PORT spooRrrv 'Een compliment aan de Hollandse school' Sparta verzuimt PSV te straffen MAANDAG 24 OKTOBER 1988 PAGINA 13 Barcelona onderuit in spektakelstuk PSV brengt Braziliaanse regering in verlegenheid Landskampioen in slotfase toch naar winst 'Juul jongen, je wordt bedankt' 'Levenslang' voor Jan Wouters BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Scheidsrechter aangevallen ST. ANNALAND (ANP) - Een voetbalwedstrijd in Sint Annaland op Tholen is in een massale vechtpar tij geëindigd. Scheidsrechter Uitterhoeve stuurde in het laatste kwartier van WHS - Dinteloord (3-1) drie spelers van de bezoekende club van het veld. Koniyigs Vissers en Nieuwland maakten het volgens de strak leidende arbiter uit s-Gravenpolder te bont. Nieuwlanddie in de laatste minuut rood kreeg, re vancheerde zich na het laatste fluitsignaal door de scheidsrechter aan de vallen. Waarna ook het publiek zich ermee bemoeide. Uitterhoeve, die werd geraakt aan het linkerbeen, moest zich onder doktersbehande ling stellen. Trouwen op de penalty-stip RIO DE JANEIRO (DPA) - Romario de Souza Farias heeft op de penalty-stip zijn 17-jarige vrouw Monica het ja-woord gegeven. De dienstdoende priester had speciaal voor deze gelegenheid op een nabij Rio de Ja neiro gelegen voetbalveld een altaar geplaatst in het strafschopgebied. De 23-jarige ex-spits van Vasco da Gama en het Braziliaanse elftal vertrekt over enkele dagen naar Nederland. Naar verwachting debuteert hij zaterdag voor PSV in de thuiswedstrijd tegen FC Twente. Inzet troef bij Real Madrid Barcelona. Adolfo Aldana snelt door de defensie van de ploeg van Johan Cruijff die in Ma drid ongelukkig met 3-2 verloor en daardoor de kop positie in de hoog ste Spaanse voet balklasse ver speelde aan de landskampioen. Voor de formatie van Leo Beenhak ker nam Aldana de tweede treffer voor zijn reke ning. (foto AP) MADRID (GPD) Real Madrid heeft zaterdagavond de ban van Barcelona gebroken. In een spectaculair duel bezorgden de Madrilenen de nieuwste creatie van Johan Cruijff in een kolkend Bernabeu-stadion haar eerste nederlaag en namen en passant de koppositie over (3-2). Maar Barcelona sneuvelde met ere. Gedurende het grootste deel van de wedstrijd dicteerden de Catala nen volledig het spel. Met akties, die vrijwel allemaal over de soe- peldraaiende schijf van uitblinker Bakero liepen, plaatste Barcelona een uur lang voor onoverkomelijke problemen. Vooral ook, omdat Beenhakker zijn brein Michel ver in het verdedigingsblok had gepos- RIO DE JANEIRO (Reuter/ANP) - De Braziliaanse regering gaat zich buigen over de status van de prof-voetballer. Geldt de beroepsspeler voor de wet als een export-artikel zoals koffie, of gelden er andere maatstaven? Die vraag is on derwerp van gesprek na de verkoop van Romario aan PSV. De Eindhovense vereniging heeft de aankoop op bijzonder vindingrijke wijze gefinancierd. Niet zoals gebruikelijk met keiharde Amerikaanse dollars, maar door een deel van de buitenlandse schuld van Brazilië via obligaties op-te kopen. Die inventieve, strikt legale beta lingswijze bespaarde PSV ruim eén mil joen dollar en veroorzaakte in Braziliaan se kranten een polemiek over de rechts geldigheid. PSV kocht Romario van Vasco da Gama contractueel voor 4,7 miljoen dol lar, meldden de Braziliaanse kranten, maar betaalde in werkelijkheid slechts 3,4 miljoen. De 1,3 bleef in de Eindho vense portemonnaie, omdat PSV in nau we samenwerking met de Braziliaanse vestiging van de middenstandsbank (NMB) de bankvorderingen op Brazilië met aanzienlijke korting kon opkopen. Die schuldobligaties werden vervolgens voor de oorspronkelijke waarde omgezet in cruzados, de Braziliaanse munt. De Centrale Bank van Brazilië is door de transactie in verlegenheid gebracht. Het is de eerste keer in de sportwereld dat een transfer op deze wijze gefinan cierd werd. De Braziliaanse wetten voor zien niet in dit geval. De wet schrijft voor, dat exportgoederen betaald dienen te worden in harde buitenlandse valuta. Maar mag een voetbalspeler vergeleken alledaags export-arti- worden met kei? Carles Eduardo Tavares, manager op de Centrale Bank, blijft het antwoord schuldig. "De regering zal een standpunt moeten innemen", vindt hij. "Als die van oordeel is, dat Vasco da Gama de export- wet heeft ontdoken dor cruzados aan te nemen, zal de club een boete worden op gelegd." Vooralsnog heeft Tavares de in druk dat Vasco en PSV legaal gehandeld hebben. "De wet is in dit opzicht niet duidelijk. De clubs hebben daarvan ge bruik gemaakt. We zullen de wet snel moeten aanpassen." teerd. Die strategische zet brak Re- al vooral op het middenveld op. De vervanger van Michel, de jonge en onervaren Aldana, had lange tijd nodig om te wennen aan de voor hem ongewone plaats. En Martin Vazquez stopte het nieuwe Bar celona-talent Milla weliswaar kun dig af, maar toonde zich slordig in de opbouw. Omdat ook Gordillo weinig in het spel betrokken werd, stokte de aanvoer naar spitsen Butragueno en Hugo Sanchez. De Mexicaan reageerde zijn frus traties af op de ledematen van ver schillende Barcelona-spelers. waarbij vooral de enkel van doel man Zubizarreta het moest ontgel den. Butragueno bewees dat de op leving van de laatste weken maar van tijdelijke aard is geweest. 'El Buitre' miste tegen Barcelona scherpte en liep zich diverse keren schlemielig vast in de fuik van de Braziliaan Aloisio. Barcelona drukte Real in de eer ste helft ver op eigen helft terug. Aloisio had vorige tegen Betis al in een uur aangetoond zich het Cruy- ff- concept volledig eigen te heb ben gemaakt. De gracieuze Brazi liaan joeg zijn medespelers keer op keer tot aan de middenlijn op. Vol ledig terecht kwam Barcelona dan Van Aerle mogelijk onder het mes DEN HAAG (GPD) - Berry van Aerle ondergaat morgen in het St. Anna-ziekenhuis in Geldrop waar schijnlijk een kijkoperatie aan zijn rechterknie. Dokter Van de Brekel, de clubarts van PSV, heeft vastge steld dat de blessure van de inter national erger is dan aanvankelijk werd vastgesteld. Vandaag test de middenvelder, die vier dagen volstrekte rust heeft genomen, zijn knie tijdens een looptraining. Van de Brekel: "Als blijkt dat hij dan nog last heeft ne men we hem morgen meteen op. Volgens mij is behalve een band ook de meniscus beschadigd. Ik wil morgen in de knie kijken en als ik iets vind meteen opereren". De leiding van PSV zou woens dag tegen Porto graag een beroep op Van Aerle doen, maar realiseert zich dat die kans er nauwelijks nog in zit. Sören Lerby is in tegenstel ling tot zijn landgenoot Ivan Niel sen woensdag wèl van de partij. Hans Dorjee: "Hij is helemaal fit. Tegen Sparta kreeg hij alleen een dagje rust." ROTTERDAM (GPD Ruud Geels speelde nog in de spits bij Sparta, toen de Rotterdammers voor de laatste keer wonnen van PSV. Rob Baan moet gisteren naar een spits van het kaliber Geels gesnakt hebben. Want met een goal- tjesdief in de gelederen had de Kasteelclub de Europese en landskampioen de tweede nederlaag in acht jaar kunnen toebrengen. Het was Sparta gisteren niet aan te zien. dat het op de derde plaats van onderen staat. Organisatorisch had de thuisclub zijn zaakjes uitste kend voor elkaar en toonde meer aanvallende initiatieven dan PSV, dat het zonder Ivan Nielsen, Berry van Aerle en Sören Lerby moest stellen. ROTTERDAM (GPD) - "Juul jongen, je wordt bedankt!" Het werd hem na afloop, op weg naar de spelersbus van PSV, door een trouwe Sparta-supporter fel toe gebeten. Juul Ellerman lachte maar wat, maakte met zijn han den een verontschuldigend ge baar. Alsof het hem pijn deed, dat hij voor het oog van 6000 toe schouwers zijn oude club de ge nadeslag had gegeven. Maar zo diep zaten zijn wortels blijkbaar niet. Want toen de emo ties eenmaal de kop in waren ge drukt, sprak de succesvolle in valler: "Dit was een droomde- buut voor mij. Ik zit al ruim drie maanden bij PSV en had nog geen minuut gespeeld. Afgelo pen week heb ik voor het eerst een keertje met het tweede elftal meegedaan. Tot mijn eigen ver bazing mocht ik vandaag al in vallen". Juul Ellerman maakte zijn op wachting toen de stand nog ge lijk (0-0) was. Zijn eerste balcon tact leverde bijna een doelpunt op. De bal werd een meter voor de lijn weggehaald. Bij zijn twee de actie was het wèl raak. Eller man: "Ik kon op het juiste mo ment mijn voet tegen die bal van Ronald Koeman zetten. Heerlijk om zo je rentree in de eredivisie te vieren". Sparta's voormalige 'goud haantje' werd 12 augustus geope reerd aan zijn dijbeen en stond vervolgens een maand helemaal stil. "De dokters hadden kalkaf- zetting in mijn dijbeen geconsta teerd. Toen ik weer ging trainen, bleken de spieren in mijn been behoorlijk verzwakt. Ik heb veel moeten lopen en aan krachttrai ning moeten doen. Daarom heeft het zo lang geduurd voordat ik kon spelen". Zijn conditionele achterstand zal hem voorlopig nog buiten de basis houden, al bestaat de kans dat hij tegen Porto opnieuw als invaller een kans krijgt. Hans Dorjee, die bij afwezigheid van Guus Hiddink (in Portugal) de technische leiding in handen had, liet na afloop weten dat hij Ellerman "natuurlijk niet voor niets had laten opdraven". De linksbenige aanvaller wordt waarschijnlijk ingezet, als PSV er woensdag niet in slaagt af stand te nemen van Porto. Feit is dat PSV gisteren in aan vallend opzicht veel gevaarlijker was in de periode dat Juul Eller man speelde, dan in de vooraf gaande 75 minuten. "Ellerman is een jongen die makkelijk scoort", stipte Rob Baan aan. Sparta's oefenmeester zit zelf dringend verlegen om een afma ker en wil daarom opnieuw met Peter Houtman in zee. De Rotter dammers konden eerder dit sei zoen niet voldoen aan de per soonlijke eisen van de spits, die zich deze week hoopt vrij te ko pen bij Sporting Lissabon. Met behulp van sponsors denkt de Kasteelclub Houtman dit keer wèl binnen te halen. Peter Houtman heeft nog altijd een bedrag, dat schommelt tus sen de anderhalve en twee ton, tegoed van Sporting Lissabon. Wanneer hij daarvan afziet, zal de Portugese club hem waar-' schijnlijk direct vrijgeven. Hout man: "Ik heb de afgelopen dagen nog contact gehad met de men sen van Sporting. Ik wil nu dat die zaak wordt afgerond. Ik word er langzamerhand doodziek van. In feite sta ik in mijn recht en zou ik kunnen procederen, maar dat kan weer maanden gaan duren. Ik wil die vrijgave hebben. Dan kan ik met mensen gaan onder handelen". Maar zoals zo vaak dit seizoen was de formatie van Rob Baan niet in staat het bij vlagen fraaie werk af te maken. Zonder een echte spits in de voorste linie kan Sparta nog honderd wedstrijden afwerken, voordat de arbeid wordt beloond. Na MW en VW is de Rotter damse club de minst scorende ploeg in de eredivisie. Hoewel het geen schande is om van PSV te ver liezen, kan na gisteren worden ge concludeerd dat Sparta een drama tische competitiestart kent. Baan: "Uit de volgende zeven wedstrij den moeten we minstens acht of tien punten halen om te voorko men dat we dit seizoen ernstig in degradatiegevaar komen". Die wetenschap moet voor de lei ding van de 100-jarige eredivise- 'club het teken zijn slagvaardiger te handelen op de transfermarkt. "Het duel tegen PSV was onze bes te thuiswedstrijd. Binnen onze mo gelijkheden hebben we uitstekend gespeeld. Maar het is duidelijk dat je géén wedstrijden wint, als je zelf niet scoort". Volgens Baan werkt de huidige situatie demotiverend op zijn spe lers, die ervan overtuigd zijn dat zij gemakkelijk in de middenmoot van de eredivisie kunnen mee draaien. "Als je je beste mensen verkoopt, kom je in de problemen. Je ziet het, we verliezen de wed strijd door Ellerman. Je kunt niet blijven terugvallen op de jeugd. Dennis de Nooyer is uitblinker in het tweede elftal, maar brengt te gen PSV voorin niets teweeg. Hij raakte geen bal". De blessureperikelen van Ro nald Lengkeek maken de proble men voor de Rotterdammers nog groter dan ze al zijn. Baan: "Als het waar is dat hij voorlopig uitgescha keld blijft en dat Campbell ver trekt, heb ik niet één maar twee nieuwe spitsen nodig. De dokter blijft Lengkeek maar onderzoeken. Ik wil deze week horen hoe de zaak ervoor staat. Ik heb geen zin om langer te wachten. Ik heb vorig sei zoen bij Roda JC gezien wat voor klappen een ploeg krijgt, als de se lectie door blessures wordt geteis terd." De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Greg Campbell, die popelt om naar Plymouth Argyle te vertrek ken omdat zijn vrouw het in Neder land niet meer kan uithouden, het als vervanger van Ronald Leng keek tegen PSV niet slecht deed. Hij was sterk in de combinaties en vocht verbeten duels uit, maar kwam en dat is zijn euvel niet één keer in scoringspositie. Wat dat betreft viel Edwin Vu rens meer op. De jonge Rotterdam mer presteert elke week beter, maar zag geen kans Hans van Breu- Ed de Goeij heeft zich in tweede instantie meester gemaakt i Sparta-aanvoerder Martin Haar schiet zijn doelman te hulp. kelen te passeren toen hij twee maal alleen op hem afging. Spar ta's beste man was zonder twijfel Jan Mulder, die Gerald Vanenburg volledig aan banden legde. Volgens Hans Dorjee bleven met name de internationals, die afgelo pen week in München bivakkeer den, beneden hun niveau en was het matige optreden van zijn ploeg ondanks de overwinning niet goed te praten. "De spelers die het elftal moeten dragen, lieten het lelijk af weten. Ik kan de jongens wel ver wijten maken. Maar weet je wat ze dan zeggen? Dat het altijd goed af loopt en dan moet ik ze nog gelijk geven ook", sprak Dorjee, die van zelfsprekend ook vooruitblikte naar woensdag. "Het accent lag voor deze wed strijd al op Porto. In de groep wordt naar .die Europa Cup-ont moeting uitgekeken. De belang rijkste winst was voor ons dat Ad- dick Koot en Stan Valckx als duo achterin goed hebben gepresteerd. Het kwam ons prima uit, dat Spar ta net zo speelde als Porto delijk woensdag zal doen". Juul Ellerman bezorgde PSV tien minuten voor het einde de winst, toen een voorzet van Ronald Koeman razendsnel langs de eerste paal tikte. Acht minuten later ver grootte Koeman de marge, toen hij na een valpartij van Hans Gillhaus (aangetikt door Ed de Goeij) vanaf elf meter raak mocht schieten. PS- V's steunpilaar, die libero Martin Haar voortdurend in zijn buurt vond, compenseerde daarmee enigszins zijn zwakke spel. AMSTERDAM (GPD) - Ajacied Jan Wouters is sinds gisteren on verkoopbaar. De international, te vens begeerd door Barcelona dat hem een jaarsalaris van anderhalf miljoen gulden in het vooruitzicht stelde, zette na afloop van het duel tegen FC Groningen (3-0) een handtekening onder een zesjarig contract. Voor Wouters, 28 jaar, komt dat min of meer neer op 'le venslang'. De verbintenis loopt van 1 juli 1988 tot 1 juli 1994. Daarna is de middenvelder transfervrii. spraken nog vier jaar in De Meer voor de boeg had, opengebroken contract heeft geen speciale clau sules. Volgens zijn zaakwaarne mers Van Wijngaard en Van Rooy kan Wouters dank zij de nieuwe verbintenis echter genieten van een zorgeloze oude dag. Het duo heeft de afgelopen maand vooral gestudeerd op de mogelijkheid om Wouters ook na het beëindigen van zijn voetbal loopbaan aan een vaste bron van inkomsten te helpen. Van Wijn gaard en Van Rooy zeggen daarin geslaagd te zijn. ook op voorsprong. Na 21 minuten veranderde de knie van Tendillo een inzet van Bakero zodanig van richting, dat Buyo kansloos was, (0-1). Die openingstreffer verander de de met 100.000 toeschouwers ge vulde Real-kuip in een ijzig stille mensenmassa. En menig Real-sup- porter sloeg de handen voor de ogen, toen Julio Salinas tot twee keer toe alleen voor Buyo ver scheen. Maar de van Atletico over genomen spits heeft zich intussen ontpopt als een buiten- beentje: hij scoort uit de moeilijkste posities, maar mist de meest gemakkelijke kansen. Na rust bleef Barcelona domine ren en weigerde de 0-1 voorsprong te consolideren. Maar die offensie ve neigingen moest Barcelona duur bekopen. Aldana, die in de rust nota bene bi jna door Beenhak ker gewisseld was, profiteerde van een afgrijselijke misser van Lopez Rekarte en stelde Hugo Sanchez in staat gelijk te maken. Nog diezelf de minuut bracht Aldana Real vol ledig onverdiend op voorsprong. Na goed doorzetten van Esteban gleed Aldana de bal langs Zubizar reta. In voorgaande jaren zou een dergelijke tegenslag de doodsteek voor Barcelona hebben betekend. Maar dank zij de Cruijff-hand veer de het nieuwe Barcelona weer he lemaal op. Cruijff wisselde de on zichtbare Lineker, die een uur lang niets anders gedaan had dan de grensrechter gezelschap houden, voor de agressieve Carrasco. Een gouden wissel, want al na enkele minuten kopte hij een voorzet van Urbano langs de te traag reageren de Buyo. Maar zelfs met een eervolle 2-2- stand was Cruijff niet tevreden. Trouw aan zijn principes bleef hij Barcelona ook in de slotfase naar voren jagen. De wissel van verdedi ger Serna voor de jonge geimpo- neerde Milla bracht geen enkele verandering in het heilige 3-4-3 concept, omdat Aloisio gewoon naar het middenveld opschoof. Re- al rook bloed en Gordillo bracht 9 minuten voor tijd de Madrilenen op winst, door een voorzet van in valler Llorente onder Zubizarreta door te schuiven, (3-2). Johan Cruijff had na afloop geen enkele moeite met de nederlaag: "Ik ben tevreden, ondanks die 3-2. Zoals wij gespeeld hebben is het le vende voorbeeld, hoe er gespeeld moet worden: emotie, kansen ere- éren, goals en goed spel. Dat we verliezen door een domme indivi duele fout, die eigenlijk niet be gaan had mogen worden, hoort bij het voetbal. Maar we hebben het grootste deel van de wedstrijd ge domineerd. Jammer, ook gezien het verloop van de wedstrijd, dat we verloren hebben. Maar ik heb in ieder geval genoten van een fantas tische wedstrijd". Ook Leo Beenhakker liet zich in loftuitingen uit. "Barcelona was als ploeg misschien wat zekerder, maar we hebben qp karakter ge wonnen. Wij hadden het nadeel, dat we door blessures niet konden beschikken over Chendo, Cama- cho en Gallego, terwijl Schuster geschorst was. De invallers hebben zich goed geweerd, al is er natuur lijk wel van kwaliteitsverschil sprake. Beide teams verdienen overigens een tien voor de manier, waarop ze gespeeld hebben. Ik denk, dat de neutrale toeschou wers een fantastische avond heb ben gehad. Dit is wellicht een com pliment aan het adres van de Hol landse school". GERRIT JAN HOEK Als het aan laatstgenoemde had gelegen, was Wouters overigens naar Barcelona vertrokken. "On danks het feit dat zijn contract nog doorliep. Ik heb zelfs voorgesteld om het desnoods op een rechtzaak te laten aankomen. Hij kon daar an derhalf miljoen gulden per jaar ver dienen. Aan dat soort bedragen kan Ajax niet tippen, hoe goed de huidige overeenkomst ook is". En Wouters zelf: "Ajax wilde me per se niet laten gaan. Daar heb ik me vrij snel b(j neergelegd. Een rechtzaak? Dat ligt niet in mijn aard. Ik ben geen jongen die zo ver gaat als bij voorbeeld Gullit in zijn PSV-tijd". MAANDAG 16.05-16.50 BBC 2: International Pro- Celebrity Golf: Mary Parkinson-Rachel Heyhoe Flint 19.25-20.00 Ned 2: AVRO's sporlpano- 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time sportma- gazine. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio. 22.15-23.15 Super: Monday Night Foot ball: internationaal voetbalnieuws. 22.20-22.48 SKY: Motorsports News 23.55-00.57 SKY The Monroe Indy/Cart world series 1988 vanuit Laguana Seca in Californie.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13