TAD LEIDEN 'De Meren wij kers zijn gezonder dan vroeger' WD: onvoldoende aandacht toerisme LEIDSCH Él DAGBLAD British Tattoo Leiden motto 12de Taptade wammmmnm u wm hwmomhhmi Panden van Schrama snel gesloopt Leiden dreigt onderspit te delven' LEIDEN - De werkgroep gemeen tepolitiek van de VVD-Leiden meent dat het gemeentebestuur meer moet doen om de aantrekke lijkheid van Leiden als toeristisch en recreatief centrum te vergroten. Wanneer mogelijkheden om de stad te promoten onbenut worden gelaten, zou Leiden het als toeristi sche trekpleister wel eens kunnen verliezen van andere steden. De WD-werkgroep schrijft een en ander in het afdelingsblad van de VVD-Leiden. het Leids Liberaal Bulletin. Naar het oordeel van de werkgroep is sinds het verschijnen van de nota 'Leiden, de moeite waard'., waarin het gemeentebe stuur op een rij heeft gezet wat zij zich ten doel stelde op het gebied van toeristisch en recreatief beleid Bestuurt Ier op de loop na aanrijding LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond op de Churchilllaan een auto aangetroffen die betrok-' ken was geweest bij een aanrijding. De 31-jarige Leidse bestuurder was niet meer aanwezig. Hij had een an dere automobilist aangehouden met het verzoek hem zo snel moge lijk naar het Elisabethziekenhuis te brengen, waar zijn vrouw zou be vallen. Toen de politie hem later thuis aanhield, bleek van dit ver haal niets te kloppen. De man was volgens de politie onder invloed van alcohol. Het ongeluk was ge beurd omdat hij de macht over het stuur had verloren. De man bleek overigens niet te zijn verzekerd. Onbekenden bekladden 40 NZH-bussen l-EIDEN Veertig bussen van de NZH. die in de garage van de remi se aan de Rijnsburgerweg stonden, zijn in de nacht van vrijdag op za terdag met verf beklad. De schade bedraagt ongeveer 6000 gulden. Dezelfde nacht zijn vijf jongens in de leeftijd van 14 tot 16 jaar uit Lei den en Oegstgeest aangehouden omdat ze werden verdacht van het spuiten met verf in de buurt van de Boerhaavelaan, maar dat werd niet geconstateerd. in Leiden, veel ten goede veran derd. Een aantal mogelijkheden is door VVD-wethouder Fase, die het toeristisch beleid in haar porte feuille heeft, echter onbenut gela ten. Het gevolg hiervan zou vol gens de werkgroep kunnen zijn dat Leiden de concurrentieslag met andere steden verliest. De werkgroep is van mening dat een aantal zaken meer aandacht verdient. Zo zou Leiden niet alleen als museumstad met oude stegen, monumenten en grachten bekend heid moeten worden gegeven, maar ook als een belangrijke recre atie-mogelijkheid voor bezoekers van de badplaatsen Katwijk en Noord wijk en de watersportgebie den van de Kaag en de Braassem- Terrasboten Van het plan om een multifunc tioneel ontvangst- en bezoekers centrum op te richten is nog niets terecht gekomen, signaleert de werkgroep. Een dergelijk centrum zou huisvesting kunnen bieden aan de VW, de gemeentelijke af deling voorlichting en aan een ge zamenlijke info-balie van de Leid se musea. Zo'n centrum zou vol gens de werkgroep gevestigd kun nen worden op de plaats waar thans de ingang is van het Museum voor Volkenkunde aan de Stations weg. Voor de treinreiziger/toerist zou de binnenkomst in Leiden aantrek kelijker moeten worden gemaakt door, vooruitlopend op de nieuw bouw van het station, de Stations weg opnieuw in te richten. De werkgroep pleit verder voor het be ter schoonhouden van de stad, meer mogelijkheden voor rond- vaartroutes en meer terrasboten. Ook het aantrekken van congres sen zou naar het oordeel van de werkgroep veel meer door de ge meente bevorderd kunnen wor den. Volgens de liberalen mogen de beperkte financiële middelen niet als excuus worden aangewend om reeds gemaakte plannen niet uit te voeren. De werkgroep suggereert dat de wethouder, door beter ge bruik te maken van subsidiemoge lijkheden in het kader van de werk loosheidsbestrijding, meer kan doen om haar plannen te verwe zenlijken. De inspanning van de af gelopen vijf jaar hebben, volgens de werkgroep, aangetoond dat het mogelijk is de stad beter voor het voetlicht te krijgen en meer toeris ten er toe te brengen Leiden als be stemming te kiezen. "Het,is nu zaak deze positie verder uit te bou wen en ons in te zetten voor een blijvende inspanning en nieuwe initiatieven". MAANDAG 24 OKTOBER 1988 Drie jongens bekladden treinwagon LEIDEN Drie Haagse jongens van 16, 17 en 18 jaar oud zijn zater dagavond rond half twaalf aange houden nadat ze een personenwa- gon van de Nederlandse Spoorwe gen met verf hadden beklad. De schade aan de wagon is groot. Drie tassen met spuitbussen zijn in be slag genomen. De drie jongens, die deel uit maakten van een groep van zes, maakten zich toen ze werden be trapt uit de voeten over het baan vak Den Haag-Leiden. Ter hoogte van de Rijnstraat werden zij staan de gehouden. Een van de agenten moest door een sloot waden en over prikkeldraad springen om hen te pakken te krijgen. De jon gens zijn overgedragen aan de spoorwegpolitie. Bromfietser breekt been LEIDEN Een 20-jarige bromfiet ser uit Leiden is vrijdagavond rond elf uur gewond geraakt toen hij te gen een paaltje tussen de Hoog straat en de Donkerstraat reed. Hij is met een breuk en een wond aan het linkerbeen overgebracht naar het AZL. Jacks gestolen uit kledingzaak LEIDEN - Uit een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag zes leren jacks met een gezamenlijke waarde van bijna 3600 gulden ge stolen. De ruit in de toegangsdeur werd ingetrapt. Gezondheidscentrum viert tienjarig bestaan komen, ze moeten onderdak heb ben en ga zo maar door. Maar ge zien de kaartverkoop tot nu toe en gezien de belangstelling van spon sors redden we het", aldus Ladan. Het voorprogramma van de Taptade begint om 19.00 uur, het hoofdprogramma om 20.00 uur. Het Blaaskapellenfestival, dat de avond voor de Taptade (vrijdag 28 oktober dus) in de Groenoordhal- len wordt gehouden, trekt lang niet zoveel belangstellenden. Er wor den 500 bezoekers verwacht. Zes bands uit Zuid-Holland en één uit Utrecht spelen ieder een half uur voor de Leiden Leeft Bokaal, die door de stichting Leiden Leeft be schikbaar is gesteld. De toegang voor dat festival is gratis. De bands beginnen om 20.00 te spelen. Vissterfte in vijver aan Beatrixstraat LEIDEN - In de vijver op de hoek van de Beatrixstraat en de Bern- hardkade in Leiden zijn zaterdag morgen enkele tientallen dode vis sen aangetroffen. De gemeenterei niging vermoedt dat de beesten zijn gestorven door gebrek aan zuurstof. Waarschijnlijk heeft het rottingsproces van organisch ma teriaal, dat via het riool in de vijver is gekomen, het zuurstofgebrek veroorzaakt. De preciese oorzaak fon de vervuiling wordt nog onder zocht. Gaslek na slaan LEIDEN - Nog dit jaar vallen de panden van Schrama Veevoeders aan de Rijndijk 56 tot en met 60 in Leiden onder de slopershamer. Het gemeentebestuur heeft inmiddels een sloopvergunning verleend. De veevoederfabriek is gekocht door de gemeente in verband met woningbouw in de Stevenshof. Om overlast te voorkomen voor de be woners van deze nieuwe wijk. moest het complex worden ge sloopt. zo besloot de gemeenteraad in 1980. Ongeveer tachtig jaar is het bedrijf aan de Rijndijk gevestigd geweest. De fabricage van veevoeder is in april van dit jaar gestopt en overge daan aan een ander bedrijf in Ber- kel en Rodenrijs, de firma Treur niet. De gemeente bereidt plannen voor om op het circa 950 vierkante meter grote terrein woningbouw te plegen. LEIDEN - "De bewoners van de Merenwijk voelen zich niet meer zo betrok ken bij het gezondheids centrum als een paar jaar geleden. Het lijkt wel of ze alleen nog maar belang stelling hebben voor dat wat ze direct aangaat. Het algemene reilen en zeilen van het centrum is niet meer belangrijk voor ze". door Britta Alink Dat zegt A. Vermeulen, voorzit ter van de Stichting Gezond heidscentrum Merenwijk. Het centrum bestaat tien jaar. Huis artsen, tandartsen, fysiothera peuten. verloskundigen, maat schappelijke werk, bejaarden- werk en kruisvereniging huizen sinds 1978 op de begane grond van een flatgebouw achter het winkelcentrum De Kopermolen. Destijds kwam het initiatief voor de oprichting van het centrum voor uit de wijkbewoners zelf en een paar huisartsen. "Je kunt het zo gek niet beden ken, of de buurtbewoner kan hier met vragen over gezondheid terecht. Dit is geen polikliniek of ziekenhuis. En het is ook geen buurtcentrum. Verder gebeurt hier alles voor wijkbewoners. Hier zit de huisarts en de tand arts en iedereen die je nodig hebt voor je gezondheid. En als cen trum bieden we informatie en hulpverlening. Vooral over za ken die de bewoners zelf aan gaan en die ze zelf aankaarten en waarbij ze betrokken zijn", aldus huisarts Y. Groeneveld, die al tien jaar zijn praktijk in het cen trum heeft. Voorzitter Vermeulen klaagt over het gebrek aan betrokken heid van de bewoners bij de acti viteiten van het gezondheidscen trum. "Je ziet het bijvoorbeeld aan de oudere inwoners van de Merenwijk. Die bemoeien zich tegenwoordig intensief met de gezondheidszorg voor ouderen. Andere bezigheden in het cen trum lijken hen niet te interesse ren", aldus Vermeulen. Gezonder Opvallend is volgens huisarts Groeneveld dat de Meren wij ker steeds gezonder wordt. Volgens hem ligt dat aan het feit dat de wijk al wat ouder is. "De Meren wijk was natuurlijk tien jaar ge leden een echt nieuwe wijk. En het is -duidelijk dat mensen die net zijn verhuisd en in een ande re omgeving gaan wonen, last kunnen hebben van aanpas singsproblemen. Dat uit zich vaak in lichamelijke 'klachten. De Meren wij ker is nu over die problemen heen. Tegelijkertijd is er wel een aantal nieuwe pro blemen gerezen, bijvoorbeeld de vergrijzing en de incestproble matiek", zegt Groeneveld. Een van de taken voor de ko mende jaren ligt volgens Vermeulen in het opnieuw 'op warmen' van de wijkbewoners. Er moet volgens hem aansluiting worden gezocht bij bestaande werkgroepen. "De wijkbewoner moet weer meer bij de werk zaamheden van het gezond heidscentrum zijn betrokken". Huisarts Groeneveld is het daarmee eens. "We proberen als centrum in te spelen op dingen die ons opvallen. Uit overleg tus sen huisartsen bleek vorig jaar dat er veel mensen met slaappro blemen zijn. Daar proberen we dan wat aan te doen en zo is een slaapcursus opgezet. In die cur sus leren mensen zich te ont spannen en zonder slaappillen de nacht door te komen", zegt Groeneveld. Volgens hem is het niet de be doeling dat de medewerkers van het centrum met de gezond heidszorg langs de deur gaan. "Wel moeten we opmerkzaam blijven en alle tendensen in de gaten houden. We houden steeds een vinger aan de pols en zo pro beren we in te spelen op wat de wijk nodig lijkt te hebben", al dus de huisarts. Veranderingen Er zal volgens hem zeker het een en ander veranderen. "Er moet een meer bedrijfsmatige aanpak komen. We hebben altijd met alle medewerkers van het centrum overleg gehad, maar de afspraken die werden gemaakt werden pas uitgevoerd als het zo uitkwam. Het werd vooral moei A. Vermeulenvoorzitter van da Stichting Gezondheidscentrum (links) en Y. Groeneveld, huisarts: "De be woners van de Merenwijk moetan meer betrokken worden bij de activiteiten van het centrum (foto Jan Holvast) lijk één lijn te trekken toen het part-iime werk werd ingevoerd. Probeer dan maar eens iedereen op een vergadering bij elkaar te krijgen", zegt de huisarts. Uitbreidingsplannen zijn er niet, hoewel er in het gebouw een gebrek aan ruimte is. "Ieder ge zondheidscentrum heeft als doel dat het uiteindelijk niet meer be staat. Het doel is pas bereikt als de bewoners van de wijk hele maal gezond zijn. Dat lukt na tuurlijk nooit, maar daarmee wil ik niet zeggen dat we de behoefte hebben om uit te breiden. We willen kunnen volstaan met wat we hebben. Bovendien is de hele Merenwijk volgebouwd, en een mooiere plek dan deze krijgen we toch niet. Het is toch ideaal dat iemand zijn plasje kan inle veren, vervolgens even de biblio theek inloopt of boodschappen doet en daarna de uitslag van het onderzoek komt ophalen?" Het gezondheidscentrum viert het tienjarig bestaan zaterdag 29 oktober van 14.00 tot 17.00 uur in het kerkelijk centrum De Regen boog. Voor de kinderen is er een voorstelling van de toneelvereni ging Ploef. 's Middags geven hulpverleners een demonstratie van een werkoverleg, is er een fo rumdiscussie over incest en een demonstratie van de slaapcur sus. De hele dag door is er een in formatiemarkt over de dagelijk se activiteiten in het centrum. Meer informatie over de open dag is verkrijgbaar bij het ge zondheidscentrum LEIDEN - Bij een aanrijding op de Plesmanlaan is gisteravond rond kwart over acht een auto met een bejaard echtpaar uit Leiden op zijn kop terechtgekomen. De 70-jarige bestuurder en zijn vrouw zijn door de politie de auto uitgepraat. Zij kwamen met de schrik vrij. De auto was total loss. De aanrijding ontstond toen een 21-jarige automobilist uit Den Haag vanaf de Verbeekstraat richting Vondel laan reed. Op de Plesmanlaan zag hij de auto van het echtpaar, die stilstond omdat het tweetal de weg aan het zoeken was, te laat en botste er tegenop. De man reed met een snelheid van ongeveer 70 kilometer per uur. terwijl op de Plesmanlaan maximaal vijftig mag worden gereden. De auto van de Hagenaar raakte zwaar beschadigd. LEIDEN - In de Groenoordhallen in Leiden wordt zaterdag 29 okto ber voor de twaalfde keer de Taptade gehouden, die dit jaar het motto British Tattoo Leiden heeft meegekregen. Zes showbands uit Engeland zijn aanwezig, alsmede de Leidse band K&G. Volgens H.J. Ladan van de Stichting Taptade Evenementen Leiden voeren de Engelsen een "echt heel bijzondere show op. Een optreden van de Brit ten staat bol van beweging en amu sement. Het is een belevenis om dat eens te zien". Vorig jaar kwamen de Engelse muzikanten voor het eerst naar Leiden. Er waren ongeveer 4000 belangstellenden. Dit jaar ver wacht Ladan er nog eens 1000 meer. "De kaartverkoop is al be gonnen en loopt uitstekend. Uit het hele land is er belangstelling. Dat vind ik wel logisch, want Lei den is de enige stad in Nederland waar dit wordt georganiseerd", zegt Ladan. "Het blijft een financiële gok. Het kost natuurlijk veel geld om de Groenoordhallen geschikt te ma ken voor de optredens. Er moeten tribunes worden gebouwd. De lichtinstallaties moeten gehuurd. De Engelsen moeten hiernaar toe van heipaal nüMlffiHIHl WIIMMHIMI III! a—E8M LEIDEN - Op de Haagweg in Lei den is gisterenmiddag een lek ge slagen in een gasleiding tijdens het slaan van een paal voor een fietsen stalling. De secretaris van de de pa rochie van de Heilige Leonardus- kerk sloeg de paal. Het energiebe drijf is onmiddellijk gewaar schuwd en heeft het lek gedicht. Volgens een woordvoerder van het EBR betrof het overigens een klein lek in een woonaansluiting. INBRAAK - Op de Oude Vest in Leiden heeft de politie een 18-jari- ge Leidenaar op heterdaad betrapt toen hij een ruitje van een auto in sloeg. Vermoed wordt dat de jon geman de autoradio eruit wilde ha len. Voor zover bekend is er niets uit de auto verdwenen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7