Belgen wachten met betaling besomming 'Belastinguitgave vaak verkapte subsidie' AID speurt 'losjes' naar holle ruimten NISSAN SUNNY Heerema onderhandelt niet met ontslagen Spanjaarden Zeeuwse vissers aan ketting bij justitie MONUMENT ONTHULD Nederland, paradijs voor uitzendkrachten De Kam promoveert op vereenvoudiging fiscaal stelsel De Merwede verwerft vette order ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 PAGINA 7 ZEEBRUGGE (ANP/GPD) De vijf Zeeuwse vissers, die donderdag hun vangsten in Zeebrugge aan wal brachten, zullen twee tot driejaar moeten wachten op de besomming van hun gisteren geveilde vis. Een woordvoerder van de Belgische visserij-inspectie heeft dat tegen het ANP gezegd. DEN HAAG (GPD) - De Algemene Inspectie Dienst (AID) zal de Ne derlandse vissersvloot niet gaan uitkammen op geheime bergplaat sen voor illegale visvangsten. Uit angst voor een escalatie van ge weld zal de ontdekking van holle ruimten op Zeeuwse vissersche pen donderdag in Zeebrugge en Vlissingen niet leiden tot een raz zia. Er zal steeksproefgewijs ge zocht worden. door Weert Schenk Op de Zeebrugse veiling bracht de door het vijftal aangevoerde vis 5,6 miljoen franken op, ruim drie ton. Gezamenlijk hadden de Zeeuwse vissers 37 ton te veel vis uit zee op gehaald. Die 37 ton hadden ze bui ten de logboeken gehouden. De grootste overtreder was de Arne- muiden IV, die een overvangst van 10 ton aan boord had. Tegen de schippers hebben de Belgische autoriteiten proces-ver baal opgemaakt wegens over schrijdingen van de visserijregels van de EG. Eerst gisteravond be sloot het parket van Brugge het be slag op de 'Neeltje Janneke' (de Ar- nemuiden 44) op te heffen, nadat de verlangde borgsom van 55.000 gulden was overgemaakt. Gister morgen was het schip aan de ket ting gelegd, omdat het de haven Zeebrugge was binnengelopen met 568 kilo ondermaatse tong. Die vis was verborgen in een geheime bergplaats. De kapitein van de Arnemuiden 44 hangt een vervolging door de Belgische justitie boven het hoofd wegens het vangen van ondermaat se vis binnen en buiten de Belgi sche visserijzone. Aandeelhouders Maxwell komen weer in opstand NAARDEN (ANP) - Opnieuw heeft de groep aandeelhouders onder lei ding van de Naardense belegger C._ Crol het bestuur van Maxwell Pe troleum met klem om een buiten gewone aandeelhoudersvergade ring verzocht. Mocht het bestuur op deze dringende eis niet ingaan, dan zal Crol de rechter inschake len. Dit heeft de beleggingsmaat schappij Chart Investments Crol gisteren bekendgemaakt. De groep-Crol heeft het Max well-bestuur laten weten dat nog een week de gelegenheid te bieden om op de kortst mogelijke termijn een vergadering uit te roepen waar in een voorstel tot statutenwijzi ging moet worden behandeld. De grootste grief van Crol is de huidi ge statutaire beperking van het stemrecht waardoor aandeelhou ders monddood worden gemaakt. Al enige malen, voor het laatst op 7 oktober, vroeg Crol het bestuur de slapende maatschappij wat nieuw leven in te blazen. Maxwell belegt in aandelen Dordtsche Pe troleum, die op haar beurt belegt in aandelen Koninklijke Olie. Max well antwoordde hierop dat zou worden geprobeerd of een wat dy namischer beleggingsbeleid kan worden gevoerd, misschien via de optiebeurs, maar gaf geen datum op voor een aandeelhoudersverga dering. "Het is duidelijk geworden", al dus Crol nu, "dat een groep aan deelhouders van Maxwell uit een lange winterslaap lijkt te zijn ont waakt. De strekking van het ant woord van Maxwell is: "Aandeel houders, ga maar weer lekker sla pen. Wij bepalen wel wat goed voor jullie is'. Dat het bestuur zich een dergelijke paternalistische hou ding kan veroorloven is een recht streeks uitvloeisel van de huidige statuten van de onderneming, waarin de zeggenschap binnen de vennootschap in feite geheel bij het bestuur ligt en de aandeelhou ders monddood zijn gemaakt". Economie kort Afghanistan Moskou heeft zijn eerste onder-, minister van buitenlandse zaken, Vorontsov, benoemd tot ambassa deur in Afghanistan. Vorontsov is een door de wol geverfde diplo maat en zijn benoeming wijst erop dat Moskou streeft naar een snelle oplossing van de problemen in Af ghanistan. Staking In Griekenland zijn gisteren 2000 man grondpersoneel in staking ge gaan uit onvrede met hun salaris. De staking zal tot morgenochtend half zeven duren. De president van de Griekse vakbond van het lucht havenpersoneel, Kyriakakis, deel de mee dat de stakers een premie eisen die varieert van ongeveer 100 tot 150 gulden per maand. Schuldenlast Het Belgische kabinet heeft gis teren besloten de bedragen waar mee de armste landen bij België in het krijt staan met een derde te ver minderen. Het gaat om landen in Afrika, ten zuiden van de Sahara. In totaal zal een bedrag van 385 mil joen gulden in mindering worden gebracht. De helft van dat bedrag komt ten goede aan de voormalige Belgische kolonie Zaïre. Lening De WestlandrUtrecht Hypo theekbank WUH gaat onder garan tie van de moedermaatschappij Nationale Nederlanden een obliga tielening per 1992 uitgeven van 100 miljoen gulden met een rente van 5,75 procent. De inschrijving op de lening, die een beursnotering in Amsterdam krijgt, staat open tot Waarschuwing Het ziet er naar uit dat de Zeeuw se vangstovertreders van de Neder landse justitie minder hebben te duchten. Het zal waarschijnlijk blijven bij een laatste waarschu wing, vermoedt inspectie-coördi nator H.W. ten Have van de Alge mene Inspectiedienst. Hij gaat er vooralsnog niet van uit dat de vis sers valsheid in geschrifte ten laste zal worden gelegd. Voorzitter Van den Bos van de Zeeuwse Visserij Belangen organi satie Zevibel steunt de vissers. Hij piekert er niet over hen te royeren op grond van de vangstovertredin gen die ze hebben begaan. "Ik keur de actie niet goed, maar heb er wel begrip voor". Voorzitter Daalder van het Visserijschap voelt er nog bijzonder weinig voor te bemidde len tussen Zeeuwse vissers en mi nister Braks van visserij. "Het houdt voor mij op als ik hoor dat er zelfs ondermaatse vis aan wal wordt gebracht". De schippers van de vijf schepen werden gisteren verhoord door de Belgische dienst voor zeevisserij, een controle-instantie vergelijk baar met de AID. Nadat de inspec tie van de dienst donderdagmid dag 37 kisten met tong en deels on dermaatse kabeljauw in verborgen ruimten van de ARM 44 had aange troffen, bleek dat de gegevens van ;r hun vangsten on juist waren. In de Zeebrugse vis- veiling vond de inspectie ongeveer 37 ton vis, waaronder 5 ton kabel jauw, die niet in de boeken waren terug te vinden. "Bij controle van de opgaven vonden we kisten die bijzonder on duidelijk waren gecodeerd", aldus Ten Have, "Al gauw bleek dat het om kisten ging, die niet opgegeven waren. Juridisch is dit valsheid in geschrifte, maar het is ongebruike lijk om ze daarop te vervolgen. Ik denk dat het zal worden beperkt tot het overtreden van de visserij regels. En die bepalen dat alles zorgvuldig opgegeven moet wor den." In de fout De vissers zijn vooral met de ka beljauwvangst in de fout gegaan. Ze mogen per schip vijf kisten (van veertig kilo) als bijvangst aan wal brengen. De vijf vissers uit Vlissin gen en Arnemuiden zetten donder dag honderd kisten op de kade van de Zeebrugse vismijn neer in plaats van de toegestane 25. De laatste waarschuwing die de vis sers vermoedelijk krijgen, een zo genaamde voorlopige maatregel, kan er uit bestaan dat ze niet meer mogen vissen op bepaalde vissoor ten. Herhaling van de overtreding kan een definitief visverbod tot ge volg hebben. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw en visserij heeft dit gisteren meegedeeld. De AID dacht al enige tijd dat Nederlandse viskotters geheime bergplaatsen hebben voor vis die buiten de afslag om wordt verhan deld. Dat vermoeden kon niet eer der worden aangetoond, mede door de agressieve houding van de vissers. Bovendien vond de inspec tie altijd proefsgewijs plaats, ter wijl de Belgische autoriteiten don derdag in Zeebrugge schip voor schip doorzochten. Pas twee weken geleden kwa men er sterke aanwijzingen, toen de Arnemuiden 44 enkele uren na het lossen ineens opnieuw vis aan wal bracht. Ingrijpen van de in specteurs leidde tot een kleine veldslag tussen vissers en de door de AID gealarmeerde Mobiele Een heid. De geheime opslagplaatsen in de Arnemuiden 44 en 144 werden af gelopen donderdag ontdekt door de Belgische autoriteiten, toen de bemanning de illegale vangsten in Zeebrugge op de kade wilde bren gen. In het schip zaten dubbele wanden en ook de watertanks wa ren aangepast voor het verstoppen van vis. Honderden kisten konden daar worden verstopt. De bouwer van de Arnemuiden 44, de Urker A. Metz, zegt dat het voor scheepswerven onmogelijk is om mee te werken aan de inrich ting van geheime opslagplaatsen. De scheepvaartinspectie kijkt bij na dagelijks over de schouder van de bouwer mee, aldus Metz. Datzelfde wordt beweerd door een woordvoerder van scheeps werf Maaskant in Bruinisse die veel Zeeuwse kotters bouwt of in richt. 'We bouwen volgens tekenin gen die de scheepvaartinspectie heeft gekeurd.' Verder weigert hij commentaar te geven. Directeur Padmos van machinefabriek Pad mos bv in Stellendam die ook veel kotters aan Zeeuwse vissers levert, is ook niet spraakzaam. Hij houdt het bij: "Een visser is een bijzonder vindingrijk man. Hij is ook maar een mens die zijn brood wil verdie- De scheepvaartinspectie ont kent zich met de indeling van de kotters bezig te houden. Adjunct chef Braaksma van de afdeling scheepsbouw zegt dat alleen gelet wordt op de veiligheid van de sche pen. "Inwendige verbouwingen die geen betrekking hebben op de constructie, kunnen zoveel gedaan worden als ze willen", zegt hij. "Vinden we prima". Braaksma zegt dat het niemand opvalt als een ruim van 100 vier kante meter gesplitst wordt door een separatieschot waardoor berg plaatsen van 80 en 20 vierkante me ter ontstaan. "Dat zie je niet. Maar je kan wel een hoop kisten kwijt. En ze blijven nog gekoeld ook. Van onze kant is daar geen controle op." Directeur Visser van de gelijkna mige scheepswerf in Den Helder zegt dat er genoeg mogelijkheden zijn voor illegale bergplaatsen. "Je kan een olietank laten maken en die gebruiken voor vis. Op de teke ning staat dan: olietank. Als daar de vis met ijs een half uur voor aan komst in de haven wordt ingezet, blijft dat gerust nog een tijdje goed." Het is naar zijn zeggen ook heel gemakkelijk om tussenschotten te plaatsen die het ruim een meter korter maken. "Een vakman ziet dat meteen. De AID niet. Die dienst is de laatste tijd enorm uit gebreid met controleurs van var kensslachterijen. Wat weten die van scheepsruimen?", aldus Vis ser. Volgens hem is het gebruik van dubbele bodems onmogelijk. De Helderse scheepsbouwer zegt dat vissers hem 'gelukkig' nooit benaderd hebben voor het aanbrengen van illegale voorzie ningen. Hij kan niet zeggen of hij zou weigeren. „Als het hier niet best zou gaan en ze komen bij mij, BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft, verhoudingsgewijs, het grootste aantal uitzendkrachten ter wereld. Dat blijkt uit gegevens die de ESIF gisterenag in Brussel heeft verstrekt. Die organisatie (European Service Industries Fo rum) heeft becijferd dat twee pro cent van de totale Nederlandse ac tieve bevolking als uitzendkracht werkt. Zeventig procent van de on dernemingen in ons land maakt re gelmatig gebruik van uitzend krachten. gelijks een miljoen tijdelijke krach ten. Alle uitzendbureaus in de EG hebben samen zes miljoen poten tiële werknemers in hun gegevens bestanden opgeslagen. De Europe se uitzendbureaus zetten jaarlijks voor een bedrag van tien miljard ECU (ruim 23 miljard gulden) om. In de gehele wereld gaat het om een bedrag van ruim 55 miljard gul den. De vraag naar uitzendkrachten groeit jaarlijks met twintig pro cent. Ongeveer een procent van de uitzendkrachten in Frankrijk en Groot-Brittannié voert internatio nale opdrachten uit. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) Op het Dok aan het IJplein in Amsterdam-Noord, is gisteren het ADM-monument feestelijk onthuld. Het kunstwerk is een geschenk van gepensioneerde werknemers van de voormalige Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij. (foto anp> OFF. DEALER LEIDEN Lammen«h«nsweg 126 ICSmiccamI R0EL0FAREN0SVEEN t., ILJNI5SAHII A|kem>de|M„ Tei. 01713-2866 ROTTERDAM (ANP) - Het Leidse offshorebedrijf Heerema is niet van plan over een afvloeiingsrege ling te onderhandelen met de 300 ontslagen Spanjaarden, die in au gustus staakten aan boord van de werkschepen van Heerema. Vol gens het bedrijf hebben de Span jaarden die indertijd in actie kwa men omdat zij de hun aangeboden afvloeiingsregeling te laag vonden, alle rechten daarop verspeeld. Wel heeft Heerema een afvloei ingsregeling aangeboden aan de Spanjaarden, die op het moment van de staking thuis zaten. Deze komt neer op een betaling van 12,5 dag per dienstjaar en is volgens Heerema in overeenstemming met het Panamees recht. De schepen van Heerema zijn onder de vlag van dit land geregistreerd. Het standpunt van het offshore- bedrijf is volgens de Spaanse advo caat van de ontslagen werknemers, Ruiz Soroa, donderdag afgedrukt in kranten in de Noordspaanse stad Bilbao. Volgens deze verkla ring zou Heerema al met 200 ex- werknemers tot overeenstemming zijn gekomen. Een aantal dat door Soroa als „zwaar overdreven" wordt bestempeld. Volgens Soroa wil Heerema met de publikatie ver deeldheid zaaien onder de 600 ont slagen Spanjaarden. Uit de verkla ring blijkt volgens de advocaat dat de eerder gedane toezegging van Heerema om met de Spanjaarden te onderhandelen en die tot stand kwam na een oproep van minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid), een valse belofte in- LEIDEN Echte belastingvereen voudiging, zegt professor mr. dr. Cornelis Abraham (Flip) de Kam (42) in één van zijn acht stellingen, begint na 'Oort'. En ook: "de belas tingtarieven kunnen omlaag; de belastingtarieven moeten omlaag". door Egbert Zijlema De Kam is gisteren in Leiden ge promoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een' onder werp dat hem op het lijf is geschre ven: belastingvereenvoudiging. Hij maakte zelf deel uit van de com- missie-Oort, die in opdracht van het kabinet met een vereenvoudi gingsplan is gekomen. Als alles meezit in de politieke dreven wordt dat eenvoudiger systeem, in combinatie met lagere tarieven, in 1990 ingevoerd. Het schip van de hoop van Corn- eille op de omslag van zijn disserta tie is niet alleen maar bedoeld als verfraaiin^^^^^aatje symboli seert precies wat de kunstschilder met het origineel heeft bedoeld: hoop. De hoop voor (in dit geval) notoire belastinghervormers zoals de promovendus er per slot van rekening zelf één is dat na 1990 zal worden doorgegaan met het versimpelen van ons uiterst in gewikkelde belastingsysteem. Als het aan De Kam ligt worden later ook alle aftrekposten, die het karakter hebben van pure subsi dies (De Kam spreekt daarom ook liever van 'belastinguitgaven') af geschaft. Dit in ruil voor lagere ta rieven, zodat de belastingbetalers er door de bank genomen geen schade onder lijden. Vooral de belastinguitgaven zit ten De Kam knap dwars, omdat de omvang niet of nauwelijks bekend is. "Wat er jaarlijkse aan verkapte subsidies via het aanslagbiljet wordt verrekend, kan geen ambte naar je precies vertellen. Je vindt het ook niet terug in de rijksbegro ting. Het is als je het mij vraagt een uitholling van het budgetrecht van het parlement. Het kabinet zou om te beginnen al die belastinguitga ven als bijlage in de Miljoenennota moeten opnemen. Dan ontstaat i elk geval inzicht in wat die onei genlijke subsidies de staat elk jaar kosten." Dikke almanak Aftrekposten die in feite niets te maken hebben met de verwerving van inkomen en dus geen be- roepsonkosten zijn horen volgens De Kam niet thuis op het belasting biljet, al was het alleen maar omdat er een uitnodigende werking van uitgaat. "Mensen zullen altijd pro beren er gebruik van te maken en zijn daarmee ook heel inventief en grensverleggend bezig. Privé auto rijden is bijvoorbeeld geen aftrek post. Maar als je een ritje maakt voor je vereniging, zou je de kosten daarvan niet als gift aan die vereni ging kunnen aftrekken? Ik zweer het, mensen proberen zulke din gen, desnoods tot aan de rechter toe. Reken eens uit wat alleen de jurisprudentie in al dat soort zaken kost. De belastingalmanak wordt niet voor niets elk jaar dikker". Simpeler maakt goedkoper: het ingewikkelde fiscale systeem, dat Nederland in de loop der jaren heeft opgebouwd, vergt bijvoor- beeld alleen al aan inningskoste een jaarlijks bedrag van 7,5 miljard gulden. De staat geeft zelf 2 miljard gulden per jaar uit om het fiscale apparaat in stand te houden. Het bedrag dat de belastingbeta lers zelf kwijt zijn om aan hun inge wikkelde verplichtingen te mogen' voldoen is, zo rekent De Kam in zijn proefschrift voor, 5,5 miljard gulden. Het zijn de kosten, die be drijven in de rol van onbezoldigd tolgaarder moeten maken om com plexe loonadministraties te voe ren. Maar ook de honoraria die in dividuele burgers uitgeven aan be lastingconsulenten, omdat het in vullen van het biljet zó moeilijk is geworden, dat zelfs staatssecreta ris Henk Koning er een paar jaar geleden in het openbaar in Leiden op afknapte. Minder fraude "Echte hervormingen beginnen na 'Oort', zegt De Kam". Dat mag geen cent extra kosten, opdat de opbrengst uiteindelijk toch het zelfde blijft en de belastingbetalers geen pijn hebben. "De wereld wordt er eenvoudiger door, simpe- goedkoper. Het systeem dan weet ik niet wat ik zou doen. Moet ik dan tegen die 150 man in de kantine zeggen: er is werk, maar uit principe doe ik niet mee. Wij doen het niet slecht, maar je moet er maar klote voorstaan." Met het Zeeuwse bedrijf Maas kant is het een aantal jaren geleden slecht gegaan, wat uiteindelijk leidde tot een faillissement. De on derneming werd daarna overgeno men door scheepsbouwer Damen uit Gorinchem. Op de vraag of overwegingen als die van Visser bij Maaskant mogelijk een rol hebben gespeeld, willen de woordvoerders van Maaskant en Damen niet in gaan. Visser zelf gelooft niet dat de vis sers voor hun verbouwingen heb ben aangeklopt bij de scheepswer ven. 'Daar wordt teveel gepraat. Ik denk dat ze een timmerman uit de huizenbouw hebben ingehuurd. Die doet dat in de weekeinden en houdt zich verder stil. Want er mag nooit over worden gepraat." Akkerbouw verkeert in grote problemen UTRECHT (ANP) - Minister Braks van landbouw en visserij erkent dat de akkerbouw in problemen verkeert, maar volgens hem komt er enig herstel. Hij sprak de ver wachting uit dat als de huidige pro blemen aanhouden van elke tien akkerbouwers er zes tot zeven zul len overblijven. Dat past in zijn op vatting dat schaalvergroting nodig is om te overleven. Eerder al heeft Braks gewezen op het feit dat een groot aantal oudere akkerbouwers geen bedrijfsopvolger heeft. ROTTERDAM (ANP) - De scheepswerf De Merwede in Har- dinxveld-Giessendam heeft een or der van een kleine 20 miljoen gul den in de wacht gesleept van de Deense firma A/S EM.Z. Svitzer. Het gaat om de technische ontwik keling en de bouw van vier trans portschepen van 2.500 ton elk, die worden voorzien van hydraulisch bedienbare bodemkleppen voor het storten van zand op zee. De schepen worden over een half jaar opgeleverd. De order biedt het vol tallig personeel van de werf - 400 man - zes maanden werk. Directeur H. Schlömann van De Merwede verwacht begin decem ber een nog grotere opdracht be kend te kunnen maken. Met het oog hierop zal het personeelsbe stand van de werf binnenkort wor den uitgebreid. De werf dingt bo vendien mee naar nog een grote scheepsbouworder. Op grond van het toenemend aantal aanvragen verwacht Schlömann dat de scheepsbouwmarkt in de naaste toekomst zal aantrekken. Vorige week werd bekend dat de order voor de bouw van twee luxe cruiseschepen voor de Holland Amerika Lijn, waarvoor De Mer wede samen met Van der Giessen- De Noord in de markt was, aan de Westduitse werf Bremer Vulkan was gegund. Deze order werd eni ge tijd gezien als de enige overle vingskans voor de Nederlandse scheepsnieuwbouw. ADVERTENTIE hield. Bij Heerema was gisteren niemand voor commentaar bereik baar. Inmiddels hebben de ontslagen Spanjaarden het conflict met hun ex-werkgever voorgelegd aan het Europees Parlement. In een brief aan het Europarlement wordt ge vraagd een onderzoek in te stellen naar het arbeidsconflict en de rol die Heerema en de Nederlandse overheid daarin hebben gespeeld en de zaak te toetsen aan de richtlij nen van de Europese commissie. In de vonnissen van de rechtban ken in Alkmaar en Rotterdam, die in augustus leidden tot ontruiming van de werkschepen Hermod en Balder, werd partijen opgedragen het conflict aan de onderhande lingstafel op te lossen. er geen aftrekposten meer zijn, kun je er ook niet mee sjoemelen. Een derde punt is dat er nu allerlei ef fecten optreden, die een rechtge aard econoom als verstorend aan merkt. Ik noem als voorbeeld de wijze waarop we voor onze oude dag sparen, via de pensioenfond sen. Dat levert, zoals je weet, grote fiscale voordelen op. Het gevolg is echter wel dat vijfzesde van onze besparingen via dat kanaal lopen. Dat geld rolt dus niet". De Kam is lid van de PvdA. Zijn visie dat de belastingen omlaag moeten botst met die van de partij, gezien de tegenbegroting bij de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer. De Kam: "Die vraag valt buiten de context van het proefschrift. Maar ik wil daar best als Flip de Kam en niet als we tenschapper wat over zeggen. Ik vind dat de publieke uitgaven niet omhoog moeten. Met dat voorstel dreigt de partij zich weer voor vier jaar in de oppositie te manoeuvre ren. Dat wordt dan sinds 1966 by el kaar een kwart eeuw, de periode- Den Uyl uitgezonderd. Dan heb ben we te lang niet meegeregeerd BURADLOST 'TOP! Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en, energie: laat het over aan onze specialisten. Bel voor een eratis /w» proefrun. (J Burad (j Computerservice Lammenschansweg 15b, Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon 071-317171 Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN A/D RUN Telefoon 0172044301 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7