Beheer overschotten EG een rommeltje Meer geld voor schuldeisers Bredero Onderzoek: handel verandert door gebruik telediensten Braks: beperldng landbouw en visserij moet niet te lang duren Heineken in China DINSDAG 25 OKTOBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Nederland voorbeeld voor andere landen BRUSSEL/LUXEMBURG De Europese Gemeenschap springt uiterst onzorgvuldig om met haar landbouwoverschotten. De kwaliteit en de hoeveelheid van de overschotten aan graan, melk en rundvlees in de opslagplaatsen worden onvoldoende gecontroleerd. Daardoor beschikt men ook niet over een juist inzicht in de waarde ervan. Dat blijkt uit een rapport van het Europese Rekenhof over het be heer van de overschotten. Uit het rapport blijkt overigens dat van de zes onderzochte landen (Neder land. Frankrijk. Westduitsland, Ierland. Groot-Brittannië en Italië) ons land het er nog het beste van af brengt. door Hans de Bruijn De door de EG tegen gegaran deerde prijzen opgekochte hoe veelheden teveel geproduceerde landbouwprodukten worden opge slagen in de lidstaten die ook voor het beheer van de voorraden moe ten zorgen. De totale waarde van al le opgeslagen produkt overschot ten bedroeg vorig jaar volgens de officiële cijfers 24 miljard gulden. De opslagkosten bedroegen vo rig jaar maar liefst 8.6 miljard gul den. Ongeveer tachtig procent van de overschotten bevindt zich in pu blieke opslagplaatsen, de rest in particuliere. In Nederland werd vo rig jaar ruim 450 miljoen gulden uitgegeven voor de opslag. Maar ondanks deze enorme be dragen belastinggeld van de EG- burgers springen de beheerders van de opslagplaatsen buitenge woon slordig om met de kostbare produkten. Bovendien rammelt volgens het Europese Rekenhof de controle op de voorraden aan alle kanten. Controles van de hoeveelheden melk, graan en vlees zijn vaak on voldoende, omdat het controlesys teem niet deugt en de praktische controles door allerlei oorzaken worden belemmerd. Omdat werke lijkheid en opgaven niet met elkaar kloppen, worden miljoenen aan af- schrijvingsverliezen geleden. Slechts drie landen, waaronder Ne derland, houden een goede inven taris bij van de voorraden. Ook de kwaliteitscontrole deugt niet. Door de opslag kunnen de produkten minder van kwaliteit worden. Ook wordt nogal met de produkten gemanipuleerd, zegt het Hof, vooral waar de (particulie re) beheerders van de opslagplaat sen en de producenten te nauwe banden onderhouden. Regelmatig moeten daarom steekproeven genomen worden om de kwaliteit van de boter, graan of vlees te controleren, maar dat ge beurt te weinig of te slordig. In slag aangetroffen sporen van dieren waren, terwijl rundvlees lag opgeslagen vlak naast een partij onverpakte vis. Ook de financiële controle laat veel te wensen over. Het Rekenhof maakt hier een aantal uitzonderin gen voor Nederland. Alleen bij ons komen de declaraties die elke maand naar Brussel gaan overeen met de werkelijkheid, zo wordt ge steld. De manier waarop bij ons de activiteiten van de opkoop-bu reaus worden geadministreerd, wordt als een voorbeeld voor de an dere EG-landen gesteld. Alleen in Nederland bleken de opgaven van de hoeveelheden ook exact in overeenstemming te zijn met de andere gegevens waarover de EG beschikt. De afwijkingen in de cijfers over hoeveelheden en kosten zijn in Nederland het laagst, aldus het Rekenhof. De Europese Commissie krijgt er in het rapport net zo hard van langs als de lidstaten. De Commissie moet immers toezicht houden op de wijze waarop de lidstaten de overschotten opslaan en admini streren, maar die controle vertoont veel hiaten. Een woordvoerder van EG-land- bouwcommissaris Andriessen zei gisteren dat de Commissie de pro blemen onderkent, maar dat de eerste verantwoordelijkheid bij de lidstaten ligt. De Commissie zal een werkgroep opruichten die de aanbevelingen van het Rekenhof gaat bestuderen. "Intussen is de beste manier om deze problemen Geen gedwongen ontslagen bij belastingdienst DEN HAAG (ANP) - In de i opzet van de belastingdienst zullen tot en met 1992 geen gedwongen ontslagen plaatsvinden. Voorwaar de daarvoor is dat de medewerkers bereid zijn enige reistijd naar hun werk of een andere functie dan hun huidige te aanvaarden. Dat zijn de leiding van de belastingdienst en de ambtenarenbonden overeenge komen. Het ministerie van financi ën heeft dit gisteren bekendge maakt. Andere onderdelen van het Be- drijfs- en Personeelsplan Belas tingdienst waarover een overeen komst bestaat zijn nog niet be kendgemaakt. Eerst moet de mi nisterraad nog akkoord gaan. Het bedrijfs- en personeelsplan gaat in op de grote operaties waar de Be lastingdienst de komende jaren mee te maken krijgt, zoals de (ei gen) herstructurering, de operatie 'Oort', de opheffing van de bin nengrenzen van de EG en verder gaande automatisering. Binnen de nieuwe opzet 1 te bestrijden natuurlijk ervoor te zorgen dat er geen overschotten meer zijn", aldus de woordvoerder. MOSKOU (Rtr) Ondernemingen in de Sovjetunie mogen nu offi cieel aandelen uitgeven. Dit heeft de Raad van Ministers van de Sov jetunie volgens het Russische pers bureau Tass per decreet bepaald. Hoewel al eerder enkele bedrijven aandelen in omloop hebben ge bracht, heeft het uitgeven van aan delen pas nu een wettelijke basis. Op grond van de nieuwe wet kunnen particulieren alleen aande len van het bedrijf bezitten waar zij zelf werken. De ondernemingen zelf kunnen ook aan elkaar aande len verkopen. Verder kunnen aan delen worden uitgegeven door handelsbanken. Er is één belangrijk verschil tus sen de westerse en Russische re gelgeving met betrekking tot het aandelenbezit. In de Sovjetunie hebben de aandeelhouders geen zeggenschap over het reilen en zei len van de betreffende onderne ming. "Wat betreft de deelneming Sovjet-bedrijven mogen aandelen gaan uitgeven aan het ondernemingsbeleid zijn de rechten van de aandeelhouders absoluut gelijk aan die van de niet- aandeelhouders. Anders worden de democratische principes ge schaad. Natuurlijk zullen de inko mens wel verschillend zijn", aldus het Russische persbureau. De hoeveelheid aandelen die een Russische werknemer in bezit kan hebben is beperkt. Het totale aan delenbezit mag per werknemer niet groter zijn dan twintig maal het maandsalaris tot een maximum van 10.000 roebel (ongeveer 33.100 gulden). Verder is een grens gesteld aan de uitgifte van aandelen. De limiet bedraagt dertig procent van de to tale waarde van onroerend goed, machines en kapitaal aan van het betreffende bedrijf. Het geld dat de ondernemingen via de verkoop van aandelen ontvangen moet wor den geïnvesteerd in de produktie. Drie bedrijven in de stad Lvov in de Oekraïne behoorden begin dit jaar tot de eerste ondernemingen in de Sovjetunie die aandelen in omloop brachten. Bij twee van de drie bedrijven kregen de werkne mers een belang in de onderne ming, terwijl het derde bedrijf een kwekerij zijn aandelen aan belangstellenden van buiten ver kocht. Een vooraanstaand Rus sisch econoom, Nikolaj Sjmeljov, heeft begin dit jaar nog opgeroe pen over te gaan tot een westerse vorm van aandelenuitgifte, opdat de Russische industrie voor haar verdere ontwikkeling over vol doende kapitaal kan beschikken. Bondsrepubliek dreigt 1x3011131110's tegen te houden DEN HAAG (ANP) - De Westduit- se minister van verkeer. Warnke. heeft gedreigd Nederlands vracht verkeer bij de grensposten te laten tegenhouden. De vergunningen van Nederlandse transportbedrij ven voor ritten door de Bondsrepu bliek voor dit jaar zijn op. Warnke heeft zijn dreigement vo rige week bij minister Smit op tafel gelegd. Afgesproken is nu dat Ne derlandse en Duitse ambtenaren op 17 november bijeenkomen om over het probleem te praten. Tot die tijd kunnen Nederlandse vrachtwagens in elk geval onge stoord de Bondsrepubliek in. WANROY/VLISSINGEN (ANP/GPD) Het systeem van vangst en produktiebeperking in landbouw en visserij door middel van quota heeft op de langere ter mijn te veel nadelen. De controle vormt nu al een groot probleem bij de bestaande quoteringsbepalin gen in de landbouw en de visserij. "We moeten er voor oppassen dat Nederland niet een politiestaat wordt. Daarom kies ik op langere termijn voor een beleid waarbij de vrije markt bepaalt wie wat waar produceert", zei minister Braks van landbouw en visserij gisteren in het Brabantse Wanroy op een bijeenkomst van het CDA. De quotering heeft op korte ter mijn wel gewerkt, aldus Braks, maar er kleven teveel nadelen aan om er lang mee door te gaan. "Bij een hoog prijsniveau is het vrijwel onmogelijk om de producenten in toom te houden. Ik voel daarom veel meer voor een vrije handel. Het prijspeil moet dan wel zijn af gestemd op efficiënt producerende bedrijven." Braks verwacht dat het systeem van de superheffing nog wel enke le jaren in moet worden gehouden. "Als we er nu mee ophouden ver vallen we in onze oude eerder ge maakte fout en ontstaan er weer gi gantische zuivelvoorraden". Aan de quotering van de visvangst ligt een andere reden ten grondslag, zo betoogde de minister. "De zuivel- produktie was te hoog, daarom moest deze worden beperkt. De den ingetoomd om te voorkomen dat complete vissoorten met de on dergang worden bedreigd". Het probleem van de vangstquo tering kan volgens Braks alleen worden opgelost als de vangstmo gelijkheden worden afgestemd op de hoeveelheden die redelijkerwijs kunnen worden gevangen. Daar om is het nodig dat een aantal vis sers zich laat uitkopen, aldus Braks. "Ik heb daarvoor 100 mil joen gulden beschikbaar. De vis sers voelen er echter niets voor om zich te laten uitkopen. Ze hebben zelf te veel geld. Omdat de aanvoer van geld is beperkt, wordt er goed voor betaald. Arme vissers zijn er niet meer", aldus minister Braks. Kapotmaken Voorzitter Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond heeft gisteren de vrees uitgesproken dat steeds meer vissers zich gedwon gen zullen zien op den duur illegaal vis aan wal te brengen. Ook vissers die voldoende vangstrechten heb ben, dreigen afhankelijk te worden van dé zwarte markt. "Een sneeuw baleffect treedt op omdat de offi ciële marktprijzen dalen door de il legale aanvoer. De prijs van illegale vis ligt 25 tot 50 procent onder die voor legale", aldus Nooitgedagt. De volledige Nederlandse visse rij dreigt de dupe te worden van de illegale praktijken, merkte de voor zitter van de Nederlandse Vissers bond op. Zijn conclusie luidde kort: "Wij zijn bezig elkaar kapot te AMSTERDAM Deze kartonnen stoel is te zien op de vakbeurs Sale '88 die tot en met morgen wordt gehouden in de Amsterdamse RAI. De stoel be staat uit op elkaar gelijmde lagen karton, zodat hij in allerlei vormen, zoals een bedrijfslogo, kan worden vervaardigd. (roto anp) visvangst moet daarentegen belastingdienst (die begin jaren uuiueiijKe gereed moet zijn) worden twee Hypotheekbank De Westland/Utrecht Hypo theekbank verkoopt haar dochter onderneming .de Frankfurter Bo- denkreditbank (FBK) aan de Deen se hypotheekbank Nykredit. De FBK had vorig jaar een balansto taal van 446 miljoen mark en gaat op 31 december van dit jaar over in Deense handen. I Verpleegsters Drie van de vijf vakbonden die de Franse verpleegsters vertegen woordigen, hebben de door de re gering voorgestelde loonsverho gingen, ongeveer 200 tot 430 gul den per maand, gisteren aanvaard. De verpleegsters beëindigde zon dag hun staking, maar blijven pro testeren op regionaal niveau. doelgroepen van belastingplichti gen onderscheiden: particulieren en ondernemers. Dit betekent dat in de toekomst de verschillende belastingsoorten en daarbij beho rende werkzaamheden (heffing, controle en inning) binnen één een heid worden 'samengevoegd. De huidige opzet kenmerkt zich door aparte inspecties naar soort belas tingen en aparte eenheden voor heffing, controle en inning. Parti culieren en ondernemers kunnen dan voor alle fiscale zaken terecht bij één loket. Er komen 11 eenheden grote on dernemingen, 28 overige onderne mingen, 18 eenheden particulieren en 12 eenheden waar ondernemers en particulieren behandeld zullen worden), alsmede negen douane districten. UTRECHT (ANP) - De schuldei sers van het failliete Bredero-con- cern zullen waarschijnlijk veertig procent in plaats van de eerder voorspelde 25 procent van hun geld ontvangen. De meevaller is voor een deel te danken aan de be tere prijzen die de verkochte be drijfsonderdelen hebben opge bracht. Dit hebben de curatoren, mr. W. Bekkers, W. Küh en mr. A. Voute, meegedeeld in hun tweede verslag. De curatoren houden nog wel een slag om de arm, maar verwach ten toch dat het uitkeringspercen tage hoger uitkomt dan de begin dit jaar voorspelde 25 procent. Het gaat hierbij overigens om de zoge naamde concurrente schulden, die tesamen uitkomen op een totaalbe drag van 175 miljoen gulden. De 20 miljoen aan bevoorrechte schul den bij banken en de fiscus moeten eerst worden betaald alvorens de concurrente schuldeisers aan hun trekken komen. Hoeveel geld er uiteindelijk be schikbaar is voor de grote groep schuldeisers is nog afhankelijk van wat er met de verkoop van onder meer de Geldens-groep wordt ver diend. De gezonde Bredero-bedrij- ven werden vorig jaar juli afge splitst van het noodlijdende moe derconcern en ondergebracht in de Geldens-groep. Inmiddels is een deel van de Geldens-groep ver kocht aan BAM-holding en wordt met het Westduitse concern RWK onderhandeld over de verkoop van een tweede deel. Het gaat om Bre dero Beton te Maarssen, Oosthoek en Zoon te Zoeterwoude, De Me teoor te Rheden, De Oude IJssel Betonconstructies te Terborg, Ve- lopa te Leiderdorp, Stelcon te Brussel, Kemper Beton te Tilburg, Stelcon, Gipsbouw en Gibouw alle te Utrecht. De opbrengst zal voor het overgrote deel gaan naar een bankenconsortium onder leiding van de ABN. Bredero Internationaal heeft haar werkzaamheden in Algerije voortgezet. Verwacht wordt dat het project, de bouw van vijf scholen, eind volgende maand wordt opge leverd. De curatoren rekenen erop dat de verstrekte garanties dan op korte termijn en voor een groot deel zullen worden vrijgegeven. Ook de projecten in Irak en Aruba zullen rond de jaarwisseling als voltooid kunnen worden be schouwd. Met het afmaken van het Shera ton Hotel in Nigeria is nog niet be gonnen. Hoewel reeds vorig jaar zomer de benodigde financierings ruimte voor de Nigeriaanse op drachtgever was geschapen, name lijk een door de ABN te verstrek ken lening van 57,5 miljoen gulden die voor 85 procent zal worden ge dekt door de Nederlandse Crediet- verzekering Maatschappij NCM, werd pas onlangs hiervoor de ga rantie van de Nigeriaanse overheid ontvangen. Van de Nederlandse deelnemin- DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ge bruik van telematica of tele-infor- matiediensten in de detail- en groothandel zal in de jaren '90 enorm toenemen. Door dit toene mende gebruik van bij voorbeeld teleshopping (boodschappen doen via de computer) en videotex (elek tronisch betalen en het elektro nisch uitvoeren van transacties tussen bedrijven) verandert veel voor de handel. Dat is de belangrijkste conclusie uit het onderzoeksrapport 'Tele-in- formatiediensten en de toekomst van de handel' dat staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) gis teren in Den Haag ontving uit han den van de voorzitter van de onder zoeksgroep, prof. dr. C. Brevoord. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van het ministerie van eco nomische zaken door het Econo misch instituut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM) en het Pro jectbureau voor Distributie-econo- De onderzoekers verwachten dat rond 1995 70 miljoen documenten elektronisch zullen worden afge- T handeld. Ruim 20.000 bedrijven .J°" L. van den Bossche wordt de zullen elektronisch informatie uit- nieuwe hoofdredacteur bij het wisselen, voornamelijk via video- weekblad Elsevier, de samenvoe- tex. De consumenten zullen voor 2 ging van Elsevier Magazine en El- tot 3 miljard gulden gaan teleshop- seviers Weekblad. Hij volgt op 1 pen bij de detailhandel, waarvoor november drs. A.S. Spoor op die 350 miljoen keer elektronisch zal zich om gezondheidsredenen heeft worden betaald. Dit komt nu nog teruggetrokken van die post. Van nauwelijks voor in de detailhandel, den Bossche^was adjunct-hoofdre- Alleen in Woerden wordt op grote schaal geëxperimenteerd met elek- Centrale De 700 werknemers bij De Cen trale in Utrecht, een nauw met de vakbeweging verbonden verzeke ringsbedrijf, krijgen vanaf decem ber 1989 een 36-urige werkweek. De Centrale is de eerste verzeke raar die afstapt van de 38-urige werkweek. Elsevier dacteur van Elseviers Weekblad. OPEC Het is niet duidelijk of de com missie Prijsevaluatie en Lange Ter mijn Strategie van de OPEC, iets hebben bereikt met hun driedaags overleg vorige week in Madrid. De OPEC wil een nieuwe serie prijsda lingen voorkomen maar de organi satie heeft steeds minder greep op de internationale oliemarkt. tronisch betalen. Het op grote schaaf gebruiken van tele-informatiediensten be spaart de binnenlandse handel naar schatting minimaal 300 mil joen gulden per jaar, na aftrek van de noodzakelijke investeringen door bedrijven in bij voorbeeld ap paratuur en scholing van het perso neel. Voorwaarde voor het slagen van de invoering van telematica in de maken". Hij liet weten dat r teel af en toe zelfs vis moet worden doorgedraaid op de visafslagen. De minimumprijs wordt niet gehaald. "Dat gebeurt dan", aldus Nooitge dagt. "in een periode van vangstbe perking. waarin niet één visser ge noeg vangstrechten heeft". De ille gale aanvoer is, volgens hem, de oorzaak. De officiële marktprijzen dalen. Het ministerie van landbouw en visserij verrekent bovendien de ge constateerde illegale vangsten met de nationale visquota. De 1 houden daarom rekening met vroege sluiting van h en proberen voordien zoveel moge lijk af te zetten. Anders blijven ze zitten met een ongebruikte vangst- hoeveelheid. Dat was vorig jaar het geval met dé scholvangst die 31 ok tober al werd gesloten. gen werden verkocht BEFU, Nu- con Engineering Contracting en Ingenieursbureau Nordined. In Belgie zijn de belangen in vast goedvennootschappen afgestoten. Verder zijn in de VS nog enkele li quidaties en procedures in voorbe reiding. De dreiging van een faillis sement van Bredero Deutschland is inmiddels afgewend. Zelfs mo gen uit deze deelneming nog enige opbrengsten worden verwacht. Een derde curatorenverslag volgt begin 1989. FUSIE Van Melle Verduyn te Breda en Lekkerland Zuidwest te Tilburg (met distributie vanuit Meppel) gaan per 1 januari 1989 volledig samenwerken in de juridi sche eenheid Van Melle Verduyn BV. De handelsnaam wordt Lek- kerland-Van Melle Verduyn. Dit blijkt uit een gezamenlijke bekend making van de zoetwarendistribu- teurs. AMSTERDAM (ANP/AFP) - Heineken heeft een gezamenlij ke onderneming opgericht met een Chinese partner. De combi natie gaat een belang nemen in de Shanghai Mila Brewery, waar toe de Yimin-brouwerij in Shanghai behoort. Deze heeft een capaciteit van 800.000 liter bier per jaar. Van de totale inves tering van 60 miljoen gulden neemt Heineken enige miljoe nen guldens voor haar rekening. De partners in het samenwer kingsverband zijn Beverages In vestments, waarin Heineken sa menwerkt met de frisdranken- groep Fraser Neave, en de Chia Tal-groep. Volgens Heine ken moet de transactie worden gezien als een eerste verkenning van Heineken op de Chinese markt. Het Nederlandse concern is van mening dat inzicht in de lo kale brouwindustrie en cultuur uitsluitend kan worden verkre gen door daadwerkelijke aanwe zigheid op de markt. ADVERTENTIE Boeken bestellen via de computer. handel is volgens de onderzoekers, dat bedrijven tijdig inspelen op de nieuwe ontwikkeling en hun orga nisaties aanpassen. "Niet iedereen zal in de huidige vorm de finish ha len", luidt de opvatting van Econo mische Zaken. "Er is haast gebo den". drukte Brevoord het be drijfsleven op het hart. Hij wees in dit verband op de verscherpte con currentie door het wegvallen van de binnengrenzen van de EG na 1992. Evenhuis noemde 'samenwer king' het sleutelwoord voor het succes van telematica. Samenwer king moet plaatshebben tussen de taillisten, tussen detaillisten en groothandel en tussen overheid en handel op het gebied van scholing, informatie-uitwisseling en het aan maken van computerprogram ma's. Bovendien moet de overheid er volgens het hoofdbedrijfschap detailhandel op toezien dat er geen monopolies ontstaan door schaal vergroting. De veranderingen binnen de de tail- en groothandel zullen bestaan uit aan de ene kant toenemende specialisatie, maar tegelijkertijd ook uit branche-vervaging. Er ko men speciaalzaken die een breed assortiment produkten voor een bepaalde groep concumenten brengt. Ook zullen branches verva gen doordat het leggen van onder linge contacten makkelijker wordt en goederen en diensten inwissel baar worden. De detailhandel verwacht ook problemen bij de invoering van te lematica. Telematica biedt 'kansen en bedreigingen' aldus de onder zoekers. Detaillisten zouden de noodzakelijke investeringen wel eens niet op kunnen brengen, al valt dit probleem op te vangen door samenwerkingsverbanden. Verder moet de bestaande kennis achterstand in automatisering in de detailhandel weggewerkt wor den .door scholing. Ook dreigt de groothandel gedeeltelijk overbo dig te worden doordat consumen ten direct bij de fabrikanten te recht kunnen. De detailhandel vraagt zich bovendien af wat er overblijft van de winkelsluitings tijden als teleshopping veld wint. Het hoofdbedrijfsschap detail handel en het Verbond van de Ne derlandse Groothandel starten met een miljoen gulden steun van Eco nomische Zaken een voorlich tingscampagne over tele-informa- tica. BURADLOST 'TOP! Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. Bel voor een gratis proefrun. om Burad Q Computerservice Lammenschansweg 15b, Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon 071-317171 Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN A/D RUN Telefoon 0172044301 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7