LEIDSCH DAGBLAD Extra steun werven Twijfel over familie-vete de&9 Statiegeld op koelkasten, tv en auto's? Blaaspijpje is niet gevaarlijk Om concurrentie met buitenland aan te gaan TV is probaat slaapmiddel vafl Actie op tv met Mies brengt 24 miljoen op Vlasveld Computers Palestijnse terroristen in Westduitsland opgepakt Hotel Oranje in problemen 'Vrouwen in India vermoord voor transplantatie organen' Vrijdag 28 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38766 Prijs fl. 1,20 DEN HAAG (GPD) De WD- Kamerfractie vindt dat er statie geld geheven moet worden op grote milieu-onvriendelijke pro- dukten, als koelkasten, televisies en auto's. De liberalen zullen dat volgende week voorstellen bij de behandeling van de milieubegro ting van minister Nijpels. Fabrikanten moeten verplicht worden de afgedankte apparaten terug te nemen van de consu ment. Ook moeten ze zorgen voor een milieuvriendelijke ver nietiging van het produkt, aldus de WD-er Te Veldhuis. Grote produkten bevatten in wanden, isolatie en koeling vaak uiterst schadelijke stoffen. Zo is de koelvloeistof van koelkasten zeer slecht voor het milieu. Te Veldhuis meent dat op een koel kast een statiegeld van ongeveer 50 gulden kan worden geheven. DEN HAAG (GPD) - De blaas pijpjes die de politie gebruikt voor alcoholcontrole zijn niet gevaarlijk in het gebruik. De buisjes bevatten weliswaar bijtende zuren, maar die komen alleen vrij als de blaaspijp jes zijn beschadigd. Daarom moe ten zij in een hard-plastic kistje worden bewaard en na gebruik worden vernietigd. Dit zegt het Gerechtelijk Labora torium naar aanleiding van een klacht van een Haagse politie agente. De inhoud van haar hand tasje ging in rook op, toen een am pul uit een blaaspijpje in haar tas brak, waardoor zwavelzuur en kali- umdichromaat vrijkwamen. Vol gens het laboratorium heeft zij de regels voor gebruik niet goed opge volgd. In de gebruiksaanwijzing wordt gewaarschuwd voor de stof fen. Het blaaspijpje is al sinds de ja ren CO in gebruik. DEN HAAG (GPD/ANP) Minister De Korte (economi sche zaken) verdubbelt de steun aan de Nederlandse scheepswerven. Tot en met 1990 is een bedrag van 95 mil joen gulden per jaar beschikbaar. De Korte verwacht dat de Nederlandse scheepsbouw daardoor in staat is nieuwe orders ter waarde van 1,8 miljard gulden in de wacht te sle pen. In 1987 was het steunpercentage op nieuwbouwschepen bij wijze van proef 5 procent. Daardoor kreeg een werf bij de bouw van een schip boven de 60 miljoen gulden maximaal 19 procent steun. Tege lijk verhoogde de bewindsman het jaarlijkse steunbedrag eenmalig van 50 miljoen tot 97 miljoen. Hij rekende erop dat de werven voor 650 miljoen gulden aan orders kon den binnenslepen. Zijn verwachtingen werden overtroffen toen de werven in een half jaar voor 820 miljoen aan or ders bleken te hebben binnenge haald. In het halfjaar daarvoor haalden ze net een tiende daarvan Chinees-Indisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Heeft de beste Chinese kok van Leiden die ook de specialiteiten van de: Kantong keuken, Peking keuken, Shanghai keuken, Si Chun keuken beheerst. Ouders baby doen weer beroep op ontvoerders DORDRECHT (ANP) - De ouders van de ontvoerde baby Renee heb ben vanmiddag opnieuw een drin gend beroep gedaan op de ontvoer ders) om een levensteken van hun kind te geven. In een verklaring, die zij via het Merwedeziekenhuis verspreidden, smeekten zij de ont voerders) hun nu 8 dagen oude kindje te sparen. Bettie en Kees Bos hopen dat eindelijk een eerste contact tot stand kan komen. Naar aanleiding van berichten in de pers, dat de ontvoering mogelijk te maken heeft met een familiedra ma, zeggen de ouders het zeer te betreuren dat die verbanden wor den gelegd. Zij zelf hebben juist geen enkele beschuldiging in de richting van hun familie of ex-fa milie (beide ouders waren eerder getrouwd, willen uiten. Zij hebben de afgelopen dagen, die zij als „af schuwelijk en onvoorstelbaar" hebben ervaren, van hun familie juist alle mogelijke steun gekre gen. De ouders zijn in het algemeen dankbaar voor de berichtgeving in de pers, die er mogelijk toe bij zal dragen dat hun baby wordt terug gevonden. Maar ze hopen, dat de komende tijd de berichtgeving over hun privé-leven onderge schikt zal worden gemaakt aan het belang van de opsporing, aldus de verklaring. Aan het eind van de verklaring zeggen de ouders grote steun te ondervinden van de \ele blijken van medeleven, die ze de laatste dagen hebben ontvangen. De 33-jarige Rotterdammer, die woensdagmiddag werd aangehou den en nog wordt verhoord in het Dordtse politiebureau, is geen fa milie van de ouders van de baby. Dat heeft zijn Dordtse advocaat mr. E.H.B.M. Cremers vanmorgen medegedeeld. De raadsman wil niets kwijt over de achtergronden van de verdachte. BLONKS I O.so GRIEKSE SYROSSCHOTEL salade met fêla en rijst Nieuwstraat 13 (Bij de Burcht) Perioden met zon Perioden met zon. In de nanacht en ochtend nog een enkele bui. Mini mumtemperatuur ongeveer 7 graden. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Matige noordwesten wind, in de avond weinig wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe zon en vanaf dinsdag enkele buien. Tamelijk koud met middagtemperaturen van rondom 9 graden en vooral tijdens het weekeinde op veel plaatsen lichte vorst in de nacht en vroege ochtend. Zaterdag 29 oktober zon op: 07.30 uur, zon onder: 17.17 uur: maan op: 19.44 uur, maan onder: 13.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.35 en 17.47 uur; laag water: 01.39 en 13.48 uur. AMSTERDAM (GPD) Eén op de twaalf tv-kijkers in Nederland valt tijdens een uitzending in slaap. Op elk willekeurig moment dat er 's avonds een programma is, doen 670.000 van de 8,75 miljoen tv-kijkende landgenoten een tukje. Dat gebeurt niet alleen tegen een uur of 11, maar ook tussen 8 en 9 uur kunnen 600.000 kijkers hun ogen niet openhouden. Dat meldt het reclame-vakblad Adforma- tie naar aanleiding van een telefonische enquête onder 1500 perso nen vanaf 15 jaar, dat is uitgevoerd door het bureau Burke/Inter- View. Uit de navraag blijkt dat tv-kijkende mannen relatief iets vaker in slaap sukkelen dan vrouwen en dan vooral mannen tussen 25 en 34 jaar. Eén passagier LONDEN (AP) - Een jonge Japanse vrouw heeft de vlieg reis van haar leven gemaakt met een keus uit 353 zitplaat sen, 6 speelfilms, een eerste klas diner en de aandacht van 15 stewardessen. Mevrouw Yamamoto bleef als enige passagier over voor British Airways vlucht 008 van Tokyo naar Londen, om dat alle andere passagiers waren overgeboekt naar an dere vluchten. De Britse Boeing 747 zou aanvankelijk leeg terugvliegen in Londen om weer te kunnen worden opgenomen in het normale vluchtschema. Disco niet voor Everly Brothers AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse discotheek Ju liana heeft vannacht de Ever ly Brothers geweigerd binnen te laten. Volgens de portier en directie van de discotheek was het gezelschap niet cor rect gekleed. De bezwaren golden vooral het schoeisel Na het eerste succesvolle optreden in Apeldoorn had den de broers Don en Phil met de bandleden en de organisa toren van de Europese tour nee nog een drankje willen nuttigen. binnen. De goede resultaten wer den mede veroorzaakt door de ver hoging van de Investeringspremie Zeescheepvaart van 20 tot 25 pro cent die het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan Nederlandse re ders verstrekt, als zij in Nederland een schip bestellen. Bovendien trok de transportmarkt aan. Volgens de minister heeft de Ne derlandse scheepsbouw met de nieuwe steunregeling een goede uitgangspositie or tie bij te benen. Om te c tegen buitenlandse vaak speciale goedkope financie ringsregelingen krijgen denkt hij eraan om de werven ook in aan merking te laten komen voor een fonds, dat werven in staat stelt de gunstige steunregelingen in het buitenland te evenaren. De order van de Holland Ameri ka Lijn (HAL) voor de bouw van twee cruiseschepen ter waarde van 1,1 miljard gulden ging onder meer door zo'n financieringsregeling aan de neus van de Nederlandse scheepsbouw voorbij. De HAL wil de een afbetalingstermijn van 20 jaar en dat ging de Nederlandse re gering te ver. Verleden jaar kreeg de scheepsbouw forse klappen. Er verdwenen 4150 arbeidsplaatsen, 33 procent van het totaal. Tweeder leed verlies. De tv-actie werd besloten met een Volendams onderonsje. Het Volendams Operakoor trad samen op met zanger Piet Veerman, zangeres Annie Schilder en de groep BZN. Op de voorg rond Mies Bouwman met een van de rolstoelatleten. (foto anp> 24 PAGINA'S AALSMEER (GPD) - De inza melingsactie voor de Wereld- spelen voor gehandicapten in Assen heeft gisteravond ruim 24 miljoen gulden opgeleverd. Het streefbedrag van 20 mil joen gulden was al rond kwart over elf binnen. Mies Bouw man, die de actie op de televisie leidde, noemde de avond een feest. Ze zei er nooit aan ge twijfeld te hebben dat het streefbedrag zou worden ge haald. 'Het heeft weer geklikt tussen mij en de mensen thuis.' van Mies Bouwman de actie nooit zo'n succes had kunnen worden. De kritiek van de Ge handicaptenraad, een overkoe pelend orgaan van 60 organisa ties, dat de actie de vooroorde len over de gehandicapten be vestigt, heeft volgens Van der Linde in het voordeel van de actie gewerkt. Mies Bouwman meende dat bewezen is dat de 'mensen thuis' haar beter ken nen dan de Gehandicapten raad. 'Van vals sentiment is geen enkele sprake geweest.' uitgezonden vanuit Studio Aal smeer, deden tientallen beken de Nederlanders uit de amuse mentswereld, politiek en sport mee. Bijdragen waren er onder anderen van Rinus Michels, Ruud Gullit, Pieter van Vollen hoven, de ministers Ruding en De Korte en Anton Geesink. Tijdens de uitzendingen kwamen twintig bommeldin gen binnen. Ze werden geen van alle serieus genomen en leidden dan ook niet onder breking van het programma. Ruim 10 Jaar computerservice Morsweg 21 2312 AA Lelden Telefoon 071 -120848 Telefax 071 -121582 Volgens de berichten zou moe der Bettie Bos van baby Renee hebben geprobeerd in het Beatrix- ziekenhuis in Gorkum te bevallen. Het ziekenhuis zou zijn gevraagd om bewaking op de afdeling ver loskunde, omdat haar man zou zijn bedreigd door familieleden van zijn vorige vrouw. Toen de directie van het Gorkumse ziekenhuis geen bewaking kon garanderen, zou de moeder hebben besloten in haar woonplaats Dordrecht te bevallen. Het aantal tips, dat bij de politie is binnengekomen, is inmiddels opgelopen tot 300. NOORDWIJK - Hotel Oranje aan de Koningin Wilhelmina Boule vard in Noordwijk aan Zee heeft te kampen met financiële problemen. Het bedrijf heeft surséance van be taling aangevraagd die inmiddels is verleend. Volgens directeur M. Kuijpers zijn de financiële problemen te wij ten aan een aanvangstekort in de fi nanciering. De bouw van het hotel kostte enkele jaren geleden 33 mil joen gulden. Het hotel is èigendom van een vennootschap die wordt gevormd door de directeur en Noordwijker De Geus. De exploitatie van het hotel is volgens de directeur wèl rendabel. Het is de bedoeling met de winst die het hotel maakt, op termijn het financieringstekort weg te werken. Het hotel blijft volgens Kuijpers in elk geval open. Bewindvoerder M. de Leeuw van het advocatenkantoor Blackstone, Rueb van Boeschoten uit Den Haag doet vooralsnog geen mede delingen over de manier waarop het hotel uit de problemen moet komen. DÜSSELDORF (AP) - De West- duitse politie heeft gisteren 13 Pa- lestijnen aangehouden die ervan verdacht werden een terroristische actie te beramen. De arrestaties werden verricht tijdens huiszoe kingen op 16 plaatsen in Neuss bij Düsseldorf, West-Berlijn, Ham burg en Frankfurt. Daarbij werden grote hoeveelheden explosieven, ontstekingen en documenten in beslag genomen. De Hessische Rundfunk in Frankfurt meldde dat de aange houden Palestijnen behoorden tot het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP). Een 30-jari- ge arrestant zou de leider zijn ge weest. De Westduitse autoriteiten wa ren beducht voor terroristische ac ties in verband met het proces in Frankfurt tegen de vliegtuigkaper Mohammed Ali Hamadi, een Liba nese shi'itische moslim. Maar er zijn geen aanwijzingen dat er een band bestaat tussen de aangehou den Palestijnen en Hamadi. De au toriteiten proberen nog te achter halen wat het precieze doelwit van de beraamde terreuractie was. Een zegsman bij het Bundeskri- minalamt in Wiesbaden verklaarde dat er nog meer verdachten wor den gezocht, reden waarom de au toriteiten geen verdere informatie willen verschaffen. Noortje v. Oostveen weg bij tv-journaal HILVERSUM (GPD) - Noortje van Oostveen.verlaat per 1 februari het NOS-Journaal. Zij wordt per soonlijk woordvoerster van de Am sterdamse burgemeester Van Thijn en hoofd voorlichting van die gemeente. De eindredactrice van het half zes-Journaal presenteerde tot voor kort ook Journaal-bulletins. Vol gens Van Oostveen heeft deze wij ziging niets te maken met haar ver trek. „Het lijkt me gewoon een ont zettend leuke baan. Anders was ik met veel plezier mijn werk blijven doen voor het NOS-Journaal." Noortje van Oostveen werkt bij na 7 jaar bij het Journaal. Daarvoor was zij 13 jaar in dienst van NCRV's afdeling actualiteiten ra dio. DEN HAAG (GPD) - De Europar lementariër Nel van Dijk (Groen Progressief Akkoord) wil een ver bod op de zogeheten commerciële transplantatiereizen. Om aan orga nen te komen zouden organisaties er niet voor terugdeinzen vrouwen in India te vermoorden, aldus Van Dijk. Op 14 november zal zij een resolutie indienen bij het Europar lement in Straatsburg. Diverse an dere fracties zouden hun steun hebben toegezegd. Van Dijk verklaarde dit i gen voor de VPRO-radio. Zij ba seerde zich op publikaties in bla den uit Bangladesh en Italië. Het zou gaan om twee bureaus uit Westduitsland. Kapitaalkrachtige Europeanen kunnen op die manier snel aan een nier komen als ze niet op de wachtlijst willen staan in ei gen land. De kosten voor een der gelijk reis bedragen ruim een ton. Het zou gaan om vrouwen uit Bangladesh, die verkocht worden aan personen in India. Een deel van hen gaat in de prostitutie, een ander deel naar 'klinieken', waar ze worden gedood om hun organen te gebruiken voor transplantaties. Ook arme mensen uit India en Bangladesh zouden vrijwillig hun nieren te koop aanbieden. Van Dijk wil dat de Europese Commissie dergelijke reizen ver biedt. De Europese landen zouden India steun moeten bieden bij de opsporing van de criminelen. Er zouden in dat land reeds enige ar restaties zijn verricht. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt' 1 Pef maand f 23,95 Q per Mali taileen mogelijk mei aulomatische betaifngi per kwartaai 70,95 tr laar 270.25 [Pe eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlij gratis m de bus' Straat Postcode/P'a Teie'oon Alpr*nt OtqCM Aniwoo»0i

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1