Ontevreden Serven weer de straat op Examenkoorts beheerst leven van scholier Japan EVEN UITBLAZEN? Woede over partijzittmg VS beschuldigen Marcos van fraude en afpersing Jury acht zes terroristen CCC en FRAP schuldig Reeks gewapende overvallen in Surinaams Brokopondo- gebied Oppositie Chili vestigt hoop op nieuw kabinet Botha wil geen berichten over ANC in media VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 BELGRADO (DPA/Rtr/AFP/AP) - Duizenden Servische scholieren en studenten hebben gisteren opnieuw hun les sen geboycot. Zij zetten hun acties voort uit onvrede over de uitslag van de driedaagse zitting van het Centraal Comi té van de Communistische Partij, die woensdagavond werd afgebroken. WASHINGTON - Het Ameri- kaanse ministerie van justitie zal vandaag de gewezen president van de Filippijnen, Ferdinand Marcos, vrijwel zeker in staat van beschul diging stellen wegens fraude en af persing. Amerikaanse regerings bronnen hebben dat gisteren ge zegd. door Henk Dam Marcos zal ervan worden be schuldigd in zijn tijd als president miljarden dollars aan Filippijns overheidsgeld te hebben gestolen. Met dat geld zou hij illegale finan ciële transacties hebben uitge voerd nadat hij naar de VS was ge vlucht. Volgens de regeringsbron nen is tot deze stap besloten nadat het onmogelijk bleek met de advo caten van Marcos overeenstem ming te bereiken over een strafver mindering in ruil voor een schuld bekentenis. Het Amerikaanse onderzoek naar de financiële handel en wan del van Marcos loopt al sinds juni 1986, vier maanden nadat Marcos de Filippijnen verliet en op het ei land Honolulu in ballingschap ging. De vermaarde New Yorkse officier van justitie, Giulinani, heeft zich met name beziggehou den met de van de Filippijnse rege- ring-Aquino afkomstige beschul diging, dat Marcos grote sommen aan staatsgeld op geheime bankre keningen in onder andere Zwitser land zou hebben gestort. Hoewel het Amerikaanse minis terie van justitie dat tot dusver nooit met zoveel woorden heeft ge zegd, is uit allerlei bronnen duide lijk geworden dat Marcos en zijn vrouw Imelda inderdaad bewijs baar grote bedragen hebben ver duisterd. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken wist de justitiële autoriteiten echter er van te weerhouden Marcos al eer der in staat van beschuldiging te stellen. Het ministerie bepleitte met succes' dat eerst zou moeten worden geprobeerd om het met Marcos op een akkoordje te gooien. Dat, aldus de regeringsbronnen gisteren, is mislukt en daarom zal nu juridische actie worden onder nomen. Uiteindelijk zou dit kun nen betekenen dat Ferdinand en Imelda Marcos moeten terecht staan en wellicht zelfs tot celstraf zullen worden veroordeeld. Daar mee is in ieder geval het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken hoogst ongelukkig. Im mers: de VS boden Marcos, die zich in zijn tijd als president altijd sterk pro-Amerika heeft opgesteld, destijds asiel aan. De Amerikanen deden dat mede om te voorkomen dat de politiek geladen situatie op de Filippijnen, zoals die na de verkiezing van Cory Aquino tot president bestond, tot een werkelijke uitbarsting zou lei den. Als Marcos nu zou worden vervolgd, dan zou dat betekenen Oorspronkelijk wilden de Serven alleen tot de vergadering thuis blij ven. Zij verwachtten dat de afge vaardigden een oplossing zouden vinden voor de problemen in de voornamelijk door Albanezen be woonde provincie Kosovo. Maar volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug is de ontevre denheid over de partijzitting niet de ware reden voor de boycot. De werkelijke achtergrond zijn de klachten van de Servische minder heid in Kosovo dat zij voortdurend door de Albanese meerderheid worden getreiterd. Al maanden ei sen Servische demonstranten een „hard optreden" tegen de Albane- De Serven hebben woensdag een gevoelige klap moeten incasseren tijdens de ziting van het Centraal Comité. Bij een vertrouwensstem- ming haalde alleen de Servische af gevaardigde Ckrebic het vereiste aantal stemmen niet, waarna hij moest aftreden. Ckrebic steunde de oproeper, van de Serven voor grotere politieke controle in Koso- In Joegoslavië wordt de neder laag van Ckrebic gezien als een klap die de partijleiding heeft wil len toebrengen aan de andere Ser vische leiders. Deze worden be schouwd als de aanzetters tot de massale demonstraties de afgelo pen maanden, die door niet-Serven worden gekritiseerd als een gevaar voor de stabiliteit van het land. In Kosovo waren gisteren meer dan 20.000 Serven op de been om uiting te geven aan hun ongenoe gen over de gang van zaken tijdens de vergadering van het Centraal Comité. Eerder gisteren kwamen ongeveer 5.000 Serven bijeen om uiting aan hun woede te geven. Toen twee Politburo-leden de me- Buitenland kort Kosmonauten De Russische kosmonauten Ti- tov en Manarov zijn er gisteroch tend tijdens een ruimtewandeling in geslaagd een defect instrument van Nederlandse makelij te repare ren. De Sovjet-kosmonauten ver vingen tijdens de ruimtewandeling een detector van een van de rönt- gen-telescopen, die zijn vervaar digd in het laboratorium voor ruimteonderzoek in Utrecht. Het instrument meet kortgolvige rönt genstraling. Burundi De president van Burundi heeft een lid van de Hutu-meerderheid in het land benoemd tot minister president. De aanstelling van Sim- bomana volgt twee maanden nadat 5.000 mensen, meest Hutu, werden vermoord bij etnische botsingen met de Tutsi minderheid in het land. De Tutsi vormen weliswaar de minderheid, maar maken wel de dienst uit in het land. Sovjetminister Vadim Bakatin, een voormalige partijchef in Siberië, is benoemd tot minister van binnenlandse za ken van de Sovjetunie. Hij volgt Alexander Vlasov op die eerder de ze maand kanidaatlid werd van het politbureau en premier van de re publiek Rusland, de grootse van de vijftien deelrepublieken die samen de Sovjetunie nigte toe wilden spreken werd hun de rug toegekeerd. Marko Orlandic en mevrouw Kasura Jasari, de par tijleider van Kosovo, werden voor „dieven" en „volksverraders" uit gemaakt toen zij aankwamen in Kosovo Polje, een merendeels door Slaven bewoonde voorstad van de hoofdstad Pristina. Uiteindelijk moesten de beide Politburo-leden onder politie-escorte de aftocht blazen toen woedende Serven hen te lijf wilden gaan. De menigte riep leuzen als „Wij geven Ckrebic niet op" en „Leden van het Centraal Co mité, jullie hebben je ware gezicht laten zien". De menigte werd toegesproken door Miloslav Minic, lid van het Servische Centraal Comité. Hij zegde toe dat de eis van de woeden de demonstranten - het vertrek van de etnische Albanese leider Azem Vlasi - nadrukkelijk onder de aan dacht zal worden gebracht van de .federale partijleiding in Belgrado. De Serven kregen gisteren nog een andere klap te verwerken. Zij moesten via officiële publikaties in de kranten lezen dat het hen verbo den is zaterdag in de hoofdstad Belgrado te demonstreren. BRUSSEL (GPD) - De jury van de Brusselse assisenrechtbank heeft gisteravond na dertien uur beraadslagen, het 'schuldig' uitge sproken over de zes van een reeks bomaanslagen verdachte Belgi sche terroristen van de Strijdende Communistische Cellen (CCC) en het Revolutionair Front voor de Proletarische Actie (FRAP). Van daag zullen de jury en de drie rech ters van de rechtbank zich beraden over de strafmaat. De zes kunnen veroordeeld wor den tot de doodstraf, die in België in theorie nog altijd bestaat. Die straf wordt echter nooit uitgevoerd en wordt in dat geval omgezet in le venslang. De CCC'ers Pierre Caret- te, Didier Chevolet en Bertrand Sassoye waren bij de uitspraak niet aanwezig. Zij zijn dermate ver zwakt door de hongerstaking waar mee zij al zes weken protesteren te gen de wijze waarop zij gevangen worden gehouden, dat de dokters het niet verantwoord vonden hen naar de rechtzaal te laten overbren gen. De drie zijn samen met Pascale Vandegeerde schuldig bevonden aan 26 bomaanslagen in de periode tussen oktober 1984 en december 1985. Zij zorgden met hun aansla gen op Amerikaanse en Duitse be drijven, NAVO-installaties en kan toren van politieke partijen, instel lingen en banken voor een ware psychose in België. Bij de aanslag met een bomauto op 1 mei 1985 op het hoofdkantoor van de Belgische werkgeversorga nisatie VBO kwapien twee brand weermannen om het leven. De CC C'ers hebben de schuld daarvoor steeds bij de politie gelegd, omdat die - hoewel gewaarschuwd - de brandweermannen niet hadden verteld dat het om een bomauto ging. Bij de andere aanslagen raak ten drie mensen gewond. Alleen Pascale Vandegeerde wordt een van de 26 aanslagen, op een Brus selse bank, niet aangerekend. Ook de FRAP-leden Chantal Paterno- stre en Luc van Acker werden schuldig bevonden aan het plegen PARAMARIBO (GPD) - Een groep van 25 gewapende mannen, later versterkt met 50 anderen, heeft een reeks overvallen ge pleegd in het Brokopondo-district, tussen Paramaribo en het stuw meer. De tocht begon met de bero ving van een politiebureau, waar karabijnen, pistolen en auto's wer den buitgemaakt. De dienstdoende agenten werden mishandeld. Eén van hen raakte zwaarge wond door slagen met een geweer kolf. Daarna haalde men een nabu rige winkel leeg en werd het olie- palmbedrijf Victoria bezocht, waar onder bedreiging vaten spijsolie, benzine en twee bestelwagens af gegeven moesten worden. Ook daar werd een winkel geplunderd en werden de arbeiders hun per soonlijke eigendommen ontno men. Nabij het Brokopondo-stuw- meer werden de goederen met be hulp van 50 andere, in camouflage kleding gestoken mannen overge laden op een grote vrachtwagen. De plunderingen vallen samen met de besprekingen die president Shankar voert met een vertegen woordiging van de Saramaccaner bosnegerstam. Een groep van 18 dorpshoofden (kapiteins en hoofd kapiteins) uit het Brokopondoge- bied en van de bovenloop van de Surinamerivier is naar Paramaribo gekomen om te praten over de leefomstandigheden in het binnen land. Het opperhoofd van de Sa- ramaccaners, granman Aboikoni, is te oud en te ziek om de reis naar de hoofdstad te kunnen maken. Ferdinand Marcos. (foto AP) Ongeveer 20.000 Servische inwoners van Kosovo, getooid met portretten van hun favoriete leider Milosevic, de monstreren in Kosove Polje tegen de teleurstellende uitkomsten van de driedaagse zitting van het Centraal Comi- van twee bomaanslagen, op een NAVO-gebouw en een kantoor in Brussel. Van Acker wordt beschouwd als de 'bommenmaker' van de FRAP, die echter ook hand- en spandien sten zou hebben verleend aan de CCC. Het tweetal heeft steeds be streden dat de FRAP iets met de CCC te maken had. Paternostre hield tot op het laatst bij hoog en bij laag vol onschuldig te zijn. En Van Acker bekende een bom te hebben gemaakt, maar die nooit te hebben geplaatst. De juryleden moesten op 303 concrete vragen van de openbare aanklager antwoorden. Hoewel veel onderdelen van de aanklacht niet glashelder zijn bewezen, had den de juryleden het relatief mak kelijk omdat de vier CCC'ers nooit hebben verheeld dat zij verant woordelijk waren voor de golf van aanslagen. dat dit instrument van buitenlands beleid nooit meer in vergelijkbare situaties zou kunnen worden ge bruikt. De Amerikaanse regering is bo vendien bang dat Marcos bij ver volging de VS in ernstige verlegen heid zal proberen te brengen door bijvoorbeeld met 'onthullingen' te komen over de Amerikaanse rol in en rond de Filippijnen. SANTIAGO (AP) De Chileense leider Pinochet maakt vandaag de samenstelling van een nieuw kabi net bekend dat, naar de oppositie hoopt, het herstel van de democra tie zal bespoedigen. De 16 leden van de regering van de militaire lei der legden gisteren hun functie neer om in aansluiting op de stem busnederlaag van Pinochet bij het onlangs gehouden referendum ruimte te bieden voor een kabinet van nieuwe samenstellng. Over de bedoeling die Pinochet met de stap heeft, heerst nogal wat onduidelijkheid. Maar aangeno men wordt dat hij in elk geval een nieuwe minister van binnenlandse zaken zal benoemen. Deze is ver antwoordelijk voor het binnen landse veiligheidsbeleid en het op treden tegen de politieke oppositie. De socialistische oppositieleider Lagos, zegt te hebben vernomen dat een aantal personen voor die post door Pinochet is aangezocht. Zij zouden echter allen 'nee' heb ben gezegd of door Pinochet zijn afgewezen, omdat deze niet ak koord ging met hun eis dat zij meer bevoegheden zouden krijgen dan de huidige bewindsman. JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse president P.W. Bo tha heeft afgelopen nacht met nieu we maatregelen gedreigd tegen de lokale media, als deze doorgaan met het publiceren van berichten over de verboden bevrijdingsbe weging ANC. Op een politieke bij eenkomst in de Transvaalse ge meente Benoni zei Botha, dat "als de media zich voortaan niet ont houden van berichtgeving over het ANC, zij niet verbaasd moeten zijn, dat tegen hen dezelfde maatrege len worden genomen, die de Britse regering deze week heeft afgekon digd ten aanzien van berichtgeving over de IRA". Botha liet in het midden of hij hiermee verwees naar de waar schuwing van zijn minister van binnenlandse zaken. Stoffel Botha, die vorige week het linkse week blad Weekly Mail met sluiting be dreigde, of dat hij doelde op berich ten in de landelijke pers over de ontmoeting van blanke rugbybe- stuurders met het ANC. Maar hij ging in zijn toespraak ter gelegen heid van de landelijke gemeente raadsverkiezingen die aanstaande woensdag worden gehouden, wel in op de recente gesprekken van rugbybestuurders met het ANC: "Deze moeten zich nu wel realise ren dat zij met zulke gesprekken het ANC alle gelegenheid bieden om propaganda te maken", aldus Botha. Botha stipte in zijn toespraak ook zijn gesprekken met Afrikaan se staatshoofden als de Mozambi- quaanse president Chissano en de president van Zaire, Mobutu Sese Seko aan. "Ik denk dat het belang rijk is om hen recht in de ogen te kijken. Wij hebben de afgelopen weken een grote sprong vooruit ge maakt en de leiders die ik heb ont moet, zijn het met me eens, dat de 50.000 Cubanen uit Angola weg moeten". Botha zei ook, dat hij er geen moeite mee heeft om in de na bije toekomst een ontmoeting te hebben met de OAU, de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid: "Zuid- afrika kan een belangrijke rol spe len om andere landen in dit zo zwaar getroffen continent te hel pen". SACHAROV De Russische we tenschapper Andrej Sacharov maakt sinds gisteren deel uit van het presidium van de Sovjetacade mie van Wetenschappen. Sacharov werd gekozen als lid van het presi dium tijdens een bijeenkomst van de Vereniging van Sovjetrussische wetenschapsmensen. De stem ming was geheim en leidde tot ver gaande veranderingen. Maar hij heeft wel zijn toestem ming gegeven voor de besprekin gen met de regering in Paramaribo. Na het mislukken van het vre desoverleg met het Junglecom mando van Brunswijk, wilde de Surinaamse regering eerst spreken met de gevierde stamhoofden uit het binnenland. Twee van hen, on der wie granman Gazon van de Au- caners, waartoe Brunswijk be hoort, weigerden dat en riepen de hulp in van het Nederlandse parle ment. Vandaag en dit weekend swingt 't in Amsterdam. Tussen het Centraal Station en de Dam speelt zich het bruisende Jazz-festival af. Dus, breek even met de sleur, dansschoenen aan en hup naar 't perron! WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? Afghanistan Zeven buitenlandse militaire ad viseurs van het islamitische verzet tegen de Afghaanse regering zijn in de zuidoostelijke provincie Zabul door een landmijn gedood, aldus Radio Kabul. Het gaat om vier Pakistanen, twee Egyptenaren en één Amerikaan. Zij reden in een wagen vol wapens en* explosieven op een landmijn in het gebied Sa- mandar. Zuidafrika In de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn bij "stammenonlusten achttien mensen omgekomen. Zo'n 150 strijders van de Mvond- wane-stam vielen met geweren en speren uit wraak eenzelfde aantal leden van de Nomane-stam aan. Volgens de politie vechten de stammen al jaren een vete uit, maar was het niet duidelijk wat de reden voor de laatste aanval was. Brazilië Een 77-jarige {-ooms-katholieke priester uit Brazilië heeft voor een rechtbank in Genève bekend als koerier voor een Braziliaanse drugsbende cocaïne naar Milaan te hebben gesmokkeld. Hij zei dat het geld dat hij ermee verdiende naar liefdadigheid ging. Het beeld van een Japans school kind. Keurig gestreken schooluni form, witte sokken, zwarte, glim mende schoenen en een schooltas vol met boeken. Terwijl vader zich naar zijn werk spoedt, haalt moe der nog een kam door het haar en trekt een loodrechte scheiding. door Marjolijn in 't Hout Het onderwijs in Japan was gis teren het vierde thema van een se rie van acht lezingen aan de Rijks universiteit Leiden In samenwer king met de Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen (SIB) heeft het Studium Generale een lezingencyclus georganiseerd waarin het hedendaagse Japan het middelpunt vormt. De lezingen, van september tot half november, gaan gepaard met talloze culturele activiteiten zoals een tentoonstel ling, films en beeldende kunst. Gis teren had de Rijksuniversiteit Lei den gastspreker drs. J.W. Stumpel, technisch-wetenschappeiijk atta ché van de Nederlandse ambassa de in Japan op bezoek. In het Westen kijken wij toch wat vreemd tegen het Japanse onder wijssysteem aan. We horenralarme rende berichten over jongeren die door slechte schoolresultaten het leven niet meer zien zitten en zelf moord plegen. Kleuters kunnen al lezen en schrijven voordat ze naar de lagere school gaan. Naar school gaan in Japan moet in onze ogen geen pretje zijn. Het leven bestaat daar uitsluitend uit een opeenvol ging van examens, testen, toela tingsexamens, bergen huiswerk en nooit meer buiten spelen. Het Japanse onderwijssysteem is gebaseerd op het Amerikaanse model. Kort na de oorlog, toen de Amerikanen het land bezetten, werd het onderwijs op Amerikaan se leest geschoeid. Toch is er een groot verschil als de beide syste men met elkaar worden vergele ken: de ijver van de Japanse leer ling. Waarom zijn alle Japanse kin deren leerfabriekjes - wat is de drij vende kracht achter deze hang naar kennis? Volgens drs. Stumpel is er niet één allesverklarende re den voor te geven. Hij kiest liever voor een combinatie van het naar Confucius teruggaande 'respect voor geleerdheid' en de druk die de maatschappij op de Japanner uit oefent. Het onderwijs heeft niet zozeer tot doel om vraag en aanbod van kennis en vaardigheden met elkaar te combineren, maar leidt eerder op tot een functie in de maatschap pij. In tegenstelling tot Nederland se begrippen past het Japanse on derwijs zich lang niet zo snel aan aan de vraag vanuit het bedrijfsle ven naar bepaalde beroepen. Het is voor de Japanse werkgever eerder veel belangrijker dat een werk kracht doorzettingsvermogen, ijver, vlijt en leergierigheid ten toon spreidt. De rest komt later wel. Veel bedrijven halen dan ook hun personeel bij de beste univer siteiten en binnen de bedrijfsmu- ren volgt een vakgerichte cursus. Maar voordat een Japanner het zo ver heeft geschopt, heeft hij al een lange zit boven zijn boeken achter de rug. Al vanaf het tweede jaar wordt het Japanse kind 'be stookt' met kennis. Omdat vader dag en nacht werkt, heeft moeder zich tot taak gesteld haar kind vei lig door de studieperiode te lood Om te worden toegelaten op een bepaalde school, moet er e worden afgelegd. sen. Het zijn de Japanse moeders die het tot hun levenstaak hebben gemaakt hun kinderen aan te spo ren hun huiswerk braaf te maken, bijlessen te volgen en allerlei intel ligentietestjes te doen. Deze moe ders worden in Japan kyoiku ma ma, studie-moeder, genoemd. De kyoiku mama zoekt de goede school uit, kiest de leraren die haar kind bijles kunnen geven en helpt met het huiswerk maken. Rond de ze 'bijlescultus' is een enorme (dienstenverlenende) industrie ontstaan. Er bestaan boekjes voor de kyoiku mama's waarin zij pre cies kunnen lezen hoe zij met hun kind de beste resultaten kunnen bereiken en de kansen kunnen ver groten om een plaatsje binnen de muren van de beste universiteiten te veroveren - wat weer een goede baan als gevolg heeft. Hoe ziet het Japanse schoolsys teem eruit? De leerpücht gaat in vanaf de lagere school (6 jaar) en duurt tot en met de middenschool (3 jaar). Daarna volgt een zoge naamde bovenschool (3 jaar). Het streven is tenslotte om op een van de 1.035 universiteiten te komen (4 jaar). Behalve een groot verschil in universiteiten - de Japanner kan naar een gewone of een tandai (par ticuliere) universiteit gaan - bestaat er tevens in de andere schoolsyste men diversiteit. Het streven van de kyoiku mama's is dan ook om hun kind op het beste van het beste te plaatsen. Daarvoor zijn echter offers no dig. Het Japanse kind ondergaat een lange reeks van testen, toetsen en toelatingsexamens. Zittenblij ven komt haast niet voor. De con stante druk om te presteren is zeer groot. Het Japanse schoolsysteem kent echter geen klasse-onder- scheid. Niemand kan een leerling de toelating tot de beste universi teit ontzeggen. Als hij of zij maar de toelatingsexamens doorkomt en als vader en moeder maar het geld op tafel leggen. Volgens drs. Stumpel groeien de Japanse kinderen in een stimule rend intellectueel milieu op. "Spe lenderwijs leren ze lezen en schrij ven. Eenmaal op school ondergaan ze een streng leerregime. Daar naast gaan ze buiten school om ook nog naar speciale leerclubs, Engel se conversatie, en doen ze aan sport. Het belang van presteren is zeer groot. Drijvende kracht daar achter zijn de ouders die tot het doen van enorme financiële offers bereid zijn. Het collegegeld is in vergelijking met dat van Neder land zeer hoog: duizenden guldens per jaar." Als de toelatingsexamens voor de universiteit zijn doorstaan, be gint de Japanse student pas te le ven. Stumpel: "Dan is de examen- hel voorbij en kan de student op zijn gemak de universiteit doorlo pen. Er wordt gemiddeld meer ge luierd dan op onze universiteit; dan is er eindelijk tijd om na te den ken, iets wat de Japanse student voorheen nooit heeft kunnen doen." "'De voordelen van het Japanse onderwijssysteem", zegt drs. Stumpel, "zijn dat de meeste afge studeerden een baan vinden. De studenten op de beste universitei ten hoeven zeker niet lang te zoe ken, de werkgevers komen zelf naar de besten van de universiteit toe." Een ander voordeel is volgens drs. Stumpel dat er weinig verschil bestaat "tussen hand- en hoofdar beid". Iedereen eet in dezelfde kan tine - er heerst weinig onderscheid in witte boorden en arbeiders. Het onderwijsniveau in Japan is zeer hoog. Analfabetisme komt praktisch niet voor. Gemiddeld leest de Japanner zeer veel tijd schriften, kranten en boeken. "Ik verbaasde mij in het begin over de clochards die in de vuilnisbakken op zoek waren naar kranten. Niet om zich daarmee een warme slaap plaats te verschaffen, maar om te lezen!", aldus drs. Stumpel. Nadelen zijn er echter ook. Stumpel: "Er heerst een soort ove- renthousiasme voor examens. De individuele interesse speelt nau welijks een rol en de huiswerkdruk leidt vaak tot 'psychische misvor ming'. Het gevolg daarvan is meer geweld op scholen, het pesten van bepaalde leerlingen die uit de boot vallen en zelfmoorden. De enorme nadruk op maatschappelijke ge lijkheid, wordt een soort gelijkheid tegen elke prijs. Zo dragen de meeste kinderen een schooluni form, en in extreme gevallen moe ten zij dezelfde haardracht en haar kleur hebben. Op veel scholen be staan er nog lijfstraffen, met alle excessen van dien." Het eind is voorlopig niet in zicht. De onderwijskoorts in Japan neemt bijvoorbeeld in Tokyo steeds absurdere vormen aan. Stu deren in die stad is een zeer kostba re geschiedenis en ouders en rege ring klagen geregeld over het on derwijssysteem. Een nieuw onder wijssysteem komt echter tot nu toe nog niet van de grond. Een veel ge bezigde term in Japan is dan ook: dit moet worden bestudeerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5