Sovjetunie moet meer ontwapenen' Verdediging Britse voetbalfans dreigt Heizelproces te verlaten stoutenbeek Oproep Kohl aan Gorbatsjov Privileges voor lieveling van Britse paardensport 'Foto's gijzelaars bestemd voor organisaties in VS' 'Franse gangsters doodden Kennedy PLO vraagt joodse en Arabische Idezers te stemmen voor 'vredesregeling' DEGROTE BIJ STOUTENBEEK DINSDAG 25 OKTOBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (DPA/GPD) - De Westduitse bondskanselier Kohl heeft de Sovjetunie gisteren opgeroepen haar nucleaire en conventionele arsenaal drastisch te beperken. "Wie meer heeft, moei meer ontwapenen", zo zei Kohl tijdens een staatsdiner in het Kremlin op de eerste dag van zijn vierdaagse bezoek aan de Sovjetunie. Vertegenwoordigers van de twee landen ondertekenden gisteren een reeks overeenkomsten over economische samenwer king. In zijn tafelrede zei Kohl zich voor al bezorgd te maken over het over wicht van de Sovjetunie op het ge bied van de korte-afstandsraket- ten. Volgens hem zou de Sovjetu nie een groot deel van deze wapens kunnen weghalen zonder haar vei ligheidsbelangen aan te tasten. Ko hl drong er bij Sovjetleider Gor batsjov ook op aan spoedig onder handelingen te beginnen over be perkingen van de conventionele strijdkrachten. Gorbatsjov benadrukte dat de re latie tussen Moskou en Bonn van essentieel belang is voor de wereld. Daarom moeten zij worden ge kenmerkt door vertrouwen, zin voor de werkelijkheid en dienen ze te beantwoorden aan de geest van deze tijd". In dat verband prees hij de oost-politiek van de vroegere kanselier Brandt en de minister van buitenlandse zaken Genscher. Hulp Cuba voor door orkaan Joan getroffen gebied MANAGUA (ANP/Rtr) - Cuba heeft een medisch hulpteam ge stuurd naar haar bondgenoot Nica ragua die het afgelopen weekeinde is geteisterd door de wervelstorm Joan. Het hulpteam wordt geleid door de Cubaanse onderminister van volksgezondheid en blijft in Nicaragua zolang als nodig is. Het team heeft medicijnen, bloedplas- ma, vaccins en voedsel bij zich. De orkaan Joan, die voorname lijk in het oostelijk deel van Nicara gua forse schade heeft veroorzaakt, heeft de toch al schaarse verbin dingen met de oostkust groten deels onmogelijk gemaakt. Dat deelde gisteren de Belgische arts Mario Goethals, die deel uitmaakt van een door Nederland en België geleide brigade in Nicaragua van Artsen zonder Grenzen (AzG), mee. De Belgische medicus meldt dat de belangrijkste havenplaats aan de Atlantische Kust, Bluefields, compleet is verwoest. In Bluefields woonden ongeveer 40.000 mensen. De helft daarvan is geëvacueerd, nog voordat dit weekeinde orkaan Joan over Nicaragua trok. De hoofdstad Managua, waarvan het centrum begin 1973 door een aardbeving volkomen werd vernie tigd, heeft slechts "een beetje scha de" opgelopen, aldus Goethals, die in de hoofdstad werkt. Volgens hem is de orkaan, na op volle kracht langs delen van de oostkust te zijn geraasd, afgezwakt tot zware winden, die elders in het land veel minder noodlottige effecten had den. Goethals spreekt van 300.000 ge troffenen, van wie waarschijnlijk zo'n 60.000 mensen geheel dakloos zijn geraakt. Een gedetailleerd overzicht van de situatie ontbreekt op dit moment. Sri Lanka In de Srilankaanse hoofdstad Colombo is vandaag een uitgaans verbod ingesteld nadat gister avond zeven doden waren gevallen bij een bomaanslag tijdens een bij eenkomst van de regerende Vere nigde Nationale Partij. Honderden militairen en politiemensen pa trouilleerden in de straten van de hoofdstad. New York Op het eiland Manhattan (New York) zijn gistermiddag één dode en zeker tien gewonden gevallen toen een gebouw van zes verdie pingen instortte. Een van de over levenden, een vrouw, kon pas na acht uur door reddingswerkers uit de puinhopen worden ontzet. De instorting is vermoedelijk het ge volg van graafwerkzaamheden die aan de westzijde van het gebouw plaatsvonden. Suriname De Surinaamse president Shankar heeft de op geldsmokkel betrapte directeur van de Suri naamse Luchtvaart Maatschappij in zijn functie hersteld. Directeur Atta Mungra was vanaf mei dit jaar verplicht met vakantie gestuurd, omdat hij op vliegveld Zanderij werd aangehouden door militairen toen hij 100.000 Nederlandse gul dens het land uit wilde smokkelen. Reagan Het Witte Huis heeft gisteren ge ruchten tegengesproken dat de voormalige Filipijnse president Ferdinand Marcos in 1980 en 1984 miljoenen dollars heeft gestort in de verkiezingskas van president Reagan. De woordvoerder van de Amerikaanse president, Fitzwater, zei dat Reagan "nooit geld van Mar cos heeft gekregen". Verder zei Gorbatsjov: "Ik hoor veel over de zogenaamde Duitse kwestie. De huidige situatie is het resultaat van de na-oorlogse reali teit in Europa. Elke poging deze te rug te draaien, leidt tot onvoorzie ne consequenties en gevaren". Dat was een duidelijke terechtwijzing aan het adres van Kohl, die had ge steld dat de Duitse deling onna tuurlijk is en dat zijn land op vreed zame wijze zal proberen deze de ling ongedaan te maken. "We we ten dat we dat alleen met instem ming van de voor Duitsland als ge heel verantwoordelijke machten kunnen bereiken. Oorlog en ge weld zijn daarbij geen politieke middelen voor ons". Volgens de Westduitse rege ringswoordvoerder Ost zei Gor batsjov aan het eind van het ge sprek tegen Kohl: "Het ijs is gebro ken". De betrekkingen tussen de twee landen bekoelden in 1983 da nig nadat de Bondsrepubliek een begin had gemaakt met de plaat sing van de Pershing-II raketten. Drie jaar later haalde Kohl zich de woede van Moskou op de hals door Gorbatsjov te vergelijken met de propagandaminister van de nazi's, Goebbels. De Pershing-raketten worden nu echter in het kader van het verdrag over de afschaffing van de middellange-afstandsraketten verwijderd en Gorbatsjov lijkt graag bereid Kohl zijn opmerking te vergeven om de economische banden met de Bondsrepubliek - de grootste westerse handelspart ner van de Sovjetunie - te verstevi gen. Vertegenwoordigers van het Westduitse bedrijfsleven onderte kenden gisteren 16 economische overeenkomsten met de Sovjetu nie. De ministers van buitenlandse zaken van de Sovjetunie en de Bondsrepubliek, Sjevardnadze en Genscher, spraken af op korte ter mijn onderhandelingen te begin nen over de vestiging van culturele vertegenwoordigingen in Moskou en Bonn. LONDEN Lestor Piggott, die door de Britten wordt beschouwd als 's werelds beste jockey, is weer op vrije voeten. Precies een jaar en een dag heeft hij gezeten van de in totaal driejaar gevangenisstraf, die hem werd opgelegd wegens belas tingontduiking. Boze tongen be weren nu dat de jockey, die tot in de hoogste kringen respect en be wondering afdwong en ook voor de Britse koninklijke familie als dé grote favoriet gold, een voorkeurs behandeling heeft gekregen. door Haye Thomas Deze scherpslijpers worden overstemd door de massale vreug de over de vervroegde invrij heidstelling van de man die in de paardesport een aardig vermogen heeft verdiend, maar gedreven door hebzucht van alles heeft ge daan om de belasting buiten de deur te houden. Naar verluidt heeft Lestor Piggott inkomsten van meer dan tien miljoen gulden voor de Britse belastingdienst verzwe gen en is daarvoor gestraft. Gebleken is dat er in de paarden sport meerderen zich aan belas tingfraude hebben schuldig ge maakt. Sinds de geruchtmakende arrestatie en veroordeling van Pig gott zijn verschillende belastingza ken alsnog rechtgezet. Zonder dat het voor de betrokkenen tot opslui ting in de gevangenis is gekomen. Ook daarom hoopt men nu dat Pig gott zijn prijs wel heeft betaald. De belastingdienst denkt daar echter anders over en zal op korte termijn weer contact met hem opnemen over een belastingfraude van nog eens enkele miljoenen guldens. De 52-jarige Piggott zal in de ge legenheid worden gesteld voor de ze zaak een regeling te treffen. Wat ongetwijfeld opnieuw tot een forse aderlating zal leiden. Zodat het de hoogste tijd is om de handen weer uit de mouwen te steken. De joc key wil weer geld in het laatje bren gen door nu als trainer in de paar desport actief te blijven. Hij hoopt daarvoor op korte termijn van de machtige Jockey Club zijn inge trokken vergunning terug te krij gen. Bij de vermaarde renbaan van Newmarket bezit Piggott een eigen trainingscentrum, dat tijdens zijn opsluiting door vrouw en dochter is geleid. De bedoeling is nu dat de grote meester zelf weer de teugels in handen neemt en een nieuw hoofdstuk wordt toegevoegd aan de opmerkelijke loopbaan van de geheimzinnige en eigenlijk nu al le gendarische jockey, die op zijn eer ste racepaard klom toen hij pas ze ven jaar was en als veertienjarige 52 overwinningen behaalde en kampioen leerling-jockey werd. Half doof en met een spraakge brek leidde Piggott altijd een te ruggetrokken bestaan. Maar achter het altijd ernstige gezicht met de koele oogopslag brandde een niet te stuiten honger naar winst en suc ces. Op 18-jarige leeftijd werd hij de jongste Derby-winnaar aller tij den. En sindsdien gold hij als de 'darling' van de Britse huisvrou wen, die hun bescheiden wedden schappen bij hem veilig waanden. Met grote discipline vocht hij elke dag weer tegen gewichtsvermeer dering en waren de 1.200 Havanna- sigaren per jaar de enige echte luxe die hij zich permitteerde. Hij is door zijn arrestatie, veroor deling en opsluiting met schande overladen. Zijn hoge koninklijke onderscheiding, de OBE, is hem ontnomen. En tegelijk de kans dat hij het misschien nog wel eens tot Sir Lestor had kunnen brengen, want zó hoog waren zijn roem en faam gestegen. Nu hij de gevange nis vroegtijdig heeft verlaten, heb ben de meeste Britten daar toch vrede mee. Want hij is een van hun grote helden gebleven. Gorbatsjov (links) en Kohl brengen een toost uit op de betrekkingen tussen hun landen. BAYRUT/MILAAN (AP) - De ont voerders van twee Amerikanen in Libanon hebben zich gisteren ge distantieerd van de Libanese vrouw die in. Italië is gearresteerd met de foto's van enkele gegijzelde Amerikanen in haar bagage. Vol gens de pro-Iraanse Islamitische Jihad heeft de vrouw niets met hen te maken, maar heeft zij banden met de geheime dienst van Israël. Ook de Italiaanse autoriteiten heb ben de indruk dat de zaak doorge stoken kaart is. De Islamitische Jihad verzond de ontkenning in een verklaring die bij een Westers persagentschap in Bayrut werd bezorgd. Bij de in Arabisch machineschrift getikte boodschap was een direct-klaar fo to gevoegd van AP-correspondent Terry Anderson, die al meer dan 3,5 jaar gevangen wordt gehouden en donderdag 41 wordt. De 36-jarige Libanese Aline Ibra him Rizkallah werd afgelopen don derdag op de Milanese luchthaven Linate aangehouden. Behalve de foto's en een vermeende brief van de ontvoerde Amerikaan Alan Steen had zij 1.000 dollar aan valse bankbilietten bij zich en 50 gram LONDEN (AP) - Volgens een Britse televisiedocumentaire die vanavond wordt uitgezonden hebben drie Franse gangsters in 1963 de Amerikaanse president John Kennedy vermoord. Zij zouden hebben gehandeld in op dracht van een Amerikaans mis daadsyndicaat. Central Televi sion, dat de twee uur durende film maakte onder de titel ,,The Men Who Killed Kennedy", maakte van tevoren details over de onthullingen in het program ma bekend. De moordenaars van Kennedy zouden afkomstig zijn uit de Franse havenstad Marseil le. Een van de daders zou ene Lu- cien Sarti zijn geweest die in 1972 in Mexico werd doodgeschoten. De twee andere daders zouden nog in leven zijn. Een van hen zou betrokken zijn bij de Colom biaanse cocainehandel en de an der zou recent uit de gevangenis zijn ontslagen en nu weer in Mar seille wonen. Central Television, een onder deel van het commerciële Inde pendent Television, zei dat de documentaire is gebaseerd op vier jaar onderzoek door de Ame rikaanse onderzoeker en schrij ver Steve Rivele en de Britse re gisseur van het programma, Ni- gel Turner. Kennedy werd op 22 novem ber 1963 doodgeschoten terwijl hij in een open auto door Dallas reed. Lee Harvey Oswald werd in staat van beschuldiging gesteld en twee dagen later in een poli tiebureau doodgeschoten door de crimineel Jack Ruby. Door de jaren heen zijn er tallo ze verhalen en geruchten ge weest over de moord op Kenne dy. Oswald zou niet de dader zijn geweest of zou niet alleen heb ben gehandeld. Talloze organisa ties. landen en personen zijn in de verschillende theorieen naar voren geschoven. Volgens het programma van Rivele en Turner werkten Ken nedy en zijn broer Robert, die minister van justitie was, aan een plan om de georganiseerde mis daad op te rollen. Regisseur Tur ner: „Eindelijk kunnen we be wijzen dat al die Amerikanen die 25 jaar lang geloofden in de on schuld van Oswald, en in een grotere samenzwering, gelijk hadden." Rivele beweert in het program ma dat de drie Franse gangsters die werden ingehuurd om Ken nedy te vermoorden werden aan getrokken via de georganiseerde misdaad op het Franse eiland Corsica. Die bewering wordt in het programma onderstreept door een Franse drugssmokke laar die beweert dat hem het con tract was aangeboden, maar dat hij had geweigerd. Een andere, voormalige drugssmokkelaar vertelt hetzelfde verhaal. Turner zei dat de Amerikaanse en Franse regeringen nu over voldoende bewijsmateriaal be schikken om in actie te komen tegen de twee overlevende moor denaars van Kennedy. Turner zei ook dat Rivele intussen met de dood is bedreigd. TUNIS (DPA/UPI) - De Israëlische kiezers zullen tijdens de verkiezin gen voor het parlement, op 1 no vember, tussen „oorlog en vrede" kiezen. Dit staat in twee afzonder lijke boodschappen die de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO gisteren in Tunis heeft uitgegeven. De PLO riep joodse en Arabische kiezers in Israël op een regering aan te wijzen die in staat zal zijh vrede te sluiten met de Palestijnen en die de weg naar onafhankelijk heid in de bezette gebieden zal vrij maken. In de boodschappen, die tijdens een persconferentie werden uitge geven door de voorzitter van de commissie buitenlandse zaken van de Palestijnse Nationale Raad, Abu Said, werden geen namen ge noemd. De afgelopen week heeft koning Husayn van Jordanië zich uitgesproken voor de leider van de Israëlische Arbeiderspartij, Peres. „De enige weg naar vrede loopt niet via stokslagen voor de kinde ren van Palestina, maar via de er kenning van de werkelijkheid en van de rechten van de Palestijnen", aldus de boodschappen, waarvan de ene aan de Israëlische joden en de andere aan de Israëlische Ara bieren was gericht. „De Palestijnen zijn vastberaden een einde te ma ken aan de bezetting, wat de prijs en wat de opofferingen ook mogen zijn. De Israëlische kiezer staat voor de historische mogelijkheid bij te dragen tot het vormgeven van zijn eigen lot, dat het lot van de Pa lestijnen doorkruist", zo staat in de twee boodschappen. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken sprak gisteren ongekend lovende woorden uit over de topontmoeting in Aqaba tussen Jordanië, Egypte en de PLO, zaterdag. heroïne. Een van de foto's toonde Terry Anderson, een gespiegelde afdruk van een foto die op 18 au gustus door de Islamitische Jihad was verspreid. Volgens de Italiaanse politie moest de vrouw de foto's en docu menten afgeven aan de Italiaanse wapenhandelaar Aldo Anghessa. Deze trad op als contactpersoon tussen een Libanese organisatie als afzender en een Amerikaanse orga nisatie als ontvanger. Beide organi saties zijn inmiddels bekend, maar het hoofd van de anti-terreurafde- ling van de Milanese politie weiger de de namen te onthullen. "U weet dat een Amerikaanse or ganisatie belangstelling heeft voor het verkrijgen van dit materiaal. U hebt genoeg ervaring om te begrij pen welke", aldus de politieman, die gisteravond benadrukte dat hij daarmee niet wilde suggereren dat de Amerikaanse overheid de partij was voor wie de foto's en documen ten waren bestemd. De Milanese "krant II Giornale schreef gisteren dat Amerikaanse diplomaten uit Washington vorige week naar Anghessa waren gereisd om de spullen van de Libanese koerier op te halen. Het hoofd van de Italiaanse anti-terreurafdeling ontkende dit en zei dat de zaak een zwendel kon zijn, en dat de foto's van de Amerikaanse gijzelaars geen originelen leken. Ook zei hij dat de heroïne in de bagage van de Libanese vrouw een handelsmon ster leek. Anghessa is na de aanhouding van de Libanese ondervraagd, maar niet in hechtenis genomen. De wapenhandelaar en de Libane se vrouw zullen aan een nieuw ver hoor onderworpen worden, aldus de autoriteiten. Anghessa woont in de omgeving van Como. Hij heeft in het verleden als informant ge werkt voor de geheime diensten van Italië en Zwitserland. Vorig jaar stond hij in het middelpunt van een internationaal wapen schandaal. Tegenover de Romein se krant II Messaggero zei hij niets van de vrouw of haar bagage te we ten. SCHEEPSWERF De Sovjetunie heeft opnieuw de Filipijnse rege ring benaderd met het verzoek voor Sovjet-schepen gebruik te mogen maken van een scheeps werf op de Filipijnen. Deze scheepswerf ligt in de buurt van de belangrijkste Amerikaanse mari nebasis. Daarom is de Amerikaan se regering fel tegen het plan ge kant. BRUSSEL Het Heizelproces in Brussel dreigt volledig te verzand en in een procedureslag tussen de rechtbank en de advocaten van de 25 Britse voetbalsupporters die hier terecht staan. Hoewel het pro ces formeel al ruim een week bezig is, mqet de echte behandeling van de aanklacht nog beginnen. door Hans de Bruijn In Brusselse gerechtelijke krin gen wordt zo langzamerhand al re kening gehouden met een vertra ging van enkele maanden in de procesgang. Dat komt omdat de verdediging van de Britse hooli gans en de vier Belgen die hier te recht staan, zich hevig te kort ge daan voelt. Het grote probleem blijft dat de verdediging niet vrij kan beschik-, ken over een exemplaar van het volledige dossier. De openbare aanklager heeft wel zo'n exem plaar, maar de verdediging kan al leen tegen betaling van 30 frank (1,65 gulden) per gekopieerde pagi na het dossier verkrijgen. Het dossier bestaat echter uit 47.000 bladzijden, wat de advoca ten dus op ruim 77.000 gulden voor een volledig exemplaar komt te staan. Zij (en hun armlastige cliën ten) weigeren dat te betalen. Maar zolang zij niet over het dossier be schikken, menen zij ook hun taak niet te kunnen vervullen. Weliswaar liggen in een kamertje in het immense Justitiepaleis vijf exemplaren van het dossier ter in zage, maar de advocaten voelen er niets voor tijdens de rechtzaak steeds heen en weer te moeten hol len om getuigenverklaringen, be wijsmateriaal of andere opmerkin gen na te trekken. Rechtbankpresident Verlynden zei gisteren echter niets voor de ad vocaten te kunnen doen. Dat is een zaak voor het ministerie van justi tie en dat weigert ook af te wijken van de regel dat de verdediging voor een kopie van het dossier moet betalen. De advocaten kozen daarom voor de obstructie. Zij eisten gisteren dat de volledi ge tekst van het dossier - alle 47.000 bladzijden dus - in de rechtszaal zou worden voorgelezen. Een vlug ge berekening leert dat daarvoor ruwweg een jaar nodig zou zijn en niemand gelooft dan ook dat het zover zal komen. De belangrijkste advoaat van de Britten, de 80-jarige Sir Henry Li- vermoore, sprak gisteren van "een botsing tussen twee totaal verschil lende rechtssystemen". In Enge land en Nederland immers krijgt de verdediging altijd gratis een ko pie van het volledige dossier. Maar ook de meerendeels Belgi sche verdedigers klagen steen en been, omdat de president weigert een aantal getuigen op te roepen, waaronder de voormalige minister van binnenlandse zaken Nothomb. De advocaten willen nu naar het Hof van Beroep stappen om daar een eerlijker rechtsgang af te dwin gen. Daarmee zou het proces wel eens een maand of meer vertraging kunnen oplopen. Wanneer de verdediging haar zin niet krijgt, overwegen de advoca ten het proces verder voor gezien te houden. Sir Henry Livermoore zal dan de 25 Britse verdachten, die ook gisteren nog in Engeland ble ven, adviseren om niet meer naar Brussel te komen. Het Heizelpro ces wordt dan "een proces zonder beklaagden en zonder gerechtig heid", zoals een van de verdedigers opmerkte. Gistermorgen ontnam Verlyn den al enkele advocaten het woord, omdat hij meende dat die alleen het woord mogen voeren als hun cliënten daarbij zijn. De verdedi gers verlieten daarop boos en mas se de rechtszaal. Pas na overleg met de deken van de advocaten werd dat geschil bijgelegd. Alsof er niets was gebeurd, be gon men gistermiddag met het via tv-schermen vertonen van zestig videobanden met beelden van wat er gebeurde op die zwarte woens dag in mei 1985. Het waren de be kende beelden die iedereen thuis heeft kunnen zien. Daarna werd het proces tot morgen geschorst. ADVERTENTIE Gerard van den Berg tekende voor het ontwerp van deze fauteuil voor Rohé Design. Een geslaagde en verrassende combinatie van materialen maakt deze creatie zeer eigentllds. De lederen zitting en het verfijnde vlechtweik zijn gevat In een tijdloos metalen barna Een opmerkelllk helder concept waadn de hand van deze Hollandse meester duidelijk te herkennen Is. Eén van de vele bl|zondere meubelen, die te kijk staan bij Stoutenbeek NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk Parallelweg 10, tel: 02510 2 90 33. leiderdorp: Meubelplein 1, teL- 071 - 89 93 23, Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5