TNO zoekt naar beter brouwgerst Fusie struikelt vlak voor finish Iemand béide de politie, wat ik ontzettend knullerig In samenwerking met universiteit, Heineken en Carlsberg Opinie DINSDAG 25 OKTOBER 1988 LEIDEN Bier wordt ge brouwen van gerst. En hoe beter de gerst, hoe beter het bier waarschijnlijk zal zijn. Dat lijkt eenvoudig genoeg. Maar hoe kan een brouwer nu snel zien of hij goede gerst in handen heeft? En hoe kan ervoor worden ge zorgd dat goede gerst nög beter wordt? En dus waar schijnlijk nög beter bier op levert. Dat ligt heel wat min der eenvoudig. Toch willen brouwers een ant woord hebben op dit soort vragen. Daarom hebben ze de hulp inge roepen van de biotechnologie. TNO in Leiden, op onderdelen ge steund door de vakgroep molecu laire plantkunde van de Leidse universiteit, gaat nu samen met de onderzoekslaboratoria van de brouwerijen Heineken en Carls berg proberen om gerst weten schappelijk 'uiteen te rafelen'. En over vijf jaar, zo wordt gehoopt, kunnen de vragen worden beant woord. door Wim Wegman "Het is voor brouwers niet dig om aan gerst te komen van een zeer goede en constante kwaliteit", zegt dr. Freek Heidekamp, mana ger moleculaire plantenbiotechno- logie bij TNO. Boeren krijgen weliswaar redelijke prijzen voor gerst. Maar deze gerst moet aan zeer hoge eisen voldoen. Worden die eisen niet gehaald, dan kan een boer het nog slechts verkopen als veevoer. En dat levert aanmerke lijk minder op'\ "In Nederland wordt s te weinig gerst verbouwd om aan de behoefte van de brouwerijen te kunnen voldoen. Brouwgerst moet daarom uit het buitenland worden aangevoerd, voornamelijk uit De nemarken, Engeland en Frankrijk. Maar net als met de meeste gewas sen, is de kwaliteit van gerst afhan kelijk van de plaats waar het wordt verbouwd. Gerst die in Nederland is verbouwd, kan soms heel andere eigenschappen hebben dan gerst dat in Frankrijk is geoogst. Zelfs al gaat het om hetzelfde ras". Het is dus zaak voor een brouwer om de kwaliteit van zijn grondstof goed in het oog te houden. Het ver velende is nu dat gerstrassen die interessant zijn voor de boeren, niet altijd geschikt zijn als brouw gerst. En omgekeerd. Een pro bleem waar TNO samen met Hei neken en Carlsberg te zijner tijd een oplossing voor hoopt te vin den. Verlies Voordat die oplossing in zicht is, zal er eerst meer kennis moeten worden opgedaan over gerst. Hei dekamp: "We zullen bijvoorbeeld moeten weten waardoor de brouw- kwaliteit van een gerstras wordt bepaald. Welke stoffen in de gerst zorgen ervoor dat uit het ene ras een goed bier is te brouwen en uit het andere niet". "Om een voorbeeld te geven: tij dens het brouwen moeten de wan den van de gerstcellen worden af gebroken. Voor die afbraak zijn be paalde eiwitten, enzymen, verant woordelijk. Zijn die enzymen nu niet voldoende aanwezig, dan ont staan er tijdens het brouwproces allerlei reststoffen. En dat kan weer leiden tot verstopping van fil ters en dergelijke, waardoor het rendement van de brouwinstallatie niet optimaal is. Bovendien: als er kita dv. M.D.I. de Ridder en J. Schmidt, Jacob Wilhelmus Matthijs zv. J.W.M. Scholtheis en G. Jansen, Corina Franciska dv. A. van Kuijk en S. Sirach, Esther dv. D. van der Panne en G.W. van Schie, Stefan Hendrikus Marius zv.H.J. Donkerbroek en M.H.M. Mooijekind, Martin Jacobus zv. G. Salman en B. Rietvink, Pieter Johannes zv. C. Springer, Janbart zv. F. Bueno de Mesquita en F.l. Smit, Cornelis zv. D.C.H. Endeveld en S.M.D. Colijn, Anna Jacoba dv. P.N. van der Plas en G.R. Hoog- eveen, Nathalie dv. A. Smit, Johanna Eliza beth Maria Nanette dv. A. van Eijk en G.S. van Daatselaar, Cornelia Dirkje Cindy dv. J.P. van den Berg en A. Duindam, Cees zv. M. van Duijn en N.G. van Rhijn, Cornelis Johannes N.J. Diantha dv. N.Q. r Wilk i Os e Sloop school aan Morsweg begint maandag LEIDEN - Met de sloop van de school Rijnoever aan de Morsweg 188 wordt maandag een aanvang gemaakt. Het schoolgebouw staat leeg nadat het onlangs werd verla ten door de bovenbouw van de vrije school. De gemeente wil in de toekomst huizen bouwen op deze plaats. De plannen hiervoor verke ren echter nog in een beginstadi- De sloopwerkzaamheden begin nen met het verwijderen van het houtwerk. Daarna wordt het gym nastieklokaal dat aan de huizen grenst, gesloopt. Dit wordt gedaan om overlast door trillingen van de verdere sloop zoveel mogelijk te vermijden. Vervolgens wordt het schoolgebouw zelf met de grond gelijk gemaakt. De sloop neemt on geveer acht weken in beslag. reststoffen ontstaan, zijn niet alle grondstoffen in bier omgezet en dat is een verlies voor de brouwer". "Zo zijn er waarschijnlijk meer eigenschappen van brouwgerst te rug te voeren tot enzymen. Het punt is nu dat in het erfelijke mate riaal van de gerstcellen is vastge legd of en hoeveel er van die enzy men worden aangemaakt. Door dat erfelijk materiaal (DNA) te onder zoeken, hopen we erachter te ko men welke stukjes DNA verant woordelijk zijn voor welke eigen schappen". Technieken De onderzoekers willen dat doen door kleine stukjes erfelijk materi aal uit gerst te halen en over te planten in gerst die de bewuste ei genschap niet heeft. Als die de goe de eigenschap daarna wèl blijkt te hebben, hebben de onderzoekers dus het juiste stukje te pakken. Voordat ze deze techniek kun nen toepassen, moet er echter wel eerst een aantal problemen worden overwonnen. Heidekamp: "Er zijn een paar technieken om stukjes er felijk materiaal over te brengen van de ene plant in de andere. De moeilijkheid is dat deze zogeheten transformatie-technieken juist bij gerst niet goed werken. Daar zullen we dus eerst iets op moeten vin den". Gerst blijkt overigens op nog meer punten een 'lastige' plant te zijn. Heidekamp: "De transforma tietechnieken worden doorgaans toegepast op afzonderlijke plante- cellen of zogenoemde microsporen dat zijn de 'voorlopers' van pol lenkorrels. Uit die plantencellen of microsporen moet vervolgens weer een volledige plant worden opgekweekt. Om de een of andere reden lukt ook dit niet goed bij gerst. Ook daaraan zal iets moeten worden gedaan. Want het heeft na tuurlijk weinig zin om het erfelijk materiaal van gerstcellen aan te passen als je daarna uit deze cellen geen volledige plant kunt opkwe ken". Als de onderzoekers al deze tech nieken kunnen verbeteren voor gerst, moet het mogelijk zijn om de beste eigenschappen van verschil lende gerstsoorten in één plant on der te brengen. "Maar dat is voorlo pig niet ons doel", stelt Heide kamp. "Zo'n 'supergerst' is iets voor de verdere toekomst. Voorlo pig willen we dé technieken slechts gebruiken om erachter te komen welke enzymen en welke stukjes erfelijk materiaal verant woordelijk zijn voor goede brou- weigenschappen". Freek Heidekamp "De ontwikkeling van e< voor de toekomst. Dat is nu nog niet ons doel". Venstertje TNO, de rijksuniversiteit Leiden en de brouwerijen Heineken en Carls berg hopen de geheimenvan gerst de komende vijfjaar te onsluieren. can zv. E. Bayram en F. Bayram, Dionysios zv. N. Tsoukalis en M.M. de Ridder, Maarten David René zv. R. Feenstra en L.F.M. Brand wijk, Vera Johanna dv. R. Kooper en J. Ratel band. Teunis zv. T. Bakkenes en A.P. van Duijn, Dick zv. R. Struikman en J.C. van Wijn gaarden, Kevin Franciscus zv. M.F. Laken en E. Pennaarts, Maarten Gerard Niels zv. H. van Duijvenbode en L.M.E. Leeflang, Merel dv. C.J. Cornet en M.A. Kruik, Lieke Daniëlle dv. J.P. van der Zwan en J. Mosselman, Jacob Leendert zv. J. de Vreugd en A. van der Plas, Larissa Nicole dv. N. Hagendijk en N.J. Rem- melzwaal, Marissa dv. E. Bekooij en S.J.F. Blom, Wouter zv. C. Star en J. Dirkx, Hannah Sarah dv. J.L. de Krom, Bart Bastiaan zv. J. Leezer en D.W.A. Hulsman, Sjoukje Naomi dv. W. Damstra en C.A. d'Haan, Cornelis Franciscus Henricus zv. F.P.J. Smolders en M.A.M. Ie, Jacobus zv. J. de la Rie en M. Riethoven, Hans Robert zv. F.H.J. van der Ploeg en E.S.M. der Nederlanden, Willem zv. J. van Duijn en L. Ammeraal, Michael Enne Menso zv. E. van Strien en H.L. Eradus, Ma- rije dv. B. Rademaker en J.J. Kevelham, Rom- ke Jitse zv. R. Groenveld en A. Koster, Joyce Maria Lucia dv. G.N. van Beelen en A.M. Em merich, Daisy Judith Margaretha dv. H.J. Floor en M.P.J, van Leeuwen, Pieter Jacobus Reindert zv. P. Vliegenthart en C.C.M. van der Voort, Ceylan dv. N. Dönmez en S. Dönmez, Kirsten Elizabeth Maria dv. R.G.J, van der Voort en M. de Bruin, Sandra dv. P.C. Vriend en A. Kamer, Jordi zv. W.J. Lancel en H.J. Nagtegaal, Wouter Albert zv. L. van der Spek en E.M. Goddijn, James Michael zv. M.A.C. Perryman en J.l. Kostelnyk, Gerben zv. T. Geijteman en P.J. Bouwhuis, Wigneswaran Wiswanathan zv. S.S. Subramanian en I.C. Kanhai, Sylvana Radha dv. S.R.Lachman- singh en J.S. Simons. Klazina Elisabeth dv. G. van der Plas en M. van Duijn, Pieter Jacob zv. P.J. Plokker en P.M. Remmelzwaal, Cornelis Pieter zv. R. Westerbeek en J.J. Breedijk, Dja- mila dv. R.M. Kreeft en E.E.P. Peters, Yavuz zv. F. Camci en G. Camci, Vincent zv. G.P. Turk en W. Paauw, Michie! Bastiaan zv. B.J.M. Claassen en R.M. Tegelaar, Peter Maartinus Willem zv. P. Schoneveld en W. Ouwehand. David Fons Giharn zv. R. Jockjn en G.J. Grijpink, Saskia dv. C.E. van der Meer en A.M.A. Medendorp, Kelly Elizabeth dv. J.C. Heemskerk en C.A.M. Zevenhoven. 13 apr. 1908 vrl. geh.gew. met W.F. Roozend- aal, W. Postma geb 2 jan 1893 vrl. geh. gew. met A.F. van Maanen, W. Stoker geb 18 okt. 1930 man, J.M. Walhout geb 13 feb. 1941 vrl. echtg. van A.M. Kole, A. Meijvogel geb 21 nov. 1922 vrl, geh.gew. met F. van Delft, J.P. Barn- hoorn geb 27 jun. 1914 man, F.C. Breusers qeb 27 aug. 1918 vrl, echtg. van A. Hagendijk. Wanneer precies bekend is welk enzyme zorgt draagt voor welke ei genschap, dan wordt het een stuk gemakkelijker om snel de kwaliteit van brouwgerst te bepalen. "Het onderzoekslaboratorium van de Deense brouwerij Carlsberg heeft namelijk een apparaat ontwikkeld waarmee eiwitten in een gerstkor rel kunnen worden aangetoond zonder dat die korrel onherroepe lijk wordt beschadigd", legt Heide kamp uit. "Dat apparaat werkt als volgt: in de huid van de zaadkorrel wordt een klein 'venstertje' gemaakt. Door dat venstertje kan een chemi sche stof in de korrel worden ge bracht, waardoor er een kleur ont staat wanneer er een bepaald eiwit aanwezig is. En als dat eiwit is aan getoond, is dus ook aangetoond dat de 'bijbehorende' eigenschap in de gerstkorrel aanwezig is". "TNO en de laboratoria van Hei neken en Carlsberg gaan nu op zoek naar stoffen waarmee derge lijke eiwitten 'zichtbaar' kunnen worden gemaakt. We hopen aan het eind van het onderzoek, over vijfjaar dus, een stuk of dertig van dat soort verbindingen te hebben gevonden. Als dat lukt, zouden er op eenvoudige wijze zo'n dertig nuttige eigenschappen kunnen worden aangetoond". "Dat betekent dat de brouwer meer zekerheid krijgt over de kwa liteit van de gerst. En de gerstkwe ker kan zich er veel tijd mee bespa ren. Hij hoeft het gerst niet eerst op te kweken ohi te zien of het een goede plant is. Hij hoeft alleen maar het zaad te onderzoeken. En de korrels die hij heeft onderzocht, kan hij bovendien nog gebruiken ook". Concurrentie Tijdens het onderzoek van de drie instanties, komen ook nog al lerlei andere vragen aan de orde. Heidekamp: "Zo willen we bijvoor beeld weten hoe allerlei vetzuren in gerst worden afgebroken. Die vetzuren beïnvloeden de kwaliteit van het bier. Als bepaalde vetzuren beter kunnen worden afgebroken, kan dat de schuimvorming en de smaak van het bier ten goede ko- Het onderzoek is een initiatief geweest van prof. dr. ir. A. Rörsch, lid van de raad van bestuur van TNO. "Hij heeft tijdens een bijeen komst van brouwers en mouters het idee geopperd om geld en men sen vrij te maken voor een derge lijk onderzoek. Zijn gedachte was dat als 25 tot 30 onderzoekers gedu rende vijf jaar in alle rust aan deze zaak kunnen werken, ze waar schijnlijk wel de juiste antwoorden op de verschillende vragen zouden kunnen vinden. Dat idee van hem is opgepikt door Heineken. Later is Carlsberg erbij betrokken", zegt Heidekamp. Hij noemt het overigens een unieke zaak dat twee concurrenen- de bedrijven zo nauw met elkaar gaan samenwerken in dit project. "Tijdens dat onderzoek kijken ze bij elkaar in de keuken. En alle kennis over het onderzoek delen ze samen. Dat komt toch niet vaak voor, denk ik". Schulden De wereldwinkel Leiden en de stichting Multinationale Ondernemingen Latijns- Amerika organiseren woensdag 26 ok tober een avond over de schuldenpro blematiek van Latijnsamerikaanse lan den. Aan de hand van een lezing en een film wordt een beeld gegeven van de problemen die Latijns-Amerika heeft met het aflossen van leningen aan Wes terse banken en regeringen. De avond LEIDEN - Vlak voor de finish en na een toch al moeizame horden loop, is de fusie voor een groot re gionaal nutsbedrijf gisteren ern stig gestruikeld. De samenvoe ging wordt niet gesteund door tweederde van de 22 gemeenten die zijn aangesloten bij het Ener giebedrijf Rijnland. En als het EBR niet meedoet - per slot van rekening het grootste nutsbe drijf in deze regio - heeft de hele samenvoeging weinig zin. door Wim Wegman De fusie is in de problemen geko men om iets waarover al wordt gestreden sinds de eerste plan nen voor de fusie op papier wer den gezet: de invloed van ge meenten op het beleid van het bedrijf. Een aantal gemeenten bij het EBR wil een flinke vinger in de pap, zoals ze dat nu ook heb ben bij het energiebedrijf. De andere nutsbedrijven wil len de gemeentelijke invloed echter terugdringen. Zij wensen een slagvaardig bedrijf, dat snel kan inspringen op nieuwe ont wikkelingen. Ze vrezen dat die slagvaardigheid ver te zoeken is bij een bedrijf waar eerst 32 ge meenten hun zegje moeten doen voordat een besluit kan worden genomen. Dat was het dilemma waarvoor de onderhandelaars van de ver schillende bedrijven een oplos sing moesten zien te vinden. Die oplossing leek aanvankelijk ove rigens simpel. Het Energiebe drijf Rijnland wilde de huidige regeling, waarbij de gemeenten dus een zo groot mogelijke in vloed hebben, voortzetten. En het EBR was de 'machtigste', dus wat lag er meer voor de hand dan dat zijn opzet door de andere zou worden overgenomen? De overige nutsbedrijven ver zetten zich echter krachtig. Na veel touwtrekken ging het EBR akkoord met een bemiddelings voorstel. Daarbij leek de slag vaardigheid van het bedrijf ge waarborgd, maar behielden de gemeenten toch een redelijk gro te invloed. Van harte ging dat overigens niet. Het compromis was een 'uiterste grens' voor de EBR-gemeenten. De fusiepart ners moesten kiezen of delen. Commissarissen Dat deden ze echter niet. Ze bleven op hun stuk staan en kre gen met het uiteindelijke fusie- voorstel bijna volledig hun zin. De gemeenten konden hun stem alleen maar laten horen in de al gemene aandeelhoudersverga dering. In de raad van commissa rissen, het machtigste orgaan bij het nieuwe bedrijf, waren ze slechts indirect vertegenwoor digd. De 32 gemeenten mochten gezamenlijk niet meer dan vijf commissarisen afvaardigen. Dat betekende in één geval dat veer tien gemeenten samen één com- moesten 'delen'. Het mag geen verwondering wekken dat dit fusievoorstel bij het EBR niet met groot gejuich werd ontvangen. Desondanks werd het plan uiteindelijk door een meerderheid van het EBR- bestuur aanvaard. Daarmee was het echter nog niet definitief aan genomen. Om de belangen van vooral de kleine gemeenten veilig te stel len, is bij het EBR bepaald dat belangrijke beslissingen ook door een tweederde meerder heid van de aangesloten gemeen ten diende te worden gesteund. Dat is nu niet gebeurd. Ten min ste 9 van de 22 EBR-gemeenten hebben het voorstel verworpen vanwege de te geringe invloed. En daarmee zitten de onder handelingen compleet vast. Wet houder Fase, de voorzitter van het EBR-bestuur, gaat nu op nieuw praten met de 'dwarslig gers'. maar veel nieuws heeft ze hun niet te bieden. Daarom mag worden betwijfeld of die ge sprekken veel zullen uithalen. En zo lang de gemeenten voet bij stuk houden, blijft de fusie ge blokkeerd. Er kan eigenlijk alleen nog maar een uitweg worden gevon den als de andere fusiepartners - die nu juist zo leuk hun zin had den gekregen - de negen ge meenten tegemoet komen. De wensen van de 'tegenstemmers' zijn echter zo ingrijpend, dat in feite alle onderhandelingen op nieuw moeten worden gevoerd. En als het EBR nieuwe wensen heeft, dan zullen de andere nuts bedrijven ongetwijfeld ook be hoorlijke eisen op tafel leggen. Hun verlies zal toch op de een of andere wijze moeten worden ge compenseerd. De fusie verkeert, kortom, in grote problemen. Daardoor lijkt een idee dat ooit is gelanceerd door de Leiderdorpse oud-wet houder Bezemer, steeds aantrek kelijker te worden. Bezemer ge loofde dat het helemaal niet no dig was om ingewikkelde com promissen te sluiten. Het EBR kon wat hem betrof gewoon in de huidige vorm blijven bestaan. Als de andere nutsbedrijven wensten te fuseren of het hoofd niet meer boven water konden houden, moesten ze zich maar bij het EBR aansluiten. Volgens zijn zwaan-kleef-aan-methode zou dan in de loop der tijd vanzelf wel een groot regionaa' nutsbe drijf ontstaan. De onderhandelaars doen er misschien goed aan dat idee nog eens te overdenken, mochten ze ooit besluiten hun - toch al danig uitgelopen - besprekingen te her vatten. wordt gehouden in zaal 1002 in het ge bouw Stationsplein 10-12 (vakgroep Culturele Antropologie en Sociologie der niet-Westerse Volken van de univer siteit) en begint om 19.00 uur. Muziek Bij de organisaties Tuya en Inti worden cursussen Zuidamerikaanse muziek ge geven. Op 24 en 27 oktober beginnen bij Tuya cursussen panfluit voor kinderen, op 31 oktober en 1 november voor vol wassenen. Inti verzorgt cursussen kena (kerffluit), harp, charango en conjunto (ensemblew-muziek). Op 1 november begint de cursus kena, de cursussen harp en charango gaan op afpsraak. In formatie en inschrijven op zaterdag 22 oktober van 14.00 tot 16.00 uur in het voormalig pand van De Verfton aan de Hoge Woerd 75. Bellen kan ook. tele foon 123481 (Tuya) of 122297 (Inti) Deetman op 24 en 29 oktober. Op 29 oktober start ook een cursus nieuw-Grieks conversa tie. Informatie en aanmelden bij K&O, te lefoon 141141. Cursussen Voor de cursussen Noors en Grieks bij K &0 zijn nog enkele plaatsen open. De cursussen Noors (beginners en gevor derden) beginnen woensdag 26 okto ber, de cursussen nieuw-Grieks (begin ners, gevorderden en vergevorderden) Minister Deetman van onderwijs en we tenschappen spreekt 26 oktober in Lei den over zijn plannen voor de invoering van een driejarige basisvorming in het voortgezet onderwijs Ook andere on derdelen van zijn onderwijsbeleid ko men aan de orde. De bijeenkomst, geor ganiseerd door het CDA in Leiden, wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal en be gint om 20.00 uur. LEIDEN Auto's van gezonde mensen op parkeerplaatsen voor invaliden. Dat is één van die ver schijnselen waar justitie ontzet tend het land aan heeft. Terecht vond de officier van justitie het dan ook dat de auto van de man, die vorig jaar december op zo'n plaats op de Apothekersdijk stond, was weggesleept. Kosten: 171 gulden. door Simone van Driel Maar de verdachte dacht daar ge heel anders over. Hij was niet zo'n asociaal type dat louter uit gemak op plaatsen voor invali den gaat staan. "Ten eerste wa ren er genoeg gewone plaatsen, want het was half twee 's nachts en ten tweede heb ik ook nog een parkeervergunning". De reden dat hij in dit geval wel op de voor hem verboden plek was gaan staan, was pech met de auto, vertelde hij de offi cier en de rechter. "Het is nogal een zware auto, dus ik kon hem niet op een andere plaats zetten. Ik was van plan hem voor half tien 's morgens weg te halen dan komen de parkeercontro- leurs. Maar er was iemand zo vriendelijk om de politie te bel len, wat ik ontzettend knullerig vond". Geen slecht woord overi gens over de behandeling door de politie: "Die hebben me naar de garage gebracht, en dat hoe ven ze ten slotte niet te doen". De man was van mening dat hij niemand had gehinderd en ook het overig verkeer niet in ge vaar had gebracht. Dit in tegen- stelling tot de officier. "U had de auto zo geparkeerd dat u twee in- validenplaatsen in beslag nam, dus u hinderde de invaliden". Het wilde er bij de officier niet in dat de man de auto niet ook op een normale parkeerplaats had kunnen zetten. Vanwege de hoogte van de wegsleepkosten bleef het echter bij schuldig zon der straf. Brommers De ondernemer zat er maar mooi mee. Een bedrijf op de rand van het gebied waar vergunnin gen voor parkeerplaatsen zijn vereist, drie bedrijfsauto's en nul ontheffingen. Tegenover de poli tie had hij verklaard dat die om standigheden hem zo'n 3000 gul den per jaar kostte. "Aan par keerboetes en parkeergeld". Hij verscheen gisteren voor de rech ter omdat één van zijn wagens op de Oude Rijn op een plaats voor vergunninghouders had gestaan. De man had, vertelde hij de kantonrechter, vorig jaar sep tember een aanvraag voor een ontheffing ingediend. "Maar ik heb nog steeds geen antwoord gekregen". De rechter vond dat de man dan hoognodig eens bij de gemeente aan de bel moest trekken. "U moet toch antwoord krijgen, al is het maar negatief'. Veel kans op een ontheffing gaf hij de man overigens niet. "U zult naar andere wegen moeten zoeken om dit probleem op te lossen". "Misschien brommers aanschaffen", opperde de man zichzelf. De rechter gaf hem een boete van 35 gulden. Lossen?. De man had vorig jaar binnen een maand twee bekeuringen op gelopen omdat zijn auto op een los- en laadplaats had gestaan. De eerste overtreding was be gaan in de Pelikaanstraat in Lei den, de tweede in de Noordwijk- se Hoofdstraat. De officier en de rechter meenden dat de man de auto had geparkeerd, maar de verdachte beweerde dat hij in beide gevallen alleen maar had uitgeladen. "De straat waar ik normaal parkeer, was opgebroken. Om mijn boodschappen van de auto naar mijn huis te krijgen, ben ik op die laad- en losplaats gaan staan. Ik moet zes trappen op, ik heb de boodschappen eerst in de schuur gezet en daarna naar bo ven gebracht". Al met al was hij een kwartier weggebleven, schatte hij. "Heeft u ondertussen een kopje koffie gedronken, of bent u continu aan het draven ge weest?" vroeg de rechter. Het laatste was volgens de man het geval. Wat Noordwijk betreft: hij had de spullen naar de zaak waar hij werkte gebracht, naar boven ge sjouwd, uitgepakt en was weer naar de auto gelopen. Zowel de officier als de rechter hielden het er toch op dat de man in beide gevallen had gepar keerd. "Het begrip laden en los sen moet heel letterlijk worden genomen. Dat betekent dus niet datje spullen die je hebt uitgela den, ook nog eens kan gaan staan uitpakken. Als iedereen dat zo ruim zou opvatten, zou die hele laad- en losplaats niet functione ren", zei de rechter. De officier vond een kwartier ook wel erg lang. "U had de spul len in de schuur moeten zetten, dan de auto weg moeten zetten en dan pas naar boven brengen. En als u echt vlot was geweest, had u de parkeercontroleur moe ten zien". Voor elk van de over tredingen eiste hij een boete van 60 gulden. De rechter maakte er 35 en 60 gulden van. "De eerste keer wist u het misschien niet, maar een gewaarschuwd man telt voor twee". Te fel Letterljk oogverblindend was de auto van de vrouw geweest toen ze vorig jaar februari over de Wasbeeklaan in Sassenheim reed. De wagen had te felle ver lichting, voor welk feit ze was aangehouden en een bekeuring had gehad. Ze was het daar niet mee eens want aan de auto man keerde volgens haar niets. "Hij had in juni een grote beurt gehad en is gekeurd en heeft in oktober een apk-keuring gehad. Ik was bovendien zwanger, dus ik zorg de wel dat ik in een goede auto reed. Ik voel me niet schuldig". De politie had geconstateerd dat in één van de twee koplam pen een halogeenlamp zat, zon der de juiste reflector. "Dat heb ben ze bij de keuring niet opge merkt. De politie zei: U kunt als de wagen een grote beurt heeft gehad bij ons langskomen om de stand van de lampen te laten con troleren, maar ja". De rechter kon zich ook niet voorstellen dat de politie echt blij zou zijn als zich hiervoor in groten getale mensen zouden komen melden. De officier meende dat men sen zich bij dergelijke overtre dingen niet automatisch achter hun garagebedrijf kunnen ver schuilen. "Maar aangezien de au to door die twee keuringen is ge komen, ligt het hier anders". Schuldig zonder straf, vroeg hij, wat de rechter ook oplegde.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15