Clerc werkt zich op naar tweede plaats Vijfde gouden plak Mosterd WK dammen in Paramaribo Springruiter Ehrens zet traditie voort (NIET) VAN GISTEREN VS pakken bridgetitel MAANDAG 24 OKTOBER SPORT PAGINA 21 PARAMARIBO (ANP) - Rob Clerc was in de twaalfde ronde van het wereldkampioen schap dammen in Paramaribo de enige speler uit de kopgroep die tot winst kwam. Hij klom daardoor naar de met Sijbrands gedeelde tweede plaats. De oud-wereldkampioen deelde in een snelle partij de punten met Sovjet-kampioen Baljakin en behield een punt achterstand op lijstaanvoerder Tsjitsjov, die op verrassende wijze werd bedwongen door de Braziliaan Jose Leandro. Na het uit de competitie nemen van de nog steeds doodzieke Se- negalees Macodou N'Diaye en het ongeldig verklaren van diens par tijen waren de verhoudingen bin nen de kopgroep wel enigszins ge wijzigd. Van de vijf Sovjet-spelers verloor alleen Tsjitsjov twee pun ten. de overigen één. Sijbrands kwam al na een uur met een remise-aanbod, dat door Baljakin gretig werd aanvaard. De Nederlander had goede redenen voor die snelle vredesovereen komst. Hij had slecht geslapen doordat het vliegtuig met zijn vrouw aan boord anderhalve dag vertraging opliep. „Bovendien be- HELSINKI (SID/ANP) - Na de reis Seoul vice versa kunnen twee Ne derlandse toppaarden zich voor zichtig gaan opmaken voor op nieuw een verre trip. Dit keer naar Tampa. Na de eerste kwalificatie wedstrijd voor de strijd om de we reldbeker, zaterdag in Helsinki, hebben de springruiters Rob Ehrens en Wout-Jan van der Schans alvast een voorschot geno men op deelneming aan de finale, die in april in Amerika wordt ge houden. Ehrens won met Olympic Sunrise het openingsconcours van het indoorseizoen, op de voet ge volgd door zijn landgenoot Van der Schans met Olympic Treffer. Sinds het internationale con cours hippique van Helsinki de rol- als openingswedstrijd van de strijd om de wereldbeker van Jumping Amsterdam heeft overgenomen, spelen Nederlandse ruiters er een hoofdrol. Van der Schans won, als aankomend springruiter, twee jaar geleden de Grote Prijs in de Finse hoofdstad. Vorig seizoen werd de voormalige military-topper uit Lunteren in dezelfde plaats derde. Ehrens zette de traditie zaterdag voort. De successen zijn deels te verklaren door de opmars van de vaderlandse ruiters in de laatste ja ren, deels door de povere bezetting van het evenement in Helsinki. Veel Franse en Engelse topruiters mijden de wedstrijd en zien „Am sterdam" als de officieuze primeur van het wereldbekercircuit. Desondanks leverde Ehrens een opzienbarende prestatie. Sinds het begin van dé cyclus om de wereld beker, in 1978, wonnen slechts vijf Nederlandse ruiters een kwalifica tie-wedstrijd. Naast Ehrens waren dat Heins, Voorn, Van der Schans en Laarakkers. Ehrens is koploper met vier overwinning. Hij was met Oscar Drum eerder de sterkste in Den Bosch ('81-'82), terwijl hij twee keer won in Amsterdam. Met Su- prise C82-'83) en en met Sunrise C87-'88). Het internationale springcon cours Indoor Friesland heeft zater dagavond een verrassende win naar gekregen. Uriël Taken, 19 jaar oud pas, versloeg in een bijna volle Friesland Hal een groot deel van de aanwezige Nederlandse top. Bo vendien bleef de ruiter uit Epse met zijn paard Voila enkele buiten landse trekpleisters, onder wie de Westduitser Sloothaak en de Luxemburger Cueper, voor. De naam van Piet Kantebeen is onlosmakelijk verbonden met UVS. Alweer 75 jaar is de voor malige trainer van de hoofdklas ser, die 'zijn' club liefst 25 jaar als oefenmeester diende. Een re cord in het wereldje, waarin de trainerscarrousel immers op vol le toeren draait. Nog steeds volgt Kantebeen de verrichtingen van UVS nauwge zet. Elke thuiswedstrijd is hij nog in de Leidse thuishaven te vin den. 's Morgens de reserves, waarna hij 's middags op de tri bunes plaatsneemt om UVS één gade te slaan. Dat hij in de be stuurskamer zo nu en dan wat kanttekeningen plaatst over het spel van UVS en de tegenstander, ach, dat wordt door elke 'blauw witter' geaccepteerd. Maar de 'te genstander' heeft meer moeite met de opmerkingen, zoals giste- ren bleek na de wedstrijd tegen RCH. Een opmerking over een naar de zin van Kantebeen "te hard optredende" speler van RCH, deed de Heemsteedse bestuursde- legatie besluiten om de UVS-be- stuurskamer te mijden. Bart van Leeuwen bracht de partijen voor de deur echter weer tot elkaar en loodste iedereen naar binnen. Piet Kantebeen is een liefheb ber van technisch voetbal en 'duldt' geen harde onderbrekin gen, die het spel volgens hem ont sieren. Onder zijn bewind (en nog steeds) voerde UVS de tech niek hoog in het vaandel. Kante been deed. in "1947 of'48, dat weet ik niet precies", zijn intrede bij de Leidse club. Met een onderbre king van één jaar bleef hij UVS tot 1971 trouw. Eén seizoen ver bond Kantebeen zich aan Roodenburg. "Dat was in de pe riode van het betaalde voetbal. In kreeg toen een conflict met met de commissie betaald voetbal en stapte daarom op". De afwezig heid van Kantebeen duurde slechts twaalf maanden. Nadat UVS uit het profvoetbal was ge kelderd, klopte de club weer bij hem aan. "Met medewerking van Roodenburg ben ik teruggeko men. Ik had al toegezegd voor het volgende seizoen, maar nog niet getekend. Gelukkig deed Rooden burg niet zo moeilijk", graaft Kantebeen in het verleden. De trainer moest na de profperiode in de eerste klasse aan de slag m.et een overblijfsel van derde elf tal-spelers, aangevuld met junio ren. Ondanks een verbeten strijd aan het slot van het seizoen, de gradeerde UVS naar de tweede klasse. Piet Kantebeen Daarna behaalde Kantebeen louter successen met UVS. In het jaar na de degradatie volgde di rect promotie naar de eerste klas se, in die periode de hoogste ama teurafdeling. UVS had de smaak toen goed te pakken en pakte in het daaropvolgende seizoen prompt het kampioenschap. Na de titel in 1964, werd in '66 en '68 de kampioensvlag gehesen in de Kikkerpolder. De gemiste Nederlandse ama- teurtitel in het laatste kam pioensjaar is geen enkele UVS'er en zeker Kantebeen nog niet ver geten. Op het RCH-veld duwde het Amsterdamse DCG de Leidse ploeg met 2-1 kopje onder. "Het was een hoogtepunt, maar ook aan die andere titels bewaar ik goede herinneringen". Drie seizoenen later gaf Kante- been de pijp aan Maarten. "Ei genlijk wilde ik een jaar eerder stoppen, maar op verzoekvan UVS plakte ik er nog een jaartje aan vast. In dat laatste seizoen moest ik jeugdtrainer Wally van Schooten klaarstomen voor het grote werk. Of 25 jaar te lang was? Ach welnee. Na verloop van tijd was de gehele spelersgroep toch weer ververst en zodoende kon ik me handhaven". ROB ONDERWATER greep ik uit zijn openingsbehande ling, dat hij op remise uit was. Mij kwam dat in dit geval goed uit", zei Sijbrands, die na vijftien jaar terug keerde op het hoogste niveau. Een echte partij zou hem moge lijk een gedeelde koppositie kun nen hebben opgeleverd, maar daar zag het in dat eerste speeluur niet naar uit. De hoop dat Leandro zijn successenreeks ook tegen koplo per Tsjitsjov zou voortzetten, was meer op een verwachting dan op realiteit gebaseerd. Toch bleef de Zuidamerikaan nog makkelijk overeind, nadat hij diverse aanvals- pogingen van zijn opponent fraai had ontregeld. Leandro kwam zelfs als eerste op de promotielijn, maar een eigen schijf stond in de weg om voor een sensatie te zorgen. Clerc zag de remise met genoe gen aan. Hij had aan Sadiek, die vanuit de opening veel te driest aanviel, een gemakkelijke prooi. Clerc leverde in het eindspel zijn gewonnen schijf in voor een door braak, waarna de Surinaamse kam pioen opgaf. Clubgenoot Gerard Jansen deed het tegen Gantwarg ook uitste kend. In de tijdnoodfase moest de Rus snel een beslissing nemen voor zijn vijftigste zet, die hem in een nadelige positie bracht. Hoe wel de Huissenaar ook nu weer het langst van allemaal achter het bord zat, leverde het niet meer op dan re- RB tegen Katwijk LEIDEN Rijnsburgse Boys en Katwijk spelen de eerste halve fi nale van het toernooi om de Zilve ren Molen. De wedstrijd op het LFC-terrein aan de Boshuizerkade begint morgenavond om 20.00 Ook eerste plaats voetbalploeg bij Paralympics SEOUL (SID/ANP) - Bij de verde ling van de vele medailles tijdens de Paralympics zorgde de Neder landse ploeg ervoor niet te worden overgeslagen. De 200 meter wissel slag bleek een ware mijn voor het delven van edelmetaal. De Amster dammer Johan Mosterd verdiende er zijn vijfde gouden medaille mee. Zilver was er voor Jacqueline Nan- nenberg (Groningen), Jeffrey van Loon (Vlaardingen) en Joop Stok- kel (Aalsmeerderbrug). Brons werd behaald door Vincent Maas- sen (Soest), Sjerstin Vermeulen (Est), Marco Elout (Borne) en Mar cel Paulisse (Brunssum). Zaterdag was de medaille-buit al opge schroefd tot 66. De voetballers haalden een gouden plak door in de finale Zuidkorea met 6-1 te ver slaan. Het zitvolleybalteam kreeg zilver. De ploeg, die in Seoul de pa ralympische titel verdedigde, ver loor in de finale met 1-3 van een team van oorlogsslachtoffers uit Iran. De Nederlanders waren niet erg te spreken over de arbitrale be slissingen. De setstanden waren 10-15, 15-12, 12-15, 16-18. genoegen nemen met de zilveren medaille. Nederland verloor in de finale van het basketballand bij uit stek, de Verenigde Staten: 63-74. Het vrouwenteam haalde brons door een 44-32-overwinning op Ca nada. Bij de atletiek haalde Nederland, dat het totaal aan medailles tijdens de Paralympics gisteren naar 82 verhoogde, ook voldoende ereme taal. Prijzen gingen naar atleten op de 400 meter. Roelof Keen en Jan Kleinherenbrink werden tweede en derde op het individuele num mer. De estafetteploeg bereikte met de vierde plaats het podium net niet. Willem Noorduin (Schie dam) werd tweede op het onder deel discuswerpen en Iwan van Breemen (Beesd) derde op de 5 km in 14,54 minuten. Het vrouwen-goalballteam ver loor in de 'kleine' finale met 2-5 van Canada. De zwemmers waren suc cesvol op de estafettenummers. Er was zilver op de 4 x 100 meter vrije slag en brons op de 4 x 100 en 4 x 50 meter wisselslag. Het team gehandicapte luchtgeweerschutters bestaande uit Eef Tammel (Winterswijk), Jan van de Wetering (Nistelrode) en Ton de Haas (Erp) veroverde een tweede plaats op het onderdeel staand en een derde plaats in de to taal-rangschikking. Chantal Vandierendonck won de rolstoeltennis-demonstratie. In de finale zegevierde zij met 0-6,6-3,6-3 over Monique van de Bosch. Deze laatste had in de halve finales met 6-2, 6-2 gewonnen van de Ameri kaanse Terry Lewis. Chantal Van dierendonck won met 6-1, 6-1 van Ellen de Lange. De Paralympics in Seoul blijken ook als schouwspel aantrekkelijk. De organisatie registreerde dit weekeinde nieuwe records. Zater dag trok de zevende wedstrijddag niet minder dan 80.000 toeschou wers. Vanzelfsprekend ging de meeste belangstelling uit naar de verrichtingen in het Olympisch stadion en de directe omgeving daarvan. Maar ook de wedstrijden van de rolstoelbasketballers en de tafeltennissers kregen veel be kijks: resp. 8000 en 5000 toeschou- VENETIË (ANP) - De bridgeploeg van de Verenigde Staten, die al grossierde in wereldtitels, heeft in Venetië voor het eerst de Olympia de gewonnen. In de finale toonde het zestal Hamman, Wolff, Meck- stroth, Rodwell, Jacoby en Deutsch zich de meerdere van Oos tenrijk: 289-247. De Oostenrijkers begonnen rampzalig. De achterstand van 20 punten, waarmee ze op grond van de nederlaag in de voorronde be gonnen. was al na acht spellen door onbegrijpelijk gooi- en smijtwerk van het anders zo stabiele paar Kadlec-Terraneo verdrievoudigd: 12-72. In de resterende 88 spellen bleef de balans ongeveer in even wicht. De Oostenrijkers krabbel den zelfs nog iets terug, maar echt bedreigen konden ze de Amerika nen niet meer. Beljavsld blijft Kasparov volgen REYKJAVIK (ANP/AFP) - De winst in het wereldbeker-schaak toernooi in Reykjavik zal worden betwist door wereldkampioen Gari Kasparov en diens landgenoot Alexander Beljavski. Beide Sovjet grootmeesters wonnen hun partij in de erg strijdlustige zestiende ronde en brachten hun totaal op 10 1/2 punten. Kasparov schudde, met zwart nog wel, persoonlijk Jaan Ehlvest als concurrent af. Beljavs ki bleef in het spoor door de Brit John Nunn te verslaan. Na twee nederlagen kwam het herstel van Jan Timman onver wacht. De Nederlander hervond zich in de voorlaatste ronde met wit. De Zwitserse vechtjas Viktor. Kortsjnoi werd er het slachtoffer René Guyt \ierde LEIDEN - Veldrijder René Guyt kon in een eerste confrontatie met de overige selectierijders niet tot een overwinning komen. In de laatste ronde werd Guyt met zijn medevluchter Jo Martens terugge haald. In een sprint tussen vele koplopers reikte Guyt niet verder dan een vierde plaats achter Jo Martens, Edwin Kuypers en Gert Jan van Bijnen. lijke wijze gestorven. Het is verbijs terend". (Prins Alexander de Mérode, tweede man van het Internatio naal Olympisch Comité, over de vorig jaar overleden Westduitse zevenkampster Birgit Dressel, in Vrij Nederland). „Toen we eenmaal die plak had den, zei iedereen dat ze vroeger ook >.en roeiboot hadden door gebracht. Op de NOC-party in Se oul werd ik er zo melig van dat ik op een gegeven moment uit mezelf op die blazers afstapte en vroeg: 'U heeft zeker ook geroeid?" i hockeywedstrijd Noordwijk Alecto in de eerste r op de maag. Het gemoedelijke onderonsje eindigde in 0-0. De overgang Volleybalster Ellen van den Berg speelt de laatste maanden geen bal meer voor haar club Gemini/Kan- geroes uit Voorschoten. Erger: ze is zélf een soort speelbal geworden, in figuurlijke zin uiteraard. Over het hoofd van de aanvalster heen wordt al sinds juni een rel uitge vochten door Gemini en Sta'rlif- /Voorburg. De speelster wil dol graag weg bij Gemini en voor Voor burg gaan spelen, maar de clublei ding in Voorschoten steekt een paar hele stevige stokken voor die overgang. De Voorschotenaren beroepen zich op de statuten. Die schrijven voor dat een lid dat zo nodig weg wil, daarvan schriftelijk medede ling moet doen vóór 1 juni. Dus ruimschoots voor de aanvang van het seizoen. Nou zijn er na die da tum nog genoeg uitvluchten om weg te komen, maar dan moet er wel overeenstemming zijn tussen de twee bij de overgang betrokken verenigingen. Aan dat laatste schort het, zachtjes uitgedrukt, in dit geval een beetje. De overgang (2) Een compromis tussen de drie strijdende partijen kwam er dus niet, ondanks maandenlange on derhandelingen en over-en-weer- gekijf. Gemini staat op haar stre pen. De club wil de hoofdaan valster behouden. De nieuwe trai ner Ronald van Nierop wilde met haar de nieuwe competitie in en had het concept voor het eerste vrouwenteam al klaarliggen. In dat concept had ze een sleutelpositie. Voorburg flirtte echter met de volleybalster en het resultaat was dat Van den Berg het 'ja-woord' gaf aan de eerste-divisieclub waar ze sportief gezien hogerop kon. Bij Gemini waren ze het gerommel van Voorburg zo vlak voor de com petitie echter spuugzat. Ellen van den Berg had dus maar te blijven. De overgang (3) Dwarsliggen kan ik ook, moet de vrouw-in-kwestie vervolgens heb ben gedacht. Daarom weigerde ze tot nu toe te spelen voor haar club. Voorburg verwijt Gemini nu dat ze in Voorschoten een talentvol speel ster doelbewust buiten de lijnen houden. Gemini kaatst de bal terug door te opperen dat ze bij Voor burg zelf zijn begonnen met het ge doe. Van den Berg mag te allen tij de beginnen bij de tweede-divisie club. Binnen de lijnen dus. Ellen van den Berg denkt voorlo pig nog niet over dat laatste. Ze traint overigens wel gewoon door. Bij Starlift wel te verstaan... Uitmuntend Stomverbaasd keek scheidsrech ter Hans Biemolt uit Haren gis terochtend om negen uur naar het gras rond de middenstip. De arbi ter had net de toss gedaan voor de voetbalwedstrijd Haren A2-Leek A2, toen zijn speciale tossmunt, een Gouden Tientje met Wilhelmi- na achterop, van de aardbodem was verdwenen. De munt waarmee Biemolt al ja ren tosst en waaraan hij erg ge hecht is, moet in een gaatje van der tig centimeter diepte zijn gevallen. De gemeente Haren had gaatjes van anderhalve centimeter door snee geprikt. Spelers en arbiter graaiden voor de wedstrijd met hun handen in de grond rond de middenstip, maar de munt bleef zoek. Om twee uur kwam Biemolt in gezelschap van Haren-voorzitter Arend Stenvert met een schep op het toneel, maar ook deze actie liep op niets uit. Om kwart over vier, na de wed strijd van het eerste elftal, kwam de voetbalvereniging Haren met een metaaldetector op de proppen. De ze speurde wel twee stuivers op, maar het Gouden Tientje bleef spoorloos. Haren laat het er niet bij zitten. De club brengt vanmiddag nog zwaarder geschut in stelling: een speciale metaaldetector, die met een bereik van een halve meter onder het maaiveld kan zoeken. „Ik zal wel op vreselijk veel tenen gaan staan, maar het heren ren nersvolk heb ik toch vaak betrapt op het niet uitspreken van de waar heid. '60 jaar KN- „Eigenlijk was ik een straatvoet ballertje, maar er bestond geen christelijke club in het dorp en mijn ouders waren per ongeluk gerefor meerd". (Ben Crum, bondscoach der korfballers, in De Volkskrant). „Het probleem met ervaring is, dat op het ogenblik datje het hebt, je meestal te oud bent om er wat mee te doen". „Voetballers luisteren alleen maar naar voetballers. Dat te kent hen. Het niveau ligt erg laag in het betaalde voetbal. Ik moet er bij zeggen dat er een aantal uitzon deringen is. Foppe de Haan van Heerenveen en Pim Verbeek van De Graafschap zijn goede coaches. Een laag niveau hebben een Israël, een Jacobs van Vitesse en een Schrij vers. Zij bezitten natuurlijk een voetbalachtergrond, maar er is bij hen weinig ontwikkeling in de ma nier van omgaan met de spelers". (Ben Crum in de Volkskrant). Ze hebben haar simpelweg ver moord. Natuurlijk, de doping had tijdelijk resultaat. Als middelma tig atlete werd ze ooit zesde op de wereldkampioenschappen. Daar na is ze geheel geknakt en op vrese- "De topper tussen Real en Barcelo na zal altijd een happening blij ven, ook al zitten er ooit twee Ja panners in de dug-out". (Madrid-trainer Leo Beenhak ker in Avro's Sportpanorama) "Stimul dat was geen echt spul. Dat geven ze aan kinderen". (De voormalige Belgische cou reur Freddy Maertens in het blad Humo) "Wie niet? Je weet toch dat je geen Tour kunt rijden op rijst- taartjes en biefstuk". (Dezelfde Maertens of hij in zijn loopbaan wel eens anabolen heeft gebruikt)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21