der Linden van de Nederlandse Politiebond rea geerde positief op net aanbod van minister Van Dijk, maar stelde ge lijk vast dat zonder extra geld voor het oplossen van de knelpunten een vergelijk uitgesloten is. Het ko mende jaar zou volgens Van der Linden al 40 tot 50 miljoen nodig zijn om een begin te maken met de herwaardering. Op een door 450 politiemensen bezochte vergadering van de geza menlijke bonden in Friesland bleek volgens Van der Linden gis teren nog eens duidelijk dat de po- litie-ambtenaren wachten op een signaal van het kabinet. Volgens hem wordt het verzet te gen het politiebeleid steeds groter. „Zelfs burgemeesters, officieren van justitie en rechters laten er geen spaan meer van heel". Op 14 november gaat in heel Nederland de politie de straat op om acties te BLONKS dagschotel 0.50 vandaag: SUPER RIB COTELET met pepersaus Nieuwstraat 13 (Bij de Burcht) Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tei 071-41.11.41. Drp DEN HAAG (GPD) - De Rabo bank is bereid de Sovjetunie een exportkrediet te geven van 500 mil joen gulden. De Russen hebben dat aanbod in beraad genomen. Bij een positief antwoord zullen, zo is de verwachting, ook andere Neder landse banken soortgelijke kredie ten aan de Sovjets aanbieden. Dit is gisteren bekend gemaakt na afloop van een beraad op het mi nisterie van economische zaken tussen ambtelijke delegaties uit Nederland en de Sovjetunie. De Sovjet-delegatie stond onder lei ding van de vice-minister voor bui tenlandse handelsbetrekkingen Rachimbajev. Afgesproken is dat medio vol gend jaar een zware handelsmissie uit ons land onder leiding van vice- premier De Korte een bezoek zal brengen aan de Sovjetunie. Ook minister Braks (landbouw) gaat volgend jaar naar Moskou. Van Sovjet-zijde werd nog eens de be langstelling voor verregaande sa menwerking met Nederlandse be drijven kenbaar gemaakt. Er zijn inmiddels vijf intentieverklarin gen getekend. Om die ook uit te vopren Wlllpn hr-idp lanripn ,n iqfiQ een investerings-beschermings- overeenkomst afsluiten. Hierdoor lopen de betrokken bedrijven geen schade op als de investering misloopt. Reagan haalt twee landen door elkaar LOS ANGELES (AP) - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren weer eens twee zaken, of liever landen, door el kaar gehaald. Toen hem tijdens een bijeen komst van de World Affairs Council in Los Angeles werd gevraagd of hij de machtsaan spraak van de zoon van wijlen de sjah van Iran zou steunen, antwoordde de president: "In dien het Afghaanse volk, dat zo dapper en stoutmoedig heeft gevochten voor zijn vrijheid, dat wenst..". Na te zijn gewezen op het feit dat Iran onderwerp van ge sprek was, zei de president: "Wat doe ik nu? Ik raakte per abuis verzeild in Afghanistan." BLONKS dagschotel 9.50 zondag: AMERICAN TURKEY met sauce montana Nieuwstraat 13 (Bij de Burchtl Klinknagels in oudere Boeings onbetrouwbaar WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse federale luchtvaartdienst FAA heeft versnelde inspectie en vervanging gelast van de nagels waarmee het cabine-plaatwerk van oudere Boeing-737 vliegtuigen i aaneen is geklonken. Het gaat om 291 toestellen, waarvan er onge veer 100 in bezit zijn van Ameri kaanse maatschappijen. Volgens de FAA is bij de bouw van de vliegtuigen tussen 1967 en 1971 een soort klinknagels ge bruikt, die nu waarschijnlijk de oorzaak 'zijn van gebreken in de romp. Per toestel moeten 7200 na gels worden vervangen, die zowel onder als boven de ramen over de hele lengte van het vliegtuig zijn aangebracht. De vervanging van de toestellen in de VS kost in totaal 8 miljoen dollar. Zolang die inspecties niet zijn uitgevoerd, adviseert de FAA met de betrokken toestellen alleen op geringe hoogte te vliegen. Als de toestellen beneden 7000 meter blij ven, hoeft de cabine niet zo sterk onder druk te worden gebracht. Het onderzoek naar de gebreken van de Boeing 737 begon afgelopen april na een vliegtuigongeluk bo ven Hawaii. Toen verloor een toe stel van Aloha Airlines tijdens de vlucht een deel van het dak, waar bij een dode viel en 61 gewonden. BARRGW (AP) De twee grijze Californische walvissen, die bijna drie weken vastzaten in het pakijs in Alaska, hebben gisteren de weg naar de vrijheid kennelijk weten te vinden. De twee dieren waren don derdagavond achtergelaten in een luchtgat in het ijs, op slechts 300 meter van open water. Volgens de zeebioloog David Withrow konden de walvissen deze afstand met één lange duik overbruggen. De walvissen waren gisteren een uur voor het aanbreken van de dag voor het laatst gezien. Toen de Es kimo's gistermorgen arriveerden om met behulp van kettingzagen nog enkele gaten in-het ijs te ma ken om de dieren naar het open wa ter te lokken, waren de walvissen al weg, aldus burgemeester George Ahmaogak van North Slope Borough. „Ik voel me geweldig opge lucht", zei Arnold Brower, de wal visvaarder die de leiding van de reddingsactie op zich had geno men. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de walvissen open water, dat wil zeggen enkele kanalen in het ijs naar ijsvrij water 320 kilometer ver der weg, hebben bereikt. Vorige week verdween een derde, kleinere walvis, die naar wordt aangeno men is gestorven. De twee overgebleven walvissen leken er slecht aan toe toen het ijs, dat door Sovjet-ijsbrekers was ge broken, donderdag weer dicht vroor. Beide dieren bloedden, maar hun verwondingen leken op pervlakkig. De ijsbrekers Vladimir Arseniev en Admiraal Makarov bleven echter in de buurt om zo no dig nog eens de helpende hand te bieden. De twee schepen waren ei genlijk op weg naar Vladivostok, maar hadden de thuisreis enkele dagen uitgesteld om bij de red dingsactie te helpen. De walvissen waren in het pakijs vastgelopen toen zij op hun jaar lijkse trek naar warmere wateren bij Baja California door vroeg inge vallen vorst werden verrast. De dieren werden wereldnieuws en de kosten van de reddingsactie wor den becijferd op 2,6 miljoen gul den. VANMIDDAG IN ALLE VERZORGINGSTEHUIZEN van Leiden, Oegstgeest en Zoeterwoude ledereen is welkom van 14.00 tot 16.00 uur DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND l Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I per maand 23 95 per hall iaar 141 90 (alleen mogeii|k met automatische betaling) r—j per |aar 270.25 per kwanaai 70.95 - uw voorkeu' aank,u,se' De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis in de bus' Naam Straat Posicoöe'P'aats Teietoon:v m controle bezorging I U kunl bon opttur»n nin Leif1*ch Alph#n» D»gbl»d Anlwoordnumm«< 100s0.1 De railjardeninvesteringen van Kuwayt pagina 21 Leiden trok menige grote kunstenaar pagina 25 Emigranten geïsoleerd in Australië VANDAAG 40 PAGINA'S

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1