'Visafslag Urk veilt veel zwart' Bedankt 9 9 9 9 9 9 Fantastisch 9 9 9 9 9 9 Australische pers scherp over Claus KHH Nederland blijft tegen gedwongen emigratie Russische joden naar Israël CDA en PvdA willen actie na Rijnrapport Lubbers: euthanasie mezelf geregeld Schutter Soest beschoot ook huis in Zeist TROUWE KLANTEN NIEUWE KLANTEN TOEKOMSTIGE KLANTEN U HEEFT ONS EEN JUBILEUM AUTOFESTIVAL BEZORGD MAANDAG 24 OKTOBER 1988 PAGINA 3 Schipper: illegale vis niet geregistreerd DEN HELDER (GPD) De visafslag in Urk veilt hele par tijen vis buiten de boeken om. Dat heeft schipper Bais van de Den Helder 38 gisteren gezegd voor de AVRO-radio. Volgens Bais biedt de Helderse veiling niet de mogelijk heid om de te veel gevangen vis te verkopen. Daarom bren gen collega-vissers hun verboden vangsten naar Urk, waar illegale aanvoer niet wordt geregistreerd, aldus de Helder se schipper. WASHINGTON (ANP) - Neder- land heeft een Israëlisch plan ge torpedeerd om Russische joden te dwingen naar Israël te emigreren, zo heeft de Washington Post giste ren gemeld op gezag van een hoge Amerikaanse regeringsfunctiona ris. "De Israëliërs hebben in deze zaak bij de Nederlanders hun zin niet gekregen en zij kunnen geen regeling treffen zonder Nederland se consulaire hulp in Moskou. Dat heeft ertoe geleid dat de Roemenen en de Russen, die ook hun mede werking moeten verlenen, zich van het plan hebben gedistantiëerd". Krachtens een Israëlisch rege ringsbesluit van juni zouden jood se emigranten uit de Sovjetunie voortaan naar Boekarest reizen in plaats van Wenen. In Wenen kun nen de emigranten naar het land van hun keuze gaan, dat in de meeste gevallen de Verenigde Sta ten is. Vanuit de Roemeense hoofdstad Boekarest zouden de emigranten zonder pardon naar Is raël worden gevlogen. Voor dat plan is echter de medewerking van Nederland nodig omdat Nederland de Israëlische belangen in Moskou behartigt sinds 1967, toen de Sov jetunie de diplomatieke betrekkin gen met Israël verbrak. De Nederlandse ambassade in Moskou verstrekt visa voor Russi sche joodse emigranten. Neder land staat, net als de VS, op het standunt dat het Israëlische plan om emigranten te dwingen naar Is raël te gaan in strijd is met de ak koorden van Helsinki over de men senrechten. Nederlandse functio narissen weigeren over deze zaak te praten. Dit standpunt was tij dens het recente bezoek van pre mier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aan Is raël ook als een van de belangrijk ste gespreksonderwerpen. Volgens de Amerikaanse func tionaris en andere bronnen onder handelen Israël en Nederland nog over deze zaak, maar het staat vast dat Nederland niet van mening zal veranderen. Ook de meeste grote invloedrijke Amerikaanse joodse organisaties steunen het beginsel van vrije keuze voor de Russische joden. Israël heeft groot belang bij de komst van nieuwe immigranten. Volgens de zionistische ideologie is Israël het natuurlijke vaderland van het joodse volk. Er is ook een praktische reden waarom joodse immigratie hoge prioriteit heeft. De Arabische bevolking van Israël en de bezette gebieden groeit snel ler dan de joodse bevolking. Immi gratie is een manier om een joodse meerderheid in Israël te blijven verzekeren. Reservoir Het aantal emigranten naar Is raël uit de westelijke wereld is de afgelopen 20 jaar sterk teruggelo pen. Alleen de Sovjetunie vormt een groot reservoir van potentiële immigranten. In de jaren '70 kwa men ongeveer 250.000 Russische joden naar Israël. Alleen al in 1979 verlieten 51.000 joden de Sovjetu nie. Daarvan ging het overgrote deel naar Israël. In de daaropvol gende jaren kwam de emigratie vrijwel tot stilstand. Maar van de weinigen die de Sovjetunie moch ten verlaten, ging slechts een kwart naar Israë1. De rest koos voor het merendeel voor de VS-. Dit jaar is onder het bewind van Gorbatsjov de kraan weer openge draaid. Maandelijks arriveren zo'n 2000 joodse emigranten in Wenen. De meesten van hen gaan, tot er gernis van de Israëlische regering, naar de VS. De Israëliërs stellen zich op het standpunt dat de offi ciële Russische rechtvaardiging voor emigratie uitgaat van hereni ging met familieleden in Israël. Om die reden achten zij het billijk dat de emigranten inderdaad naar Is raël gaan. Nederlandse functionarissen weigeren doorgaans over de behar tiging van Israëls belangen in Mos kou te praten. Zelfs de Tweede Ka mer wordt hierover niet ingelicht, omdat het geen Nederlands belang betreft. De bewering van Bais komt over een met de verhalen van de Helder se vis-inkoper l'Istelle en directeur Pollet van de visveiling in het Bel gische Zeebrugge. Laatstgenoem de heeft eerder gesteld dat de helft van de Nederlandse visvangst zwart wordt verkocht. Volgens Bais is de omzet van de veiling in Den Helder door illegale verkopen elders de laatste tijd gehalveerd. Bais verklaarde dat collega's van hom de te veel gevangen vis in Den Helder overladen in vrachtwagens, Korthals Altes: op bord 100 km reden vermelden DEN HAAG (GPD) Minister Korthals Altes (justitie) wil de re den van de snelheidsbeperking vermelden op de nieuwe borden die de automobilist attenderen op het maximum van 100 kilometer per uur. Om de mensen meer te motive ren zich aan de snelheidslimiet te houden, zou de reden er bij aange geven moeten worden, aldus de minister zaterdag voor de TROS- radio. Volgens de bewindsman be grijpen automobilisten doorgaans niet waarom op een bepaald traject maar 100 gereden mag worden. Af wisselend is die beperking in het belang van het milieu, de geluids hinder of de verkeersveiligheid. De minister heeft adviezen ge vraagd over deze ideëen, maar van daag wordt al begonnen met het plaatsen van nieuwe borden 'Hier 100'. Dit ter aanvulling van de klei ne gele bordjes op de vangrails, die onvoldoende blijken oc te vallen. De gemiddelde snelheid op de tra jecten waar maar 100 gereden mag worden is nu 100,8 en wordt daar mee minder in acht genomen dan de 120 kilometer, waar een gemid delde van 109,5 wordt gemeten. De nieuwe voorlichtingscam pagne, die vandaag van start gaat en die vooral is gericht op de 100 ki lometer en de voertuigen die 80 ki lometer mogen rijden, vrachtwa gens, bussen en personenauto's met aanhanger, gaat gepaard met meer patrouilles en controles door de politie. Het maximaal aantal snelheids-bekeuringen dat per jaar door de politie kan worden uitge schreven en die ook nog admini stratief kunnen worden afgewerkt, ligt op 130.000 en komt al binnen handbereik. Volgens de minister werden door de rijkspolitie tot en met 19 oktober 90.000 bekeuringen uitge- deeld, aangevuld met nog eens 25.000 in de gebieden die door de gemeentepolitie worden gecontro leerd. Binnenland kor die de handelswaar vervolgens naar Urk brengen. Een deel ervan wordt op de afslag officieel geregi streerd, een ander deel niet, aldus de schipper uit Den Helder. Ingrijpen Volgens inkoper l'Istelle zijn er al dertien Helderse kotters die we kelijks voor 800.000 gulden vis naar Urk vervoeren. "De gemeente moet nu maar eens ingrijpen op de visafslag, want anders is over enke le maanden de hele handel uit Den Helder verdwenen", aldus de inko per. De gemeente Den Helder is eenmaal voor het Alkmaarse ge recht geweest op beschuldiging van een grijze vismarkt en wil zich daar volgens L'Istelle niet nog een keer aan branden. Op Urk zou het anders gaan en daarom zouden de kotters uitwijken.."De prijs is daar niet beter, maar als je met te veel vis binnenkomt, wordt het teveel op een tweede afslagbrief ver kocht. die ze daarna vernietigen". De Urker wethouder Bakker, die visserijzaken in zijn portefeuille heeft, noemt dit klinkklare onzin. "Zo'n 99 procent van de vis komt per as naar de Urker afslag. De con troles zijn zeer stringent, dus er kan nauwelijks sprake zijn van illegale Directeur Kip van de afslag ont kent dat grote aantallen Helderse vissers structureel naar andere af slagen gaan. "Het komt wel voor dat in Urk wordt aangevoerd, maar andersom gebeurt het ook dat Ur- kers in Denemarken lossen vis met vrachtwagens naar oi slag brengen. Dat is het marktme chanisme." Vice-voorzitter Cornelje van de visserijvereniging Samenwerking bevestigt daarentegen dat 'opval lend veel' aanvoerders uitwijken naar andere afslagen. Volgens hem ligt dit aan het servicepakket van Den Helder, dat onvoldoende zou zijn. Dat de Helderse vissers in Urk meer vis zouden kunnen aanvoe ren dan volgens de quota is toege staan noemt Cornelje uiterst on waarschijnlijk. VEENDAM De protesten van de politie tegen het politiebeleid van het kabinet, kreeg gisteren ook gestalte voor de voetbalwedstrijd Veendam-Utrecht. Twee agenten reden al rotjes gooiend het veld op en ontvouwden op de middenstip een spandoek dat aan duidelijkheid weinig te wensen overliet. Over de actie was overigens niet van te voren overlegd met de politiebonden. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - In een inter view met de Australische televisie de heeft premier Lubbers gezegd ge- af- zorgd te hebben voor euthanasie voor hemzelf. Lubbers deed zijn uitspraak over eventuele levensbe ëindiging in een vraaggesprek over de nieuwe euthanasiewet. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst heeft de premier echter geen codicil op zak, waarmee deze wens aan de be handelende arts duidelijk gemaakt zou moeten worden in het geval de premier in een coma zou raken. In het vraaggesprek met de Australische journalist als voorbe reiding op het vandaag begonnen bezoek van de koningin aan het land zegt Lubbers letterlijk 'ja' op de vraag of hij onder bepaalde om standigheden heeft voorzien in de beëindiging van zijn eigen leven. Voor de zekerheid vraagt de jour nalist vervolgens: "Als het geval zich voordoet en u zou besluiten een einde aan uw leven te maken of uw leven te laten beëindigen, dan is daarin voorzien Opnieuw ant woordt de premier bevestigend. In het nieuwe wetsvoorstel van het kabinet wordt euthanasie niet gelegaliseerd, maar kan de arts on der gegeven omstandigheden wel het voorbijgaan aan de wet kan overwegen. Het is vervolgens aan de rechter om te beoordelen of de arts daarmee de wet heeft overtre den en al dan niet tot vervolging over te gaan. In de praktijk wordt een arts niet vervolgd wanneer hij aan een aantal zorgvuldigheids eisen heeft voldaan. De arts moet zich deugdelijk overtuigen van de ernst van de euthanasievraag, moet oeverleggen met collega's en even tueel familie, en de euthanasie mag in principe pas plaatsvinden in het eindstadium van een dodelijke ziekte c.q. een uitzichtloze situatie. Volgens Lubbers is de patiënt die om de beëindiging van zijn le ven vraagt, nooit in overtreding. "Je mag altijd zeggen wat je wilt. Als je besluit een einde aan je leven te maken, dan is dat niet in strijd met de wet. Het probleem begint als je iemand anders vraagt om je bij het beëindigen van je leven te helpen". De woordvoerder van de premier kon niet aangeven of en hoe de premier voor zichzelf iets in die richting heeft vastgelegd. Ze ker binnen zijn eigen partij, het CDA, is euthanasie een zeer om streden onderwerp. DEN HAAG (GPD) - De fracties van CDA en PvdA willen van de ministers Braks (landbouw) en Nij- pels (milieu) op korte termijn de voor volgend jaar toegezegde no ta's over gewasbestrijding en drinkwater. Aanleiding voor de plotselinge spoed is een rapport van vorige week, waaruit Neder land als de grootste vervuiler van de Rijn naar voren komt. Ook mi nister Smit-Kroes (Verkeer en wa terstaat) zal op korte termijn aan de tand worden gevoeld over de on gunstige uitslag van het rapport voor Nederland. De grote fracties in de Tweede Kamer willen de vervuiling van de Rijn sneller aanpakken. PvdA- woordvoerder Melkert zei gisteren voor de NCRV-radio de minister van verkeer en waterstaat tot nu toe steeds gesteund te hebben in de internationale afspraken over een schonere Rijn. "Nu blijkt ze zelf echter het slechtste leerlingetje van de klas te zijn", aldus Melkert. Ook CDA-kameriid Esselink zei binnenkort bij de begrotingsbe handeling van minister Smit- Kroes extra aandacht voor het pro bleem te zullen vragen. De gewas beschermingsnota over het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw van minister Braks kan niet tot medio 1989 wachten. Esselink wil de nota voor 1 januari aanstaande. Te Velthuis (WD) zei te denken aan het verscherpen van lozingsvergunningen en een dis cussie over een heffing op het lozen van zware metalen. ABP koopt kantoorflat HEERLEN (GPD) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen heeft de eerste belegging in het buitenland rond: een kan toorflat in het zuiden van de Lon- dense binnenstad van ruim 125 miljoen gulden. Het ABP mocht tot maart dit jaar niet buiten Neder land beleggen. Na een wetswijzi ging mag het fonds maximaal vijf procent van het kaptiaal, rond de 130 miljard gulden, in het buiten land investeren. Het pensioen fonds ziet de aankoop als een be langrijke aanwinst omdat het be lang van Londen als financieel cen trum in de wereld toeneemt. Het rapport van de Werkgroep Emissies Rijn Aktieplan werd op gesteld in opdracht van de minis tersconferentie van de Rijnstaten. Minister Smit-Kroes toonde zich eerder niet verrast door de uitkom sten van het onderzoek. Met name de plaats van de eerste meting bij Lobith zou de cijfers vertekenen, omdat daar een aantal schadelijke stoffen uit het buitenland al is ver vlogen of in slibresten verbonden is, aldus de minister. ZEIST (ANP) De politie houdt er ernstig rekening mee dat de onbe kende schutter die vorige week in Soesterberg op automobilisten heeft geschoten en daarbij één man doodde, ook op een woning in Zeist heeft gevuurd. De recherche heeft in de garage van het huis een kogel aangetroffen van hetzelfde kaliber en uit hetzelfde soort vuur wapen. Bewoners van het huis aan de Oude Woudenbergsezandweg hoorden de avond van de schietpa- rij in Soesterberg om even over half elf een harde knal. Pas na pu- blikaties in de pers ontdekten zij la ter een kogelgat en waarschuwden de politie. Omdat het huis op een paar kilometer afstand ligt van de plaatsen waar de andere schoten vielen en gelet op het tijdstip gaat de politie ervan uit dat het om de zelfde dader gaat. Een 24-jarige automobilist uit Soesterberg overleed vorige week aan een hoofdwond veroorzaakt door een kogel. Een andere inwo ner van Soest bleek op ongeveer dezelfde plaats te zijn beschoten. Hij bleef ongedeerd. Een andere automobilist vond ook een kogel in zijn auto. De politie tast nog in het duister over dader en motief, aldus een woordvoerder. ADVERTENTIE Schietpartij Een 28-jarige Eindhovenaar is weekeinde bij een schietpartij een café in zijn woonplaats om I leven gekomen. De dader is voort- drugsprobleem vluchtig, maar zijn identiteit is be kend. De schietpartij ontstond bij vechtpartij na een caféruzie. Het slachtoffer werd geraakt door tenminste vier kogels. Hij overleed vlak na aankomst van de politie. Varkens Bij een brand i CANBERRA (ANP/GPD) - Het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Australië, dat vandaag officieel is begonnen, heeft de afgelopen weken geleid tot ruime belangstelling voor Ne derland bij de Australische media. Een aantal artikelen, met name over prins Claus, waren uiterst ne gatief. Tijdens het bezoek zendt het te levisiestation SBS een drietal do cumentaires uit. Ook in de geschre ven pers verschenen de afgelopen maand uitvoerige artikelen over Nederland, zoals de voor ons obli gate verhandelingen over de eeu wige strijd van Nederland tegen de zee, de typische aanpak van het n ons land - met foto van een hasj-prijslijst - en de wijze waarop in Nederland over euthanasie wordt gedacht. De op een na grootste krant van Australië, The Age, pu- cliceerde zaterdag een ongekend venijnig stuk. Het Nederlandse ko ninklijk paar wordt vergeleken het Noordbra- met figuren uit een Hollywoord- bantse Bakel zijn zaterdagmiddag musical 'compleet met paleizen, circa 2000 varkens gestikt. De vergulde koetsen, tragedie en brand ontstond vermoedelijk door- klucht'. Waarbij klucht slaat op de dat tijdens werkzaamheden op het paspoortaffaire, dak van de varkensstal het isolatie- The Sydney Morning Herald materiaal vlam vatte. De stal schreef in de zaterdageditie: "Claus' optreden in het openbaar is zo stijf dat hij de stenen Indiaan die brandde geheel uit. Ongeluk Een 35-jarige Apeldoorner is gis termorgen vroeg om het leven ge komen bij een verkeersongeval op de autosnelweg Al. Zeven mensen raakten gewond, van wie er twee naar het ziekenhuis moesten. De chauffeur van het busje waarin ze reden stuurde door slaap over mand de berm in. Na een schrikre actie van de bestuurder belandde de auto in de middenberm, sloeg over de vangrail en kantelde. De Apeldoorner werd uit de wagen ge slingerd en kwam er onder terecht. Motorrai De Motorrai zal in de toekomst1 jaarlijks in plaats van tweejaarlijks worden gehouden, zo is gisteren bij het sluiten van de Motorrai 1998 be- kendgemaak. Volgens de RAI is het motorevenement dit jaar suc cesvol verlopen met 31.919 bezoe kers. vaak bij een sigarenwinkel ziel staan (een kartonnen reclame bord) op een St. Vitus-danser doet lijken (De St.-Vitusdans is een ziekte die gepaard gaat met voort durende onwillekeurige bewegin gen, red.)". En: "Prins Claus, 62, ontving ons in een grijs pak, grijze schoenen, met grijze ogen, grijs haar en een zeer grijze conversa tie". Dit naar aanleiding van een gesprek dat enige Australische ver slaggevers drie weken geleden met de prins hadden. Dat werd gisteren nog eens dun netjes overgedaan in het televisie programma Sunday. In een tien minuten durende uitzending over het Nederlandse koninklijk paar werd Claus' optreden beschreven als nerveus, terwijl de prins een waterige blik zou hebben. Volgens presentator Davis is Claus de eer ste om toe te geven dat je als prins gemaal niet gelukkig bent. Hij was Tragisch In de maandageditie van de Syd ney Morning Herald omschrijft de journalist John O'Neill in een stuk je met de kop 'Tragische prins le vend in de schaduw van zijn konin gin' prins Claus als 'een man die de indruk wekt tranen tegen te hou den, waardoor de vrees ontstaat dat een nieuwe ernstige depressie op komst is'. Hij gaat in zijn stukje ook in op het oorlogsverleden van de prins en zijn lidmaatschap van de Hitlerjugend. Verder haalt hij de rellen in Amsterdam tijdens de huwelijksvoltrekking met prinses Beatrix aan alsmede de geestelijke problemen waarmee prins Claus enkele jaren geleden mee te kam pen kreeg. Leden van de Canberra Dutch Club (CBC) die op het vliegveld Fairbairn aanwezig waren bij de aankomst van koningin Beatrix en prins Claus zeiden ernstig verbol gen te zijn over de teneur van de stukken. Voorzitter Willem Radstaak van de CDC sprak over een schunnig artikel. „Nauwelijks een woord over onze koningin al leen maar negatieve dingen. Waar is dat in hemelsnaam goed voor". Ook op serieuzer niveau worden kritische kanttekeningen geplaatst bij een van de aanleidingen tot het bezoek: de vermeende rol die Ne derland speelde bij de ontdekking van het continent. Zo zet The Weekend Australian een vraagte ken bij de centrale plaats die Euro pa in de Australische geschiedenis speelt. Deze mythe wordt mede in stand gehouden door de zoge naamde ontdekking van Australië door de Nederlanders of de Portu gezen of vanuit een kolonionaal ge zichtspunt door de Britten. Het komt het land niet goed uit, zo zegt het blad, de bevolking alsnog er van te doordringen van het feit dat Australië waarschijnlijk in het be gin van de 15e eeuw al is ontdekt door de vloten van de roemruchte Chinese admiraal Cheng Ho. Dit zou onder meer blijken uit de vondst in 1897 van een taoïstisch beeldje in de omgeving van Dar win in het noorden. EN DAARMEE DE GEWELDIGE AFTRAP VOOR EEN TE GEK JUBILEUMJAAR VESTIGINGEN: OEGSTGEEST LEIDERDORP VOORSCHOTEN KATWIJK LISSE HILLEGOM ALPHEN A/D RIJN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3