TAD LEIDEN Studie naar gewenste werkwijze van politie Fase wil toch weer over fusie praten LEIDSCH DAGBLAD Elke week tot tien keer loos alarm bij AZL Na afwijzing plannen door negen gemeenten Natuurlijke oorzaak vissterfte in vijver Politiek blijft tegen komst speelhallen links Leiden vraagt meer aandacht voor samenwerking milieu s DINSDAG 25 OKTOBER LEIDEN Een onafhanke lijk bureau gaat de gemeen te adviseren welke werkwij ze het meest geschikt is voor de Leidse politie. Het bureau moet onder meer gaan bekijken of het invoe ren van zogenaamde politie- wijkteams in Leiden haal baar is of juist niet. De ex terne deskundigen moeten onder meer bepalen hoe veel politiemensen het Leidse korps ter beschik king heeft voor die zoge naamde wijkteams. Door dit voorstel van burgemees ter Goekoop gisteravond gedaan tijdens de behandeling van de be groting door de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden is een conflict tus sen PvdA, D66 en Links Leiden aan de ene kant en de burgemees ter en hoofdcommissaris van poli tie Mostert aan de andere kant voorkomen. De partijen wilden dat er concrete voorstellen op tafel zouden komen die moeten leiden tot een meer wijkgerichte aanpak van de politie. Links Leiden en D66 vonden zelfs dat er een invoerings plan moest worden gemaakt voor de wijkteams. Burgemeester Goekoop sprak gisteravond tijdens de vergadering het compromis om een onafhanke lijk onderzoek te houden uit de bus. Daarnaast deden Mostert en Goekoop de toezegging op korte termijn vier extra mensen als wijk agent in te zetten. Bredere taak Invoering van wijkteams binnen afzienbare termijn is daarmee van de baan. De werkwijze met die teams houdt in dat de Leidse poli tie wordt ingedeeld in drie teams. Deze bestrijken ieder een gedeelte van de stad. Het is daarbij de be doeling dat de politiemensen een bredere taak krijgen. Zo moeten zij zich bijvoorbeeld niet bezighou den met alleen het opmaken van een proces-verbaal, maar ook met de oplossing van misdrijven. Daar naast blijven er centrale, niet wijk- gebonden, diensten bij de politie zoals bijvoorbeeld de jeugd- en ze denpolitie en de vreemdelingen dienst. Deze aanpak moet er toe leiden dat er minder specialisten en meer allround politiemensen worden opgeleid. Ook zou deze methode tot gevolg hebben dat er meer poli tie op- straat komt en daardoor neemt het veiligheidsgevoel van de burger toe. Voor burgemeester Goekoop en hoofdcommissaris Mostert is in voering van deze werkwijze onaan vaardbaar. Zij stellen zich op het standpunt dat de Leidse politie te weinig mensen ter beschikking heeft om de wijkteams in te voeren. - ..'aann onder meer politie- en Ee,rst wiUe" ^yeel brandweerzaken aan de orde ko- fxtra mankracht de Leidse politie zijn 'onaanvaardbaar' uit krijgt toegewezen. Daarover wordt over het invoeren van de wijk teams. "Het betekent de doodsteek voor de Leidse politie. Ik weiger om de politie kapot te maken", al dus de burgemeester. Goekoop vond dat als Links Leiden, D66 en PvdA de plannen toch wilden doorzetten, zij hem en hoofdcom missaris Mostert maar naar huis moesten sturen. Na heftige discussies, waarbij beide partijen elkaar stemmingma kerij verweten, rolde uiteindelijk LEIDEN De Leidse brandweer rukt wekelijks zeven tot tien keer voor niets uit naar het Academisch Ziekenhuis (AZL). Door de nieuw- bouwwerkzaamheden bij het AZL gaat de brandmelder bij de brand weer regelmatig over. Brandweer commandant Mark zei aan zijn per soneel opdracht te hebben gegeven om toch steeds uit te rukken. "Het zal ons niet overkomen dat we niet gaan als er toch iets aan de hand is", aldus Mark. Normaal gesproken hanteert de brandweer na één waarchuwing een tarief van 350 gulden voor ie dere rit die voor niets wordt ge maakt. Mark zei echter het AZL geen rekening te sturen. Zolang de nieuwbouw werkzaamheden nog aan de gang zijn. gedoogt hij de foutieve brandmeldingen. Vrouwen bij brandweer te weinig kracht LEIDEN Brandweercom mandant Mark wil niet dat er nog meer vrouwen bij de Leid se brandweer in dienst komen. Mark vindt dat de vier vrou wen, die vorig jaar bij het korps in dienst zijn gekomen, vooral kracht te kort komen. "Bij een aantal zaken moetje zeggen: zie je wel, het zijn toch dames", al dus de brandweercomman dant. Mark denkt dat de dames overigens veel goed maken met hun enthousiasme. "Het gaat te ver om er nog meer bij te heb ben. Ik weet ook wel dat er vrouwen zijn die moeiteloos een man van de grond tillen, maar die zitten niet bij het vier tal wat wij hebben aangeno men". Volgens Mark zal het dan ook niet gebeuren dat er een brandweerwagen volledig uit vrouwen bestaat. Behalve kracht vindt de com mandant ook dat de vrouwen technisch inzicht tekort ko men: "We zullen op dat gebied een langere opleiding moeten verzorgen". en Links Leiden aan hun motie ga ven en later door de burgemeester werd verfijnd. Deze uitleg houdt in dat er bepaald wordt hoeveel menskracht -er voor wijkteams be schikbaar is. Eventueel komen er dan concrete voorstellen op tafel voor invoering van wijkteams. De burgemeester kondigde verder nog aan dat er een bevolkingsen quête wordt gehouden naar het ve- ligheidsgevoel van de Leidenaar. D66, Links Leiden en PvdA had den na afloop niet het gevoel een nederlaag te hebben geleden. "Er zijn nu tenminste concrete afspra ken gemaakt. Bovendien ligt er een toezegging op tafel dat er vier wijk agenten komen", aldus PvdA- woordvoerster H. Koek. Zij vindt het jammer dat er tijdens de verga dering weinig fundamenteel werd gediscussieerd over het onder werp. "Het verzandde te vaak in welles-nietes spelletjes". Hoewel hoofdcommissaris Mos tert met een glimlach van oor tot oor de vergaderzaal verliet, zei hij zich geen overwinnaar in de dis cussie te voelen. Wel dacht Mostert dat het onafhankelijke onderzoek zou opleveren dat er bij de huidige sterkte onvoldoende mensen voor wijkteams beschikbaar zijn. LEIDEN - S. van Ruller kreeg gisteren uit handen van prof. A.L. Melai de bronzen penning van de Modder manstichting uitgereikt in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Deze prijs kreeg Van Ruller voor zijn proef schrift 'Genade voor recht', dat gaat over de gratieverlening van ter dood veroordeelden in Nederland in de perio de 1806 tot 1870. De Moddermanstichting waarvan prof. Melai voorzitter is, bekroont om de twee jaar een proef- schift dat een 'loffelijke bijdrage' levert aan de strafrechtwetenschappen. (foto Henk Bouwman) in de loop van volgend jaar een be slissing genomen. Goekoop en Mostert willen bovendien de resul taten bekijken van de werkzijze die de politie momenteel hanteert, de zogenaamde methode-Mostert. Die houdt in dat de politie wel gedeel telijk in wijken werkt en daarnaast actief is met bepaalde projecten, bijvoorbeeld minder brommers op trottoir bij Diamantplein, meer snelheidscontroles op Willem de Zwijgerlaan. PvdA, Links Leiden en D66 zijn juist voorstander van een meer wijkgerichte aanpak. Zij hebben het streven naar die aanpak neer gelegd in een motie. Die motie is uitgewerkt in een nota van die drie partijen, waarin voor een invoe ringsplan voor wijkteams wordt gepleit. Invoering van wijkteams is overigens wel opgenomen in het collegeprogramma. Efficiënt Voor Goekoop gaat invoering van wijkteams te ver. "Ik ben geen tegenstander van wijkgericht wer ken. op voorwaarde dat dit goed voorbereid en efficiënt gebeurt". Burgemeester Goekoop stond dan ook op zich sympathiek tegenover de motie van de drie partijen, maar kon niet akkoord gaan met de in vulling daarvan door de nota. Uiteindelijk vonden de poltieke partijen uitgezonderd de WD - elkaar in de uitleg die PvdA, D66 Hulp van politie wordt bestuurde auto noodlottig LEIDEN - Een 32-jarige Leidenaar trok gisteravond de aandacht van de Leidse politie toen hij bezig was zijn auto te parkeren langs de Nieu we Rijn. De man slaagde niet erg in zijn poging te parkeren én kwam met het rechter achterwiel van zijn auto boven het water van de Nieu we Rijn te hangen. Na de nodige hulp te hebben ge boden, constateerde de politie dat de auto van de Leidenaar niet ge keurd was, niet verzekerd en dat de •man nog twee vonnissen had lo pen. "Dit kon allemaal meteen ge regeld worden", aldus een politie woordvoerder. De man is na ver hoor heengezonden. Wedstrijden reddend zwemmen LEIDEN In zwembad De Zijl worden zaterdag 12 november dis trictswedstrijden reddend zwem men voor senioren gehouden door De Leidse Reddingsbrigade. Een groot aantal reddingsbrigades uit Zuid-Holland doen aan deze wed strijden mee. Naast de gewone zwemslagen worden onderdelen zoals pop-opduiken en vervoeren afgewerkt. Ook de lijnredding-es- tafette staat op het programma. In de hal van het zwembad staat een stand van de Leidse Reddings brigade met informatie over les- zwemen en zwemmend redden. De wedstrijden beginnen om 19.00 uur en de entree is gratis. LEIDEN De Leidse wethouder Fase, voorzitter van het bestuur van het Energiebedrijf Rijnland, wil toch nog een keer gaan praten met de negen gemeenten die voor lopig tegen de fusie hebben ge stemd. "Ik accepteer niet dat de fu sie niet doorgaat. Niet nu er al zo veel jaren hard aan is gewerkt". De fusie voor een regionaal nuts bedrijf kwam gisteren in ernstige problemen nadat negen EBR-ge- meenten niet instemden met het huidige voorstel. De gemeenten vinden hun invloed op het nieuwe bedrijf te gering. De gemeenten M. Tol, voorlichter van gemeenterein iging in Leidenlaat een dode snoek van een meter lengte zien. De snoek is door zuurstofgebrek gestorven (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De sterfte onder vissen in de vijver bij de Beatrixstraat is niet veroorzaakt door vergiftiging. De dood van de vissen is veroor zaakt door zuurstofgebrek als ge volg van door rottend organisch materiaal. Daar komt nog bij dat de duikers verstopt zaten, door onder meer bladeren. Daardoor kwam nog minder zuurstof in het water. Dat zijn de conclusies van een on derzoek dat is gedaan naar de oor zaak van de vissterfte in de vijver in de Beatrixstraat bij de Bernhard- kade in Leiden. Het Hoogheemraadschap van Leiden heeft monsters van het wa ter genomen en onderzocht. De buurtbewoners en gemeentereini ging waren in eerste instantie on gerust over de vissterfte en over de kwaliteit van het water. Onderzoek heeft aangetoond dat de 'witte sub stantie', die op het water dreef, be stond uit dode bacteriën. De rode gloed in de vijver is veroorzaakt door de zwavel-purper bacterie, die in zuurstof-arm water voorkomt. Een kleine honderd dode vissen zijn uit de vijver opgevist. De gemeente Leiden heeft van morgen een begin gemaakt met het uitbaggeren en doorspoelen van de vijver. De brandweer heeft er giste ren al schoon water ingepompt. De kadavers waren tijdelijk bij de gemeentereiniging onderge bracht. Ze konden pas vernietigd worden zodra er zekerheid is over de doodsoorzaak. Nu die duidelijk heid er is, worden de vissen zo snel mogelijk opgeruimd. Veel vissen zijn overigens door kinderen uit de buurt gered door ze onder meer in teilen onder te bren gen. Vanmorgen hing in de omge ving nog een irritante lucht. willen dat elke plaats een eigen commissaris kan afvaardigen, een eis waarop het voorlopige bestuur van het nieuwe nutsbedrijf niet wil ingaan. Zo lang de negen gemeen ten tegenblijven, wordt de noodza kelijke tweederde meerderheid bij het EBR niet gehaald. En zonder het EBR is de fusie niet mogelijk. Wethouder Fase wil nu op zeer korte termijn, waarschijnlijk nog deze week, weer een gesprek met de negen gemeenten. De wethou der hoopt hun van de noodzaak van de fusie te overtuigen. Me vrouw Fase heeft een dergelijk ge sprek al een paar keer eerder ge had, zonder dat dit de gemeenten van standpunt deed veranderen. De Leidse wethouder is echter niet van plan om op de wensen van de negen in te gaan. "Wat zij willen, dat kan helemaal niet", meent me vrouw Fase. "Ze willen niet alleen dat elke gemeente een eigen com missaris kan afvaardigen, maar ook dat die commissarissen een aantal stemmen kunnen uitbren gen naar rato van het aantal inwo ners. Dat laatste staat de wet niet toe". Ze hoopt de 'dwarsliggers' dui delijk te maken dat de gemeente volgens het huidige voorstel wel degelijk voldoende invloed kun- Politiek praat tot 1990 niet over sluitingstijd LEIDEN De gemeenteraad discussieert tot 1990 niet over ver ruiming van de sluitingstijden van cafés. Al eerder was duidelijk dat de politiek er in meerderheid op te gen is om deze collegeperiode de sluitinsgtijden te veranderen. Gis teravond werd tijdens de vergade ring van de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden duidelijk dat een meerderheid in de gemeenteraad voorlopig zelfs niet meer wil discussiëren over het onderwerp. Aanleiding voor de discussie gis teren was een motie van D66 waar in wordt gevraagd om een nota over dit onderwerp voor 1 april 1989. CDA, PvdA en Links Leiden verklaarden gisteravond tegen die motie te zullen stemmen. B. Stöxert, raadslid voor Leiden Weer Gezellig, beschuldigde het CDA van 'draaikonterij'. Fractie voorzitter Walenkamp zou vorig jaar hebben toegezegd een voorstel over verruiming van de sluitingstij den te steunen. De CDA'er zei ove rigens zich daarvan niets te herin neren. Auto te water LEIDEN - Een 45-jarige Leidenaar is gisteravond met zijn auto te wa ter geraakt. De man reed over de Plesmanlaan waar hij trachtte in te voegen toen juist een vrachtauto op zijn weghelft kwam. De Leide naar gaf daarop een ruk naar rechts, raakte de macht over het stuur kwijt en kwam met zijn auto in het water langs de Plesmanlaan terecht. De man heeft zich zelf op het droge geholpen en bleef onge deerd. nen uitoefenen op het beleid van het nieuwe bedrijf. "Onze argu menten zijn tot dusver inderdaad niet aangeslagen bij hen. Dat is waar. Maar ik denk dat het voor alle partijen onbevredigend is als de fu sie hierop struikelt. Iets dergelijks heb ik ook geproefd in het stand punt van de gemeenten". Nieuwe voorstellen zal mevrouw Fase tijdens die gesprekken niet voorleggen. Evenmin is ze van plan om de onderhandelingen te her openen met de fusiepartners, om zo aan de wensen van de negen ge meenten tegemoet te komen. "Over het hele pakket is al langdu rig onderhandeld". De wethouder heeft overigens wel enig begrip voor het standpunt van de gemeen ten. "Het is natuurlijk een ingrij pende zaak. Ik heb er begrip voor dat sommige gemeenten het er moeilijk mee hebben om die laatste stap te zetten". De hele gang van zaken is vol gens de EBR-voorzitter wel uiterst vervelend voor het personeel. "Dat wacht nu al zo lang op wat er gaat gebeuren. Ik vind het langzamer hand onverantwoord worden om de werknemers nog langer te laten wachten". Aan de andere kant is de Leidse wethouder ook een beetje kriegel geworden van de voortdurend wis selende standpunten van enkele gemeenten. "In het bestuur was een flinke meerderheid voor het voorstel. Maar later bleek het voor een aantal gemeenten, dat het plan toen onverkort steunde, toch weer anders te liggen. Ik weet niet of dat nu wel zo pleit voor deze bestuurs- Concreet plan voor verhuizing van dierenasiel LEIDEN Er bestaan concrete plannen voor verhuizing van het Leidse dierenasiel aan de Besjes laan. Burgemeester Goekoop, die voorzitter is van de begeleidings commissie van het asiel, zei giste ren tijdens de vergadering van de raadscommissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden dat het asiel nieuwbouw gaat plegen. Waar het dierentehuis wordt ge vestigd en hoe het gefinancierd gaat worden is nog niet bekend. Zeker is in elk geval dat de dieren opvang elders in Roomburg wordt ondergebracht. Het zou dan moe ten verrijzen in het gedeelte dat voor bedrijven is bestemd. Dat het asiel moet verhuizen is al jaren bekend. In het bestemmings plan Roomburg is opgenomen dat op de plaats van het dierenasiel en de omliggende tuindersbedrijven woningbouw zal plaatshebben. Het huidige gebouw gaat overigens niet tegen de grond. Er wordt een andere bestemming voor gezocht. LEIDEN Geen van de politieke partijen wil dat er in Leiden speel hallen komen. De politiek wil dat het huidige beleid, waarbij per ho- reca-inrichting twee speelautoma ten zijn toegestaan, wordt gehand haafd. Bij de gemeente Leiden ko men herhaaldelijk verzoeken bin nen van exploitanten die een speel hal willen opzetten. Burgemeester Goekoop kondig de gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie alge mene en bestuurlijke aangelegen heden aan dat er op korte termjn een gesprek plaats heeft met het openbaar ministerie over de Gol den Ten-casino's. Goekoop zei dat het is nog altijd lastig is voor de of ficier van justitie om te bewijzen dat Golden Ten een kansspel is. Flinke buit bij inbraak LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Van der Werfstraat, zondagavond of maandagnacht, zijn een videorecorder, een tuner versterker. zware geluidsboxen, een cd-speler, 80 cd's, een foto-toe stel, een paspoort en enkele antie ke voorwerpen buit gemaakt. De inbrekers zijn de woning binnen gekomen door de voordeur te for ceren. Buitenschoolse opvang aan Oppenheimstraat LEIDEN Abusievelijk werd vo rige week gemeld dat wethouder Van Dongen op vrijdag 4 novem ber de nieuwe buitenschoolse op vang aan de Burggravenlaan 2 opent. Door een vergissing van het bestuur van de betreffende stich ting werd een foutief adres ver meld. De kleuteropvang wordt niet aan de Burggravenlaan, maar aan de Oppenheimstraat 2 gevestigd. LEIDEN Links Leiden wil dat de gemeente Leiden haar milieu beleidsplan bijstelt. Daarbij zal dan tegelijkertijd meer aandacht moe ten worden geschonken aan de voorgenomen regionale milieu-sa- menwerking en aan allerlei nieuwe ontwikkelingen op het gebied van het milieu. Leiden heeft in 1982 een beleids plan vastgesteld waarin is bepaald welke activiteiten de gemeente on derneemt om een schoner milieu te waarborgen. Inmiddels is Leiden in gesprek geraakt met de gemeen ten Leiderdorp, Oegstgeest. Voor schoten, Zoeterwoude en Alkema de om gezamenlijk een milieube leid te voeren. Links Leiden stelt voor dat de gemeenten samen plannen maken voor het gescheiden inzamelen van huisvuil, hergebruik van sloopaf val, uitbreiding van de inzameling van klein chemisch afval, en het aanbrengen van katalysators in ge meentelijke wagens. Verder zou den de gemeenten zich moeten in zetten voor het terugbrengen van het gebruik van tropisch hardhout in de bouw en bij het herstel van walkanten en de inkoop van milieuschadelijke stoffen moeten verminderen. Daarnaast wenst Links Leiden dat de gemeenten onderzoeken hoe ze nog meer energie kunnen besparen en hoe ze, beter nog dan nu het geval is, kunnen voorkomen dat de bodem verontreinigd raakt. De partij stelt voor om de milieu wethouder in Leiden coördineren de taken te geven. Zodoende kan deze er zorg voor dragen dat ook op andere beleidsterreinen voldoende aandacht wordt geschonken aan het milieu. "Zoiets als nu al bij emacipatie gebeurt", verklaart het Links Leiden-raadslid Van Lint. Om de plannen in goede banen te leiden, zou de gemeente op de afde ling milieu meer mensen moeten aanstellen. Die zouden ook inge schakeld moeten kunnen worden door de gemeenten waarmee Lei den wil samenwerken. Komt de sa menwerking niet, of slechts ten de le van de grond, dan moet Leiden in elk geval alleen een beter milieu plan opstellen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13