5Oudere moet goed eten 'Harde aanpak in VS is failliet' Reportage Bejaarde zorgenkind onderzoekers 5Gereformeerd jeugdwerk levendiger dan in jaren zestig9 PAGINA 2 DINSDAG 25 OKTOBER 1988 Door de toenemende vergrijzing van de bevolking krijgen steeds meer mensen te maken met chroni sche aandoeningen, dementie en sociale isolatie. Deze tekortkomin gen kunnen leiden tot een slechte voeding waardoor oudere mensen ongezond hun oude dag tegemoet gaan. Om meer aandacht te beste den aan deze groeiende bevol kingsgroep benoemde de Stichting Voeding Nederland onlangs me vrouw dr. W.A. van Staveren tot bijzonder hoogleraar 'Voeding van de oudere mens' aan de Land bouwuniversiteit in Wageningen. door Carine Neefjes Dat meer onderzoek naar de wel stand van ouderen niet overdreven is, blijkt uit de Nota 2000 van het ministerie wvc. Volgens het rap port zal in 2030 bijna een kwart van de bevolking ouder zijn dan 65 jaar. Momenteel ligt dat percentage nog op twaalf procent. "De oudere mens was tot voor kort een ondergeschoven kindje in de wetenschap. Tegenwoordig is de bejaarde het 'zorgenkindje' van veel onderzoekers", aldus de nieu we hoogleraar. Samen met andere voedingskundigen was zij vandaag te horen op een symposium over voeding van ouderen in de Jaar beurs te Utrecht. De ontrafeling van het geheim van de relatie tussen voeding en veroudering is met het oog op de toekomst van groot belang. Voor alsnog ontbreekt er voldoende kennis van al die aspecten die te maken hebben met de voeding voor ouderen. Dat is overigens niet zo vreemd aangezien het een heel gemêleerde groep is en weinig eensluidende adviezen zijn te ge- Complex Van Staveren; "De variatie aan behoeften verschilt veel sterker dan bij de jongere leeftijdscatego rieën. Leeftijd zegt niet alles. Ie mand van zestig jaar kan echt oud zijn en een man of vrouw van tach tig nog jong. Dat maakt de materie zo complex". Ook zijn wetenschappers nog niet overtuigd of ouderen echt an ders moeten eten dan bijvoorbeeld jongeren. Wel staat vast dat wat ze eten goed moet zijn. "Over het alge meen is de oudere mens lichame lijk minder actief, dus heeft hij ook minder energie, minder eten nodig. Voor ouderen is er minder plaats voor suiker en vet". Dat ook ouderen hun boekje te buiten gaan wat betreft vet. bleek uit het vorige week uitgebrachte rapport 'Wat eet Nederland'. Het onderzoek dat is gehouden in op dracht van de ministeries van land bouw en wvc, wees uit dat Neder landers te veel en te vet aten. Voor ouderen zijn deze extra caloriën desastreus. Van Staveren: "Te veel vet leidt tot hart- en vaatziektes. Als je ou der bent moet je dit voorkomen, omdat je minder weerstand hebt". Ook komt het voor dat ouderen buiten hun schuld om te vet eten. Bijvoorbeeld in verzorgingstehui zen. Uit een in 1987 gehouden on derzoek bleek dat ook de verstrek te maaltijden meestal te vet waren. Koks en verzorgers zijn zich er nu meer bewust van om minder vet te koken. Stoelgang Vast staat dat ouderdom met ge breken komt. Verschillende li chaamsonderdelen zullen op den duur minder goed functioneren. De nieren hebben bijvoorbeeld meer vocht nodig, omdat hun ver mogen de urine te concentreren af neemt. Het is daarom verstandig om meer te drinken, zodat de afval stoffen regelmatig worden afge voerd. Ook de stevigheid van de botten gaat door ontkalking achteruit. Ze worden brozer en daardoor breek baar. Deze zogeheten osteoporose kan worden tegengegaan door meer kalkrijk voedsel, zoals melk- produkten en kaas te eten. Een andere, ook zeer belangrijke lichamelijke verandering is dat veel oudere mensen een gebit dra gen. Van Staveren: "De meesten kun nen dan minder goed kauwen en gaan dan harde voeding mijden. Ze geven bijvoorbeeld de voorkeur aan witbrood in plaats van bruin. Zo krijgen sommigen te weinig voedingsvezels binnen wat kan lei den tot problemen bij de stoel gang". Behalve de lichamelijke veran deringen, krijgen veel ouderen te maken met een ommekeer in hun leefmilieu. "De kinderen zijn de deur uit en vader en moeder zitten alleen. Ze moeten dan wennen om minder boodschappen te doen. want te veel eten op oudere leeftijd is niet goed. In sommige huishou dens komt één van de partners te overlijden. Het is dan best moeilijk om opeens voor-je eentje toch goed en lekker te koken". Nederlandse deskundigen verdedigen drugsbeleid in 'hol van de leeuw bevolking cocaïne, in Amerika ligt dat cijfer rond de drie procent. Het hasjgebruik bedraagt in Amster dam 5,5%, in Amerika tien. In Am sterdam bereiken we 60 tot 80% van de verslaafden, in de rest van het land meer dan 80%. In Amerika is dat cijfer 15%. „Als je in Amerika met- die statistieken komt dan is het antwoord vaak dat onze statis tieken niet deugen", zegt Engels- Volgens een andere Nederlandse deelnemer aan het symposium, dr. Peter Cohen, oefenen de Verenig de Staten voortdurend zware druk uit op de Nederlandse regering om de decriminaliseringspolitiek los te laten en de Amerikaanse aanpak van hard optreden tegen elke vorm van drugsgebruik over te nemen. Hij is adviseur van het gemeente bestuur van Amsterdam en doet drugsonderzoek aan de Universi teit van Amsterdam. De Neder landse aanpak is volgens Cohen de Amerikanen een doorn in het oog. Maar Engelsman ontkent dat de Amerikaanse regering druk op Ne derland uitoefent om het beleid te wijzigen. Er is volgens Engelsman geen sprake van klachten van de Amerikaanse narcoticadienst DEA (Drug Enforcement Administra tion). Wel is het volgens Engels man vaak moeilijk om in interna tionale fora het Nederlandse stand punt te verdedigen als alle andere landen oorlog tegen drugs predi ken. Dat geldt met name voor con ferenties van de Verenigde naties. De vrees van burgemeester Schmoke dat Nederland een toe vluchtsoord zal worden voor drugsverslaafden als andere lan den niet eveneens tot de-criminali sering overgaan en het Nederland se apparaat van de volksgezond heid daardoor overbelast zal raken deelt Engelsman niet. Pragmatisch Hij ziet ook in andere Europese landen steeds meer de neiging tot een pragmatischer aanpak om be paalde aspecten van het drugsbe leid onder te brengen bij de volks gezondheid. Zelfs in Amerika zijn er bescheiden pogingen in die rich ting, zegt Engelsman. Engelsman wijst er daarbij op dat er ook in Amerika in verband met de aids-epidemie grotere aan dacht is voor drugsverslaafden. Het officiële Amerikaanse stand punt is dat drugsverslaafden alleen op hulp kunnen rekenen als zij drugs geheel afzweren. Het helpen van verslaafden die doorgaan met het gebruik van co caine of heroïne zendt volgens de heersende leer in Amerika verkeer de signalen naar de samenleving als zou drugsgebruik worden ge sanctioneerd. Maar toch zeggen meer leden in het Congres nu volgens Engelsman dat het zaak is meer verslaafden te bereiken. Ook heeft hij bij het Amerikaanse Nationale Instituut voor Drugs Misbruik (NIDA) te ho ren gekregen dat er het volgend jaar meer geld beschikbaar zal zijn voor de behandeling van verslaaf den. De reden is dat de bestrijding van de aids-epidemie een pragma tischere aanpak vereist, die hier en daar ook in Amerika doordringt, zonder dat politici dat hardop zul len zeggen. Oorlog Tegelijkertijd heeft het Congres een drugswet aangenomen die straffen op drugsverbruik ver scherpt. Engelsman noemt dit een paniekwet, die het faillisement van de huidige politiek bevestigt. Bij de Drug Policy Foundation is Ne derland het grote voorbeeld. „In het huidige Amerikaanse po litieke drugsklimaat worden wij voor gek verklaard", zegt Prof. Ar nold Trebach, de president van de Drug Policy Foundation en hoogle raar in de criminologie aan de Amerikaanse universiteit in Was hington. Het gaat er de Drug Policy Foundation vooral om via publici teit in de media aandacht te krijgen voor alternatieven van de huidige drugspolitiek, zegt Trebach. Koek en snoep Behalve dat goede voeding noodzakelijk is voor het functione ren van het lichaam, benadrukt de nieuwe hoogleraar ook de sociale functie van de maaltijd. "Eten moet niet gebonden zijn aan aller lei regeltjes. Een gezellige en smaakvolle maaltijd staat voorop. Belangrijk is dat ze drie maaltijden per dag nemen en zich niet gedu rende de dag verzadigen met koek en snoep. Dan kan je van iedere maaltijd een feest maken". In de toekomst zal Van Staveren zich onder meer bezighouden met de praktische voorzieningen van voedsel voor ouderen. De vraag rijst op wat voor manier mensen hun oude dag willen beleven. "De tendens is dat de meesten zo lang mogelijk zelfstandig willen wonen. Dan moet er meer voorlich- WASHINGTON (ANP) „Er wordt in Amerika toch over ons gesproken en dan is het beter dat wij er zelf bij zijn", zegt het hoofd van de afdeling verdovende middelen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid drs. Eddy Engelsman. De regering in Den Haag zond hem als haar vertegenwoordiger naar een internationaal drugs symposium in Washington dat vrijdag begon. Zijn taak is het Nederlandse beleid uiteen te zetten. Burgemeester Kurt Schmoke van Baltimore zei op het symposium te vrezen dat de Nederlandse politiek van de-criminalisering tot misluk-, ken is gedoemd als andere landen het voorbeeld niet volgen. „Als Ne derland het enige land blijft dat het drugsprobleem als zaak van volks gezondheid blijft benaderen dan zal zijn volksgezondheidsapparaat overbelast raken en kun je over 10 jaar van een mislukking spreken", aldus Schmoke. Hij heeft de afge lopen maanden opzien gebaard door als vrijwel enige Amerikaans politicus en tevens burgemeester van een grote Amerikaanse stad op te roepen tot een nationaal debat over het huidige Amerikaanse drugsbeleid. Daarin wordt elke vorm van drugsgebruik van mari huana tot cocaïne als een strafbaar feit beschouwd. Op initiatief van burgemeester Schmoke heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden vorige maand hoorzittin gen gehouden over de vraag of een legalisering van drugs moet wor den overwogen, een vraag waarop het overgrote deel van de congre sleden negatief op reageert. En gelsman en Schmoke spraken in Washington op een conferentie van de Drug Policy Foundation, een kleine maar actieve organisatie die een drastische verandering van het huidige Amerikaanse beleid na streeft en de-criminalisering van drugs bepleit. Nederland is in Amerika voor de voorstanders van zo n politiek het grote voorbeeld, en voor tegenstanders de grote boosdoener. De uitnodiging voor het congres stelde Nederland voor een dilem ma. Het Nederlandse drugsbeleid krijgt vooral in Amerika vaak nega tieve publiciteit. Nederland wordt door Amerikaanse politici in de Amerikaanse media vaak afschil- derd als het drugsparadijs van Eu ropa. hetgeen een gevolg zou zijn van de liberale drugspolitiek. Zo'n beeld zou versterkt kunnen wor den als een officiële Nederlandse vertegenwoordiger aan een confe rentie deelneemt die in Amerika de liberalisering van de drugspolitiek bepleit. „De Nederlandse ambassade in Washington, het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, het ministerie van justitie en het ministerie van sociale zaken, volks gezondheid en cultuur hebben mijn komst naar dit congres zorg vuldig afgewogen", zegt Engels- Veel wat er in den vreemde over Nederland wordt beweerd klopt volgens hem niet. Als voorbeeld noemt hij een recente uitspraak van het hoofd van de Amerikaanse douane William von Raab dat Ne derland onleefbaar is als gevolg van de hoge criminaliteit die de de criminaliseringspolitiek met zich brengt. Tolerantie moet volgens veel gehoorde kritiek leiden tot een groter gebruik van drugs. In Ame rika wordt volgens Engelsman veelal niet geaccepteerd dat zulks in Nederland niet het geval is. Cijfers De cijfers tonen aan dat het Ne derlandse decriminaliseringsbe- leid het drugsgebruik niet in de hand werkt, zegt Engelsman. In Amsterdam gebruikt 0,6% van de De methadonbus, waar verslaafden die willen afkicken methadon kun nen gebruiken om de afkickverschijnselen te onderdrukken, is syynbool ge worden voor het Nederlandse drugsbeleid: het de-criminaliseren van de gebruiker. Niet van de handel op zich, zoals in de VS vaak wordt gedacht. De rauwe Werkelijkheid van de heroïneverslaving. Ook de harde aan pak in de VS werkt niet, menen de Nederlandse deskundigen Engelsman en Cohn. (foto gpüi De presidentskandidaten Duka kis en Bush zijn beiden voorstan ders van de voortzetting en intensi vering van de huidige oorlog tegen drugs. Die politiek brengt met zich mee dat niet alleen op grote drugs handelaren wordt gejaagd, maar ook op kleine drugsgebruikers van zowel marihuana, hasj, cocaïne als heroïne. De organisatie van Trebach die nu een jaar bestaat wil op twee fronten gaan werken. Via een voor lichtingskantoor op Capitol Hill gaat de Drug Policy Foundation Congresleden voorlichting geven over alternatieven voor de huidige politiek. Verder wil zij die politiek die elke vorm van drugs gebruik strafbaar stelt van binnenuit uit hollen met een beroep op de rech ter. Met behulp van prominente ad vocaten zal de Foundation voor de Amerikaanse rechter het medische gebruik van marihuana gaan be pleiten. Verder wil Trebach een be- roep op de rechter doen dat bepaal de voorgeschreven vormen van drugstests voor ambtenaren strij dig zijn met de vrijheden die de Amerikaanse grondwet garan deert. ting komen over hoe je zelf een lek ker en gezond potje kan koken. Ook zouden er meer kleinere ver pakkingen van voedingsmiddelenj in de winkels moeten komen, zodat de kans verkleint dat ouderen be dorven eten consumeren. Voor die-! genen die wel zelfstandig willen wonen, maar niet willen koken moeten er meer kant-en-klaar me-j nu's komen; de zogenaamde tafel- tjes-dekje". „Het gereformeerd jeugdwerk is springlevend. Het aantal deel nemers mag dan in de loop der jaren zijn afgenomen, de kinde ren en jongeren die wel naar een club of een soos gaan, hebben daar ook echt voor gekozen. Hun ouders hebben deze keuze nooit hoeven maken, want lange tijd was lidmaatschap van de jeugd vereniging een vanzelfspreken de zaak". Aan het woord is Dick van Elk, voorzitter van het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk (LCGJ). Het centrum viert dit jaar het honderdjarig bestaan van het gereformeerd jeugd werk. Het LCGJ bestaat zelf pas 23 jaar, maar mag de erfgenaam worden genoemd van de Bond van Jongelingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag die op 25 oktober 1888 in het leven werd geroepen. Van Elk meent dat het jeugd werk nu levendiger is dan in de 'topjaren' zestig, toen meer dan 100.000 gereformeerde jongeren betrokken waren bij het jeugd werk. "Kinderen en jongeren kunnen nu kiezen uit een enorm aanbod van activiteiten, waarin het kerkelijk jeugdwerk een zeer bescheiden plaats inneemt. Als zij kiezen voor de club of soos doen zij iets ongewoons". Twin tig jaar geleden lag dat heel an ders. Van Elk is daarom zeer te spreken over de 70.000 jonge ge reformeerden die nog altijd iets zien in het jeugdwerk. Ook het aantal vrijwilligers vindt hij in drukwekkend; waar krijg je te genwoordig nog 12.000 vrijwilli ge medewerkers voor op de been? Soos Van meet af aan was het gere formeerd jeugdwerk gericht op maatschappelijke vorming en ontplooiing, zegt Van Elk. Vroe ger gebeurde dat steevast aan de hand van een bijbels onderwerp dat door de jeugdvereniging werd besproken. Deze vorm be staat nog wel maar heeft concur rentie gekregen van de sociëteit, waar aan de bar of tijdens een danspasje volgens Van Elk ook wezenlijke vragen kunnen wor den besproken. „De ontmoeting was en is het belangrijkst. Als jongeren met elkaar praterr en naar eikaars mening vragen, dan is er al heel wat bereikt". Ook in het clubwerk voor kinderen en in het kampwerk probeert het LCGJ deze ontmoeting te orga niseren. De vormen zijn veran derd - sport en spel zijn veel be langrijker dan vroeger -, de in houd is gelijk gebleven, aldus Van Elk. De voorzitter vindt dat de ker ken wel eens te veel aan de ver trouwde vormen willen vasthou den. Het jeugdwerk, dat formeel los staat van de kerken, is vol gens hem veel openener en gaat makkelijker met de tijd mee. Zo is men bij het LCGJ in de jaren tachtig tot de ontdekking geko men dat een „marktbewuste, klantgerichte aanpak" de beste aanpak is. In de jaren zeventig was volgens Van Elk „de ideolo gie" voor het landelijk centrum heel belangrijk en kreeg de lei ding regelmatig van de kerken te horen veel te links te zijn. Die tijd is voorbij. Het LCGJ is bescheidener geworden en trekt minder snel een grote mond. Dat kan ook niet, gezien de veelvor migheid die ook in het jeugd werk bestaat. Van Elk: „Wij brengen geen verhaal meer, wij luisteren naar het verhaal. Wij leggen bij het plaatselijk jeugd werk ons oor te luisteren en pro beren dienstbaar te zijn aan de mensen die daar werken. Wij zijn pragmatischer geworden". Het honderdjarig bestaan van het jeugdwerk wordt landelijk gevierd met twee grote evene menten. Op 29 oktober wordt er een grote reünie gehouden in Dronten, waar onder anderen minister Brinkman, de theoloog Okke Jager en ds. E. Overeem hun zegje doen. Op 13 mei wordt het feestseizoen (er zijn ook tal van plaatselijke activiteiten) af gesloten met een jongerenmani- festatie in Den Haag, waar het jeugdwerk centraal staat. De gereformeerde predikant dr. J.M.R. Diermanse te Veenen- daal is zondag na een ernstige ziekte op 51-jarige leftijd overle den. Hij was sinds 1981 lid van de Generale Synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland. Verder maakte hij deel uit van de Taakgroep Reformatie-Rome. Voor Veenendaal stond hij van 1965 tot 1979 in Franeker. Missie Er moeten nog vele kwesties worden opgelost, voordat het missiebureau Roermond de sa menwerking met de landelijke missieorganisaties herstelt. Dat zegt de directeur van het missie bureau, kanunnik W.A. van der Valk. Zondag werd bekend dat Van der Valk is benoemd in de bisschoppelijke adviescommis sie voor missie en ontwikke lingssamenwerking. In 1975 ontsloeg bisschop Gij- sen van Roermond missiesecre taris pater Piet Nelen wegens on overbrugbare meningsverschil len over het missiewerk. Gijsen reorganiseerde het missiewerk in een eigen diocesaan missiebu reau, maar de Nederlandse Mis sieraad, de Bisschoppelijke Vas tenactie, de Pauselijke Missie werken en Solidaridad besloten te blijven samenwerken met Ne len en diens Bureau Internatio nale Solidariteit (BIS). Volgens Van der Valk bestaan er tussen zijn bureau en de ande re organisaties grote menings verschillen over de eindverant woordelijkheid van de bisschop in het missiewerk, de steun aan politieke organisaties en bevrij dingsbewegingen, de visie op de kerk en de manier waarop pro jecten moeten worden gesteund. De adviescommissie zal moeten proberen overeenstemming over deze kwesties te bereiken. Het lidmaatschap van Van der Valk wordt algemeen be schouwd als een gebaar van bis schop Gijsen, waaruit blijkt dat deze de partijen in het conflict dichter bij elkaar wil brengen. Moskee In Milaan is de eerste moskee in Italië in gebruik genomen. De opening van de moskee maakt duidelijk dat de Islam in het noorden van Italië vaste grond onder de voeten heeft gekregen, zo schrijft het blad van de Itali aanse moslims. De meer dan 200.000 moslims zijn na de rooms-katholieken de grootste godsdienstige gemeen schap in Italië. Ongeveer 60.000 van hen zijn Italianen. Beroepen Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Eerbeek (toe zegging): C. van Alderwegen te Drempt en Oldenkeppel. Beroe pen te Nieuwe-Pekela: J. Rie- mersma te Nijbroek. Bedankt voor Nieuw-Buinen. J. Verdijk te Westerlee. Bedankt voor Ter- kaple c.a.: M. A. Bos, kandidaat te Nijland. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Harlingen als geeste lijk verzorger van streekzieken huis Oranjeoord en verpleeghuis Dukdalf aldaar; drs. J. J. van Dijk, kandidaat aldaar die dit be roep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Gouda: D. J. Zandbergen, laatstelijk zen dingspredikant te Irian Jaya wo nende te Spakenburg. Aangeno men naar Zaandam: drs. J. M. Batteau, laatstelijk zendings hoogleraar te Zuid-Korea, wo nende te Bunschoten die be dankte voor Harderwijk (wijk Zuid), voor Rozenburg, voor Ro den en voor Avereest-Dedems- vaart.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2