Novo gaat hard onderuit Rugbyteam over de knie LZ moet groot verlies slikken Zwaar programma legt Scylla geen windeieren De Haan sterkste op meerkamp LDG grijpt koppositie PAGINA 18 SPORT MAANDAG 24 OKTOBER 1988 LEIDEN Leython slaagt er maar niet in zeker lijken de overwinningen in de wacht te slepen. Zaterdag verloren de Leidenaars na met 2-0 te hebben voorge staan met 2-3 van Varel- /CVV. Gemini won bij het ongq6lagen Zovoc knap met 3-1. Novo kon het zelfs te gen het zwakke HVS niet bolwerken (0-3). De vrou wen van Gemini krijgen de smaak te pakken: Van San ten/Haag moest er met 3-1 aan geloven. Leython ver sloeg Waterlanders met 3-0. VOLLEYBAL Zonder hoofdaanvaler Bas Bloem speelde Leython aanvankelijk aar dig bij CVV, dat niet over goede stoppers en over slechts twee aan vallers beschikte. Bij 6-1 in de eer ste setting het mis met Leython. Concentratieverlies en onnodige risico's van de spelverdeler gaven CVV weer kansen. Het liep de ach terstand in en pakte de derde set met 15-9. Waar Leython meerdere slagen nodig had om te scoren, deed CVV het in één klap. Het geta lenteerde maar niet constant spe lende Leython leverde ook de laatste twee sets in: 13-15, 12*15. De Zijl/LGB had vroeger nog wel eens een harde dobber aan het Delftse DZV maar zaterdagavond bakte de thuisploeg er maar weinig van. De Zijl is dit seizoen merkbaar sterker terwijl de Delftenaren de nodige kracht hebben ingeboet. Oud-internationyl en doelman Sic- co Holman maakt momenteel een wereldreis en zijn vervanger Rol and Scherpbier is niet van dezelfde klasse. Het werd dan ook prijs schieten voor de Leidenaars die na eén periode al een 1-8 voorsprong hadden genomen. Alex Verhoog schoot na twee seconden al de eer ste treffer binnen, waarschijnlijk de snelst gescoorde treffer ooit. De doelpuntenmachine haperde in die openingsfase geen moment en wat coach Frits Welling het meest tot tevredenheid stemde was dat het merendeel van de doelpunten voortvloeiden uit razendsnel uitge voerde breaks. Naarmate de wedstrijd vorderde, en met de overwinning op zak, ver dween langzaam de concentratie uit het Leidse spel waar DZV dank baar gebruik van maakte door in aanvallend opzicht ook nog enige dadendrang te tonen. Bijgestaan door het arbitrale duo dat het hope loze geploeter van de Kerkpolder- bewoners waarschijnlijk niet aan kon zien ging het treffen in het tweede bedrijf gelijk op. Het ver schil was echter al dermate groot dat de Leidenaars konden free wheelen naar het einde. De eind stand werd bepaald op 9-17. Doel puntenmakers Mark van Belkum 5. Stan van Belkum 4. Paul Belt 2. Anton Heiden 2, Gabor Kiss, Alex Verhoog, Edwin Redegeld en Arno van Winkel ieder eenmaal. Met LZ 1886 gaat het heel wat minder. Na de twee ingecalculeer de nederlagen tegen AZC/Alphen en De Robben waren de verwach tingen voor het treffen tegen Bran denburg bijzonder hoog gespan nen. Te hoog, want de wijze waarop LEIDEN Arjan de Haan heeft gisteren de meerkamptitel van AV Holland veroverd. Met een punten totaal van 5864 bleef hij de nummer twee Chris Winkel (5307) de baas. Hans Verschuur werd derde met een totaal van 4925 punten. Bij de jongens A ging de zege naar Edwin van Delft met 4506 punten, vóór Onno van Heyningen (3960) en Remco Schouten (3668). Bij de B-junioren ging de zege naar Arjan Rijnsburger. De jonge Leide- naar haalde maar liefst 5090 pun ten. Zijn prestatie op de 110 meter horden (16,4) was van een hoog ge halte. Nummer twee. Ewin Paul. met 4287 punten blonk uit bij het hoogspringen met een sprong van 1,85 meter. Menno Jansen, die der de werd, liep de snelste 1500 meter van alle categorien. Jansen deed er 4.23,7 minuut over. Bij de vrouwen ging de zege naar Ellen Lijzenga met 2785 punten. Lisa Snooke werd als tweede ge klasseerd (2509). Bij de meisjes ging de eerste plaats naar Danielle van Bayne met 3246 punten. Hester van Leeuwen eindigde als tweede met 2159 punten. Goed nieuws voor het Voorscho- tense Gemini, dat het pas naar de derde divisie gepromoveerde Zo voc de eerste nederlaag toebracht. Gemini startte sterk met 15-8 setwinst. Zovoc trok de stand met dezelfde cijfers recht, maar in de derde periode stond Gemini er weer. Met de middenaanvallers le pe Roosjen en Lauke van der Steen in de hoofdrol -het Zovoc-blok had geen kijk op hun spel- zetten de met veel inzet spelende Voorscho tenaren hun tegenstander onder druk. Met 15-9 en 18-16 trokken zij de partij naar zich toe. Novo speelde onthutsend zwak tegen het nog puntloze HVS. Ken nelijk werkte de tik die Gemini vo rige week uitdeelde nog na. Zwak ke punten waren het spelverdelen, het blokkeren en de achterveld verdediging. HVS wist wel raad met de mentaal zwakke ploeg en won door een slim spelletje met 8- 15. 11-15 en 9-15. In de promotieklassen redde VCS het in de eerste set net niet te gen Acco/DOS 3 (13-15). maar daar na werd de pass beter waardoor de de Leidse ploeg werd afgeserveerd door Brandenburg liet aan duide lijkheid niets over. Ook hier werd een record neergezet maar dan één die zeker geen navolging verdient. Pas na een half uur spelen, in de derde periode slaagde de Leidse aanval erin voor de eerste maal Brandenburg-goalie Erik Kroon te verschalken. Zijn collega Erik de Vos, had aan de andere kant van het bassin heel wat meer werk te verstouwen gehad. Na twee perio den had hij al acht maal de gang naar het net gemaakt. De Leidse verdediging bleek zo lek als een mandje - wat velen alweer deed hunkeren naar de tijden van Jan de Graaf en Ruud Muusse die jaren lang de defensie van de Leidse zwemclub vormden. Zij worden node gemist door het jeugdige LZ- team dat zaterdagavond niet alleen 'in verdedigend maar ook in aanval lend opzicht de nodige steekjes liet vallen. Behalve een strafworp werd ook nog eens 12 keer een man meer situatie onbenut gelaten, een voor waterpolo toch essentieel onder deel. In de laatste periode liet LZ zich van zijn beste kant zien. Het pleit voor de jongens van aanvoer der René van der Zeeuw dat men in die slotfase bleef doorknokken voor een beter resultaat. De afgang bleef er echter hetzelfde om. Setstanden 0-5, 0-8, 2-13 en 6-15. Doelpunten makers Michel van der Zeeuw 2, Wilco van der Zeeuw 2. René van der Zeeuw en Bob Breb- de ieder eenmaal. Onnodig In de tweede klasse liet Katwijk onnodig een punt liggen tegen SVH. De 8-8 einduitslag kwam pas 6 seconden voor het eindsignaal op het scorebord. Een Katwijkse aan val eindigde met een schot op de paal. De SVH voorwaartsen profi teerde dankbaar en haalde het niet meer verwachte punt binnen. Top scorers Martin Jonker (2) en Hans Schaap (3). Vivax verloor meer van zichzelf dan van de Houtrib. De 10-6 neder laag kan geheel op het eigen conto worden bijgeschreven. Voordat de Oegstgeestenaren wisten dat de wedstrijd begonnen was stond het al 5-0. Een sterke inhaal race bracht nog wel een 6-5 tussenstand in de boeken maar Vivax vergooide zijn kansen door in "discussie" te gaan met de scheidsrechters. Jack Frauenfelder werd het slachtoffer en kon definitief gaan douchen. De Houtrib profiteerde dankbaar en bepaalde de eindstand op 10-6. Topscorer Serge Dietz 4x. In de derde klasse kwamen VVZK en Sassenheim in het strijdperk. Het nog puntloze Sassenheim kon ook nu niet tot punten winst ko men. De Wassenaarse ploeg onder leiding van Albert Spijker kwam niet echt in gevaar en trok met 6-9 aan het langste eind. DKD verloor onnodig van GZC uit Gouda. De Leiderdorpers kwa men wel snel op een 2-0 voor sprong, maar moesten toezien hoe GZC het initiatief overnam en met 6-5 de zege veilig stelde. Doelpun ten DKD: Frank Dreef (1), Albert v.d. Plas (4). De vrouwen van De Zijl/LGB blijven in het goede spoor. Alke made werd naar een ruime 2-9 ne derlaag gespeeld. Na één periode was de strijd al gestreden getuige de 0-4 tussenstand. Via 1-5 en 2-5 werd de 2-9 eindstand bereikt. Top- scoorsters. Marion Rijsbergen '3, Pamela Tegelaar 2. De vrouwen van LZ'86 wonnen nipt van Het Y. In Amsterdam werd het snellere Leidse spel met een 6-7 overwinning beloond. Goals: Cornna Hoogeboom 2, Em my in 't Veld 2, Jeanet Ginjaar, Tanja Wienk en Monique van Leeuwen. WIM SIERA aanval beter kon worden gevoed. Met een aanvaller van het kaliber Dick van Elk in de gelederen mag VCS zich gelukkig prijzen, want met snoeiharde ballen bracht hij DOS, dat drie sets op rij verloor, tot wanhoop. Alleen in de slotreeks (16-14) hing het er om. Donar heeft waarschijnlijk het lengterecord van een wedstrijd overschreden, want het duel tegen DOS duurde maar liefst drie uur. Toch verveelde het niet, al was de strijd vaak meer spannend dan fraai. Bijna leek het zich te wreken dat Donar met slechts zes basisspe lers uitkwam (George Hageman en Ubo Brouwer ontbraken). In de vijfde set ging spelverdeler Kees de Bock door zijn enkel. Gelukkig kon Nico Klein op de stand 13-8 overnemen en die set nog winnend afsluiten (15-7, 15-8, 17-15. 13-15 en 17-15). Valken was in de eerste set kans loos tegen Agon uit Boskoop en verloor met 15-2. Het kreeg echter meer vat op het zwakke stoppen en kon zijn aanval beter lanceren. Met 9-15 en 10-15 kwam men zelfs voor LEIDEN Het slopende program ma dat Comtest/Scylla de afgelo pen twee weken heeft moeten af werken lijkt een motiverende in vloed te hebben op de Leidse equi pe. In het afgelopen weekeinde sprokkelde het sterk voor de dag komende Scylla-kwartet maar liefst 23 punten bijeen. Ook Oegst- geest deed goede zaken: na de de ceptie van vorige week pakte het middels 15-3 winst op de Blaeuwe Werelt/De Veluwe, trots de koppo sitie weer terug. In twee weken tijd zes wedstrij den spelen: het lijkt geen profes sionele manier van sportbenade- ring. Toch koos de NTTB deze weg om de achterstand die onder ande re Seylla had opgelopen in het wedstrijdprogramma (als gevolg van Olympische verplichtingen van Mirjam Kloppenburg) weer in te lopen. Toch lijkt het Scylla-vier- tal hier niet onder te lijden. De 66 te staan. In de vierde set bracht Agon een nieuwe spelverdeler in het veld en enige verse aanvals- krachten, iets wat Valken niet kon door de smalle basis van zes spe lers (Henny van de Hulkst ontbrak wegens familie-omstandigheden). Het betekende dat de strijd nu puur op conditie werd beslist ten gunste van Agon (15-12, 15-8 en 3- 2). Met vier basisspelers en twee in vallers uit het vierde team startte Leython 2 tegen een eveneens in compleet DAC 2 goed (8-15), maar de Leython-aanval ging haperen en DAC 2 wist uit te lopen tot 14-8. Leython 2 hield het hoofd koel en Philip van Vianen, bediende nauw keurig André Elmzoom en Mark Schrijver en won op de valreep met 14-16. De derde set was nu slechts een formaliteit met 10-15 (0-3). NOVO 2 boekte een gemakkelij ke zege op LUSV: 3-0. Eindelijk was het team volledig - ook de over schrijving van Jan Halfman (Wage- ningen) was rond - en met een goed draaiende aanval en een uitstekend punten die de ploeg in 6 wedstrij den bijeen heeft gemept zijn daar van wel het levende bewijs. Met nog drie wedstrijden achter op de overige teams lijkt Scylla regel recht af te stevenen op de kopposi tie. De sterkste troef in de nieuwe ploeg is jeugdinternational Danny Heister. Het afgelopen weekeinde was hij goed voor maar liefst zeven punten. Daarnaast won hij beide dubbels, samen met Peter Paul de Vrind. Het eerste treffen leverde welis waar geen winst op, maar wel acht punten: tegen Bruns/Shot verloor Scylla met 10-8. Weliswaar werd voor de wedstrijd stilletjes op meer gerekend, toch kon men na het eindsignaal opgelucht adem halen: de 7-2 tussenstand deed namelijk een somberder afloop vrezen. De familie Keen, die voor 50% het team van Shot vormt, leverde de ster én de teleurstelling van de blok kreeg LUSV geen poot aan de grond (15-8, 15-7, 15-6 en 3-0). Vrouwen Bij de vrouwen begon Gemini matig tegen Van Santen en keek al snel tegen een forse achterstand aan. Herstel volgde echter nog net op tijd en punt voor punt liep Ge- mini in om zelfs de winst nog te grijpen in een spannende slotfase (17-15). In de volgende sets bleek Gemini vooral over een sterke ser vice te beschikken, waarmee men meestal enige punten op rij wist te scoren. In de derde set viel de con centratie even wat weg, maar in de vierde set was die weer volledig te rug (15-10, 12-15. 15-9). Leython was tegen Waterlanders vooral aanvallend sterker. Met na me Marga Stokman scoorde fre quent en eigenlijk leverde ook haar opslag veel punten op (15-5). In de tweede set kwam Leython door passfouten met 0-5 achter en die marge bleef gehandhaafd- Pas op 12-12 was de stand weer gelijk en enige venijnige services van Danka van Klaveren brachten de winst (15-12). Hierna had Leython het avond: Trinco Keen liet zich slechts afbluffen door collega- broekie Danny Heister. Al zijn an dere partijen werden in klinkklare punten omgezet. Zus Gerdie kon slechts kijken naar winstpartijeri. Zelf scoorde zij geen enkele punt. Altijd wat extra aroma geeft het "vrouwenduel" Kloppenburg ver sus Keen. Ditmaal trok de nog ver se Scylla-speelster aan het langste eind. Overigens haar enige aandeel in de Scylla-score, want ook het dubbel met Sjoerd Meijer bracht zij niet tot een goed einde. De Vrind won eveneens slechts van Gerdie Keen, maar wist daarente gen zijn dubbel met Heister te win nen. Sjoerd Meijer leverde twee punten. Eén dag later verliep de score heel wat voorspoediger. Tegen stander was de oude vereniging van Heister en Kloppenburg: Pel grim Gaanderen. Van de degrada tiekandidaat bleef weinig heel. Slechts drie miezerige puntjes kon het team mee naar huis nemen. Tweederde van deze score kon op RUGBY - Acht Europese landen hebben zich als lid van de interna tionale federatie voor vrouwenrug- by gemeld. In Parijs werd besloten tot de oprichting van de Confede ration International de Rugby Fe- minin (CIRF). Engeland, Wales, Belgie, Frankrijk, Zweden, Spanje, Italië en Nederland hebben inte resse getoond. heel gemakkelijk en liep uit naar 14-3. Even kon Waterlanders nog terugkomen, maar het verschil was niet meer in te lopen (15-8). In de promotieklasse had NOVO slechts weinig tegenstand van To- negido 3. Daardoor kon het zelfs eens lekker spelen en verslapte geen moment. Het sterke collectief was over de hele linie sterker en won in dit eenzijdige duel ruim met 3-0. Liusna en Gemini 2 hadden vijf sets nodig om uit te maken wie de sterkste was. Liusna won de eerste (15-8) door erg geconcentreerd te spelen, door de goede aanvallende acties van Tineke Cozijn en Mar- gret van Elk. Gemini profiteerde in de volgende set van de foutjes die Liusna maakte en trok de stand ge lijk met 10-15. Daarna was het An neke ter Brinke die sterk serverend Liusna weer op voorsprong zette (15-13). Daarmee had Liusna haar kruit verschoten. Gemini 2 benutte het foute passen van de tegenpartij en de soms overmoedige aanvals- actie en speelde rustig verder op twee maal winst (8-15, 7-15). Een incompleet Gemini 3 ver loor van Van Santen 2 in een aardi ge wedstrijd. De pass kwam niet aan en dat betekende dat ook de aanval niet functioneerde. Het wat oudere en geroutineerde Van San ten benutte haar kansen volop en wist met 15-11, 15-5 en 15-11 de vol le winst op te strijken. GER RENES naam van Erwin Beek worden ge schreven. Het derde winstpunt kwam van Albert Geerlings die De Vrind om de tuin leidde. In vier uur (voor Scylla-begrippen ongekend snel) maakte de Leidenaren zich op deze wijze maar liefst 15 punten rij ker. BT Lifters/Oegstgeest had dui delijk iets goed te maken. Vorige week raakte het de koppositie kwijt aan Spaarbank uit Harkste de. Afgelopen zaterdag sloeg Oegstgeest terug. Slachtoffer van de Oegstgeester dadendrang was het tweede team van De Veluwe. Met 15-3 werd het in degrada tienood verkerende Apeldoornse team kopje onder gedrukt. De con current voor de koppositie hielp Oegstgeest een handje door van Swift te verliezen, waardoor het kwartet Van der Broek, De Jong, Reitsma en Schipaanboord plots weer met zes punten voorsprong de lijst aanvoeren. Bij de vrouwen lijken de teams uit de regio, Scylla en Docos, in de eerste divisie strijd te leveren om de tweede positie. Lange tijd leek Docos de beste kaarten in handen te hebben. Sinds kort echter is Scylla zijn stadgenoot voorbijge streefd. Afgelopen zaterdag wilde Docos de zes punten achterstand graag inhalen. De 9-1 overwinning op Veldhoven leek hiervoor vol doende te moeten zijn. Toch be hield Scylla, ondanks een 4-6 ver lies op ATC uit Nijmegen, zijn tweede plek, weliswaar met een minimale voorsprong van één punt. Ook de mannen van Docos ont moetten een afvaardiging van ATC. De handen werden geschud bij een 5-5 gelijkspel. Voor Walter Englebert viel Ronald Rijsdorp in. Hij won twee partijen. Prashad deed hetzelfde, en won daarnaast samen met de verder niet scorende Ron van Veen het dubbel. WOUTER LANGEVELD Twee limieten Springhuizen LEIDEN - Robin Sprinkhuizen heeft twee limieten op de 100m en 200m rugslag voor jongens onder 14 jaar gezwommen. De tijden van de zwemmer van De Zijl/LGB waren 1,07.7 min. en 2,26.8 min. Hij was hiermee giste ren de succesvolste zwemmer op de kring A-wedstrijden in zwem bad 'Het Wedde' te Voorschoten. Voor de vrouwen stonden de vlinderafstanden, bij de mannen de rugafstanden op het program- ZWEMMEN Bij de vrouwen was LZ'86 weer oppermachtig. Geralda Boekwijt werd in het totaal der de. Paulien Stastra behaalde de eerste plaats bij de meisjes onder 16 jaar. Die positie behaalde Nancy Kijk in de Vegte bij de meisjes onder de 14, en Bianca Hoeks, onder de 12, eveneens. Hun clubgenoten Maaike Parrel en Bianca Singeling behaalden derde posities. Sjimmy van Deelen zwom een limiet op de 100m vlinder in een tijd van 1,09.7 min. Nancy Kijk in de Vegte kwam tot een inschrijf- limiet op de 100m in 1,10.2 min. Deze afstand legde Bianca Hoeks af in 1.15.2 min. Natasja Sierag kwam bij de m.o.10 op de tweede plaats in de totaalstand terecht. Haar tijd op de 100m be droeg 1,20.5 min. Deze tijd ligt in d§ buurt van het Nederlands jaargangsrecord. Bij de j.o.14 wisten de gebroe ders Schouten de tweede en der de plaats te behalen. Mark zwom voor de derde keer in twee we ken onder de limiet op de 100m, nu in 1,09.7 min. Zijn broer Den nis bleef net boven de limiet ste ken op de 100m in 1,11.7 min. Bij j.o.10 jaar won zoals verwacht de Speedokampioen van Neder land Remco Singeling van LZ'86 voor Micha Prins van De Zijl- /LGB. Bij de mannen zwom Alexander Willemsen zeer ver rassend naar de tweede plaats, voor zijn clubgenoot Antoine van Weerde. Vooral de 50m en 200m waren van een uitstekend gehalte in respectievelijk 30.2 sec. en 2,22.4 min. Noordwijkerhout had als zwemclub ook twee prijswin naars. Leonard Kroon zwom niet zo sterk als wat gewoonlijk. Hij behaalde slechts een tweede plaats bij j.o.16 jaar. Zijn clubge noot Wigand Wildenborg deed het veel beter door verrassend de derde plaats te behalen bij de j.o.10 jaar. LEIDEN Het Leidsch Damge- nootschap heeft na de derde ron de alleen de koppositie in de hoofdklasse van de Dambond Midden-Holland ingenomen. Ondanks afwezigheid van de ge broeders Bronstring werd Bos koop regelmatig naar een 6-10 nederlaag gespeeld. Nadat Kol- foort verrassenderwijs verloor, bracht Hein van Winkel na drie uur spelen de Leidenaars weer op het rechte spoor. Harry Dek ker zette LDG op voorsprong door MeurS in een boeiende par tij te verslaan. Fred Ong bepaal de met een overwinning uitein delijk de 10-6 overwinning. Het Alphense HDC herstelde zich overtuigend van de misstap tegen het Katwijkse KDC en zet te Bodegraven op een grote 11-3 achterstand. Ook het Katwijkse KDC kwam tot winst, zij het nipt met 9-7 van het Waddinxveense Ex celsior. Nadat KDC in de aan vangsfase goed wegkwam, door dat Dulfer en Dijkstra ondanks schijfverlies remise behaalden, kwam Excelsior op ruime voor sprong 'door verlies van Van der Wiel en Van Beelen, die schijf winst in verlies wist om te zetten. Jaap van Duyvenbode en Jan Passchier brachten KDC weer langszij, waarop Theo Zwetsloot op fraaie wijze naar winst afste vende tegen Dik Dibbets, het geen de beslissing bracht. FRANS DE JONGE Elly van Hulst tweede in Toronto TORONTO (ANP) - Elly van Hulst heeft een zeven weken lange buitenlandse toernee be sloten met de tweede plaats in de stratenmijl van Toronto. Van Hulst, negende op de Olympisch drie kilometer, moest alleen de Canadese Lyn Williams laten voorgaan. Even als de mijl op Fifth Avenue in New York staat de stratenloop in Toronto in de wereld van de korte wegwedstrijden hoog aangeschreven. Halverwege het traject, dat eerst afliep maar de laatste achthonderd meter klom, nam Williams afstand. Op de streep was het verschil ruim zes seconden: 4.28,20 te gen ,4.34,72. Norman nummer één SYDNEY - Greg Norman, s we relds nummer één golfer, verspeel de bij de kampioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales in Sydney een voorsprong van vijf slagen, maar wist in de laatste ronde van giste ren toch titelhouder Graig Parry één slag achter zich te houden. Met een slotronde van 73 (eén bo ven par) eindigde hij op een totaal van 277; zeven beneden het voor de baan geldende aantal slagen. Medaille-oogst taekwondokas DELFT - Gerard van den Berg spreekt van het 'Mandy de Jongh-ef- fect'. Het Olympisch succes van de Zoetermeerse taekwondoka heeft een gunstige weerslag op de resultaten van haar Leidse clubgenoten. Bij de kampioenschappen van West-Nederland sleepten zij maar liefst dertien medailles in de wacht. Theo Pet, René Pet, Remco van der Klaauw, Victor van Bolhuis, Seth Spierenburg en Peter Onderwater werden eerste. Joost Uyl, Jan Peter van Bolhuis, Andrea van der Kwaak en Rogier Eleveld tweede en het drietal Johan Blansjaar, Jaap Winius en Alexander Sanders veroverde brons. LEIDEN De Zijl/LGB handhaafde zijn ongeslagen kop positie door DZV/Delft in eigen huis met 9-17 terug te wij zen. terwijl stadgenoot LZ'86 hevig teleurstelde door met 6-15 te verliezen van het op papier toch even sterke Bran denburg uit Bilthoven. Leidenaar Yves Kummer komt winnend uit de LUIK "(ANP) Het Nederlands rugbyteam is zaterdag in Luik weggge- speeld door België. In het 52ste onderlinge treffen boekten de Belgen een grote zege: 27-9. Bij rust mocht Oranje nog illusies koesteren: 10-9. Belgie behoudt na deze wedstrijden ongeslagen de leiding in de FIRA B-poule, waarin Nederland uit vijf wedstrijden slechts twee punten behaalde. Oranje ging voortvarend van start. De goed spelende drie-kwartlijn hield de Belgen bijna steeds op eigen helft en als Cris Gale alle strafkicks in de eerste veertig minuten had benut, zou Nederland bij rust reeds op winst hebben gestaan. Nu scoorde hij drie keer, een percentage van vijf tig. Na bijna een half uur leidde Nederland door die kicks van Gale met 0- 9, een score die optimisme rechtvaardigde. Mare Visser was in de elfde minuut wegens trappen naar een tegenstan der door de uitstekend leidende Franse scheidsrechter Lamy van het veld gezonden. Dat zou Nederland, gecoacht door DIOK-coach Theo Snijders, in de tweede helft lelijk opbreken. Bovendien moesten André Marcker en Nuyen door blessures al snel worden vervangen, waardoor de eveneens geblesseerd geraakte Eman de wedstrijd op halve kracht moest uitspelen. Hoewel Oranje, met de DIOK-spelers Yves Kummer en Robert Broers en Ruud Vos van The Bassets aantrekkelijk rugby demonstreerde, tekende de nederlaag zich in de laatste minuten voor de pauze af. Tries van Du- moulin en Lalli, met een conversie van Dorigneauy, zorgden voor een ruststand van 10-9. In de tweede helft kwam de terugslag. Vooral toen direct na de aanvang Sacher de voorsprong van België tot 13-9 vergrootte, viel Oranje ver terug. Tries van Dumoulin (met een conversie van Dorigneauy), Masset en Cam- bier bezegelden het lot van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18