Tk geloof niet dat er straks hele wijken worden gesloopt' Wethouder Tesselaar over nieuw plan woningverbetering Antiekbeurs in sporthal Smaragdlaan Verkoopster beroofd van geldcassette met vijf mille OUDSTE LEIDSE105 JAAR VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 LEIDEN POLITIEK DEZE WEEK Burgerlijke Stand Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. Zeehondjes 1Zeehondjes (2) Honderd banketbakkers in heel Nederland gaan marsepein ver kopen voor het zeehondencen trum in Pieterburen. Een Rotter damse ondernemer kwam on langs op het idee marsepeinen zeehondjes te maken en voor elk verkocht exemplaar een gulden over te maken naar het zeehon dencentrum. Leidenaar Gert Nagtegaal, altijd in voor iets aar digs, wilde die beestjes ook wel gaan verkopen in zijn zaak aan de Steenstraat (banketbakkerij Van Dam). Hij spande zich in om van het Rotterdamse initiatief een landelijke actie te maken. Honderd banketbakkers, die samen werken in de vereniging De Gulden Smaeck, gaan nu de marsepeinen zeehondjes verko pen. Dat zet pas flink zoden aan de dijk. Nagtegaal verwacht dat de banketbakkers zeker 10.000 zeehondjes zullen verkopen. Een eenvoudig rekensommetje leert dat dan 10.000 gulden naar Pie terburen wordt overgemaakt. Het spreekt vanzelf dat dit be drag velen malen groter zou kun nen worden als we met z'n allen maar flink dooreten. De beestjes worden overigens verkocht tegen kostprijs. "De banketbakkers houden er zelf niets aan over. En de gulden voor Pieterburen gaat waar de klant bij staat meteen in een a'part bus je", aldus Nagtegaal die zo druk doende is ook de landelijke me dia voor de actie te interesseren dat hij de telefoon in zijn zaak al opneemt met zeehondencentrum Leiden. Lenie 't Hart van het zeehonden- centrum in Pieterburen was gis teren in Leiden om de eerste marsepeinen zeehond van Nag tegaal in ontvangst te nemen. In Rotterdam, waar de actie al loopt, gaan de beestjes als warme broodjes over de toonbank. Als bewijs daarvan kon Lenie 't Hart gisteren ook de eerste cheque van duizend gulden in ontvangst nemen. Lenie 't Hart is heel blij met de actie van de banketbakkers. "We hebben het geld hard nodig", vertelt ze. De afgelopen maan den zijn er bij de zeehondencrè che in Pieterburen zo'n driehon derd, zowel dode als levende, zie ke zeehonden binnengebracht die met het hondenziektevirus zijn besmet. De behandeling van de zieke dieren brengt heel hoge kosten met zich mee. Het geld dat het zeehondencentrum krijgt van de overheid of via haar dona teurs is absoluut niet toereikend. We hebben de opbrengsten van acties heel hard nodig", aldus Lenie 't Hart. Dat alle inspanning niet voor niets is is deze week ook duide lijk gebleken. Van de eerste zee honden die dit jaar met het zee hondenvirus zijn besmet werden er eergisteren weer vier in de waddenzee teruggezet. Lenie 't Hart denkt dat de dieren een goe de kans maken om te overleven. De actie voor het zeehonden centrum in Pieterburen loopt ui teraard tot 5 december. Overleden: J.H. van den Berg, geb. 11 jul 1908, man; P. van der Meer, geb. 14 apr 1902, vit geh. gew. met C. Nieuwenhuys; W.C.J. Baerken, geb. 3 apr 1917, vrl. echtg. van W. Blaas; M.A. Stoter, geb. 12 apr 1912, vrl. geh. gew. met J. van der Steeg; J.C. Pont, geb. 1 mrt 1927, vrl. geh. gew. met J.A. Beugelsdijk; G.J. Egberts, geb. 14 nov 1947, man; R.J. Se- meleer, geb. 17 aug 1956, man; R.M. Goy- vaerls, geb. 13 nov 1918, vrl. geh. gew. met A.W. Remmerswaal; D. van der Henst, geb. 20 apr 1904, vrl. geh. gew. met P.J.D. Vliet- stra; K. de Jeu, geb. 28 dec 1915, man; W.F. van Weerlee, geb. 17 nov 1918, man; A. San ders, geb. apr 1918, man; J. Benjamins, geb. 16 okt 1933, vrl. echtg. van M. Hins; G. Bak ker, geb. 23 dec 1926, man; A. Colpa, geb. 1 jun 1896, vrl. geh. gew. met A. Janssen; D.J. Koning, geb. 23 mrt 1926, man; W. Spijker, geb. 26 mei 1914, man; C.P. Carels, geb. 17 jul 1920, man; F. Lardee, geb. 19 nov 1911, man; C.M. Koelemij, geb. 23 sep 1988, vrl.; C. de Haan, geb. 25 sep 1920, vrl. echtg. van F. Kroesemeijer; P. Niehot, geb. 13 okt 1894, man; C.H. Neuteboom, geb. 10 apr 1916, vrl. echtg. van J. Hollebeek; D. Verhoog, geb. 17 aug 1934, man; D. Hoogendoorn, geb. 2 nov 1900, man; G.N. Stikkelorum, geb. 13 nov 1919, man; J.D.8. Hessing, geb. 30 mei 1909, man; C.K. de Bruin, geb. 15 mei 1905, man; A.C. Miltenburg, geb. 13 apr 1935, vrl. echtg. van P.G. van Hulsen; F.G. Post, geb. 18 jun 1915, man; R.W. Paauw, geb. 26jun 1930, vrl, geh. gew. met L. Hennekij; N. Bavelaar, geb. 1 feb 1915, man; J.J. Nijeboer, geb. 9 okt 1914, man; J.M. Onvlee, geb. 11 mrt 1902, vrl. geh. gew. met W.F. Laman; R. van Rooijen, geb. 4 aug 1921, man; J.A. van Es, geb. 5 aug 1922, man; G. Ouwehand, geb. 15 jan 1912, vrl. geh. gew. met M. Meijvogel; E. Nieuwenburg, gb. 10 jul 1903, vrl. geh. gew. met H. Jansen; M. van Rijn, geb. 8 dec 1925, vrl. echtg. van G.A. van der Spek. q.M. Luinenburg geb 24 aug. 1930 man, M. van Leeuwen geb 3 mrt. 1916 vrl. echtg. van J.T. van Berkel, M. Houw- aart geb 23 mei 1926 vrl. geh. gew. met N.J. Dol. W.J.J.H. Haveman geb 22 aug. 1922 man, M.J. Noort geb 21 sep. 1926 vrl. echtg. van L. Kralt, J. Ouwehand geb 18 jul. 1904 vrl. geh. gew. met P. van der Plas, N. Guijt geb 1 dec. 1908 vrl. geh. gew. met J. Zwaan, A.C. Quint geb 30 jan. 1926 man, M.J. Wijsman geb 2 jan. 1921 vrl. geh. gew. met G. van Baarlen, A. Taverne geb 1 feb. 1908 man, F.H. Koops geb 20 jun. 1953 man, P. van Hooidonk geb 25 nov. 1898 man, F.H.J. Rem merswaal geb 24 mrt. 1980 man, L. Leemans geb 7 okt. 1897 man, H.E. Clinkardgeb 14 jul. 1902 vrl., H. Veenendaal geb 25okt. 1901 vrl., R. van der Vos geb 12 sep. 1988 man, A. Be- kooij geb 16 jul. 1906 man, J.L. van den Broek geb 8 okt. 1924 man, Amanuael Tesfu Belay geb 1974 man, R.C.J. Zeldenrijk geb 8 aug. 1952 man, A. Diersman geb 6 jul. 1909 man, T. van der Zee geb 26 okt. 1906 man, W. Wer- narsgeb7jun. 1894 man, De ANWB organiseert ook dit jaar weer de cursus Pech Onderweg. De cursus geeft inzicht in de techniek van de auto en leert deelnemers storingen op te spo ren en te verhelpen. In Leiden begint de cursus dinsdag 25 oktober. Opgeven en inlichtingen bij het ANWB-kantoor in Lei den, telefoon 146241. Open dag chemie op 29 oktober LEIDEN De Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging houdt zaterdag 29 oktober weer de tweejaarlijkse Open Dag Chemie. Deze dag, die voor de zesde maal wordt gehouden, is samen met de Nederlandse Chemische Industrie georganiseerd. Tijdens deze dag kunnen belangstellenden kennis maken met instellingen, bedrijven en laboratoria die actief zijn op het gebied van de chemie. In Leiden kunnen bezoekers tercht bij het Rijksinstituut voor geneesmiddelenonderzoek aan de Willem Barentszstraat 7. Tijdens deze dag worden in het insituut rondleidingen gegeven en enkele apparaten gedemonstreerd. De open dag begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. LEIDEN - In de 3-oktobersporthal aan de Smaragdlaan in Leiden wordt vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 oktober de jaarlijkse na- jaars-antiekbeurs gehouden. Anti quairs uit het hele land laten hun collecties zien. Schalen, meubels, klokken, juwelen, aardewerk en tin zijn er volop aanwezig. Bijzonder dit jaar is een Engelse verzameling antieke bureaus. De beurs duurt vrijdag van 16.00 uur tot 21.00 uur. Zaterdag en zondag is de zaal open van 11.00 tot 17.00 uur. Op die manier kan de gemeente met betrekkelijk weinig geld een flink aantal woningen herstellen. En zö dat we in een straat meteen voor een jaar of 25 van alle proble men af zijn". "Aan de andere kant kun je er ook voor kiezen om een paar slech tere huizen op te knappen, zodat een buurtje een beter aanzien krijgt. Daarvan kan een voorbeeld uitgaan voor de rest van de buurt. En tenslotte kun je tot de conclusie komen dat huizen zo bar slecht zijn, dat het geen zin heeft om ze te renoveren en dat je ze maar beter kunt slopen. Maar zoals gezegd, dat zal niet gaan om hele wijken of buurten". Vijftig procent De bewoners van Groenoord vra gen de gemeente om de kosten bij een collectieve aanpak volledig te betalen. Het college wil daar niet aan. "Wij hebben voorgesteld om bij een gezamenlijke renovatie 50 procent van de kosten te subsidi ëren. Dat is 10 procent meer dan bij afzonderlijke renovaties. Als we al le kosten zouden vergoeden, kun nen bewoners lekker achterover hangen en afwachten tot de ge meente bij hen aanklopt. Wij vin den echter dat bij zo'n collectieve aanpak niet alleen de gemeente, maar ook de bewoners een inspan ning moeten leveren. Vandaar die 50 procent". Wel wil de gemeente extra subsi die beschikbaar stellen om een ge zamenlijke renovatie in goede ba nen te kunnen leiden. Ook over weegt Tesselaar om mensen die hun aandeel in de opknapbeurt niet kunnen betalen, voor een deel tegemoet te komen. "Die mensen kunnen we bijvoorbeeld een rente loos voorschot geven. Maar een ho gere subsidie, dat zit er niet in". Het college heeft ook voorge- LEIDEN Een verkoopster van een winkel in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk is gistermiddag bestolen van een geldcassette. De cassette bevatte de dagopbrengst van de winkel, in totaal 5000 tot 6000 gulden. De ver koopster, een 22-jarige Leidse, werd beroofd terwijl ze op weg was naar een bankfiliaal in het winkel centrum, waar ze de cassette in een kluis wilde zetten. De geldkist werd uit haar han den gegrist door een ongeveer 20 jaar oude, lange man met een don kere huidskleur en met een groen petje op. De overvaller maakte zich vervolgens uit de voeten met twee andere, donkergekleurde mannen. Volgens een politievoorlichter spraken de mannen in het Engels. Getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 258888. Wethouder Tesselaar: "In afzonderlijke gevallen overwegen we om mensen een renteloos voorschot te geven. Maar een subsidie van 100 procent zit er niet in". (archieffoto Henk Bouwman) steld om mensen die bij een wijks- gewijze aanpak niet willen mee werken, te verplichten hun woning op te knappen. "Waarbij we ervan uitgaan dat dit slechts om enkele gevallen zal gaan". Wanneer met een collectieve re novatie van particuliere woningen kan worden begonnen, is nog niet te zeggen. "Ons voorstel gaat nu de inspraak in en zal als alles meezit in november door de raad worden vastgesteld. Daarna willen we gaan praten met bewoners. Als het gun stig verloopt, zou er misschien nog dit jaar kunnen worden begonnen met de voorbereidingen". Tesselaar sluit niet uit dat, wan neer het plan een succes wordt, de gemeente te zijner tijd meer geld in dit soort opknapbeurten zal ste ken. "Nu stellen we één miljoen be schikbaar op een budget van in to taal drie miljoen. Misschien zullen we er later twee miljoen van ma ken. Maar dat bekijken we allemaal later wel. Laten we eerst maar eens zien of het werkt". Keuken Het voorstel voor een wijkge richte opknapbeurt van particulie re woningen, is onderdeel van een veel groter plan voor particuliere woningverbetering. De gemeente wil de huidige regeling grondig veranderen. Nu kan iedere huisei genaar de gemeente nog om een bijdrage vragen wanneer hij zijn huis wil opknappen. Daarbij geldt dat 'wie het eerst komt, het eerst maalt' en 'op is op'. Dat nu gaat volgend jaar veran deren. Het college wil alleen nog maar geld geven voor een opknap beurt als daarmee een woning lan ger in stand kan worden gehouden. Verbeteringen die 'slechts' het woongenot verhogen, worden niet meer gesubsidieerd. Mensen die bijvoorbeeld hun keuken willen verfraaien, zullen dit voortaan he lemaal uit eigen zak moeten beta len. De bijdragen van de gemeente worden voorts aan een maximum gebonden. Het college wil voortaan niet meer dan 20.000 gulden voor dergelijke renovaties beschikbaar stellen, ook bij collectieve plannen. Lenie 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterburen kreeg gisteren in Leiden de eerste marsepeinen zee hond aangeboden door Gert Nagtegaal. (foto Jan Holvast) Gezellig (2) Vertel politici dat ze voor geen cent deugen, dat hun ideeën rampzalig zijn en dat ze nooit hun beloften nakomen. Heus, ze zullen er niet wakker van liggen. Maar maakt nu eens grapje over hen en u kunt de klok er op gelijk zetten dat er de volgende dag een aangetekende brief in de bus ligt waarin ze het humoristische op wetenschappelijk onderbouwde wijze van achtergrondinformatie willen voorzien. Zo voelt ook Jacques de Coo, fractie-assistent van Leiden weer Gezellig, zich geroepen te reage ren op een alleraardigst stukje deze week in Steeds. Van het be treffende artikel en de daarbij ge plaatste foto zou immers de sug gestie kunnen uitgaan dat het Leiden weer Gezellig-raadslid Bennard Stöxen tijdens de be grotingsbehandeling slechts was geïnteresseerd in erotische lec tuur. "In tegenstelling tot anderen in de raad houdt Stöxen zich ech ter zichtbaar bezig met cultuur", schrijft De Coo ons. "Op dit punt onthoudt u uw lezers enige ach tergrondinformatie. Inderdaad heeft uw fotograaf de heer Stöxen 'genomen' tijdens het be studeren van een belangwek kend cultureel tijdschrift. Het betreft geen Amerikaansm, maar een Duits blad met de overigens Engelse titel Arts". "De foto in kwestie is opgeno men in een artikel over surrealis me en is van Man Ray. Deze Amerikaanse kunstenaar was één van pioniers van het dadaïs me. Zoals bekend woonde in die tijd één van de Nederlandse pio niers ervan, Theo van Doesburg, te Leiden en het zou hoog tijd worden hier eens wat aan te doen", aldus maant De Coo de re dactie. "De foto waar de fotograaf van het Leidsch Dagblad met ken nersblik door zijn lens naar keek, dateert uit 1931 en draagt de veel zeggende titel: Het primaat van de materie over de gedachte". Tot slot schrijft De Coo ons: "Uw opmerking dat iedereen ver stand heeft van politiek onder schrijf ik gaarne. Maar uit uw ar tikel blijft ook dat niet iedereen verstand heeft van kunst". Zó, die kunnen we in onze zak ste ken... JAN RIJSDAM LEIDEN "Wat particulie re woningverbetering be treft zijn er zeker nog geen stadswijken afgeschreven. Absoluut niet. En ik betwij fel ook of er uiteindelijk wij ken of buurten züllen wor den afgeschreven. Dat kan ik me nauwelijks voorstel len. Als er gesloopt gaat worden, blijft dat beperkt tot enkele huizen of hooguit een straat. Welke, dat is op dit moment nog niet duide lijk". zegt wethouder Tesse laar van volkshuisvesting. door Wim Wegman Tesselaar heeft vorige week nogal wat stof doen opwaaien met een nieuw plan voor de particuliere woningverbetering. De wethouder kondigde aan dat de gemeente straks geen geld meer wil steken in het herstel van zeer slechte huizen. Die kunnen volgens Tesselaar be ter worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw. Omdat veel slechte huizen zijn geconcentreerd in bepaalde wijken, zou een aantal buurten van subsidie kunnen wor den uitgesloten. Deze uitspraak is vooral in Groenoord nogal slecht gevallen. De bewoners daar hebben een voorstel ingediend om de - betrek kelijk - slechte huizen in Groen oord collectief op te knappen. In de loop van een aantal jaren zou de he le wijk zo moeten worden aange pakt. De bewoners vragen daar voor de medewerking van de vra gen daarvoor de medewerking van de gemeente, die de opknapbeurt voor de volle honderd procent zou moeten subsidiëren. Ze vrezen nu echter dat Tesselaar met zijn op merkingen op Groenoord doelde en de particuliere woningen daar niet wil opknappen, maar slopen. Wethouder Tesselaar stelt nu dat voor deze ongerustheid geen reden is. "We hebben al eerder in princi pe 'ja' gezegd tegen een wijkgerich te aanpak zoals Groenoord die wil. En daar voelen we nog steeds voor. We overwegen om één miljoen gul den speciaal hiervoor te reserve- "Hoe een en ander in zijn wem moet gaan, willen we nog bespre ken met onder anderen de bewo ners. Ook is nog niet bekend welke wijk als eerste aan de beurt komt. Maar het ligt voor de hand dat dit Groenoord zal zijn. Die heeft het plan per slot van rekening inge diend", zegt Tesselaar. Kwaliteitskaarten Hoewel de plannen nog moeten worden uitgewerkt, heeft Tesse laar al een paar ideeën hoe de 'wijksgewijze' opknapbeurten in hun werk moeten gaan. "We voelen veel voor de methode die onder meer de gemeente Deventer han teert. Daar worden de woningen in de verschillende wijken aan de hand van standaardformulieren geïnspecteerd. Daarbij wordt in eerste instantie de bouwkundige staat beoordeeld. Als al die gege vens binnen zijn, worden er 'kwali teitskaarten' gemaakt van de ver schillende wijken. Met behulp van die kaarten kunnen we bekijken welke aanpak het beste is", ver klaart Tesselaar. "Zo zou je kunnen besluiten om een straat, als de huizen daar alle maal in een redelijke staat verke ren, gezamenlijk op te knappen. Bingo In het buurthuis 'Op eigen wieken' aan het Valkenpad wordt zaterdag 22 okto ber een bingo gehouden. De aanvang is 20.15 uur. Reggae In Jongerencentrum Stats aan de Haar lemmerstraat speelt vrijdag 21 oktober de Leidse reggae-groep The Vibe. Aan vang 21.00 uur, zaal open 20.00 uur. Klaverjassen De Sleutels houden vrijdag 21 oktober in hun kantine op sportpark De Vliet een klaverjasavond. Aanvang 20.00 uur. Verantwoordelijkheid In de lezingcyclus van het onderzoeks centrum Sturing en Samenleving over het thema verantwoordelijkheid, spreekt woensdag 19 oktober prof. D.J. Elzinga over de verantwoordelijkheid van politie ke bestuurders. De lezing wordt gehou den in het Gravensteen aan het Pieters kerkhof 6. Aanvang 16.00 uur. Jeugdorkerst The North Hertfordshire Youth Or chestra geeft zaterdag 22 oktober een concert in de Taffeh-hal van het Rijks museum van Oudheden aan het Rapen burg. Het 65 leden tellende Engelse jeugdorkest voert werken uit van onder anderen henry Wood en Jospeh Haydn. Het optreden begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Pech Maandag 24 oktober vergade ring van de commissie voor alge mene en bestuurlijke aangele genheden in de raadzaal van 14.00 tot 17.00 uur, eventueel voortgezet om 19.30 uur. De vergadering staat in het te ken van de behandeling van de begroting voor 1989. Voorts wordt verder gediscussieerd over het wijkgerichte werken van de politie. Op de agenda staat ook een notitie over 'node loos alarm' en de directievoering bij de EHD. Dinsdag 25 oktober vergade ring van de commissie economi sche aangelegenheden in de raadzaal van 14.00 tot 17.00 uur. eventuele voortzetting om 19.30 Er wordt gesproken over de begroting voor 1989. Eerst (14.00 uur) komt het toeristisch beleid aan bod, vervolgens het alge meen economisch beleid. Woensdag 26 oktober verga dering van de commissie ruimte lijke ordening, openbare wer ken, verkeer en milieu in de raad zaal van 14.00 tot 17.00 uur, voor zetting eventueel om 19.30 uur. Op de agenda staat de behan deling van de gemeentebegro ting voor 1989. Donderdag 27 oktober verga dering van de commissie volks huisvesting en sport in de raad zaal van 14.00 tot 17.00 uur, even tueel voortgezet om 19.30 uur. De commissieleden spreken over de begroting voor 1989. Voorts komt de reconstrcutie van het kruispunt bij de Haagse Schouwweg/Ómmedijkseweg ter sprake. Vrijdag 28 oktober vergade ring van de commissie voor cul tuur, volksgezondheid en groen voorzieningen in de raadzaal van 14.00 tot 17.00 uur, eventueel voortgezet om 19.30 uur. Op de agenda staat de behan deling van de begroting voor 1989. LEIDEN - De uit Engeland afkomstige mevrouw L.F.A.C. Meses is vandaag 105 jaar geworden en daarmee is ze nu de oudste inwoonster van de stad. Twaalf jaar geleden is ze door een neef naar verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan gebracht en ze woont daar nog steeds. Er is weinig bekend over haar verleden. Zelf vertelt ze in het Engels, dat ze niet getrouwd is geweest en dat ze geen kinderen heeft. Wel had ze zeven zussen, maar die zijn inmiddels allemaal overleden. Ze krijgt dan ook nooit bezoek. Volgens de verpleegsters is ze vroeger gouvernante geweest in Engeland en België. Mevrouw Meses is nog redelijk gezond. "Ze sloft maar door met haar looprekje en ze is hardstikke netjes met eten", weet haar buurvrouw te vertellen. De verjaardag is gisteren gevierd door verpleegsters en bewoners van het verpleeghuis met koffie en gebak, slin gers, bloemen en feesthoedjes. Burgemeester C.H. Goekoop komt aanstaande maandagmorgen naar Zuydtwijck Meses te feliciteren. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15