'Zuinige' systemen niet veel beter Ton Sijbrands naast Tsjizjov Anti-vries wordt twee keer zo duur 'Toezicht moet blijven' TlU I VENTI L Boks-slachtoffer in China CONSUMENT- Chocola zonder suiker PAGINA 18 SPORT DINSDAG 25 OKTOBER 1988 ZAALVOETBAL C.-Wally sp. i RGC 5-8 LB/Verbaan Martin C. 4-7 Wally sp. Jong Boys 5-7 Altior Sleutels 5-6 KRV Noordwi|k 5-6 Eigenbrood de WW 5-5 TWEEDE KLASSE A: Tav/AAB Boys-tl 13-2, VNA-Hanepoel 5-8, v. Goozen-Ouweh. Vis. Ouweh. Vis n.o., A. Heemskerk-Rolleman 1-1 TWEEDE KLASSE B: Stool-Warmunda 4-4, Gr. Rest OI.-Stomp.Boys 6-2, McDonald's-SJZ 4-4, Bola Raga-Heulboys 4-4, korr Stoof-Bola Raga VIERDE KLASSE B: VNL-Croneste.n 13-2. Madonna McDonald's Bola Raga 3-0 DERDE KLASSE A: fc Pieca-Hoogvhet 1-3, korr Hoogvliet-Alphia 8-3, Arbouw-vd Poel 4-2, Leidsch D.-vd Geest 4-5, Alphia-TAVV 1-7 Arbouw 4-8 vd Geest 5-3 fc Pieca 5-8 vd Poel 5-3 TAVV 3-6 Alphia 4-2 Hoogvliet 3-4 Leidsch D. 4-0 DERDE KLASSE B: Cha Cha-Koudekerk 5-8, NDDV-TIB de Boer 4-4, SCGW/AVVC-Kulit Bia 4- 2, EBR-Woubrugge 12-3 EBR 4-6 SCGW/AVVC 4-4 TIB de Boer 3-5 Kulit Bia 3-2 NDDV 3-5 Woubrugge 4-2 Koudekerk 2-4 Cha Ch3 4-0 VIERDE KLASSE A: Coret-Goheba 4-2, v Raamsdonk-Querelle 4-2, West End-Ceres 2-2, nagek Auto Home-Ceres 4-11, Auto Home-Burg Utd 2-3 v. Raamsdonk 4-8 Querelle 4-3 Ceres Coret Burg Utd 5-5 Goheba 3-4 West End 5-4 A Home Boereiibiirg houdt stand KATWIJK Eigeman heeft gister avond een fraaie inhaalrace tegen Boerenburg niet bekroond gezien met winstpunten. In Lisse werkte de thuisploeg een 3-6 achterstand weg tot 6-6, maar in de laatste se conden haalden de Noordwijkers alsnog de volle buit binnen: 6-7. Perry Berk (3) en Guus Herkströter (3) maakten de doelpunten voor het verliezende Eigeman. In sporthal Ter Specke leverde de derby tussen Lisse en THB Boys veel spanning op, legio kan sen, maar slechts één doelpunt. Dat kwam van de voet van Ed van der Putten, die daarmee de 'dorps- strijd' in het voordeel van de bezoe kers besliste. Cleijn Duin en Landwer Johan deelden de pun ten: 3-3. WK Sijbrands (Ned) - Sadiek (Sur) 2-0, Van Aalten (Ned) - Alfaisi (Sur) 1-1, Leandro (Bra) - Baljakin (Sov) 1-1, Jansen (Ned) - Autar (Sur) 1-1, Is- salene (Fra) - Tsjizjov (Sov) 1-1, Van der Zee (Ned) - Gantwarg (Sov) 1-1, Kemp (Sur) - José Mana (Bra) 0-2, Valneris (Sov) - Clerc (Ned) 1-1. Mamina N'Diaye (Mal) - Bonnave (Fra) 1-1 Wal len (CRi) en Korenevski (Sov) vrij. Stand na veertien ronden' 1Sijbrands en Tsjizjov 20 (uit 13), 3. Clerc en Gantwarg 18 13). 5 Balja kin 17 (13). 6. Korenewski en Valneris 16 (12). 8 Jansen en Mamina N'Diaye 15 (12), 10 Leandro 14 (12). 11. Van der Zee 12(12), 12. Van Aalten. Autar en Jose Maria 12 (13). 15 Kemp 8 (12). 17 Issalene 7 (12). 18 Bonnave 6 (13), 19. Alfaisi 4 (13). 20 Wallen 2 (12). TOERNOOI REYKJAVIK Ribli (Hon) - Petursson (IJs) 1-0, Portisch (Hon) - Speelman (GBr) 1/2-1/2, Hartarson (IJs) - An- dersson (Zwe) 1/2-1/2, Sokoloy (Sov) - Joesoe- pov (Sov) 1/2-1/2, Kasparov (Sov) - Nikolic (Joe) 1/2-1/2, Tal (Sov) - Ehlvesl (Sov) 1/2-1/2, Kortsj- noi (Zwi) - Sax (Hon) 0-,1Nunn (GBr) Timman (Ned) 1 /2-1/2, Spassky (Fra) - Beljavski (Sov) 1 -0 Eindstand: 1Kasparov 11 (27,5 punt voor we reldbeker), 2. Beljavski 101/2 (25). 3. Tal 10 (25). 4 HjarlarsQn en Ehlvest 9 1/2 (20), 6. Joesoepov (20). Sax (20), Nunn (23) allen 9, 9. Andersson (14,5), Speelman (17), Timman (14,5) allen 8 1/2, 12 Sokolov ((11) en Nikolic (14,5) 8, 14. Ribli 7 1/2 (8.5), 15. Portsich (11) en Spassky (11) 7,17 Kortsjnoi 6 1/2 (6,5), 17. Petruson 6. Stand we- 1 Beljavski 60 1/2 (3 toernooien), 2. Kasparov 56 1/2 (2). 3. Karpov (Sov) 54 1/2 (2), 4. Speel man 51 1/2 (3), 5. Andersson 50 (3). 6 Sokolov 48 (3). 7. Nunn 45 (2), 8. Ehlvest 44 1/2 (2), 9. Tal 41 (2), 10. Ljubojevic (Joe) 38 1 /2 (2), 11Timman 36 1/2 (3), 12. Spasski 32 (2), 13. Portisch 301/2 (2), 14. Sax 30 (2), 15. Ribli 29 1/2 (2), 16. Hjartarsson 29 (2). 17. Joesoepov 29 (2), 18 Nikolic 27 1/2 (2). 19. Salov (Sov) 25 (1), 20. Nogueiras (Cub) 23 1/2 (2). 21. Hübner (Wdl) 21 (1). 22 Shorl 18 (123 Kodsjnoi 14 1/2 (2). 24. Seirawan (Vst) 13 (1). 25. Vaganjan (Sov) 0(1). Lotto 42 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 1 win naar die bruto 300.000 gulden ontvangt, derde prijs 47 winnaars die elk 5270,80 gulden ontvan gen, vierde prijs: 3435 deelnemers die ieder 72,10 gulden ontvangen; vijfde prijs- 58.249 deel nemers die elk 5,00 gulden ontvangen. Cijferspel 42 Zes cijfers: geen winnaar, vijf cijfers: geen win aars; drie cijfers- 238 Eerste prijs- 1 winnaar die bruto 27 035,60 ont vangt, tweede prijs: 34 winnaars die 397,40 ont vangen; derde prijs: 407 deelnemers die 83,00 gulden ontvangen. Toto-gelijk 42 Eerste prijs: geen winna winnaar; derde prijs: 18 gulden ontvangen; WK-dammen in Paramaribo PARAMARIBO (ANP) - De veertiende ronde van het toer nooi om de wereldtitel dammen in Paramaribo leverde slechts twee overwinningen op. een daarvan had wel grote consequenties voor de stand. Ton Sijbrands versloeg de Surinamer Sadiek en achterhaalde daardoor koploper Tsjizjov. De Sovjet kwam tegen de Fransman Issalene niet verder dan remise. De twee koplopers hebben met twintig punten een voorsprong van twee punten op de naaste belagers Clerc en Gantwarg. De tweede zege in de veertiende ronde kwam op naam van de Braziliaan José Maria die de Surinaamse delegatie een slechte dag bezorgde door Kemp te verschakken. De verrassing vanochtend kwam van Franse zijde. Daniel Issalene, die tot nu toe ver onder zijn niveau was gebleven, werden weinig kan sen toebedicht in het treffen tegen koploper Tsjizjov. De in blakende vorm zijnde Sovjet hield ook al geen rekening met veel tegenstand van betekenis. Vanuit de opening was echter al duidelijk dat de Oost- europese grootmeester niet zijn be kende druk-stand op het bord kon krijgen. In het middenspel had Issalene nauwelijks problemen. Alleen zijn klok scheen harder te lopen dan die van de Sovjet. „Ik weet niet waardoor het komt, maar ook nu kwam ik tijd te kort", meende de Fransman. Rond de veertigste zet kreeg hij zelfs meer dan uitsteken de bordkansen. „Als ik in die fase wat meer tijd had gehad, dan was de verrassing mogelijk nog groter geweestMu kwam hij niet verder javski liet zich verschalken door de Minstens evenveel waardering jaar. In Reykjavik speelde hij een mocht er zijn voor Hendrik van der wisselvallig toernooi dat uiteinde- Zee, die oud-wereldkampioen lijk resulteerde in de gedeelde ne- Anatoli Gantwarg geen moment de gende plaats. De remise in de slot- vrijheid gaf en uiteindelijk na 43 zetten een verdienstelijke remise liet aantekenen. Rob Clerc zag en kele meters verder geen kans voor deel te behalen tegen Goentis Val neris. Hij gaf zijn winstpogingen na drie uur spelen op. „Een te vlakke opening. Ik kon er niets van ma ken", verontschuldigde hij zich. Teleurstellend was de puntende- ling die Europees kampioen Ge rard Jansen aan Eduard Autar toe stond. De Braziliaan José Leandro ging door met de reeks van surpri ses. Dit keer kwam de Sovjet Alek- sander Baljakin, na bijna vijf uur spelen, niet verder dan remise. Gari Kasparov heeft gedaan wat hij aan zijn stand verplicht was: Het derde toernooi in de strijd om de wereldbeker schaken in Reykja vik winnen. Maar de wijze waarop de Sovjet het evenement op zijn naam schreef, had weinig van de glans van zijn eerdere prestaties in dit jaar. In de slotronde kreeg hij de ongedeelde toernooi-zege zelfs in de schoot geworpen. Mede-koplo- landgenoot Aleksander Bel- die elk 5,60 gulden ontvangen. tweede prijs: geen ïaars die elk 106,30 prijs: 524 deelnemers dan een puntendeling, op de 53ste zet aangeboden door de teleurge stelde Sovjet. In de Nederlandse kolonie gloor de toen de hoop op een gedeeld kopmanschap. In een klassiek spelgenre had de Sijbrands tegen John Sadiek slechts licht voordeel. De Nederlander gebruikte tevens weer (te) veel denktijd. Sijbrands hield echter constant het overzicht en raakte het initiatief nooit kwijt. Dat bleek toen Sadiek op de 46ste zet niet de sterkste voortzetting ,vond. Sijbrands deed dat wel, met een aantal offers en het halen van een dam kreeg hij een slotcombinatie op het bord die Sadiek tot opgave noopte. De in Suriname gewaar deerde grootmeester werd van alle kanten hartelijk gelukgewenst. Niet alleen voor de zege, maar ook voor het eindelijk bereiken van de eerste plaats. deze week tot Fransman ganatura- liseerde Boris Spasski. Voor Jan Timman lijken er maar weinig leuke dingen weggelegd dit ronde, tegen Nunn, zorgde ervoor dat de Amsterdamse grootmeester anderhalve punt te kort kwam om zijn toch al aangetaste Elo-rating te handhaven. Hij liep tegen vijf nederlagen op, daar stonden evenveel overwinnin gen tegenover. De aankondiging van de Amsterdammer dat hij niet mee zal doen aan de schaakolym piade maar zich in alle rust wil voorbereiden op de tweekamp te gen de Hongaar Lajos Portisch. kwartfinale kandidatentoernooi, lijkt dan ook een logische. De grote hoeveelheid wedstrijden lijken hun weerslag te hebben op de vorm en standvastigheid van de Nederlander. Wereldkampioen Gari Kasparov diende tot aan de veertiende ronde genoegen te nemen met een rol in de schaduw van zijn minder geta lenteerde landgenoot. Slechts een keer trad Kasparov uit die rol en wel op een manier die nog nooit ie mand had meegemaakt. In de ze vende ronde beging de wereldkam pioen in de partij tegen Sokolov een ongekende blunder. Het bleef zijn enige nederlaag in het toer nooi. Tegen het verlies stonden zes overwinningen waaronder op Jan Timman. PEKING (Rtr) - Twee jaar nadat de sport weer officieel werd toegestaan, heeft boksen in China een slachtoffer geeist. De negentien-jarige Li Xiao- long werd zaterdag bij nationale wedstrijden in de Zuidchinese stad Nan- chang in de tweede ronde tegen het canvas geslagen. Ondanks directe medische hulp was het leven van de politieman niet meer te redden. Xiaolong is het eerste, officiéle, boks-slachtoffer in China in 29 jaar. Van die periode werd er 27 jaar niet gebokst. Nadat er bij de nationale kam pioenschappen in 1959 een dode was gevallen, werd de sport verboden. In 1986 werd die ban opgeheven. Sindsdien is de boksen aan een opmars bezig. Het aantal beoefenaren neemt nog steeds toe en internationaal worden er aardige successen be haald. Ondanks de slechte reputatie verwachten bestuursleden van de Chinese' bond niet dat er weer een verbod aankomt. „Er komt wel een offi cieel onderzoek", verklaarde een woordvoerder, „maar dat incident zal de progressie van boksen in China niet belemmeren. De sport heeft hier een grote toekomst." Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.00 en 22.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Vanavond de eerste halve fi nale voor de Zilveren Molen bij LFC. Om 20.00 uur bestrijden Rijnsburgse Boys en Katwijk el kaar aan de Boshuizerkade In het kader van het nederlaagtoer- nooi van Meerburg, (op kunst gras) komt Quick Boys van avond om 20.30 uur op bezoek. De eerste wedstrijd verloor Meerburg met 2-1 van RCL De vrouwenselectie van de Afdeling Leiden oefent eveneens van avond. Op het veld van Docos zijn de vrouwen van KFC '71 uit Delft te gast. De wedstrijd met veel speelsters van Ter Leede en Iduna begint om 20.00 uur Daan Gijzenij, Mister Leidsche Boys, ligt al enige tijd in het zie kenhuis. De periode dat we Daan op zijn fiets clubbladen zagen rij den lijkt voorgoed voorbij. De regio-voetballers in betaalde dienst zijn weer volop in het nieuws. Edwin Vurens (bij Stompwijkse Boys begonnen) heeft een basisplaats bij Sparta en mocht tegen Westduitsland invallen bij Jong Oranje. Alphe- naar Ardy Oosterlee (SVV) heeft al zes doelpunten achter zijn naam staan. Driemaal scoorde hij uit een strafschop. Wout Hol- verda pikt bij Haarlem ook weer zijn goaltjes mee. Frenk van der Kley (De Graafschap) spoelde Via een lange periode van afwezig heid in de basis bij de club uit Doetinchem. Hennie de Romijn viel in bij Willem II en speelde goed De LBA (Landelijke Bond Amateurvoetbalverenigin gen) vergadert op zaterdagoch tend 5 november in Den Haag. Na afloop is er een forum ovér voetbalzaken in het algemeen Met het marathonschaatsseizoen voor de deur komt er wat nieuws los over de samenstelling van de ploegen. De 19-jarige Edward Hagen (Lisse) vervangt 'Good Old' Dries van Wijhe in de ploeg van Wehkamp. Herbert Dijkstra, Jan Eise Kromkamp en Egbert Post zijn ploeggenoten Rijns- burger Aad Grimbergen debu teert als A-rijder in de ploeg van Sony. De ploeg van begeleider Jos Geysel verwelkomde ook Ri chard van Kempen (Nieuwveen), in het verleden al goed voor 28 overwinningen De COVS (Cen trale Organisatie Voetbal Scheidsrechters) gaat het 60-ja- rig bestaan groots vieren met on der andere de organisatie van de landelijke spelregelfinale. De COVS Afdeling Leiden heeft op dit moment 269 leden Lenie Slegtehhorst is op de Najaarsver gadering van de KNKV afdeling Rijnland (korfbal) benoemd tot lid van verdienste Donderdag 27 oktober begint in zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat in Leiden een cursus schoon- springen. De kosten zijn 90.- (10 lessen) en u kunt zich aanmelden bij Aad van der Luit (071-315601). De cursus wordt gegeven door Wessel Zimmermann (kampioen van Nederland) en Patrick van der Meer (trainer KNZB) Eind oktober begint de goalballcom- petitie. De Leidse vertegenwoor diger De Sleutels begint met een uitwedstrijd in Utrecht In het kader van het jeugdplan Neder land oefent op maandag 31 okto ber het Leids voetbalteam onder 15 jaar tegen de Rotterdamse leeftijdgenoten. Om 19.30 uur wordt er afgetrapt op het LFC- terrein De zaalvoetbalcoach van Saudiarabiëis zaterdag te gast bij de zaalvoetbalinterland Nederland-Italië in Katwijk De episode Vriesekoop/Bakker is ten einde. Het hoofdbestuur van de NTTB heeft de ontslagbrief van Gerard Bakker (tafelten- niscoach uit Leiden) ontvangen en aanvaard In februari 1989 organiseert de Leidse tafelten nisclub Docos de Nationale Ve teranen kampioenschappen De Leidse handbalclub Saturnus heeft in Rob Kortekaas een nieu we voorzitter Randstad Sport verloor een oefenwedstrijd tegen Schoonhoven met 2-1 Flip Massaar wordt deze week 70 jaar. Deze strijdbare kracht van LFC heeft 'zijn' zaalvoetbaltoernooi (15 januari 1989) al geheel rond. Zondag om 17.00 uur is de trek king van de Superloterij van LFC. Notaris Van Leeuwen ziet toe dat de prijzen, 17 dagen Spanje, 9 dagen Spanje en 7 da gen Sauerland bij de juiste men sen terecht komen Fietscrosser Patrick Chen werd tweede en vierde bij nationale wedstrijden in Barendrecht Hennie Sleg- tenhorst (nu nog tweede pen ningmeester bij Roodenburg) gaat het na 10 jaar wat rustiger aan doen. Hing Low, PR-man bij de Kooiclub, heeft door drukke werkzaamheden al eerder zijn activiteiten gestaakt Ex-Alp- hense Boys speler Mario Captein scoorde één van de negen doel punten bij PSV (landelijke jeugd) tegen RKAW (9-0). Te gen FC Den Haag schoot het Alp- hense talentje zelfs driemaal raak. Ook nu werd het 9-0 Zon dag a.s. organiseert De Zijl/LGB zijn Zijlloop. De start bij het clubhuis is om 11.00 uur Op een slotgala van de Stichting Triathlon Alphen is de presenta tie op zaterdag 5 november in handen van TV-commentator Kees Jansma. Het gala vindt plaats in De Ridderhof in Koude kerk Reisverzekering wintersport uitgebreid Wintersporters met een toe slag op de reisverzekering zijn voortaan ook voor andere sporten dan alleen skiën ver zekerd. Het populaire monos kiën (het skieii op een plank) en skiboard (een skivariant op windsurfen) vallen hierdoor in het vervolg binnen het ver zekeringspakket. Ook 'funboard-' en 'freesty le-' skieh zijn vanaf nu mee verzekerd, evenals de deelna me aan informele wedstrijd jes. Namens de Nederlandse reisverzekeraars heeft de ad junct-directeur van Elvia- verzekeringen A. Kenter dit bekendgemaakt tijdens de opening van de wintersport- beurs Ski-inn '88 in Rosmalen. Tot nu toe moest men zich voor bijzondere winterspor ten apart bijverzekeren. Bob sleeën, ijshockey en para (chute)-skien blijven van ver zekering uitgesloten. Jaarlijks gaan er 800.000 Nederlanders op wintersport. Van hen sluiten 720.000 een reisverzekering af. De toeslag die een wintersporter op zijn normale reisverzekering be taalt, blijft gehandhaafd. "Redenen hiervoor zijn het grote risico en de hogere scha- de-omvang bij wintersport", aldus Kenter. Eén van de 125 wintersporters krijgt een on geval. Dit aantal ligt bijna twee keer hoger dan bij ande re reizigers. De kosten van een ziekenhuisopname be dragen gemiddeld 4700 gul den; Een goede voorbereiding op de wintersportvakantie zou de kans op lichamelijk letsel aanmerkelijk doen afnemen. Ook de extra drukte in de ski gebieden tijdens de kerst- en krokuspiek is volgens hem een oorzaak van veel ongeval len. Kenter pleitte daarom voor vakantiespreiding onder wintersporters. Consumentenbond test wasmachines KERSTDINER - Wie met de kerstdagen de familie eens wil ver rassen met iets bijzonders kan bij de Zuivelkeuken in Leidschen- dam. Berberis 10, een kijkje ne men. Voor een tientje mag u de ex perts op hun vingers kijken 's och tends van 10.00 - 12.00 uur op 7 en 9 december, 's middags 14.00 - 16.00 uur 29 november en 6,8, en 13 de cember, 's avonds 20.00 - 22.00 uur 2, 7, 14 en 20 december. Aanmelding tel. 070- 272270 van 9.00 - 13.00 uur en van 16.00 - 17.00 Het laboratorium van de Keuringsdienst van Waren in Alkmaar: deze diensten worden ingekrompenterwijl ook de hoofdinspectie levensmidde len van wvc wordt opgeheven. (foto anp> De Consumentenbond, Konsumenten Kontakt en de levensmiddelen producenten hebben bij minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) geprotesteerd tegen het plan om het toezicht op de levensmidde len op te heffen. Door bezuinigingen moet de hoofdinspectie levensmid delen bij het ministerie van wvc verdwijnen. De taken worden verdeeld over afdelingen van het departement en de Rijkskeuringsdienst van Waren. Zowel van consumentenzijde als uit het bedrijfsleven is daar bezwaar tegen gemaakt. Men is bang dat door de be zuiniging het toezicht op en de voorbereiding van wetgeving verslechte- De consumentenorganisaties en de levensmiddelenproducenten wij zen Brinkman erop dat ook de Keuringsdienst van Waren al wordt afge slankt. Tegelijkertijd is er voortdurend sprake van nieuwe toevoegingen aan levensmiddelen, waarop controle moet worden uitgeoefend. Ook het toezicht op bestrijdingsmiddelen is al te gering. Bij dit protest heeft zich de chemische industrie gevoegd. De Vereni ging voor de Chemische Industrie (VNCI) maakt zich zorgen over het wegvallen van een deskundige tegenspeler. Zij wijst erop dat het werk op het terrein van indeling, etikettering en verpakking van gevaarlijke stof fen zowel nationaal als internationaal voortdurend toeneemt. Wasmachinefabrikanten hebben weer een nieuwe bespaarsnufje aan hun apparaten toegevoegd. Bosch en Siemens hebben het water en stroom besparende 'aqua- systeem' geïntroduceerd. De Consumentenbond komt echter tot de conclusie dat de machines met dit systeem wel zuiniger zijn, maar niet veel beter dan de meeste andere wasmachines. Samenstelling Raymond Peil Wasmachinefabrikanten zijn al ja ren bezig stroom en water te bespa- ren: Met E-knoppen en twee kilo gram-knoppen zou minder worden gebruikt, terwijl öko-sluizen, ko gelventielen of sopcirculatiesyste- men het gebruik van wasmiddel zouden terugdringen. Volgens de bond zijn het allemaal lapmiddelen die moeten verdoezelen dat wasau tomaten nog lang niet volmaakt zijn. Nog niet zo lang geleden laneer- de Zanussi met veel bombarie het 'jet-systeem': dit zou de hoeveel heid water automatisch aanpassen aan de hoeveelheid water in de trommel en aldus zowel water, stroom als wasmiddel besparen. De schromelijk overdreven belof ten werden vorig jaar in de Consu mentengids doorgeprikt. Aqua-systeem Het aqua-systeem komt er niet veel beter af. De machines met dit systeem hverken volgens hetzelfde principe: de was neemt een bad en krijgt ook een douche. De 'meene- mers' of'keerribben' in de trommel zitten vol gaatjes waardoor het sop of spoelwater van boven in de trommel over de was sproeit. Door deze douche is er minder water in de trommel nodig en dat betekent minder stroomgebruik. De meeste elektriciteit wordt im mers gebruikt voor het opwarmen van het sop. Hoe minder water in de machine, des te sneller het wa ter op temperatuur is. Bovendien zou volgens Bosch en Siemens het watergebruik automa tisch worden aangepast aan de hoeveelheid wasgoed in de machi ne. Daardoor zouden kleine wasjes economisch worden gedraaid en is een spaarknop voor kleine wasjes overbodig. Bovendien zit er een 'kort'-knop op de machines, waar door het programma van de was machine met de helft van de tijd kan worden bekort. De consumentenbond heeft nu de twee aqua-machines, de Bosch WFK 5000 en de technisch gelijke Siemens WM3700, vergeleken met de 'gewone' wasautomaten. Water en energiegebruik werden geme ten en vergeleken en het nut van het grote programma werd onder zocht. Uit het onderzoek blijtk dat de aqua-machines 40 tot 45 procent minder water gebruiken dan hun voorgangers zonder dit snufje. Dat scheelt per wasbeurt, bij een volle machine, ongeveer 45 liter water. Bij een prijs van twee gulden per kubieke meter water bespaart dat 18 cent per wasbeurt op het water. Een grote was vergt 20 tot 25 pro cent minder elektriciteit, dat scheelt twee tot drie dubbeltjes elektriciteit per wasbeurt. Kleine wasjes Kleine wasje blijven, ondanks het aqua-systeem oneconomisch. De machines passen de hoeveel heid water niet goed aan aan de hoeveelheid was. De nieuwe ma chines gebruiken bij een was van tweekilo even veel water en stroom als de oude die een kleine was verwerkten. De kort-toets is volgens de Con sumentenbond vrij zinloos. Het sop wordt namelijk direct na het bereiken van de ingestelde tempe ratuur weggepompt. Grondig we ken en vlekken verwijderen is er dan niet meer bij. De was wordt dan ook niet schoon, maar hooguit even opgefrist. Een wereldwijd tekort aan het che mische produkt etheen heeft de prijs van het goedje enorm opge schroefd. Vooral automobilisten zullen dit merken: etheen wordt gebruikt voor anti-vries (ethyleen- glycol) dat inmiddels in prijs is ver dubbeld. Etheen is sinds kort ook een basisstof voor tuinstoelen, ver pakkingsmaterialen (folie) en po lyester. Dutch Cocoa Chocolate in Haarlem brengt sinds kort een suikervrije chocolade voor dia betici, waarvan de smaak niet onderdoet voor die waarin wél suiker is verwerkt. De nieuwe produkten, waarin de kunstmati ge zoetstof lactitol zit, worden onder het merk Ringers op de markt gebracht. Chocolade voor diabetici was voorheen geen lekkernij. In plaats van suiker zit er vaak sor bitol en saccharine in. Het be drijf gebruikt nu lactitol, dat als bijkomend voordeel de helft minder calorieën bevat dan bij voorbeeld suiker of sorbitol. Overigens is het aantal calorieën in de repen, chocolaatjes en broodpasta nog wel zo groot dat Ringers de aanduiding 'light' niet op de verpakking mag zet- Het tekort aan etheen, dat als bij- produkt van olie in zogeheten naf- takrakers wordt gemaakt, is vol gens deskundigen ontstaan door de vele nieuwe toepassingsmoge lijkheden voor het chemisch pro dukt. Die markten waren er vroe ger niet. Vooral de fabricage van tuinstoelen met etheen als grond stof heeft een vlucht genomen om dat werd ontdekt datje de tuinstoe len dan gewoon buiten kunt laten staan. Weer en wind hebben er geen invloed meer op. Het tekort volgt op een over schot in de begin jaren tachtig. Olieproducerende landen begon nen zelf met het produceren van etheen. De vraag heeft de produk- tie inmiddels meer dan ingehaald. Waar de mensen vorig jaar nog zo'n zes tot zeven gulden betaalden, kost een liter anti-vries nu zestien tot achttien gulden. Etheen is schaars en andere industrieën krij gen voorrang boven de auto-indus trie bij de levering.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18