Van Brits Vuilnisvat' tot welvarendste ex- kolonie Koningin Beatrix bezoekt 200-jarig Australië Baptisten hebben moeite met uiteenlopende visies Koningin Beatrix en prins Claus zijn vandaag aan een elfdaags staatsbezoek aan Australië begonnen. Ontmoetingen met vertegenwoordigers van de Nederlandse gemeenschap 'Down Under' in totaal zo'n 250.000 personen groot nemen tijdens de reis een belangrijke plaats in. Tijdens haar tocht langs verscheidene steden en gebieden, waaronder Canberra. Tasmanië, Adelaide. Sydney en Melbourne brengt de Nederlandse vorstin een bezoek aan een tentoonstelling over Aboriginal kunst in het South Australian Museum in Adelaide. Daarnaast zal koningin Beatrix onder meer het parlementsgebouw in Canberra en het observatorium op Mount Stromlo bezoeken. Op Tasmanië doet zij een schapenboerderij aan en onthult zij in Hobart het Abel Tasman monument. In Melbourne bezoekt Beatrix de Oog- en Oorziekenhuis waar zij zich op de hoogte laat stellen over de voortgang in de ontwikkeling van een bionisch oor. Een dag na de uitreiking van de Melbourne Cup 1988 op de Victoria Racing Club reist de koningin naar Sydney, waar zij het Holland Festival zal bijwonen met naar schatting zo'n 15.000 mensen van Nederlandse afkomst. Een dag later, op 5 november, reist het koninklijk paar terug naar Nederland. SYDNEY 1988 is voor Australië een bijzonder jaar. Tweehonderd .jaar geleden meerde de Eerste Vloot aan met een lading die de af zender liever kwijt dan rijk was: ge vangenen. Op 26 januari 1788 voeren elf schepen afkomstig uit het Vere nigd Koninkrijk Port Jackson, het huidige Sydney, binnen. Aan boord waren 1.030 mensen, onder wie 548 mannelijke en 188 vrouwe lijke gevangenen. Met de aankomst van de vloot onder bevel van kap- tien Arthur Phillip begon de kolo nisatie van het enige land dat te vens een continent is. Ter ere van de 'Bicentenary' brengen Konin gin Beatrix en prins Claus van 24 oktober tot 5 november een offi cieel staatsbezoek aan het jarige Australië. door Erik Deijen Het 'uitschot' dat tweehonderd jaar geleden voor het eerst voet aan wal zette in dat afgelegen gebied zou niet lang hoeven wachten op verder Brits gezelschap. In totaal werden meer dan 160.000 mannen, vrouwen en kinderen als gevange nen naar Australië verscheept. Pas in 1868, 80 jaar later, kwam er een einde aan de transporten. Toen. halverwege de 19de eeuw, woon den er in Australië 400.000 kolonis ten en tien miljoen schapen. Aborigines Voor een deel van de bevolking heeft de viering van de Bicen tenary een bittere bijsmaak. Toen de eerste blanken 200 jaar geleden voet aan wal zetten, leefden er al mensen: de aborigines. Archeolo gisch onderzoek heeft uitgewezen dat de toenmalige 300.000 oor spronkelijke bewoners daar al min stens 50.000 jaar bivakkeerden, heel wat langer dus dan de 200 jaar waar nu de vlag over wordt uitge stoken. Gelijktijdig met de komst van de blanke Europeanen begon de neer gang van de aborigines. Nu zijn er nog maar ongeveer 225.000 over, die maar 1.43 procent van de bevol king uitmaken. De welvaart gaat de oorspronkelijke inwoners nog altijd voor een groot deel voorbij. De werkloosheid is onder hen vier keer zo groot, zij leven gemid deld twintig jaar korter, hun loon bedraagt tweederde van dat van andere Australiërs en de kinder sterfte onder aborigines is drie maal zo hoog als onder de rest van de bevolking. Het is dari ook niet verwonderlijk dat de oorspronke lijke inwoners van wat ooit bekend stond als het 'onbekende zuidland' (Terra Australis Incoenita) 1988 hebben uitgeroepen tot een 'jaar Toch schijnt er voor de aborigi nes de laatste tijd enige licht in de duisternis. Premier Bob Hawke riep begin dit jaar in zijn openings toespraak bij de feestelijkheden zijn koloniale landgenoten op schuld te bekennen aan de mensen die er voor hen waren. De oorspronkelijk bewoners hebben volgens officiële gegevens nu in de een of andere vorm de ei gendomsrechten in handen van twaalf procent van het totale land oppervlakte van Australië. Ook ko men allerlei programma's van de grond die er zorg voor moeten dra gen dat de aborigines in staat wor den gesteld jarenlange achterstell- ling in te halen zodat zij volwaardig deel kunnen uitmaken van de Australische maatschappij. Zes koloniën In 1859 bestond bestond het vijf de continent uit zes koloniën die al le vanuit Londen werden bestuurd. Dat waren behalve New South Wales en Tasmanië, de oudste ge westen, Victoria en Zuid-Australië, waarheen geen gevangenen waren vervoerd, Queensland, waar zij die een tweede keer met de rechter in aanraking waren gekomen naar toe werden gestuurd en West-Austra- lië dat het aanvankelijk ook zonder gedetineerden moest doen maar dat wegens een gebrek aan man kracht alsnog van 'goedkope ar beidskrachten' werd voorzien. De grootgrondbezitters waren uiteraard voorstander van een ge stadige toevoer van steeds meer ge vangenen, aangezien de meeste Europeanen er destijds weinig voor voelden een dergelijke lange en gevaarlijke reis te ondernemen naar een gebied dat in een zeer kwade reuk stond. In 1851 kwam daar verandering in. In New South Wales werd goud gevonden en kort daarna ook in Victoria. De goudkoorts nam een grote vlucht en tien jaar later was de bevolking van Australië verdrie voudigd. In 1901 sloten de zes kolo niën zich aaneen in een federatie, het Australische Gemenebest, maar de banden met Groot-Brit- tannië, waaraan veel Australiërs niet al te zoete herinneringen zou den moeten koesteren, werden niet verbroken. Zelfs nu nog heeft het land ui terst Britse trekjes. Cricket is 'Down under' passie nummer een. Rechters dragen pruiken en bin nen de oude garde zijn nog steeds mensen te vinden die het over Groot-Brittannië hebben als zij spreken over "home" Emigranten De invloed van het oorspronke lijke moederland is echter tanende. Na de intrede van het Verenigd Ko ninkrijk in de Europese Gemeen schap in 1973 nam de wederzijdse belangstelling sterk af. Steeds meer komt Australië terecht in de invloedsfeer van dat andere jonge land dat zolang - en nog altijd - het beloofde land was voor stromen emigranten uit alle delen van de wereld: de Verenigde Staten. De Amerikaanse interesse voor het continent komt niet alleen voort uit economische motieven. Vooral militair-strategisch mag het land zich verheugen in de belang stelling van Washington. In tegen stelling tot het buurland Nieuwzee- land. dat geen Amerikaanse kern wapens op zijn grondgebied wenst toe te staan en dientengevolge uit het Anzuspakt is gezet, valt Austra lië onder de Amerikaanse atoom paraplu. In het verleden gaf Australië steeds weer'gehoor aan verzoeken van de VS om een militaire bijdra ge. Zo vochten Australiërs naast Amerikanen in Vietnam en zijn er Amerikaanse bases. De invloed van de Verenigde Staten is zo groot dat de Australiërs „eigenlijk stem recht zouden moeten hebben in de Amerikaanse verkiezingen", aldus een commentator. James Cook Het had overigens niet veel ge scheeld of Nederland was aanzien lijk meer bij de jongste geschiede nis van Australië betrokken ge weest dan uiteindelijk het geval werd. De opvarenden van het Holland se schip 'Duyfje', die in 1606 langs de westkust van het reusachtige ei land trokken, besloten niet aan wal te eaan. De vanuit de Westkust nauwelijks toegankelijke binnen landen lokten niet aan tot een na dere speurtocht. Pas met de ont dekking van de Oostkust door de Britse kapitein James Cook in 1770 werd Australië "opgestoten in de vaart der volkeren". Lange tijd is Australië een blank bolwerk gebleven. Pas in de jaren zestig begon de regering haar prio riteit dat immigranten het liefst blank moesten ziin te wijzigen. In die jaren was 86 procent van de im migranten blank. In de jaren ze ventig kwam nog steeds ruim vijf tig procent uit Europa en nu komt al ruim 32 procent van de immi granten uit Azie. Niet minder dan 137 nationaliteiten hebben inmid dels een toevlucht gezocht op het kleinste bewoonde continent en tot op heden is veertig procent van de bevolking niet in het land zelf ge boren. De 16 miljoen inwoners leven voornamelijk in de steden langs de vruchtbare oostkust tussen Adelai de en Brisbane. De grootste stad is Sydney met ruim drie miljoen in woners gevolgd door Melbourne met bijna drie miljoen. Ongeveer een procent van de Australische bevolking, 160.000 zielen, bestaat] uit Nederlandse emigranten. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking is een vanj de hoogste ter wereld, de gemid delde levensduur een van de lang ste. Het analfabetisme is uiterst klein en 70 procent van de bevol king is huizenbezitter. Voorwaar geen slecht resultaat voor een nog jong land dat 200 jaar geleden voor bestemd leek het menselijke vuil nisvat van het Britse imperium te| worden. Melbourne, hoofdstad van de staat Victoria. Een voorstel van de Dordtse baptisten op de algemene verga dering van de Unie van Baptis tengemeenten (Enschede) om als Unie alsnog betrokken te raken bij het proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schep ping (Wereldraad van Kerken) heeft het niet gehaald. De Unie zal aan deze wereldwijde kerke lijke bezinning - die in het begin van de jaren 90 zal uitlopen op een wereldconferentie niet deelnemen. Ook wil zij niet als waarnemer bij het proces betrok ken worden. Het Unie-bestuur gaat wel de discussie over deze thema's in de plaatselijke ge meenten stimuleren. Eerder al had het bestuur een uitnodiging van de Raad van Kerken in Nederland om aan dit proces mee te doen afgewezen met een beroep op het federatieve karaktrer van de Unie. Dat laat niet toe dat een orgaan of verte genwoordiger van de Unie zich i verregaande mate' namens de gemeenten zou uitspreken over zaken van geloof en leven. Bestuurslid ds. G. Bosveld uit Musselkanaal (vroeger in Lei den) zei, dat het bestuur er alles aan zal doen om het gesprek bin nen de Unie over gerechtigheid, vrede en behoud van de schep ping op gang te brengen. En niet alleen in de gemeenten, maar ook regionaal en landelijk en in het orgaan van de Unie. De woordvoerder uit Dordrecht was 'gedeeltelijk te vreden'. De discussie zal nu in elk geval worden gestimuleerd, "maar het is jammer dat het voorstel is afgewezen uit angst voor verkeerde beïnvloeding door andere kerken". Hij vond die angst ongerechtvaardigd. 'Ruimte' De algemene vergadering heeft de werkgroep 'Ruimte' ge vraagd haar activiteiten op te schorten. Er moet een zo breed mogelijk overleg komen over vragen die bij de baptisten leven. De werkgroep 'Ruimte' werd dit voorjaar opgericht door een aantal baptisten die er kritiek op hadden dat binnen de Unie een aantal zaken niet aan de orde kan worden gesteld. Daarbij doelden zij niet alleen op politieke onder werpen, zoals vrede en gerech tigheid. maar ook op samenwer king met andere kerken en le vensvragen zoals echtscheiding en homoseksualiteit. De afgevaardigden van de ge meenten Ede en Musselkanaal dienden een voorstel in waarin de werkgroep werd veroordeeld. Ds. J. Bouritius uit Vroomshoop dreigde dat het Evangelisch Be raad van verontruste voorgan gers weer in actie zou komen als de werkgroep actief zou blijven. Dit beraad werd in 1985 door twaalf predikanten opgericht. Zij meenden dat de predikanten opleiding van de baptisten te weinig 'bijbelgetrouw' was. Op verzoek van de algemene verga dering besloot dit Beraad des tijds zijn activiteiten voorlopig te stoppen. Na overleg met het Unie-be stuur trokken de gemeenten Ede en Musselkanaal hun voorstel (veroordeling van de werkgroep 'Ruimte') in. De vergadering ging unaniem akkoord met het verzoek aan de werkgroep haar activiteiten op te schorten. Ds. G. L'. Kruizinga uit Zeist, lid van de werkgroep, zei in een reactie dat de vergadering een opening had gemaakt voor bespreking van onderwerpen die de werkgroep ter harte gaan. De werkgroep vraagt zich intussen af, of haar landelijke ontmoetingsdag eind november in Apeldoorn wel moet doorgaan. Onvrede De onvrede onder gerefor meerde predikanten kan alleen worden verminderd als de plaat selijke kerken een deel van hun autonomie prijsgeven en een centraal orgaan laten meebeslis sen bij het beroepen van predi kanten. Dat zei ds. C. Mak uit Zutphen in de Gereformeerde Kerken belast met de pastorale begeleiding van predikanten in het NCRV-programma 'Kc-rk vandaag'. Hij reageerde hiermee op een onderzoek naar de motivatie en arbeidsvreugde van hervormde en gereformeerde predikanten, waarop J. Keizer vorige week aan de Groningse universiteit promoveerde. Keizer conclu deerde, dat een op de tien domi nees serieus overweegt het ambt neer te leggen en dat een op de vijf denkt aan een functie als pre dikant buiten de kerkelijke ge meente. Volgens Mak is de onvrede niet op te heffen zolang de plaat selijke kerken zo sterk blijven hechten aan hun zelfstandigheid en geen enkele inspraak van bui tenstaanders in het beroepings- werk dulden. Hij stelde een tus senoplossing voor. Per provincie zou een commissie van 'verstan dige mensen' kunnen worden ge vormd die vacante gemeenten adviseert bij het uitbrengen van een beroep en predikanten helpt een andere gemeente te vinden. "Maar zo'n commissie kan alleen slagen als de plaatselijke ge meenten haar accepteren". 'Samen op weg'. Ds. J. Mon- teban (66) uit Zelhem treedt om gezondheidsredenen af als voor zitter van de Raad voor Samen op Weg. (Deze raad begeleidt de activiteiten in het land voor het samengaan van hervormden en gereformeerden). Zijn opvolger wordt volgende maand dr. J. Weernekers (57), hervormd pre dikant in Varsseveld, die al twee jaar lid is van de raad. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Barneveld J. P. Nap Hui zen, voor Oud-Alblas C. van de Scheur Nederlangbroek. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Bedum E. Woudt Emmen. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Hengelo (Ov.) J. de Jonge Zeist. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Benne- kom B. de Graaf Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Barneveld J. Spaans Norwich (Canada), voor Hoofddorp A. Bac Bodegraven, voor Lelystad A. B. van der Hei den Doetinchem, voor Zoeter- meer J. Kareis Rijssen. Geen toegang. Vier verte genwoordigers van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) kre gen vrijdag geen toegang tot de DDR (Oostduitsland) toen zij in Meissen bij Dresden wilden deel nemen aan een conferentie met Hongaren en Oostduitsers over het proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schep ping (Wereldraad). IKV-secreta- ris Faber had al eerder te horen gekregen dat hij het land niet in mocht, evenals de begeleidster van het IKV-werk in Friesland, Aggie van der Meer. Zes Honga ren die aan de conferentie zou den deelnemen, werden ook te ruggestuurd. Toch is het IKV in Meissen vertegenwoordigd. Mevrouw Fieke Klaver uit Sittard slaagde er gisteren in de DDR binnen te komen. Op verzoek van het IKV zal het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken de Oost- duitse autoriteiten opheldering vragen over de weigering. In februari volgend jaar wil het IKV een conferentie houden met ongeveer honderd vertegen woordigers van vredesgroepen uit Oost- en Westeuropa om zich te beraden over mogelijkheden voor een Europese kerkelijke vredesorganisatie. Faber vreest dat maar weinig Oostduitsers toestemming zullen krijgen om hieraan deel te nemen. Oorlog. De Westduitse ker ken hebben een gezamenlijke verklaring ondertekend, de 'Ver klaring van Stuttgart'. Daarin wordt 'de oorlog' afgewezen als in strijd met de wil van God. De kerken pleiten in het 80 pagina's tellende document voor verbod van wapenuitvoer uit de Bonds republiek en voor vervanging van de strategie van nucleaire af schrikking door 'betrouwbare strategieën'. Zwijgen. Kerkleiders in de Verenigde Staten hebben scher pe kritiek op het zwijgen van de presidentskandidaten Bush en Dukakis over wapenbeheersing en vrede in het atoomtijdperk. In een brief roepen zij beiden op, de resterende dagen te gebruiken voor de opstelling van een vre desplan op lange termijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2