TAD LEIDEN Verdere afbraak Leids cultuurbeleid dreigt Leidse schouwburg gaf bijna milioen teveel uit fewHtaaiiJ Sociale dienst wil de klant koning maken LEIDSCH DAGBLAD In de jaren 1985,1986 en 1987 Weinig bewijzen tegen verdachte overval op geldloper van Bristol Kamers in noodlokaal bij school Merenwijk Indien afdeling cultuur van de gemeente wordt opgeheven Vechtpartij op Breestraat Rookwaar gestolen s VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 LEIDEN De schouwburg heeft de gemeente in de ja ren 1985, 1986 en 1987 in to taal bijna negen ton meer gekost dan was begroot. Jaarlijks stelde de gemeen te al circa een miljoen gul den subsidie beschikbaar om het begrotingstekort van de schouwburg te dek ken. Daar bovenop ont stond ieder jaar een fors te kort dat in het topjaar 1986 opliep tot bijna een half mil joen gulden. De tekorten zijn gedekt uit de algemene middelen van de gemeente. Volgens schouwburg-directeur Boelen zijn de extra tekorten ont staan doordat veel geld geïnves teerd moest worden om de schouwburg nieuw leven in te bla zen. Boelen werd hiervoor in 1985 aangetrokken en trof aan de Oude Vest naar eigen zeggen een nage noeg failliete boedel aan. Het geld is vooral uitgegeven aan publiciteit en personeel. Inmiddels is het be zoek aan de schouwburg meer dan verdubbeld. Boelen verwacht dat de extra tekorten volgend jaar tot een aanvaardbaar niveau zijn te ruggebracht. budgetbewaking ge- Broodnodig De uitgaven die de schouwburg zich de laatste jaren permitteerde, waren veel hoger dan de bedoeling was. In 86 werd bijvoorbeeld bijna acht ton te veel uitgegeven, het jaar daarop 750.000 gulden. Daar staat tegenover dat ook de bezoekers aantallen en daarmee de inkom sten fors stegen. Aan toegangsgel den werd twee jaar geleden 346.000 gulden meer binnengehaald dan was begroot. Een jaar later werd een meevaller van maar liefst 450.000 gulden geboekt. De geste gen inkomsten waren echter onvol doende om de tekorten te dekken. Volgens Boelen waren de extra uitgaven 'broodnodig'. "Mijn op dracht toen ik hier in '85 kwam, was om wat van die schouwburg te maken. Daarvoor werd echter geen extra geld op de begroting uitge trokken. Natuurlijk zijn er over schrijdingen van de begroting ge weest, maar als je ziet wat we er al lemaal mee gedaan hebben", aldus Boelen. De cijfers voor dit jaar zijn nog niet bekend. Er wordt verwacht dat de gebruikelijke bijdrage van Flinke buit DEN HAAG/LEIDEN - De 28-jari- ge Leidschendammer. verdacht van de overval op 30 mei van dit jaar op een geldloper van het be drijf Bristol in Leiden, bleef ook gisteren hardnekkig ontkennen. "Ik heb er niets mee te maken. Ik zit al vier maanden voor niks in voorarrest", klaagde hij tegenover rechtbankpresidente mr. Konings veld. Tegen de man werd uiteindelijk door officier van justitie mr. Van Eek vrijspraak gevraagd. Hij kon niet overtuigend bewijzen dat de Leidschendammer samen met een onbekend gebleven tweede dader de overval had gepleegd. Wel vroeg hij de man een onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen van twaalf maanden omdat hij mede plichtig zou zijn geweest aan de overval. De Leidschendammer zou twee bromfietshelmen hebben uit- tmg. In werk e lijk he id werd"vorig geleend, terwijl hij wist dat t de gemeente wederom circa een miljoen gulden is. Dat is ruim drie ton minder dan vorig jaar. Voor '89 is de begroting van de schouwburg met een ton verhoogd. De inkom sten uit kaartverkoop worden vol gendjaar geschat op negen ton, een recordbedrag volgens de begro- jaar al ruim negen ton aan bezoe- kersgelden binnengehaald. Dat de Leidschendammer een rol heeft gespeeld in de overval staat voor de officier vast. Hij meent ook dat de verdachte de overval heeft gepleegd. Aanwijzin gen daarvoor was de herkenning in eerste instantie van de Leidschen dammer door de overvallen geldlo per en verklaringen van een vriend van de verdachte. "De verdenking dat u een van de daders bent, was er en is er nog steeds", aldus Van Eek, die echter met het probleem zat dat bij de tweede confrontatie de geldloper minder duidelijk was over de her kenning en bovendien moest er kennen dat de verklaringen van de vriend in twijfel konden worden getrokken. Deze vriend, een inwoner van Voorschoten, was namelijk in het bezit van cheques die bij de overval waren buitgemaakt. Volgens de man kwamen de cheques van de Leidschendammer en die zou heb ben gezegd dat hij de overval had gepleegd. Maar de Voorschotenaar had van hem de twee helmen ge leend die bij de overval waren ge bruikt. De officier vindt dan ook dat enig wantrouwen op z'n plaats is wat deze verklaringen betreft. Hij sluit niet uit dat de Voorschote naar, tegen wie gisteren achttien maanden cel werd geëist wegens een reeks andere diefstallen, zelf de overval had gepleegd. Omdat er twijfels bleven, vroeg de officier van justitie vrijspraak van de aanklacht dat de Leidschen dammer de overval had gepleegd. Maar hij achtte wel de medeplich tigheid bewezen omdat de ver dachte de helmen had uitgeleend aan de Voorschotenaar voor 'een klusje'. "En hij wist wat dat klusje was", meende Van Eek. De advocaat van de Leidschen dammer, mr. Janssen, vond dat zijn cliënt ook van de medeplich tigheid aan de overval moest wor den vrijgesproken. "Hij wist toen hij de helmen uitleende dat er iets zou gebeuren, maar niet dat er een overval zou worden gepleegd". Uitspraak over twee weken. In i nog geheim rapport reorgani- termiddag ingebroken. Daarbij satie van de culturele sector op het werd een kleurentelevisie, een ge- stadhuis wordt aanbevolen, wordt luidsinstallatie met tuner, cassette- vastgesteld dat de tekorten van de deck, voor- en eindversterker en schouwburg onverantwoord hoog twee boxen, en een lp en cassette- Het artistieke beleid van de bandje gestolen. Bij de inbraak is Onderzoek naar klantvriendelijkheid schouwburg wordt niet ter discus sie gesteld maar het financieel-eco- nomische beleid wordt in het rap port 'een zwakke kant' genoemd. Inmiddels zijn maatregelen geno men om de uitgaven de komende jaren binnen de perken te houden. Mocht de schouwburg zelfstandi ger van de gemeente gaan opere ren, zoals in het rapport wordt voorgesteld, worden verdere maat- Van Dongen opent opvangcentrum LEIDEN - Wethouder Van Dongen opent vrijdag 4 november het nieu we onderkomen van de buiten schoolse opvang aan de Burggra- venlaan 2, het pand waarin ook een dependance van het Bonaventura- college is gehuisvest. De kleuter speelzaal waar kinderen van vier tot acht jaar terecht kunnen in va kanties en na schooltijd, was tijde lijk gehuisvest in de Oppenheim- school nadat in 1986 de Finse school aan de Lorentzkade af brandde. De speelzaal is organisa torisch verbonden aan kinderdag verblijf en peuterspeelzaal Het Peuterpalet. Het hoogtepunt van de feestelijke opening is de onthul ling van het naambord door de wet houder om 16.30 uur. de keukendeur vernield. LEIDEN In de Breestraat is deze week begonnen met de plaatsing van de nieuwe bushokjes. Op sommige plaatsen hebben daarvoor ingrijpende wijzigingen plaats. Bij het stadhuis moet het straatpatroon worden ver anderd. De werkzaamheden duren nog tot en met 4 november. LEIDEN - De Leidse sociale dienst wil de klant koning maken. Om dit te bereiken, gaat de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) regelmatig onderzoek doen naar ervaringen van klanten met het bu reau aan de Langebrug. Inmiddels heeft de dienst al een werkconfe rentie gehouden over klantgericht heid en kwaliteit van de dienst. Tijdens die conferentie wees ad junct-directeur mevrouw B. Belt- man-Kos erop dat een cliënt van de sociale dienst in een afhankelijke, afwachtende positie verkeert. "Dat maakt weer dat een ambtenaar ge makkelijk tot een houding komt van 'wij bepalen hoe het hier gaat'. Geen klantgerichte houding dus, niet typisch dienstverlenend". Beltman is ervan overtuigd dat GSD wel degelijk kwaliteit kan le- LEIDEN De gemeente Leiden bouwt een noodlokaal bij het scho lencomplex aan het Regenboog pad in de Merenwijk om tot woon ruimte. Hiermee hoopt de gemeen te de vernielingen, die geregeld aan deze school worden gepleegd, een halt toe te roepen. De verbouwing kost maximaal 40.000 gulden en wordt betaald uit het Fonds Vanda lismebestrijding. Volgens het plaatsvervangend hoofd van de directie onderwijs van de gemeente; Smulders, is het de bedoeling dat in het noodlokaal twee 'woningen' komen. "Het zijn eigenlijk twee kamers met allerlei gemeenschappelijke voorzienin gen, zoals een douche en een toi let". Het lokaal, dat per 1 augustus is leeggekomen, zal gedurende drie tot vier jaar worden gebruikt als woonruimte. In de kamers zullen naar alle waarschijnlijkheid stu denten of werkende jongeren wor den gehuisvest. De kamers zullen niet via woon ruimteverdeling, Stichting Huis vesting Werkende Jongeren of' Stichting Studentenhuisvesting Leiden worden aangeboden. "Ze worden, zeg maar, onderhands ver huurd. We hebben al enige kandi daten voor de kamers", aldus Smulders. De gemeente hoopt met de ver bouwing vandalen af te schrikken. "Als die merken dat het schoolge bouw bewoond is, zullen ze er zich minder snel ophopden. Bovendien kunnen de bewoners van de ka mers enig toezicht houden", meent Smulders. De bewoning van nood- lokalen is een proef. Als het een succes wordt, wordt deze aanpak wellicht ook bij andere scholen herhaald. "Of dat gebeurt, daar over zijn nog geen beslissingen ge nomen. Laten we eerst maar eens afwachten wat de resultaten zijn van dit experiment. De kamers worden als alles naar wens ver loopt 15 november opgeleverd. Timmerlieden aan het werk in het noodlokaal i LEIDEN - Moet de gemeente e cultuurbeleid ontwikkelen en is dat nog mogelijk wanneer de af deling cultuur wordt opgehe ven? Simpeler gezegd: komt er nog een cultuurbeleid wanneer er geen cultuurambtenaren meer zijn? Om die vraag draait het, na dat in deze krant een geheim rap port uitlekte waarin werd gead viseerd de afdeling culturele za ken van de gemeente op te hef fen en de schouwburg meer on afhankelijkheid te geven. door Gert Visser In de Leidse politiek wordt ver schillend gereageerd op dit rap port. Het rapport ligt gevoelig, niet alleen omdat de positie van werknemers van de gemeente in het geding is, maar vooral ook omdat publicatie van het rapport komt op een moment dat een aantal partijen stevige kritiek over het cultuurbeleid van wet houder Kuijers hebben uitge strooid. Woordvoerders van de college partijen PvdA en WD zeggen nog geen mening'te hebben over de conclusies van het rapport omdat zij het rapport zelf nog niet hebben gezien. Daarbij voe len zij er niets voor om te reage ren op een netelige kwestie waar over het college nog geen stand punt heeft ingenomen. De kritiek op het cultuurbeleid bepaalt het standpunt van partij en als het CDA, D66 en Links Leiden, die in het opheffen van de afdeling cultuur juist een ver dere afbraak van het cultuurbe leid zien. "Als dit doorgaat, moet. Kuijers die cultuurnota echt zelf gaan schrijven", constateert Links Leiden-raadslid Laurier, een ironisch bedoelde belofte van de wethouder in herinnering roepend. V erbazingwekkend Het wekt geen verbazing dat CDA-leider Walenkamp - hij zwengelde de discussie over het cultuurbeleid aan - de aanbeve lingen van het rapport (zoals hij die in de krant heeft gelezen) van tafel veegt. "In een gemeente waar een geweldige behoefte be staat aan een cultuurbeleid, ligt het niet voor de hand voorstellen te doen om de afdeling cultuur op te heffen", verklaart Walen kamp: "Dat zou een nog grotere bloedarmoede betekenen". Walenkamp meent dat er be hoefte is aan een voortrekkersrol van de gemeente in het Leidse culturele leven en dat daarom de afdeling cultuur juist versterkt moet worden. Dat behoeft, vol gens de CDA-leider, een meer zelfstandige positie van de schouwburg niet in de weg te staan. Zijn probleem is dat on duidelijk is of de verantwoorde lijk wethouder het met de con clusies van het rapport eens is. Walenkamp waarschuwt bij voorbaat: "Als wethouder Kuij ers denkt de problemen op te los sen door ze van tafel te schuiven, is hij op de verkeerde weg". Laurier sluit zich bij deze kri tiek aan. Hij noemt de aanbeve lingen in het rapport 'verbazing wekkend'. "Je zou na alle kritiek op de wethouder toch eerder aan versterking van de afdeling cul tuur denken dan aan deze vorm van afbraak waarbij er alleen een soort subsidie-afdeling over blijft. In plaats van een sturend en stimulerend beleid te gaan voeren, wordt voorgesteld het cultuurbeleid maar weg 'te ge ven. Ik verwacht van Kuijers dat hij zich zal verzetten tegen de aanbevelingen uit het rapport", aldus Laurier. D66-raadslid Langenberg ver zet zich ook tegen de aanbevelin gen uit het rapport: "Er is kritiek op het beleid omdat het ont breekt aan nieuwe ideeën. Het laatste watje dan moet doen is de afdeling cultuur opheffen, lijkt me. De aanbevelingen beloven voor het cultuurbeleid weinig goeds". Onbevredigend De beide andere collegepartij en (naast Links Leiden) stellen hun standpunt over het rapport uit. WD-raadslid Wijnbergen zegt geen oordeel over het rap port te hebben omdat ze het niet heeft gekregen en derhalve nog niet heeft kunnen lezen. "Kijk, ik weet eigenlijk nog niet waarover ik praat. Ik heb er nog geen me ning over, zelfs B en W hebben er nog geen mening over. Boven dien wil ik dat er eerst rustig met de direct betrokken ambtenaren over wordt gesproken", aldus Wijnbergen. De reactie van PvdA-raadslid Koek is gelijk. Overigens zegt zij dat de PvdA-fractie afgelopen dinsdag 'oriënterend' over de re organisatie in de sector cultuur heeft gesproken, maar dat er nog geen conclusies zijn getrokken. Koek meent dat het rapport voorlopig los gezien kan worden van de discussies die de gemeen teraad binnenkort bij de voort zetting van de begrotingsbehan deling gaat voeren over het cul tuurbeleid. "Ik denk dat we de discussie over het rapport over de begro tingsbehandeling heen moeten tillen", zegt Koek. Walenkamp is het hiermee absoluut oneens. "Was het niet Kuijers die ooit vaststelde dat wanneer iets in de krant heeft gestaan, het een poli tiek feit is", aldus Walenkamp: "Het is bepaald onbevredigend als dit rapport niet in die discus sie wordt betrokken". Langen berg is nog stelliger. "De ge meenteraad moet zo snel moge lijk de beschikking krijgen over het rapport. Desnoods vertrou welijk. Dat het college nog geen standpunt heeft ingenomen, doet daar niets aan af'. B en W hebben zich afgelopen vrijdag niet over de conclusies in het rapport uitgesproken. Daar over moeten eerst de betrokken ambtenaren hun zegje doen, vin den B en W. Op de afdeling cultu rele zaken is door de ambtenaren verontrust gereageerd op het rapport. Zij zien hun baan in ge vaar komen en vrezen overplaat sing naar een andere afdeling. Het is niet waarschijnlijk dat B en W een standpunt over de reor ganisatie bepalen voordat de raadscommissie cultuur zich vol gende week vrijdag over het cul tuurbeleid buigt. Dat betekent dat wanneer de gemeenteraad op 7 november de begrotingsbehan deling gaat afronden, de raad het waarschijnlijk zonder het om streden rapport moet stellen. veren. "Bij de beoordeling van de kwaliteit speelt de klantvriende lijkheid een grote rol". De adjunct- directrice is daarom een warm voorstander van het klantonder zoek. "Wij kunnen ons zelf wel een indruk vormen over hoe de klant onze dienstverlening ervaart, we ten doen we het niet". Datzelfde signaleert de sociale dienst in de nota 'Halte k', waarbij de k staat voor klantgerichtheid, kwaliteit en kuituur van de organi satie. De GSD laat om de twee jaar een nota het levenslicht aanschou wen met aandachtspunten voor de organisatie. De samenstellers van de nota signaleren dat er een be perkte speelruimte is voor klantge richtheid. Zij stellen dat de GSD zich een beeld moet vormen over hoe de klanten zaken als wachttij den, spreekkamers en balie, (tele fonische) bereikbaarheid en de leesbaarheid van beschikkingen en brieven. In de nota stelt de sociale dienst verder dat de taak op het gebied van de werkloosheidsbestrijding verder aandacht behoeft. P. Rosiel- le van de GSD verwacht binnen kort dat er een of meer werkgaran- tieplannen op de dienst zullen af komen. Bij de GSD is momenteel een projectteam Werkloosheidsbe strijding ingesteld, in principe tot 15 oktober 1989. Rosielle denkt dat het nodig is dat dat team langer blijft functioneren. De sociale dienst zal het Leidse college van B en W binnenkort een nota voorleg gen over werkloosheidsbestrij ding, waarin onder meer het voor stel wordt opgenomen om het pro jectteam voor een langduriger pe riode te laten werken. Volgens de nota 'Halte k' ligt het ziekteverzuim bij de Leidse sociale dienst hoger dan het landelijke ge middelde. Ook in vergelijking met andere gemeentelijke directies scoort de GSD hoog. De sociale dienst is van plan een onderzoek te doen naar de oorzaken van het ho ge ziekteverzuim. LEIDEN Drie jongens uit Bent huizen hebben vannacht op de Breestraat klappen uitgedeeld aan twee Leidse mannen. De jongens, respectievelijk 17, 18 en 19 jaar, be gonnen volgens de politie zonder aanleiding op de Leidenaars in te slaan. De mannen, 21 en 23 jaar oud, hebben bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. De Bent- huizenaren zijn door de politie aan gehouden. Een politiewoordvoer der kon vanmorgen niet vertellen of de Leidenaars letsel hebben op gelopen bij de vechtpartij. LEIDEN Bij een inbraak in een kruidenierswinkel aan de Javast- raat is in de nacht van woensdag op donderdag een grote hoeveelheid tabaksartikelen gestolen. Dë inbre ker of inbrekers gingen er vandoor met acht sloffen shag, tien sloffen en honderd losse pakjes sigaretten. Bij de inbraak werden de glaslat ten van een etalageruit verwijderd. Diezelfde nacht werd, op eenzelf de wyze, ook ingebroken in een ca fé aan de Herensingel. Daar wer den twee geldkistjes en 25 gulden aan wisselgeld buitgemaakt. De geldkistjes waren overigens leeg. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13