'Veel sportblessures zijn te voorkomen' Katwijkse vereniging wil sloop Tranendal ter discussie stellen DE T VAN TOEN HET DAGELIJKSE LEVEN IN DEDOMINEESCHOOL 5Stevenshof een beetje een ghetto' PAGINA 8 MAANDAG 24 OKTOBER 1988 Noordwijkers helpen metBewegings Advies Centrum' NOORDWIJK "Het dringt tot steeds meer mensen door dat bewegen gezond is, van daar dat er een grote opleving van sportactiviteiten is te constateren. Maar helaas neemt het aantal sportblessures ook zo snel toe. Het wordt zo langzamerhand een gigantisch pro bleem en dat is niet nodig, want heel veel sportblessures zijn eenvoudig te voorkomen". Dat zegt de Noordwijker R. Lulofs, een van de twee initiatiefnemers van het Bewegings Advies Cen trum dat dit voorjaar in Noordwijk zijn deuren opende. Lulofs begon het adviescentrum met zijn collega C. Riezebos. door Jacoline Steegstra Volgens het tweetal zijn veel on gemakken bij het sporten te voor komen als mensen maar weten wat hun zwakke punten zijn. "Ieder in dividu is uniek, maar daarmee wordt in de sportbeoefening van- daag-de-dag nauwelijks of geen re kening gehouden", vinden zij. "Veel mensen hebben de neiging om zich te spiegelen aan een top sporter", aldus Lulofs. "Neem nou het recente voorbeeld van de atleet Ben Johnson even afgezien van zijn doping-gebruik. Johnson heeft van nature een perfect lichaam om te sprinten. Mensen zien dat op tv en ze horen dat Johnson zijn li chaam traint door spierversterken- de oefeningen te doen. Er is dan een groep mensen die klakkeloos zijn voorbeeld volgt en dat is fout. In dit geval omdat lang niet ieder een de bouw van een sprinter heeft en ook niet iedereen geschikt is voor dat onderdeel van de atletiek- sport". Gericht advies Door het geven van gerichte ad viezen proberen de mensen achter het Bewegings Advies Centrum dergelijke misverstanden te voor komen. Zo adviseren ze cliënten over de sport die voor hen geschikt is. Ook geven ze richtijnen over de manier van trainen. "Dat doen we vooral als mensen al langere tijd bezig zijn met een bepaalde sport". Of het reëel is om met het Bewe gings Advies Centrum voorname lijk op de groep sporters te mikken, kunnen Lulofs en Riezebos nog niet zeggen. In elk geval melden zich tot op heden vrij veel mensen die al last hebben van een blessure, zo heeft Riezebos geconstateerd. "Dan denk ik wel eens, was toch eerder naar ons toe gekomen. Ge lukkig is er een grote groep men sen met lichte blessures die zich zelf kan genezen door de oefenin gen te doen die wij adviseren". Lulofs en Riezebos zijn in mei van dit jaar begonnen met het naar zij menen unieke adviescentrum. In Nederland zijn zij de enigen met een dergelijk adviescentrum. Ze hebben fysiotherapie gestudeerd in Den Haag en hebben zich daarna gespecialiseerd aan de school voor manuele therapie in Utrecht. Ze studeerden daar volgens het sys teem van Van der Bijl. Deze studie een specialisatie in de fysiothe rapie gaat uit van een individue le benadering van de cliënt. Misleidend Uitgangspunt van de manuele therapie is dat algemene adviezen uit den boze zijn. "Het is mislei dend om mensen, die allemaal een uniek lichaam hebben, hetzelfde te laten doen", menen de Noordwij- kers. "Wij verbazen ons dan ook ui termate over bijvoorbeeld de bege leiding van voetbalelftallen. Al die jongens volgen dezelfde training, terwijl ze allemaal verschillende capaciteiten hebben". "Een ander voorbeeld van een verkeerde benadering is het popu laire stretchen. Tegenwoordig is ie dereen spieren aan het rekken om dat dat gezond zou zijn, maar ver geet dat maar. Spieren kun je niet rekken, hooguit overrekken of ver rekken, maar om ze langer te ma ken, moeten ze groeien. En dat doe je door gericht te trainën". De therapeuten geven alleen ad vies over wat zij aanduiden als het bewegingsapparaat. Daaronder verstaan zij de botten en de spie ren. "Het bewegingsapparaat is ons specialisme", vertelt Riezebos. "Wat natuurlijk niet wil zeggen dat de samenhang met de andere func ties van het lichaam onbelangrijk Lulofs benadrukt dat het bewe gings Advies Centrum onafhanke lijk te werk gaat. "We willen onaf hankelijk zijn van welke instantie dan ook. Darom behandelen we ook geen patiënten. Als mensen een afwijking hebben verwijzen wij ze door naar arts of fysiothera peut". Mensen die zich bij het advies centrum melden, ondergaan eerst een uitgebreid onderzoek. Dat duurt ongeveer een uur. De thera peuten buigen zich daarna over de gegevens en passen die in in een computermodel. Daaruit worden conclusies getrokken en een rap port samengesteld in begrijpelijk Nederlands, zodat de klant er ook wat aan heeft. Bij het volgende be zoek geven de therapeuten oefe ningen op en wordt er bepaald of de cliënt nogmaals terug moet ko- "Tot nog toe zijn de reacties erg positief geweest", aldus de Lulofs en Riezebos. "Ondanks het feit dat het onderzoek niet goedkoop is. In de gezondheidszorg wordt inder daad veel geklaaagd over hoge kos ten, maar hier komen echt niet al leen mensen die het goed kunnen betalen". Volgens Lulofs ligt dat aan de kwaliteit van het produkt. "Men sen weten dat er hier de tijd voor hen wordt genomen en dat ze met een goed advies naar huis gaan. Dat kan van de gezondheidzorg niet altijd worden gezegd, omdat daar enorm wordt bezuinigd". Het zijn volgens de therapeuten voornamelijk sporters die binnen lopen, omdat die vaak bewust om gaan met hun lijf. "We geven ook advies aan mensen die steeds in de zelfde houding werken, maar die komen minder snel. Ze zijn zich minder bewust van het belang van een goede houding en als ze al er gens last van hebben, hebben ze meestal niet in de gaten dat dat komt door een verkeerde houding tijdens hun werk". Het Bewegings Advies Centrum is te vinden aan het Rederijkers- plein in Noordwijk. KATWIJK De bewonersvereni ging van Het Tranendal in Katwijk wil dat er een nieuwe studie komt naar de mogelijkheden om de hui zen in deze wijk alsnog te renove ren. De Katwijksche Bouwvereeni- ging (KBVj heeft als eigenaresse van de 126 woningen te snel beslo ten tot volledige sloop van de wijk, alsdus de bewonersvereniging in Peuter verdrinkt HAZERSWOUDE - De 2-jarige Ikram Louari uit Amsterdam is za terdagmiddag volgens de politie in een onbewaakt ogenblik tijdens het spelen in een sloot bij het Hen drik Avercampplantsoen in Ha- zerswoude-Dorp terechtgekomen en verdronken. Het kind was met haar ouders op visite bij familie. Ze werd rond vijf uur vermist. Omwo nenden vonden de peuter ander half uur later in de sloot. Ze pasten meteen reanimatie toe maar dat mocht niet baten. Het kind werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden waar het later overleed. een brief aan de KBV, de gemeente Katwijk en de politieke partijen in de kustplaats. De KBV besloot in mei van dit jaar dat een grote opknapbeurt van Het Tranendal uit financieel-eco- nomisch oogpunt niet haalbaar was. Bij renovatie zou de woning bouwvereniging teveel uit de eigen middelen moeten bijpassen omdat niet alle investeringen aan de huur ders mogen worden doorberekend. Bij sloop en vervangende nieuw bouw is dat wel het geval. De bewonersvereniging Tranen dal vindt echter het standpunt van de KBV te radicaal en dringt aan op een grondiger bestudering van de problematiek. Bij dit onderzoek moet onder meer rekening worden gehouden met de 'sociale aspecten' van eventuele sloop van de wonin gen. Er wordt gewezen op de pro blemen die met name oudere men sen zullen ondervinden wanneer ze worden geconfronteerd met de veel hogere huurprijs van de nieu we woningen. De huursubsidies worden elk jaar lager en de AOW stijgt nauwelijks, aldus de bewo nersvereniging. Ook de gemeente Katwijk heeft weinig mogelijkhe den om de ouderen te verplaatsen naar een meer betaalbaar onderko men. Veel bewoners willen verder het liefst in hun huidige woningen blijven wonen. Een groot aantal van hen verblijft al 35 jaar in de wijk. Leefbaar Een ander probleem bij sloop van de woningen is een mogelijke aantasting van de woonomgeving. De vereniging wijst er op dat de wijk nu een heel eigen karakter heeft. Veel bewoners hebben ver der het nodige geld gestoken in het 'leefbaar en netjes' houden van hun huizen en de vraag is volgens de vereniging wie hen die kosten terugbetaalt. In juni is er onder de bewoners van Het Tranendal een enquête ge houden waaruit bleek dat 86 pro cent van de 114 ondervraagden te gen sloop van de woningen is. Voor de bewonersvereniging is dit vol doende aanleiding om alle argu menten voor en tegen slopen nog eens op een rijtje te zetten. Er moe ten verder gesprekken worden ge voerd met de gemeente en de KBV, 'met als hopelijk resultaat het slo pen tegen te gaan'. LEIDSE KRONIEK OVER Uit de prachtige feestelijke maal tijd die werd gegeven bij de ope ning van het Statencollege (zoals vermeld in de vorige aflevering over dit in 1592 in Leiden ge stichte opleidingsinstituut voor dominees), mag niet worden af geleid dat de inwonende bursa len het altijd zo goed hadden. Het tegendeel is bijna het geval, want het was er letterlijk en figuurlijk geen vetpot. De huisvesting van de arme knapen bestond uit een kale cel, dezelfde als voor de monniken -die dit onderdak nog min of meer vrijwillig hadden geko zen- met een stenen vloer en tra lies voor de ruiten en als enige toegevoegde luxe een getimmer de bedstee. Gestookt kon er niet worden en het was verboden vuur in eni ge vorm mee te nemen, bij voor beeld in een testje, 's Winters kre gen de bursalen de eerste ver warming als ze om zes uur bij eenkwamen (ze waren al om half zes opgestaan om hun cel op or de te brengen) in de werkkamer voor het ochtendappèl. Hierbij werd een lang ochtendgebed uit gesproken en stukken uit de bij bel voorgelezen. Om zeven uur volgde het ontbijt en daarna gin gen de bursalen óf terug naar de werkkamer voor de lessen van de regent of de subregent óf naar de universiteit om daar de colle ges te volgen. Om elf uur volgde het middag maal, eveneens met bijbellezing. De gehele bijbel moest één keer per jaar worden voorgelezen, het Nieuwe Testament vier keer, en de psalmen eens per maand. Moeilijke plaatsen werden door de regent verklaard. Ook behan delde hij de catechismus. De middag werd op dezelfde wijze als de ochtend met studie doorgebracht, dus óf de lessen volgen in het Statencollege öf college lopen, öf om de beurt, /MENSEN EN GEDANE ZAKEN eens per veertien dagen voor de regent disputeren. Dit is over een opgegeven onderwerp stellingen naar voren brengen en die tegen de bezwaren van de toehoorders verdedigen. (Vaak werden de stellingen gedrukt. In de tweede helft van de zeventiende en het begin van de achtiende eeuw door de Elzeviers, die veel klach ten kregen over de beroerde kwaliteit van hun drukwerk.) Het avondmaal week nauwelijks af van het middagmaal en na nog meester). De bursalen konden bij hun intrede in het college kiezen of ze voor honderd of voor hon derdtwintig gulden per jaar wil- den eten. In het laatste geval was het middagmaal iets uitgebrei der, de overige maaltijden waren identiek. Na een hervorming in 1631 is het menu tot het feitelijke einde van het college in 1795 het zelfde gebleven. Men at volgens de seizoenen en over het alge meen werd dus verse waar opge diend. Het ontbijt bestond altijd uit een kwart pond boter en een kwart roggebrood, 's Zomers en 's winters verschilden het mid dag- en avondmaal. Hier volgen de wintermalen volgens het re glement van 1729. Uit het voorafgaande zou men kunnen opmaken dat de bursa len een nogal zittend leven leid den, maar dat was niet helemaal waar. Na elke maaltijd mochten ze een half uur op de binnen plaats wandelen en aan hun huis genoten hun studia communice ren (over hun vorderingen in de studie praten), uiteraard uitslui tend in het Latijn. Verder werd op woensdag, zaterdag en zon dag een uur aan gymnastiek be steed. Veel andere ontspanning was er niet. Spelletjes doen, dan sen en musiceren was verboden (later werd het verbod op muziek maken wat verlicht) en slechts tijdens de universitaire vakan ties werd wel eens een uitstapje buiten het college gemaakt. Hier bij moest natuurlijk wel de nodi ge ernst worden betracht. Maaltijden De maaltijden werden ver strekt door de oeconomus (schaf- Zondagmiddag: gebraade en gebakken brood, schapevlees met rijst en zoute lamoen li moen, citroen) en boter na; 's avonds sla, kalfs- of schapevlees en boter na. Maandagmiddag: zop (van tar webrood) op de ketel (geweekt brood) met zoete appelen, rund vlees en boter na; 's avonds rijs tebrij, kalfs- of schapevlees en boter na. Dinsdagmiddag: groen war moes (kool of bladgroente), koud rundvlees (het restant van maan dag?) en boter na; 's avonds sla, hachee van kalfs- of schapevlees en boter na. Woensdagmiddag: groene erwten, vis en koeje kaas met bo ter; 's avonds broeders met rasy- nen en appelen (een soort koek, vergelijk met broeder-in-de-zak) en kaas met boter. Donderdagmiddag: witte bo nen met zuur sous, schapevlees met witte wortelen en boter na; 's avonds sla, rundvlees met ge stoofde pruimen en boter na. Vrijdagmiddag: als de varkens Titelblad van de stellingen door Jacob Haringh uit Utrecht. In 1710 verdedigd, en gedrukt door Abraham Elze- DISPUT ATIO THEOLOGICO. CHRONOLOGICA JOHANNIS° BAPTIST^ Incarceiatione ficftUia Herodiana vincula antecedentc, £_l' A M FAVENTE DEO, PH£I1DE VIRO CLAR.ISSIMO D, SALOMONE VAN TIL, SS, Theo). Doftoreejusdemquè Facultatis in Uluftri Acad. Lued. Batav. Profeflore Ordinarii), Concionatore facundisflmo, tullictplACidAqueiifquifiioniJuljicif JACOBUS HARINGH, TrajeftinuaadRhenum.' Jd ditm I lllMprilü burê Ucojut filitit. IV C b VN BATAVORVM, Aeud AB R A H A M U M E L Z E V|1 E R.' Academie Typographum,. M. DCC. X. zyn geslagen drie vier weken krappies met knollen of aardap pelen, anders allerley kool met worst; rijstebrij, koek met kren ten en kaas met boter na. Zaterdagmiddag: grauwe erw ten met jeu (jus), vis, en als er geen verse vis is, abberdaan labberdaan, gezouten kabel jauw) of stokvis en kaas met bo ter; 's avonds karnemelk met ge pelde gerst en kaas met boter na. 's Zomers was er relatief veel groente als grauwe erwten, en vrijdagmiddag spinazie, peulen of roomse bonen met worst. Bij alle maaltijden werd de ge wone volksdrank bier geschon ken. Wijn was te duur en water was niet geschikt als drinkwater. Hoe gezond de maaltijden waren valt niet te beoordelen, maar ze zullen niet veel hebben afgewe ken van het gemiddelde, mis schien waren ze zelfs kwalitatief nog iets beter en uitgebreider. R. BREUGELMANS Alles blijft rustig op station Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is het afgelopen weekeinde niet gevochten op het Alphense sta tion. Volgens de politie was het zaterdagavond 'rustig'. Wel was er volgens een woordvoerder veel publiek ('sensatiezoekers'). De vechtende jongeren die de afgelopen weken op zaterdag avond zorgden voor een grote chaos op het station, waren ech ter thuisgebleven. "Er waren op vallend minder jongeren uit Woerden en Bodegraven", aldus de woordvoerder, die verwacht dat de gesprekken die de politie heeft gevoerd met de vechtjas sen hun uitwerking hebben ge had. Vorige week nog wilden zo'n tweehonderd discogangers uit Woerden, Bodegraven en Al phen met elkaar op de vuist gaan. De Alphense politie was zater dagavond wel paraat toen de laatste trein rond half een bin nenkwam, maar hoefde niet op te treden. Er waren wat extra agenten achter de hand gehou den maar die werden niet inge schakeld. Volgende week zal de politie weer rekening houden met eventuele ongeregeldheden, maar er zijn dan niet méér agen ten in dienst dan normaal. Alphense dief op herhaling ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 24-jarige Alphenaar is vrij dagmiddag binnen anderhalf uur twee maal aangehouden we gens winkeldiefstal. De man werd om half vijf betrapt toen hij twee jacks had meegenomen uit een kledingwinkel in de Aarhof. Hij werd aangehouden, verhoord en weer op vrije voeten gesteld. Om tien voor zes bleek dat hij een klopboormachine had gesto len uit een winkel aan de Hooft- straat. Verder ontdekte de politie dat hij een fiets bij zich had, die hij twee weken geleden heeft ontvreemd bij het Alphense sta tion. Volgens een politie-woord- voerder is de Alphenaar al vaker aangehouden in verband met diefstal. Alphens raadslid ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is het juiste woord niet, maar ik vind het hier een beetje ghetto-ach- tig", merkte het Alphense raadslid J. Bosman (Progressief Alphen) za terdagmiddag op toen hij met eni ge collega-raadsleden en ambtena ren een wandeling maakte door de Leidse Stevenshof. De Alphense raadsleden en ambtenaren onder namen zaterdag een excursie langs verschillende nieuwbouwwijken in Leiden, Zoetermeer, Hoofddorp en Uithoorn om zich voor te berei den op beslissingen die binnenkort over de Alphens nieuwbouwwijk Kerk en Zanen dienen te worden genomen. CDA-raadslid A. Haak-Besseling vond het grijs buurtje waarin geen boompje of struikje was te beken nen 'een beetje een gribus'. Het eni ge groen dat was te zien, waren de minicontainers voor diezelfde lichtgekleurde huizen. 'Geen ge zicht' vonden' ze dat. "Minicontai ners moeten dus niet, hè", riep L. Kleingeld (PvdA). Maar H. Haber- mehl van het CDA vond dat met de rijdende vuilnisbakken rekening moet worden gehouden tijdens de bouw 'door er een speciale ruimte voor te maken'; "Wij moeten oppassen dat de wo ningwetwoningen niet allemaal op een eiland worden gebouwd. Dat werkt stigmatisering en ook ver paupering in de hand", meende WD-wethouder G. van As (ruim telijke ordening). Hij voegde eraan toe dat dat niet 'al te gemakkelijk zal zijn in verband met het kosten- systeem'. De eerste conclusie luidde dan ook dat Kerk en Zanen een afwis selende maar overzichtelijke bouw moet krijgen, voortuintjes voor de huizen moet hebben en dat er wo ningen moeten komen voor men sen van alle leeftijden. De eerste paal voor de wijk ach ter het spoor moet eind volgend jaar de grond in. Elf jaar later moe ten er vierduizend woningen staan op het terrein dat nu nog een echte polder is. Als het archeologisch themapark Archeon niet kan wor den gerealiseerd, komen er nog eens 3600 woningen bij in de twee de fase. MAANDAG 24 OKTOBER lezing: 'Het universele in de re- DINSDAG 25 OKTOBER Einde Kolom 2 Hazers- WOENSDAG 26 OKTOBER presentatie verkeersveilig- concert in de vocalistenserie vergadering van de gemeente- Spiritisch Genootschap Leiden, Lage Morsweg 14a, aanvang spelletjesdag De Viergang, Aarlanderveen i.v.m. 125-jarig ju gemeenteraadsvergadering, aanvang 20.00 uur in het gemeen- VA tional, aanvang 20.00 uur in de Vredeskerk. seniorenweek: demonstratie- en informatiemiddag in het Dorps derwijs, aanvang 14.00 uur in het Stadskantoor. Ameling lied-concours, Kapelzaal K&O, Oude Vest, 20.15 uur. meentehuis. 20.00 uur. Leiderdorp bileum. gemeenteraadsvergadering, aanvang 19.30 uur in het Stads- Leiden Bê VU over Zuidamerikaanse muziek bij BB yfk Inti, Hogewoerd, 20.15 uur. huis, Rijpwetering, van 13.30 tot 17.00 uur. Leiden lezing' 'De retoriek van verant lezing en film over de schulden problematiek van Latijnsameri- kaanse landen, aanvang 19.00 ruilbeurs voor de jeugd, comité Tuinstadwijk/Staalwijk en De Postzegelvrienden, aanvang thema-avond 'Vrouw en voe ding'. aanvang 20.00 uur in Sjel- ter. Heemraadlaan. heropening peuterspeelzaal Konijn II, Lupinesingel 7a, info: oecumenisch avondgebed in de Oud-katholieke kerk, Zoeter- woudsesingel, van 19.00 tot 19.30 ^B Hugo Claus door Arca-theater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Uk Schouwburg. Alphen creative ochtend De Viergang Aarlanderveen i.v.m. 125-jarig ju bileum. woordelijkheid' door dr. W.J. Wit- teveen. Onderzoekcentrum Stu ring en Samenleving, 16.00 uur, Gravensteen, Pieterskerkhof. uur in gebouw Stationsplein 10- 12. zaal 1002. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei Herenstraat. optreden cabaret Dubbel Nieuwkoop informatieavond hondenclub voorlichtingsavond Vereniging lezing: 'De Leidse Fijnschil ders', doordr. E.J. Sluyter, tevens ^U Wassenaar ^B bijeenkomst VVD-Wassenaar voorlichtingsmiddag voor ou deren over het derde verzorgings- spreekbeurt minister Deetman over de invoering van een driejari- derdorp, aanvang 13.30 uur, Bernhardstraat 3. vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. uur in het clubgebouw van de landijsbaan. De Thermen, Cantharel, aanvang 20.00 uur. fles', aanvang 20.00 uur in Stede lijk Museum De Lakenhal, Oude t IV O E M A Aktie', aanvang 20.30 uur in De Lil Schaapskooi, op Duinrell. stencentrum Driehoorne, Sterren laan 112. aanvang 20.00 uur. Stadsgehoor zaal. derlandse Bergsport Ver., 20.00 uur Muzenhof, Cor Gordijnsingel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8