m Enquête over woonwensen van ouderen in Wassenaar Wassenaarse brandweer aast op vrijwilligers 071-161400 Groot aantal automobilisten op de bon op Rijksstraatweg Diefstal uit auto's in Leiderdorp Vereniging pleit voor kleinschalige projecten ZAAG IN BEUK EN ESDOORN Tekort aan spuitgasten baart korpsleiding de nodige zorgen 7 weken voor 26,- MAANDAG 24 OKTOBER 1988 PAGINA WASSENAAR Bij een radarcon trole op de Rijksstraatweg in Was senaar zijn afgelopen zaterdag 102 bekeuringen uitgedeeld voor te hard rijden. De controle werd ge houden tussen 14.30 en 15.30 uur. In totaal passeerden 967 auto's de radar-apparatuur op het gedeelte waar 50 kilometer per uur mag worden gereden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 99 kilometer per uur. Volgens een woordvoerder van de Wassenaarse politie zal voorlo pig blijvende controle worden uit geoefend. "Veel automobilisten hebben het vermoeden dat het nu zo'n beetje afgelopen is met de con trole^. Dat is dus bepaald niet het geval", licht de zegsman van de po litie toe. Volgens hem vormen de vele snelheidsovertredingen die nog altijd worden gemaakt vol doende aanleiding om de radar controles te blijven uitoefenen. LEIDERDORP Uit tien auto's is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Leiderdorp de radio ontvreemd.. De diefstallen werden gepleegd in de kreken en de tuinen. De politie heeft nog geen aanhoudingen ver richt. In de Klaproosstraat in Lei derdorp werd het afgelopen week einde een auto ontvreemd. WASSENAAR - Aan de hand van een enquête wil len twee Wassenaarse oude- rengroepen aantonen dat er in de gemeente behoefte be staat aan nieuwe woonvor men voor ouderen, waarbij 50-plussers hun eigen woon- en leefsfeer kunnen bepalen. Met de resultaten willen ze de gemeente on der druk zetten, samen met de Stichting Welzijn Oude ren. Deze stichting is een eigen onder zoek begonnen naar de woonbe hoeften van ouderen en heeft be loofd formulieren te zullen door sturen waarop 'woongemeen schappen' zijn aangekruist. Tij dens een symposium, vorige maand, werden de eerste enquête formulieren uitgedeeld. Eind de cember moet de enquête zijn afge rond. De Vereniging Groepswonen Wassenaar is sinds 1984 bezig en heeft inmiddels 53 leden. Ze wil kleinschalige projecten (tot dertig woningen), waar onderling contact en onderlinge hulp centraal staan. Vriendschapsbanden kunnen het leven veraangenamen, vindt de vereniging. Wassenaarder Noordanus begon een jaar later, kort nadat hij de eer ste grijze haar had ontdekt op het hoofd van zijn vrouw. De directeur van kasteel De Wittenburg zoekt het duidelijk in grotere woonge meenschappen. Zijn bewoners mo gen in alle vrijheid kiezen of ze van de voorzieningen gebruikmaken of privacy willen. Noordanus denkt aan een ont moetingsruimte, een ziekenboeg, maaltijdvoorziening, logeerkamers in het gebouw en een huismeester die hand- en spandiensten kan ver richten. De vereniging denkt aan een iets rustiger opzet, met bijvoor beeld een centrale keuken in plaats van een maaltijdvoorziening. "Ik zou me kunnen voorstellen dat ie mand die lekker Indisch kan ko ken daar eens in de zoveel tijd iets klaarmaakt. Het zal wat minder be drijfsmatig worden", legt adviseur J.F.C. Verhulst uit. Het zijn echter de toekomstige bewoners die beslissen of dat ook gaat gebeuren. Zij moeten de plan nen kunnen bekostigen en het naar hun zin hebben. WARMOND Twee voor het Warmondse park Groot Leerust zo typerende bomen zullen binnenkort het veld 'ruimen. Het gaat om een esdoorn en een beukeboom. Binnenkort zullen medewerkers van de gemeentelijke plantsoenendienst er de zaag inzetten. De wandelaars in het park Groot Leerust zal hetzo schrijven burgemeester en wethouders van Warmond ongetwijfeld al zijn opgevallen dat de grote esdoorn in het midden van het park enigszins uit het lood staat en er zich een bult van ongeveer een halve meter rond de voet van de boom heeft gevormd. De esdoorn (zie foto) is enige tijd geleden van zijn wortels gewaaid en heeft daardoor onvoldoende hou vast. Hieraan valt niets meer te doen. aldus B en W. Met het oog op het gevaar van omvallen, is volgens het colle ge kappen nu noodzakelijk. Op de plek van de esdoorn zal een nieuwe boom worden geplant. Ook de beuk rechts naast het toegaxigshek van de Bis schopslaan heeft zijn langste tijd gehad. Van deze boom is de wortelhals door schimmel aangetast. Dat is duidelijk te zien aan de zwammen op de voet van de boomstam. Wanneer de beuk is gekapt, zal ook daar nieuwe aanplant verschijnen. De benodigde kapvergunningen zijn inmiddels ver strekt. Ook pal voor het theehuis in het park staat een boom die ogenschijnlijk dreigt om te vallen. Volgens een zegs man van de gemeente is deze boom nog kerngezond-en hoeft er vooralsnog niet voor te worden gevreesd dat ook deze binnenkort moet worden omgezaagd. De Salvatorschool aan de Wassenaarse Ter Weerlaan. De gemeente on derzoekt de mogelijkheid om hier zo'n twintig ouderenwoningen te reali- Locatie nummer éên was lange tijd de te slopen Spinbaanschool. De plek ligt vlak achter het cen trum en biedt ruimte voor een groot aantal woningen. Het idee ketste uiteindelijk af omdat de ge meente hier sociale woningbouw wil. Naast 'eenvoudige' huurders, kan 'de groep ook rijke kopers be vatten, tot groot genoegen van de adviseur overigens: "Zo doorbreek je monoculturen. In serviceflats is een monocultuur van draagkrach- tigen, in bejaardentehuizen een monocultuur van minder-draag- krachtigen. Wij willen segregatie Bovendien kunnen de rijken de ar men een beetje helpen: "Stel datje 15.000 gulden verdient op de ver koop van een woning, dat kun je dan doorsluizen naar huurwonin gen. Mogelijk blijf je daardoor on der de huursubsidiegrens". Na het schrappen van de Spin baanschool, hebben initiatiefne mers een oogje laten vallen op jeugdinternaat Maritima aan de Pa- peweg. Het pand aan de andere kant van de Rijksstraatweg wordt begin 1989 afgestoten en het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zou het aan een 'initia-' tief willen verkopen. Een ambtelij ke werkgroep onderzoekt onder tussen de mogelijkheden van zo'n twintig ouderenwoningen in de kleine Salvatorschool aan de Ter Weerlaan. De vereniging Groeps wonen Wassenaar vindt het logisch dat de gemeente randvoorwaarden stelt, maar waakt voor 'kippenhok ken'. Toekomstige bewoners moe ten het initiatief kunnen invullen, vindt ze. Draaiorgel Op de plek Schouwweg/Rust en Vreugd/Backershagenlaan, naast het Johannahuis, heeft Wassenaar- der Noordanus twee architecten gezet. Ze kwamen uit op een pand met in totaal 34 tot 48 woningen en een gemeenschappelijke ruimte in de vorm van een wintertuin. Noor danus, directeur van kasteel De Wittenburg, wil de wintertuin een verplaatsbaar dak geven en dicht het een 'straatfunctie' toe. Als op straat moeten mensen elkaar kun nen ontmoeten en een draaiorgel moet zo naar binnen kunnen rij den. Doordat grondeigenaar Noorda nus de grond om-niet beschikbaar stelt, hoeven de huren niet boven de 900 gulden per maand uit te ko men voor een woning van 55 tot 70 vierkante meter met een grote woonkamer. Voorzieningen kun nen de huurprijs met 145 gulden per maand laten stijgen, maar als draagkrachtige bewoners willen meewerken kunnen ook minder- draagkrachtigen hier wonen. Een deel van de voorzieningen is verplicht, een ander deel hangt af van het gebruik, zoals de maaltijd service. Koopprijzen zullen tussen de 149.000 en 158.000 gulden lig gen. Vrij doorverkopen is onmoge lijk. Op woningen rust een terug koopplicht en eigenaren krijgen een prijs die bepaald wordt door waardestijging, veroudering en on derhoud. In Wassenaar ligt de vergrijzing vijftig procent boven het landelijk gemiddelde. Omdat er geen alter natieven zijn, blijven ook in deze gemeente veel ouderen te lang in woningen die te groot zijn en een slechte isolatie hebben. Ze belem meren zo de doorstroming, terwijl bewoners dolgraag iets anders wil len. In Nederland zijn 250 groepen bezig met groepswonen voor oude ren. De ministeries van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu en welzijn, volksgezond heid en cultuur hebben een stuur groep in het leven geroepen die ex perimenten steunt. Gemeenten zit ten vaak op een andere lijn. "Wet houders hebben vaak tegenstrijdi ge verantwoordelijkheden", ver duidelijkt Verhulst. In Canada is groepswonen wel goed van de grond gekomen en in Utrecht werd een overzees initia tief overgenomen. Na een presen tatie vroeg de gemeenteraad het college om bestuurlijk en ambte lijk in te spelen op het plan en vier uitgangspunten aan te houden. Winstmaken is uit den boze en overheidssubsidies kunnen be perkt blijven door gebruik te ma ken van solidariteit tussen draag krachtige en mindere draagkrach tige ouderen. De woorden selfsup porting en onafhankelijkheid staan centraal en inbreng van ou deren is essentieel. Door ouderen uit de buurt te benaderen blijft de 'buurtbinding' bestaan. Na een voorlichtingsavond ga ven honderden bewoners zich op en werd en vereniging van bewo ners opgericht. De initiatiefnemen- de stichting betrekt de vereniging bij ideeën, beheer en zorg en houdt een verantwoordingsplicht. Zodra het om de continuïteit gaat, neemt de stichting eigenhandig beslissin gen. Het gebouw moet ook na de dood van de huidige bewoners goed bewoonbaar blijven. Geld schieters vinden dit alles zeer inte ressant: door de verantwoordings plicht is een gemeentegarantie mo gelijk en dat komt het rendement ten goede. DIEFSTAL Een nog onbekende automobilist heeft gisteren bij het tankstation aan de rijksweg A4 (Amsterdam/Rotterdam), ter hoog te van Leiderdorp, getankt zonder te betalen. De automobilist wist in de richting Amsterdam te ontko- WASSENAAR De toekomst van het Wassenaarse brandweerkorps baart de leiding enige zorgen. Net als veel andere randstedelijke gemeenten heeft Wassenaar te kampen met- een nijpend tekort aan vrijwilligers. Wassenaar beschikt op dit moment over 6,5 beroeps kracht, met daarnaast veertig vrijwilligers. Volgens plaatsvervangend commandant D.R. Gussekloo zou den dat er minstens vijftig moeten zijn. Gevaarlijke situaties levert dat nu niet direct op, aldus Gus sekloo. Bij brand zullen er altijd genoeg mensen in dienst zijn om te komen blussen. "Een korps dat een tekort aan vrijwilligers heeft, krijgt er eenvoudigweg meer beroepskrachten bij. Van daar dat wij er nu -6,5 hebben. Maar het kost vanzelfsprekend veel geld om meer mensen in dienst te hebben dan eigenlijk de bedoeling is". Volgende maand begint in Wassenaar een actie om meer mensen voor de brandweer te werven. Daartoe zullen alle man nelijke en vrouwelijke inwoners van 25 jaar oud worden aange schreven en uitgenodigd voor een informatie-avond. In totaal gaat het om driehonderd mensen van wie Gussekloo hoopt dat er een paar warm zullen lopen voor het brandweerwerk. "Want als we geen doelgerichte acties hou den, zakt het aantal vrijwilligers constant". Het liefst zou de commandant (zelf ook vrijwilliger) mensen hebben die zowel wonen als wer ken in Wassenaar. "Vooral voor overdag komen we namelijk mensen tekort. Van de veertig vrijwilligers die we nu hebben, werken er maar vijf in deze ge meente. Dat betekent dat ze overdag te ver weg zitten om op tijd bij een brand te zijn. Dat legt weer een extra claim op de be roepskrachten". Forensen De actie richt zich echter ook op mensen die wel in Wassenaar wonen, maar elders werken. Gussekloo: "We hebben eigen lijk de hoop al opgegeven om mensen te krijgen die hier wer ken. Dat ligt gewoon aan de soci ale structuur van Wassenaar. Het is nu eenmaal een echte foren sengemeente". Volgens hem kent trouwens niet alleen Wasse naar dat probleem: "Gemeenten als Leidschendam en Voorburg hebben er ook in hoge mate last Gussekloos hoop is nu geves tigd op de nieuwe wervingsactie, hoewel hij erbij zegt dat zijn ver wachtingen niet al te hoog zijn gespannen. "Wij hebben eigen lijk hetzelfde probleem als de sportclubs: er is wel enthousias- D.R. Gussekloo: "Zonder doelgerichte actie zakt het aantal vrijwilligers constant". me van jonge mensen, maar je kunt ze moeilijk vasthouden. Vandaar dat we nu mikken op personen van 25 jaar. Die hebben hun studie meestal wel afgerond en zullen niet zo snel meer uit Wassenaar vertrekken". Vrijwilliger zijn bij de brand (foto Wïm Dijkman) weer vraagt volgens Gussekloo een behoorlijke tijdsinspanning. Komt iemand door de eerste se lectie heen, waaronder een medi sche keuring, dan begint er een opleiding die drie jaar lang een avond per week kost. Daarnaast zijn er dan nog elke week de oe fenavonden van het korps waar de vrijwilligers aanwezig moeten zijn. De commandant: "En dan heb je elke vier weken één week piket, wat wil zeggen dat je bui ten de kantooruren het dorp niet mag verlaten". Betaling Volgens Gussekloo staat een aspirant-vrijwilliger een gede gen opleiding in Rijswijk te wachten. Na de opleiding is er qua capaciteiten geen onder scheid meer tussen vrijwilliger en beroeps. Wat betaling betreft is de vrijwilliger natuurlijk wel slechter af. Gussekloo: "Er zijn wel vergoedingen voor de oplei dingsuren en voor de uren dat er daadwerkelijk hulp wordt ver leend. Ook krijg je voor een week piketdienst honderd gulden. De ze bedragen staan echter in geen verhouding tot de inspanning die ervoor geleverd moet wor den". Voor het geld hoef je dan ook geen vrijwilliger te worden, stelt de plaatsvervangend comman dant vast. "De meesten doen het omdat ze het leuk vinden in een groep te werken en omdat ze in de maatschappij een zekere ver antwoordelijkheid op zich willen nemen. En het brengt ook wat voordeeltjes met zich mee, zoals veel gelegenheid tot sporten en zwemmen om de conditie op peil te houden". De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Neem nu een proefabonnement:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9