Soms heb je aan een half woora genoeg. Lubbers: looneis treft vooral lage inkomens Premier waarschuwt vakbonden Nieuw bod van 20 miljard op Nabisco 3475 HEMA HAZENJAGERS ,|i sl575 HARTENJAGERS <am> «.KF a 3? is 5.- 1675 6.5° DINSDAG 25 OKTOBER 1988 BINNENLAND PAGINA 11 AMSTERDAM/HOUTEN (GPD) Minister-president Lubbers heeft de vakbonden ge waarschuwd geen looneisen te stellen voor volgend jaar. Looneisen zullen zonder twijfel leiden tot meer werkloosheid en stijgende prijzen in 1990, zei Lubbers gisteravond op een spreekbeurt in Houten. Hij noemde dat 'desastreus'. 'De mensen met de laagste inko mens zullen het kind van de reke ning zijn", aldus de premier. "We moeten niet terugvallen op het recht van de sterkste, waarbij som mige vakbonden misschien een loonsverhoging voor hun leden we ten te bewerkstelligen, maar waar bij tevens niet meer aan het pro bleem van de werkloosheid kan worden gewerkt". Protest Kosovo BELGRADO (AP) De Servische en Montenegrijnse minderheden in de autonome provincie Kosovo hebben gisteren gedreigd met een massale demonstratie in Belgrado, als hun provinciale leiders niet vandaag aftreden. De bewindvoer ders in Kosovo zijn voor het over grote deel vertegenwoordigers van de etnisch Albanese meerderheid in de provincie. Het persbureau Tanjug meldde dat het dreigement werd geuit tij dens een ontmoeting van 21 verte genwoordigers van de Slavische minderheden in Kosovo met partij functionarissen in Belgrado. De demonstratie zou woensdag plaats vinden. De organisatoren zeiden te hopen op steun van studenten in Belgrado. De vakcentrale FNV houdt ook na het centraal overleg van afgelo pen vrijdag de mogelijkheid van looneisen open. De FNV-bonden zullen de cao-onderhandelingen ingaan met een gelijke nadruk op werkgelegenheid, scholing en in komensontwikkeling. Als blijkt dat de werkgevers niets aan werk gelegenheid willen doen, blijven forse looneisen echter zeker moge lijk, zei FNV-voorzitter Johan Ste kelenburg gisterenavond na afloop van de Federatieraad. Premier Lubbers noemde een looneis van vier procent 'veel te veel van het goede'. FNV-voorzit ter Stekelenburg had daarmee eer der gedreigd na het overleg vorige week vrijdag. Tot de vakbonden zei Lubbers dat het toch een op gaande lijn is dat de lonen volgend jaar een procent kunnen stijgen. "Ik geloof daarom ook niet dat er een loongolf komt. De bonden heb ben gewoon een paar weken de tijd nodig om een mentaliteit te krijgen van rekening houden met elkaar", aldus de premier. De FNV heeft overigens vandaag in een brief aan de Tweede Kamer gevraagd de koppeling tussen lo nen en uitkeringen volledig te her stellen. nu het kabinet extra geld heeft toegezegd voor de uitkerings gerechtigden. Er is volgens de FNV dan ook geen enkele goede re den te bedenken waarom mensen met een uitkering niet mee zouden profiteren van de inkomensverbe tering die iedereen is beloofd. Vol ledig herstel van de koppeling kost nog 400 miljoen gulden meer. Afgezien van de kleine door braak voor de uitkeringsgerechtig den ziet de FNV het ook als winst dat de werkgevers in het nog op te richten Centraal Bureau Arbeids voorziening willen meewerken aan centrale aanbevelingen voor de cao-partijen over meer werkgele genheid. "Daarmee erkennen ze eindelijk dat ook de bedrijven een verantwoordelijkheid hebben op dit vlak", aldus Stekelenburg. Bij de aangesloten bonden heerst wel twijfel in hoeverre de werkgevers zich tijdens de cao-be sprekingen echt iets gelegen laten liggen aan deze aanbevelingen. Wat voor eisen de bonden uiteinde lijk gaan stellen, hangt af van de be reidheid van de werkgevers aan werkgelegenheidsplannen mee te werken. "Dat is onze inzet, maar als daar onvoldoende van terecht komt. kunnen er looneisen op tafel komen", aldus Stekelenburg. NEW YORK (KRF/Rtr/D- PA/ANP) De Amerikaanse in vesteringsbank Kohlberg Kravis Roberts (KKR) heeft gisteren een bod van negentig dollar per aandeel uitgebracht op het ta bak- en levensmiddelenconcern RJR Nabisco. Daarmee wordt het concern gewaardeerd op 20.3 miljard dollar (ruim 40 miljard gulden), verreweg het hoogste bedrag dat ooit met een overne ming is gemoeid. KKR over troeft hiermee een groep direc tieleden van RJR Nabisco, die vorige week aankondigde een bod van ongeveer 75 dollar per aandeel te zullen uitbrengen, wat neerkomt op in totaal 17,6 mil jard dollar. Een van de partners m KKR. Henry Kravis, stelde gisteren vast dat het bod de ongeveer 75 dollar per aandeel overtreft die RJR-topman Ross F. Johnson en andere directieleden willen bie den. "De directie van RJR heeft besloten dat het concern moet worden verkocht. Onze achter grond en ervaring op het gebied van omvangrijke transacties stel len ons in staat snel te werk te gaan bij het afronden van deze overneming", aldus Kravis. KKR maakt het bod overigens afhankelijk van instemming van de leiding van RJR. De twaalf jaar geleden opge richte investeringsbank KKR is een kleine onderneming, maar heeft de afgelopen jaren deson danks een enorme invloed gekre gen in het Amerikaanse bedrijfs leven door spectaculaire overne mingen, die nooit vijandig wa ren. Sinds 1976 werden 35 onder nemingen opgekocht voor in to taal 38 miljard dollar. De bank is gespecialiseerd in 'leveraged buy-outs'. Daarbij worden de aandelen van een be drijf met geleend geld terugge kocht tegen een prijs boven de beurskoers. De leningen worden afgelost met de winst van de be trokken onderneming of de op brengst van de verkoop van on derdelen. De bekendste KKR- overneming was die van het con glomeraat Beatrice Companies in 1985. KKR wil ongeveer 87 procent van het aandelenkapitaal van RJR Nabisco met contanten op kopen. Daarna zal de rest wor den overgenomen in ruil voor waardepapieren ter waarde van negentig dollar per aandeel. De koers van RJR op Wall Street was vorige week na de aankondi ging van een bod door directiele den al gestegen van ongeveer 58 dollar tot 76,75 dollar bij het slot van de handel op vrijdag. Giste ren schoot de koers in New York na de bekendmaking van KKR verder omhoog tot ruim 86 dollar rond het middaguur. RJR Nabisco telt ongeveer 120.000 werknemers en boekte over de eerste negen maanden van dit jaar een winst van 982 miljoen dollar op een omzet van 12,2 miljard dollar. De onderne ming staat op de ranglijst van Amerikaanse industriële bedrij ven op de negentiende plaats Het huidige concern ontstond in 1985 toen sigarettenfabrikant R.J. Reynolds voor 4.9 miljard dollar eigenaar werd van levens middelenproducent Nabisco Brands. De bekendste produk- ten in Europa zijn de sigaretten merken Camel en Winston en Del Monte-conserven. De overnemingskoorts in het Amerikaanse bedrijfsleven is de laatste tijd flink opgelopen onder invloed van het gevoel dat de beurskoersen van veel bedrijven sinds de krach van een jaar gele den sterk zijn ondergewaar deerd. Vooral in de levensmidde lenbranche is sprake van een fu siegolf. Er loopt nog een bod van 5,2 miljard dollar van het Britse hotel- en drankenconcern Grand Metropolitan op het Amerikaan se levensmiddelenbedrijf Pills- bury, onder meer eigenaar van de restaurantketen Burger King. Ook in de Amerikaanse textiel staat een grote overname op sta pel. Textiel-gigant Farley bracht gisteren en tenderbod van 1.4 miljard dollar uit op een andere textiel-reus, West Point-Peppe- rell. Farley biedt 48 dollar con tant voor elk van Pepperells 29.4 miljoen uitstaande aandelen. De grootste overneming tot nu toe was die van Gulf Oil door Chevron in 1984. Daarmee was 13.4 miljard dollar gemoeid. Op de tweede plaats kwam tot giste ren het bod van 11,5 miljard dol lar van Philip Morris op Kraft. Deze bedragen zijn nu ver in 3e schaduw gesteld door KKR. Kraft De raad van bestuur van het Amerikaanse levensmiddelen- concern Kraft heeft het overne mingsbod van het eveneens Amerikaanse tabaks- en levens- middelenconern Philip Morris van 11,8 miljard dollar afgewe zen. Tegelijk kondigde het be stuur een herkapitalisatie- en di videndplan aan. Dit heeft de voorzitter van de raad van be stuur van Kraft, John Richman, gisteren bekendgemaakt. Volgens Richman bestaat het herkapitalisatie- en dividend plan uit onder meer de verkoop van enkele onderdelen van het concern. De belangrijkste be drijfsonderdelen en de typische Kraft-merken zal Kraft echter vasthouden. Verder wil het con cern 6,8 miljard dollar lenen en drie miljard dollar van zijn schuld saneren. Bovendien kra gen de aandeelhouders van Kraft een uitkering van 84 dollar per aandeel, met daarnaast een pak ket hoogrentende waardepapie ren met een waarde van veertien dollar. Ook krijgen de aandeel houders voor twaalf dollar Kraft- aandelen. Een meer gedetailleerde versie van het plan moet nog aan de raad van bestuur worden voorge legd. waarna de aandeelhouders moeten beslissen. Door dit plan zal de koers van het aandeel Kraft het bod van negentig dollar van Philip Morris ver te boven gaan. Op vrijdag sloot Kraft op de Newyorkse beurs op 92 dollar. Wel verklaarde Richman dat Kraft tot onderhandelen bereid is zodra Philip Morris met een prijs komt die Kraft aanstaat. Nylon kinderbootee met borgvoering. Mt 22-30. In kobalt donkergroen en paars. We hebben ze in heel veel MvMMNMaaMMBMfli soorten, maten en smaken: melk, puur, hazelnoot en witte chocolade. Gelukkig is 't lekkerste alfabet van Neder land heel voordelig. Sinterklaas opgelet! Wie deze week komt, betaalt nog minder. Automatische broodrooster met 5 warmtestanden. Buitenwand wordt niet heet. 1 jaar Hema garantie. .Echt Waar Voor Je Geld. vanaf R75 lii -635- Vi Acryl muts. In diverse kleuren.ér755.75 Bijpassende sjaal. 975 8.75 Gebreide sjaals. In diverse kleurstelling en. 70% acryl/30% wol. IQ £5-ct M 2 voor Kattebrokjes. In 3 smaakvariaties. Blikje a 400 gram. Draagbare stereo radio met dubbele cassette. LG/MG/FM. Speelt op batte rijen of lichtnet. 1 jaar Hema garantie. vanaf Katoenen herenondergoed, lxl rib. Mt 4-8.0.a. wit en bleu. Slip vanaf $25 5.25. Singlet vanaf$25 7.25, T-shirt-87^7.75. Naadloze beha. O.a. ivoor en rose. Mt 70-80 A en 70-85 B. Babyslaappak. 100% katoen. Mt 56/62- 80/86. Denim kinderondergoed. Mt 104-164 Jongenshemd 3.-, - slip 3.-. Meisjes- hemd 3.50, -slip 2.50 Dress-shirt Ook in uni. 65% polyester/ 35% katoen. Mt 37/38 - 43/44. vanaf I -£7*1 Kinder vinyl handschoenen. In diverse kleuren en modellen. Mt 104-164. polyester/ 43/44. Wekker in zwart en wit. 1 jaar Hema garantie. vanaf Oü *635 Damesmaillot. Smalle rib. In diverse modekleuren. Mt 36/38 - 42/44 635 8.25 Mt 44/46 - 48/50 4235 11.25

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11