Evenhuis wil openbaarheid kartelregister Verjaardag beurskrach ongemerkt voorbij Zeeuwen weigeren bijdrage Grote uitbreiding aandelenkapitaal Fokker teleurstelling voor beurs Directie biedt 17 miljard voor Nabisco Elektronicagigant Bondstec bestond louter uit bedrog 1 WERELDWIJS VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 PAGINA 7 Opnieuw wetsvoorstel aangekondigd DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Evenhuis (economi sche zaken) wil het kartelregister met prijs- en afzetafspra- ken tussen ondernemers openbaar maken. Een woord voerder van het ministerie heeft gisteren gezegd dat Even huis hiervoor een wetsvoorstel zal indienen bij de Tweede Kamer. Dit gebeurde kort na het bekend over mededingingsregelingen ver worden van een uitspraak van de trouwelijk aan de overheid zijn ver- Raad van State, die besliste dat strekt. DEN HAAG De uitbreiding van het aandelenkapitaal van Fokker met 150 procent, is door de beurs als een forse tegenvaller opgevat. Er was gerekend op hooguit een -verdubbeling van het aantal aande len. Bovendien heeft minister De Korte verklaard dat de Staat na de tweede emissie van dit jaar zal overgaan tot omzetting van een achtergestelde lening in aandelen Fokker. Daardoor wordt de 'verwa tering' van het aandelenkapitaal nog groter. door Hans Amesz Een analist van een bank ver wacht dan ook dat de koers van Fokker de komende tijd onder 'aanhoudende druk' blijft. Immers, Fokker moet er toch maar in slagen die gigantische verwatering voor zijn aandeelhouders terug te ver dienen. Als het aantal aandelen na melijk toeneemt en de winst stijgt niet overeenkomstig, wordt de winst per aandeel logischerwijs kleiner. Woensdagochtend liep de koers van het aandeel Fokker met 1,20 gulden op tot 31,50 gulden. Na het bekend worden van de grote lijnen emissie zakte de koers vervolgens met bijna 10 pro cent. Vooral particuliere beleggers waren teleurgesteld en verkoch ten. Gesloten werd op 28,40 gul den. Gisteren zette de daling door. 's Middags noteerde het aandeel 27,80 gedaan en laten. Dat houdt in dat niemand meer bereid was te gen die prijs te kopen. Fokker gaat er echter vanuit dat met het nieuwe risicodragend ver mogen van 320 miljoen gulden (16 miljoen nieuwe aandelen tegen een uitgiftekoers van 20 gulden) zeer lucratieve investeringen kunnen worden gedaan. Daardoor kan de produktie van de succesvolle Fok ker 50- en 100-toestellen worden opgevoerd. De geringe winst van naar schatting 10 tot 15 miljoen gul den dit jaar, zou dan in de komende jaren fors omhoog gaan. Op dit moment zit Fokker al tot 1990 in het werk en er gaan voort durend geruchten dat onderhan deld wordt over een enorme order van 50 Fokkers 100 van het Ameri kaanse United Airlines. Dat ver klaart de belangstelling die externe financiers, met name buitenlandse banken, voor Fokker hebben. Het is nog maar een jaar geleden dat de Nederlandse Staat de vlieg tuigbouwer van de financiële on dergang moest redden met een in jectie van 212 miljoen gulden. In ruil daarvoor zou de overheid een belang van maximaal 49 procent in Fokker krijgen plus de meerder heid van de prioriteitsaandelen. Tevens werd overeengekomen dat Fokker op zoek zou gaan naar een partner. Bij de eerste aandelenemissie in oktober vorig jaar maakten onver wacht veel aandeelhouders van hun recht gebruik om nieuw uit te geven aandelen Fokker tegen een prijs van 20 gulden te kopen. De overheid kon slechts 32 miljoen gulden van het totale steunbedrag van 212 miljoen in aandelen omzet ten en verwierf daarmee maar 16 procent. Met de komende emissie in november wil de Staat haar be lang opvoeren. Economische Zaken en Fokker gaan er nu vanuit dat het belang van de overheid zal uitkomen tus sen de 30 en 40 procent. Theore tisch bewegen de uitersten zich tussen maximaal 49 procent (meer mag niet) en minimaal 32 procent. In afwijking van wat oorspronke lijk was overeengekomen is de ver houding van de nieuwe claimemis sie drie op twee. Dat wil zeggen dat het bezit van twee aandelen Fok ker het recht geeft om flrie nieuwe aandelen tegen een koers van 20 gulden te kopen. Als geen van de bestaande aan deelhouders van zijn claimrecht gebruik maakt, wordt het nog res terende steunbedrag van de over heid van 180 miljoen gulden (212 miljoen minus 32 miljoen) omgezet in 9 miljoen aandelen (die kosten immers 20 gulden). In het nieuwe aandelenkapitaal beschikt de Staat dan zelfs over meer dan 49 procent. Dat teveel wordt dan binnen twee maanden afgestoten. Als daarentegen alle aandeel houders (inclusief uiteraard de Staat) van hun claimrecht gebruik maken, wordt het aandelenkapi taal vergroot van 10,7 miljoen stuk ken tot 26,7 miljoen. Hierin heeft de overheid een belang van 16 pro cent. Van het oorspronkelijke steunbedrag is dan nog 128 miljoen gulden (212 miljoen minus 32 mil joen voor de eerste en 52 miljoen voor de tweede emissie) over. Dat wordt omgezet in 6,4 miljoen aan delen. Het totaal aantal aandelen Fokker komt dan op 33,1 miljoen, waarvan de Staat er 10,7 miljoen heeft: 32 procent. De kans dat de emissie lukt voor een groot deel door de markt wordt opgenomen, is niet gering. De koers van Fokker lag donderdag met 27,80 immers nog ruim boven de uitgiftekoers van de nieuwe aandelen van 20 gulden. Een ban kier durft er echter geen vergif op in te nemen dat dit verschil zo groot blijft. Evenhuis onderlinge afspraken tussen ondernemers, die bij Econo mische Zaken moeten worden ge meld, niet openbaar mag maken op grond van de wet openbaarheid van bestuur (wob). De bond van scheepsbouwers Cebosine en een aantal anderen hadden bij de Raad van State beroep aangetekend te gen besluiten van Evenhuis mede dingingsafspraken, waarbij zij zijn betrokken, op grond van de wob openbaar te maken. Volgens de afdeling rechtspraak van de Raad van State staan in de wet economische mededinging al le regels die betrekking hebben op openbaarmaking en geheimhou ding van gegevens uit het kartelre gister. Deze regeling heeft volgens de Raad van State voorrang op de wob. Prijs- en afzetafspraken zijn ge bruikelijk in het bedrijfsleven en vooral voor kleinere bedrijven belang om te scherpe concurrentie tegen te gaan. Voor nieuwe bedrij ven is het dan echter moeilijk zich op de markt te begeven. Zij vinden dat er sprake is van oneerlijke con currentie. Evenhuis vindt een zichtbaar en toegankelijk kartelregister een we zenlijk onderdeel voor een goede en eerlijke marktwerking. "Open baarmaking is een wezenlijk ele ment om tot een actief mededin gingsbeleid te komen", aldus de woordvoerder. Enkele jaren geleden sneuvelde een wetsontwerp dat openbaarma king regelde in de Senaat. Vervol gens probeerde Evenhuis het via de wob. Nu deze weg geblokkeerd is, heeft hij besloten opnieüw met een wetsvoorstel te komen. Hij weet zich daarin gesteund door een breed onderschreven Kamermotie. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), de groot ste werkgeversorganisatie in ons land, vraagt zich af of zin heeft openbaarmaking van mededin gingsregelingen wettelijk te rege len. Door de eenwording van de EG-markt in 1992 vallen vrijwel al le mededingingsregelingen die voor de werking van de markt inte ressant zijn onder het toezicht van de Europese Commissie en gelden de regels met betrekking tot de ver trouwelijke behandeling van kar- telgegevens van de EG, zo vinden de werkgevers. Het VNO heeft al tijd al gezegd dat openbaarmaking niet eerlijk is omdat de gegevens Pensioenpremie Het grootste particuliere pen sioenfonds van ons land, PGGM (gezondheidszorg), verlaagt op 1 ja nuari opnieuw de premie met én procent tot 14 procent. Het fonds heeft sinds 1980, toen de premie nog 26 procent bedroeg, deze ieder jaar kunnen verlagen. Orders HBG Werkmaatschappijen van de Hollandsche Beton Groep (HBG) hebben opdrachten met een geza menlijke waarde van ruim 150 mil joen gulden ontvangen. Het gaat om onder meer baggeropdrachten en de bouw van 722 recreatiewo ningen en een aantal fabrieks- en kantoorpanden. Staal Minister De Korte (economische zaken) heeft vandaag in Athene voorgesteld de subsidieverlening aan de staalindustrie af te schaffen. De EG-ministers belast met het in dustriebeleid voeren er besprekin gen over onder meer een omvang rijke steunaanvrage voor het Itali aanse staatsbedrijf Finsider, dat de staalbelangen van de staat heeft. Tsjechoslowakije De EG en Tsjechoslowakije zijn het eens geworden over de uitbrei ding van de wederzijdse handel in industrieprodukten. Tsjechoslo wakije is, na Hongarije, het tweede Oosteuropese land waarmee de Ge meenschap een handelsakkoord sluit. Het akkoord met Tsjechoslo wakije loopt vier jaar en omvat alle industrieprodukten, behalve kolen en staal. Lloyds Lloyds Bank, één van de groot ste banken in Groot-Brittannië, laat vijf dochterbedrijven op het gebied van financiële dienstverle ning fuseren met de verzekerings maatschappij Abbey Life Group en krijgt een ruil daarvoor een meer derheidsbelang in dé verzekeraar. Het is voor het eerst dat in Groot- Brittannië een grote bank en een verzekeringsmaatschappij zo nauw aan elkaar verbonden raken. Produktschap besluit tot sanering kottervloot RIJSWIJK (GPD) - De Zeeuwse vissers willen pertinent niet mee werken aan de sanering van de Ne derlandse kottervloot. Voorzitter Ben Daalder van het Visserijschap deelde dit gistermiddag mee op de bestuursvergadering van het Pro- dukschap voor Vis en Visproduk- ten in Rijswijk. Het bestuur ging na jaar van overleg akkoord met de saneringsregeling. De komende jaren zullen de vissers 10 miljoen gulden meebetalen aan het uit de vaart nemen van schepen met een motorvermogen van in totaal 90.000 pk. Daalder zei het bijzonder jam mer te vinden dat de Zeeuwse vis sers niet meebetalen aan de onver mijdelijk sanering. "Ik had ver wacht dat ze in Zeeland wel mee zouden werken. De grootste sche pen komen uit Vlissingen en die hebben juist baat bij een sanering. Maar we moeten er maar overheen stappen, want deze sanering moet doorgaan, met of zonder de Zeeu wen", hield Daalder de vergade ring voor. Deze heffingen moeten volgend jaar al 2,5 miljoen gulden opbren gen. Het Produktschap wil boven dien 2,5 eenzelfde bedrag lenen. Het was aanvankelijk de bedoeling de sanering van 90.000 pk in de ko mende vier jaar te verwezenlijken. Het bestuur liet dit voornemen gis teren varen, omdat de sanering zeer langzaam op gang komt. Op dit moment hebben zich slechts dertien van de in totaal ongeveer zeshonderd kottervissers aange meld. De Zeeuwse vissers vinden de bijdragen veel te hoog, zo verklaart voorzitter Van den Bos van de Zeeuwse Visserij Belangen (Zevi- bel) de houding van zijn leden. "Als de bijdrage lager zou zijn, dan zou den we het in overweging willen nemen", aldus Van den Bos. Vol gens de voorzitter kunnen de Zeeuwse kottervissers de heffin gen niet opbrengen, nu ook de vangstbeperkingen voor kabel jauw een groot probleem vormen. Van den Bos: "We hebben nu ande re zaken aan ons hoofd: alleen de vangstbeperkingen houden ons nu bezig." In de plannen van minister Braks van landbouw en visserij moet in pk gemeten een kwart tot eenderde van de vloot worden ge saneerd (160.000 pk). Het bestuur van het produktschap gaat er vanuit dat het saneren van 90.000 pk's voldoende is om de vangstca paciteit van de vloot af te stemmen op de toegestane Europese vangst hoe veelheden. DEN HAAG Drie Hagenaars mogen op kosten van de gemeente hun zelfontworpen droomhuis laten bouwen. Zij zijn de winnaars van een prijsvraag, die de gemeente Den Haag heeft uitgeschreven ter gelegenheid van de 2Ó0.000-ste woning die volgend jaar in de hofstad gereed komt. Voor de bouw van de drie winnende ontwerpen heeft de gemeente een bedrag van ruim 800.000 gulden uitgetrokken. Bijna 500 Hagenaars hebben deelgenomen aan de prijsvraag. Voorwaarde was dat de deelnemer geen oplei ding tot architect had genoten of nog volgde. De jury keek niet alleen naar originaliteit, maar ook naar de haal baarheid. De winnende woningen moeten immers gebouwd kunnen, worden. Het is de bedoeling dat de winnende ontwerpen binnen een jaar worden gebouwd. Ze komen te staan in een. ge bied, waar volgend jaar 500 nieuwe woningen worden gebouwd. De winnaars mogen hun woning kopen of huren. De huurprijs zal niet meer dan 700 gulden per maand bedragen, zodat de winnaar eventueel huursubsidie kan aanvragen. Het winnende ontwerp is gemaakt door een fotograaf en een kunstenares. Zij tekenden een huis, waarin een atelier en donkere kamer zijn aangebracht. In een klein blok zijn de werkruimtes ondergebracht, in een groot blok de woonfuncties. De 470 ontwerpen worden vanaf vandaag tot en met 6 november tentoongesteld in de Grote Kerk in Den Haag. moeten de komende jaren de sanering voor een groot deel zelf betalen door een heffing op basis van het vermogen van hun schip. Dit jaar betalen de garnalen- vissers twee kwartjes per pk en de overige kottervissers een gulden. Vanaf volgend jaar moet meer wor den betaald: garnalenvissers 3 gul den, overige vissers met een schip tot 2000 pk vijf gulden en vissers met schepen boven de 2000 pk drie gulden. Vissers kunnen korting krijgen, indien ze kunnen aanto nen dat een groot deel van hun be- ALMELO (GPD) Bondstec, verkoper van televisie, magne tronovens en stereotorens blijkt één grote zeepbel, die anderhalf jaar na de oprichting uiteen is ge spat. Wat overbleef was een schuld van meer dan tien miljoen gulden, het ontslag voor 35 per soneelsleden en 150 schuldei sers. De Zweedse directeur S. Ahlen blijkt het brein achter de ze grote fraude: zelfs de foto in de hal van zijn bedrijf met een im posante fabriek erop was nep. Het is een afbeelding van een fa- 'briek in Seoel met op de luifel Bondstec-sticker. Uit het rapport van de curato ren mr. E.M. Yspeert en mr. E.D. Breuning ten Cate in het faillisse ment van Bondstec blijkt dat Ahlen links en rechts miljoenen lospeuterde, zonder dat er iets te genover stond. Ahlen heeft zich in een aantal gevallen fraude of oplichting gepleegd. De Zweed begon Bondstec Electronic Company midden 1986 in Almelo met 280.000 gul den geleend geld. Hij wekte de suggestie te worden gesteund door een Koreaans concern zo overtuigend dat bank noch ge meente zijn verhalen controleer den. De verkoop van videorecor ders en kleurentv's ging aanvan kelijk en de Amrobank, verhoog de het krediet op basis van een vervalste factuur tot tien mil joen gulden. Maar toen aflossing van de kredieten uitbleef werd op 20 april uitstel van betaling gevraagd en twee dagen later het faillissment uitgesproken. Ahlen mocht enkele weken la ter uit Nederland vertrekken, een aantal juwelen ter waarde van 60.000 gulden vormde zijn borg. Ahlen, die maandelijks 20.000 tot 30.000 dollar liet over schrijven naar een onduidelijke firma in Hong Kong, kan die ju welen waarschijnlijk wel missen. NEW YORK (Rtr/DPA/UCN) - Een groep directieleden van het Amerikaanse tabak- en levensmid delenconcern RJR Nabisco is van plan een bod van ongeveer zeven tien miljard dollar uit te brengen op het bedrijf, zo heeft RJR Nabis co gisteren bekendgemaakt. Het zou het hoogste bod worden dat ooit is gedaan. De mededeling komt drie dagen nadat RJR Nabis- co's grootste concurrent Philip Morris een bod van 11,5 miljard dollar uitbracht op de levensmid delenproducent Kraft. Volgens de mededelingen van het concern wordt met de effecten- bank Shearson Lehman Hutton ge werkt aan een bod van ongeveer 75 dollar per aandeel. De koers op Wall Street sloot woensdag iets on der de 56 dollar, maar schoot bij het begin van de handel op gisteren on middellijk omhoog naar het niveau van het verwachte bod. Het totale bedrag zou tegen een koers van 75 dollar uitkomen op 16,9 miljard dollar, het hoogste be drag dat ooit met een bod gemoeid was. Het record staat nu nog op naam van het olieconcern Che vron, dat in 1984 Gulf Oil overnam voor 13,4 miljard dollar. Op de tweede plaats komt het bod van Philip Morris op Kraft. FUR Nabisco hield zich oor spronkelijk evenals Philip Morris alleen bezig met de produktie van sigaretten. Beide concerns hebben de afgelopen jaren omvangrijke be langen opgebouwd in de levens middelenindustrie omdat zij in de tabaksector weinig groeimogelijk heden zien. FUR Nabisco heette vroeger R. J. Reynolds. Het huidige concern ontstond toen in 1985 Na bisco Brands werd overgenomen voor 4,9 miljard dollar. De bekend ste produkten zijn de sigarettemer- ken Camel en Winston en Del Mon- te-< AMSTERDAM In de nu voorbij gegleden beursweek viel de eerste verjaardag van de zware beurs krach die zich vorig jaar op 19 okto ber in Wall Street voordeed. Toen liet de Dow Jones-index voor in dustriële aandelen ruim 500 pun ten vallen, of 22 procent van de beurswaarde van de vorige dag. Al le andere effectenbeurzen in de vrije wereld volgden. Het meren deel herstelde zich daarna. Alleen Amsterdam en Frankfurt liepen in de maanden november en decem ber nog verder terug en eindigden 1987 op vrijwel het laagste punt. Beide beurzen boekten dit jaar echter weer een aanzienlijk herstel. door C. Wagenaar Toch ging de echte verjaardag van de grote beurskrach vrijwel ongemerkt voorbij. Het bleef op onze beurs bij wat losse opmerkin gen, maar champagne en vlagver toon werden niet gezien. Gelukkig maar, want Wall Street's opkikker- tje aan de vooravond van de ver jaardag met een sprongetje van 19 punten werd op de grote dag zelf weer ruim ongedaan gemaakt met een reactie van 22 punten. Gisteren was Wall Street ongeveer 45 pun ten hoger. Ondanks de betrekke lijk lage omzetten, waardoor de beurshandel ook na de zomerva kantie wordt gekenmerkt, en het keer op keer optreden van koersre- acties, lopen de meeste effecten beurzen toch gestadig omhoog. Want behalve Frankfurt kwam ook Wall Street deze week op een nieu we jaartop. Alleen Tokio blijft achterop suk kelen, wat vele beursexperts al het woord stagnatie in de mond heeft gelegd. Daar werd op 5 augustus een top bereikt die tevens een his torisch hoogtepunt was, maar sindsdien nimmer meer kon wor den overtroffen. De slepende ziek te van keizer Hirohito zou een be langrijke oorzaak daarvan zijn. Overigens voltrokken zich deze week op het financieel economi sche vlak geen grote wijzigingen. De dollar moest aanvankelijk nog iets terug, maar krabbelde nadien weer overeind. Dat was hetzelfde met de rente. De enige markt die fel in beweging verkeerde was de olie- markt, waar de OPEC op panieke rige wijze enige bodem in de prijs- val trachtte te leggen. Een nieuw spoedberaad in Madrid van het kartel gaf zoals gebruikelijk de olieprijs een duwtje omhoog. De effectenbeurzen reageren nogal verdeeld op het verloop van de olieprijzen. De lichte prijsstij ging deze week drukte de dollar omhoog, maar de Amerikaanse obligatiemarkt omlaag door vrees voor het inflatoire effect van hoge re olieprijzen op de rest van de eco nomie. Aan de andere kant is ook bekend dat blijvende olieprijzen beneden de 10 dollar per vat funest ADVERTENTIE radio en televisieopnamen 8.00 -11.00 schakelingen met 'De Opening1 (radio)* 10.45-12.15 Meneer Kaktus Show (entree 4,00)* 12.30-14.00 opbouw en repetitie Typisch Hollands' (radio) 14.00-16.00 live radiouitzending Typisch Hollands" 19.30-20.30 finale 'Kinderen voor kinderen' songfestival* 20.45-23.45 'De Verrukkelijke 15' drive-in show (en Dirty Dancing demonstratie), presentatie Henk Westbroek (entree 5,00)' wandelkaarten verkrijgbaar 9.00 -10.30 ontbijten voor 10,00 10.30-14.00 Bar Spiegel-Danssalon open* 20.30-21.50 live tv-opnamen 'Wereldwijs' 11 ,'in rrlx? lij l»jtd Oreijt. farinjk VUURTORENPLEIN I NOORDWIJK is voor grote delen van de binnen landse Amerikaanse olie-industrie. Op Beursplein 5 wordt het ge drag van de oliemarkt gevoeld via ons belangrijkste aandeel de Ko ninklijke/Olie dat in de koersvor- ming het beloop van de olieprijzen vrij getrouw weergeeft. Daarmede wordt zowel de index van de inter nationals als die voor de gehele Amsterdamse effectenbeurs gro tendeels meebepaald. Deze week waren de hogere olies mede oor zaak van een vrijwel onveranderde algemene beursindex. Ondanks enige daling op de lokale markt. De grootste meevaller in het eer ste jaar na de beurskrach is de gun stige economische ontwikkeling van vele landen. Ook voor ons land blijven de groeicijfers gunstig uit vallen. Deze week meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat ook de maanden juli en augustus de 4 procent hogere industriële produktie van de eerste helft van 1988 heeft kunnen aanhouden, wat aanmerkelijk beter is dan de lage groeicijfers in de eerste acht maan den van respectievelijk 1986 en 1987. Dit verschijnsel is vrijwel univer seel en heeft in de Verenigde Sta ten al geruime tijd vrees voor eco nomische oververhitting doen ont staan. Daarom wacht Wall Street voortdurend op groeicijferspubli- katies. Zo zal eind volgende week de stand van de conjunctuurbaro meter over september bekend wor den gemaakt. Daarnaast is er natuurlijk een al gemeen wachten op de Amerikaan se presidentsverkiezingen. Wall Street's favoriet is Bush die ook de meeste kans zou maken. Zijn ver lies zou de beurs een flinke dreun kunnen geven. In een tijd van wei nig aangrijpingspunten wordt ge woonlijk teruggegrepen op het fu sieverschijnsel. Dat ontving na de zomervakantie weer duidelijk niéuw reliëf. In Amerika deze week door het bod van de sigarettenko- ning Philip Morris op het zuivel- verwerkingsconcern Kraft eh bij ons door het opzienbarende be schermingsproject van Verkade, die met preferente aandelen een sterke verdediging tegen overval len opwierp. De enorme aandelenemissie die Fokker binnenkort gaat doorvoe ren, kostte het aandeel een paar gulden. Achterblijvers zoals CKK, Weveler en GTI waren rond 5 pro cent beter. Verkade moest na veel heen-en-weer-gevlieg uiteindelijk 10 procent van de beurswaarde in leveren. De Europese Optiebeurs had een goede week, maar moest toch met iets minder omzet tevreden zijn. In de voorgaande werkweek werden er 262.000 contracten afgesloten. Dit maal kwam het totaal op 246.000 contracten. Gist Brocades was eenmaal nummer één, maar op de resterende dagen waren de olies verreweg favoriet. Ook in indexop ties werden goede zaken gedaan, Lager minimumloon DEN HAAG (ANP) - Het Konink lijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) vindt dat de langdu rige werkloosheid moet worden aangepakt door verlaging met 15 tot 20 procent van het bruto mini mumloon voor nieuwkomers op de arbeidsmarkt. Wel moet deze aan pak worden gecombineerd met een loonkostensubsidie voor onderne mers die langdurig werklozen in dienst nemen. Het KNOV heeft deze aanpak vanmiddag ingebracht tijdens het Najaarsoverleg van de Stichting van de Arbeid, tussen werkgevers- en werknemersorganisaties. Het verbond denkt bij een loonkosten- bijdrage gedurende een periode van vier jaar aan een bedrag van 8000 gulden (eenderde van het mi nimumloon). TGV loopt weer vertraging op SCHIPHOL (GPD) - De beslis sing over de aanleg van een hoge- snelheids-spoorweg TGV door Frankrijk, België, Nederland en Westduitsland is opnieuw uitge steld. Tijdens een overleg tussen de ministers van verkeer van de be trokken landen, gisteren in Frank furt, heeft Frankrijk een voorstel tot oprichting van een gezamenlij ke spoorwegmaatschappij afgewe- De Belgische minister Dehaene had de oprichting van zo'n maat schappij voorgesteld om de kosten en opbrengsteai/an een spoorweg net te kunnen delen. Frankrijk, dat de grootste winst uit het project op strijkt, weigerde gisteren echter akkoord te gaan met het Belgische voorstel. Dit land is niet bereid een groot deel van die winst af te staan. Een tussenvoorstel van Neder land om een ander samenwer kingsverband van de nationale spoorwegmaatschappijen op te richten, wordt de komende maan den besproken. De Fransen heb ben zich bereid verklaard een deel van de extra opbrengst, die ont staat als de hoge snelheidslijn naar België en Nederland wordt doorge trokken, af te staan voor investe ringen in die landen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7