'Ik heb het succes niet cadeau gekregen Vast orkest voor noorden James Brown moet met pensioen P0DIUMBUK DINSDAG 25 OKTOBER 1988 PAGINA 23 DEN HAAG (GPD) - De Raad voor de Kunst heeft minister Brinkman van cultuur gisteren geadviseerd te kiezen voor één volwaardig symfo nieorkest in één standplaats voor het noorden van het land. Dit ad vies botst met de visie van een werkgroep, ingesteld door de be sturen van het Noordelijk Filhar monisch Orkest en het Frysk Or kest, die zich onlangs heeft uitge sproken voor twee standplaatsen (Groningen en Leeuwarden), het zogenaamde 'bilokatiemodel'. De Raad voor de Kunst noemt het standpunt van de werkgroep 'gekleurd' omdat het uitgaat van verkeerde combinaties van cijfers en modellen. In het geval van één standplaats hanteert de werkgroep - aldus de Raad voor de Kunst - het door de minister toegezegde bud get van 10 miljoen gulden, terwijl de mogelijkheden van een twee standplaatsen-model worden on derzocht aan de hand van een bud get van 12 miljoen dat door de werkgroep zélf noodzakelijk wordt geacht. Deze vergelijking is 'du bieus'. Wat het inzicht ook nog vertroe belt is dat in het bilokatiemodel wordt uitgegaan van 110,5 forma tieplaatsen en in het andere model van 95. Het meest is de Raad echter 'getroffen' door de conclusie van de werkgroep dat met 12 miljoen jaarlijks ruim 200 podiumbeurten kunnen worden gegeven en met 2 miljoen minder opeens maar 130. De Raad richt zich verder tegen de opvattingen van de werkgroep over de spreiding van de concer ten. Het geven van veel concerten met middelgroot en klein symfo nisch repertoire brengt in de ogen van de Raad onvermijdelijk met zich mee dat er vaak onder slechte omstandigheden en voor onaan vaardbaar kleine publieksaantal- len wordt gespeeld. 'Dat is een in het noorden waarneembare ten dens die zowel uit kwaliteitsover wegingen als uit het oogpunt van rendement niet versterkt moet worden'. Bovendien zal bij een bi lokatiemodel 'het artistieke geheel duidelijk minder zijn dan de som der delen'. Samenvattend meent de Raad dat het publiek in de drie noordelij ke provincies recht heeft op een volwaardig uitgerust, goed inge speeld symfonieorkest zoals de oostelijke en zuidelijke provincies dat ook hebben. Tenslotte wijst de Raad erop de toegezegde subsidie van 10 miljoen voor de muziekvoorziening in het noorden van het land 'eigenlijk al te hoog' te vinden. Het oosten en zuiden krijgen veel minder maar zullen vermoedelijk evenveel als het noorden gaan vragen. Daar door dreigt opnieuw geen geld over te blijven voor andere muziek soorten dan de symfonische en dat is in strijd met de herschikkings operatie volgens het rapport Sutherland. Tina Selini en producer Will Hoebee: werken aan carrière. (foto gpd) Griekse zangeres Tina Selini: Schaamteloze demonstratie vergane glorie ARNHEM James Brown kan 't niet meer. De 'Godfather of soulmusic' moet hoognodig met pensioen. In feite zou dat ook geen schande zijn, want 'Mister Dynamite' is intussen 60 jaar oud. Hij loopt al meer dan 32 jaar tjes mee in de popmuziek. En ar tiesten-jaren zullen best dubbel tellen. Zeker voor een man die zijn leven lang hard gewerkt heeft. Helaas kan James Brown er zelf geen genoeg van krijgen. Jammer vooral omdat hij ooit zo groot was. Hoe langer hij nog doorgaat, des te dieper valt hij. In een mager gevulde Arnhemse Rijnhal heeft hij gisteravond een schaamteloze demonstratie van vergane glorie gegeven. Van avond staat hij in Groningen en donderdag treedt hij nog op in Rotterdam. 'The hardest working man in showbusiness' is bepaald niet meer in staat een show van enig kaliber op de planken te zetten. De kleine dribbelpasjes en heup wiegende bewegingen vergen kennelijk zo ontzettend veel energie van de man, dat hij in vrijwel elk nummer een pauze moest inlassen. Die tijd werd gis teravond tot vervelens toe opge vuld met solo's van diverse bege leiders. De meester van weleer trok zich dan even terug achter de coulissen om in een andere outfit en met brede glimlach weer terug te keren. Conditio neel kan hij het gewoon niet meer aan. En ook zijn stem be gint flink af te takelen. Van zijn teksten is nauwelijks nog iets te verstaan. James Brown heeft zo'n af gang niet verdiend. In zijn topja ren heeft hij zich immers altijd staande weten te houden tegen over nieuwe progressievere bandjes (onder andere Kool the Gang en Ohio Players). Iede re keer weer slaagde hij erin om goed muzikaal verweer te bie den. Totdat in de jaren tachtig de concurrentie te groot werd. Grootheden als Prince en Teren ce Trent d'Arby zijn hem voorbij gestreefd. En ook dat is geen schande. Per slot van rekening had James Brown wat leeftijd betreft de grootvader van de nieuwe generatie popmuzikan ten kunnen zijn. Zelf wil hij daar kennelijk helemaal niets van we ten. Afgelopen zomer nog tracht te hij met een plaatje 'I'm real' te rug te slaan tegen het niets- en niemand-ontziende discofunk- geweld van de nieuwkomers. 'The Creator', 'Mr. Dynamite', 'The Godfather of Soul' en 'The minister of the new new super- funk' zijn bijnamen die james Brown in de loop der jaren met recht verworven heeft. De kleine danspasjes, waarmee hij zo groot is geworden, zijn tegenwoordig vast onderdeel van de show van de nieuwe lichting. Daar waar Terence Trent d'Arby en Prince nu 'zijn' spagaten maken, gooit James Brown een keer met zijn microfoon, die automatisch weer in de oorspronkelijke stand te rugveert. Het lijkt flitsend door alle glitter, maar het is o zo door zichtig. Af en toe maakt James Brown nog een plotselinge knie val of een zijwaartse kwart-draai, maar het spetterende is eraf. En dat komt nooit, nooit meer terug. De schaamteloze vertoning kreeg voor een voortijdig bijna halfleeggestroomde zaal nog een extra dimensie, toen The Crea tor' een staaltje van arrogantie ten toon spreidde. Zijn optreden 'was bijna twee uur aan de gang, toen de show ten einde leek. Zijn grootste succesnummer 'Sexma- chine' was nog niet gebracht. En om dat te zingen eiste hij van zijn publiek bijna een smeekbede. Tot driemaal toe liet hij slechts de eerste regel horen: 'I wanna get into it, man'. De toeschouwers reageerden koeltjes tot ijskoud. Het zat 'm zelf duidelijk ook niet lekker. En toen hij eindelijk ook de rest van de onverstaanbare tekst de mi crofoon inschreeuwde, bleef de climax nog uit. De song, die het op de plaat overigens nog altijd goed doet in de disco's, zou 'live' het hoogtepunt moeten worden, edoch het mocht niet zo zijn. Ja mes Brown op de planken is niet meer wat het ooit geweest is. Hij heeft het geschopt van een schoenpoetsertje tot platenmil- jonair, maar zo lang hij blijft doorgaan met optreden, wordt de afgang van 'Mister Soul' al leen maar groter. Het is teleur stellend dat hij het zelf blijkbaar niet wil inzien. Songs als 'Try me', 'Make it funky', 'Get on the good food', 'Dancing in Ameri ca', 'It's a man's world' mogen dan 'tijdloze' nummers zijn, de wijze waarop hij een en ander te genwoordig de zaal inslingert, is bedroevend en schaamteloos. Een artiest van het kaliber James Brown - hij maakte meer dan 160 singles en ruim 50 elpees - had een betere ouwedag verdiend. Het is een raadsel waarom zo'n man maar blijft doorgaan. Voor het geld hoeft hij dat niet te doen. En getuige de reactie van het pubkiek, zitten zijn fans ook niet te wachten op een concert van James Brown, waarbij de ster James Brown: vergane glorie. zelf bijna meer achter de coulis sen vertoeft dan op het podium. Een van de meest invloedrijke figuren uit de soulmuziek en dé grote meester van de funkmu- ziek zou zo snel mogelijk een punt achter zijn glansrijke carriè re moeten zetten. Voor een 60-ja- rige is dat geen schande. Zelfs niet als je naam 'James Brown' is. Zo'n man verdient een beter afscheid. Hij heeft het zelf in de hand. PI ETER PLOEG Groot was de belangstelling gistermiddag tijdens de begrafenis van de regisseur-schrijver Dimitri Ff enkel Frank, die onlangs als gevolg van een hartaanval overleed. Vele vrienden en bekenden uit de showwereld na men afscheid op de begraafplaats aan de Haagse $erkhoflaan. Mevrouw Dimitri Frenkel Frank kreeg troost van o.a. zanger Robert Long (rechts). HILVERSUM - „Ze is een vrouw met een veelzijdig talent, dat verge leken kan worden met een fraai ge slepen sierbriljant. Ze behoort tot de steeds schaarser wordende zan geressen die echt kunnen zingen. Bovendien zingt ze recht in het hart van de luisteraar." Deze woorden slaan op de nieu we Griekse zangeres Tina Selini en zijn afkomstig van muziekkenner Skip Voogd. Het succes is de rood harige Tina Selini niet aan komen waaien. In Griekenland zong ze vijftien jaar in diverse nachtclubs, maar een doorbraak leek voor haar niet weggelegd. Tot de Hilversum- se producer Will Hoebee Tina hoor de zingen in de nachtclub. door Frederike Contant Het lijkt een sprookje: een zange res die door een producer uit een nachtclub wordt gehaald en direct de kans krijgt in de Hilversumse Wisseloord studio's een lp/cd te maken en bovendien door haar nieuwe platenmaatschappij een roemrijke carrière in het vooruit zicht wordt gesteld. Tina: „Het is ook ongelooflijk, maar ik heb het niet cadeau gekregen. Ik heb wel vijftien jaar nacht in nacht uit moe ten zingen in Griekse clubs voor dat deze mallemolen ging draaien. Ik geniet hier mateloos van. Op eens wordt ik met respect behan deld. Journalisten zijn in mij geïn teresseerd. Klap op de voorpijl was natuurlijk mijn televisiedebuut in het Platengala bij de TROS. Daar stond ik temidden van sterren waar ik thuis platen van heb en al leen maar van droomde dat ik ze nog eens in het echt zou zien. Nu was ik collega van Charles Azna- vour, Demis Roussos en Dionne Warwick. Die avond van de opna men was ik te nerveus om er van te genieten. De volgende dag drong tot me door wat er allemaal met me gebeurd was. Geweldig, in één woord." Producer Will Hoebee is er vast van overtuigd dat er een grote toe Het Arca-theater speelt 'Pas de Deu LEIDEN - Een gevarieerd aan bod van tooieel en cabaret deze week in de Leidse theaters. Pas de Deux In het kader van de aan de schrijver Hugo Claus gewijde to neelserie wordt vanavond in de Leidse Schouwburg een voorstel ling gegeven van het uit het begin van de jaren zeventig daterende en sindsdien reeds vele malen op gevoerde stuk 'Pas de Deux'. De produktie waar het in dit geval om gaat is van het Vlaamse Ar ca-theater. De hoofdrollen wor den vertolkt door Jo de Meyere en Machteld Ramoudt. Zij spelen de acteur en de actrice, wier relatie is spaak gelopen maar niet volle dig stuk is te krijgen. Zuster George Onze eigen Josephine van Gas teren speelt de hoofdrol in de als 'zwarte komedie' omschreven voorstelling 'Vaarwel zuster Ge orge'. Het stuk gaat over een ge vierde actrice, die vrij plotseling uit een popidaire serie wordt ge schrevenaan de kant wordt ge zet dus. Wat dat voor gevolgen heeft, ook in de relatie van de weg geschreven actrice tot haar veel jongere vriendin (gespeeld door Marijke Veugelers), wordt in een mengeling van humor en bittere ironie tot uitdrukking gebracht. De voorstelling, waarin ook Eli sabeth VersliLys en Trees van der Donk staan, is morgenavond in het theater aan de Oude Vest te Paul de Leeuw Wat het cabaret betreft, Paid de Leeuw heeft de Leidse Redactie Pieter C. Rosier Schouwburg op vrijdag- en za terdagavond in zijn agenda ge noteerd staan. De cabaretier geeft er dan .twee voorstellingen van zijn programma 'De Roze- botteltijd', waarmee hij vorig jaar ook in deze stad al succes heeft geoogst. Een herhalingsse rie dus. Het zwarte goud In de het vorig seizoen zo suc cesvol begonnen serie Theater Overdag is er donderdagmiddag in de schouwburg een optreden van de Vlaamse podiumkunste naar Wannes van der Velde. Hij brengter met zijn gezelschap we derom de muzikale produktie 'Het zwarte goud', die gaat over de mijnen en de mijnwerkers. Een sociale boodschap muzikaal verpakt kortom. Depressie 'Depressie' is een stuk geschre ven door de Zweed Lars Norén. Een stuk vol noodlottige gebeur tenissen, maar ook vol relative rende humor. Regisseur Karst Woudstra heeft zoals bekend veel gedaan voor de verbreiding van Noréns werk in ons land. Hij ver taalde veel van zijn stukken, die Bert André in 'De Kontrabas als vergrootglas en rookgordijn, zo dubbel als een dubbeltje op zijn kantje'. Aanvankelijk is vrijwel direct zichtbaar wie wie bedriegt. Ogenschijnlijke helder heid, want naarmate de toe schouwer aan de grammatica van Pinter begint te wennen, naarmate de rook in de kijkdoos begint op te trekken, komt hij als nog bedrogen uit. Wie bedriegt wie? Met Mijs Heesen, Jaap ten Holt en Mark Rietman. De Kontrabas 'De Kontrabas' is een produk tie van het Raamtheater uit Ant werpen. Het gaat om een solo voorstelling, die wordt verzorgd door de acteur Bert André. In dit in 1980 door Patrick Suskind ge schreven stuk, wordt de toeschou wer het portret getoond van een middelmatig musicus, die psy chisch geheel is vergroeid met zijn instrument. Arrabal In Imperiums Microtheater worden op donderdag- vrijdag en zaterdagavond weer voorstel lingen gegeven van Arrabals 'Picknick op het slagveld'. Aan vang 20.30 uur Vincent Bijlo De studentenvereniging SSR- Leiden (Hogewoerd 108) presen teert morgenavond de Utrechtse cabaretier Vincent Bijlo. Vincent Bijlo won de persoonlijkheids- zowel als de publieksprijs op het Leids Cabaretfestival 1988. Aan vang 21.00 uur. komst voor Tina is weggelegd. „Vanaf de eerste keer dat ik haar hoorde, wist ik dat zij grote klasse had en dat Tina's stem niet alleen voor Nederland behouden zal blij ven. Vanuit Holland.zal Tina Euro pa veroveren en in eerste instantie gokken we op Duitsland, Frankrijk en Zuid-Europa." Album Hoebee vertelt hoe hij Tina heeft gevonden „Ik was begin dit jaar in Griekenland omdat ik werkte aan een album voor Nikos Ignatiadis, de componist van Bennie Nyman. De platenmaatschappij RCA had mij gevraagd eens uit te kijken naar nieuw Grieks talent omdat het na Nana Mouskouri, Vicky Lean- dros en Demis Roussos erg stil was geworden vanuit Griekenland. Ik kwam in de nachtclub terecht waar Tina zong en na twee liedjes wist ik, dat zij de nieuwe Griekse ster zou worden. We hebben een bandje gemaakt en dat heb ik in Hilver sum laten horen. Twee weken later zat Tina in het vliegtuig en hebben we contracten getekend en een plan voor een lp besproken. In juni waren de liedjes klaar. Zes Griekse en zes Engelstalige. Tina kwam naar Hilversum, nam de lp op en is hier gebleven." Will Hoebee legt er de nadruk op dat hij het in zijn vijftienjarige car rière als producer nog nooit heeft meegemaakt, dat er door de platen- wereld zo snel werd ingesprongen op een nieuw talent. „Echt ieder een die ik sprak was stuk van haar stem en daarom wilde de maat schappij ook dat Tina's album in het najaar zou worden uitgebracht. Dat is de tijd waarin platen worden gereleased voor de Sinterklaas- en Kerstverkopen, maar in de regel gaat men nooit zo haastig te werk met een totaal onbekende.. Tina is een uitzondering op de regel." De Griekse woont sinds een paar maanden in een Hilversumse hotel. „In het begin had ik veel last van heimwee. Mijn leven was compleet op z'n kop gezet. Weg van man, vrienden, hond en land. Voor het eerst van mijn leven een plaat op genomen en professionele begelei ding. Slopend was het, maar zeker de moeite waard. Ik heb deze kans met beide handen aangegrepen en wil dan ook niet klagen. Gelukkig is mijn man kort geleden overgeko men en heeft hij een nieuwe hond voor me gekocht, want mijn hond je thuis was de dag nadat ik ver trokken was onder een auto geko- Athene Tina vertelt dat zij in Grieken land eigenlijk de hoop op een pla tencontract al had opgegeven. „Ik zong in sjieke nachtclubs waar ie dere Griekse platenbons en produ cer regelmatig kwam. Zij kenden mij en mijn stem dus wel en ik vond het een idioot idee om een bandje te maken en dat op te sturen aan die maatschappijen. Waarom zou ik die mensen lastig vallen met een stem die ze kennen? Ik had me er maar bij neer gelegd dat mijn be roemdheid zich zou beperken tot Athene." Tina zegt het als een waanzinnig compliment te beschouwen als mensen haar de nieuwe Nana Mouskouri noemen. „Ja, een groter compliment kun je niet krijgen, maar mijn stem lijkt niet in de ver ste verte op die van haar. Het enige dat wij gemeen hebben is dat wij in Griekenland zijn geboren." Ook Will Hoebee heeft die vergelijking de laatste tijd veel moeten horen. „Dat was te verwachten, want elke zangeres uit Griekenland zal met Nana worden geassocieerd. Het mooie van Tina's stem is juist, dat die zo herkenbaar is. Als je haar twee keer hebt gehoord weet je de derde keer van wie die stem is. Dat is redelijk uniek tegenwoordig. Dat heeft ze dus wel gemeen met Nana, want ook zij heeft een eigen geluid dat niet na te doen is." Tina Selini blijft nuchter onder alle heisa rond haar persoon. Ze heeft slechts één doel en dat is een beroemd zangeres worden. „Ik weet dat aan een internationale carrière ook nadelen kleven. Je moet er veel privé- offers voor brengen, maar daar denk ik niet aan. Wij Grieken zeggen, als je moet dansen, dan dans je..." Schrijver Boudewijn Büch mocht gistermiddag het eerste exemplaar van 'Ach lieve tijd' uitreiken aan Amsterdams burgemeester Van Thijn. Het betreft het eerste deel van een vierentwintigdelig verzamelwerk over zeven eeuwen Amsterdam en de Amsterdammers. Het werk werd samen gesteld onder auspiciën van het Gemeentearchief. Elke maand zal een nieuwe aflevering verschijnen. (foto anp> Josephine van Gasteren (rechts onder) met Marijke Veugelers (links boven), Elisabeth Versluys en Trees van der Donk brengen 'Vaarwel zuster George'. (foto pr) hij ook regisseerde. Deze keer brengt hij een stuk van Norén op de planken met De Korrekelder, een gezelschap uit Brugge. Wie er kennis van wil nemen dient zich woensdagavond aan de kassa van het LAK-theater te vervoe gen. Hij en zij 'Hij en zij' is de titel van de voorstelling, die donderdag avond in het LAK—theater is te zien. Een voorstelling over liefde. Om wat duidelijker te zijn: een man en een vrouw scheppen zon der herinneringen en toekomst verwachtingen een omgeving, waarin liefde manifest wordt. Ze proberen hun liefde te herkennen in alledaagse situaties en hande lingen. Ze beschrijven hun eigen decor, ze denken hardop. Marcel Bogers en Anneke Bonnema na men als uitgangspunt het werk van de Zwitserse schrijver Mar tin Walser, wiens wereld er één is van onvervuld verlangen en het genot dat daarin ligt, van nede righeid en uiteindelijk het ver langen naar stilte. Betrayal In de regie van Johan Does burg gaat vrijdag- en zaterdag avond in het LAK-theater 'Be trayal', een stuk van Harold Pin ter. Het is de weergave van een ménage-a-trois. 'Betrayal' is vol gens de programmatoelichting een peepshow vol van levende taal. Hoe meer de personages praten, des te duidelijker wordt het dat ze praten in codes. 'Taal

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23