LEIDSCH DAGBLAD Blindheid dreigt na staaroperatie P'teJ Ei Bonden komen toch met forse looneisen BLOEMKOOL EN VARKENSLEVER Felle reacties in Israël op top in Aqaba vandal Bezoek aan Australië begonnen 071 - 89 92 57 Gemeenten werpen clam op bij vorming nutsbedrijf Maandag 24 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38762 Prijs fl. 1,20 JERUZALEM (AFP/Rtr) - De top in Aqaba tussen Egypte, Jordanië en de PLO heeft in Israel tot heftige reacties geleid over wat sommigen „Arabische inmenging in onze bin nenlandse aangelegenheden" noe men. In Israël staan over ruim een week de parlementsverkiezingen voor de deur. Na een matte campagne waarin onduidelijkheid is blijven bestaan over wat de twee grootste partijen - Likud en Arbeiderspartij - nu ei genlijk met de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook willen, is de top van Aqa ba als grote verrassing middenin de nek-aan-nek race tussen de par tijen gevallen. De kabinetschef van Likud-pre- mier Shamir noemde het „be treurenswaardig" dat Egypte - het land dat in 1979 vrede sloot met Is raël - de PLO nu helpt zijn doel te bereiken. Hij betreurde ook dat ko- nina Hiiwvn van Jordanië stpun Inmenging in binnenlandse zaken" PLO aan het hoofd zal brengen van een staat in gebieden die Israël ge houden is te ontruimen". De Likud erkende dat de top van Aqaba „belangrijk" was voor de verdere ontwikkeling van de situa tie in het Midden-Oosten en zag er ook een „nieuwe verkiezingsma- in de Arbeiderspartij Abba Eban van de Arbeiderspar tij gaf als commentaar op de top van Aqaba dat dit overleg aantoon de dat „er in de Arabische wereld gematigde elementen zijn die het vredesproces uit het drijfzand pro beren te trekken. Mubarak en Husayn willen in feite de stand punten van de PLO wijzigen," al dus Eban. Het is volgens waarnemers de eerste keer dat de Arabische lan den zich zo duidelijk in een Israëli sche verkiezingscampagne men gen. Sommige menen dat hiervoor de nu al elf maanden oude Pales tijnse opstand verantwoordelijk is, terwijl anderen daaraan toevoegen dat de Arabische landen erg be nauwd zijn dat een overwinning van de Likud Sharon als premier aan de macht zal brengen, een man die zelfs door sommige Likud-aan- hangers te extreem anti-Palestijns wordt bevonden. Reiiiigmgsmiddel tast ogen 20 AMC-patiënten aan AMSTERDAM (GPD) - Zeker 20 patiënten die in het Am sterdamse Academisch Medisch Centrum een oogoperatie hebben ondergaan, lopen het risico blind te worden omdat het hoornvlies van hun ogen is aangetast door een che misch reinigingsmiddel. 24 PAGINA'S CANBERRA (GPD) Enige tientallen Nederlanders, de Australische gouverneur-ge neraal Stephen en premier Hawke hebben vanmorgen ko ningin Beatrix en prins Claus verwelkomd bij hun aankomst op de militaire luchthaven Fairbairn van de Australische hoofdstad Canberra. Bij het Australische Oorlogs monument, waar koningin en prins een krans legden en de koningin een bock aanbood met daarin de namen van 387 Australische militairen die tij dens de bevrijding van Neder land zijn gesneuveld, stond een erewacht van 20 ex-Neder landse militairen. Met name Prins Claus onderhield zich uitvoerig met de mannen die in de Tweede Wereldoorlog, tij dens de politionele acties in Indonesië en zelfs tijdens de Koreaanse Oorlog hebben meegevochten. Koningin Beatrix en prins Claus waren overigens zater dag al op Australische bodem aangekomen. Om uit te rusten van de lange vliegreis brachten zij twee dagen door op Hamil- Koningin Beatrix inspecteert de wacht op de RAAF-liLchtmachtbasis in Canberra De koningin zal haar reis door Australië maken met het regeringsvliegtuig de PH- PBX. In tegenstelling tot in an dere landen is het in Australië niet de gewoonte dat de rege ring een toestel ter beschikking stelt voor binnenlandse vorste lijke transporten. Koningin en Prins zullen nog vijf verschil lende staten aandoen. De tocht met de Fokker Friendship is, volgens een woordvoerder, een mooie promotie. (Pagina 2: Australië werd van kolo nie tot welvarend land. Pagina 3: Australische pers haalt prins Claus over de hekel). De directie van het AMC heeft toe gegeven dat bij zeker 170 staarope raties het reinigingsmiddel ge bruikt is voor zogeheten canules, buisjes waarmee bij een oogopera tie vocht in de oogkas wordt ge bracht. Twee onafhankelijke labo ratoria (TNO en een in de VS) heb ben inmiddels opdracht gekregen 1 te onderzoeken of de fabrikant van het reinigingsmiddel verantwoor delijk kan worden gesteld voor de schade. De operaties waarbij de met het reinigingsmiddel gedesinfecteerde canules werden gebruikt, zijn in de periode maart tot en met mei ver richt. Het ziekenhuis heeft, toen de eerste ernstige gevolgen bekend werden, de zaak gemeld bij de In spectie voor de Volksgezondheid. Ook de schadeverzekeraars zijn in gelicht. Aanvankelijk was het voor de oogartsen een raadsel wat de oorzaak was van de klachten over irritaties aan de ogen. Een uitgebreid onderzoek in het ziekenhuis zelf bracht de artsen op het spoor van het chemische reini gingsmiddel. Alle 170 patiënten die in die periode aan staar geholpen zijn, worden nu onderzocht op schadelijke gevolgen. Tot nu toe is OmiTiilactie van mogelijk onveilig computersnoertje DEN HAAG (GPD) - Philips heeft de bezitters van bepaalde personal computers gevraagd de losse netsnoeren om te rui len. De aarde-draad van deze snoeren is mogelijk niet aange sloten, waardoor de computer onder stroom kan komen te staan. Bij Philips heeft men nog niet gehoord dat er ongelukken mee gebeurd zijn. Van de enke le tienduizenden computers die in Nederland verkocht zijn, ver wacht men dat enkele tiental len snoertjes gevaar opleveren. In een dagbladadvertentie roept Philips de bezitters van de pe's uit de series NMS 9100, P 3100, P 3200, en de P 5040 tekstverwerker op om de snoer tjes in te ruilen bij de Service Centra of op te sturen naar de fabriek. De klanten krijgen di rect gratis een nieuw snoer. Overigens speelt het probleem ook buiten Nederland. Over de kosten van de inruil-actie is nog niets bekend. Iets koudei' Veel bewolking. Plaatselijk wat regen of motregen. Voornamelijk in het noordoosten enkele opklaringen. Mi nimumtemperatuur van 5 graden in het noordoosten, tot 10 graden in Zee land. Middagtemperatuur rond 11 gra den. Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Woensdag perio den met zon en droog. Middagtempe ratuur rond 13 graden. Daarna onbe stendig en vooral 's nachts zachter. Dinsdag 25 oktober zon op: 07.23 uur, zon onder: 17.25 uur: maan op: 17.04 uur, maan onder: 07.51 water: 12.45 en 23.08 c in 20 gevallen gebleken dat er meer en minder ernstige beschadigin gen van het hoornvlies zijn opge- treden.„Maar geen arts zal de ga rantie durven geven dat in de ande re gevallen niet alsnog op een later tijdstip de schadelijke gevolgen zul'en optreden," aldus een woord voerder van het ziekenhuis. Volgens het voorschrift van de fabrikant moeten de canules na de behandeling met het reinigings middel afgespoeld worden met wa ter. Een woordvoerder van het AMC vindt alleen naspoelen niet voldoende. „Wat we al weten is, dat je een hoge drukspuit zou moeten gebruiken om werkelijk alle resten van het middel te verwijderen. Maar dat is nergens in het voor schrift van de fabrikant te lezen." De gevolgen gingen zich pas voordoen, toen de reiniging van de canules na een reorganisatie in het AMC overgenomen werd door de afdeling sterilisatie. Tot dan toe werd het chemisch middel sterker verdund dan volgens het voor schrift van de fabrikant noodzake lijk. Die sterkere verdunning had nooit eerder aanleiding tot klach ten gegeven. De Inspectie voor de Volksge zondheid heeft op 12 september in een brief alle ziekenhuizen in ons land gewaarschuwd met de uiter ste zorg om te gaan met de reini gingsmiddelen. Hangende het onderzoek wei gert het AMC om de naam van het middel bekend te maken. Wel is be kend dat het om een Nederlands fa brikaat gaat. ANWB-leden gratis hulp in buitenland DEN HAAG (ANP) - ANWB-leden krijgen per 1 januari gratis hulp bij ziekte en ongeval of overlijden in het buitenland. Op dit moment moet daarvoor nog een internatio nale reis- en kredietbrief worden gekocht. De hulp, die ook voor partner, minderjarige kinderen en maximaal twee reisgenoten geldt, bestaat uit vervoer naar huis, zono dig onder medische begeleiding, hulp bij onvoorziene financiële problemen en rechtshulp. Personen die op reis gaan met ei gen vervoer, moeten wel een reis- en kredietbrief op zak hebben, want de nieuwe regeling geldt slechts voor hulp aan personen en niet voor voertuigen. Autobom ontploft in mijnstadje: 2 doden JOHANNESBURG (AP) - Bij een winkelcentrum in het Zuidafri- kaanse mijnstadje Witbank is van ochtend een autobom ontploft. Twee zwarten vonden de dood en er vielen 35 gewonden. Door de kracht van de explosie gingen de ruiten van nabijgelegen gebouwen aan diggelen. Voorts werden onge veer 16 auto's vernield. Sinds begin vorige maand hebben zich vrijwel dagelijks bom- of granaatexplosies voorgedaan in Zuidafrika. De auto riteiten plegen de schuld voor deze aanslagen bij de anti-apartheidsor ganisatie ANC te leggen. A,. - LEIDSCHENDAM - Leden van de vereniging Milieudefensie hebben vanochtend een groot spandoek ontrold op het op het klaverblad van het verkeers plein Leidschendam. Het span doek droeg de tekst 'Schone au to, valse hoop'. Milieudefensie wil met deze actie benadrukken dat het aan brengen van een katalysator geen oplossing is voor de milieu problemen, veroorzaakt door het wegverkeer. Een katalysator is wel no dig, maar helpt niet genoeg. We kunnen het ons domweg niet veroorloven om met zijn allen in zoveel auto's te rijden", aldus M. Buitenkamp van Milieude fensie na afloop van de actie. Op verzoek van de politie ver plaatsten de apinisten, die het spandoek bevestigden, zich naar een deel van het viaduct waar het minder overlast ople verde voor het verkeer. COMPUTER SERVICE? bent :erd V knip het a1 servicenummer uit dan bent typ u altijd van snelle service verzekerd lutrechl?Europalaan 302'. 030 -"öl? 48* sV. LEIDEN De fusie voor een re gionaal nutsbedrijf is in grote pro blemen gekomen. Negen, en moge lijk tien, gemeenten die bij het Energiebedrijf Rijnland zijn aange sloten, weigeren akkoord te gaan met de samenvoeging. Daardoor wordt de noodzakelijke tweederde meerderheid, die nodig is om het plan door te zetten, niet gehaald. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, 1 CC) perstuk J Varkenslever, OQ 100g ®®®©-65" O*/ albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. En zonder de deelname van het EBR is de vorming van het regio nale nutsbedrijf onmogelijk. De negen gemeenten zijn in prin cipe geen tegenstander van de fu sie. Ze weigeren echter met het plan in te stemmen omdat de aan gesloten gemeenten straks onvol doende zeggenschap krijgen over het beleid van het nieuwe bedrijf. Om daarin verbetering te brengen willen de gemeenten dat elke plaats een lid kan afvaardigen voor de raad van commissarissen. Die zou dan uit 32 mensen gaan be staan. Het voorlopige bestuur van het nieuwe nutsbedrijf wil daar echter niet aan. Die wil de raad van commissarissen beperkt houden tot 7 mensen. Wethouder Fase, voorzitter van het EBR-bestuur, heeft begin deze maand een bemiddelingsvoorstel gedaan. Ze bood aan de aandeel houdersvergadering, waarin alle gemeenten zijn vertegenwoordigd, iets meer bevoegdheden te geven. Voor de negen gemeenten - Leider dorp. Alkemade, Koudekerk, Ze venhuizen, Benthuizen, Moerka- pelle, Woubrugge, Zoetenvoude en Zevenhoven - was dat niet vol doende. Mogelijk is ook de Ter Aar tegen, maar van die gemeente was vanmiddag nog geen reactie bin nen. Het was de bedoeling dat het nieuwe nutsbedrijf deze week offi cieel werd opgericht. Dit is nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. Wet houder Fase was vanmmiddag niet bereikbaar voor commentaar. DEN HAAG (GPD) - De Indus- triebond-FNV en de ambtenaren bond Abva/Kabo zullen looneisen stellen. Na beraad in het weekein de zijn ze tot de slotsom gekomen dat de uitkomst van het najaars overleg tussen regering en sociale partners veel te mager is. Volgens de Industriebond FNV is het bedrag van 200 miljoen gul den voor uitkeringsgerechtigden nauwelijks meer dan een fooi, ter wijl de Abva/Kabo van een zoet houdertje spreekt. De Industrie bond houdt daarom vast aan 5 pro cent meer loonruimte bij de ko mende cao-onderhandelingen, waarvan 2 procent besteed zou moeten worden aan directe loon- verbetering. Minister De Koning (sociale za ken) heeft de bonden gedreigd dat ze daarmee de 200 miljoen gulden voor verbetering van de uitkerin gen op het spel zetten. In een inter view met het dagblad Trouw zegt de bewindsman vandaag dat afwij zing van de afspraken 'ernstige ge volgen heeft voor de positie van met name de langdurig werklozen'. Premier Lubbers meent dat de lo nen volgend jaar met niet meer dan één procent moeten stijgen. De in komensverbetering moet beperkt blijven tot mensen die promotie maken, de zogenaamde incidentele loonsverbetering. De grote politieke partijen rea geerden overwegend positief. De fractieleiders van de beide rege ringspartijen, De Vries (CDA) Voorhoeve (WD) noemden de uit komsten onverwacht en positiel PvdA-fractieleider Kok zei ee ter alternatief te hebben geboden voor zowel de werkgelegenheids plannen als het op peil houden var de inkomens van uitkeringsge rechtigden en ambtenaren. „Op beide punten had het beter kund, maar beter zo dan ruzie' dus Kok. Vrijdagavond slaagden verte gen woord igers van regering, vak centrales en werkgeversorganisa ties er niet in tot een centraal ak koord te komen. Wel werd een aantal afspraken gemaakt, waarbij een aanbod van de regering om 200 miljoen gulden voor bepaalde groepen uitkeringsgerechtigden ter beschikking te stellen, als grootste doorbrpak werd gezien. Voor de vakbeweging was een ge lijke inkomensontwikkeling voor marktsector, ambtenaren en uitke ringsgerechtigden een van de be langrijkste eisen. Op de diverse banenplannen zal een werkgroep van overheid en so ciale partners een maand studeren. De Industriebond heeft er echter geen vertrouwen in, dat een groep die zichzelf nog moet oprichten al binnen een maand met meer dan wat vage adviezen kan komen. Vandaag komen de FNV-bonden met de Federatieraad bijeen om de uitkomsten van het najaarsoverleg te bespreken. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 Pef maand ƒ23.95 Q per hall iaar 141.90 j aiieen mogei-i* mei automatische öetaiingi q per iaar 270.25 per kwanaai 70.95 - u* voon-eu» aannu-sen f~Pe eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam: Posicode/Piaats: Teleloon:li v m controle De?orgtng|

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1