LEIDSCH DAGBLAD De Graaf wil (r)emigratie uitbesteden Kettingbotsingen in dichte mist Nog geen spoor van ontvoerde baby vand&9 Bevers na 163 jaar terug in Nederland Vele klachten over oliestank in Z.-Holland Filipijns schip met 500 opvarenden gezonken Burgemeester wil ontslag hoofdcommissaris Dinsdag 25 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38763 Prijs fl. 1,20 DORDRECHT (GPD) - De Dordt- se politie heeft nog geen spoor van de gisternacht ontvoerde, nu zes dagen oude baby. De politie wilde ook vanmorgen geen enkele mede deling doen. Onder leiding van hoofdinspecteur Stehouwer is een uit enkele tientallen agenten be staand regionaal recherchebij standsteam gevormd. De baby, een jongetje, werd in de nacht van zon dag op maandag uit het Merwe- deziekenhuis weggenomen. Ziekenhuisdirecteur Hóppener heeft met ontzetting gereageerd op de ontvoering. Hij schakelde gis ternacht direct nadat de verdwij ning was opgemerkt de politie in. Het hele ziekenhuis werd daarop van boven tot onder uitgekamd. Het voltallige personeel is inmid dels verhoord. De politie zegt over aanwijzingen te beschikken dat het hier om een echte onvoering gaat. De directie van het Merwedezie- kenhuis laat weinig los over de identiteit van de ouders van de ont voerde baby. Volgens Höppener gaat het om een jong echtpaar uit de omgeving van Dordrecht. De baby is het eerste kind van het ge zin en kwam vrijdag via een kei- :ht, waar de pas geboren baby werd (foto ANP) zersnede ter wereld. De vrouw ver blijft nog in het ziekenhuis. De verdwijning van de baby werd zondagnacht ontdekt door een verpleegkundige. Zij contro leerde om één uur de zogeheten wiegenkamer en zag dat een van de w:egjes leeg was. Een uur eerder h ad zij de baby nog wel in het bedje gezien. Höppener: „Het is onge looflijk en onwezenlijk. We zijn be hoorlijk aangeslagen en erg begaan met de familie". In het Dordtse Merwedezieken- huis gelden 's nachts dezelfde vei ligheidsmaatregelen als in andere ziekenhuizen. Ook zondagnacht was er behalve verplegend perso neel een nachtportier. „Maar een ziekenhuis is natuurlijk geen ge vangenis", zegt Höppener, die de ontvoering goed uitgekiend noemt. Wanneer er op één kamer meerdere moeders liggen, worden de pasgeboren baby's 's avonds al tijd naar een aparte wiegenkamer gebracht. Overdag blijven ze bij de moeders. De wiegenkamer is naar de mening van directeur Höppener goed beschermd. „Maar het is op de afdeling verloskunde altijd een komen en gaan van mensen. Beval lingen gebeuren ook 's nachts". DEN HAAG (GPD) - Plannen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om de afhandeling van verzoeken tot (r)emigratie uit te besteden aan een internationale organi satie, hebben tot verontrusting geleid bij Nederlandse or ganisaties. Het Nederlands Centrum Buitenlanders vindt het plan, dat een bezuiniging oplevert van 2,5 miljoen gul den, onbegrijpelijk. De Tweede Kamer zou daarmee elke greep op het emigratiebeleid verliezen. Reclameverbod bij giften voor actie van AVRO HILVERSUM (GPD) - Het Commissariaat voor de Media zal er donderdagavond, tij dens het fondswervende pro gramma van de AVRO voor de Wereldspelen Gehandicapten 1990 in Assen, streng op toe zien dat geen reclame wordt gemaakt voor bedrijven die geld storten voor de spelen. Een plan van de AVRO om bedrijven die grote sommen storten een minuut zendtijd te geven, waarin een promo tiefilmpje van het desbetref fende bedrijf zou worden uit gezonden, is door het Com missariaat afgewezen. 'Zo'n filmpje zou het karak ter krijgen van een reclame boodschap en uitzending daarvan tijdens een program ma is door de Mediawet ver boden,' aldus een woordvoer ster van bet Commissariaat. i de bedrijven die geld geven mogen wel worden genoemd, maar dan zonder toevoegingen of op wekkingen, zo stelt het Com missariaat voor de Media. De uitzending van donderdag avond mag ook niet worden onderbroken voor het norma le zwevende STER-blok. 'Het gaat hier om één programma en dat mag niet worden on derbroken voor reclame,' al dus het Commissariaat. De Kamer overlegde vandaag met De Graaf over diens voorstel. De bewindsman wil verzoeken tot emigratie of remigratie in het ver volg laten behandelen door het in Genève zetelende Intergouverne mentele Comité voor Migratie. Van die in 1951 opgerichte organisatie zijn 33 landen lid. Op 1 november zou het ICM een kantoor in Den Haag moeten krijgen. Volgens een woordvoerder De Graaf verliest de Kamer geen enkele bevoegdheid. "Dat is perti nent onjuist, het ICM krijgt alleen uitvoerende taken en kan niet niet zelf het beleid wijzigen". De Graaf schrijft in een brief aan de Kamer dat het ICM-kantoor in Nederland in eerste instantie 'be menst' moet worden vanuit een aantal Nederlandse organisaties, die zich bezighouden met migratie. Die vrezen dat het plan de doodsteek zal betekenen voor het particulier initiatief. Verschillende particuliere emigratie-centrales hebben dit jaar hun krachten ge bundeld in de Federatie Neder lands Migratie Instituut. Daarin werken onder meer samen de ka tholieke KEC, CNV, FNV, en de Stichting Voorlichting remigratie Buitenlandse Werknemers. OP SLAG GEDOOD - De 21-jari- ge G. Meij uit Maastricht is van morgen op slag gedood toen hij on der een stalen platen met een ge wicht van 6000 kilo terechtkwam LEIDEN - Politiekorpsen in de Leidse regio en de milieudienst van Rijnmond hebben gisteren en vannacht een 'golf van klach ten' te verwerken gekregen over een penetrante oliegeur in de lucht. Vooral bij de rijkspolitie in Leiderdorp kwamen in de loop van de nacht verontruste tele foontjes binnen met de vraag wat er aan de hand was. Een woord voerder van het korps vertelde vanmorgen dat in heel Zuid-Hol land over de stankoverlast was geklaagd. Die stank is naar alle waar schijnlijkheid afkomstig van een olietanker die lag afgemeerd aan de Zevende Petroleumhaven in Rotterdam. Een woordvoerster van de milieudienst in Rijn mond, die met tientallen tele foontjes werd geconfronteerd, gaat ervan uit dat dit schip het zogenaamde inert gas heeft ge lekt. Dit zuurstofarme gas, dat voor 90 procent uit stikstof be staat, wordt in tankers boven een olielading gepompt om explosie- en brandgevaar tot een mini mum te beperken. Onderzoek van de Rotterdam se havendienst moet nog uitwij zen hoe het gas is ontsnapt. In dien er sprake blijkt te zijn van onzorgvuldig handelen, zoals het niet naleven van de hinderwet vergunning, zal tegen de kapi tein van het schip proces-verbaal worden opgemaakt. Vooralsnog trekt die haven dienst de 'beschuldiging' van de milieudienst Rijnmond in twij fel. Volgens haar moet er aan merkelijk meer van dat gas vrij komen dan waarvan nu sprake is wil men daarvan tussen Maas sluis en Leiden hinder ondervin den. Mens en milieu lopen geen schade op bij inademen van het 26 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) - De bever is na 163 jaar officieel terugge keerd in de Nederlandse na tuur. Minister Braks (landbouw en visserij) en voorzitter dr. J.C. Van Noordwijk - Van Veen van het Wereld Natuur Fonds hebben vanmorgen drie be verfamilies uitgezet in de Bies- bosch. De terugkeer van de bever past in bet beheer van het na tuurterrein waar de dieren zijn uitgezet. De verwachting is dat het dier als een soort onbezol digd natuurbeheerder het griendhout in het gebied te lijf gaat. Daarmee zorgt hij voor verjonging van het griendhout dat anders kapot dreigt te gaan. Of de bevers ook dammen gaan bouwen, waarom zij be faamd zijn, moet nog worden afgewacht. Normaal doet de bever dat om het waterpeil in zijn leefgebied te reguleren, maar in het gebied waar zij nu zijn uitgezet is de waterstand vrij stabiel. De bevers zijn met financiële steun van het Wereld Natuur Fonds gekocht in Oostduits- land. De dieren komen uit het stroomgebied van de Elbe. In de komende jaren zullen jaar lijks drie a vier paartjes wor den uitgezet in ons land. De bever was sinds 1825 offi cieel in ons land uitgestorven. In dat jaar werd het voor zover bekend nog laatste levende dier bij Zalk aan de IJssel doodgeschoten. In Europa komt de soort in het wild alleen nog maar voor in de Sovjetunie, Frankrijk. Polen en de DDR. De bever is een van de groot ste knaagdieren. Van kop tot staart gemeten kan het dier een lengte bereiken van 120 centi meter. De afgeplatte, met ge hoornde schubben bedekte staart is ongeveer 30 centime ter. Per jaar eet een bever zo'n 4000 kilo planten en boombast. Op de foto: minister Braks (twee de van rechts) laat de eerste bever vrij. (foto ANP) Ter hoogte van Sassenheim stonden langs de autosnelweg vanochtend tientallen beschadigde auto's. Sommige 'aren zo ingedeukt dat ze moesten worden weggesleept. (foto wim Dijkman» Telefoonstoring in heel Limburg MAASTRICHT (ANP) - Het inter lokale telefoonverkeer in heel Lim burg is sinds half elf vanmorgen gestoord. Het betreft vooral het verkeer tussen abonnees in Maast richt, Heerlen en Venlo. Het PTT- district Maastricht zei de oorzaak nog niet te weten. De technische dienst probeert het euvel zo spoe dig mogelijk te verhelpen. Af en toe regen Eerst opklaringen, later veel bewol king en af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden, middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Matige zuidelijk wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtempe ratuur rond 13 graden. Woensdag 26 oktober zon op: 07.25 uur, zon onder: 17.23 uur; maan op: 17.26 uur. maan onder: 09.24 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.25 en 15.44 uur: laag water: 13.27 en 23.47 uur. Bij Sassenheim 68 auto's beschadigd SASSENHEIM - Op de snelweg Den Haag-Amsterdam (RW44) ter hoogte van Sassenheim zijn van morgen omstreeks negen uur in dichte mist 11 aanrijdingen ont staan, waarbij 68 auto's waren be trokken. Het duurde ruim tweeën half uur voordat de ravage was op geruimd en het verkeer weer nor maal kon doorrijden. Er vielen geen gewonden. "Veel te hard rijden in de dichte mist en te weinig onderlinge af stand", was volgens een woord voerder van de rijkspolitie de oor zaak van de chaos. Op enkele plaaten bedroeg vanmorgen het zicht slechts 50 meter, terwijl het verkeer met snelheden tussen de 90 en 110 kilometer per uur bleef rijden. Even voor negen uur remde een automobilist net na de afslag Warmond/Sassenheim af, waar door 6 auto's achterop botsten. "Binnen tien minuten na dat on geval ontstonden nog 10 aanrijdin gen, de meeste juist voorbij de plaats van de eerste aanrijding. Tussen de afslag Warmond en Ab- benes was de rijbaan in de richting Amsterdam een grote puinhoop. Het overige verkeer kwam totaal vast te zitten", omschrijft de woordvoerder de situatie. De rijkspolitiegroep Sassenheim kreeg assistentie van alle omlig gende korpsen, zodat 12 politiewa gens en enkele motoragenten de weg op werden gestuurd. Ook de ANWB en Rijkswaterstaat boden hulp. Een tekort aan takelwagens vormde het grootste probleem bij het verwijderen van de tientallen wrakken. Tegen kwart over elf stonden nog vier totaal vernielde auto's op de snelweg. Overal langs de weg maanden politiemensen het overi ge verkeer rustiger te rijden. De dichte mist in het westen en midden van het land had tot gevolg dat elders nog een tiental aanrijdin gen plaatshad, waarbij één licht ge wonde viel. Op de weg deed de grootste drukte zich voor om streeks half tien. Toen werden 16 fi les gemeld met een totale lengte van 100 kilometer. Omstreeks elf uur behoorden de verkeersproble men volgens de verkeerscentrale in Driebergen weer tot het verle den. ochtends vroeg moesten binnen komen, uitwijken naar Brussel (3) en Frankfort (2). Acht regionale lijnvluchten naar Schiphol werden geannuleerd. Verder kwamen ver tragingen voor bij Europese vluch ten. Op Schiphol verbeterde het zicht in de loop van de ochtend enigszins. Overigens is mist steeds minder een hinderpaal voor het luchtverkeer. De jongste generatie verkeersvliegtuigen is uitgerust met apparatuur waarmee ook bij zeer slecht zicht kan worden ge land. MANILA (AP) - Op de Filipijnen is een passagiersschip met meer dan 500 mensen aan boord gezonken toen de tyfoon Ruby over het land raasde. Volgens de Filipijnse kust wacht zijn tot nu toe slechts 8 over levenden van de ramp gered. Ze werden opgepikt in de buurt van het eiland Masbate, ten zuidoosten van Manila. Carlos Go, directeur van rederij VNU investeert in vier jaar miljard gulden HAARLEM (ANP) - Het uitgevers concern VNU heeft voor de jaren 1989 tot en met 1992 in totaal 1 mil jard gulden uitgetrokken voor in vesteringen. Daarvan is 650 mil joen bestemd voor vervanging van persen. De rest wordt gestoken in overnemingen, vooral in het bui tenland. VNU zal het bedrag grotendeels financieren uit eigen middelen. Hiervoor is geen aandelenemissie nodig. Zowel bij de krantendruk kerij van De Gelderlander en De Limburger als bij Rotabest wordt overgeschakeld op nieuwe offset- persen. VNU verwacht de komende ja ren bedrijven over te nemen in de VS en Europa. Nu wordt nog 70 procent van de omzet in het bin nenland gemaakt, maar m 1992 zal deze verhouding 50-50 zijn. as gisteren 60 beman- Manila naar Sulpicio Lines, zei dat een redding boot nog 8 overlevenden had gesig naleerd bij het eiland Maripipi en dat een onbekend aantal overle venden op eilanden in de buurt is terecht gekomen. De Dona Marilyn met 451 passagiers ningsleden op weg ve Tacloban op het eiland Leyte toen het schip door de tyfoon Ruby in moeilijkheden kwam. Vorig jaar december zonk het zusterschip 'Dona Paz'. Daarbij vielen 2000 doden. De tyfoon Ruby liet een spoor van vernielingen na. Er vielen ze ker 46 doden waarbij de slachtof fers van de ramp met de Dona Ma rilyn niet zijn meegerekend; ruim 48.000 mensen raakten dakloos. Meer dan 100 mensen worden vermist. Op het eiland Mindanao, worden 25 mensen vermist; op het eiland Panay wordt gevreesd voor het leven van 70 mensen die in een bus zaten die van de weg werd ge blazen en in een rivier terecht kwam. Zeven bomaanslagen LA CORUNNA (Rtr) - In de noord west Spanje zijn vandaag zeven bommen ontploft bij banken en overheidsgebouwen. Hierbij is veel schade aangericht maar er zijn geen gewonden gevallen. Volgens de politie zijn de gecoör- dineeerde aanslagen vermoedelijk het werk van het separatistische Guerrilla Leger van het Vrije Gali- cische Volk (EGPGC). BREDA (ANP) - Burgemeester Fey van Breda heeft de ministers van binnenlandse zaken en justitie ge vraagd hoofdcommissaris van poli tie Strooper te ontslaan. Beide be trokkenen weigeren elk commen taar. Politieke partijen in Breda tonen zich verrast over de stap. Zij waren op de hoogte van de problemen en de machtsstrijd tussen de twee maar hadden niet verwacht dat Fey zo ver zou gaan. Een raadscommis sie vergadert morgen in besloten heid over de kwestie. Afdelingsvoorzitter Jansen van de Nederlandse Politie Bond zegt dat er al lange tijd problemen zijn by de Bredase politie, omdat de hoofdcommissaris zich te veel met de theorie van het politievak en te weinig met de praktijk zou bezig houden. Enkele maanden geleden nam burgemeester Fey een aantal beslissingen over het korps, waar over de hele korpsleiding ernstige kritiek uitte. Fey bepaalde dat 15 tot 17,5 pro cent van de korpssterkte zich met recherche bezig mocht houden. Strooper had echter tevoren een plan voor de bestrijding van de kleine criminaliteit in werking ge steld. dat een aanzienlijk groter aantal aangiften tot gevolg had. Inmiddels zyn er ook adverten ties geplaatst voor een derde com missaris. Volgens politiedeskundi gen is het uniek dat een stad van deze grootte een derde commissa ris mag benoemen. Het feit dat on langs bekend werd dat Breda de meest criminele stad van Neder land, is volgens hen hieraan niet vreemd. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 pe' maand f 23.95 O oer haii iaar mi .90 i alleen mogelijk mei automatische betalingi q per iaar f 270.25 per kwartaai f 70.95 - uw voo»eur aa^m-sen [~De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlek gratis m de bus' Postcode/Plaats ,.TT_ Tele'oon ó-v m controle oezorqinqi

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1