spo0r;tv Hein Verbruggen: 'Een doodschop op het voetbalveld is erger dan een pilletje pakken' 'De wereldbeker slaat aan' Leiden blijft aan de leiding Zilveren Molen 'Het baanwielrennen heeft zijn tijd gehad' Gematigd optimisme bij DIOK voor topper Afvallige Van Gennip en Visser pleiten voor gelijke behandeling ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 PAGINA 19 BRUSSEL (GPD) - Nederland is niet zo heel erg rijk aan internatio naal topsport-kader. Een van de weinigen, die de nationale bond is ontstegen, is Hein Verbruggen, vice-voorzitter van de UCI, de in ternationale wielrenunie. Maar meer nog: voorzitter van de FICP, de baas van de profsectie in die UCI. door Peter Ouwerkerk Verbruggens voorganger kent al niemand meer, maar iedere bij de profwielersport betrokkene weet inmiddels wel welke beeldenstorm de Brabantse Brusselaar heeft te weeg gebracht. Menig heilig huis heeft hij omver getrokken, menige oude structuur geslecht, heel wat nieuwe ideeën gespuid, en steeds meer beginnen ze de toon te zetten: het FICP-klassement, de wereld beker, herwaardering van de wed strijdkalender. Tegenstand ondervindt Ver bruggen genoeg, maar: hij lijkt aan de winnende hand. Niet in de laatste plaats dank zij het laten meepraten van, en beslissen door ploegleiders (sponsors), renners, organisatoren. De profwielersport is niet langer de liefhebberij van een paar vergrijsde wedstrijdba zen, maar eigendom van iedere, een rol spelende partij. Een paar vorderingen na seizoen 1988 in kaart gebracht, met als hoofdmoot: de doping. Meer dan eens werd ook de, toch al niet scho ne wielersport er in 1988 mee opge zadeld: een stuk of twintig gevallen totaal, met een bedriegende Tour winnaar als grootste bijzonder heid. Verbruggen verdriet dat. Maar hij doet niet mee aan de hek senjacht, persisteert bij zijn nogal revolutionair standpunt: leg de- verantoordelijkheden elders. Ook al weet hij bij voorbaat dat zijn te genstanders er hun pijl-en-boog op leeg schieten. Onlangs in Gent, op een UCI-ver- gadering ter gelegenheid van de WK, kregen de profs hun eigen do- pingreglement, maar nóg gaat het Verbruggen niet ver genoeg. „Schande", roepen de felste do- pingjagers over hem af. „Ik denk slechts genuanceerd", is zijn re pliek. Ook in dit gesprek. Wat is in jouw ogen het voor naamste winstpunt van het nieu we doping-reglement voor prof wielrenners? Verbruggen: „Dat het juridisch aanzienlijk meer onderbouwd en verantwoord is dan we tot nog toe hadden. Het gaat om beroepsmen sen, die mag niet je niet over één kam scheren met zogenaamde amateurs. Levenslang schorsen is er bijvoorbeeld niet meer bij, twee jaar wordt al heel moeilijk. En per 1 januari gaat er ook een arbitrage commissie van start, waarin juris ten zitten, die aangevochten straf fen op hun juistheid zullen beoor delen". En dan ben je tevreden? Verbruggen: „Nog lang niet. Er zal iets verbeteren, maar we komen er nooit uit zolang we ons beperken tot wat we nu aan net doen zijn: controle en repressie. Het is 'bon ton' hard van leer te trekken tegen doping en dopinggebruik. Het is niet anders als wanneer je aan één miljoen Nederlanders zou vragen: wat doen we met de criminaliteit, het drugsprobleem? Dan ant woordt 999.999: Schande, flikker ze maar in de bak, schiet ze maar dood. zet ze maar tegen de muur. Zo is het ook met doping. Kijk naar wat een controleur als professor Debackere onlangs weer in het Ca priool zei: nog veel harder straffen. Maar wat heeft dat dan tot nog toe geholpen? Ja, maar dat komt om dat we nog niet hard genoeg straf fen. Dan ben je dus uitgeluid. Ac cepteer het bestaan, en doe daar wat mee. Maar, het wordt je niet in dank afgenomen, genuanceerd over doping te denken. Dan krijg je het verwijt, datje de controles wilt afschaffen". En dat wil je niet? Verbruggen: „Beslist niet. Dan denk ik datje het kind met het bad water weggooit. Maar de manier waarop we nu al jaren proberen het dopingprobleem op te lossen, is nutteloos, weggesmeten geld, lukt niet. Als je door één pilletje te pak ken een miljoen kunt verdienen, daarmee je toekomst en die van je gezin zeker kunt stellen - wie bez wijkt er dan niet aan die verlei ding? Het zijn niet de atleten zelf, de wielrenners, de sporters; het zijn de bonden, de organisatoren, het IOC die ze op het spek binden. Wij jagen de renners toch drie we ken lang door het Franse land, 4000 kilometer aaneen, bergop bergaf? Het IOC staat toch toe, dat er we ken- maandenlang wordt gepraat en geschreven, geld wordt ver diend aan de 100 meter van de eeuw, tussen Johnson en Lewis? Dan moet je ook je kop niet in het zand steken, als er iemand op zeke re manier uit een blessure probeert te komen, met zulke bergen geld achter de Finish". Je kunt het wel verklaren, maar het is reglementair nu een maal verboden. Verbruggen: „Het is ook af keurenswaardig, als ik in mijn re- glementenboek kijk. Maar mense lijk bezien: hij die zonder zonde is, werpe de eerste steen. Zoals Johnson nu dient als opgejaagd wild: belachelijk. Hij heeft een fout gemaakt, hij is betrapt, heeft zijn medaille moeten inleveren, alsof dat al niet erg genoeg is. Dat is het ergste wat hem kon overkomen. Maar niet twee jaar schorsen, hè, die man is beroeps. Wat moet je in de maatschappij al niet uitvreten om twee jaar je vak niet te mogen uitoefenen? Ik vind een doodschop op een voetbalveld persoonlijk veel erger dan het pakken van een pilletje". Maar, het is competitie-verval send. Verbruggen: „Ach wat... Ik las laatst in een interview met Haico van Staveren de zin: 'maar als er zes sporters tegen elkaar uitko men, en ze drogeren zich alle zes, dan hoeft het niet meer te worden verboden, want dan is het niet meer competitie-vervalsend.' Een pikante, interessante observatie". „De dopingcontrole anno 1988 is uitgemond in een politiek spel, met het IOC in de hoofdrol. Ik krijg daar een heel vieze smaak van in de mond. Wat moet ik er nou mee als ik de Italiaanse bond een prof- sprinter twee jaar zie schorsen, ter wijl ik weet dat de Italiaanse bond danst naar de pijpen van het Itali aans Olympisch Comité, want daar krijgt de bond geld van; en prof sprinters worden op de Olympi sche Spelen niet toegestaan... En wat moet ik er mee als ik onlangs professor Donike spreek, die op weg is naar de WK body building, om te controleren. Maar we weten toch allemaal, dat daar nogal be hoorlijk met hormomen wordt ge werkt? Tuurlijk, zegt Donike, maar dan ben ik ook eens veertien dagen in Australië... En wat moet ik er mee als ik professor Debackere uit Gent zijn laboratorium maar hoor verdedigen; driftig op zoek naar nieuwe erkenning door het IOC, want dat levert geld op, maar han delend volgens het adagium dat al le wielrenners spuiters en slikkers zijn; moeten wij daar onze renners laten controleren? Dan vraag ik me af: is dat nou werkelijk de weg die wij mee moeten volgen?" Welke weg dan? Verbruggen: „Je moet een sys teem ontwerpen, waarin je de spor ters individueel begeleidt, contro leert. Wij hebben in Nederland te maken met 80 beroepsrenners, die moet een dokter toch maandelijks kunnen opvangen? Als hij consta teert, dat er verboden middelen worden gebruikt, kan hij die ren ner ter verantwoording roepen, wat ben jij aan het doen en waar om, met hem erover praten, hem voorlichten, reclasseren als dat no dig is. Dan kun je een heel groot deel van de mythe die om doping hangt, wegnemen. Want hoe is het: 80 percent gebruikt omdat ze den ken dat de buurman het ook ge bruikt. En er is inmiddels al van heel wat stoffen bekend, dat ze niet helpen. Amfetaminen niet, cortiso- nen niet, en ook van anabolen is nog allerminst aangetoond datje er harder van gaat fietsen. Ze-hel pen-niet". Ze helpen je eerder herstellen, ze stellen je dus in staat eerder weer harder te gaan fietsen. Verbruggen: „Maar juist daarvan zegt nu juist ieder enigszins libe raal ingesteld iemand: maar is dat dan niet beter voor het lichaam? Als je een herstel medicatie achter wege zou laten op momenten dat die uiterst nuttig kan zijn, ben je juist dan niet ongezond bezig? Mits er verantwoord werkende dokto ren in het spel blijven natuurlijk. Het is iets anders als je maanden van tevoren anabolen gaat stapelen met de bedoeling zoveel spier kracht te krijgen, dat je wel beter moet gaan presteren". „Dat vind ik ook het verschil tus sen een atleet en een wielrenner. Een atleet loopt vier keer per jaar hard, verdoet zijn tijd verder met trainen, een wielrenner zit negen maanden achtereen op de Fiets, 100 tot 160 wedstrijden per seizoen lang". Een individucel controle-sys teem, wie gaat dat betalen, en wat zijn de sancties, en vind je voor dit standpunt een meerder heid binnen de UCI? Verbruggen: „Dat geld kan sim pel worden gevonden: het geld dat we nu in de controles stoppen er voor gebruiken. Sancties moeten er blijven; als we op renners stuiten die willens en wetens in het wilde weg pakken, dan moet duidelijk zijn dat we op dit soort Figuren niet zitten te wachten. Dat zijn de rotte plekken die we er voorgoed uit moeten snijden. Het is als met de combine en de koers (ver)kopen. Combine per ploeg moetje kunnen rijden, anders win je nooit wat zo zit deze sport nu eenmaal in elkaar. Maar in een kopgroep van vijf zit ten, en die andere vier gaan uit kopen dan mag je voor mij le venslang worden geschorst". „En wat de UCI er van zal vin den? De FICP heeft maar vier van de tien zetels in de UCI-top. De amateursectie loopt vanzelfspre kend in de pas bij het IOC. We heb ben al heel veel moeite gehad de nieuwe doping-reglementering er door te krijgen. Veel verder gaan, wordt nog lastiger. Maar wat heb ben wij met het IOC te maken? De 'licence unique', amateurs en profs op één licentie, lijkt toch al van de baan. Dan mogen de profs maar niet naar de Olympische Spelen, la ten ze tennissers en atleten wel toe. Wij hebben ieder jaar onze WK en de wedstrijden om de wereldbeker. Amateurs, ik vind het wel best hoor..". ZATERDAG 13.00-13 15 BBC 1 Autoraces: de 'Cha riots of Fire'-race in Cambridge 13.15-18 00 BBC 1 Grandstand met paardenrennen in Ascot; rugby: de Hall of Fame Match (Engeland-rest van de wereld) in Headingley; bowls: de Engelse kampioenschappen indoor bowls in Preston. 13 55-14.55 Super: Sportsworld" sport nieuws uit Amerika. 15.30-16.30 Super Pro Celebrity Golf 15 30-16 30 SKY The Bi-Centenmal Gold Cup: voetbaltoernooi met de natio nale teams van Australië, Brazilië, Argen tinië en Saudi-Arbabië 16.05-17 00 Did 2 Paralympics'88 16.30-17.30 SKY: International Motor Sports motorsportmagazine. 16.30-17.30 Super: American College Football. 17 40-19.50 BBC 2 UK Indoor Bowls 18.00-18.55 Did 1 Sportschau: met on der andere Bundesliga-voetbal. 18.10-18.15 BBC 1: Sport. 19.30-20.00 Did 3: Sport im Westen ma gazine. 22.05-23.25 Did 2. Das aktuelle Sport- Studio. 22.15-22.30 BBC 1 Sport. 22.15-22.45 BBC 2: UK Indoor Bowls 22.35-23.35 SKY- Eye on Sport sport- magazine met actuele en historische op- 23.35-00.35 SKY: VFL Australian Rules Football. 01.50-02.35 BBC 2: UK Indoor Bowls. ZONDAG 08.00-09.30 Did 1: ARD-Sport extra au tosport: Grote Prijs van Japan voor For- mule-1 wagens vanuit Suzuka. 13.30-14.25 Super: Motor Cycling Events: motorsportmagazine. 13.45-15.30 RTL Motorsport extra: autosport: GP van Japan formule-1 14 30-15.30 Super. Gaelic Football'88. 14.50-19.00 TV 5: Tennis, finale van het toernooi in Bercy. 15.00-17.00 Did 1. ARD-Sport extra: paardesport: concours hippique van Stuttgart; autosport: GP van Japan for mule-1 15 00-18 00 BRT 2 Stadion: sportmaga- zme met nationale en internationale sportevenementen. 15.25-16.30 SKY Eye on Sport- sport- magazine met recente en historische op- 15.30-16.30 Super: World Sport Special sportmagazme. 16.00-16.35 BBC 2: Autoraces GP van Japan formule-1 16 35-17 30 BBC 2 UK Indoor Bowls. 17.10-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage. 18.05-19 05 BBC 2 Rugby Special M.d- lands-Austrahê, Wales B-Frankrijk B, Stewart Melville-Glasgow High. 18 10-18 40 Did 1 Sportschau 18.25-18.55 Super Soccer Scene het laatste voetbalnieuws. 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport I. 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen ma- 19*50-19.58 Did 1 Sportschau-Tele- gramm. 20.05-20.40 BRT 1: Sportweekend: sportmagazme. 20.10-20.25 Ned 3: Studio Sport II eer ste divisie-voetbal. 21.55-22.10 Did 2: Sport am Sonntag. 22.40-23.40 Super: Major League Base- ball'88 01.00-02.05 BBC 2: UK Indoor Bowls. DORDRECHT - De basketballers van Luba/Leiden hebben hun top positie in de eerste divisie weten te handhaven door een eenvoudige overwinning op het nog puntloze Rowic: 67-101. De Dordtse hekke- sluiter had niets in te brengen te gen de Leidse ploeg, die al snel een flink gat sloeg. Bij de rust was de stand 29-46. Het schotpercentage van de gas ten bedroeg 62 procent en topsco rer werd Tom Gussen met 24 pun ten, waarvan 14 uit vrije worpen. Erik-Paul van Weeren nam 21 pun ten voor zijn rekening. LEIDEN - De tweede halve Finale van het Zilveren Molentoernooi tussen Quick Boys en Leiden is verplaatst naar 15 november. Beide halve Finalisten zouden eerst ko mende week tegen elkaar aantre den op het veld van LFC, maar op verzoek van de Katwijkse zaterda geersteklasser is het treffen twee weken uitgesteld. De winnaar van Quick Boys-Leiden treft in de eindstrijd van het toernooi Rijns- burgse Boys. BRUSSEL (GPD) - Het profes sionele baanwielrennen lijkt op sterven na dood. De WK's zijn al jarenlang wedstrijden zonder deelnemersveld, en nu dreigt ook het winterbaancircus Holi day on Bikes, de zesdaagse dus, te verkommeren. Is het niet de hoogste tijd voor de UCI, de FICP in te grijpen? Waar blijft het plan-Puig, aange kondigd toen de Spanjaard acht jaar geleden UCI-president werd? Moeten de profsponsors niet verplicht worden een paar specifieke baanrenners in dienst te nemen? Waar blijven de (inter nationale) vrijages met de tv-sta- tions? Verbruggen is duidelijk: de baan als profdiscipline heeft zijn tijd gehad. „We verkeren in de zelfde positie als destijds het in ternationaal handbalverbond. Dat moest ook het veld laten schieten, en kiezen voor de zaal. Dat was toch veel spectaculair der? En dat wilden de mensen. In de wielersport wil het publiek kennelijk geen zaalwielrennen meer, kiezen ze voor de criteri ums en de cols. Rooks is heroïek, de baan niet. Wie dat niet ziet, is belanghebbende of blind voor de realiteit, kortom niet objectief'. „Als je ploegen verplicht zou stellen baanrenners op de loon lijst te plaatsen, dan moet je er wel van overtuigd zijn, dat de baansport een toekomst heeft. Maar niets lijkt te helpen. Ikzelf ben van onbesproken gedrag, want ik zat destijds in de KNWU- commissie, die met die anderhalf miljoen over de brug is geko men. Maar ook tv-registraties gaan het niet redden. Je hebt te genwoordig zoveel keus op de kabel. De man met een pils voor de buis ziet toch veel liever vier herhalingen van een doelpunt van Gullit, dan drie minuten sur place van twee sprinters?" „Alleen de stayerij, die heeft nog wel bekijks. Dat is speed, co- lor and danger, zoals de Ameri kanen zeggen. De hekken iri, tachtig in het uur. Dat kan zich zelf propageren. Maar ja, ik moet toegeven dat nu juist de stayers en gangmakers niet zijn bezig ge weest om zichzelf van de toe komst zeker te stellen". BRUSSEL (GPD) - De Super Prestige Pernod, het individuele regelmatigheids-klassement in het profwielrennen, was dit jaar al verdwenen, deels ook omdat de combinatie alcohol-reclame en sport niet langer werd getole reerd in Frankrijk. Volgend jaar verdwijnt ook de wereldbeker voor ploegen-oude stijl. De Super Prestige werd ver vangen door het FICP-Vélo klas sement, een ingewikkelde rang schikking naar tennis-voor- beeld. En de wereldbekerstand wordt voortaan opgemaakt aan de hand van meer wedstrijden. Beide worden gesponsord door Perrier, dat contracten voor vijf jaar afsloot tegen een jaarlijkse 'donatie' van 650.000 gulden, op lopend tot één miljoen. De ideeën van de FICP op dit punt lijken te bevallen. Maar gaat Perrier niet in de wielen rij den van Coca Cola en Sprite - twee grote koers-sponsors in Frankrijk en Italië? En wat valt er op het gebied van de wereld beker nog meer te verwachten? Verbruggen: „Perrier is heel bescheiden, stelt geen onvervul bare eisen: een kleine huldiging van de FICP-leider na de officië le ceremonie, naamsvermelding Perrier World Cup in de officiële misschien dat we de wereld beker wedstrijden in uniforme auto's kunnen stoppen, die dan een kleine reclame voeren. De andere sponsors worden niet weggedrukt". „De wereldbeker-gedachte slaat enorm aan. We hadden dit jaar dertien wedstrijden, het zul len er volgend jaar wel vijftien worden, en we kunnen nog ver der uitbreiden. Montréal wil er op, een nieuwe koers in Enge land, één in Oostenrijk, Polen misschien in 1990. We moeten al leen oppassen niet te gaan over voeren. Het moet iets exclusiefs blijven. Maar als je weet, dat de GP Montréal, die dus dit jaar voor het eerst en met groot suc ces draaide, er van een sponsor zomaar 350.000 Canadese dollar kan bijkrijgen als de wedstrijd het etiket World Cup heeft, dan merk je de impact". Het aantal deelnemers aan we reldbeker-klassiekers werd aan banden gelegd: maximaal 200, vooral om redenen van veilig heid. Er kwam kritiek op, ploe gen vielen buiten de boot. Gaat dat alsnog veranderen, of moe ten de ploegen verkleinen? Verbruggen: „Zeg maar nee. Alleen wordt op verzoek van de ploegleiders/sponsors hier en daar wat soeDeler gehandeld. Als je de eerste 20 ploegen van de FICP-lijst startgelegenheid wilt garanderen, en je merkt in Mil- aan-San Remo, dat je, als gevolg van de grote Italiaanse interesse, moet uitbreiden, dan mogen er van mij ook 208 starten. We heb ben Torriani alleen even willen laten zien waar de macht hoort te liggen, in wielerland. Dezelfde souplesse geldt ten aanzien van de Ronde van Vlaanderen. Er is alleen gesteld: je moet als ploeg wel bij de beste 35 staan, anders hoor je er niet thuis. En ik per soonlijk vind, dat je steeds op nieuw een klassement moet op maken, dat er constant sprake moet zijn van promotie en degra datie. Dat houdt de spanning erin". „Wat die kleinere ploegen be treft: ik heb nogal onder het mes gelegen. Dit systeem zou leiden tot ontslagen, vermindering van de werkgelegenheid. Ze moesten terug naar ploegen van 12, 13 man. Kijk nu wat gebeurt: overal zie je ploegen van onveranderde sterkte. Ook bij Priem en Raas. Ze moeten wel, want na de Tour start er een nieuwe serie wed strijden voor de wereldbeker, tot en met het WK. Wie v/il meetel len moet dus specialiseren, moet er twee achttallen van niveau op nahouden". LEIDEN - De nationale rugbytop- pers Castricum en DIOK treden morgen tegen elkaar in het strijd perk. Een voor beide ploegen zeer belangrijke wedstrijd omdat ze sa men ongeslagen de ranglijst van de ereklasse aanvoeren. Ondanks het feit dat de Leidse ploeg de afgelo pen drie jaar slechts één keer van de Noord-Hollanders wist te win nen, heerst er toch een gematigd optimisme in het DIOK-kamp. International Yves Kummer ziet wel kansen voor de DIOK tegen de regerend landskampioen. „Ik denk dat we in het verleden te gehaast hebben gespeeld tegen Castri cum", aldus de hooker van het DIOK-team. „We moeten niet ten koste van alles de bal in de drie- kwartlijn spelen, maar de tegen stander ook een paar keer onder druk zetten met goed geplaatste hoge en verre kicks. Dat spelletje ligt ons namelijk nu we een veel mobieler 'pack' hebben gekregen. Als we de tegenstander in de scrum kunnen houden denk ik dat we de wedstrijd winnen". Kummer is ook van mening dat de voorbereiding voor de rugby- topper zowel voor Castricum ais voor DIOK niet ideaal is geweest. De afgelopen twee weken kwamen de beide clubs niet voor de compe titie in actie vanwege verplichtin gen van het Nederlands rugbyteam waarvoor beide ploegen hofleve rancier zijn. „Door het vele trainen voor de nationale ploeg zijn de trai ningen voor de club er een beetje bij ingeschoten" aldus Kummer, „een slechte zaak omdat dat het spelniveau naar beneden haalt. Als je dan ook nog eens twee weken niet in competitieverband speelt is dat nauurlijk funest voor het wed strijdritme. De Nederlandse Rug by Bond zou met het plannen van de competitie rekening moeten houden met de internationale wed strijdkalender". Bij de Leidse ploeg zijn de mees te spelers Fit. Alleen het meespelen van flanker en international Robert Broers is onzeker vanwege een en kelblessure. Diederik Renardel, de afgelopen week ziek, speelt waar schijnlijk wel. Bij Castricum is het meespelen van full-back André Marcker onzeker. De international liep vorige week tijdens de weds- rijd België-Nederland een ham stringblessure op. DIOK-voorzitter Ynze Politiek (rechts) reikt een cheque van drieduizend, gulden uit aan bestuurslid Weber van het Koningin Wilhelmina Fonds. Het bedrag is een gedeelte van de opbrengst van het internationale rugby- toernooi dat DIOK in augustus heeft georganiseerd. Op de achtergrond kijken vaderen zoon Kummer (leden van de toernooicommissie) toe. Moto Jan Holvast) BAARN (GPD) Hoewel ze door gaan met hun alternatieve kern ploeg hopen Yvonne van Gennip en Leo Visser in de komende maanden van dezelfde privileges gebruik te kunnen maken als de se lecties van de schaatsbond. De twee coryfeeën, van wie Van Gen nip sinds donderdag zeker is van sponsoring ten bedrage van een ton, hebben daartoe via hun zaak behartiger Hein Vergeer per brief een verzoek ingediend bij de KNSB, die gisteren in Baarn zijn kernploegen presenteerde. Als de bond dwars wil liggen, kan hij het leven voor Visser en Van Gennip in aanloop naar de gro te toernooien zuur maken. Formeel plaatsen alleen de kernploegrijders zich rechtstreeks voor bijvoor beeld de Nederlandse afstands kampioenschappen, die als selec tie gelden voor de Europese titel strijd. Van Gennip en Visser zou den, als de KNSB niet wil meewer ken met het afgesplitste groepje, dan eventueel net zo'n omweg via allerlei gewestelijke selectiewed strijdjes moeten maken als alle an dere niet-kernploegleden. Hoewel KNSB-bestuurslid Jan Charisius onlangs in een krantear tikel al eens heeft gesuggereerd, dat de KNSB het de 'schaatsdissi- denten' niet gemakkelijk hoeft te maken, aangezien dat tweetal de bond de rug toekeerde, wijst alles erop, dat men de twee beste Neder landse vertegenwoordigers in Cal gary terwille wil zijn van KNSB-zij- de. Coach Ab Krook van de man nen heeft al een uitvoerig gesprek gehad met Leo Visser en diens trai ner Arie Koops. Krook: „Ik heb een uitstekende verstandhouding met Leo. Voorlopig voorzie ik geen pro blemen". Krook is wel bang, dat in de toe komst meer schaatsers hun eigen weg gaan volgen dan hem lief is. „Dat is geen goede zaak voor het schaatsen. Daar is deze sport te klein voor. Dan gebeurt hetzelfde als in de wielerwereld. Eerst had je de sterke ploeg van Peter Post. La ter waaierden de renners uit over diverse formaties. Die versnippe ring van talent was niet goed. We moeten oppassen dat zoiets ook niet met het schaatsen gebeurt". De voorzitter van de Begelei- dings Commissie Kernploegen, Dick van Zanten, hoopt, dat het jaarlijks terugkerende gekrakeel rond het selecteren voor de diverse titeltoernooien ondanks de aparte voorbereiding van Van Gennip en Visser tot een minimum beperkt blijft. „De wereld is veranderd en wij moeten mee veranderen. Tot nog was het zo, dat de besten in de kernploeg zaten en werden uitge zonden. Dat is niet meer zo. Onze beste mensen zitten niet meer in een van de kernploegen. De KNSB dient evenwel een algemeen be lang en moet zorgen dat straks bij EK, WK en World Cup de snelste rijders van dit land aan de start staan. De KNSB zal decentraler moeten gaan denken. We hebben twintig jaar geleefd met het begrip kernploeg. Kennelijk is dat een verouderd instituut geworden en worden nieuwe wegen ingeslagen. Wij zullen daar op inspelen". Hein Verbruggen: „Van heel wat verboden stoffen is inmiddels bekend, dat ze niet helpen". (archieffoto gpd»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19