Leiderdorp heeft geen geld voor nieuw beleid 'He kan me wel voorstellen dat de mensen schrikken van onze teksten' Weipoortseweg in januari opgeknapt Dagverzorging voor ouderen Politie gaat optreden tegen speelautomaten ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Debuutelpee Leiderdorpse popgroep Wethouder Keijzers kondigt tegenvallers aan 'Haast is geboden' ZOETERWOUDE - De opknap beurt van de Weipoortseweg in Zoeterwoude kan waarschijnlijk in januari of februari beginnen. Bur gemeester Houdijk heeft zijn zin nen hier tenminste op gezet nu de gemeenteraad het benodigde geld deze week beschikbaar heeft ge steld. Het valt volgens hem te ver wachten dat de provincie, die drie kwart van de kosten voor haar re kening neemt, het besluit zal goed keuren. De uiterst noodzakelijke op knapbeurt is al maanden opgehou den doordat twee bewoners tot nu toe weigerden grond aan de ge meente te verkopen. Deze week bleek dat een van de dwarsliggers zijn verzet heeft opgegeven. Tegen de andere loopt nu een onteige ningsprocedure. De betrokkene liet echter weten dat hij nog steeds hoopt op een overeenkomst met de gemeente. Een van de bewoners van de Wei poortseweg, A. van der Salm, ver telde tijdens de raadsvergadering eergisteren dat de bewoners "al leen maar gelaten kunnen afwach ten wat er gaat gebeuren. Hij vroeg zich wel af of het werk echt in het nieuwe jaar gaat beginnen. Er zijn al zoveel voorstellen en beloftes ge weest, dat we nu langzamerhand het geloof in een spoedige aanpak gaan verliezen". Progressief Zoeterwoude drong aan op sluiting van de weg tijdens uiterst barre weersomstandighe den die de Weipoortseweg extra gevaarlijk zouden maken. Burge meester Houdijk beloofde in sa menwerking met gemeentewerken en rijkspolitie te pogen de ge wenste maatregelen te nemen. Eerder deze week maakte Hou dijk bekend dat voorlopige afslui ting van de Weipoortseweg totdat deze opgeknapt zal zijn, niet haal baar is. Enkele verontruste raadsle den en bewoners hadden hierom gevraagd. De bewoners hebben zeer wisselend gereageerd op de af wijzing. Sommigen toonden zich zeer teleurgesteld, anderen bleken er niet eens van op de hoogte te zijn geweest dat afsluiting onderwerp van discussie was. Zo hoorde een van de bewoners, ir. F. Kuiper, er pas van toen deze week de brief van de burgemeester op de deurmat viel. "Maar de Wei poortseweg is inderdaad een ge vaarlijke weg", zegt Kuiper. "Wan neer ze hier langs de deur zouden komen met een handtekeningen lijst voor afsluiting, dan zou ik mijn handtekening onmiddellijk zet ten". Bewoner Dorepaal betoogt dat "we nu al anderhalf tot twee jaar aan een gevaarlijke weg zitten en die paar maanden er nu ook nog wel bij kunnen". Mevrouw Droogh vindt afsluiting niet direct nodig, "hoewel het voor de schoolkinde ren wel een heel gevaarlijke situa tie is nu. Vooral als het van de win ter glad wordt, valt het niet mee hier op de fiets te rijden". De heer De Groot toont zich wel voorstander van voorlopige afslui ting voor het doorgaand verkeer. "De Weipoortseweg wordt ge bruikt als sluiproute en er zijn hier huizen waar de kopjes van de tafel trillen als er een vrachtwagen voor bij komt". Een andere bewoonster zegt "er niet over te prakkizeren met de kinderwagen over de Wei poortseweg te wandelen. Terwijl de wandeling van hier naar de Ho ge Rijndijk juist zo mooi is. Maar op de fiets durf ik hier nog niet te rijden, laat staan met de kinderwa gen". De heer W.J. Janmaat ten slotte, spreekt van een "belachelijk be sluit" van de burgemeester. "Het is toch te gek dat een opknapbeurt van de hele Weipoortseweg moet wachten omdat een bewoner aan het eind van de weg dwars ligt? Het is hier levensgevaarlijk. Het zou al heel wat helpen als de weg alleen tijdens de spitsuren zou worden af gesloten. Voorschotenaar onderscheiden VOORSCHOTEN - Ir. P.C.J. van der Gaag uil Voorschoten heeft gis teren een koninklijke onderschei ding uitgereikt gekregen door bur gemeester Havermans van Den Haag. Van der Gaag werd officier in de orde van Oranje Nassau bij zijn afscheid als directeur van het gemeentelijke bouw- en woning toezicht. De Voorschotenaar maakt gebruik van de vut-regeling. Opmerkelijk is ook het lied over discriminatie.. "We behandelen dat onderwerp op een gekke manier. Het nummer is geschreven vanuit het perspectief van een vrouw, Ma rianne geheten, die het prettig vindt om gediscrimineerd te wor den". Maar er zijn niet alleen schrikre acties. Het twaalf Nederlandstalige nummers lange album, (nog?) niet op compact disc doch slechts op vi nyl verkrijgbaar in Leidse muziek winkels, valt bij verschillende Hil- versumse platendraaiers zeer in de smaak. Vooral Jeanne Kooijmans van de KRO en de NOS, bekend van het programma Driespoor, lust er wel pap van. Gevolg is dat enke le nummers van de plaat al een paar keer op de radio te horen zijn geweest. Inmiddels zou ook een platenmaatschappij uit Katwijk belangstelling hebben getoond om één der nummers van de plaat als single uit brengen. 'Ze zeggen...' valt onder meer op door de professionele produktie, waarvoor Leidenaar Rens van der Meer, het jongste lid van een zeer muzikaal gezin, verantwoordelijk is geweest. Meestal klinken in ei gen beheer uitgebrachte produk- ties erbarmelijk slecht. De muzikanten van TBC zijn al len multi-instrumentalisten die in uiteenlopende bands uit de regio (Next Crisis, Perspex en High Cri me) hebben gespeeld. De groep komt ondanks de goede produktie op het podium beter uit de verf. Zelf is Bavelaar al veelvuldig op de vergelijking met Toontje Lager gestiiit. Ook die groep grijpt naar uiteenlopende stijlen zoals reggae, ska, jazz. blues, rock and roll en een vleugje klassiek. "Dat we worden vergeleken met Toontje Lager vat ik niet op als een naar bericht. De ellende van het maken van Neder landstalige pop is wel dat iedereen ons direct met alles gaat vergelij ken, tot en met Herman van Veen aan toe. Ik ben trouwens wel de laatste om te zeggen dat we oor spronkelijk zijn". 'Ze zeggen' heeft zo'n 13.000 gul- LEIDERDORP - "Ik kan me wel voorstellen dat men sen schrikken van de tek sten. Maar ik haal mijn on derwerpen voor het groot ste deel uit het nieuws en de tendens is toch dat er vooral negatieve dingen, proble men zijn. Die dingen aan de kaak stellen, dat is niet ne gatief, integendeel zelfs". door Wim Koevoet WARMOND De gemeenteraad van Warmond, ambtenaren, vrien den, bekenden, familie en oud raadsleden hebben gistermiddag tijdens een speciale raadsvergade ring in het gemeentehuis, een recep tie en een etentje afscheid genomen van gemeentesecretaris C. Zoete melk. De eerste ambtenaar van Warmond heeft de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Zoetemelk werd gistermiddag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de bijbe horende versierselen opgespeld door burgemeester Hendrickx- Vlaar van Warmond (links). Zoete melk werd tevens benoemd tot ere burger van Warmond en kreeg daarvoor de bekende gemeentete gel. Ook werd de scheidende eerste ambtenaar van het dorp eigenaar van een fiets. Het meest persoonlij ke cadeau was een map met daarin artikeltjes handelend over een er varing met Zoetemelk en geschre ven door mensen die daartoe spe ciaal waren uitgenodigd. Zoetemelk werkte sinds 1952 voor de gemeente. Ook vervulde hij tal rijke bestuursfuncties bij uiteenlo pende maatschappelijke instellin gen. (foto Henk Bouwman) LEIDERDORP - De horéca in Lei derdorp kan begin volgend jaar een optreden van de politie ver wachten tegen illegaal geplaatste speelautomaten. Uit een inventari satie van de rijkspolitie is gebleken dat van de vijftien bezochte hore- ca-gelegenheden, er acht geen ver gunning hebben voor de aanwezi ge automaten. Bovendien bleek dat er drie zaken zijn die meer auto maten hebben dan maximaal is toegestaan. Volgens de politieverordening van Leiderdorp mogen er per in richting slechts twee speelautoma ten worden geplaatst. In die veror dening is ook bepaald dat in de ge meente geen speelautomatenhal mag worden gevestigd. Raadslid H. van der Zande (PPR/PSP) be toogde gisteren tijdens de commis sie bestuurszaken dat Tenn Bowl boven de Winkelhof al aardig op een automatenhal begint te lijken. Daar staan namelijk maar liefst ze ven automaten. Burgemeester Bruggeman deel de gisteren mee dat horeca-onder- nemers tot 1 december de gelegen heid krijgen een vergunning aan te vragen of het aantal terug te bren gen tot twee. Na een waarschu wingstermijn van een maand zal de politie begin volgend jaar verbali serend gaan optreden. Overtollige automaten zullen dan door de ster ke arm worden weggehaald. Saillant detail is trouwens dat voor de in de gemeentelijke sport zaal Op Dreef aanwezige speelauto maat nooit een vergunning is aan gevraagd. BRIDGEDRIVE - Het Rode Kruis- Voorschoten heeft voor de tweede maal een bridgedrive georgani seerd. Vanavond is het zover in het Cultureel Centrum. De opbrengst komt ten goede aan vakanties voor zieken en gehandicapten. Opgeven moet telefonisch via 01717-5069 of 01717-8104. Ton Bavelaar (33), de 'architect' en woordvoerder van de Leiderdorp- se popgroep Ton Bavelaar Collec tief verdedigt zich tegen de kritiek op de teksten van de in eigen be heer uitgebrachte debuutelpee 'Ze zeggen...' Bavelaar wordt een ex treem zwartgallige kijk op onze sa menleving verweten. Zelfs muzi kanten die aan de plaat hebben meegewerkt geven, los van Bave laar, toe dat de teksten wel wat erg dik zijn aangezet. Maar Bavelaar zelf zegt dat hij de teksten met de bandleden heeft doorgenomen en dat er toen niet één was die zich er tegen verzette. "Dat is eigenlijk best bijzonder want er zitten heel verschillende persoonlijkheden in de groep. Toch konden ze er alle maal mee instemmen. Wat ook weer niet betekent dat we een groep vormen die zegt: kom laten we eens flink wat schoppen uitde len aan iedereen". In zijn teksten gaat de 34-jarige Leiderdorper tekeer tegen de ka tholieke kerk, de verontreiniging van de Rijn en gaat medisch Neder land zelfs in twee stukken over Ba- velaars knie. En dat allemaal om dat Bavelaar zelf flink is geschrok ken van kranteberichten over fou ten bij operaties en over de com mercialisering van de gezond heidszorg. den (studio-uren) gekost en is voor lopig in 500-voud verschenen. Dat er een echte hoes om de schijf heen zit is vooral te danken aan spon sors. Bavelaar zegt Nederlandse tek sten te schrijven "omdat dat voor mij de enige manier om me goed uit te drukken". "Ik gebruik liever mijn eigen taal dan dat ik mezelf met een handicap - een vreemde taal - opzadel. Als vanzelf worden er als je Nederlands gebruikt hoge re eisen aan je teksten gesteld. Ne derlandstalige liedjes over niets, teksten over kopjes koffie bij voor beeld, kun je beter in het Engels doen". De Leiderdorpse popgroep met als derde van boven Ton Bavelaar: "Din gen aan de kaak stellen is niet negatief, integendeel zelfs". ir„,M LEIDERDORP - Het aan tal amMenaren in Leider dorp wordt voorlopig niet uitgebreid. Wethouder G.H.J. Keijzers (financiën) maakte gisteren tijdens de begrotingsbehandelingen duidelijk dat daarvoor geen geld beschikbaar is. Ook voor andere extraatjes biedt de begroting geen ruimte. Keijzers hamerde er gisteren op dat het college vooralsnog wil vast houden aan twee pijlers van het be leid: geen verdere uitbreiding van het ambtelijk apparaat en geen ver dere belastingverhoging voor de burger. De wethouder waarschuw de ervoor dat indien de raad met voorstellen voor 'nieuw beleid' op de proppen zou komen, dat moge lijk zou moeten leiden tot belas tingverhoging. De discussie over uitbreiding van het ambtenarenkorps werd aangezwengeld in het kader van het milieubeleid van de gemeente. Alle fracties waren het er unaniem over eens dat daaraan meer aan dacht moest worden besteed. Zo werd onder meer de suggestie ge daan een afzonderlijke milieu-af deling in het leven te roepen. "Het Oud-wethouder G.C. van Dijk overleden WASSENAAR - Oud-wethouder mr. G.C. van Dijk uit Wassenaar is donderdagochtend op de leeftijd van 81 jaar overleden. Van Dijk be gon zijn politieke loopbaan in 1956, toen hij raadslid werd voor de VVD. In 1970 werd hij wethouder sociale en aanverwante zaken. Daarna was hij tot 1978 wethouder technische diensten in Wassenaar. Hij verzette met name in die perio de veel werk op het gebied van de planologie. is niet vijf voor twaalf, maar één mi nuut voor twaalf', reageerde W- D'er J. de Waard. Keijzers wilde gisteravond wel toezeggen te onderzoeken in hoe verre er binnen het bestaande ap paraat dusdanig kan worden ge schoven dat het milieubeleid extra aandacht kan krijgen. Ook wordt bekeken in hoeverre een rijksbij drage voor het aantrekken van een milieu-ambtenaar kan worden ver kregen. Overigens voegde Keijzers er wel aan toe dat ook andere afde lingen krap in hun personeel zit ten. De wethouder zal binnenkort met een nota over dit onderwerp komen. In de discussie over het milieu uitten de verschillende fracties hun bezorgdheid over een mogelij ke uitbreiding van activiteiten door Vliko. Dat bedrijf krijgt op grond van nieuw provinciaal be leid de mogelijkheid de activiteiten aan de Achthovenerweg uit te brei den. De diverse woordvoerders van de verschillende fracties toon den zich ingenomen met de reactie van wethouder J. den Boeft dat B en W alles in het werk zullen stellen om daar zo mogelijk een stokje voor te steken. Het voorzichtige financiële be leid werd door de wethouder voor financiën mede in het licht van twee tegenvallers verdedigd. Het gemeentehuis is namelijk toe aan een nieuwe telefooncentrale. De kosten daarvan worden geraamd op één miljoen gulden. Ook een van de brandweerwagens is aan vernieuwing toe. De raad schrok zichtbaar van die mededelingen. Voorts herinnerde Keijzers aan de zaken die reeds op het program ma staan, zoals een uitbreiding van de begraafplaats en bibliotheek, re constructie van enkele wegen en het opknappen van speelplaatsen. "We zitten aan de grens van onze mogelijkheden", betoogde de wet houder. Overigens kon de raad zich giste ren vinden in een voorstel van de WD om de zogeheten cai-gelden volgend jaar niet met 4 procent op te trekken. De winsten op deze tak van het gemeentebedrijf maken dat mogelijk. Keijzers zei wel met de nodige aarzelingen in te stem men. "Als een tak van het gemeen tebedrijf winst maakt, is het niet al tijd verantwoord tarieven zonder meer te verlagen. Het beleid moet in samenhang worden bekeken". Keijzers kondigde intussen aan dat Leiderdorpers spoedig met één aanslagbiljet voor gemeentelijke belastingen worden geconfron teerd. Alleen de onroerend-goed- belasting valt daar nog buiten. Ook een CDA-voorstel om 15.000 gulden voor een Novib-project uit te trekken waarover al eerder was gesproken in de raad vond intussen instemming. De sugges ties van de progressieve partijen om de minder draagkrachtigen meer mogelijkheden te geven bij deelname aan culturele en sportie ve activiteiten vond eveneens ge hoor. Wethouder C.A. Huigen toon de zich althans bereid nader te on derzoeken om daar het zogeheten hulpfonds voor aan te wenden. mers thuis te brengen. De dagver zorging kost deelnemers 6,50 gul den per dag en van tevoren is afge sproken dat een oudere hooguit tweemaal per week mag langsko men. Op dit moment zijn er acht vrouwelijke en mannelijke deelne mers, in leeftijd variërend van 65 tot 80. De Stichting Welzijn Oude ren Wassenaar hoopt dat aantal via publiciteit wat op te krikken. Na een jaar beslist de gemeente of ze doorgaat met de dagverzor ging en in welke vorm dat wordt gegoten. Als alles meezit kan de dagverzorging er wekelijks een dagje bijkrijgen: vier in plaats van drie. In de huidige opzet kost de dagopvang 55.000 gulden per jaar. De gemeente heeft geld tot haar be- chikking voor voorzieningen die ouderen zo lang mogelijk thuis houden, maar kan de gulden theo retisch gesproken ook aan lan taarnpalen uitgeven. WASSENAAR - De eerste Wasse- naarse dagverzorging is gisteren van start gegaan in verzorgingste huis St. Willibrord aan de Poort laan. Welzijnswethouder V.J.W. Wensveen opende hier de huiska mer waar drie dagen in de week tien ouderen kunnen worden opge vangen door een beroepskracht en twee vrijwilligers. Overheid en ouderenorganisa- ties willen met de dagverzorging 65-plussers helpen met dingen die ze normaal zelf doen, maar waar ze door omstandigheden niet meer aan toe komen. De verzorging richt zich bijvoorbeeld op mensen die ontslagen zijn uit een ziekenhuis maar moeite hebben met de over gang naar het eigen huishouden, mensen die niet aan de eenzaam heid kunnen ontsnappen en men sen die verzorgd worden door hun kinderen en deze kinderen te veel werk bezorgen. Om maandag-, dinsdag- en woensdagmorgen ontmoeten de ouderen elkaar om tien uur in de huiskamer. Ze krijgen een kopje koffie en samen wordt een pro gramma opgesteld. Mensen met loopproblemen kunnen een onder steunde wandeling maken of gym men. Ook kan er gewinkeld wor den of een bezoekje worden ge bracht aan de kapper van het te huis. Tafelsporten, gesprekken en andere ontspannende bezigheden kunnen eveneens op het program ma staan - met elkaar en met de an dere bewoners van het tehuis. Vast onderdeel is een warme maaltijd rond het middaguur. Busje Om vier uur is de dag voorbij en staat een busje klaar om de deelne-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11