Vermeij zoekt geld in Texas 'ik was er al een tijd mee bezig' Veel problemen bij Paralympics SpoorPtTV Wielrenner draait rollen om Los Angeles winnaar van World Series Sijbrands blijft bij De Zijl/LGB wacht op echte krachtproef LEIDEN-HONSELERSDMK /sluiter:; Basketbalstunt Den Helder Van Aerle dubieus voor EC-duel tegen FC Porto Johan Heins maakt opmerkelijke rentree in wedstrijdsport VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 SPORT PAGINA 17 SEOUL (AP) De organisatie van de Olympische Spelen voor gehandicapten heeft gisteren gezegd dat 27 atleten uit tien landen hun medailles, die ze hadden gewonnen met rolstoelraces, moeten teruggeven. De officials bij de betref fende westrijden hadden niet begrepen dat de medailles pas mochten worden uitgereikt nadat twee wedstrijden verreden waren zijn, en hadden de winnaars van de eerste wedstrijd al een medaille gegeven. De atleten die hun ere metaal moeten inleveren zullen overigens de gelegenheid krijgen om in de tweede wedstrijd hun medaille weer terug te winnen. LISSE - Waar Amerikaanse en Engelse wielrenners juist hun heil in West-Europa zoeken, prefereert Marco Vermeij de omgekeerde weg. De voormalige student Engels aan de universiteit van Amsterdam en amateurrenner bij de Lis- ser vereniging 'De Bollenstreek' kiest voor een avontuur lijke overstap naar het Amerikaanse koersgebeuren. Met het oog daarop zal hij zich aan het einde van de maand voor onbe paalde tijd in het Amerikaanse Texas vestigen. In het milde win- terklimaat van de zuidelijke Staten zal hij allereerst zijn conditie gaan bijschaven. Om daarna als lid van een amateurploeg de grote wed strijden en vooral ook lucratieve criteriums te rijden. In het voorjaar maakte Marco Vermeij kennis met het Ameri kaanse wielrennen toen hij als gastrenner voor de nationale baan- ploeg aan de ronde van Texas deel nam: "Die wedstrijd viel me nou niet direct mee. Er reed een sterk internationaal rennersveld en er werd verschrikkelijk hard ge koerst. De mannen daar waren bo vendien al goed in conditie, terwijl ik na een ziekte maar net was be gonnen. Ik kreeg de smaak echter wel goed te pakken. Na die ronde reed ik nog een criterium, dat ik prompt won. Het leverde mij een leuke cent op en het sterkte mij bo vendien in de overtuiging dat er wel wat van te maken viel. Onder- tussen had ik ook contacten met andere renners opgedaan. Die mannen maakten mij duidelijk wat voor mogelijkheden je in de Vere nigde Staten hebt. Toen ik in Texas dan ook nog eens een leuke vrien din aan de haak sloeg, stond mijn besluit wel zo'n beetje vast. Ik gaf mijzelf nog een half jaartje de tijd om in Nederland mijn zaakjes te re gelen en dan de overstap te ma ken". Eenmaal terug in Nederland leek de 23-jarige Lissenaar nog voor een sterk afsluitend seizoen te zorgen. Vermeij won gelijk een criterium en overtuigde met een overwin ning in de internationale Wieler- avondzesdaagse. Vervolgens mocht hij als gastrenner bij de wie lervereniging Volendam de eer hoog houden in Olympia's Toer door Nederland. Het voorgaande jaar had Vermeij in deze etappe wedstrijd als lid van de districts- ploeg voor enkele opmerkelijke prestaties gezorgd en daarmee ook de nodige naam gemaakt: "Het was op zich doodzonde dat die ploeg door al het gerommel van KNWU- zijde was opgedoekt. Bij geen ama teurploeg vond je zo'n goede bege leiding als bij de Zuidhollandse districtsselectie. Na die tegenvaller zou ik overstappen naar de Bra bantse Tapijt formatie. Maar toen ik in de winter door de ziekte van Pfeiffer in de lappenmand was ge raakt, gaf men plotseling niet meer thuis. Het aanbod van Volendam Marco Vermeij probeert in de achtertuin van de ouderlijke i Vandaar de cactus naast de fiets, die binnenkort met de renne OAKLAND (Reuter) - Los An geles Dodgers heeft Oakland Athletics platggewalst in de World Series. Het Californisehe honkbaltreffen met de hoogste Amerikaanse inzet was een on gelijke strijd. Na vijf van de ze ven mogelijke wedstrijden kon de beker al worden uitgereikt. Los Angeles won gisteravond in Oakland met 5-2 en kwam daarmee in een vroeg stadium op de vier benodigde overwin ningen. Oakland Athletics, dat de derde wedstrijd won. was noch tans in de World Series als favo riet gestart. De ploeg had in de normale competitie niet min der dan 156 homeruns ge scoord. In de World Series, te gen de excellerende werper Orel Hershiser. kwam daar nau welijks iets van terecht. In vijf wedstrijden sloeg Oakland slechts twee homeruns en het povere getal van elf honksla- gen. Hershiser kreeg vanzelf sprekend de prijs voorde meest waardevolle speler. In de vijfde wedstrijd nam de wedstrijd direct een gunstige wending voor Los Angeles. In valler Hetscher sloeg een homerun met Stubbs op een van de honken. Opnieuw Hat cher en een homerun run van Davis zorgden in de vierde in ning voor 4-0. Oakland nam ver volgens,. in een uiterste poging naar een andere wending, veel risico's. Los Angeles verdedig de bekwaam. Oakland haalde slechts twee puntjes binnen, beide door Javier. GELDROP (ANP) De woensdag in München geblesseerd geraakte PSV-speler Berry van Aerle is vrij wel zeker niet inzetbaar voor de Europese bekerwedstrijd van vol gende week tegen FC Porto. De in ternational werd gisteren, na terug keer in Nederland, door de chirur gen Van den Brekel en Van de Hoogenband in het ziekenhuis van Geldrop onderzocht aan de ge kwetste rechterknie. „Het wordt hoogst dubieus of ik kan spelen te gen Porto", was het eerste com mentaar van de Helmonder. In de ochtenduren op luchtha ven Riem van München had de arts van de KNVB, Frits Kessel, al zijn twijfels uitgesproken over de kwetsuur van Van Aerle. „Hij houdt te veel pijn", aldus de bonds- arts. „Het doet nog steeds evenveel pijn als woensdagavond", beves tigde Van Aerle na het onderzoek, dat vandaag wordt voortgezet. Hij krijgt dan vloeistof ingespoten voor het maken van en contrastfo to. „En als ze vermoeden dat er meer aan de hand is, gaan ze mis schien in de knie kijken." Van Aer le wil het al eerder geblesseerde ge wricht (na twee schoppen tegen Veendam) niet meer belasten. Van Aerle liep in het duel tegen Westduitsland binnen een kwartier tegen een min of meer unieke bles sure aan. Na een tackle van Hassler verdraaide hij het rechteronder- been. De kop van het kuitbeen schoot uit het gewrichtje in de knie, waarbij ook de bandjes van de hamstrings werden gerekt. De röntgenfoto's van gisteren bewe zen dat de banden van het kniege wricht goed waren opgerekt. „En laten we hopen dat er niet meer aan de hand is", aldus Van Aerle, die Linskens en Valckx als goede ver vangers ziet voor het belangrijke duel met FC Porto, woensdag in „Ik zou liegen als ik zou zeggen dat het me niets doet. Het streelt me, daar ben ik ijdel genoeg voor. Maar zo plotseling is het allemaal niet ge gaan, ja voor de buitenwacht wel natuurlijk. Maar zelf ben je daar toch lange tijd mee bezig. En dat geldt zowel voor het stoppen als het weer beginnen", zegt Heins. Hij heeft een staat van dienst waar je u tegen kunt zeggen, met 1977 als topjaar toen hij tweevoudig Euro pees kampioen werd; individueel en met het team. Tijdgebrek was voor Heins de voornaamste reden om in 1982 met de wedstrijdsport te kappen. „Ik ben gestopt omdat ik niet zoveel meer van huis wilde zijn en boven- Berry van Aerle: unieke blessure. (foto ANP) Eindhoven. „Ik heb zelf nog enige hoop op spelen, maar als het te veel risico inhoudt, dan zie ik er van af." kwam dan ook als geroepen. Maar achteraf bezien toch niet op het juiste moment". Met dit laatste doelt Vermeij op de uiteindelijk weinig voorspoedig verlopen ronde door Nederland: "Ik denk dat ik voorafgaand aan die ronde toch teveel criteriums achter elkaar heb gereden. Maar ja, anderzijds pakte ik de zaken het jaar daarvoor toch niet wezenlijk anders aan en toen ging het toch goed. Misschien waren het ook ge woon de naweeën van de ziekte van Pfeiffer die mij nog parten speelden. Hoe dan ook, ik reed slecht. Op zich geen ramp, maar het gekke was dat ik ook daarna niet meer vooruit te branden was. dien kreeg de paardenhandel voor rang. Ik was vijf dagen per week op pad. Daarna ben ik nog een paar jaar bondscoach geweest, maar toen kreeg je hetzelfde. Was je ook dagen van huis. Dan kun je net zo goed blijven rijden. Bovendien heb je als bondscoach ontzettend veel gezeur aan de kop en daar heb ik helemaal geen geduld voor". Hij verkocht dat jaar zijn top- paard Larramy aan de Braziliaan Nelson Pessoa en hing zadel en hoofdstel aan de wilgen. „Het was niet alleen een gebrek aan tijd. Ik had de aardigheid er ook helemaal af, toen bleek dat wij geen repre sentatief konden afvaardigen naar de WK in Dublin. Er waren geen goede paarden en de paarden die een beetje mogelijkheden hadden, werden direct verkocht. Het kli maat is wat dat betreft behoorlijk veranderd. Dankzij de stichting Nederlands Olympisch Paard (NOP) is er een aantal goede paar den gebleven". Routine Volgens de ruiter hoeft het geen bezwaar te zijn om - na zes jaar stil stand - weer op topniveau te acte ren. „Ik heb natuurlijk nog wel wat gesprongen, maar inderdaad niet meer op grote wedstrijden. De rou tine is belangrijk en de scherpte om te winnen is er zeker. Ik ben ook eerzuchtig genoeg om te willen winnen. Je komt soms in situaties terecht waarin je binnen een kwart seconde moet reageren en dat soort automatismen moet je weer terug krijgen. Daar gaat een paar maan den overheen. Ik heb nog wel enige tijd nagedacht of ik wel terug zou moeten keren in de topsport. Ik wil absoluut niet als een oude man op het paard zitten. Nee, de pretentie is heel duidelijk: ik wil weer top sport bedrijven en niét alleen mee doen. Ik ben blij dat men zo soepel is om mij direct weer toe te laten op de internationale concoursen. Ui teraard heeft dat te maken met mijn staat van dienst". De blik van Heins is nadrukke lijk gericht op de Europese kam pioenschappen die volgend jaar in Rotterdam worden gehouden. „Ik zie de wintermaanden als een aan- Uiteindelijk heb ik het bijltje ei dan ook maar bij neergegooid en ben ik geld gaan verdienen vooi mijn reis naar de Verenigde Staten Mijn conditionele achterstand maak ik daar wel weer goed". Geen ambities Ambities om het in Amerika echt te gaan maken koestert Vermeij vooralsnog niet: "Ik zie wel wat het wordt, als ik maar een leuke cent met het fietsen verdien ben ik al te vreden. Want hoezeer de berichten ons anders willen doen geloven, in de VS zijn wielerwedstrijden be paald geen marginaal gebeuren meer. Het prijzengeld ligt er door gaans een stuk hoger dan in de Eu- loop naar de buiten-concoursen. Ik leg me niet toe op de indoor-World Cup-wedstrijden. Het streven is om in Rotterdam mee te doen". Heins heeft twee paarden waarin hij mogelijkheden ziet: Eliott Ness en Fatal Attraction. „Beide paar den hebben een naam uit de Film wereld, maar dat is puur toeval. Of ze goed genoeg zijn om op interna tionaal topniveau mee te kunnen draaien weet ik nog niet. Het voor deel is - vergeleken met een paar jaar geleden - datje de paarden lan ger kunt houden. De paardenhan del is anders geworden, de paarden gingen vroeger veel jonger weg, maar nu moeten ze eerst meer rou tine krijgen". Zeldstandig De ruitercarrière van Heins is ei genlijk wonderlijk en snel verlo pen. Pas op 18-jarige leeftijd, in 1965, sprong hij zijn eerste wed strijd. Vijf jaar later wordt hij 'ont dekt' door Alwin Schockemöhle bij wie hij de knepen van het vak leert. De Drent blijkt een snelle leerling en wint een jaar later - in 1971 - de grote prijs van het interna tionale springconcours van Zuidla ren. „Het is verschrikkelijk snel ge gaan. Toen kon dat, denk ik, oök wat gemakkelijker dan nu. Er wa ren minder goede ruiters". Ruim drie jaar zat Heins bij Schockemöhle in Westduitsland, daarna werkte hij enkele jaren sa men met Jan Maathuis en ging ver volgens naar de stallen van Léon Melchior in Ermelo. Vanaf 1980 werkt Heins zelfstandig in De Wijk. Daar worden de paarden met twee werknemers klaar gestoomd voor de handel. „Het gaat me zeker goed, maar ik werk er ook hard voor". Het is geen wonder trou- (foto Henk Bouwman) ropese koersen en bij voldoende spektakel wil het grotere publiek ook best zijn interesse tonen. Crite riums zijn dan ook druk bezochte evenementen waar op het scherpst van de snede wordt gestreden. Het is de bedoeling dat ik samen met een Amerikaanse maat per auto al le interessante koersen langs ga". "Of dat niet een beetje lang en veel reizen is? Welnee, gewoon beurtelings met de Fiets achter de auto stayeren. op die manier leg je de afstanden al trainend af. Op die snelwegen is het toch rustig en wordt er ook niet zo hard gereden, dus dat gaat best. Bovendien leer je het land zo gelijk goed kennen". RUUD DOBBELAAR wens dat de handel floreert, Heins heeft een fijne neus voor goede paarden. Twee naar Amerika ver kochte paarden haalden daar het predikaat 'paard van het jaar' en één keer werd een paard tweede. „Toen de Amerikaanse ploeg in 1986 in Westduitsland de wereldti tel haalde, waren daar twee paar den van mij bij. Ik ben daar niet trots op, maar het geeft je wel het gevoel datje goed bezig bent". Het is trouwens, stelt Heins, te genwoordig ook helemaal niet zo eenvoudig om goede en jonge paar den eruit te pikken. „Er zijn veel mensen op zoek en bovendien ligt de schuld voor een groot deel aan de parcoursbouwers bij wedstrij den. Die leggen voor jonge paarden de moeilijkste parcoursen neer. Te vaak worden voor dat soort wed strijden hindernissen gebouwd als of het topconcoursen zijn. Echt scheur- en breekwerk voor jonge De Paralympics in Seoul zijn de meest omvangrijke die ooit zijn ge houden; er zijn meer dan 4.000 deelnemers uit zestig landen, die in totaal 880 nummers afwerken, het drievoudige van het aantal num mers tijdens de normale Olympi sche Spelen. Functionarissen van de organisatie geven in stilte toe dat ze op aanzienlijk meer proble men stuiten dan was verwacht. Taalbarrières en meningsverschil len tussen de verschillende sport bonden van gehandicapten maken de organisatie er niet eenvoudiger op. Een ander probleem is dat ge handicapte sporters moeten wor den ingedeeld met collega's met ongeveer dezelfde handicap om een eerlijke competitie te waarbor gen. Dit heeft er al toe geleid dat de Australische zwemster Judy Young, die al twee gouden en een zilveren medaille heeft gewonnen en twee wereldrecords heeft ge zwommen, alsnog in een andere klasse gehandicapten is ingedeeld. Ze mag haar medailles houden, maar de wereldrecords zijn ongel dig verklaard. De Nederlandse ploeg heeft tij dens het zwemtoernooi van de Pa ralympics twee gouden plakken aan de medaille-oogst toegevoegd. Marga Aarts uit Roosendaal zege- paarden. Die beesten worden hele maal in de war gebracht. Kijk, de echte topper zie je wel. Die pikje er zo uit, maar er zijn een heleboel paarden die het kunnen worden. Door dit soort wedstrijden worden ze verknald. Terwijl parcoursbou wers toch ook een opvoedende taak hebben bij dit soort wedstrij den". vierde op de 100 meter rugslag, Re- né van Geel uit Halsteren was de snelste op de 50 meter rugslag. Zil ver was er voor de zwemmers Mar co Elout en Marcel Poulisse, brons voor Joop SStokkel, Jacqueleine Nannenberg en Johan Mosterd. Het Nederlands rolstoelbasketbal team won met 62-34 van Israel. Bij rust leidde de formatie van trainer Rob Verheuvel met 28-16. PARAMARIBO (ANP) - Oud-we reldkampioen dammen Ton Sij brands heeft in de tiende ronde van het wereldkampioenschap in Para maribo een belangrijke zege be haald. Hij versloeg zijn landgenoot Geert van Aalten en was daardoor als enige in staat gelijke tred te houden met koploper Tsjizjov. De Sovjet-kampioen won van de Suri naamse grootmeester Eduard Autar en behield daardoor de eer ste plaats. Zijn landgenoten Baljakin en Gantwarg deelden de punten en raakten daardoor weer een punt achterop. Dat gold ook voor de Ne derlanders Rob Clerc en Gerard Jansen. De twee clubgenoten voer den een showgevecht op. zonder elkaar werkelijk te willen bestrij den. Nadat in goed twee uur onge veer de helft van het aantal schij ven van het bord was geruild, te kenden zij de vrede. Beide groot meesters bleven daarmee kansrijk voor om een hoge klassering. LEIDEN - Na de 15-9 overwin ning gisteravond op Rotterdam heeft De Zijl/LGB zich samen met het Hilversumse De Robben aan kop genesteld van de hoofdklasse. Hoewel de Leidse waterpoloërs in het prille seizoen nog geen 'zware' tegenstander zijn tegengekomen, moet de ongekend goede start het zelfvertrouwen van de ploeg be hoorlijk opgekrikt hebben. De Zijl wacht dan ook met smart op de eer ste krachtproef. De Zijl, dat dit weekeinde te ma ken krijgt met het verzwakte DZV, weet na drie wedstrijden nog steeds niet hoe met de vorm ge steld is want ook het treffen met debutant Rotterdam was geen seri euze graadmeter. De 0-1 voor sprong die Rotterdammer Ed Gast al na vijftien seconden liet aanteke nen verontrustte De Zijl totaal niet, te meer omdat Mark van Belkum weer eens ouderwets op dreef was. Van Belkum genoot van zijn onge kende vrijheid en.was door gen en kele Rotterdamse speler af te stop pen. Tien seconden na de openings treffer gaf Van Belkum de Rotter damse goalie al het nakijken. En dat was nog maar het begin. Van Belkum kwam aan een totaal van negen goals, de éen nog mooier dan de ander. Vooral de laatste treffer, een stootbal na en lange rush, was het waard om ingelijst te worden. Broer Stan van Belkum deed het gisteravond wat rustiger en be perkte zich aleen tot wat afstands choten, die allen hun doel misten. Even onopvallend was de inbreng van de Hongaar Gabor Kiss, die slechts tot één doelpoging kwam. Via de setstanden 4-2, 7-4, 11-5 eindigde de wedstrijd in een pro bleemloze 15-9 zege voor de Leide- naars. Behalve Mark van Belkum (9) scoorden verder Anton Heiden (2) en Alex Verhoog, Paul Belt, Alex van Belkum en Edwin Rede- geld. WIM SIERA VRUDAG 15.05-15.50 BBC 2: Sporl on Friday: paardenrennen in Newbury. 16.00-18.00 BBC 2: Sport on Friday: paardenrennen en snooker. 17.46-18.25 Ned 1: Sport op vrijdag. 18.25-18.55 Ned 2: Sport. 20.25-20.55 BRT 1Extra Time: sportma- gazine. 22.10-22.45 BBC 2: Snooker: kampioen schappen in Reading. 22.35-23.30 TV 5 Sports Loisirs. 22.35-23.40 SKY: American Football '88/'89. 23.00-23.30 Did 1Sportschau. 23.35-00.20 BBC 2: Snooker: kampioen schappen in Reading, Sportcomplex vv Zaterdag a.s. SmarTgdlaan LEIDEN aanvang 14.00 uur 3" klasse KNVB SCHILDERWERKEN RV *-*-*- 071-120666 DUSSELDORF (ANP) De Nederlandse basketbalkampioen bij de vrouwen, HOI Den Helder, heeft zich gisteren verrassend geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup I. Den Helder verloor in Dusseldorf de return tegen de Westduitse titelhouder Agon weliswaar met 70-72, maar had het eerste treffen met ruimere cijfers gewonnen: 81- 75. Volgende tegenstander is nu Levski Spartak Sofia. xDen Helder had het duel eigenlijk de volle veertig minuten onder con trole. Vooral de twee buitenlandse speelsters bij Dusseldorf werden door de Nederlandse formatie goed in bedwang gehouden. Het bleek voldoen de de Westduitse ploeg, die de laatste zes jaar de Finale-poule had bereikt, te temmen. De mannen van Den Helder bereikten de tweede ronde van het toer nooi om de de Korac Cup. De ploeg van Ton Boot verloor gisteren met 73- 77 van Livingstone uit Schotland, maar in de uitwedstrijd had Den Helder een voorsprong van zes punten genomen (93-87), zodat de tweede ronde net werd gehaald. Den Helder ontmoet in de volgende ronde Racing Pa- DE WIJK (GPD) Net zo abrupt als hij in 1982 met de wed strijdsport stopte, zo plotseling maakt springruiter Johan Heins (41) uit het Drentse De Wijk weer zijn rentree. Na het warmdraaien bij Indoor Leiden afgelopen weekeinde heeft het internationale indoor-springconcours in Leeuwarden deze week de primeur. Sinds het bekend wor den van zijn terugkeer staan de organisatoren van con coursen min of meer in de rij om hem binnen te halen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17