6,19% Regels voor adoptie versoepeld Kapitaalmarkt renterekening Boerin is vooral 9 PvdA: hulp Derde Wereld verhogen 'Verplicht melden incestgevallen op speciaal meldpunt is nodig' Minister boos na stukken over Claus 'Nederland moet zwijgen over executies Indonesië' DINSDAG 25 OKTOBER 1988 PAGINA 3 Homo-paren blijven uitgesloten DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Korthals Altes (justi tie) wil de adoptiewetgeving verruimen. Ongehuwde pa ren kunnen straks een kind adopteren wanneer uit een sa menlevingscontract blijkt dat zij een duurzame relatie heb ben. Ongehuwd samenwonenden en homoseksuele paren blijven echter uitgesloten. Dat bleek gisteren tijdens een com missievergadering in de Tweede Kamer over een nota waarin Kort hals Altes en staatssecretaris Kor- te-van Hemel hun mening over uit breiding van de adoptie-mogelijk heden hebben neergelegd. Adoptie door ongehuwd samen wonenden en homoseksuele paren wijst de minister van de hand. In de notitie zetten de bewindslieden uit een dat het adoptiekind in een identiteitscrisis kan geraken wan neer de ouders van gelijke kunne zijn. De Partij van de Arbeid noem de dat een fictie. Dat kinderen die bij homoseksuelen opgroeien va ker homoseksueel worden dan an- Politierechter houdt speciale zitting voor uitkeringsfraude ALKMAAR (ANP) - Een Alk- maarse politierechter zal vanaf maart wekelijks een speciale zit ting wijden aan fraudes met uitke ringen. Met de zittingen hoopt het Alkmaars openbaar ministerie de i wachttijd tussen ontdekking en be rechting van de fraude terug te brengen tot circa zes maanden, zo heeft de Alkmaarse persofficier mr. G. Botman gisteren meege deeld. Volgens de persofficier noopt de grote toevloed van ontdekte i fraudes tot de speciale zittingen. De toevloed van processen-verbaal l over fraudes met uitkeringen komt vooral voor rekening van de sociale rechercheurs, die sedert enkele ja ren in een groot aantal Noordhol landse gemeenten opereren. Al leen de grotere fraudes worden strafrechtelijk vervolgd. Bij kleine re fraudes volstaan de uitkerings- instanties met het stopzetten van 1 de uitkering en het terugvorderen van ten onrechte ontvangen bedra- gen. Binnenland kort Beloning Justitie looft 25.000 gulden uit voor de tip die leidt tot aanhouding van de dader die vorige week maandag op inwoners van Soester- berg heeft geschoten. Een 24-jarige automobilist uit Soesterberg over leed nadat hij die avond door een kogel in het hoofd was geraakt. Naast hem werden nog twee aut- mobilisten en een huis beschoten. Sloop In Helmond wordt morgen be gonnen met de sloop van 387 flats van 19 jaar oud. De technische staat is zo slecht dat er steeds meer leeg kwamen te staan. Renovatie hééft weinig zin omdat gezien het imago van de verpauperde wijk ook na een opknapbeurt waar schijnlijk niemand er wil wonen. Op het terrein komen 300 huurwo ningen. De naam van de wijk wordt dan veranderd van Jagershoven in Haverveld. Autogordel Automobilisten die in Noord- Brabant hun autogordel dragen maken kans op een gratis week endje Parijs. Dat is de hoofdprijs van een prijsvraag - het bedenken van een slagzin - die de provincie heeft uitgeschreven om het dragen van de autogordel te stimuleren. Andere prijzen zijn onder meer weekends in eigen land, cd-spelers, atlassen en reistassen. Met 300 ver keersdoden en 2500 gewonden per jaar is Noord-Brabant de ver- keersonveiligste provincie. Overleden Oud-bestuurder Wim Wamsteek- er (66) van de Industriebond FNV is afgelopen zondag overleden, zo heeft de industriebond gisteren. Wamsteeker was in de jaren '60 en '70 een bekend vakbondsbestuur der. Vooral als cao-onderhandelaar in de metaalindustrie - trendsetter in cao-land - maakte hij naam. Hij begon zijn vakbondsloopbaan in mei '45 op het wetenschappelijk bureau van het toenmalige NVV. In 1965 werd hij bondsbestuurder en eerste onderhandelaar in de me taalindustrie. Leningen Het Limburgse provinciebe stuur vindt het ontoelaatbaar dat het CDA-raadslid Van Muiken uit Stein tijdens zijn wethoudersperio de van 1978 tot en met 1985 tal van privé-betalingen via de gemeente kas liet lopen. Hij betaalde de le ning wel terug, maar genoot aan zienlijke rentevoordelen'. Na het uitlekken van deze affaire trof hij met de gemeente een schadever goedingsregeling. Het provincie bestuur eist dat Van Muiken de renteverliezen tot de laatste cent terugbetaalt. deren, staat volgens PvdA-woord- voerster Haas-Berger geenszins vast. Wel erkende zij dat kinderen die door homoseksuelen geadop teerd worden, gestigmatiseerd en geïsoleerd kunnen worden; "Als de regering echter een serieus beleid, gericht op homo-emancipatie wil voeren, zal dit vooroordeel hope lijk verdwijnen", aldus Haas-Ber ger. Bij adoptie hangt volgens haar alles af van de kwaliteiten van de adoptie-ouders en niet van hun sa menlevingsvorm. Maar daarnaast, zo betoogde Korthals Altes, is het juridisch on mogelijk adoptie door een homo seksueel paar mogelijk te maken. Het familierecht sluit namelijk uit dat een kind twee vaders of twee moeders heeft. Eerder deze week tekende zich een kamermeerderheid af voor de adoptie door homo-paren. Maar de door de minister geschetste juridi sche problemen deden WD- woordvoerder Dijkstal twijfelen. Hij vroeg de minister de juridische consequenties op een rij te zetten aan de hand van een studie. Het CDA had zich al eerder tegen adop tie door homo-paren uitgesproken. PvdA, D66, PPR en PSP zien die verruiming vooral in de mogelijk heid- voor één-ouderadoptie en adoptie door niet-gehuwden (hetero- en homoseksueel). De regering houdt een voorkeur voor het huwelijk als zijnde een re gistratie van een duurzame samen levingsvorm, aldus Korthals Altes. Hij was het wel met de Kamer eens dat de wettelijke regelingen rond de stiefouderadoptie wijziging be hoeven. Stiefouderadoptie doet zich voor wanneer een ouder na scheiding opnieuw trouwt. De bio logische ouder heeft in dat geval een vetorecht op de adoptie van het kind door de stiefouder. Is het kind vijftien jaar of ouder, dan telt de wens van het te adopte ren kind het zwaarst. Een absoluut vetorecht van de biologische vader of moeder moet terzijde kunnen worden geschoven, wanneer dat veto niet redelijk is, zo meent Kort hals Altes. De minister waarschuwde wel dat de rechter in zo'n geval dient te bepalen of de biologische vader of moeder het vetorecht terecht heeft gebruikt, of bijvoorbeeld alleen om de voormalige echtgeno(o)t(e) dwars te zitten. Dat betekent een toename van de werklast voor de rechter. De minister wil van de Ne derlandse Vereniging Voor Recht spraak weten of de werkdruk voor de rechter in dat geval te hoog wordt. DOETINCHEM (GPD) - Over de rol van de vrouw is veel geschre ven, eindeloos getobd en hartelijk gelachen. Het beeld van de vrouw op de boerderij is in de loop der ja ren ook niet ontkomen aan wisse lende gedachtenvorming. Wat is nu eigenlijk de realiteit? Leeft de boe rin te midden van kippen en geitjes in een waar lustoord? Of is de be woonster van het boerenhof een niet te benijden persoon, die dag en nacht met stoffer en spa gereed staat? Ir. Ellie de Groot (34) weet in middels het antwoord. Drie jaar lang onderzocht zij op basis van een 20-unge werkweek bij haar ou de vakgroep huishoudkunde aan de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen.de beeldvorming over boe rinnen vanaf 1946 tot heden. De emancipatie is niet geworden wat we ervan verwacht hadden", luidt een van haar conclusies. Ze komt zelf van een boerderij. "Er is een tijd geweest dat ik een beetje om het beroep van mijn va der heen draaide. Als mensen er naar vroegen, zei ik iets over wer ken op een bedrijf. Dat was in mijn puberteit, beginjaren '70. Eigenlijk het keerpunt van het rollenpa troon. Vanaf dat moment verander den - zeer geleidelijk - de taken bin nen het boerenbedrijf'. Tot 1970, zo heeft ingenieur de Groot in de vakliteratuur ontdekt, was de huisvrouw-moederrol de belangrijkste taak van de boerin. In de artikelen, die zij heeft uitge plozen, krijgt die taak in de land bouwbladen de hoogste prioriteit. Een enkele maal wordt hij veracht, maar meestal liggen de accenten in de sfeer van knusse gezelligheid en nobele dienstverlening. De taken in het bedrijf worden niet geheel doodgezwegen, ook niet als min derwaardig omschreven, maar worden zeker niet aangemoedigd. DEN HAAG (ANP) - Er moet een consultatiebureau komen yoor in cest, waar hulpverleners, politie en leraren gevallen kunnen aanmel den. Dat bepleitte gisteren de re dactrice Noordhof-de Vries van het boek 'Signalen van Incest' bij de overhandiging aan staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs). Zo'n bureau moet naast mel- dingspunt de functie hebben van eerste opvang en verwijzing. "Wet telijk zou moeten worden vastge legd dat hulpverleners, politie en mogelijk ook leraren verplicht zijn bij vermoeden of zekerheid van in cest dit te melden", aldus de redac trice. "Het consultatieburau moet dan de plek zijn waar de verplichte meldingen binnenkomen." Het boek is een bundel artikelen over incest, geschreven door men sen die er vanuit hun beroep mee te maken hebben. "Ons pleidooi is dat de maatschappij en de politiek er haast achter zetten om de fase van louter erkenning en herken ning achter zich te laten en de fase van indicatiestelling en interven- CANBERRA (GPD/ANP) - Minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) vindt de artikelen over prins Claus in de Australische kranten The Age en de Sydney Morning Herald getuigen van grote onkunde en wansmaak. "Het is on verantwoordelijk geschrijf van een onverantwoordelijke journalist die niet weet waar hij over praat". De dagbladen The Age en de Sydney Morning Herald publiceer den afgelopen zaterdag en gisteren verhalen waarin prins Claus op buitengewoon venijnige wijze werd beschreven. De prins werd ondermeer vergeleken met een houten pop en werd als 'de tragi- De boerin is 'voor', de boer 'achter', is de algemene teneur. De naoorlogse boerin is tot de ja ren zeventig maatschappelijk vol ledig geaccepteerd. Ook in de sfeer van de wederopbouw en het op richten van kleuterscholen hebben de vrouwenorganisaties hun steen tje bijgedragen. Maar na het keer punt van 1970 wordt het allemaal een beetje anders. "De verhoudin gen in het boerengezin veranderen. Het is allemaal niet meer zo van zelfsprekend, hoewel buitenshuis werken beslist niet als een reëel al ternatief wordt geschetst. De grootste omwenteling zit in het feit, dat de vrouw meer ingescha keld wordt in het bedrijf. Deze taak krijgt steeds meer positieve aan dacht. De sleutelwoorden zijn be wustwording en economische noodzaak". Huisvrouw Ellie de Groot heeft vier catego rieën opgesteld. Van de moeder-en huisvrouwrol, via een gedeeltelijke tot hele taak in het bedrijf naar een baan in de maatschappij. "Het is nog steeds zo, dat de meeste vrou wen op de boerderij vooral huis vrouw en moeder zijn. Hooguit vijf procent werkt buitenshuis, een heel klein percentage dus. Steeds meer vrouwen willen voor het deel dat ze op het bedrijf werken een vergoeding. Deze boerinnen willen behalve meewerken ook meeden ken, meebeslissen en soms een ge deeltelijke verantwoordelijkheid, die fiscaal wordt doorberekend". Het ideaal voor de toekomst is volgens Ellie de Groot echter een situatie, waarin de vrouw bewust kiest voor haar aandeel. Dat ze niet zonder meer wordt toegevoegd, maar zelf een keuze tussen de huis- tiemogelijkheden in te luiden", al dus Noordhof-De Vries. Commissaris Visser van de Haagse gemeentepolitie, stelt in haar bijdrage aan het boek dat het de politie vaak goed lukt incestpro blematiek te signaleren. "Maar de verwijzing naar een goede hulpver lening stagneert dikwijls omdat er nog onvoldoende vaardige hulp verleners zijn. Hoewel overal in het land incestteams bestaan, is de overlegsituatie tamelijk gebrekkig. Overleg gebeurt te veel hapsnap, is nog te vaak afhankelijk van per soonlijke interesse en contacten en wordt nog belemmerd door be roepsgeheimen. Er moet een gefor maliseerd overleg komen, waarin sche prins' gekwalificeerd. Hij bracht in herinnering dat beiden op uitnodiging en voor rekening van de regering in Den Haag enige tijd in Nederland hebben doorge bracht waarbij zij voldoende tijd hadden om zich uitgebreider in de ze kwesties te verdiepen. In hofkringen reageert men ta melijk nuchter op de publicaties, ook al ontkent niemand dat de be richten voor opschudding hebben gezorgd. Maar de mening over heerst dat men boven dit soort arti kelen moet staan. Koningin Beatrix heeft op de tweede dag van haar staatsbezoek houding, het agrarisch bedrijf, een combinatie van deze of buitens huis kan kiezen. "Natuurlijk zal ze ervoor moeten knokken om zoiets leuk te houden, maar als ze in haar bestaan wil groeien, moet ze dit be spreekbaar maken met haar part- Uit de interviews, die De Groot voor haar onderzoek heeft gehou den, bleek dat veel boerinnen mo menteel het pad aan het effenen zijn voor de dochters. Hier en daar worden tussen boeren en boerin nen maatschappen gevormd. "Be ginjaren tachtig leken er meer mo gelijkheden te liggen, maar de kan sen van toen zijn niet allemaal ge grepen. Mede door de tweeverdië- nerswet en de teleurstellende re sultaten van de nota Loon Naar Werken is de emancipatie van de vrouw teruggeschroefd. Het is niet geworden wat we ervan verwacht hadden". Zijn er vrouwen, die zelf een boe renbedrijf willen leiden? "Meisjes die dat doen, zijn witte raven. Het werk wordt nog steeds als fysiek zwaar ervaren en financiëel is het natuurlijk een enorme stap. Geluk kig is het niet meer zo, dat er wei nig meisjes met een boer willen trouwen of samenleven. Ik merk daar, ook in mijn eigen omgeving niets van. Alleen in de jaren zeven tig was het voor de boer moeilijk om een vrouw te krijgen. Jongens weten over het algemeen al vroeg dat ze boer willen worden. Een meisje kiest meestal eerst voor een ander beroep. De boer is over het algemeen niet bereid om taken van de vrouw over te nemen, terwijl vrouwen wel degelijk bereidheid tonen om zich te verdiepen in het werk van haar man. Velen volgen cursussen in bedrijfsvoering en or ganisatie". zitting hebben een vertegenwoor diger van het bureau vertrouwens artsen, de Raad voor de Kinderbe scherming, de politie en een jeugd- psycholoog". Volgens Visser gaat de Haagse politie zorgvuldig om met aangifte van incest. "Het is voor iedere betrokkene altijd mo gelijk vrijblijvend te overleggen met de zedenpolitie zonder dat dit hoeft uit te monden in een aangif te". De bundel Signalen van Incest is samengesteld na een studiedag eerder dit jaar over de vraag in wel ke mate leerkrachten in het onder wijs aan een leerling kunnen zien dat zij mogelijk met incest te ma- aan Australië in een toespraak tij dens een regeringslunch in het Parliamentshouse in Canberra uit gebreid aandacht besteed aan de relatief langdurige betrekkingen tussen Nederland en Australië. De Nederlandse vorstin sprak over het tijdstip, nu 200 jaar gele den, dat de eerste Europeanen zich in Australië vestigden. ,,Maar wij weten natuurlijk ook heel goed dat dit werelddeel niet slechts twee honderd jaar maar reeds tweehon derd maal tweehonderd jaar door mensen bewoond is. Dit maakt Australië tot iets bijzonders: een oud land, maar een jonge natie". Vakantie en vrije tijd is binnen het boerengezin vaak een van de grote hangijzers. In de maatschap pij al een lang geaccepteerd recht. Maar in het boerenbedrijf duurde het zeker tot 1970,. voordat er hier en daar iemand bewust vrije tijd nam. "In mijn jeugd was het heel gewoon dat je in de schoolvakan ties de familie afcrosste". En mas saal de vakantielanden bezoeken is er nog steeds niet bij. Maar er wordt wel steeds meer gezocht naar alternatieven, zoals de vakan ties. Behalve veel begrip en waarde ring heeft ingenieur de Groot ook enige kritiek op het boerenleven. De verzuiling binnen de vele land bouworganisaties is voor haar een doorn in het oog. Want zowel de ka tholieken, de, protestanten als de neutralen hebben zich naar goed Nederlands gebruik opgedeeld in de landbouw- de jongeren- en de vrouwenafdelingen. "Er is echt heel 'weinig bereid heid om één club te worden, terwijl toch de beoogde resultaten vaak dezelfde zijn. Koeien melken doe je toch niet gereformeerd. En hoe moet je katholiek gras maaien? Ik vind dat verspilling van energie. In de landbouw gaat het toch om de totaliteit. Het weerwoord van de verschillende verenigingen is, dat er binnen de zuilen veel gezamen lijks wordt gedaan. Ik merk echter niet veel meer, dan dat ze welkom zijn op eikaars bijeenkomsten en vergaderingen. En in grotere plaat sen kennen de commissie- en be stuursleden elkaar niet eens". De jongeren krijgen wat dat betreft een pluim, omdat ze naar haar me ning het meest vooruitstrevend denken en handelen. "Over het al gemeen is men toch vrij behou dend. Wanneer je je belangen niet bundelt, blijf je een minderheid". ken heeft (gehad). Volgens me vrouw Rijlaarsdam-Nieman van de stichting tegen Seksuele Kinder mishandeling binnen het Gezin blijken incestkinderen vaak jonge ren te zijn die zich dikwijls hebben moeten aanpassen omdat ze anders helemaal geen aandacht, warmte of liefde van hun ouders kregen. Angst, solitair gedrag en het niet nee durven zeggen wijst volgens Rijlaarsdam-Nieman onder meer op mogelijke incestervaringen bij scholieren. "Een incestkind zal heel gauw op school proberen overal even mee te helpen. Een he leboel andere kinderen zullen dat weliswaar ook doen, want wie wil er nu niet in een goed blaadje DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil dat de Nederlandse ontwikkelings hulp fors wordt verhoogd. Van de bestaande 1,5 procent van het netto nationaal inkomen (NNI) moet het bedrag voor ontwikkelingssamen werking op 2 procent van het NNI worden gebracht. Dat staat in het beleidsprogram ma Opstaan tegen armoede dat PvdA-fractieleider Kok in ont vangst heeft genomen. Het is opge steld door de Evert Vermeerstich ting (EVS), het instituut voor ont wikkelingssamenwerking van de PvdA, en overgenomen door het partijbestuur. Oneigenlijke posten moeten uit de begroting voor ont wikkelingssamenwerking worden geschrapt, aldus de PvdA. Dat zijn onder meer exportbevorderende maatregelen, rentebetalingen voor op de kapitaalmarkt geleend ont wikkelingsgeld en de opvangkos ten van asielzoekers in Nederland. Het geld dat hiermee vrijkomt, moet op de begroting blijven staan. De socialisten willen het ontwik kelingsbeleid sterker dan tot nu toe richten op armoedebestrijding. Daarin past niet dat hulp gebonden blijft aan besteding in Nederland. Leveranties van Nederlandse be drijven sluiten vrijwel nooit aan op de behoeften van de armsten, aldus de EVS. De socialisten willen meer geld voor de medefinancieringsorgani saties. Dat zijn particuliere hulpor ganisaties die een deel van het Ne derlandse ontwikkelingsbudget kunnen besteden en veelal gericht zijn op directe armoedebestrijding. Ook het bedrag dat bevrijdingsbe wegingen ontvangen moet volgens de PvdA omhoog, waarbij het ANC in Zuid Afrika en SWAPÖ in Nami bië voorrang moeten krijgen. De EVS erkent geen pasklare op lossingen voorhanden te hebben JAKARTA (GPD) - Nederland verspeelt heel wat goodwill wan neer premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse za ken) in hun gesprekken met Indo nesische autoriteiten zullen aan dringen op opheldering over de executies van twee voormalige lijf wachten van wijlen president Soe- karno. Dat is de mening van Indo nesische functionarissen. De terechtstelling van de twee le den van Soekarno's paleiswacht is een zaak van de Indonesische rege ring. Nederland mengt zich in de binnenlandse politiek van Indone sië, zo kan men horen in de kringen van de ABRI, de Indonesische strijdkrachten, die de executie zou den hebben uitgevoerd. Ook in kringen van het Neder landse bedrijfsleven wordt ge vreesd dat deze kwestie de han delsbetrekkingen tussen beide lan den zal aantasten. Het is voor het Nederlandse zakenleven in Indo nesië toch al erg moeilijk om zaken te doen. Men is er bang voor dat de Nederlandse captains of industry, die in het kielzog van premier Lub- staan? Maar een incestkind zal dit veel sneller doen". Orthopedagoog Bullens bij het Riagg in Rotterdam, houdt in de bundel een pleidooi voor behande ling van de incestpleger. "Het be handelen van de dader kan een ef fectieve mogelijkheid zijn om een incest blijvend te stoppen". Veel daders blijven volgens Bullens ont kennen wat zij gedaan hebben, on danks aangiften die aan duidelijk heid niets te wensen overlaten. Daarom zullen de daders over het algemeen moeilijk over te halen zijn tot vrijwillige behandeling. "De hulpverlening aan de dader kan het best gebeuren vanuit een juridisch kader. Hij moet zich op grond van een uitspraak van de rechter gedwongen laten behande len. Binnen een vrijwillig kader is de kans dat de dader afhaakt te groot, evenals de kans dat er dan opnieuw incest plaatsvindt". Vol gens Bullens heeft de pleger van incest vaak geen inzicht in de eigen situatie en de drijfveren die heb ben geleid tot de incest. voor dilemma's als hoever men kan gaan met inmenging in het interne beleid van ontwikkelingslanden, hoe de wereldeconomie veranderd moet worden zodat de armsten wat meer krijgen, en wat te doen als het streven naar verzelfstandiging in een ontwikkelingslanden botst met armoedebestrijding. Wel zeg gen de socialisten dat het eigen so ciaal-economisch beleid en de na leving van de mensenrechten be langrijke toetsstenen moeten zijn voor het geven van hulp aan het be treffende land. Geeft de regering van zo'n land armoedebestrijding daadwerkelijk voorrang dan ko men ook hulpvormen als betalings- balanssteun, die dient ter financie ring van noodzakelijke importen, in aanmerking. De PvdA vindt dat er veel schort aan de kwaliteit van het Neder landse hulpbeleid ten aanzien van afzonderlijke ontwikkelingslan den. De organisatie van dat beleid dient ingrijpend te worden verbe terd. Meer mensen en meer kwali teit zijn dringend gewenst. De uit voering van het beleid moet in han den worden gelegd van een nieuwe Rijksdienst voor Ontwikkelingssa menwerking, menen de socialis ten. SPERMADONOR Een groep van circa vijftig vrouwen heeft van morgen voor de Utrechtse recht bank gedemonstreerd tegen de eis van een spermadonor, om via de rechter een omgangsregeling af te dwingen met het kind dat door in seminatie is verwekt. De zaak dien de op dat moment achter gesloten deuren voor de kinderrechter. In een verklaring schrijven de de monstrates dat het hoog tijd wordt om de juridische status van een donor wettelijk te regelen. bers Indonesië bezoeken, worden geboycot. Diplomatieke waarnemers in Jakarta geloven dat de executie van de twee onderofficieren bei den waren ter dood veroordeeld omdat zij twee van de zes gene raals, die bij de communistische staatsgreep om het leven zijn ge bracht, hebben gedood een poli tieke achtergrond heeft. President Soeharto heeft tijdens de opening van het congres van de regerende Golkar-partij, die nog aan de gang is, er nogmaals op gewezen dat de communistische dreiging 23 jaar na de mislukte staatsgreep nog le vensgroot aanwezig is. De coördi nerend minister voor nationale vei ligheid, admiraal Soedomo, waar schuwde dat Golkar ervoor moet waken dat de communisten de par tij verder infiltreren. De executies van de twee lijf wachten moet volgens de diploma tieke waarnemers worden gezien als waarschuwing aan de commu nistische sympathisanten en ook aan aanhangers van Soekarno. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor de maand november is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. Ellie de Groot onderzocht rol van de boerin

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3