'Als er maar geen geld of alcohol aan te pas komt' Uitzonderlijke machtspositie voor kleine partijen in Israël Reportage Verplicht Idussen in opmars als 'alternatieve straf Hoofdstraatkerk Leiderdorp op 4 november weer open PAGINA 2 VRIJDAG 21 OKTOBER 198(. ASSEN - Ze helpen vrijwilligers bij het leggen van de nieuwe vloer in het clubhuis. Pluizen op zater dag de boekhouding voor een stichting uit. Werken voor de plant soenendienst. in het dierenasiel, kinderboerderijen en musea. Staan in de keuken van een ziekenhuis. Helpen een paar uur per dag een re validerende weer te lopen. Vaak in de weekeinden of in hun vrije tijd als ze overdag gewoon werk heb ben. Ze zijn 'gestraft met onbetaal de arbeid ten algemenen nutte', hen opgelegd door de rechter, in plaats van een korte gevangenis straf. door Inge Crul/ANP De alternatieve sanctie is in al zijn vormen al bijna niet meer uit ons strafrecht weg te denken sinds de eerste experimenten in 1981. In 1986 werden 1500 alternatieve sancties opgelegd aan jongeren, in 1987 waren dat er 1900. Justitie re kende op 3800 dienstverleningen voor volwassenen in 1987. Het wer den er meer dan 4000 en de ver wachting is dat het aantal in 1990 zal stijgen tot 5000 per jaar. Alleen een wettelijk jasje ont brak er nog aan. maar daar wordt aan gewerkt: het wetsontwerp met een regeling voor volwassenen ligt bij de Tweede kamer, dat voor jon geren is voor advies naar de Raad van State gestuurd. Wanprestatie Mevrouw E. Bonnema werkt bij het bureau dienstverlening van de reclassering in Assen. Ze be schouwt alternatieve straf als "een tegenprestatie voor een wanpresta tie". In haar werk heeft ze alleen met de volwassen kortgestraften te maken. De rechter legt dan in plaats van een korte vrijheidsstraf een aantal uren dienstverlening op. Bij de jongeren zijn strafrechte lijk meer mogelijkheden voorhan den dan alleen dienstverlening: training sociale vaardigheid, leer projecten. herstel van de aange richte schade. Bovendien is bij hen. de dienstverlening niet verbonden aan de onvoorwaardelijke vrij heidstraf maar kan bij voorbeeld ook in plaats van geldboetes wor den opgelegd. Het gaat bij de alternatieve straf fen vaak om eenvoudig 'doe-werk', de dienstverlening duurt te kort om iemand iets volledig onder de knie te laten krijgen. Bonnema: "In principe kan alle werk. als er maar geen geld en alco hol bij betrokken is. Dus je zet ie mand niet achter de bar van een voetbalkantine, maar hij kan wel helpen de kleedkamers schoon te maken. Sommige plaatsen zijn ook maar eenmalig. De restauratie van een kerkje hier in Klazienaveen bij voorbeeld, daar heeft een dienst verlener de vrijwilligers uit de buurt mee geholpen. En bij andere projecten kun je ook niet steeds met dienstverleners aankloppen. Je moet een plekje hebben temid den van de stroom aan vrijwilli gers". Begeleiding Een relatie tot het slachtoffer of het gepleegde delict staat niet voorop. Bonnema: "Ik vraag me af of je het slachtoffer ermee helpt. In ieder geval moet je dan voor veel meer begeleiding zorgen. En een relatie met het delict, nou, ik ben een keer naar een tehuis met ver keersslachtoffers gegaan met een voorstel en daar peinsde men er In Assen werden woensdag vier jongens veroordeeld wegens dienstverlening wegens zware mishandeling van een homofiele man. Het slachtoffer zocht op 13 augustus in een bar in Ruinen con tact met de jongens. Zij waren hiervan niet gediend, achtervolg den hem toen hij de bar verliet en mishandelden de man. die nog tevergeefs probeerde zich in een tuin te verstoppen. Daarna lieten zij het siachtoffer zwaargewond en bewusteloos achter. De jongste verdachte, zestien jaar oud, kreeg veertig uur dienst verlening opgelegd. Twee zeventienjarige verdachten werden veroordeeld tot 150 uur dienstverlening en één maand voorwaar delijk in een tuchtschool, terwijl de oudste <19) van het viertal ook 150 uur dienstverlening kreeg opgelegd en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De tendens tot meer alternatieve straffen voor zowel jongeren als ouderen is overal in het land zichtbaar, maar het noorden des lands springt er uit met een kwart van het aantal dienstverlenin gen. Opvallend in het kleine arrondissement Assen is dat meer dan de helft van de korte straffen (minder dan zes maanden) wordt om gezet wordt in een dienstverlening. niet over dienstverleners aan het werk te laten gaan". Dienstverlening als straf komt tegemoet aan de bezwaren die er zijn tegen gevangenisstraf. Het ne gatieve van het isolement van de celstraf waarbij iemands baan en relatie ook nog gevaar lopen, wordt vervangen door het positieve van dienstverlening. Dat vraagt overi gens wel wat van de mensen aan in zet, opoffering van vrije tijd en ook incasseringsvermogen. Daartegen over staan dan voor degene die zijn werk als meer dan plichtmatig op vat waardering, gevoel van verant woordelijkheid en de kans normaal in de samenleving te functioneren. Wat dat laatste betreft: echt mak kelijk is het niet om als dienstverle ner voor het eerst je gezicht te laten zien op de plek waar je gaat wer ken. Je bent in je eentje en je weet immers al dat ze "op de hoogte zijn". Daarover wordt niet geheim zinnig gedaan, dat houd je toch niet tegen, zegt Bonnema. Alleen het delict blijft geheim, tenzij de be trokkene zelf verkiest dat aan de grote klok te hangen. Begrip Bonnema staat, vertelt ze, steeds weer versteld over het begrip dat de mensen en de betrokken (altijd niet-commerciële) instellingen to nen voor de opvang van de dienst verleners. "Bijna niemand weigert om principiële redenen". In princi pe zijn geen delicten uitgezonderd van de regeling. Wel heeft men op vele projecten moeite met drugs verslaafden. omdat die het er toch te vaak bij laten zitten. In Gronin gen overigens, zette men speciaal voor deze groep wel een (collectief) project op. De soort delicten zal per regio verschillen. Zo zijn in Assen drie hoofdgroepen te onderscheiden: rijden onder invloed, vermogens- Een alternatieve straf ligt vooral voor de hand bij vandalismemaar wordt ook bij andere misdrijven steeds vaker opgelegd. Straf en delict hoe ven overigens geenszins met elkaar in verband te staan. (foto anpi delicten (inbraken, diefstallen, et cetera) en steunfraude. Een kleine groep plegers van geweldsmisdrij ven en zedendelicten - zoals de vier jongens uit Ruinen - blijkt moeilijk te plaatsen. Je moet. vindt Bonnema, het pu bliek het ook niet afkerig maken van alternatieve sancties door het houden van overlevingstochten en dergelijke. "Nog even afgezien van mijn twijfels aan het effect, dit is zoiets anders dan gevangenisstraf, dan krijg je reacties als 'mijn zoon loopt wél in het gareel en die zou ook wel 'ns prettig een weekeindje naar de Ardennen willen'! Dat kan je schouderophalend afdoen, maar je moet er wel rekening mee hou den". Belediging De dienstverlening als straf ver eist, zegt ze, een andere manier van denken. Natuurlijk kent ze de reac ties van mensen die roepen: is dat nou straf! "Er zit een strafelement in ja, maar dat zit vooral in het feit dat de meesten het naast hun ge wone werk moeten doen en dat is zwaar en vermoeiend. Het werk is geen straf, al kan iemand dat mis schien wel zó vervelend vinden dat het letterlijk een straf wordt". De samenleving reageert milder dan men denkt. "Ik hoor echt heel veel in de projecten dat men gevan genisstraf zo slecht vindt. De men sen roepen niet om zware straffen, ze hebben behoefte aan een conse quent optreden van de overheid. Een sepot (het afzien van gerechte lijke stappen) vindt men maar raar. Dat voelt men bijna als een beledi ging. Dan krijg je die reacties van 'ik parkeer m'n auto fout en krijg een douw en die lui daar maken niet eens proces-verbaal meer te gen me op'. Kreten als 'geef ze maar tien jaar', of 'iedereen tegen de muur', nee hoor, dat hoor ik niet". De dienstverlening vraagt ook een andere manier van denken bij rechters en officieren van justitie. "Hier in Assen is een dienstverle ningsofficier met wie regelmatig overleg is. En dat loopt goed. Maar ik hoor wel geluiden van elders dat men zich daar afvraagt of het straf karakter wel tot zijn recht komt. Of dat wel serieus wordt genomen en of men er niet te luchtig mee om gaat. Tja, voor justitie is het ook wennen, ze hebben die 'straf in fei te uit handen gegeven". Mislukkingen Natuurlijk gaat het ook wel eens mis met een dienstverlener. Het percentage 'mislukkingen' is onge veer 15 procent. De dienstverleners die zich niet aan de strenge regels houden, kunnen kennis maken met de bekende stok achter de deur: de rechter kan de vrijheids straf alsnog opleggen. Moeilijk vindt Bonnema de situ atie waarin iemand zich tijdens het project weer aan een strafbaar feit schuldig maakt. "Ondanks dat er dan nog geen rechter aan te pas is gekomen vind ik dat zo iemand dan weg moet uit het project". Uit een vergelijkend onderzoek in 1986 blijkt overigens dat vooral de voor malige plegers van vermogensde licten na hun dienstverlening min der "op herhaling gingen". Ver- keerszondaars (vooral de onder-in vloed-rijders) gingen even vaak weer in de fout. De vraag is of de alternatieve straf enig soelaas kan betekenen voor het celtekort. De reclassering zinspeelde daar al enkele keren op. Bonnema gelooft er niet zo in. 'De gevangenissen zitten toch juist ver stopt door de vele langgestraften. En wij hebben met kortgestraften te maken'. Al dertig jaar discussies over wijziging kiesstelsel fel hoger dan in ons land. Dat komt doordat in Israël de nadelen van het systeem duidelijker op de voor grond treden. Van de dertien par tijen in de huidige Knesset zijn er maar twee groot. De rest heeft hooguit een handjevol zetels. Mid delgrote partijen ontbreken. Omdat Likud noch Arbeiders partij er ooit in is geslaagd een meerderheid van de 120 zetels te bezetten, is er sprake van een uit zonderlijke machtspositie van de kleine politieke partijen. Politieke chantage is aan de orde van de dag. Zelfs in de afgelopen vier jaar, toen de Likud samen met de socialisten een regering van na tionale eenheid vormde, speelden de kleine partijen een grote rol. Shamir en Peres deden er van alles aan om vooral de religieuze groe pen niet tegen zich in het harnas te jagen, met het oog op eventuele toekomstige samenwerking. Al meer dan dertig jaar wordt er in Israël gesproken over een wijzi ging van het kiesstelsel. In het be gin van de jaren vijftig had David Ben-Gurion al zoveel problemen met religieuze groepen dat hij voorstelde over te gaan op het Brit se districtenstelsel, dat sterk in het voordeel werkt van grote partijen. Israëlische voorstanders van dit systeem, vooral als ze oorspronke lijk uit Angelsaksische landen ko men, zijn van mening dat het huidi ge stelsel politici oplevert met wei nig verantwoordelijkheidsgevoel jegens de kiezer. Het gebrek aan een band tussen kiezer en gekoze ne wordt nog versterkt doordat Is raëli's moeten stemmen op lijsten en niet op personen. Een verschil met Nederland, waar het systeem de mogelijkheid biedt een voor keursstem uit te brengen. Kiesdistricten Volgens opinie-onderzoeken wil een ruime meerderheid van de Is raëlische bevolking een wijziging van het kiesstelsel. Veel kiezers zien er een middel in tegen alle kwalen, maar het is de vraag of het in het leven roepen van 120 kiesdis tricten een eind zou maken aan de onevenredig grote macht van reli gieuze groepen. Kiezers van de Likud en de Ar beiderspartij wonen tamelijk ge lijkmatig verspreid over het land Peres (foto af» en hetzelfde geldt, zij het in iets mindere mate, voor de aanhang van de religieuze partijen. Dat be tekent dat de religieuzen binnen de meeste districten de balans naar de ene of de andere grote partij kun nen doen doorslaan. Dus zal zowel de kandidaat van de Likud als die van de Arbeiderspartij de religieu ze kiezer van alles in het vooruit zicht stellen om zijn stem te win- Als er ooit een wijziging tot stand komt, dan maakt een voorstel van minister van economische zaken Gad Yacobi (Arbeiderspartij) de meeste kans. Zijn plan voorziet in een combinatie van evenredige vertegenwoordiging en districten systeem. Een meerderheid van de Knesset zou worden gekozen in districten, een minderheid via het oude stelsel. Yacobi wil de distric ten zo groot maken, dat ze ieder vijf afgevaardigden naar het parlement kunnen sturen. Maar op die manier gaan de districten natuurlijk wel fungeren als een kleine afspiege ling van het huidige landelijke stel sel van evenredige vertegenwoor diging. Hoe het ook zij, op 1 november kiezea de Israëlische kiezers de Knesset volgens het oude stelsel. Dat wil dus zeggen dat opnieuw de Likud noch de Arbeiderspartij een meerderheid zullen behalen. De onevenredige macht van de kleine partijen, overigens niet alleen de religieuze, zal blijven bestaan en hun aantal zal eerder toenemen dan verminderen. Iedere Israeli die een paar duizend shekels als garantiebedrag stort en een lijst met 1500 handtekeningen aan de Kiesraad overhandigt, kan daarmee zijn kandidatuur voor het parlement (de Knesset) stellen. Al tijd prijs. Is het niet het jaarsalaris als parlementslid, dan toch in ieder geval tien minuten zendtijd op de televisie, voldoende publicitaire bevrediging voor het gros van de nieuwbakken lijsttrekkers. door Ad Bloemendaal In de lopende verkiezingscam pagne bestaan er speciale lijsten voor bijvoorbeeld bejaarden, sol daten met groot verlof en Jemeniti- sche immigranten. Verder wacht het volk van Israel met ongeduld op het eerste televisie-optreden van een kandidaat die 'goede om gangsvormen' als politiek pro gramma propageert. Nederlanders moet dit ver trouwd in de oren klinken. Ons ver kiezingssysteem, dat als twee druppels water op het Israëlische lijkt, biedt immers eveneens onge kende publicitaire mogelijkheden aan eenzame strijders tegen honde- poep. Het systeem van evenredige ver tegenwoordiging heeft in Israël, net als in Nederland, zijn voor- en tegenstanders. Maar het percenta ge tegenstanders is er zonder twij- In een verklaring met het oog op de vergadering van de Nucle ar Planning Group van de NAVO, volgende week in Den Haag, toont de Raad van Kerken in Nederland bezorgdheid over de plannen om de kernwapens in Westeuropa te moderniseren. De raad vreest, dat hierdoor de voortgang van de besprekingen over ontwapening tussen Oost en West wordt belast. Modernise ring van de nucleaire wapens zou in de jaren 90 moeten gebeuren. Het betekent, volgens de Raad van Kerken, verdere integratie van de nucleaire bewapening in het defensiesysteem en dus ver laging van de atoomdrempel bij gewapende conflicten Onver minderd wordt vertrouwd op het verzekeren van de veiligheid met kernwapens. De raad herhaalt zijn uitspraken van 1978 en 1984 tegen 'iedere voortgaande ont wikkeling en uitbouw van de kernbewapening'. Namens de lid-kerken hoopt de raad dat het INF-akkoord van december 1987 geen incident is, maar een keerpunt in de interna tionale verhoudingen en de wa penwedloop. Hij is zeer ingeno men met de vredesbesprekingen tot oplossing van tal van 'regio nale' conflicten. De Raad van Kerken waarschuwt voor "alles wat deze positieve ontwikkelin gen kan schaden". Moslims en hindu's. De rooms-katholieke ontwikke lingsorganisatie 'Cebemo' (Oegstgeest) gaat hindu's en moslims in ons land nauwer be trekken bij de ontwikkelingssa menwerking. Per 1 november komt er een secretariaat dat de behandeling coördineert van projekt-aanvragen van moslim- en hindu-organisaties in ontwik kelingslanden, en moslims en hindu's in Nederland bij de be oordeling kan betrekken. 'Cebemo' voldoet daarmee aan een wens van de 700.000 moslims en hindu's hier. Zij onderhouden vaak intensieve contacten met gelijkgezinden in ontwikkelings landen, maar zijn in het ontwik kelingswerk in ons land nauwe lijks vertegenwoordigd. Het Haagse gemeenteraadslid Dowlatram Ramlal (37) is be noemd tot hoofd van het secreta riaat. Hij is Surinamer van ge boorte, voltooide in 1976 zijn stu die psychologie in Leiden en was consulent voor samenlevingsop bouw in Utrecht en directeur van de Stichting voor Surinamers in Den Haag voordat hij coördina tor werd bij de Haagse stichting Basisvoorzieningen Drugshulp verlening. Sinds 1982 is Ramlal voor het CDA lid van de Haagse gemeenteraad. Dat blijft hij. Benoeming. De Generale Diakonale Raad van de Her vormde Kerk heeft een nieuwe stafmedewerker benoemd: ds. H. A. Moolenaar (44) uit Zoeter- meer. Zijn taak is het adviseren en begeleiden bij werelddiako- nale activiteiten van diakonieën en werkgroepen in plaatselijke gemeenten. Ook de toerusting zal onder zijn verantwoordelijk heid vallen. Ds. Moolenaar komt uit het on derwijs, eerst bij het basisonder wijs, later als leraar godsdienst en maatschappijleer en dekaan bij de havo- en vwo-afdeling van een scholengemeenschap. Hij studeerde theologie aan de Utrechtse universiteit, de zoge naamde zaterdag-opleiding. Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot vicaris te Lelystad (hervormd en gerefor meerd) mevrouw J. van Marion Leiden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepbaar per 1 no vember R. Th. Pos (laatstelijk zendingspredikant) Bunschoten. Nederlands Gereformeerde Kerken: benoemd tot hulpdie naar te Rotterdam-Overschie (deelwerk) M. Janssens Alphen aan den Rijn, die deze benoe ming heeft aangenomen en ook predikant in Alphen blijft. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Apeldoorn J. J. van Eckeveld Zeist, voor Vlaar- dingen J. Kareis Rijssen. Tv-dienst Zoeterwoude. De IKON-te- levisie zal op zaterdag 24 decem ber de kerstnachtdienst recht streeks uitzenden uit de her vormde Dorpskerk in Zoeter woude. Voorganger zal zijn pro fessor dr. F. O. van Gennep, ker kelijk hoogleraar in Leiden. De dienst - met medewerking van blazers, blokfluitgroep en koor begint om 11 uur. Leiden-Leiderdorp. De Hoofdstraatkerk in Leiderdorp gaat vrijdag 4 november weer open. Dan zal de gereformeerde gemeente van Leiden, die haar kerk aan de Nieuwe Rijn heeft verkocht aan de projekt- en bouwmaatschappij 'Erica', het kerkgebouw officieel in gebruik nemen. De laatste maanden is hard gewerkt, ook door eigen le den, om de kerk en het vereni gingsgebouw 'Irene' waar nodig te herstellen en geschikt te ma ken voor het eigen kerkewerk. De openingsdienst is om half 8. De plaatselijke predikant R. Boogaard hoopt daarin voor te gaan. Na de dienst kunnen ook anderen het vernieuwde interi eur bekijken. De zondag na de in gebruikneming, 6 november, zijn de eerste gewone diensten en op woensdag 9 november worden twee diensten (half 3 en half 8) gehouden in verband met de dankdag voor het gewas. De kerk aan de Nieuwe Rijn wordt zondag 30 oktober voor het laatst gebruikt. Het kerkor gel, dat in 1963 werd gebouwd door de orgelmaker Flentrop in Zaandam, is verkocht aan de ge reformeerde gemeente in El- speet. 'Erica' gaat achter de bestaan de gevel aan de Nieuwe Rijn en aan de Middelstegracht apparte menten bouwen. Wat op de mo numentenlijst staat, blijft behou den, ook de oude kosterswoning. Huishoudsters. Pauline Spierings (50) uit Eindhoven is gisteren in Mainz gekozen tot voorzitster van de internationale federatie van rooms-katholieke huishoudsters. Zij is al 24 jaar huishoudster in de Onze Lieve Vrouwe-parochie Tuindorp in Eindhoven. Van de huishoud sters in het bisdom Den Bosch is zij de woordvoerster. Spierings volgt de Duitse An- neliese Israel op, die de federatie veertien jaar heeft voorgezeten. De federatie verenigt huishoud sters uit veertien landen, waar onder de Duitse Bondsrepu bliek, Polen, Madagascar, Japan en Nederland. In haar eerste toe spraak legde de nieuwe voorzit ster er de nadruk op dat de huis houdsters ervoor moeten zorgen dat de kerk ook bij afwezigheid van de geestelijke voor de gelovi gen bereikbaar is. Humanisten. Het Humanis tisch Verbond wil verschillende levensbeschouwingen vertegen woordigd zien in de medisch- ethische commissies die in de ziekenhuizen de toelaatbaarheid van medische experimenten moeten gaan beoordelen. In zijn wetsvoorstel 'medische experimenten met mensen' zegt minister Brinkman dat vertegen woordigers van verschillende wetenschappelijke richtingen, zoals farmacologen èn ethici, en een of meer personen die de be langen van de proefpersonen kunnen behartigen, in de com missies een plaats moeten krij gen. De minister spreekt niet over de levensbeschouwelijke samenstelling van deze commis sies. Het Humanistisch Verbond wil een artikel in de wet dat de toetsingscommissies veelvormig van samenstelling moeten zijn. "Het gaat om ethisch gevoelige kwesties, waarin beoordeling door eenzijdig samengestelde commissies onaanvaardbaar zou zijn". "Dat klemt temeer omdat de toetsingscommissies in veel gevallen ook fungeren voor me dische ethiek. Zij zullen zich ook bezighouden met kwesties als abortus en euthanasie". •- i

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2