Beeldende kunst, muziek en theater Hilarische produktie Carrousel 'Verlaag btw op kunstsponsoring' Solid Ashes: 'L'Amour la Mort' Batmobile overschrijdt maximumsnelheid Gijsbrecht Ricciarelli komt niet Piet Noordijk op dreef PAGINA 22 KUNST MAANDAG 24 OKTOBER 1988 Rosa Altink, Walter Crommelin, Die van Duin, Porgy Franssen, Marlies Heuer, Ria Marks en Tjerk Risselada. Regie: Lidwien Floor Oskam. Va lingen: AMSTERDAM Shaffy: 1 tot en met 12 november (beh. zo en ma); 25 novem ber; DEN HAAG Theater a/d Haven: 1 t/m 3 december; ROTTERDAM Schouwburg: 9 en 10 december; LEIDEN LAKtheater: 16 en 17 december; IJMUIDEN Witte Theater: 24 december. HAARLEM - Carrousel draait weer. De Amsterdamse groep was ineengezakt maar is onder regisseur Liedwien Roothaan weer opgeveerd. Zij formeerde een sterk team van spelers dat onder haar regie en artistieke lei ding stukken uit de wereldlitera tuur gaat spelen. De eerste pro duktie 'L'amour la mort' is geïn spireerd op teksten van Jean Cocteau. De Franse schrijver is inspiratiebron maar in de voor stellingen komen uiteindelijk geen teksten van hem voor. 'L'Amour la mort' is naar de geest Cocteau, naar de letter Car rousel. De groep ontwikkelde een ei gen voorstelling: er is geen spatje Cocteau meer in te herkennen (of het moest een Frans liedje zijn dat als een kinderduetje ergens in een hoekje wordt gezongen) en ook de sombere toon die de onheilszwangere titel en de zwartgalligheid van Cocteau doen vermoeden is achterwege gebleven. Zelfs als er gruwelijke dwanggedachten worden ver haald en gevaarlijke spelletjes worden gespeeld, blijft 'L'amour la mort' een verrassende, ont spannen, bij tijd en wijle hilari sche voorstelling, die ook heel goed voor jongeren vanaf pak weg veertien jaar te volgen is. tien verhaallijn ontbreekt. Roothaan geeft een kaleido- scoop van situaties die kinderen (of volwassenen) beleven als ze naar een feestje gaan. Nadat de stoelen zijn klaargezet volgt het ritueel dat bij een jongerenfeest- je past: schuchter een goede plek zoeken; stommetje spelen; beur telings je zegje doen waarbij schromelijk wordt overdreven, zozeer zelfs dat naderhand de fantasie volledig op hol slaat; voorzichtig vrijen, waarbij het muurbloempje overschiet, een andere feestganger beschroomd ten dans vragen; het aftasten van eikaars 'grenzen'. Absoluut hoogtepunt bij dat affasten is een 'snuffeldans' waarbij een dan- i send paartje in harmonische rit miek een steeds verder opruk kend spel speelt, waarbij de zaal werkelijk krom ligt van het la chen. Als het feestje vordert, komen de tongen los en wordt de lef ge toond. Er komt een krachtme ting in gevaarlijke spelletjes, gru welijke gedachten waarbij rivali serende uitspraken niet van de lucht zijn. De teksten in het stuk zijn niet meer dan flarden die meestal beginnen met de intro 'Waar ik veel aan denk is Een tegenspraak want.uit de fantasie rijke leugen die dan volgt blijkt juist dat ze het ter plekke verzin nen. De directe uitspraken over de liefde en de dood beginnen zonder dat wordt aangegegeven dat daar veel aan gedacht wordt, terwijl dat daar juist wel het ge val is. De liefde is nog een ape- liefde, althans zo houdt Root haan ons voor want als een jon gen uitspraken doet over zijn liefde voor een meisje, is het meisje verwisselbaar met een leeftijdsgenootje zonder dat de jongen het merkt. De dood is al- Naast de scheppende ipbreng van de acteurs verwerkt Root haan in haar toneelplannen de integratie van toneelspel en me. Dat voornemen is zeker waarneembaar. Maar haar opvat ting is meer geworden dan de op telsom van tekst en gebaar. Mar lies Heuer, Die van Duin, Porgy Franssen, Walter Crommelin, Lieke Rosa Altink, Ria Marks en Tjerk Risselada tonen een soort totaaltheater waar Shakespeare en Brecht zich graag van bedien den. Roothaan bouwde met de be standdelen bewegingstheater, dans, mime, zang, muziek en voordracht een hecht en toch speels fundament. Voeg daarbij een schitterend decor, dat soms uit de vloer als een reuzenpren- tenboek uitklapt, een fantasti sche spreiding op het speelvlak en een bijna perfecte timing van de acteurs en de conclusie is ge wettigd dat de wederopgestane toneelgroep Carrousel haar ei gen paasfeest mag vieren. ROB BOUBER Paul Gallis: 'Het etiket spektakel hebben we er gratis bij gekregen'. (foto G Stichting in brief: DEN HAAG (GPD) - Het btw-tarief verrichten van een dienst, bijvoor op kunstsponsoring moet terug beeld de inrichting van een zieken- worden gebracht van twintig naar huishal, dan wordt er twintig pro zes procent. Dat schrijft de Stich- cent btw geheven.' aldus een ting Sponsors voor Kunst in een woordvoerder van de Stichting, brief aan staatssecretaris H. Ko- Verder maakt de Stichting zich ning van Financiën. 'Sponsoring is 'ernstige zorgen' over het voorne een vorm van prijssubsidie - ze be- men van de staatssecretaris relatie- invloedt de hoogte van de toe- geschenken boven de vijftig gul- gangsprijzen - en derhalve is het re- den niet langer aftrekbaar te stel- delijk hier het lage tarief van toe- len. Tot die relatiegeschenken ho- passing te laten zijn,' aldus de ren ook de kaartjes voor een con- Stichting. cert, of de catalogi van een tentoon- De Stichting wijst er op dat be- stelling die een sponsor aan zijn re- drijven weliswaar de betaalde btw laties cadeau doet. 'Aangezien op hun beurt weer kunnen verre- naast naamsvermelding op divers kenen, maar dat voor banken en publiciteitsmateriaal, dit in de verzekeringsinstellingen deze mo- praktijk een van de meest voorko- gelijkheid niet bestaat. 'Wanneer mende en belangrijkste bestandde- de overheid 100.000 gulden kort op len is van een sponsorovereen- het budget van een orkest en een komst, zijn wij bang dat indien dit verzekeringsmaatschappij dat te- voornemen inderdaad van kracht kort, via sponsoring, weer opvult wordt, dit een ernstig belemme- dan int de overheid daarop 20 pro- rend effect zal hebben over ontwik cent BTW. Dat is een onredelijke keling van de kunstsponsoring in situatie,' aldus Jurriaan Fransman, Nederland,' aldus de brief aan Ko- directeur van de Stichting Spon- ning. sors voor Kunst. ROTTERDAM - Uit alle windstreken komen ze naar Rotterdam: theaterliefheb bers. In Deventer, Utrecht, Amsterdam, Breda en Arn hem staan bussen klaar om hen naar de Rotterdamse Schouwburg te brengen. Alleen daar immers, en ner gens anders in Europa, is tot 26 oktober Solid Ashes te zien, een theaterspektakel van Robert Longo, Janine Brogt en Paul Gallis. door Frank van Dijl „Ik verzet me een beetje tegen het woord 'spektakel'," zegt laatstge noemde. „Dat hebben we er gratis bij gekregen. Er werken vrij veel mensen aan mee en een heel or kest, dat tikt wel aan, maar om nu te spreken van spektakel... Het wordt geen Cecil B. DeMille." Maar hoe moet je Solid Ashes dan noemen? Monsterproduktie Theodorakis in Belgisch ziekenhuis OOSTENDE (AP) - De Griekse componist Mikis Theodorakis is zaterdag in het Belgische Oostende getroffen door een hartaanval. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Antwerpen. Hij verkeert niet in le vensgevaar. De 63-jarige componist, zanger en politicus was op tournee in Bel- gie. Zijn laatste concert in de serie moest op het laatste moment wor den afgelast. De zaal zat op dat mo ment al vol. Vanuit het ziekenhuis stuurde Theodorakis een videoboodschap naar het publiek, dat daarop met een luid applaus reageerde. Het or kest en de zangers van Theodora kis speelden het concert zonder hun componist en dirigent. Theodorakis is een van de popu lairste zangers en componisten van Griekenland. Hij werd vooral be kend door zijn politieke activitei ten en zijn oppositie tegen de mili taire dictatuur die in 1967 de macht overnam in het land. Theodorakis werd door de Griekse kolonels opgesloten, om dat hij lid was van het parlement voor de communistische partij. In 1970 werd hij onder internationale druk vrijgelaten. Hij leefde tot de val van de kolonels in ballingschap in Frankrijk. In 1981 werd hij op nieuw tot lid van het parlement ge kozen. Het Piet Noordijk Kwartet. Gehoord op 22 oktober in het Waaggebouw bij Hot House. LEIDEN - De laatste jaren wor den de podia in Nederland als het ware overspoeld door jonge lui met een diploma van een con servatorium op zak, die zich heb ben bekwaamd in enige vorm van jazz, zoals die zich tot in de jaren zestig heeft ontwikkeld. Parker en Coltrane lijken voor hen, althans technisch gespro ken, in het geheel geen geheimen meer te kennen. Door die sterke aanwas van ambachtelijke 'jazz- ers' zien we oudere musici op dat gebied van de jazz, de bop en neo-bop, nogal eens over het hoofd. Het was daarom heel op portuun dat de NOS besloot om een optreden van het Piet Noor dijk Kwartet op te nemen en uit te zenden in aansluiting met een tournee van datzelfde kwartet. Noordijk is al meer dan dertig jaar bezig zijn affiniteit met het virtuoze vocabulaire van Charlie Parker c.s. bij te schaven. Hij is al lang het stadium van imitatie voorbij en is waarschijnlijk de enige saxofonist in Nederland die het genre op een natuurlijke wijze beheerst. Daar waar ande ren proberen een akkoorden schema rond te breien, lijkt het alsof Noordijk zonder enige moeite emotie aan techniek ver bindt. Ook afgelopen zaterdag was de altsaxofonist verreweg de inte ressantste in een programma vol bekende bop-standards. Eric Ineke had moeite om regelmatig drumspel te verzorgen, met als gevolg dat vooral in de eerste set er. nogal gejaagd werd door de ritmesectie. Pianist Rob Madna, die enkele goede, maar niet bij zonder geïnspireerde soli speel de, deed net alsof hij zich niet stoorde aan het onnodig romme lige geweld van Ineke. Toegege ven, aan het eind van de avond klinkt weer zo oneerbiedig en mul- ti-media-happening zo modieus. Toch komt dat laatste woord het dichtst in de buurt, want het gaat om een voorstelling waarin theater, beeldende kunst en muziek een fu sie aangaan. Paul Gallis moet het woord maar doen. „We zijn vanuit het beeld begon nen. Het was een oude droom die al bij me leefde toen ik nog bij Globe werkte: een voorstelling die niet per definitie uit een verhaal zou ontstaan, maar vanuit beeld. Mis schien dat dan daaruit weer een verhaal zou groeien. Dat lukt na tuurlijk nooit, want veel geld is er niet. Toen we bij Globe opstapten en de ADM oprichtten, hebben we een subsidieverzoek gedaan om zelf produkties te maken, zelf een vorm te zoeken. De gedachtengang was dat als je ergens met geld bin nenkomt, de neiging om te copro duceren bij derden toeneemt. Je komt gemakkelijker binnen. We wilden een bedrag van anderhalf miljoen gulden om een jaar lang produkties te kunnen maken, maar dat geld hadden ze niet. Of we het dan voor wat minder wilden doen. Dat hebben we voor één jaar geac cepteerd. Vervolgens werd ons een langere periode voorgesteld voor gesteld. Dat gaf ons de mogelijk heid om dit project nu eens waar te maken". „Het kostte veel moeite om Ro bert op te sporen. Die bleek in Mil aan te zitten, maar ons eerste ge sprek had toch plaats in New York. Het is misschien een raar praatje datje zo iemand opbelt en zegt: 'ik ben Paul Gallis, wilt u een toneel stukje met ons doen?' Toen we met elkaar praatten bleek dat hij ook al bezig was met performances. Wat ik had gedaan sprak hem wel aan en we spraken af dat we zouden on derzoeken of het een beetje ging met elkaar. Zo is dat op gang geko men, we zijn op losse beelden gaan zitten, ik kon daar minder mee uit de voeten dan hij. Ik had toch be hoefte aan een soort van verhaal lijn. Ik heb toen voorgesteld om Ja nine Brogt te vragen om een lijn uit te zetten waarlangs we zouden kunnen bewegen. Hij vond het eerst onzin, maar ging uiteindelijk toch akkoord. Het bleek heel goed te klikken". „Na wat omzwervingen zijn we Pauline Oostenrijk wint muziekconcours EINDHOVEN (ANP) - De finale van het negende Trompmuziek- concours voor de Benelux, die za terdag in Eindhoven werd gehou den, is gewonnen door de hoboïste Pauline Oostenrijk uit Amsterdam. Zij krijgt een bedrag van 7500 gul den. De tweede prijs van 3750 gul den ging naar hoboïst Piet van Bockstal uit Antwerpen. Het Trompmuziekconcours, dat bedoeld is voor jonge, professione le instrumentalisten en dat om de twee jaar wordt gehouden, was dit jaar uitsluitend gewijd aan hobo en fagot. had Ineke alles beter onder con trole, maar van iemand met zijn ervaring zou je toch beter ver wachten. Het publiek dat in, naar Leidse begrippen, opvallend groten ge tale was op komen dagen, was al tevreden met het spel van Noor dijk en wenste zich niet te storen aan de niet altijd goed functione rende ritmesectie. Bassist Ar nold Dooyeweerd had bijvoor beeld problemen met de eigen zinnige akoestiek van het Waag gebouw, zodat zijn lage noten verloren raakten in de nagalm van de zaal. Ook hij plukte hier en daar een leuke solo zonder he laas de leider te kunnen benade ren. De ritmesectie ondernam, met enkele uitzonderingen, hele maal geen pogingen om Noor dijk op te jutten, zodat het een concert leek voor solist en bege leiding. Vanaf het eerste num mer, Parkers 'Au Privave', toen Noordijk al een solo op hoog energieniveau blies, was het pa troon voor de rest van het con cert gezet. Noordijk die een tru cendoos opendoet, het publiek in zijn greep houdt gedurende enige minuten, vervolgens een redelijke of aardige solo van één van het begeleidend trio, thema, einde. Het opvallendste zaterdag aan het musiceren van Noordijk was zijn goed gevoel voor dynamiek en het opbouwen van contrasten in zijn improvisaties, zodat veel van licks of loopjes klonken alsof ze ter plekke verzonnen werden. Tot zijn 'loopjesrepertoire' horen ook prachtig uitgevoerde glis- sandi, hard en zacht, langzaam en snel. Zij die waren gekomen voor Nederlands meest onder schatte saxofonist, werden niet teleurgesteld, zij die waren geko men voor uitstekende jazz, kon den redelijk tevreden huiswaarts keren. KEN VOS terechtgekomen op Griekse trage dies en van daaruit de Herakles- mythes. De theatraal bruikbare ele menten hebben we op één lijn ge zet. Het is slecht uit te leggen dat dat gaat met zijn drieén, maar het ging wonderbaarlijk goed. Even af kloppen, ik hoop dat het de laatste drie weken ook nog goed zal gaan". „We zijn met een bepaalde regel maat naar New York geweest, dat waren erupties van creativiteit. Tussendoor werken we alledrie ook nog aan andere projecten. In die korte perioden ontstond vol doende materiaal om door te gaan. Er kwam een synopsis aan de hand van schetsen. Het was een idee van Robert om er video aan toe te voe gen, daar had ik geen enkele erva ring mee. Het blijkt heel praktisch te zijn, een verkapt changement, niet als invuloefening om het decor te kunnen verbouwen, maar het sluit inhoudelijk en visueel aan bij wat ervoor en erna op het podium gebeurt". „We hebben gezocht naar ie mand die zo gek was om ons met video te sponsoren, want dat is een dure zaak. Philips heeft ons aan het lijntje gehouden om op het laatst te melden dat het toch niet interes sant genoeg was. Toen heeft Vid- com in Bodegraven zeei snel be slist om met ons in zee te gaan, ze vonden het daar zo leuk. Dat heeft tot een uiterst plezierige samen werking geleid. We hebben een hartstikke mooi systeem, met voor- zetplaten van Fiberglas die het beeld transporteren. Die zijn op een bepaalde manier zo gebogen dat een scherm van dertig centime ter wordt vergroot tot veertig centi meter: je krijgt dus schermen die naadloos op elkaar aansluiten. Er zijn dus geen storende kaders zoals je altijd bij 'video walls' ziet". „Daar zijn speciale wagens voor ontworpen, want we hebben het over vierenzestig monitoren die van twee kanten het podium ko men oprijden om precies op elkaar aan te sluiten. Die hele handel weegt bij elkaar zesduizend kilo, hoe beweeg je dat? Daar is een hy draulisch systeem voor gemaakt. De video-opnamen zijn om kosten- technische redenen in Nederland gemaakt, een paar weken geleden heb ik de slotmontage gedaan". „Op dezelfde manier is eigenlijk met het decor gewerkt. Als we met elkaar zaten te kletsen maakten we krabbeltjes, die werden verwerkt tot maquettes, en nu proberen we het rechtop te krijgen, daar komt het op neer. Het probleem is dat we vijf toneelbeelden hebbenr waar door het zijtoneel overvol is. We hebben een choreografie moeten maken om de changementen voor elkaar te krijgen. In Rotterdam hadden we maar twee dagen voor opbouw en repetities, belichting, alles. Dan kun je niet nog eens gaan kijken of je het niet net even anders zou doen". „Ja, wat Solid Ashes is? In het programma staat 'theatervoorstel ling'. Het orkest kun je niet ontken nen, maar je moet toch oppassen om het een theatervoorstelling te noemen. Er wordt in gedanst maar het is ook geen ballet. Het is ook geen opera. Voorop blijft een thea- terproduktie die op basis van beel den is ontstaan en waar een aantal dinge» aan is toegevoegd". „H ,t is krankzinnig eigenlijk dat Solid Ashes alleen hier te zien is. Als je zou kunnen uitdrukken wat het aan energie kost om zo'n pro duktie te maken is het te dol voor woorden. Er is een kleine kans dat we ook naar New York gaan. Er is interesse, maar men wil het eerst zien. Dat begrijp ik wel, maar wat doen wij na de zesentwintigste? Moeten we drie trailers vracht op slaan? Daar is geen geld voor, dus dat wordt de vuilnisbelt." Solid Ashes. Een theaterproduktie van Robert Longo, Janine Brogt, Paul Gallis. Muziek van Stuart Argabright, Philip Glass, Joseph Hannan en Arvo P6rt, uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Reinbert de Leeuw. In de Rotter damse Schouwburg tot en met 26 okto- Batmobile, 22 oktober, LVC, Leiden. Bezetting: Jeroen Haamers, zang en gi taar, Erik Haamers. bas en zang en Sjonnie Zuidof, drums en zang. LEIDEN Het circuit van het LVC was zaterdagavond plaats van handeling voor Batmobile, de Rotterdamse/Bredase drie mansformatie, die volgens eigen zeggen psycho-rockabilly mu ziek speelt. Opgericht in 1983 is deze band inmiddels uitgegroeid tot een gerenommeerde live-act met een hecht geluid. Spetteren de optredens in Frankrijk, Oos tenrijk, Zwitserland en Enge land (o.m. in het psychobilly pa radijs the Klubfoot) hebben voor internationale erkenning ge zorgd. In dit jaar nog zal Batmo bile neerstrijken op het legenda rische Engelse label 'Nervous', alwaar een nieuwe elpee het le venslicht zal zien. Hun optredens kenmerkten zich altijd door een grote dosis inzet, een stugge on verzettelijkheid en geven je de indruk in een racewagen plank gas in de hoogste versnelling rond te scheuren. Opzwepend en wild, maar vreemd genoeg blijk baar toch ook kalmerend, gezien de wijze waarop tijdens een op treden in Zwolle eens een grote groep neo-fascistische skin heads d.m.v. een harde muzikale traktatie omgevormd werd tot een kudde makke schapen. Zulk een publiek was zater dagavond gelukkig niet in het LVC aanwezig. De zaal toonde de aanblik van allerlei wild en enthousiast door elkaar sprin gende (het z.g. pogo-en), fraai ge vormde rock roll-kuiven, die pas tot rust kwamen nadat de laatste tonen hadden geklonken. Het repertoire van Batmobile bestaat uit een groot aantal korte songs, meest covers, die geheel naar eigen stijl gearrangeerd zijn. Een vergelijking met de Stray Cats (vanwege eenzelde bezet ting) gaat niet op vanwege hun typische hard-core benadering van de rockabilly, die af en toe bijna een trashrock uitstraling heeft. Met ontbloot bovenlijf en een fraai zwart-wit geverfde stringbas werkten de drie cou reurs zich in het zweet, begin nend met een eigen versie van het van The Sweet bekende Ball room Blitz, via een zo mogelijk nóg snellere uitvoering van Ace of Spades van Mötorhead en ein digend met Gary Glitter's Do you wanna touch. In de toegift volgde nog een bijna onherken bare versie van Del Shannon's Runaway. De muziek was hard, eigenlijk te hard, wat de geluids kwaliteit niet altijd ten goede kwam en zanger Jeroen Haamers leek niet echt goed bij stem. Hoewel overrompelend door hun enthousiasme en gezonde werklust maakte het optreden toch een wat wankele, rommeli ge indruk. Batmobile moet wel licht eens een grote beurt heb ben, APK gekeurd worden en uitkijken dat het niet uit de bocht vliegt. THOMAS DE LEEUW De Stichting dringt in de brief aan de staatssecretaris ook aan op een gelijkschakeling van de be-' grippen 'levering' en 'dienst' waar het gaat om samenwerking tussen een sponsor en een kunstenaar. 'Wanneer een kunstenaar aan een bedrijf een schilderij of een beeld levert dan wordt daar zes procent BTW op geheven. Gaat het om het Het Nationale Toneel brengt op Nieuwjaarsdag de Gysbrecht van Aemstel terug in de Stadsschouw burg. Hiermee wordt een oude tra ditie in ere hersteld, een traditie waar hele generaties (scholieren!) op terug kunnen kijken. De Gys brecht is één van de meest geliefde stukken van Joost van den Vondel. Vooral de stad Amsterdam en haar Stadsschouwburg hebben een bij zondere band met de Gysbrecht. Vondel schreef het stuk in 1637 in opdracht voor de opening van de nieuwe stenen Stadsschouwburg. Gysbrecht is de strijdbare held die zijn geliefde Amsterdam tot het ui terste wil verdedigen, maar haar toch in een vuurzee ziet ondergaan. Hans Croiset regisseert deze 'nieu we' Gysbrecht. Op 17 november beleeft ,De koopman van Amsterdam', ge speeld door De Nieuw Amsterdam, zijn première in de Stadsschouw burg in de hoofdstad. Rufus Col lins en Henk Tjon regisseerden de ze voorstelling naar De koopman van Venetië van William Shake speare. Contract Kunstinstellingen en sponsors die met elkaar in zee willen kunnen in de toekomst ook gebruik maken van een modelcontract dat door de Stichting Sponsors voor Kunst is opgesteld. Fransman: 'Tot nog toe werden die contracten steeds ad hoe opgesteld en moest telkens op nieuw het wiel worden uitgevon den. Oris modelcontract preten deert geen volledigheid maar kan als een soort van checklist worden gebruikt. Je zou het een soort spon sorcode kunnen noemen.' In het contract worden ook mogelijkhe den voor arbitrage aangegeven voor het geval tussen beide partij en geschillen ontstaan. Fransman: 'In de praktijk zijn er tot nog toe nauwelijks moeilijkheden ont staan bij sponsoring, maar het staat er in voor de volledigheid.' Vanaf 1 januari gaat de Stichting nauw samenwerken met het Ge nootschap voor Reclame. Stich tingvoorzitter André van der Louw: 'Op deze manier kunnen we ons draagvlak vergroten en kan er een prima uitwisseling van kennis en ervaring plaats hebben.' 'Natascha on Holiday' heet het nieuwe theaterprogramma van Na tascha Emanuels dat op 1 novem ber in Theater Bellevue in Amster dam in première gaat. De cabare tière brengt een gespeeld en gezon gen portret van de legendarische Billie Holiday. Zij heeft haar script gebaseerd op de autobiografie van deze zangeres. Het is een persoon lijke belichting vanuit bewonde ring voor deze vrouw en haar een zame gevecht tegen een racistisch systeem, aldus de cabaretière. „Ik vind het een uitdaging en heerlijk om eens te zingen vanuit het hart in plaats vanuit 't hoofd", zegt Nata scha Emanuels. Tot en met 12 no vember in Bellevue. Museum Fodor in Amsterdam toont van 5 november tot en met 11 december foto's van Henny Rie- mens. De tentoonstelling heeft als titel .Ooggetuige van Cobra' en staat in het teken van het veertigja rig bestaan van deze kunstenaars- stroming. Te zien zijn foto's van kunstenaars die in deze beweging actief waren. De expositie omvat verder enkele brieven en publica ties rond Cobra. In de bovenzalen van hetzelfde museum zijn in dezelfde periode werken van drie kunstenaars te be zichtigen: Titia Ex, Frederieke Jo- chems en Lidwien van de Ven. Ex maakt fotowerken op glas, Jo- chems laat haar film .Spiegelzaal' zien en Van de Ven beeldt zichzelf af op haar foto's. Theatergroep Hanacine speelt van 26 tot en met 29 oktober in de Brake Grond in Amsterdam 'De zondebok'. Hanascine werd twee jaar gele den opgericht door Ricardo Anasa- gasti en Jeroen Heuvel, beiden van Antilliaanse afkomst. Zij hebben zich ten doel gesteld de Nederland se samenleving meer vertrouwd te maken met het n iet-Westerse to neelrepertoire. De zondebok is ge schreven door Edward de Jongh uit Curasao. De voorlopige speel lijst van het duo is als volgt: de Ba lie in Amsterdam (16 en 17 novem ber), Rasa Utrecht (18 november), Korzo Den Haag (23 november), de Evenaar Rotterdam (25 en 26 no vember) en de Stadsschouwburg Amsterdam (4 t/m 4 januari). De of ficiële première is op 27 oktober. AMSTERDAM (ANP) - De sopraan Katia Ricciarelli komt niet naar Nederland. Zij zou op 30 oktober optreden tydens het tweede con cert in de serie 'Sterren van de Ope ra' in het Concertgebouw in Am sterdam. Ricciarelli wordt vervan gen door Fiamma Izzo d'Amico en Alberto Cupido van de Scala in Milaan. Hei duo wordt begeleid door het Radio Filharmonisch Or kest onder leiding van Hubert Soudant.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 22