Rechters weigeren advieswerk justitie 'Kleur' topambtenaar: geen taboe Baalbergenfo) D66: in ambtelijke top teveel CDA'ers Middenkader politie slecht af Protest verbaast Korthals Altes Geschiet op automobilisten plaatst politie voor raadsels Geen terugzending naar onveilig oost-Suiiname Bora-Bora KATWIJK VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) is verbaasd over de opstelling van de Neder landse Vereniging voor Rechtspraak (de beroepsorganisatie voor rechters en leden van het Open baar Ministerie). De rechterlijke macht liet gisteren weten niet langer met de bewindsman te willen samenwerken, omdat deze tweehonderd formatieplaatsen bij de rechterlijke macht heeft geblok keerd. Tijdens een hoorzitting die giste ren door de Tweede Kamer werd gehouden zei de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, mr. F.C. Fliek, dat de rechterlijke macht zich in de toe komst alleen nog maar zal bezig houden met haar eigenlijke taken. Allerlei advies- en overlegtaken, zullen in de toekomst niet meer worden vervuld. Korthals Altes heeft de tweehon derd arbeidsplaatsen geblokkeerd, g,steren dat omdat hij het geld nodig heeft voor s?ueelsto automatisering en voor bijscholing van het personeel over het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Volgens Fliek moet maar worden afgezien invoering van hei dat wordt betaald door te korten op het personeel van de rechtbanken. Korthals Altes ontkent dat twee honderd formatieplaatsen voor de rechterlijke macht volgend jaar ko men te vervallen. De bewindsman zou eerder deze week in een over leg met de Vereniging hebben ver klaard een mogelijke budgetover schrijding voor de rechtshulp niet te compenseren door in het perso neelsbestand te snijden. NWR-voorzitter Fliek betoogde ooral een groot per soneelstekort bestaat bij de admi- n de rechtbanken. "Het weken duren, voordat v.«. eeP vonnis is uitgetikt", aldus tui,de Fliek. "De rechterlijke macht is BW, als met ruS tegen de muur gezet". In Culemborg plukten politie-agenten gisteren appels bij wijze van pro test tegen de bezuinigingsplannen van de ministers Van Dijk (gemeente politie) en korthals Altes (rijkspolitie). De agenten maakten daarmee dui delijk hoe ze zelf worden geplukt voelen door het kabinet. DEN HAAG (ANP) - De oververte genwoordiging van secretarissen- generaal van CDA-huize op de mi nisteries bevalt het D66-Kamerlid Kohnstamm niet. Hij wil in schrif telijke vragen van minister-presi dent Lubbers weten hoe de pre mier aankijkt tegen het feit dat het CDA absolute koploper is met ne gen van de dertien hoogste ambte naren op de departementen. De WD heeft er twee. de PvdA komt er met één (evenals D66) wel bij zonder bekaaid af. Lubbers heeft deze week bij de begrotingbehandeling van zijn Al gemene Zaken weliswaar te ken nen gegeven dat de politieke kleur van topambtenaren "een betrekke lijk licht element in de afweging rond personen is en dat de kwali teit eerst komt, dan een hele tijd niets, en dan de pluriformiteit", maar Kohnstamm meent dat dat 'lichte element' in de praktijk wel wat erg plezierig voor het CDA uit pakt. De kwestie van de politieke kleur van secretarissen-generaal werd onlangs aktueel door het ont slag van mr. Jacobs op Buitenland se Zaken als gevolg van de pas poortaffaire. De CDA'er Bot (zoon SOEST (ANP) - De schoten die de ze week op de Amersfoortseweg in Soesterberg op automobilisten werden gelost, zijn hoogstwaar schijnlijk afkomstig uit hetzelfde vuurwapen. Het recherchebij standsteam in deze zaak is tot deze conclusie gekomen na een vergelij king van de restanten van de ko gels. Ze neemt nu aan dat die ook van hetzelfde kaliber zijn. Maandagavond raakte de 24-jari- ge P. Troost uit Soesterberg door metaalsplinters uit een kogel zo ernstig in het hoofd gewond, dat hij de volgende dag overleed. Een an dere inwoner van Soest bleek maandagavond op ongeveer de zelfde plaats te zijn beschoten. Hij bleef ongedeerd. De publiciteit over deze zaak le verde een derde melding op van een man die eerst aan een opspat tende steen had gedacht, maar die bij nadere inspectie van zijn auto een kogelgat aantrof in het linker portier van zijn wagen. De politie vond ook restanten van een kogel. Achteraf blijkt de auto van deze man, waarin nog twee mensen za ten, het eerst te zijn beschoten. Hij reed in tegenstelling tot de twee an- Huurmoord De politie heeft een 32-jarige man uit Groesbeek opgepakt die ervan wordt verdacht opdracht aan twee Nijmegenaren te hebben ge- geven om zijn 30-jarige echtgenote te vermoorden. Ook de twee man nen zijn aangehouden. De bedoe ling was dat ze de vrouw zouden vermoorden en tevens een diefstal zouden plegen om het op een roof overval te laten lijken. De diefstal werd gepleegd en zette de politie op het spoor van de moordplan nen, die om nog onbekende reden niet werden uitgevoerd. Rost van Tonningen De weduwe Rost van Tonningen heeft het bezwaar tegen haar dag vaarding ingetrokken en daarmee is de weg vrij voor verdere strafver volging. Het openbaar ministerie in Arnhem besloot tot strafvervol ging van de weduwe wegens het in bezit hebben en verspreiden van anti-semitische lectuur. Gezien de overvolle agenda van de rechtbank is de kans erg klein dat de zaak nog dit jaar voorkomt. Mafia De politie van Amsterdam heeft deze week op Italiaans verzoek een 41-jarige man uit Rome aangehou den. Hij zou deel uitmaken van een mafia-organisatie. die veertien moorden zou hebben gepleegd. De man werd opgepakt toen hij een woning in Amsterdam verliet. Bij de huiszoeking die vervolgens werd uitgevoerd trof de politie val se identiteitsbewijzen en blanco paspoorten aan. Munten De 110 munten die Prinses Christina gisteren bij het veiling huis Christie's in Amsterdam heeft laten veilen, hebben 104.868 gul den opgebracht. Dat was iets meer dan verwacht. De meeste munten en penningen blijven in Neder land. De veiling werd bezocht door zestig belangstellenden, wat vol gens Christie's veel is voor een muntenveiling. Natuurgebieden De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels vreest een uitverkoop van natuurgebie den, nu Staatsbosbeheer een con tract wil afsluiten met de Stichting Behoud Natuur- en Leefmilieu (SBHL). De vereniging vindt dat het beheer in handen van Staats bosbeheer moet blijven. Volgens de vogelbescherming wil Staats bosbeheer natuurgebieden van de hand doen omdat er te weinig over heidsgeld is om de natuurterreinen goed te beheren. dere wagens in de richting Utrecht en de schietpartij speelde zich en kele klimoters dichter bij Amers- verstaan gekregen, het staat zelfs Korthals Altes bestrijdt dat in 1989 een bezuiniging plaatsvindt. Hij wijst erop dat voor automatise ring dertig miljoen gulden beschik baar komt. Het aantal formatie plaatsen stijgt van 6541,5 naar 6617, zo betoogt de minister. De NVVK verklaarde vanoch tend bij monde van woordvoerder Holthuis voor het eerst te horen van een uitbreiding van het aantal formatieplaatsen. "Wij hebben te i brief het ministerie Van de dader heeft de politie nog formuleerd, dat vanwege financié- geen spoor gevonden. Er is ook nog le problemen in het personeelsbe- een melding uit Maartensdijk, stand zal worden gesneden. We zijn de politie is er niet tuigd dat er in dit geval geschoten is. Mocht dat toch het geval blijken, dan-is er volgens haar geen ver band met de zaak Soesterberg. het wel met de minister i geld moet worden uitgetrokken voor automatisering. Maar het is niet juist dat geld bij het personeel te halen", aldus de woordvoerder. De veranderingen bij de politie komen op een ongelukkig mo ment. De negatieve aspecten aan structuurwijzigingen (banenver lies, onzekere toekomst en vrees voor aantasting van koopkracht) worden versterkt door factoren van buitenaf. Zoals de door de overheid opgelegde bezuinigingen en automatisering, de toename van de werkdruk door de stijging van criminaliteit, andere opvattingen over het gezag en een veranderde samenstelling van de bevolking door de komst van migranten. Gemangeld Het middenkader heeft het daar 't moeilijkst mee. Adjudanten en brigadiers klagen over onduidelijk beleid van het hogere manage ment. Tegelijkertijd worden ze ge confronteerd met mondiger onder geschikten. Het middenkader voelt zich gemangeld tussen baas en personeel. Volgens prof. De Wolff, hoogle raar arbeid en organisatie aan de universiteit van Nijmegen, krijgt ZUTPHEN (GPD) - Het middenka der bij de politie - de brigadiers en adjudanten die leiding geven aan (hoofd)agenten - is zeer ontevre den. Ze klagen over hun loon, over een te hoge werkdruk en over de beperkte loopbaanmogelijkheden van hun ondergeschikten. Dat blijkt uit een onderzoek on der 240 brigadiers en adjudanten. De resultaten werden gisteren tij dens een congres aan de Kader- school voor de Gemeentepolitie in Zutphen bekendgemaakt. De problemen bij de politie zijn bijzonder groot. In alle geledingen doemen moeilijkheden op. Er is niet alleen verzet tegen de plannen van minister Van Dijk van binnen landse zaken om 3000 banen te schrappen en de salarissen te be vriezen, ook intern kampt de poli tie met de gevolgen van een te snel doorgevoerde reorganisatie. Voor veel politiemensen zijn de verande ringen niet meer bij te benen. Zij lijden aan onzekerheid en spannin gen, belanden in de ziektewet of worden definitief afgekeurd. Volgens onderzoeker Verbaan, werkzaam bij Philips, hebben dit soort problemen zich in het verle den ook in zijn eigen concern voor gedaan. "In het begin van de jaren zeventig voltrok zich in de bedrij ven een democratiseringsproces. Ondergeschikten kregen inspraak, ondernemingsraden werden opge richt. De medewerkers werden mondiger. Het middenkader was dat niet gewend, kon daar niet mee omgaan. Zeker niet bij Philips, ENSCHEDE (ANP) - Uit het Rijksmuseum Twenthe in Enschede is waar een paternalistische stijl van woensdag op klaarlichte dag een schilderij met een waarde van 350.000 leidinggeven gewoon was". gulden gestolen. Het gaat om een paneel van een landschap met schuur en Voor de politie geldt hetzelfde, hooiberg van Jan van Gooyen. Het dateert uit 1628 en meet 22,5 cm bij 34 hoewel de veranderingen daar pas cm- nu op gang komen. "De politie De diefstal van het schilderij heeft woensdag tussen 10.00 uur en 11.30 heeft de jaren zestig nooit meege- uur plaatsgevonden, zo is uit het onderzoek van de politie gebleken. Het maakt. Die beginnen nu pas", vatte kostbare paneeltje was eenvoudig van de wand te halen en mee te nemen een congresdeelnemer de p'roble- omdat het niet tegen inbraak was beveiligd. men samen. De politiestructuur is In de tijd dat het kunstwerk verdween werd er in het museum gesurveil- inderdaad nog geschoeid op de leerdmaar de suppoosten hebben niets opgemerkt. Een vrouw van 55 tot leest, die vlak na de oorlog opgeld 60 jaar. die in deze anderhalf uur het museum bezocht, wordt verdacht deed'. Er heerst nog altijd een strak- van de diefstal. Zij had een grote boodschappentas bij zich. ke gezagsverhouding. Promoties Het ministerie van WVC laat weten dat juist vorige week 150.000 gulden worden niet op grond van presta- beschikbaar is gesteld voor een betere beveiliging van het museum in En- ties toegekend, maar op grond van schede. anciënniteit. DEN HAAG (GPD) - In Neder land verblijvende Surinamers zon der verblijfsvergunning hoeven niet bang te zijn naar Oost-Surina- me teruggezonden te worden zo lang dat gebied onveilig is. Premier Lubbers, optredend als minister van buitenlandse zaken ad interim, heeft dat gisteren in de Tweede Ka mer verklaard. Lubbers moest in de Kamer ver schijnen omdat staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) woens dag weigerde in te gaan op de situa tie in Oost-Suriname. Zij vond dat te veel op het terrein van de minis ter van buitenlandse zaken liggen. Kamervoorzitter Dolman brak van de oud-minister zonder porte feuille van wat later ontwikkelings samenwerking werd) is aangewe zen als opvolger van de partijloze Jacobs. Eerder moest ^de VVD'er Scholten op Onderwijs het veld ruimen wegens het debacle van de studiefinanciering en zag zijn plaats ingenomen door de CDA'er De Haan. Na Hoekstra (AZ). De Man (de fensie), Rutten (EZ), Michiels van Kessenich (financiën). Van Dinther (justitie), Lemstra (VROM) en De Boer (WVC) kwam het CDA daarmee op negen mensen als top ambtenaar. De VVD heeft Van Aartsen (binnenlandse zaken) en Den Besten (verkeer en water staat), de PvdA Miedema op socia le zaken en werkgelegenheid en D66 Joustra op landbouw en visse rij. Brigadier Idem tussen baas en ondergeschikte het middenkader onvoldoende steun van de chef. "Ze vinden dat ze minder op hun baas kunnen re kenen, minder worden gewaar deerd en te weinig feedback krij gen. Dat leidt op korte termijn tot spanningen en angsten en op lange termijn tot grote gezondheidspro blemen, een verminderde inzet en een verminderde betrokkenheid bij het werk". De frustratie van adjudanten en brigadiers blijkt ook uit de ge maakte opmerkingen tijdens het onderzoek. "Van beleid bij de poli tie is geen sprake. Wij moeten steeds reageren op mensen die kre ten slaken", zegt een van de onder vraagden. Een ander merkt op: „Wij vergaderen om het vergade ren. Uitgebreide notulen zijn het gevolg en bij de volgende vergade ring bespreken we uitgebreid de notulen van de vorige vergade ring". En: „Het is om te huilen. De verloedering van de samenleving neemt toe en wij, de politie, zijn een duur betaalde toneelvereniging ge worden". DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Hans Alders onthulde de ze week dat hij regelmatig door mi nisters wordt gebeld met de vraag of hij nog kandidaten weet voor ho ge ambtelijke functies. Dat gebeur de tijdens een debatje over de be groting van Algemene Zaken, het departementje van premier Lub bers. door Henri Kruithof Dat bij de benoeming van hoge ambtenaren (directeuren-generaal en secretarissen-generaal) de poli tieke kleur van de kandidaten een rol speelt, is een publiek geheim. Officieel gaat het alleen maar om de kwaliteit van de betrokkene, maar in de praktijk is dat wel an ders. Als de fractiesecretaris van de PvdA regelmatig verzoeken krijgt om kandidatenlijstjes op te stellen, zal dat met de andere fractiesecre tarissen zeker niet anders zijn. Premier Lubbers reageerde nogal krampachtig op de vragen uit de Tweede Kamer over het be noemingsbeleid. Eigenlijk wilde hij er maar nauwelijks op ingaan, alsof het hier om een regelrecht po-' litiek taboe ging. Maar is het zo ver keerd om openlijk over de politie ke kleur van ambtenaren te praten, zo vroegen enkele kamerleden zich af. In ons land is het zo geregeld, dat ambtenaren voor onbeperkte tijd worden benoemd. Bewindslieden komen en gaan, afhankelijk van de politieke situatie. Ministers heb ben een zekere invloed op de be noeming van de staatssecretaris. Maar zij moeten werken met de ambtenaren die zij op het departe ment aantreffen, of dat nu de secre taresse is of de hoogste ambtenaar, de secretaris-generaal. Adviseurs In het verleden (tijdens het kabi net-Den Uyl) is het wel gebeurd dat bewindslieden politieke adviseurs meebrachten. Zo benoemde Den Uyl zelf de journalisten Willem Breedveld en Henk Beerenboom als zijn 'oog en oor'. Zij hadden vooral tot taak te signaleren wat zich in de politiek afspeelde en Den Uyl daarvan onverwijld op de hoogte te brengen. Met Den Uyl verdwenen deze beide journalisten weer uit de ambtelijke wereld. Na het kabinet-Den Uyl zijn der gelijke benoemingen nauwelijks meer voorgekomen. Weliswaar hebben minister Deetman en zijn collega Van den Broek nog 'per soonlijk assistenten' die afkomstig zijn uit de ambtelijke staf van de CDA-fractie, maar dezen hebben in de hiërarchie van het departement geen zeggenschap. Wel hebben zij meer of minder invloed op het be leid. Bij de benoeming van de echte topambtenaren ligt dat wat anders. Als op een departement een nieu we directeur-generaal moet wor den benoemd, wordt vaak gekeken hoe de politieke kleur is van de an dere topambtenaren. Geen enkele minister wil alleen maar topambte naren die van zijn eigen politieke overtuiging zijn. Niet alleen zouden zij op die ma nier de hoon en ernstige kritiek van het parlement over zich heen ha len, ook inhoudelijk hebben be windslieden geen baat bij alleen maar geestverwanten in de ambte lijke top. Het is voor ministers van groot belang om ook te weten wat er in andere politieke groeperingen dan de eigen leeft, op het beleids terrein waarvoor zij verantwoorde lijk zijn. Krampachtig Daarom is het helemaal niet vreemd dat bij dergelijke benoe mingen naar de politieke kleur wordt gekeken. Het is dan ook wat merkwaardig dat Lubbers zo krampachtig reageerde, toen ka merleden deze week eens met de premier wilden praten over politie ke benoemingen op de departe menten. Vermoedelijk was Lubbers' te rughoudendheid ingegeven door de vrees dat de kamer criteria wil de voor de benoeming van topamb tenaren. Die vrees is overigens niet terecht. Van links tot rechts zijn de politieke partijen het er over eens dat we niet naar Belgische toestan den toe moeten, waar met het ko men en gaan van ministers, ook de hele ambtelijke top van de de- partemten wordt vervangen. Daar zijn de topambtenaren halve politi ci, die in elk geval van dezelfde kleur moeten zijn als de minister. Het feit dat het korps van secre tarissen-generaal (de ambtelijke 'bazen' van de departementen) voor het overgrote deel uit mensen van CDA-huize bestaat, zit de PvdA weliswaar niet lekker, maar men zal zich er wel voor hoeden daar kritiek op te leveren. Ook de grootste oppositiepartij vindt dat kwaliteit bij de benoeming voorop moet staan. Er moet alleen voor worden gezorgd dat alle topambte naren samen een zekere afspiege ling van het politieke spectrum vormen. Garantie Daarvoor moeten vooral geen re gels worden opgesteld. De huidige praktijk levert eigenlijk nauwelijks reden voor bezorgdheid op. Het feit dat benoemingen van topamb tenaren kabinetsbeslissingen zijn, geeft in het algemeen al voldoende garantie dat ministers niet in de verleiding komen teveel geestver wanten binnen hun departemen ten te halen. En als het dan nog mis gaat. is de Tweede Kamer er altijd zelf nog bij en kan zij het kabinet tot de orde roepen. Reden voor krampachtigheid, zoals de minis ter-president deze week ten toon spreidde, is er dus allerminst. daarop het debat af om de premier als waarnemend bewindsman op buitenlandse zaken naar de Kamer te noden. Minister Van den Broek verblijft momenteel in Nieuwzee- land. Lubbers zei de situatie in Surina me bevredigend te achten. De rege ring heeft vertrouwen in de Suri naamse burgerregering. Sinds be gin dit jaar zijn geen meldingen meer gedaan van schendingen van de mensenrechten. Ook in Oost- Suriname, waar de groep-Bruns- wijk actief is, zijn de laatste tijd geen gevechtshandelingen meer voorgekomen, zo verklaarde de premier. Met Lubbers onderstreepte staatssecretaris Korte-van Hemel nog eens dat uitzetting van vroeger gedoogde Surinamers alleen ge beurt nadat is vastgesteld dat zij in Suriname geen gevaar hebben te duchten. Korte-van Hemel zei ver der 'gelukkig' te zijn met het debat. Faber wil 'niet gekoppeld aan Sma]lenbroek, DEN HAAG (GPD/ANP) - Bur gemeester Sytze Faber van Hoogeveen heeft minister Van Dijk (binnenlandse zaken) ge vraagd bij de beoordeling van de nachtelijke affaire in Zwolle "te ontkoppelen" van die van zijn collega Smallenbroek van Smal- lingerland. Beide burgemeesters raakten in opspraak toen zij het tijdens een avondje uit aan de stok kregen met een stel jongelui aan wie zij de weg naar een bor deel zouden hebben gevraagd. Volgens Fabers advocaat J. Anker is het "niet reëel" om de rol die beide burgemeesters in deze zaak speelden over één kam te scheren. Faber is volgens zijn raadsman niet rechtstreeks bij de vechtpartij betrokken ge weest. Hij zegt zelf een "sussen de rol" te hebben gespeeld. Ook de verhouding van Faber en Smallenbroek met hun gemeen teraad is geheel verschillend, al dus Anker. Hij wijst erop dat de raad van Smallingerland het vertrouwen in zijn burgemester heeft opge zegd. Volgens hem gebeurde dat niet zozeer vanwege de affaire Zwolle, maar omdat het gedrag van Smallenbroek de gemeente al vaker in opspraak heeft ge bracht. De gemeenteraad van Hoogeveen heeft Faber tot dus ver niet laten vallen. Minister Van Dijk zal waar schijnlijk begin volgende week een besluit nemen in de burge meestersaffaire. Hij doet dat me de aan de hand naar een onder zoek dat de rijksrecherche heeft ingesteld naar de gebeurtenissen in Zwolle. Smallenbroek is sinds de raad het vetrouwen in hem opzegde met ziekteverlof. Faber blijft ge woon zijn werk doen. Overigens wil mr. Anker wil ook tot op de bodem uitgezocht zien of het bericht over de ruzie die zijn cliënt Faber met een taxi chauffeur in Den Haag zou heb ben gehad afkomstig is van de politie in de Hofstad. Maandag onthulde De Telegraaf dat Faber in 1985 ruzie zou hebben gehad met een taxichauffeur over de ritprijs. Faber zou in de taxi in gezelschap zijn geweest van een prostituée. Het ochtendblad zegt zich te baseren op uitlatingen van een of meer leden van het Haagse politiekorps. Faber heeft intussen laten we ten wel ooit ruzie over de ritprijs met de taxichauffeur te hebben gehad, maar die zou zich voor 1985 hebben afgespeeld. Hij ont kent dat hij in gezelschap was van een prostituée. ADVERTENTIE DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX KATWIJK - AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3