Uitbundige kleuren en dessins in wintersportmode Spermadonor eist omgang met kind EXTRA op maandag Rechtendocente Holtrust: ik hoop dat de rechter zich bedenkt Massa s bij terugkomst Papandreou MAANDAG 24 OKTOBER 1988 PAGINA 11 Het is niet helemaal uitgesloten, dat de fanatieke skiër deze winter op een ijzige bergtop plotseling een tijgerkop ziet opduiken. Overigens niets om van te schrikken, want er is geen sprake van een invasie van verscheurende dieren in de zo vredige Alpenlanden. Deze tijgers hebben het geenszins op de berggeiten gemunt, maar vormen een decoratie op de nieuwe wintersportkleding. Een van de vele dessins, die de skimode tot een kleurig geheel maken. Grote borduursels sieren de rug panden van sommige jacks. Snel Maar de mode verandert snel en zeker in de sportwereld. De oog verblindende fluortinten groen, li- me-geel. rood, paars en fuchsia moeten komende winter inschik ken voor heldere, harde kleuren blauw, rood en paars. Maar ook voor combinaties van zwart en wit. Kleuren, die dikwijls in vlakken - paars met rood, lime met blauw of fuchsia met paars, en dikwijls met zwart als accentkleur- in één kle dingstuk broederlijk worden sa mengevoegd. Andere pakken zijn unikleurig of juist voorzien van kunstzinnige prints in graffity-stijl, die eruit zien of ze met de hand zijn geschilderd. Weer andere hebben dessins in de vorm van 'zoekplaat- jes', waarin de aandachtige toe schouwer tenslotte een tijger- of olifantekop herkent. Maar ook de binnenkant van de .lacks en de eendelige pakken zijn een lust voor het oog. Allerlei fanta sielabels. etiketten en badges, soms in Tiroler stijl, soms in de stijl van de rally-sport, prijken op de voeringen. Dergelijke badges en borduursels in forse afmetingen decoreren evenwel ook de voor- en/of achterkant van veel jacks. Robuust Bij de vormgeving van de pak ken heelt het comfort voorop ge staan. De jacks zijn dan ook lekker robuust en bieden de skier alle be wegingsvrijheid. De dikke vulling zorgt er bovendien voor, dat er geen zuchtje wind kan binnendrin gen, terwijl dubbele sluitingen (rits en drukknopen), opstaande (soms dubbele) kragen met drukknopen en capuchons met een koordje de wintersporter voor binnendringen de sneeuwvlokken behoeden. De warme imitatiebontranden langs de capuchons geven een wat chi que tintje aan de overigens zeer sportieve jacks. Een grote hoeveel- Lange tijd heeft de sportmode ach ter de daagse kleding aangesuk keld. Maar sinds enkele seizoenen zijn de rollen omgekeerd. De sport is trendsetter geworden. Nieuwe dessineringen, zoals de graffity- achtige prints, die zo uit een spuit bus lijken te komen, verschenen voor het eerst op ski-jacks. In de wintersport- en surfkleding wer den bovendien de lichtgevende tin ten geïntroduceerd, die nu ook in het beeld van de daagse mode hun sporen beginnen achter te laten. door Kitty van Gerven Meisjessalopette in Veel jacks en overalls hebben deze winter een diagionale sluiting. heid zakken maakt het mogelijk om allerlei attributen mee de berg op te nemen. Naast jassen met een sluiting middenvoor zijn er ook allerlei anorakmodellen, die over het hoofd moeten worden aangetrok ken en die dank zij de tunnelcein tuur in de taille voor een slank sil houet zorgen. De grote zak voorop biedt nog wat extra bergruimte voor de skibril of de zonnebrand- Skibroeken De jacks worden gecombineerd met gewatteerde taillebroeken in een slanke belijning in dezelfde of in geraffineerde contrastkleuren. Maar ook de salopette is weer hele maal in beeld. De broek met een bovenstuk, dat onder het jack een extra bescherming tegen de kou biedt. De overalls hebben door de loop van de jaren heen hun bestaans recht bewezen. Hoewel ze niet zo gemakkelijk zijn uit te trekken tij dens de lunchpauze, hebben deze pakken op de piste echter zoveel voordelen dat ze een vooraanstaan de plaats in het skimodebeeld ver dienen. Deze winter zijn de over alls voorzien van elegante cein tuurtjes in de taille, opstaande kra gen, extra zakken op de mouwen voor liftkaarten en dikwijls een asymmetrische sluiting, die een speelse, diagonale lijn over het bo venlijf trekt. De dessins zijn net zo vrolijk als op de losse jacks, terwijl er ook allerlei unikleurige uitvoe ringen zijn in opvallende of juist heel rustige tinten. Vederlicht De materialen staan de beweeg lijkheid van de skier geenszins in de weg. Ondanks de dikke vullin gen zijn de pakken juist zeer licht. Worden de matte stoffen opgesierd met allerlei badges, de unikleurige pakken vallen al genoeg op door de glans, die van de lichtgekreukte sa tijnachtige stof afstraalt. blijven in het wintersport-modebeeld niet achter. In kleur passen de sjaals, de hoofdbanden, mutsen, skibrillen, handschoenen en sok ken helemaal bij de kleding. Een wie een beetje modieus voor de dag wil komen op de witte berghellin gen zet komende winter een origi nele skipet op. Het sneeuwhemd van waterafsto tend materiaal met tricot boorden bij hals. mouwen en aan de onder kant. Niet alleen in de sneeitw maar ook over een badpak, jeans of een joggingbroek. (foto c&a» BINNENLAND BUITENLAND BILTHOVEN Morgen dient voor de Utrechtse kinderrechter een in ons land unieke zaak: een zaaddonor eist een om gangsregeling met het kind dat met behulp van zijn sperma is verwekt. Hoe groot is de kans dat de moeder en haar vriendin, die een lesbische verhou ding hebben, zo'n regeling moeten toestaan? Docente rechten Nora Holtrust aan de Katholieke Universi teit in Nijmegen, gespe cialiseerd in vrouwen- en familierecht: "Ik hoop dat de rechter zich bedenkt dat, als het hier om een echtpaar ging, de donor geen schijn van kans had". door Patricia van der Zalm Het is voor het eerst dat een Neder landse spermadonor aanspraak maakt op het recht om zijn kind ge regeld te mogen bezoeken. Wel speelde in 1977 in de Verenigde Sta ten een soortgelijke zaak en daarbij stond de rechter een omgangsrege ling toe. Wel moest de donor ook alimentatie betalen. Het lijkt Nora Holtrust heel ongebruikelijk dat de Utrechtse rechter naar die uit spraak zal kijken. Hij zal zith, denkt ze, eerder baseren op het Eu ropese recht zoals dat is neergelegd in het Europese Verdrag van de rechten van de mens. Daarin staan twee artikelen die voor het familie recht van belang zijn. Artikel 8 gaat over het recht op bescherming van privé- en gezinsleven en in artikel 14 staat dat alle rechten gelijk op gaan voor mannen en vrouwen. In het kort de voorgeschiedenis. Twee lesbische vrouwen waren in 1985 op zoek naar een donor. Liever wilden zij een bekende zodat het kind later eventueel zijn vader kon ontmoeten. De echtgenoot van een kennis bleek bereid zijn zaad af te staan en najaar 1986 werd de vrouw via zelfinseminatie zwanger. In Vrij Nederland zei de man: "Zij zouden de ouders worden, dat stond zo vast als een huis en dat zal ik ook nooit betwisten". Beide stellen gingen vriend schappelijk met elkaar om. De man en zijn echtgenote pasten af en toe op. zoals ook andere kennissen dat wel deden. Een paar maanden na de geboorte, juli 1987, ontstonden problemen. Volgens de donor was er afgesproken dat het kind een weekend per maand bij hem en zijn vrouw zou zijn, terwijl de moeder ontkent dat er welke afspraak dan ook is gemaakt. De man beroept zich nu voor de rechter op dat arti kel 8 van het Europese Verdrag van de rechten van de mens: ieder heeft recht op bescherming van zijn ge zinsleven. Hij beschouwt zichzelf als biologische vader en vindt dat er door de bezoeken een band met het kind is ontstaan. Gezinsleven Waar het vooral om draait is de vraag: kun je in dit geval spreken van een gezinsleven? Het lijkt er niet op. Toch geeft Nora Holtrust een paar voorbeelden om te laten zien dat rechters soms toch spre ken van een gezinsleven. "Tot zes tien jaar geleden bestond na schei ding geen omgangsrecht: de niet- schuldige partij kreeg meestal de kinderen en de andere partij hoef de geen omgangsrecht te krijgen. Langzamerhand ontstond het idee dat het niet redelijk was dat het contact met de kinderen na schei ding werd verbroken. Het gezin had immers samengewoond. Toen kwam er een zaak van een man die zijn kind erkend had (waardoor hij de juridische vader werd) en ook met de moeder had samenge woond, zonder dat er een omgangs regeling waé. Het stel ging uit el kaar en de rechter vond dit zóveel lijken op een gezinsband in een hu welijk, dat hij de man een om gangsregeling toestond". Vervolgens kwam er een zaak van een man die een kind had er kend. maar nooit met vrouw en kind had samengewoond. Daarvan zei men: omdat de man het kind er kend heeft is de term gezinsleven uit artikel 8 van toepassing. Ook hem werd een omgangsregeling verleend. Holtrust: "Het idee of hij veel of weinig contact met het kind had. wordt dus langzamerhand los gelaten. Het gaat er alleen nog maar om: hij heeft het kind erkend dus kan hij stellen dat hij gezinsleven aan te nemen betrek king met het kind heeft. Gezinsle ven is dus een heel abstract begrip Als vaders echt leuk met hun kin deren omgaan, dan vind ik dat ze het predikaat vader verdienen. Maar als die intentie er helemaal niet was, als je donor bent geweest of gewoon een keer met elkaar naar bed bent geweest en daaruit wordt een kind geboren, dan noem ik dat geen gezinsleven en vind ik dat nog geen recht geven op vaderschap" Verwekker Nora Holtrust constateert dat on gehuwde mannen de laatste tien, vijftien jaar meer en meer rechten hebben gekregen. "Eerst moest een man het kind hebben erkend als het zijne en hebben samenge woond. Vervolgens was alleen het erkennen van het kind genoeg, zonder samenwonen. Weer een stapje verder was dat ook de ver wekker recht om een omgangsre geling kreeg, zonder dat hij het kind had erkend. Je kunt wel zeg gen dat dit vooruitstrevend is, maar ook mannen die dus hele maal niets met die kinderen ge daan hebben kregen dat omgangs recht. Als je in die lijn doorrede neert, is de volgende stap dat een donor ook zegt: ik ben de verwek ker, dus de biologische vader dus heb ik recht op een omgangsrege ling. Dat is nu gebeurd". - Doet de manier van verwekken "Er is in de rechtspraak nooit iets gezegd over hoe een kind verwekt is. Het woord donor komt niet in de wet voor, de wetgever laat het op dit gebied helemaal afweten. Er ligt nu een wetsvoorstel over her ziening van het afstammingsrecht, waarin voor het eerst de positie van een donor ter sprake komt, maar dat moet nog naar de Tweede Ka mer. Hoe gaat het dus tot nu toe? Als een gehuwde man zijn vrouw toestemming geeft om via kunst matige inseminatie (KI) zwanger te worden, is hij automatisch de va der. Binnen een huwelijk is dat al tijd zo: de echtgenoot is per defini tie vader van het kind, ook al is hij niet de verwekker. Bij een huwe lijk heeft een zaaddonor dus geen enkel recht op omgangsregeling, alle rechten daarop worden auto matisch overgenomen door de echtgenoot. In deze zaak gaat het om twee ongehuwde vrouwen en dat is ook de complicerende factor. Als dit gebeurd was binnen een hu welijk, had die donor geen poot om op te staan. Een advocaat had hem hartelijk uitgelachen". "Het draait er dus om of een rela tie tussen twee lesbische vrouwen als minderwaardig wordt gezien aan een huwelijk. Een jaar of twee geleden heeft de Hoge Raad be paald dat het niet altijd redelijk is als een moeder de verwekker te genhoudt het kind als het zijne te erkennen. Dus wat deze twee vrou wen ook nog boven het hoofd kan hangen: als de donor omgangs recht krijgt, kan hij ook proberen het kind te erkennen. Dan heeft hij bijna dezelfde rechten als een ge huwde man: het kind krijgt bij voorbeeld zijn naam". "Ik hoop dat het de Utrechtse rechter allemaal te ver zal gaan. Maar aan de andere kant consta teer ik dat in een aantal vroegere zaken de verwekker toch eigenlijk niet meer dan een donor was en die mocht toch vragen om een om gangsregeling. Als ik het goed be grijp is de man om wie het nu gaat een aantal malen op bezoek ge weest en ik vraag me af: is dat ge noeg reden voor omgang. De vrou wen, ik heb ze zelf een keer gebeld, waren op zoek naar een donor, meer niet. Het achtergrondverhaal van die donor is natuurlijk wel grappig, maar het doet verder niet echt terzake. Hij is getrouwd ge weest, nu gescheiden en ik denk dat dat er wel iets mee te maken heeft. Ik heb een beetje de indruk dat die man misschien verliefd is geworden op die vrouw" -Kun je als vrouw die via een be kende - donor een kind wil, ooit dui delijk genoeg zijn in je afspraken? Is een contract bij de notaris een op lossing? "Tot een jaar of twee geleden was het voor vrouwen niet zo'n pro bleem. Zij konden altijd de vader toestemming weigeren om het kind te erkennen. Vrouwen had den er meer over te zeggen. Dat is nu door de rechtspraak langzamer hand verdwenen. Ik weet niet of een notariscontract helpt, of je zo'n contract kunt maken. Je kunt bij voorbeeld ook niet vastleggen dat je nooit omgangsrecht zal vragen. Kunstmatige inseminatie via een bekende donor houdt dus een groot risico in". Nora Holtrust wijst op het wets voorstel (dat nog moet worden be handeld) waarin staat dat als een man en vrouw twee jaar samenle ven, een man dan pas plichten en rechten heeft ten aanzien van het kind. "Ik weet dat de advocaat van de vrouwen hiernaar verwijst: om gekeerd heeft een donor die niet twee jaar met de moeder heeft sa mengeleefd geen plichten en, vindt de advocaat, ook geen rechten" -Als de rechter de donor in het ge lijk stelt, zullen dan ook andere do noren gaan opspelen? "Er zijn ook een heleboel intege re donors. Deze persoon vind ik niet integer, nee. Volgens mij heeft hij gewoon moeten begrijpen dat zij samen een stel waren. Hij was zelf ook van een stel. Bovendien vond hij dat mooi: lesbisch ouder schap. Dat je achteraf zegt: toch wel leuk. zo'n kind, datje daar af en toe eens langs gaat... maar dat hij nu zo'n stennis maakt, vind ik niet integer". "Als de eis wordt ingewilligd, denk ik dat veel vrouwen die alleen of met een vriendin een kind willen voortaan toch naar een ziekenhuis voor anonieme kunstmatige inse minatie zullen gaan, en geen ge kende donor zullen opzoeken. Of iemand oppikken in het café en hem nooit vertellen dat hij de vader van haar kind is. Heel veel zal dus van deze rechter afhangen. Als hij deze donor een vinger geeft, dan, is het hek van de dam, dat is duide lijk. En dat is heel vervelend, want aan de andere kant leeft juist de tendens dat het voor kinderen heel belangrijk is te weten van wie ze af stammen" "Als ik naar de lijn van de recht spraak kijk, denk ik: de eis wordt toegewezen. Maar er zijn ook argu menten om het af te wijzen. Daar zit wel een portie hoop bij. Ik hóóp dat de rechter zich bedenkt dat een donor geen schijn van kans zou hebben, als het hier om een echt paar ging. Ik hoop dat hij bedenkt dat het toch heel discriminerend zou zijn dat een donor wél kans zou maken nu het om twee lesbische vrouwen gaai. Maar ja, in de CDA- gedachte heeft een kind een vader nodig". ATHENE (GPD) Als leider van een nieuw Griekenland is de 69-ja rige Griekse premier Andreas Pa pandreou zaterdagmiddag in Athene ingehaald na een afwezig heid van twee maanden, tijdens welke hij in Londen een zware hart operatie onderging. Een menigte van enkele tienduizenden verwel komden hem op het vliegveld, ter wijl naar schatting nog eens hon derdduizend mensen stonden opge steld langs de route van zijn in tocht. Kerkklokken beierden feeste lijk bij het voorbij komen van de stoet, maar tot het door velen voor spelde aansteken van kaarsjes langs de route opstandingssym bool kwam het niet, daar was het nog te licht voor. Velen waren voor deze 'spontane manifestatie' die een week lang was voorbereid, van verre geko men. Alleen al van het eiland Kreta hadden vijf extra boten de over tocht gemaakt. Ondanks deze ach tergrond bleef het aantal toch nog beneden de verwachtingen, maar het enthousiasme was groot. Me nigeen was getooid met twee vlag gen. de groene van de socialistische PASOK en de blauwwitte van Griekenland. De organisatie wilde een intocht van een ethnarchis (na tionaal leider), niet die van een partijleider. De 34-jarige stewardess Dimitra Liani, die zich het tijdens het Lon- dense ziekbed heeft ontpopt tot per manente nieuwe levensgezelling, verliet als tweede het vliegtuig maar bleef op enige afstand, hoe wel Papandreou haar nadrukke lijk naar beneden wenkte. Zij werd ook in een aparte auto geleid, zon der te worden toegejuicht. Haar rol tijdens de plechtigheid was voor de organisatoren het grote hoofdbre ken geweest. Een aanzienlijke sec tor van het Griekse publiek, spe ciaal het electoraat uit de dorpen - en niet alleen de vrouwen heeft nog moeite met de radicale manier waarop de premier een eind wil maken aan zijn 38 jaren durend huwelijk. De hele aankomst was reeds op zaterdagmorgen, dus voor de vol trekking in een regeringsgezinde krant beschreven als aardbeving op het vliegveld. De premier zelf kwam met een verklaring waarin hij sprak van een ongekende en on vergetelijke ervaring. Deze verkla ring werd echter al in het vliegtuig uitgesproken, terwijl dat Athene naderde, op grond van meldingen van de verkeerstoren over de men senzee, (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11