Genoeg controle op stortplaats' 'Het wordt hier echt zo'n rijkeluisbuurt' 'Verkeersactie in eigen tempo ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUiS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! Rouwcentrum in Leiderdorp Adviseur Raad van State stelt: PAGINA 14 UMHrl^l.lHdl.UfMI VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 DEN HAAG/LEIDER DORP - De controle op de nog aan te leggen stort plaats in het Leiderdorpse Doesgebied is voldoende. Dat is tenminste de mening van de belangrijkste advi seur van de Raad van State. De adviseur schrijft in een advies aan de Raad van Sta te dat de controle door de Gemeenschappelijke Vuil verbranding Leiden en Om streken, die een en ander zal beheren, door de provincie en door de gemeente Lei derdorp, genoeg waarbor gen biedt. De Raad van State behandelde gis teren verzoeken van de Zuidhol landse Milieufederatie en de Vere niging Medische Staf van het Elisa- beth-ziekenhuis om de vergunning voor de stortplaats te schorsen. Woensdagmorgen volgt de uit spraak. De Milieufederatie beoordeelt de controle op de toekomstige vuil- stort als onvoldoende. Een verte genwoordiger van de federatie pleitte ervoor dat elke vrachtwa gen zorgvuldig moet worden ge controleerd. Volgens de federatie kan dat het best door het afval te storten op een betonnen vloer, het na te kijken en pas daarna defini tief te dumpen. Zowel de adviseur van Raad van State als de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Leiderdorp vinden de voorgestelde controle echter voldoende. In de praktijk betekent het een visuele controle van alle vrachtwagens die binnen komen door de stortbaas. Boven dien moet hij minimaal twee vrachtwagens per dag uitgebreid bekijken. Daarnaast zullen ook provinciale ambtenaren minstens een maal per week komen controleren en is de gemeente van plan eigen onderzoe ken uit te (laten) voeren. Daarmee is voldoende gewaarborgd dat er geen zaken worden gestort die niet in het Doesgebied terecht mogen komen, vinden zij. De stort is be doeld voor bouw- en sloopafval, af- valslakken van de Leidse vuilver branding. plantsoenafval en straat- en veegvuil. De medische specialisten van het Sint Elisabeth-ziekenhuis zijn bevreesd voor de negatieve effec ten van de stortplaats op het hospi taal. Stank, geluidhinder en stof- overlast is volgens de medici het gevolg van de dump die op 250 me ter afstand van het ziekenhuis aan de andere zijde van de rijksweg is gepland. Bovendien zal de aanwezigheid van een vuilstortplaats de patiën ten afschrikken. "Het is een uiter mate slechte en ongelukkige situa tie die zeker van invloed zal zijn op de patiëntenstroom richting ons ziekenhuis", aldus de secretaris van de Vereniging Medische Staf. Het is overigens maar de vraag of het verzoek van de vereniging in behandeling wordt genomen. De specialisten hebben in eerste in stantie geen bezwaar gemaakt te gen de plannen voor de stortplaats. Daarom zijn ze nu niet-ontvanke- lijk, oordeelde de provincie Zuid- Holland, en zouden hun bezwaren niet mogen worden beoordeeld. LEIDERDORP - De uitvaartbezor- gers Soek en zoon openen volgen de maand de deuren van het eerste rouwcentrum in Leiderdorp. Het centrum is gevestigd in het voor malige gymnastieklokaaltje aan de Resedastraat. Na een forse verbou wing is dit gebouwtje omgetoverd tot een rouwcentrum met aula, be zoekersruimten, opbaarruimten en een koffiekamer. Met het nieuwe centrum, dat 18 november zal worden geopend door burgemeester Bruggeman, is een lang gekoesterde wens van Soek in vervulling gegaan. Voor heen moesten overleden Leider dorpers in Leidse rouwcentra wor den opgebaard en beschikte Soek in Leiderdorp alleen over de aula van de begraafplaats aan de Hoog- madeseweg. Volgens Soek voldoet deze aula zeer slecht aan de eisen: "Je kunt er niet eens een kopje kof fie aanbieden". Omdat de aula aan de Hoogma- deseweg wel onmisbaar blijft, heeft Soek gedacht in elk geval iets te verbeteren aan de geluidsinstal latie. Ter gelegenheid van de ope ning zal de gemeente een geheel nieuwe installatie krijgen aangebo den. Daags na de opening zal er trouwens nog een open dag wor den gehouden in het nieuwe rouw centrum aan de Resedastraat. Radarcontroles WASSENAAR - Bij twee snel heidscontroles in Wassenaar zijn gisteren weer de nodige proces verbalen uitgedeeld. Bij de eerste controle, op de Prinsenweg tussen drie uur en kwart over vier, werden 610 voertuigen geteld waarvan er 68 in overtreding waren. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 77 kilo- meter per uur. De tweede controle, een prikac- tie van twintig minuten, had plaats op de Rijksstraatweg waar rond acht uur 230 auto's passeerden. Daarvan reden er 34 te hard: een zelfs 91 kilometer per uur in plaats 1 van de toegestane 50. Zilveren jubileum aannemer LEIDERDORP - De Aannemings combinatie Leiderdorp viert van daag haar 25-jarig bestaan met een receptie. In de kwart eeuw heeft de combinatie 1900 woningen ge bouwd, waarvan 95 procent pre mie-koop en woningwet. 1700 Wo ningen verrezen in Leiderdorp, de rest in regiogemeenten. Nu Leiderdorp bijna vol is, wil len de directeuren S. Noorlander en J.G. Meerburg meer bouwen in de regio. Ze blijven zich met de combinatie richten op gesubsidi eerde woningbouw, zoals bij de op richting in 1963 was afgesproken. De combinatie is gevestigd aan ,de Van der Valk Bouwmanweg, heeft 15 mensen in vaste dienst en werkt veel met onderaannemers. De omzet schommelt al jaren rond de 10 miljoen en dat wekt tevreden heid. Gemeenten zeggen samenwerking op OEGSTGEEST/REGIO - De ge meenten Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim en Warmond zullen niet langer gezamenlijk optrekken bij de verkeersveiligheidsactie 25 procent'. De vier dorpen hadden zich gezamenlijk aangemeld voor deze actie, die onder auspiciën van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat staat, en ze zouden eën plan maken. Maar het in elkaar breien van "een overlegstructuur" tussen gemeente-ambtenaren, ver tegenwoordigers van rijkspolitie en WN'ers zou erg veel tijd kos ten. Bovendien heeft Rijnsburg te kennen gegeven liever in zijn eigen tempo aan de slag te gaan. Om mee te doen aan de actie, waarin een wedstrijdelement is verpakt, moest een gemeente 20.000 inwoners tellen. Kleinere ge meenten hadden een gulden per in woner te besteden. Het minimum bedrag was op tien mille gesteld. Voor de vier gemeenten was een halve ton beschikbaar. De gemeen ten hadden al afgesproken dat ze het geld niet zouden besteden aan infra-structurele doeleinden. Bij het aanpakken van een gevaarlijke verkeerssituatie in Oegstgeest is immers Rijnsburg niet geholpen. De vier zochten het meer in publi citeitscampagnes om het gedrag van de verkeersdeelnemers te be ïnvloeden. Nu elk van de gemeenten zijns weegs gaat, is de subsidie weer an ders verdeeld. Voor Oegstgeest zou er nu zo'n 16.000 gulden zijn. War mond. dat veel liever was blijven samenwerken, houdt meer over dan de 5.000 gulden die het in het andere geval zou hebben gekregen. Oegstgeest heeft inmiddels zijn eigen actieplan gereed. Burge meester Scheenstra zal donderdag 27 oktober voorafgaande aan de be grotingsbehandeling een "beschei den expositie" op het gemeente huis openen. Deze maand staat verder de on- derhoudstoestand van de fietsen centraal. Oegstgeester basisscho len kunnen rekenen op bezoek van de politie die een kijkje zal nemen in de fietsenstallingen. Ook de win keliers van de De Kempenaerstraat houden een "grote fietsenkeuring. Dat gebeurt zaterdag de 29ste. November staat in het teken van de verkeersopvoeding van jeugd en jongeren. De gemeente zal les kisten laten verspreiden. In december richt de aandacht zich op alcoholgebruik in relatie met deelneming aan het verkeer. Voor 1989 is een plan in de maak. Beschonken achter het stuur WASSENAAR - De politie in Wassenaar heeft vannacht twee i aangehouden die een auto bestuurden onder invloed van alcohol. In het eerste geval ging h'et om een 47-jarige Wassenaarder die in de omgeving van de Buurtweg opviel door zijn rijgedrag. De man moest een blaas- en bloedproef ondergaan en hem werd een rijverbod opgelegd. Later in de nacht trof de politie aan de Van Zuylen Van Nijeveltstraat een 31-jarige Hagenaar in kennelijke staat aan naast zijn personenauto. De auto bleek zwaar beschadigd te zijn. Bij nader onderzoek bleek de Ha genaar op de kruising met de Katwijkseweg tegen een boom te zijn ge botst. Huurder Leids tolliuis raakt steeds meer geïsoleerd OEGSTGEEST/LEIDEN Tot vóór de overeen komst tussen provincie en Voorhof Recrea b.v. over het Klinckenbergerplas- project leefde drs. M.W. Hoek (69), vroeger socio- graaf bij de gemeente Lei den, prima naar zijn zin in het voormalige tolhuis bij het Leidse Hek aan het be gin van de Haarlemmer- trekvaartweg. door Wim Koevoet Nu weet de huurder niet meer waar hij aan toe is want door de ontwikkelingen aan weerszijden van het pandje, is het er nogal ge ïsoleerd bij komen te liggen. Uit Hoeks verhaal wordt duidelijk dat sinds een paar jaar geleden het tolhuis van eigenaar verwis selde - Leiden was het en de War- mondse zakenman Menten werd het - de onzekerheid over zijn huisvesting alleen maar is toege nomen. "Ik had liever Leiden als huisbaas, ja". Aan de tuinkant van het huis je, waar de nieuwe weg voor ge motoriseerd verkeer komt te lo pen, is een geluidswerende maar ook zicht ontnemende muur op getrokken door de provincie. En aan de tolhekzijde van het histo rische pandje, waar later een heel stuk is aangebouwd en waar nu een zoon van Menten woont (de vroegere eigenaar van de plas- /put en de eigenaar van het hele pand)) staat ook van alles te ge beuren. Het fietspad bij het Leid se hek, dat nu nog doodloopt in een zandhoop, wordt "aan de openbaarheid onttrokken", heet het in de overeenkomst tussen Voorhof Recrea en provincie. Het nieuwe, vrijliggende fiets pad, dat langs het recreatiege bied Klinckengbergerplas komt te lopen, moest in verband hier mee worden omgelegd. Deze provinciale prestatie is door Voorhof Recrea b.v. beloond met 1,5 ton. Het Leidse Hek en het voormalige fietspad komen toe te vallen aan Voorhof Recrea b.v. Wat die b.v. ermee aan wil is niet duidelijk. De omsingelde Hoek maakt ervan: "Ze willen er hier een heel privé-gebied van ma ken. Met dat villapark Clincken- burgh hierachter erbij wordt het hier echt zo'n rijkeluisbuurt". Villapark Ook Clinckenburgh vormt een onderdeel van de deal tussen provincie en Voorhof Recrea b.v. Voor het Klinkenbergerplas-pro- ject heeft de b.v. "kostendra- gers" nodig. Het villapark is zo'n kostendrager. Een woordvoer ster van de gemeente Oegstgeest meldt trouwens dat het de be doeling is dat ook Clincken burgh door een anti-geluids muur wordt afgeschermd. Hoek is ervan overtuigd dat de eigenaar van het huis dat hij huurt, nu nog Menten ("Ik betaal de huur aan zijn vrouw"), hem er uit wil hebben. "Hij heeft die ma- sinds 1970 en vindt dat "oude bo men niet verplant moeten wor den". Het tolhek en het ovèrgeble- ven stuk fietspad zijn nu nog van Menten. Hoek heeft al groot alarm geslagen toen hij enkele werklieden bezig zag met het uit hun funderingen halen van de beide palen van het Leidse Hek. Op het gemeentehuis van Oegst geest wordt dat bevestigd. De ge meente heeft Menten toen ge maand onmiddellijk te stoppen met de werkzaamheden. De War- mondse ondernemer had er niet eens een bouwvergunning voor aangevraagd. Volgens Hoek willen Menten en/of Korswagen het Leidse Hek een paar meter zuidelijker heb ben opdat het de toegangspoort wordt van het te vormen privé- gebied. Hoek heeft de gemeen ten Leiden (het gebiedje is een soort Leidse enclave in Oegst geest) aangespoord te verbieden dat de historische link tussen het tolhuis en het tolhek wordt ver broken. Hij zegt: "Ik zal me ook verzet ten tegen restauratie van dit pandje. De oudheid van het tol huis, dat tot 1701 tolhuis zou zijn gebleven, gaat er toch helemaal af als er van die nieuwe glimmen de dakpannetjes op komen. De charme van dit alles hier zit 'm in die speciale sfeer. Ik weet niet of ik dit alles kan tegenhouden, maar ik vind het misdadig om een monument als dit, deze on verbrekelijke eenheid van tolhek en tolhuis, zo te vernielen". "Ook vind ik dat de weg open baar moet blijven. Er kwamen hier zo veel fietsers voorbij die een fotootje wilden maken. Ik was een soort hulppost. Ja, ik heb vaak. lekke banden staan plakken hier. Maar het wordt nu allemaal geprivatiseerd. Zonde, er is hier een stuk geschiedenis, dat aan de kinderen moet wor den doorverteld. Ik heb de teke ningen al gezien: wil Menten een haven maken en een garage voor boten. Waarom begrijp ik niet, want hij wil zelf voorgoed naar Canada". Hoek heeft ook veel kritiek op de provincie. "Die heeft jaren ge roepen dat ze een nieuw fietspad zou aanleggen. Dat gebeurt nu ook wel maar het is natuurlijk vooral een autoweg die hier wordt aangelegd met een fiets pad erlangs. Die autoweg loopt langs de trekvaart. Daar had juist het rijwielpad moeten komen. Auto's langs het water laten rij den is levensgevaarlijk. In de tijd dat de Haarlemmertrekvaartweg nog niet was afgesloten voor au to's stonden ze hier met de regel maat van de klok druipnat voor de deur. Of ze even mochten bel len. Bovendien waren dan al die omleggingen van het fietspad niet nodig geweest". Dit is de vierde aflevering van een serie artikelen over het Klinckenbergerplas-project. De vorige afleveringen ver schenen in het Leidsch Dag blad van 22 en 27 september en 6 oktober. nege De Poelruiters toch ook ge woon weggekocht". Alle tekenen wijzen erop dat Menten, die zijn Voorhof-War mond exploitatiemaatschappij immers ook aan de Alphense bouwondernemer Korswagen heeft overgedaan, het tolhuis aan de nieuwe Voorhof Recrea b.v. van diezelfde Korswagen wil overdoen. Hoek is echter de jongste niet meer, woont er al i Oegstgeest. "Het is misdadig c De Leidsch Dagblad Kabelkrant is via meer dan 107.000 aansluitingen te ontvangen in de gemeenten: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude, Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk én in Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Hillegom, Lisse en Sassenheim. Informatie over reklame- spotjes: 071-161363. Het terrein waar de vuilstortplaats De Does moet komen. Op de achtergrond, achter de bomen, ligt het Elisabeth Ziekenhuis. (toto Henk Bouwman) rouwcentrum aan de Resedastraat. "Een lang gekoesterde wens is in vervul- Vader en zc ling gegaan'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14